Elektriciteitsverkoop nam sterker toe dan gasverkoop Molen op de Keukenhof w ill 4 Die Jahreszeiten Geen bolbloemen naar Duitsland Dr. ir. H. J. A. de Goeij 25 jaar bij N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" Winfried krijgt geen schijn van kans tegen TYBB Ondanks slechte zomer veel bezoek aan Haarlem TAXI 1SOOO Besluit van augustus ingetrokken Drs. P. Mourik Uit STAD Ien STREEK „Mensen met belangstelling voor en verstand van cultuur gaan naar de Spaarnestad J. G. Crabbendam overleden E WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 PAGINA 5 Jaarverslag G.E.B. Uitvoering door het Doopsgezind Zangkoor Onderscheidingen Rode Kruis Haarlem Geen spreekuur gpwg s Diefstal van bromfietsen opgehelderd Dader in Nijmegen aangehouden K.A.B. kring Gentrum HET WORDT KOUDER WARME OVERJASSEN Mohair en mainrow tweed ■hJU&oüt ïl&UeA, Gen. Cronjéstraal la-lb ^Urgerlijke Stand Haarlem Produktschap voor Siergewassen Op r.-k. Middenstands bureau: Arbeidsbemiddeling voor tijdelijke werkkrachten Haerlems Studenten Gildt Oliebollenactie Openbare leeszaal.en bibliotheek Planning-officer voor de woningbouw Bedrij f sklaver j ascompetitie WYNAND FOCKINK en Half" TAFELTENNIS IN HAARLEM ZANDVOORT SANTPOORT WIELRIJDER GEWOND W ereldreizigers-serie Boeiende lezing van Jan P. Strijbos over Spitsbergen Beurs van Amsterdam Beurs van New York y.y/..'^ Het jaarverslag van het gemeentelijk energiebedrijf over het jaar 1955 wijst Uit, dat de verkoop van gas dat jaar •uet 4,4 pet. is gestegen, en die van electriciteit met 11,2 pet. is toegeno- juen. De inkoop van electriciteit van het PEN nam toe van 9.216.377 kWh tot 24.299.481 kWh per jaar. Eind 1955 «s een ontwerp-overeenkomst met het PEN gereed gekomen inzake het inko pen van electriciteit. De onderhande lingen met de Hoogovens inzake het inkopen van een grotere hoeveelheid Ras hebben nog niet tot resultaat ge leid. In de loop van 1955 werden, mede door het vervallen van de omzetbelas ting op het leveren van electriciteit en Kas aan particulieren, de eklectriciteits- tarieven verlaagd. De gastarieven moesten in verband met de stijgende kostprijs worden verhoogd. De gastarievenverhoging geldt slechts voor één jaar. Daarna zal de raad een nieuwe beslissing moeten ne men. In afwachting daarvan zal een bedrijfstechnisch en economisch rap port worden uitgebracht over de renda biliteit van de gasproduktie. Dit rap port is inmiddels gereed gekomen en zaterdag hebben wij daaruit gepubli ceerd. Het batig saldo van het electri- citeitsbedrijf over 1955 bedroeg 998.018,18, dat van het gasbedrijf 149.850,85. De heer J. H. Steinkamp, die sinds 1 januari 1949 mede-directeur was van het Energiebedrijf en daarvoor reeds geruime tijd belast was met de leiding van het gasbedrijf, is per 1 mei 1955 benoemd tot secretairs van de Vereni ging van Exploitanten van Gasbedrij ven te 's-Gravenhage. Tot zijn opvol ger werd per 1 december 1955 benoemd ir. J. C. W. Swart. In maart 1955 werd het 50 kV-on- derstation-Noord van het electrici- teitsbedrijf aan de Spaardamseweg in gebruik gesteld. In oktober 1955 werd begonnen met de bouw van het onderstation-Zuid aan de Linnaeus- laan. Hopelijk is dit station voor de komende winter gereed. Zeven trans formatorhuisjes werden voltooid, ter wijl plannen werdén gemaakt voor de bouw van 12 andere. Drie plannen 2ijn in bewerking voor transformator- stations bij Haarlemse industrieën. Ais men Haydn's wel eens moeilijk, en ioms zelfs zeer moeilijk leven na laat, dan wordt men ontroerd als hij een blijmoedige muziek voorzet, die zó puur, zó onbedorven en zó in-religieus is, dat men één van de mooiste momen ten van z'n leven ondergaat. Haydn beeft de liefde bezongen, beter gezegd: Uitgezongen, met melodieën, zó rein, zó i"nooi-menselijk en edel, dat wij, twintig- ste-eeuwers, er niet anders dan zeer dankbaar voor kunnen zijn. Haydn had een vruw, woaarbij de Xanthippe van Socrates nog een lieve ling was. Haydn's „wettige" heeft hem meer dan veertig jaar lang niet begre pen, maakte van zijn muziekpapier pa- 7i„i?<Uen' en heeft de Meester in alle op- ra ;irieIY7'0 gegriefd, dat hij er geen groot ede4 I"ee wist Wat moet een om on fi7 iln- sereen mens geweest zijn °P. leeftijd nog te kunnen zingen. Lieben und geliebet werden ist der Freuden höchster Gipfel, ist des Le- bens Wonn' und Glück! Het Doopsgezind Zangkoor heeft onder haar dirigent Hans de Jong, een alles zins te waarderen uitvoering gegeven van „Die Jahreszeiten". De maatslag Was exact, de leiding muzikaal, het koor zong verdienstelijk en het N.H. Phil- harm. Orkest deed ook nog wel z'n bets. Wat beslist geroemd moet worden: het solistentrio! De sopraan Riccina Beek- jhan zong haar partij van de bekoorlijke Hanna op een wijze die in één woord onverbeterlijk was. Zjj beschikt niet al leen over rijke stemmiddelen, doch is *n de eerste plaats een kunstenares die san haar gevoelens gestalte weet te ge- ven. Han Le Fèvre toonde zich als een Van onze beste Nederlandse oratorium- Zangers in de dankbare rol van Lucas, be bas-remplagant Hans v. d. Leeuw Zong z'n Simonpartlj voortreffelijk, ge acheveerd en overtuigend. Het Doopsgezind Zangkoor kan, onder leiding van haar eminente dirigent, op een mooie avond terugzien. Tom de Vries. Tien Laagstroom-verdeelkasten wer den geplaatst en één werd er wegge nomen. Aan de Planetenlaan, de Kle verlaan en het Klokhuisplein werden de transformatorzuilen weggenomen. De laatste werd overgebracht naar de Waarderpolder. In 21 straten werd de gas-straatverlichting vervangen door electrische straatverlichting. In Spaarndam werden lantaarnpalen aangebracht, die passen in de typische omgeving. Het gasbedrijf kocht het afgelopen jaar 16.446.700 m3 gas van de Hoog ovens in, tegen 16.741.300 m3 het jaar tevoren. De gaslevering aan Heemstede liep terug van 13.28 tot 13.21 pet. van de totale hoeveelheid verkocht gas. De opbrengst van het verkochteg as beliep in 1955 ƒ6.375.646.57 tegen ƒ5.858.452.56 het jaar daarvoor. In totaal werden in 1955 5.927.50 me ter gasbuis aangelegd. Een begin werd gemaakt met het leggen van een ver bindingslijn tussen de leidingen Bloemendaal en Santpoort. De nieuwe woonwijken van Delftwijk en Sinnevelt zullen mettertijd via deze verbindings lijn van gas bediend worden. In ver band met de woningbouw werden 1.471,45 meter hoofdbuis gelegd. De hoofdbuizen in het Prinsen- en Staten- bolwerk, de Verspronckweg, de Klever parkweg en de Kloppersingel werden verlegd en verzwaard. Door de aanleg van de nieuwe begraafplaats aan de Vergierdeweg moesten 325 meter hoofd buis worden omgelegd en in de Leidse- buurt moesten door de slechte toestand van de buizen daar ongeveer 785 me ter worden vervangen. Ongeveer 1500 meter verzakte gasbuizen werden om- hooggebracht. Het aantal gas-straatlan- taarns werd met 314 stuks verminderd en vervangen door electrische straat lantaarns. Op een gemeenschappelijke colonne avond van het Roode Kruis Korps Haarlem vond de uitreiking plaats van onderscheidingen voor langdurige dienst in de colonne door de heer L. J. P. N. A. Bouwman, Bestuurslid voor Colonne-aangelegenheden. Het onder scheidingsteken voor 20 jaar trouwe dienst werd toegekend en uitgereikt aan mevrouw E. Mookhoek-Laduc en de heer W. Pool. Het onderscheidings teken voor 10 jaar trouwe dienst werd uitgereikt aan mevrouw L. F. C. Mas- tenbroek.Rijnberg, mejuffrouw W. M. J. Blom, de heer J. M. van Diest en de heer C. ter Poorten. Voorts werden, na het aflopen van de cursus, de bewij zen van geoefendheid als helper der colonne afgegeven aan de heren J. F. Beuger, P. B. J. Folkerts, W. Kamp huis, J. Ch. ten Post, A. de Vries, G. Wolbink, en J. C. Zoon, terwijl het E.H.B.O.-Eenheidsdiploma werd uitge reikt aan mevrouw Rijkse-Abbink. Na afloop hiervan werd door de comman dant der colonne, dokter W. C. Kors, een voordracht gehouden met als on derwerp: Polio Myelitis acuta anterior, welke met aandacht werd gevolgd. Met een gezellig samenzijn werd deze ge meenschappelijke colonneavond beslo ten. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers zal vrijdag 2 november geen spreekuur houden. Wethouder A. J. M. Angenent is verhinderd donderdag 1 po- vember zijn spreekuur te houden. 'T: Zoals wij gisteren reeds berichtten, heeft de directie van de Holla nd- Amerika Lijn be sloten aan de Keukenhofeen blijvend monument aan te bieden. De keus is daarbij ge vallen op een authentieke wind molen, welke zich thans nog in ge deeltelijk bouwval lige toestand elders in Nederland be vindt. De H.A.L. koopt de molen aan en zal haar in de oude glorie op het tentoonste Hing ster- rein van de „Keu kenhof" doen her rijzen. Restauratie en opbouw geschiedt onder supervisie van de heer A. J. de Ko ning te Hoofddorp. De Nijmeegse politie heeft een 46- jarige kleermaker aangehouden, die be kent in de maand september in Haar lem twee bromfietsen onrechtmatig te hebben weggenomen. Op 4 september zei de man tegen een rijwielhandelaar een bromfiets te willen kopen voor 350,.. Hij legitimeerde zich met een, naar later bleek, vals rijbewijs en mocht een proefrit maken. De brom fiets zag de verkoper niet meer terug. Twee dagen later ging de kleermaker op dezelfde wijze te werk. Weer werd hij een bromfiets rijker en voorlopig wist men hem niet te arresteren. De verdachte heeft thans bekend een van de bromfietsen te hebben doorverkocht. De andere kon worden opgespoord. De kring centrum van de K.A.B. be gint het nieuwe seizoen met de viering van het St.-Willibrordusfeest op zondag 11 november a.s. Des morgens om 7.45 uur wordt voor de levende en over leden leden van de kring een H. Mis opgedragen in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat. Hierna volgt in ge bouw Flora een gemeenschappelijk ont bijt, met als omlijsting zang door het gevangeniskoor onder leiding van de heer P. Germes. Pastoor S. Mol van bovengenoemde parochie zal op deze morgen de nieuwe kringvlag wijden. Op 14 november wordt in hetzelfde ge bouw de eerste culturele avond gehou den met als onderwerp „Wij samen op het werk". De spreker van deze avond is aalmoezenier Th. Naastepad uit Amsterdam. Na een korte pauze kienen om fraaie prijzen. Advertentie in VELOURS - TEDDY OBEY - vanaf f 98.— ''ILms 'NEma PALACE: De terugkeer van Lem- frniK Caution, 18 Jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. HALS: Door het dolle heen, 18 J., t3», 7 en 9.15. IjTW Onder de zon van Rome, 18 Jaar. g OHet trottoir, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en Johnny Concho, 14 jaar. 2, 7 en kf;X~RVA, 8.15: East of Eden, 14 jaar. 7 eRANDT: Anastasia, 14 jaar, 2, 4.15, kojfjj 915. Doorbraak, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. 10The lady killers 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 31 oktober kijft.. e'va: Jeugdtoneel: „Circus Harle- 4 uur. 2Vgjn Donderdag 1 november Min"Jeugdtoneel: „Circus Harle- ^IE.hc\)vl>urK: Ballet der Lage Landen, Grafische Bond, 8 uur. M. J. de Bruin en P. ïujjn der Ent; H. Schouw en J. W. A'('GlTjn°UWD: A' SwaSerman en D. p: Wijkhuizen-Spoor, z.; ^ers-MeiW^Puften-Brussen, z.; J. Tim- J b t' F- H. Th. Hout-Koster, Meijer Tden Eijnde-Koele- ,chreur\ d.': P aars-Kamp- *chreur, <j'- p p bch®®rs-Kamp M T T -H' Yerrneer-Verhoeven, A' M rLi Corbée-de Bruin, d.; J Ovpp?^mans-Keij, d. Langf|L DE,N: J- R' Senbring, 64 j„ I9 f mfaarTdst^aaV W' F- Weezenaar, intern ,J' 9.?rIlngsstraat; G. P. ^'Uijfzanrt t RlJksstraatwegA. Th. urzand-Toonen. sa t Op de agenda van de openbare be stuursvergadering van het Produkt schap voor Siergewassen, die dinsdag middag in het gebouw van het Hoofd- produktschap voor Akkerbouwproduk- ten, te 's Gravenhage werd gehouden, trok het punt bespreking onderhandelin gen met Duitse organisaties in verband met de export van bolbloemen naar Duitsland, de meeste belangstelling. De publieke tribune was vol bezet met bollen-exporteurs, die vanzelfsprekend benieuwd waren wat er uit de bus zou komen. En het geval deed zich voor dat het besluit van 28 augustus, behel zende toelating van een export naar Duitsland van afgesneden talpen tot een bedrag van DM. 500.000,-, door deze vergadering op advies van de Commis sie van Bijstand werd ingetrokken. De ze intrekking geschiedde zelfs met al gemene stemmen. Men kent de voorgeschiedenis. Op voorstel van de Rijnsburgse tulpen- broeiers werd in de vergadering van augustus na heftige weerstand van de bollenhoek met 11 tegen 6 stemmen het besluit genomen In het seizoen 1957-58 afgesneden tulpen tot een bedrag van een half miljoen DM., zjj het onder be paalde voorwaarden voor uitvoer naar Duitsland vrij te geven, een uitvoer die tot dan toe verboden was. Dit besluit verwekte in Duitse krin gen veel beroering. Zich op het stand punt stellende dat het immoreel is eerst bollen in Duitsland te verkopen en la ter de kopers te gaan beconcurreren met het afgewerkte produkt namen de Duitsers tegen het besluit stelling. Uit het verslag van de jongste besprekin gen in Keulen, uitgebracht door de voor zitter van het Produktschap dr. A. J. Verhage, bleek dat alle op bloemiste- rjjgebied werkzame Duitse organisaties zich tegen het besluit verzetten. De Com missie van Bijstand heeft de van Duitse zijde te berde gebrachte bezwaren zeer uitvoerig behandeld en is daarbij tot de conclusie gekomen dat het besluit van 28 augustus in verband met grote ge varen voor de export naar Duitsland thans niet uitvoerbaar is en adviseerde dan ook het besluit in te trekken. Hierover ontspon zich een vrij leven dige discussie, vooral gevoerd tussen de „bollengroep" en de NW-sector van de werknemers, waarbij ook het al of niet splitsen van het advies een punt van debat werd. Van deze splitsing maakte de heer W. F. v. Dam (KVOB) een voorstel. De heer Sterringa (mod. werkn.) betreurde het, dat van Neder landse zijde geen regeringsvertegen woordigers de besprekingen hadden meegemaakt. Spr. vond het besluit van 28 augustus niet onjuist en verzocht de regering de kwestie bij de eerstvolgen de handelsbesprekingen met Duitsland te berde te brengen. De heer Teun Kralt (Rijnsburg), die zich tot nu toe niet in de bespre kingen had gemengd, verklaarde dat hu zich met het voorstel van de C.v. B. verenigde. Hij adviseerde met klem het advies op te volgen. Nadat verschillende leden nog het woord hadden gevoerd, werd het voorstel Van Dam (splitsing van het advies) verworpen met alleen de stem van de voorsteller voor. Het voorstel tot aanvaarding van het door de C.v.B. gegeven ongesplitste ad vies tot intrekking van het besluit van 28 augustus werd daarna in stemming gebracht en met algemene stemmen aangenomen. Met ingang van vrijdag 2 november is op het r.-k. Middenstandsbureau, Kruisstraat 25 een arbeidsbemiddeling ingesteld voor jonge en oude werkzoe kenden en voor middenstanders, die werk te „vergeven" hebben. Deze ar beidsbeurs is geopende tijdens de kan tooruren en men kan er persoonlijk of telefonisch kontakt mee opnemen. Er zijn velen die gaarne iets zouden bijverdienen, huisvrouwen, meisjes, scnolieren en gepensionneerden. in ae vakanties is het neel gewoon, dat scho lieren bijvoorbeeld ergens een baantje opknappen, maar ook buiten het sei zoen nebben velen nog tijd over, die zij produktief willen maken. Het bedrijfs leven heeft bovendien dikwijls zeer uringend nuip nodig, cioor piotsenng in vallende drukte, door ziekte, of door andere min oi meer onvoorzienne om standigheden. Het mag dan ook een geiuktvig ïnuiatiei genoemd woruen van net katnoiieke miaaenstandsbureau om deze werkzoekenden bijeen te brengen en in dezen te bemiddelen. Degenen, die dus om (tijdelijke) arbeidskrachten verlegen zitten kunnen vanaf 2 no vember terecht bij het middenstands bureau, waar ook ae werkzoekenden zich kunnen opgeven. Om van deze be middeling gebruik te kunnen maken, be hoeft men noch Katnonek, noen midden stander te zijn. Voor het jaar 1956 1957 is de raedt van het Haerlems Studenten Gildt als volgt samengesteld: W. Njjenhuis, meesterdeken; P. H. van Huizen, ge- heymschrijver; Th. A. Weber, schat bewaarder; A. Hage, grootzegnexoe- waarder J. H. Mülier, breuckmeester. De geheymschrijverij is thans gevestigd op ae Militairenweg 98 te Overveen. Vanwege het Haarlems Speeltuin Ver bond wordt er een oliebollenactie ge organiseerd. Zowel op 3, 10 als 17 no vember worden er op verschillende punten in de stad gebakkramen opge steld. OntwikkelingslectuurCouwenberg, De vereenzaming van de moderne mens. Ferrier, Kathleen Ferrier. Gla- ser, De dokter in huis. Hilsum, Maria Erzberger. Lancaster, Van zuil tot deurpost. De vrijheid sterft niet brieven uit het verzet. Romans: Dodge, Och wat was mijn vader groen. Jessurun Lobo, Nacht en ontij. Nichols, Straat naar niets. Steen, vander Vuurwater. Dickens, Flowers on the grass. Dr. Ir. H. J. A. de Goeij. Morgen, donderdag 1 november, is het vijf en twintig jaar geleden, dat dr. ir. H. J. A. de Goeij, thans direc teur van de n.v. Drukkerij „De Spaar nestad" te Haarlem, aan genoemde n.v. verbonden werd als bedrijfsingenieur. Zoals reeds bericht, zal het zilveren jubileum maandag 5 november met een receptie gevierd worden, welke gehou den wordt van half vier tot half zes in de Kroonzaal van Brinkmann aan de Grote Markt. Ir. De Goeij werd 9 november 1908 te 's-Gravenhage geboren en begon in 1926 zijn studie voor scheikundig in genieur. In 1931 behaalde hij het inge nieursdiploma cum laude. In het studentenleven, zowel natio naal als internationaal, heeft ir. De Goeij een actief aandeel gehad. Onder meer is hij voorzitter geweest (1929 1930) van de katholieke studentenver eniging „St. Virgilius" te Delft, en voorzitter van de Unie van Katholieke Studentenverenigingen (19301931). In die jaren reeds verzorgde hij verschil lende publicaties, was hij een groot voorstander van het contact met niet- katholieke studentenverenigingen, lever de hij zijn bijdrage tot de vernieuwing van de sociale beweging der katholieke studenten, en had ook hij .«en groot aandeel in de intense wijsgerige be langstelling der dertiger jaren. In 1931 werd ir. De Goeij als be drijfsingenieur aan de n.v. Drukkerij „De Spaarnestad" verbonden, waar de oprichting van de technisch-wetenschap- pelijke afdeling haar beslag kreeg. Het jaar daarop liet hij zich tevens inschrij ven als juridisch student te Leiden en was hij bovendien werkzaam als le raar aan de school voor sociale be drijfsleiding (onder mgr. Frencken) te Bouvigne. Van 1944 tot 1946 was hij ook directeur van het T.N.O.-instituut voor Grafische Techniek te Amsterdam. Op het proefschrift „Het nacopieer- effect bij belichte chromaatlagen" pro moveerde hij cum laude in 1946 te Delft. In dat jaar werd hij benoemd tot ad junct-directeur van „De Spaarnestad", waar hij kort daarop de ondernemings raad stichtte. Zijn benoeming tot di recteur volgde in 1952. De jubilaris heeft vele publicaties op zijn naam staan, ongeveer 150. Hij deed verschillende vindingen, waarop octrooi werd verkregen, onder andere op een fotografische zetmachine, die in Neder land vervaardigd en naar alle wereld delen geëxporteerd wordt. Niet alleen op zijn eigen specifiek terrein heeft ir. De Goeij zich bewogen. Hij was en is actief werkzaam als spre ker en publicist op velerlei ander ge bied. met op dat van de sociologie (P.B.O. en ondernemingsraden). Voorts spreekt en schrijft hij over het probleem van de techniek, de verhouding van de nieuwe natuurwetenschappen tot de Openbaring, en de Mariologie. Ir. De Goeij is voorzitter van de Sec tie Diepdruk van de Federatie van Werkgeversorgainsatiën in het Boek- drukkersbedrijf, lid van het „Gemeen schappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie" te Nijmegen, lid van de Raad van Toezicht op de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg en voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging. In de gisteren gehouden vergadering van B. en W. is, naar ons wordt me degedeeld, de instructie vastgesteld vuur ae tot pianning-onicer oenuemue drs. P. Mourik, de economisch advi seur van si. en vV. De nieuwe taak van ars. Mourik is siecnts tydeigk, totdal ae aizonaei'Hjke aienst vuur de volks- nuisvesting gaat werken. Het is ae nedoeling, dat de planning- omeer zien voortuuiend op ae nuogte no uat van de lasen, waarm ae woning- uouw zien tot in verscmiienae onaerae- len oevinat. nu moet contact onaernou- aen met ae Detrokken amntenaren in overleg met hun nootuen van aienst oi nun cneis. Voorts zal hu de relatie ver stevigen met arcniiecten, aannemers en wonuigoouwcorporaues, m overieg ove rigens met een nog naaer aan te wij zen tecnniscn amutenaar. De stand van zaken in ue woningbouw moet nu toetsen aan de plannen en het tuaschema, en in overieg met de wet- nouaer voorstellen doen orn de conti nuïteit in de wonmgbouw zo goed moge- iuk te nanuhaven. ina een siaioespie- knig zal hu ïeaere week rapport ïnaie- nen bij de zevende afdeling ten stadhui- ze. De Haarlemse Bedrijfsklaverjascom- petitie is dezer dagen weer begonnen. Evenals vorige jaren blijkt er ook nu weer grote belangstelling voor te be staan. De eerste resultaten waren: Hoofdklasse: SAC-DKC 122-128, Stork- DSH 114-126, GEB-Laurens Coster 120- 120, Figee-PTT 118-124, 1ste klasse A: Tohez-GEB II 116-138, Meer. Zicht-SAC II 112-130, Nederland-PTT II 126-126, DSH II-VMB 114-118, 1ste klasse B: PTT II1-PTT IV 126-126, Born- Beijnes 120- 122, HSM-Tohez II 134-110, DKC II- Meer. Zicht II 126-108, 2de klasse A: Laurens Coster II-Hout en Plants. 124- 120, DKC III-HSM II 118-128, CPTT- GEB III 128-126, Figee II-Union 122-138, 2de klase B: Stork III-DKC IV 124-122, OW-Figee III 134-118, Nederland H-SAC III 104-140, Opb. Slachthuis-Born II 104- 134, 3de klasse A: Haarlems Dagblad- Figee IV 128-726, Hout en Plants. II-Ne- derland III 130-126, DKC V-Opb. Slachth. II 134-128, VMB II-OW II 128-108. Het marionettentheater van Don en Ly Vermeire zal 17 en 18 december voor de leerlingen van de vierde en vijfde klassen van de lagere scholen in de gemeente Bloemendaal een opvoe ring verzorgen van „De kleine Water- nymph", een marionettenspel van de Estlandse. schrijver Mafred Kyber, met muziek van Dick Broekarts. Deze voor stellingen zullen drie maal per dag ge geven worden in „Domi" te Overveen. Eva Bendien en Polly Chapon ope nen zaterdag 3 november op het Klein Heiligland hun kunsthandel Galerie Espace, waarin zij werken zullen expo seren van hedendaagse schilders, gra fici en beeldhouwers. Onder auspiciën van de r.k. commis sie „De vrije tijd" spreekt kapelaan H. Balestra uit Delft vrijdag 9 novem ber des avonds om 8 uur in net gebouw van de Sint Vincentiusveremging aan de Zoeterstraat over zijn pelgrimages naar oorden, waar Maria verschenen is. Advertentie t' J.Ciè per fles (een heel genoegen!) een dubbele verrassing door smaak en geurj 4 honft rnVh in rip t.wpp wpkpn VG7.HRP. 3 2-8. HotacOrani* TYBB heeft zich in de twee weken dat de tafeltenniscompetitie duurt een goede naam veroverd. Na de 10-0 zege van de vorige week, ondervond thans Winfried, dat het de geelzwarten da nig ernst is. Met niet minder dan 9-1 bleef Winfried in de minderheid. Slechts Duineveld slaagde er in de eer te redden en won van Bert v. d. Veldt. Rapidity boekte eveeneens een winst puntje door op TOG 2 de halve winst te veroveren. Henk Eijking was er goed in en won twee maal, Weber en Krouwels versloegen Tijmstra, waarna een uiterst spannend dubbel de thuis ploeg in staat stelde er 5-5 van te ma ken. Voor Oranje-Zwart eveneens de tweede nederlaag in successie, al was het dan ook met het kleinst mogelijk verschil. Hier knap werk van Gé Boxelaar, die twee maal won. Ook HBC 2 moest het onderspit delven en wei tegen Johez. v. Buuren zorgde voor goede overwinningen op Lahey en Id- zinga, maar Leuven stelde teleur door alleen succes te hebben tegen Idzinga te winnen, terwijl Stomps zelfs geheel zonder winst bleef. In 2A prima werk van GTTC 2, dat met 8-2 van Winfried 2 won en daar mede voor de tweede maal de volle winst boekte. GTTC 4 en HBC 4 deel den de puntjes gelijk op en maakten er dus 5-5 van. In 2B uitstekende re sultaten van HBC 3 en GTTC 3, die middels 8-2 overwinningen op resp. VGZ en DIOS 2 eveneens ongeslagen bleven. TYBB 2 smaakte met 6-4 het zoet der overwinning op Rapidity 2, maar Oranje-Zwart 2 was met 9-1 kans loos tegen Hotac 2. In 3A werd het enige r.k. dames-team kansloos geklopt Rapidity was met 8-2 duidelijk de mindere van Johez. In B behielden Oranje-Zwart en Rapidity 2 hun ongeslagen record, door goede overwinningen op resp. DIOS en Hotac. Winfriend en HBC deelden gelijk op, wat voor de gecombineerden een lelijke tegenvaller, maar voor Winfriend de eerste winst betekende. Vrijdag a.s. krijgt TYBB in het Ta- feltennishuis in de Jansstraat gelegen heid te bewijzen of er werkelijk ern stig rekening gehouden kan worden met kampioensplannen. Al verloor Togido 2 n.l. van Hotac, het is toch nog altijd een gevaarlijke tegenstander. HBC 2 moet o.i. kunnen winnen van Prowano, maar Oranje-Zwart krijgt in TOG 2 op nieuw een heel moeilijke tegenstan der. De uitslagen waren: HEREN: le kl.: Rapidity—TOG 2 5-5, TYBB—Winfried 9-1, Johez—HBC 2 6-4, Oranje-ZwartProwano 4-6, Togi do 2—Hotac 4-6; 2e kl. A; HBC 4— GTTC 4 5-5, GTTC 2—Winfried 2 8-2, DIOS—Togido 3 1-9, PSVH—CSV 5-5, teZaanenProwano 2 7-3; 2e kl. B: In de agenda van Haarlems Bloei van deze week schrijft de directeur van de stichting, de heer W. v. Willige, dat het bestuur onlangs een bezoek heeft gebracht aan de Amsterdamse V.V.V. en aan deze vereniging een tekening van het Haarlems stadhuis heeft aan geboden, die in de nieuwe directieka mer van de Amsterdammers een plaatsje heeft gekregen. Tijdens een in teressant burengesprek merkte de voor zitter van Amsterdam, jhr. Six van Hillegom, op, dat Haarlem profiteert van de drukte in Amsterdam. Hij voeg de daaraan nog toe, dat Haarlem kwa- liteitsbezoek krijgt. De toeristen die naar de Spaarnestad gaan hebben be langstelling voor en verstand van cul tuur. In de afgelopen nacht is in zijn woon huis te Zandvoort overleden de heer J. G. Crabbendam, onderwijzer aan de Mariaschool. De heer Crabbendam, die de leeftijd van 54 jaar bereikte, vierde nauwelijks twee maanden geleden onder grote belangstelling zijn zilveren jubi leum ais onderwijzer te Zandvoort. Kort daarna moest hij met ziekteverlol gaan en gistermiddag verergerde zijn toe stand zich zodanig, dat hem de sacra menten der stervenden moesten wor den toegediend. Zijn verdiensten voor het katholiek onderwijs werden bij de viering van zijn jubileum duidelijk in het licht gesteld. Voor de katholieke gemeenschap in Zandvoort betekent het heengaan van de heer Crabbendam een groot verlies. Hij was de volijverige secretaris van het genootschap van de Stille Omgang en van het collectantencollege. Ook in vroeger jaren gaf hij zijn medewer king aan het katholieke verenigingsle ven, waar die maar gevraagd werd. Hij maakte onder andere deel uit van het bestuur van het Wit Gele Kruis en van de r.-k. Staatspartij. Geruime tijd ook was de heer Crabbendam corres pondent van onze courant in Zandvoort. Op de rijksweg Haarlem-Velsen is te Santpoort omstreeks tien uur de be jaarde wielrijder G. H. uit Heemstede ernstig gewond, toen hij de rijwe gover- stak naar de Broekbergenlaan. Hij let te niet voldoende op het autoverkeer en werd gegrepen door een personenauto. Met een shock, hersenschudding, ge broken ribben, en een gebroken rech terarm is hij in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo in Haarie mopgenomen. Deze even kritische als vleiende op merkingen zijn door de cijfers van de stichting Haarlems Bloei achterhaald. Ondanks de slechte zomer bereikte het dagbezoek aan Haarlem een ongeken de hoogte, hetgeen verklaard moet wor den uit het feit, dat Haarlem vóór, tij dens en na het zomerseizoen de vreem deling en bezoeker dagelijks bijzonder veel te bieden heeft. De musea, de or gels, de historische gebouwen en de bij zondere tentoonstellingen oefenen op de vreemdeling een grote aantrek kingskracht uit. Uit de cijfers die de stichting van de directies van vervoersondernemin gen verkregen heeft, die een geregelde dienst op Haarlem onderhouden, blijkt dat het vervoer van en naar Haarlem in juli en augustus van dit jaar ten op zichte van dezelfde maanden van het vorige jaar belangrijk is toegenomen. Het is misschien daarom wel gerecht vaardigd te zeggen, dat Haarlem beter uit is met een intensief dagbezoek dan met een meerdaags verblijf van vreem delingen in de stad. De praktijk leert, dat dagjesmensen niet meer besteden en uitgeven dan hotelbezoekers. Daar mee wil niet beweerd zijn, dat over de opmerking van het college van B. en W. in de memorie van antwoord, dat Haarlem genoeg hotelruimte zou bezit ten, het laatste woord gesproken is. De functie, die de stichting Haar lems Bloei in het kader van het vreem delingenverkeer vervult, wordt bijzon der geïllustreerd door het stijgende be zoek aan het Cruquiusmuseum, dat de gelden ontbeert om reclame te maken. Het museum moet het hebben van de stichting, die dan ook niet nalaat steeds de aandacht van de vreemdeling op dit unieke museum te vestigen. Tot van daag brachten niet minder dan elfdui zend vreemdelingen een bezoek aan de Cruquius. In 1951 waren er nog maar een goede 2600. De rondritten, die de NZH jaarlijks organiseert door het fraaie Kennemer- land, werden in dit seizoen door 7639 personen meegemaakt. In 1953 maak ten slechts 4077 personen een ritje door de omgeving van de Spaarnestad. Het bezoek aan de concerten van het orgel concours vertoont ten opzichte van 1951 een stijging van 100 procent. Op het kantoor van de stichting wer den tot 1 november 1223 maai vreemde valuta gewisseld tijdens de uren, dat de banken gesloten waren. Mensen uit Mexico, Indonesië, Argentinië, Vene zuela, Malakka, Dakar, Amerika, Ca nada, Zuid-Afrika en uit vrijwel alle Europese landen wisselden op het bu reau aan het Stationsplein hun geld voor Nederlandse (harde) guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen. Advertentie VGZ—HBC 3 2-8, HotacOranje-Zwart 2 9-1, GTTC 3—DIOS 2 8-2, TYBB 2— Rapidity 2 6-4, Togido 4Heemstede 2 2-8; 3e kl. A: Togido 7Uitgeest 6-4, SpinnewebPRAK 3-7, Prowano 3 VTC 3-7, DIOS 3—Johez 3 0-10; 3e kl. B: Togido 9TYBB 4 9-1, Velsente Zaanen 4 10-0, Oranje-Zwart 3Rapi dity 4 3-7; 3e kl. C: Togido 6DSB 6-4, Rapidity 3teZaanen 2 8-2, VGZ 2—Columbia 1-9, TOG 4—GTTC 7 7-3, CSV 2Geel-Wit 1-9; 3e kl. D: Togido 5—VTC 2 7-3, Hotac 3—CSV 3 7-3, GTTC 6—Togido 8 7-3, TYBB 3—te Zaanen 3 5-5, Oranje-Zwart 4Win fried 3 6-4; 4e kl. A; VTC 5—DOKO 3-7, Spinneweb 3CTTC 2 3-7, Colum bia 2—TOG 5 7-3, Johez 4—DSB 5 7-3; 4e kl. B: TZB 2Columbia 3 4-6, DSB 3Rijtelbi 2 91, Spinneweb 4—Coro- dex 10-0, Ready 2Togido 10; 4e kl. C: CTTC 3—VTC 4 2-8, Rapidity 5— DOKO 2 7-3, Heemskerk 3—CTTC 0-10, PlaatwellerijUitgeest 2 5-5, CSV 4 Heemskerk 2-8; 4e kl. D: DSB 4 Heemskerk 2 0-10, Geel-Wit 3Togido 11 10-0; Heemskerk 4Spinneweb 2 3-7, RijtelbiUitgeest 3 6-4; 4e kl. E: DSB 2—Johez 5 6-4, DOKO 3—teZaa nen 5 9-1, Velsen 2GeelWit 2 10-0, Winfried 4Hotac 4 5-5. DAMES: 3e kl. A: TogidoteZaanen 2 9-1, VGZ—DIOS 2 8-2, Spinneweb TOG 3-7, JohezRapidity 8-2; 3e kl. B; DIOSOranje-Zwart 3-7; Hotac— Rapidity 2 64, TYBB—Heemstede 8-2, WinfriedHBC 5-5, teZaanen—Johez 2 4-6; 4e kl. A: VTCOranje-Zwart 2 3-7, DOKO—CTTC 2-8, Rapidity 3—Vel sen 8-2, teZaanen 3Togido 3 19; 4e kl. B: Geel-WitSpinneweb 3 9-1, HBC 2—Johez 3 0-10; GTTC—DSB 2-8, Oranje-Zwart 3—TYBB 2 2-8; 4e kl. C: DSB 2TYBB 3 2-8, ColumbiaTogido 2 0-10, Ready—VTC 2 10-0, Winfried 2 —CSV 2 1-9; TOG 2—Uitgeest 2-8. Spitsbergen, is ondanks zijn bijna po laire ligging een land met een boeien de flora en fauna, een land met een paar duizend bewoners in een gebied, dat tweemaal groter is dan Nederland; economisch belangrijk vanwege de in de bodem aanwezige steenkool die door Noren en Russen wordt gewonnen. Jan P. Strijbos, de waarnemer van het de tail, vertelde gisteravond tijdens de tweede avond van de wereldreizigers serie in het Minerva-theater te Heem stede op boeiende wijze over dit mooie land. Deze zomer bezocht de heer Strijbos, in gezelschap van zijn vrouw voor de tweede maal het Noorse eiland Spits bergen, een land dat reeds in 1194 voor het eerst door Noormannen aangedaan werd. Toen later de Nederlandse Wil lem Barentsz echter op dit eiland aan kwam, op zoek naar een noordoostelijke doorvaart naar Japan en Indië, woonde er geen sterveling. Nederland heeft lan ge tijd vrij nauwe banden gehad met Spitsbergen en veel namen van land streken en eilanden wijzen daar nu nog op. Het klimaat op het eiland valt mee. De warme golfstroom die langs de Westkust stroomt is er oorzaak van dat de temperatuur 's zomers kan oplo pen tot 15-17 gr. C. Langzaam aan wordt net klimaat er nog milder, hetgeen voor al blqkt uit de komst van steeds nieu we vogelsoorten en uit de groei van andere planten. Van 17 februari tot 27 oktober schijnt de zon er, in het begin en m de laatste weken van deze periode nog met een onderscheid tussen dag en nacht, voor het overige stralend gedu rende vier en twintig uur. Door middel van prachtige kleuren opnamen, toegelicht met een vlot en geestig commentaar volgde men de spreker sover rotsblokken en lang gletschers, door prachtig diepblauwe fjorden en toendravlakten op zoek naar de schoonheden van dit land van ijs, sneeuw en steen. De pelsjagers, die in deze prachtige natuur hun beroep uit oefenen, kunnen houden van hun land, al zal het hun wel droevig te moede worden als ze weten dat er elk jaar 100 ijsberen geboren worden en er even zoveel gedood worden alleen al door een paar Amerikaanse toeristen, die daarvoor eens per jaar voor 12 dagen een boot huren a raison van 10.000,-. Zulke zinloze moordpartijen zijn op Spitsbergen mogelijk waar we] wetten zpn maar geen politie en waar geluk keg ook het begrip belasting onbekend (Niet officiële Koersen 33,i Ned. 1953 3'/2 Ned. 1953 3»/a Ned. 1956 3(4 Ned. 1948 8>/i pCt. Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 I 3-3(4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insch. Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. A'dam 2(4 .56 I A'dam '56 II A'dam '56 III Vorlg slot 93(4 91% 91% 88 88 88 88 90(4 91% 175 226 188 3233 201 320(4 383 293 264(4 780% 72% 189 174 165 92 104(4 96% Opening 31/10 91A 90% 91(4 225(4 385 264(4 783 75 190% 173% 165% 101% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 29/10 30/10 75 75(4 166(4 167 73 74(4 61% 60% 47 46% 127 127 i 4044 41 37(4 53(4 37% 54 102% 103% 75% 76% 48 47% 44 44(4 37% 37% 68(4 69 Stemmingi onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5