Davitani'ori IQ Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! In Wageningen te weinig katholieke meisjesstudenten Kapittels van de bisdommen Rotterdam en Groningen Geen vrijstelling voor de bouwvakarbeiders Reorganisatie van het leger niet vóór medio 1957 Regering volgt ontwikkeling met ongerustheid en spanning Oriëntatiedag voor mogelijke studenten De verklaring van rechter Maengkom Canonieke oprichting op Allerheiligen Ook niet voor oudste zoon uit groot gezin Mirt. Staf onthult nieuwe indeling Geen bekorting van dienstnlieht Loods van Britse leger afgebrand Amerikaanse luchtmacht evacueert Nederlanders uit Tel Jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer f Baldadige jeugd in Eindhoven Nederland helpt Hongarije Moeder kijkt toe als dochter steelt Nederlandse woord voerder in Djakarta antwoordt MINISTER STAF VIER DODEN OP DE WEG Oorzaak onbekend Verbetering arbeids voorwaarden mijn werkers KABINET IN BUITENGEWONE ZITTING Generaal Baretta draagt commando over VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956' PAGINA 13 Inlichtingen over familie in Hongarije Minister Staf bezorgd over vermindering parate mili taire kracht in Europa In Hoek van Holland Tweede Kamer vraagt: Een leven in dienst van het land Politie moet charges uitvoeren ^erste zendingen onderweg Party verbmMwatten.etten en een gr°te Op vliegveld Soesterberg Op heterdaad betrapt ^•gées Een 10 voor gezondheid hoge vitamir.ewaarde ORGANON OSS Advertentie Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées (Van onze verslaggeefster) Van de honderd meisjes, die in Wa geningen studeren zijn er acht katho liek. Dat is te weinig vinden degenen, die er van overtuigd zjjn, dat weten schappelijk gevormde katholieke vrou wen op alle terreinen van het leven nodig zijn. Vandaar dat het „Actie-co mité voor katholieke studenten te Wa geningen" onder leiding van de heer J. Vredebregt, gisteren een aantal meis- Een Nederlandse woordvoerder in Djakarta heeft gisteren naar aanlei ding van de verklaringen van rechter Maengkom, voorzover deze betrekking hebben op eerdere verklaringen van de Nederlandse woordvoerder, het volgen de medegedeeld: a. De verklaring van de zijde van de diplomatieke vertegenwoordiging, dat het proces-Schmidt correct was ge weest, had bepaald niet betrekking op het proces-Jungschlager; b. Geheel los van de vraag, in hoe verre in de zaak-Schmidt de proces suele vormen in acht zijn genomen, staat het feit, dat daarbij gebruik is gemaakt van materiaal, verkregen tij. dens het vooronderzoek, waarbij vele onregelmatigheden plaatsvonden, wel ke reeds gesignaleerd zijn in publika- ties van de Nederlandse regering; c. Van Nederlandse zijde is steeds gesteld, dat Schmidt onschuldig is. Dit impliceert, dat met de materiële in houd van het in het proces-Schmidt ge velde vonnis van Nederlandse zijde niet kan worden ingestemd en dat dit ook nimmer als juist kan worden aan gemerkt. De woordvoerder heeft dan ook nooit verklaard, dat met het vonnis in de zaak-Schmidt aan betrokkenen ook maar enigermate recht zou zijn gedaan, aldus de mededeling. Maengkom, die als rechter optrad in het proces-Jungschlager, sprak dinsdag j.l. met nadruk de Nederlandse be schuldigingen tegen, dat de processen tegen Nederlandse onderdanen „schijn processen" zjjn geweest. Hij zeide, dat de Nederlandse diplomatieke missie in Indonesië heeft toegegeven, dat' de pro cessen „legaal" waren. (ANP) jes van de hoogste klassen der middel bare scholen in heel Nederland had uitgenodigd om zich eens ter plaatse op de hoogte te stellen van de mogelijk heden aan de Landbouwhogeschool. Tweeëntwintig meisjes, in gezelschap van een aantal „gastheren", eerste- en tweedejaars van de Kath. Wageningse Studentenvereniging, luisterden dus op de eerste dag van hun herfstvakantie naar wa Wageningen zoal biedt. Met name werd hurt interesse gewekt voor de nieuwe studierichting, de landbouw- huishoudkunde, die een begin maakt met het wetenschappelijk onderzoek ten aanzien van de problemen van huishou ding en ezin. Mevr. Willinge Prins- Visser, sinds vier jaar professor aan deze faculteit, die thans veertig vrou welijke studenten telt, gaf in enkele gro te lijnen aan wat het doel is van de huishoudwetenschappelijke studie. Dat is op de eerste plaats het vormen van deskundigen, die een rol zullen spelen zowel bij de opleiding van huishoud-le- raressen als bij de sociaal-agrarische en huishoudelijke voorlichting van het gezin. Op het platteland voltrekken zich in snel tempo allerlei veranderingen. Problemen die zich voordoen bij de ra tionalisering van het huishouden moeten gezien worden tegen de maatschappe lijke achtergrond. Topfiguren in boerinnenbonden en bonden van plattelandsvrouwen, die, bijvoorbeeld bij streekverbeteringen, het beleid zullen moeten bepalen, de gang van zaken uitstippelen, moeten allround wetenschappelijk geschoold zijn, zoals dat bijvoorbeeld ook in Amerika het geval is. Dat is dan meer de maatschappelijke richting, die deze studie biedt. Er is oo'z een huishoudtechnische kant, waar- bn de studente zich specialiseert op het onderzoek van apparatuur. Een toekom stige functie zou dan bijvoorbeeld kun nen liggen bij een researchlaboratoriupi v een groot warenhuis, waar voort durend nieuwe huishoudelijke apparaten worden aangeboden. De mogelijkheden, die deze studie, welke nog in de kin derschoenen staat, biedt, zijn even ge varieerd als de studierichting. In de huishoudkundige faculteit wor den gedoceerd de kernvakken voeding, textiel, woning en de bedrijfsleer van de huishouding. Dat laatste is het vak van mevr. Willinge-Prins. Om de kern vakken heen bewegen zich allerlei bij vakken, variërend van microbiologie tot sociologie en van technologie tot sociale psychologie. De studie duurt in theorie vijf en een half jaar, in de praktijk wel eens wen jaar, ook al omdat de stu denten behalve praktisch werk o.a. moeten zij zes weken medewerken in een grote plattelandshuishouding vaak extra tijd besteden aan weten schappelijke onderzoeken, waarbij zij als enquêteur optreden. Zo hebben zij m.Jegewerkt aan onderzoekingen naar de inmaakgewoonten op het platteland, hebben zij de collectieve diepvries-in richtingen nagespeurd op al het om en bij. En zo zullen zij nu, onder leiding van prof. den Hartog, die voedingsleer doceert, in de N.O. Polder met een voedingsonderzoek beginnen. Wat staat er voor meisjes nog meer open in Wageningen? Bijvoorbeeld de studieinrichting van de landschapsarchi tectuur, waarover prof. dr. ir. J. Bij houwer op heel plezante wijze iets ver telde. Hij bracht tegelijkertijd op ele gante wijze een kernprobleem ter spra ke, toen hij opsomde wat de bij hem afgestudeerde meisjes bereikt hadden. Het merendeel was getrouwd voordat zij klaar waren en zij hebben nu een gezin. Maar tegelijkertijd werken ze met hun man samen op het gebied van tuin architectuur en het plannen maken voor beplanting. Met andere woorden de stu die komt dus toch en uitstekend tot haar recht! Tenslotte werden door het jeugdige, geïnteresseerde gezelschap verschillen de laboratoria bezichtigd en eindigde deze dag met een studentenmaaltijd in de sociëteit. Met persoonlijke vragen konden de meisjes zich nog wenden tot mej. ir. A. van Schaik, een van onze weinige katholieke vrouwelijke land bouwingenieurs en tot mej. Ruyter, ver tegenwoordigster van de commissie vqor beroepsoriëntatie van het Katho lieke Vrouwencentrum. De H. Vader heeft in twee afzonder lijke apostolische brieven, gedateerd op 15 augustus 1956, zowel voor het bis dom Groningen ais het bisdom Rotter dam, een kathedraal kapittel opgericht. In beide apostolische brieven wordt de uitvoering ongedragen aan Zijne Hoog waardige Exc. mgr. Paolo Giobbe, apostolisch internuntius. Gisteren heeft de uitvoering plaats gehad en is dus de canonieke oprichting van de kathe drale kapittels van het bisdom Gronin gen en het bisdom Rotterdam een feit geworden. De bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, heeft met ingang van 1 november 1956, de volgende hoogeerw. heren benoemd tot kanunnik van het door de H. Stoel op dezelfde datum opgerichte kathedrale kapittel van het bisdom Groningen Mgr. G. G. P. van Dijk, vicaris-ge neraal, deken en pastoor te Groningen; J. van Galkom, deken en pastoor te Sneek; P. J. Veltman, deken en pas toor te Weiteveen (Dr.); mgr. Th. R. Holtmann, deken en pastoor te Leeu warden; mgr. J. Scholtens, deken en pastoor te Wolvega; J. H. Koelman (tevens kanunnik penitenciër) plebaan te Groningen; F. J. B. Koopmans, pas toor te Kraggenburg (N.O.P.); C. J. Vredendaal, pastoor te Assen; en drs. De fungerende directeur van het in formatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, dr. J. J. C. H. van Waar denburg, heeft aan de besturen der af delingen bericht, dat zij die inlichtingen wensen over familie of kennissen in Hongarije, zich schriftelijk kunnen wen den tot het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Jan Evert- straat 9, Den Haag. Brieven aan familie of kennissen kun nen ook aan hetzelfde adres Jan Evert- straat 9 gestuurd worden, in duplo. Hoewel geen verwachtingen op gun stig resultaat mogen worden opgewekt, zal het hoofdbestuur alles in het werk stellen om het gewenste resultaat te be reiken. Het wapenschild boven de deur van de Hongaarse legatie aan de Oranjestraat in Den Haag heeft een belangrijke verandering ondergaan. Op het schild is het embleem een rijzende ster, omgeven door korenschoven, met onder de ster gekruist een hamer en korenaren vervangen door het oude kossuthembleem: een schild met kruis in rood-witte kleuren, met onder het kruis de gouden kroon en daaronder een groene tak. Daaromheen zijn echter in de Hongaarse en Franse taal de woorden „legatie van de Hongaarse volksrepubliek" blijven staan. (Van onze Haagse redactie) Verdergaande faciliteiten voor vrijstel ling van dienstplicht, zoals die door de Tweede Kamer met name voor bouw vakarbeiders waren gevraagd kan mi nister Staf niet verlenen. In zjjn memo rie van antwoord deelt de minister me de, dat hij thans reeds genoodzaakt is de dienstplichtigen iets eerder op te roe pen dan in jaar van hun lichting. Dit vooruitgrijpen op de lichting is noodza kelijk omdat het jaarlijkse contingent niet geheel voldoende is om aan de ver plichtingen te voldoen. Om dezelfde reden zal ook geen vrij- O (Van onze Haagse redactie) Met de eerste maatregelen voor de voorgenomei reorganisatie van het le ger zal niet voor medio 1957 kunnen worden begonnen. Eerst op dat tijdstip zal de huidige periode van opbouw bij de Koninklijke Landmacht zijn voltooid en minister Staf acht het niet gewenst Wanneer een reorganisatie deze opbouw zou doorkruisen, omdat er dan een hiaat in onze paraatheid zou ontstaan. Intussen heeft de minister in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer nadere gegevens verstrekt over de voorgenomen nieuwe indeling. De divi sies worden, voor wat de infanterie be treft, met 2 bataljons verminderd, doch blijven overigens van dezelfde samen stelling. De legerkorpstroepen blijven voor wat betreft artillerie, tankeenhe den, genie e.d. van gelijke sterkte als tot dusver, zij het dat zij over twee legerkorpsen worden verdeeld. Echter zullen 3 infanteriebataljons, welke tot dusver tot de legerkorpstroepen be hoorden, tot 6 bataljons per legerkorps worden versterkt, hetgeen een vermeer dering betekent van 9 bataljons. Aangezien voorts het aantal divisies van 5 tot 4 wordt teruggebracht, wordt het totaal aantal, bij de divisies inge deelde bataljons verminderd met 17, het aantal afdelingen veldartillerie met 4 en luchtdoelartillerie met 1. De beoogde reorganisatie heeft ten doel het zich aanpassen aan de gevol gen van een atoomoorlogvoering door een meer beweeglijke bevelvoering, die tevens e°n grotere spreiding mogelijk maakt. De vermindering der mankracht moet door verhoging van de vuurkracht wor den gecompenseerd. Tactische atoom wapens zijn hiertoe een afdoend, zij het niet het enige middel. Of in feite van tactische A wapens gebruik zal wor den gemaakt, dient in Navoverband te worden bezien. stelling kunnen worde verleend voor de oudste zoon van grote gezinnen. Per 1 jan. a.s. zullen de soldijen van Nederlandse militairen worden ver hoogd met een vast bedrag van 25 ct. per dag. Deze toezegging wordt door minister Staf gedaan in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag van de begro ting van oorlog. De bewindsman over weegt verder nog een tweetal andere maatregelen ter verbetering van de fi nanciële toestand van de dienstplichtige militair. Het betreft hier een kostwin nersvergoedingsregeling, gebaseerd op inkomstenderving en een vergoeding bijf groot verlof. Deze laatste zou de vorm kunnen krijgen va een uitkering voor de aanschaf van burgerkleding of van een bonus na afloop van de eerste op komst. De 53-jarige religieuze wijkverpleeg ster, zuster Theresulla, in de wereld mejuffrouw Van Esch, van het mgr. Savelbergklooster te Heerlen, is op de Heerenweg te Heerlerheide door on verklaarbare oorzaak met haar brom fiets tegen een lichtmast gereden. De zuster liep zware verwondingen aan het hoofd op en overleed ter plaatse. De 47-jarige jachtopziener D. van Dijk, die te Eesd met zijn rijwiel de rijksweg Den Bosch-Utrecht wilde over steken, is door een uit Den Bosch na derende personenauto gegrepen en op slag gedood. De heer Van Dijk was een bekende figuur in de ondergrondse be weging in de Betuwe tijdens de oor logsjaren. Woensdagavond is de heer K- L. uit Enkhuizen, 55 jaar oud, bij het over steken van de provinciale weg, nabij de Raadhuisstraat in Grootebroek, door een passerende luxe-auto aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. de 25-jarige dochter van de melk handelaar Prins uit Wolvega is door een militaire vrachtwagen aangereden en gedood. H. J Meekes (tevens kanunnik theolo- gaal), pastoor te Wijtgaard (Fr.). De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft met ingang van 1 november 1956 de volgende hoogeer waarde heren benoemd tot kanunnik van het door de H. Stoel op dezelfde datum opgerichte kathedrale kapittel van het bisdom Rotterdam Mgr. A. C. Schaaper, vicaris-gene raal van de bisschop van Rotterdam; mgr. J. H. Niekel (tevens kanunnik theologaal), deken van Rotterdam; mgr. W. A. E. Bokeloh, deken van Den Haag; de hoogeerw. heer W. P. M. Haring (tevens kanunnik peniten ciër), deken van Leiden; de hoogeerw. heer R. J. Reijnen, deken van Schie dam; de hoogeerw. heer J. A. Ruhe, pastoor van de H. Gerardus Majel'e te Den Haag; de hoogeerw. heer N. Ph. J. van Ruijven, regent van het op te richten klein-seminarie; de zeereerw. heer H. C. M. Diisselbloem, pastoor van de H. Barbara te Rotterdam; en de zeereerw. heer B. G. Henning. pastoor van de H. Hartparochie te Zwijndrecht. (Van onze Haagse redactie) Minister Staf deelt de vrijwel alge meen in de Tweede Kamer uitgespro ken bezorgdheid over de vermindering van de parate militaire kracht van de Navo in Europa als gevo.g van het feit, dat sommige Navo-landen zich genood zaakt hebben gezien om tijdelijk een groot deel van hun militaire kracht in overzeese gebieden te concentreren. Hij kan echter zo stelt hjj in zijn me morie van antwoord aan de Kamer niet meer doen dan de hoop uitspre ken, dat voor de in bedoelde gebieden gerezen moeilijkheden spoedig een op lossing zal worden gevonden. Het besluit van de Westduitse rege- r' i om de dienstplicht aldaar tot 12 maanden te beperken heeft hem even eens met bezorgdheid vervuld. Hij meent, dat dit geen aanleiding kan zijn om nu ook de Nederlandse diensttijd te bekorten. Ons parate „afweerschild" mag niet worden verzwakt. Wat betreft de vergelijking tussen de luchtmachten van de Navo en van het Russische blok, moet ir. Staf medede len, dat op het gebied van moderni sering een gelijk niveau is bereikt. Het is echter noodzakelijk, dat de moderni sering van de Navo-luchtmacht krach tig voortgang blijft vinden om een drei gende achterstand te voorkomen. T.a.v. het atoompotentieel heeft de Navo, voorzover thans valt na te gaan, nog een voorsprong. Men vreest echter, dat de U.S.S.R. de achterstand in 1960 z hebben ingelopen. Door een felle, uitslaande brand is gistermorgen een voormalige fruitloods aan de „Harwichkade" in Hoek van Holland vrijwel geheel verwoest. De loods was verhuurd aan het Engelse leger, werd gebruikt voor ont- en in scheping van Engelse troepeneenheden, en was ingericht als „transit-station", met wachtkamers, een kantine voor 1000 man, een keuken en verscheidene kantoren. De brand, die door onbekende oor zaak is uitgebroken, greep direct fel om zich heen, daar de loods voor het overgrote deel uit hout was opgebouwd en voorzien was van kurkisolatie. De straffe oostnoordoosten wind wakkerde het vuur sterk aan en blies een aan houdende vonkenregen over de Nieuwe Waterweg. De brandweer van Hoek van Holland, die snel ter plaatse was, werd in het blussingswerk bijgestaan door de „Bri tish army fire service", een B.B..spuit van de Nederlandse Spoorwegen, mo torspuiten uit 's-Gravenzande, 2 uit Rotterdam en een vaartuig van de rijkswaterstaatdienst. Na anderhalf uur was de brand zover bedwongen, dat voor de scheepvaart, speciaal de tankvaart, geen gevaar meer dreigde en men zich tot nablussen kon beperken. De 100 me ter lange loods was toen voor vier vijfde deel verwoest en voor de rest zwaar beschadigd. Er hebben zich geen persoonlijke on gevallen voorgedaan. De schade moet groot zijn, maar is nog niet geschat. Een gelukkige omstandigheid is, dat er geen schepen aan de steiger lagen. De nu binnenkomende troepenschepen en de verzorging van komende en ver trekkende militairen zullen weinig hin der ondervinden, want men beschikt nog over een reserve-steiger, en de verzorging zal door het „transit-camp" geschieden. (Van onze Haagse redactie) Met bijzondere nadruk vraagt men van verschillende zijden in de Tweede Kamer om verdere verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden voor mijnwerkers. Het personeelsprobleem bij de mijnen is naar het oordeel van vele leden in het voorlopig verslag op de begroting een gevolg, niet alleen van het alge mene gebrek aan arbeidskrachten in Nederland maar ook van een zekere aversie bij de plaatselijke bevolking. Als oorzaak van deze tegenzin werden genoemd: De gevaren waaraan de on dergrondse arbeiders worden blootge steld. De onbevredigende situatie met betrekking tot de pensioenverzekering en het vraagstuk der mijnwerkerssili- ise. Met verwijzing naar de in andere lan den reeds ingevoerde verkorting van de werktijd en verbetering van de salaris sen vroeg men dan ook om een spoe dige herziening van de arbeidsvoor waarden en ook werd aangedrongen op verbetering van het onderzoek naar en de bestrijding van silicose. De gebeurtenissen in het Midden Oosten hebben onderwerp van gesprek Uitgemaakt in een buitengewone zitting van het kabinet, dat gistermorgen in allerijl door minister-president dr. Drees is bijeengeroepen. Na afloop van deze zitting is de minister van buiten landse zaken, de heer Luns naar Parijs Vertrokken, waar hij een onderhoud zal hebben met zijn Franse ambtgenoot Rineau. Van officiële zijde in Den Haag is meegedeeld dat de regering de ontwikkeling met spanning en onge rustheid volgt. Zij handhaaft haar reeds eerder ingenomen standpunt dat een op lossing gevonden dient te worden door Woensdag is in de leeftijd van 89 Jaar te Wassenaar overleden jhr. mr. Octave Francois Augustin Marie van Nispen tot Sevenaer, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Oud gezant, o.a. bij de H. Stoel. Jhr. O. F. A. M- van Nispen tot Seve naer werd 2 oktober 1867 te Arnhem geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde aldaar in 1892. Hij stu deerde voorts gedurende drie en een half jaar aan de universiteiten te Cam bridge, Freiburg, Wenen en Rijssel. Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer werd in 1901, nadat hij zich ln 1900 als advocaat te Nijmegen had gevestigd, tot lid van de Tweede Ka noer gekozen voor het district Nijme gen. Zijn lidmaatschap van deze kamer duurde tot 1915. In deze periode be kleedde hij gedurende een jaar het voor. zitterschap der Kamer. Op 25 november 1915 werd hij be noemd tot gezant bij de Heilige Stoel, waar hij tot 8 juni 1926 bleef geaccredi teerd. Daarna volgde zijn benoeming tot gezant te Wenen en ir» 1928 tot gezant te Brussel. Als gezant te Brussel Was hij tevens geaccrediteerd bij het hof van Luxemburg. Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer was drager van het groot kruis in de orde van Oranje-Nassau, commandeur in de orde van de Neder landse Leeuw, grootkruis in de orde Van de H. Gregorius de Grote, groot kruis in de kroonorde van België, groot kruis in de orde van Adolf van Nassau, grootkruis in de orde van de eiken kroon en commandeur in de orde van Rius IX. Vandaag is het stoffelijk overschot £?graven op het r.k. kerkhof aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. besprekingen in de Verenigde Naties. Inmiddels stelt de regering alles in het werk de Nederlandse onderdanen en eigendommen in het Midden Oosten te beschermen. Besprekingen zijn en wor den hiertoe gevoerd met Nederlandse scheepvaart- en luchtvaartmaatschap pijen en met de diplomatieke en consu laire vertegenwoordigers. Inmiddels wordt vernomen dat de „United States Air Force" van het vliegveld van Tel Aviv, behalve Ame rikanen, ook Nederlanders heeft ge- evacueerd. De K.L.M. heeft meege deeld dat zij er het hare toe zal bij dragen om Nederlanders van de be dreigde plaatsen te evacueren. Zij heeft daar echter nagenoeg geen mo gelijkheden meer toe, omdat zij nood gedwongen een aantal lijnen heeft moeten inkorten of omleggen. Tot na der order doen toestellen van de K.L.M. de vliegvelden van Tel Aviv, Caïro, Beiroet en Damascus met meer aan. Van de Nederlandse schepen die het Suez-kanaal moeten passeren is nog niet veel bekend. Wel is woensdag ver nomen dat het s.s. „Laurenskerk" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij, dat onderweg is van Rot terdam naar Indië en Pakistan, zonder moeilijkheden het kanaal is gepasseerd en uitgevaren. De „Lemsterkerk", eveneens van de Ver. Ned. Scheep vaartmij heeft gisteravond om kwart over zeven bericht dat het in een kon vooi met elf andere schepen het kanaal is ingevaren en in de westelijke tak, ongeveer 60 kilometer van Port Said heeft gemeerd, in afwachting van ver dere ontwikkelingen. De route van de „Johan van Oldenbarnevelt", die giste ren met 1453 emigranten uit Amsterdam naar Australië is vertrokken, is nog niet vastgesteld. Intussen heeft de P.T.T. meegedeeld dat rekening moet worden gehouden met vertraging in de overkomst van zee- en luchtpostzendingen naar de landen van het Midden Oosten en naar die landen, waarheen het vervoer onder normale omstandigheden geschiedt via het Suez- kanaal. (Van onze correspondent) Donderdagavond hebben zich in de binnenstad van Eindhoven verscheidene uren lang relletjes voorgedaan, waarbij de gemeentepolitie zich verscheidene •halen genoodzaakt zag charges met de gummiknuppel uit te voeren om balda dige groepen jongelui, jongens en Uieisjes van omtrent achttien jaar, uit elkaar te jagen. Het uiteindelijk resul taat was dat. toen circa half twaalf de ï°ngelut aftrokken en de rust terug- leerde, zeventien jongens en twee meis- ps op het hoofdbureau van politic zaten "gesloten. Zoals in zovele grote steden opereren des avonds in de Eindhovense binnen bad opgeschoten jongens en meisjes, die elkaar daar rendez-vous geven. Zij borden betiteld als blokjeslopers, die te J°6t, per fiets of bromfiets rondjes ma- ken. Zo nu en dan maakt de politie bekeuring, wanneer een der jonge lui daartoe aanleiding geeft. Donderdag avond omtrent half acht deed zich een dergeiyk geval voor. Een jongeman, die d.P zjjn bromfiets met grote snelheid hnks een bocht nam, werd door een "gent bekeurd. De agent werd hierbij evenwel lastiggevallen door een groep Jongelui die begon te schelden en te dreigen. Toen te hulp geroepen politie- "ssistentie arriveerde en de groep uit- ®endreef, was het hek van d'e dam. Tel kens vormden zich weer groepen jonge- jju, die geleidelijk baldadiger werden. Zo probeerden zij auto's omver te gooien en het verkeer in de war te stu- Herhaaldelijk moest de politie tot charges overgaan. De jongens bleken "ver rotjes en knalbommen te beschik- Ken. Op zeker moment probeerde een Broep van circa tweehonderd jongens en Pasjes op te trekken naar het hoofd- d' reau van politie, waar reeds enige "errieschoppers waren ingesloten, waar schijnlijk met de bedoeling de gearres teerden te bevrijden. Zover is het uiter- aard niet gekomen. De groep werd door Fe Politie uit elkaar gedreven. Omtrent alt twaalf keerde de rust terug. (Jm® stortingen op giro 777 van het B;"ti landsehc Roode Kruis voor de hulp bep getroffenen in Hongarije heb- befpj^isteren de honderdduizend gulden Cola<3p De Nederlandse cacao- en cho- gep .(Producenten hebben in twee da- Ca°Pof.rf ruim veertigduizend kilo ca de vq er en chocoladerepen ter waar- gUI(jongeveer tweehonderdduizend schik)" aan het R°de Kruis ter be- Nedgjj.'Pg gesteld. Deze actie onder de gezet andse cacao-industrie is op touw RuSs; do°r een fabrikant die voor de Cacao. bezetting van Hongarije een had. en ehocoladefabriek in Boedapest 24.000 hrulster<^amse bevolking heeft gekochi Ses gecondenseerde melk aan- vlic„|..!Deze zullen gratis per K.L.M.- "'hR va v®rzonden worden. Voor reke- dit vliPJLhet. Rode Kruis zullen det ■1.222 oon tevens worden verstuurd tlegedeplrt Roisveijtingsbureau heeft me- l'jn opr^fD^t7°P de eerste girodag na «ekomen gen zljn binnen ben, ter waarde van 20.366. In aanwezigheid van de minister voor defensie, ir. C. Staf, en de staatssecre taris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal-waarnemer A. Baret ta, woensdag op het vliegveld Soester berg het commando over de Nederland se luchtstrijdkrachten overgedragen aan luit.-gen.-vlieger-waarnemer H. Scha per, tot nu toe plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf, die bij deze ge legenheid bevorderd is tot luitenant- generaal-vlieger-waarnemer. De over dracht ging gepaard met een lucht en grondparade waaraan twee groepen manschappen van het commando lucht vaarttroepen, een groep van het lucht machtbewakingskorps, een squadron van de vliegbasis Soesterberg alsmede de kapel van de Koninklijke luchtmacht en het tamboerskorps deelnamen. Voor de officiële overdracht heeft mi nister Staf tijdens een intieme plechtig heid in het officierscasino aan luitenant, generaal-waarnemer Baretta de onder scheiding van grootofficier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden uitgereikt. De politie van Den Haag heeft een 49-jarige mevrouw en haar 15-jarig dochtertje aangehouden. Zij werden op heterdaad betrapt bij diefstal uit een groot magazjjn in de binnenstad. In het laatste halfjaar hadden zij voor 300,- aan kledingstukken in magazijnen ge stolen. De diefstallen werden steeds door het dochtertje uitgevoerd en de moeder keek toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 13