Leraren protesteren f. f: MARS DOOR DE HEL Interessante expositie in Sint- Pius X-school 1.000.000 de Brief verzonden inzake oprichting vormingsschool voor de detailhandel Aantrekkelijk concert door het Noordhollands Philh. Orkest Nell Herbert Religie en het verwerven van vak kennis dient gescheiden te zijn Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. Soliste: Cora Canne Meijer 65 jaar lid van handboogschiet vereniging Beklemmende film in Lido Schurken gaan naar de hel Artists and Models Achter de schermen van Scotland Yard Simba Ja, die Liebe in Tirol Menselijke torpedo's „WIJ BOUWEN" IN OUD-SCHOTEN Woensdag 7 november vergadering in Haarlem NAAIMACHINES 40 jaar bij G.E.B. Autorijschool |3QQQ H. F. F. Voogt uit Haarlem Luxor Minerva Cinema Palace, Frans Hah Rembrandt SLEUTEL WEG EEN GOED PORTRET foto-atelier Roxy Apotheken en doktert diensten ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 PAGINA 2 Deelnemers! HET JUBILEUM DER ST.-LUCIA-SCHOOL VOOR NIET-KATHOUEKEN EN KATHOLIEKEN Volledige cursus in de r.-k. geloofsleer Burgerlijke Stand Haarlem Parochie-gezin H.H. MISSEN OP ZON DAG De B.L.O.-tentoonstelling speed wisselaar/speler KAMER VAN KOOPHANDEL Betrouwbare Adriaan Stooplaan afgesloten JAN LAARVELD UW HAAR IS UW KROON MAISON C. J. OERLEMANS „DE SLEUTELSPECIALIST" de kerkuil Handdruk Overgordijnstof NAA Gisteravond is in de Sint Pius X- school aan de Reviusstraat een tentoon stelling geopend onder de titel „Wij Bouwen", een toepasselijke titel in de parochie van de H.H. Petrus en Pauius, waar men allerwegen met de bouwerij bezig is. Het is de bedoeling van de expositie en pastoor A. S. van Rijn onder streepte dat nog eens in zijn openings woord om de parochianen van Haar lems jongste parochie te laten zien, dat er ook wat gedaan wordt. Zij schuilen nu al twee jaar in hun noodkerk en zü willen wel eens weten, hoe de zaken er voor staan. Zij weten het nu, ot zij kunnen het nog aan de weet komen vandaag en morgen. Aan de hand van tekeningen en ma quettes kan men zien, welke plannen er bestaan ten aanzien van kerk- en scholenbouw. Ook het uitbreidingsplan van de kop van „Delftwijk" ligt ter in zage. (Voor een nadere bespreking daar van verwijzen wij naar een artikel op pagina 3.) Voorts zijn op de expositie te zien de paramenten van de kerk, heilige va ten, de kerststal en verschillende werk stukken van de kinderen. Tenslotte zijn er nog stands van de katholieke boek. Advertentie keert de Onderlinge Levensverzekering - Mij. s-Gravenhage" te 's Gravenhage aan U allen uit als winst over het algelopen tijdvak Uitgesloten aansprake- Ook de leraren en leraressen van het middelbaar onderwijs in Haarlem en omgeving zijn ontevreden met hun uit sluiting van de loonsverhoging, die wel aan de hogere rijksambtenaren is ge geven. Na veel onderhandelingen werd destijds bereikt, dat een leraar in sa lariswaardering gelijkgesteld zou wor den met een bepaalde rang van inge nieur. Door de uitsluiting van de ver hoging is die norm weer geheel teniet gedaan. De leraren en leraressen in Haar lem en omgeving, aangesloten bü de (plaatselijke) Algemene Vereniging, bij Sint Bonaventura, of bij het C.H.V.M.O. (de protestants-christelijke organisatie) houden nu een protestvergadering in de aula van het stedelijk gymnasium, woensdagmiddag 7 november om drie uur. De heer E. Koster, vice-voorzit- ter van St.-Bonaventura, zal daarbij het woord voeren. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Vele aanwezigen bij de feestelijke herdenking van het gouden feest der St. Luciaschool, woensdagavond in de gemeentelijke concertzaal, hebben niet precies begrepen, wat de zusters ten geschenke werd gegeven. Om misver- stand te voorkomen zij medegedeeld, dat de oud-leerlingen geld bijeen heb ben gebracht, waarvoor een blijvende herinnering in de school aangebracht zal worden. Dat „gedenkteken" werd symbolisch overhandigd. De leerlingen hebben een geschenk onder couvert gegeven, dat voor de kapel zal worden aangewend. Vanwege het personeel werd zelfs een geschenk onder couvert aangeboden. enuautaavv met gedachtenwisseling. De eerste les begint DINSDAG 6 NOV. TE 8y* r.-k. school, Velserstraat 17. Elke les duurt 1 uur. „Wij prediken Christus de Kracht Gods en de Wijsheid". I Cor I, 22 Deelname is vrijblijvend en kosteloos. Pater WIJNAND SLUYS O.F.M. ONDETROUWD: H. Gokkes en M. J. Hof. GEBOREN: H. Chr. Dekker-Kroon, z.; H. M. A. Lensen-Bakkenhoven, z.; Chr. F. Witkamp-Jeronimum, z.: A. M., Turkenburg-Kraaü, z.; M. van Soelen-' van Reüendam, z.; M. D. de Boe-Ko ning, d.; W. M. .Tieman-Gieben, d.; M. Gerrits-Mentjox, d. OVERLEDEN: E. A. Oosthout, 86 jr., Oranjeplein. handel, een winkel voor religieuze kunst de katholieke krant en een stand met goede gezinslectuur. Ter opening van de tentoonstelling verzamelde zich een uitgebreid gezelschap in de hal van de school, onder anderen pastoor A. P. van Eeden van de moederparochie, ds G. H. v. d. Waard, Ned. Herv. Predikant in Oud-Schoten, de heer M. H. W. van Ooyen, bisschoppelijk bouwinspecteur, de arts Th. H. Heeremans, de voorzitter van het wijkcomité (tevens kerkmees ter), de heer B. A. J. Steentjes, het raadslid S. Balm en de voorzitter van de woningbouwvereniging St. Bavo- Noord, de heer J. B. Veltman. Pastoor van Rijn verheugde zich over de grote belangstelling en hij dankte in het algemeen niet alleen de genen, die zich met hart en ziel aan de tentoonstelling gewijd hadden, maar ook hen, voor wie niets te veel is om een gezonde parochie op te bouwen. Pater V. Hutjens, rector van het Men- delcollege, sprak een woord ter inlei ding, waarbij hij verklaarde, dat het bij een parochie niet op de eerste plaats gaat om mensen, maar om de eer van God; de mensen vormen het middel. Hij duidde er vervolgens op, dat het karakter van een parochie niet meer is zoals vroeger. Eertijds immers sleet een mens zijn gehele leven in één parochie, thans, in onze moderne tijd, waarin ver huizing aan de orde van de dag is, is de band niet meer zo sterk. Daar komt nog bij, dat een parochie niet al les kan behartigen. Veel moet inter parochieel geschieden (bi) voorbeeld het middelbaar onderwijs). Maar dit staat vast zo zeide hij dat een parochie een groot gezin is, waarvan de vader de pastoor ge zien moet worden als de man, die door God gezonden is om voor het heil van zijn parochianen te zorgen. Pater Hutjens vond het prettig als buitenstaander te kunnen getuigen, dat de geest van de nieuwe parochie van Oud-Schoten overal zo geroemd wordt. Toch zult ook u aldus meende hij hier moeilijkheden hebben. Dat is al gemeen menselijk. Wil echter niet naar of om de persoon handelen, maar tot eer van God. Houdt uw belangstelling ook niet altijd tot de grenzen van uw parochie beperkt. Ziet uw parochie ech ter als een (belangrijk) onderdeel van het geheel: de wijngaard des Heren. Na dit inleidend woord maakten de aanwezigen gebruik van de gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen. Onge twijfeld zullen vele belangstellenden zo wel vandaag als morgen hun voorbeeld volgen. H. Bavo (Kathedraal): 6.30. 7.30. 9 (Hoogmis) 11 en 12 uur. EL Antonius van Padua; 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. HL Jozef: 6.45. 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis O L. Vr. Rozenkrans 'Snaume): 8. 7.30 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H Joannes de Doper Amster damstraat): 6.30. 7.30 8.30 9 3(1 'Hoogmis) 11 en 12 u H. Hart (Kleverpark): 6.30 7.45, 9, 10.30, (Hoogmis) en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara (Paul K.ru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. O L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks straatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur 18 u. Avondmis. H.H. Petrus en Paulas (Tesselschade- straat): 6.30. 7 45 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur Allerheiligste Drteëenheld: 7.30. 8 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur Hulpberk Blnemendaal: 7 30 en 9 uur O L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11 30 uui H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H Bavo (Heemstede) 6.30 7 45 s) 10.15 (Hoogmis) en 12 uur O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7. 8.30 (Hoogmis) 10 11 en 12 uur. H Antoeilns var Padua Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Dinsdag 20 november is de heer J. J. van Houten 40 jaar in dienst bij het G.E.B. te Haarlem. De aanstaande ju bilaris is geleidelijk opgeklommen van tjjdelijk fitter tot fitter en later tot hoofdfitter. In 1955 werd hij onder-op zichter. Hij zal op de feestdag door de burgemeester worden ontvangen. Vandaag sluit de BLO-tentoonstelling, die in de Haarlemse Vleeshal wordt ge houden. Het publiek kan vanavond tus sen 7 en 10 uur nog op de tentoon stelling terecht. Advertentie Europa's grootste grammofoonfabriek Imp. N.V. Thabur Den Haag De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken kwam gisteravond in openbare verga dering bjjeen. Naar de voorzitter, de heer Ch. Visser, mededeelde, hadden B. en W. van Haarlem in hun antwoord op een schrijven van de Kamer over de overlast en de onfrisse toestand op het Nassauplein en de Nassaulaan tij dens de kermisfestiviteiten medegedeeld, dat in het vervolg een plattegrond van de standplaatsen tijdens de kermis aan het College zal worden voorgelgd. De Kamer had ook gevraagd in haar schrij ven, of het niet wenselijk ware uit te zien naar een andere standplaats voor kermisattracties. B. en W. hadden hier op geantwoord, dat een zodanig terrein elders in de stad niet beschikbaar is. Naar aanleiding van een vraag van de zijde van de Nederlandse Spoorwe gen over de regeling van het goederen vervoer op maandag 24 december daags voor Kerstmis en maan dag 31 december, stelde de Kamer een enquête in, waaruit gebleken is, dat de overgrote meerderheid van de industrie op genoemde dagen niet werkzaam zal zijn. De detailhandelbedrijven zullen daarentegen als gewoonlijk geopend zijn. De brandstoffenhandel is afhankelijk van de weersomstandigheden en kon de Kamer nog geen uitsluitsel geven. De vishallen In IJmuiden zullen evenwel geopend blijven. Het is namelijk nood zakelijk, dat de vishandel het aange voerde zonder belemmering naar bin nen- en buitenland zal kunnen verzen den. Het schrijven van de Kamer aan B. en W. van Haarlem inzake de op richting van een vormingsschool voor de detailhandel werd goedgekeurd. Het kwam in dezen evenwel tot een stem ming, waarbij vier katholieke leden tegenstemden. In het schrijven van de Kamer wordt de mening naar voren gebracht naar aanleiding van de stichting van een katholieke vor mingsschool voor de detailhan del dat het wenselijk ware in Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 1S220 Vanaf a.s. maandag zal de Adriaan Stooplaan tussen het Stoopsbad en de Korte Verspronckweg afgesloten zijn wegens rioleringswerkzaamheden. De werkzaamheden zullen enkele weken duren. Gisteravond om half zeven is op de rijksweg te Santpoort even benoorden de grens van Haarlem een wielrijdster dodelijk verongelukt. Zij stak plotseling de rijweg over naar de Hoofdstraat en werd gegrepen door een uit Haarlem komende personenauto. Advertentie Houtplein Het programma van het vrijdag avond gegeven concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam, had zeer veel antrekkelijke kanten. Door de medewerking van de mezzo alt Core Canne Meijer werd men o.a. geconfronteerd met muziek van de 16e- eeuwse componist Claudio Monteverdi, en wel „Lamento d'Arianne" uit de ope ra „Arianne", in een bewerking van Carl Orff. De naam Monteverdi leeft momenteel in de muziekuitvoerings- practijk sterk op. Mede door de Mon- teverdi-cycli die het Nederlands Kamer koor via de radio bracht, is de beteke nis van deze componist niet in het ge schiedkundig vlak blijven steken. Dat een zangeres als Cora Canne Meijer, voor wie het een peulschilletje zou zijn met één of andere bekende opera-aria de hele zaal in één slag voor zich te winnen, de moed heeft opge bracht deze muziek, die het concertpu bliek over het algemeen niet ligt, toch te brengen, karakteriseert deze jonge kunstenaresse. Zij is voor de Haarlem mers geen onbekende, want als kind reeds zong zij bij de Haarlemse Nachte galen. Na de pauze zong zij van Willem Pij per „Fêtes galantes", een compositie die vrij gemakkelijk aanspreekt. Intus sen spijt het mij, niet zo enthousiast over de zuiver vocale prestaties van Cora Canne Meijer op deze avond te kunnen schrijven. Het was alles bij el kaar maar een zwakke afstraling van wat ik meerdere keren van haar zo heb kunnen roemen. Artistiek gesproken deed zij knap werk, maar zuiver vocaal bekeken deed de stem mij deze avond niets. Misschien lag het aan de ligging en sfeer der beide werken, ofmis schien ook wel aan mij. Ik heb nu een maal een bepaalde herinnering aan de ze stem, die ik meerdere malen hoorde in de opera en in een liederen-recital. Waarschijnlijk lagen mijn verwachtin gen dit keer en in deze omstandigheden te hoog. Overigens verkreeg zij bij de luisteraars, zeker na Pijper's werk, het nodige succes, dat zij om haar artisti citeit volop verdiende. Buiten werken van Purcell en Johann Christian Bach, door het orkest op uit stekende wijze gespeeld, ging mijn groot ste aandacht op deze avond uit naar de aan het slot gespeelde, derde sym phonic van Hendrik Andriessen. Dit opus van de oud-Haarlemse musicus werd in 1946 gecomponeerd. Buiten de hechte vormgeving viel hier te genie ten van een onvervalst brok muziek. De machtige koperklanken, soms modern- Bruckneriaans aandoend, verraden de organist. De fijnzinnige melodische frasen in strijkers en houtblazers ken merken de zanger, die Hendrik An driessen in vele zijner werken is. Wat hij als muzikale vormgever presteert, blijkt uit de dubbel-fuga, waaruit het laatste deel der symphonie is opge bouwd. Het is een heerlijk stuk muziek, waaraan veel kunstzinnige vreugde te beleven viel. Een woord van warme hulde voor Marinus Adam en de zijnen mag hier niet achterwege blijven. De dirigent stuwde het orkest naar vele hoogtepunten, dit alles met een natuur lijk aangewende muzikaliteit. Wat Ma rinus Adam momenteel wederom voor het orkest betekent, bleek op een avond als deze maar weer eens duidelijk. Het is goed, dit thans in het juiste licht te beschouwen. Het succes na afloop was opvallend groot. Haarlem een dergelijke school op te richten, die niet naar de opvatting van de Kamer in de practijk al leen toegankelijk zal blijken te zijn voor leerlingen van slechts één ge zindte. Tegen een confessionele school is de Kamer echter de voorzit ter deelde dit in een toelichtend woord mede geenszins. Men wil slechts religie en de verwerving van vakkennis gescheiden houden en is van mening, dat dit zeer wel moge lijk is door het geven van aparte gods dienstlessen. De heer Angenent merkte op, dat het onvruchtbaar was te discussleren over een schrijven, dat reeds verzonden is, waarop de voorzitter evenwel kon me dedelen, dat dit bij de Kamer nu een maal gewoonte is, en dat het ondoenlijk zou zijn voor iedere te verzenden brief een vergadering te beleggen. Advert en tM MITS GOED VERZORGD. Wij brengen u de nieuwste Permanent wave en de nieuwste kleurspoelingen, welke het verven overbodig maken. Haaronderzoek gratis. PERMANENT-WAVE vanaf 12.50 Gierstraat 69, Haarlem, Tel. 21736 Als aanstaande zondag de Santpoort- se handboogschietvereniging V.Z.O.S. (Vooruitgang zfj ons streven) haar 65- jarig bestaan viert met onderlinge wed strijden en een receptie, zal één schut ter de meeste aandacht trekken. Niet omdat hij de grote boog met een stalen linker arm spant of zijn haviksoog de pijlen steeds recht in het hart stuurt, niets van dat zelfs. Hü is 81 jaar, was eens een duivel -mder de schutters, werd een paar maal koning en een keer keizer, maar zal zondag vooral op de beste zetel zitten, omdat hij dan 65 jaar lid van V.Z.O.S. Is. Als 15-jarig „broekie" begon de heer H. F. F. Voogt in Santpoort met de lief hebberij, die zijn leven meer glans heeft gegeven. Het lidmaatschap van een ver eniging wilde in die tijd niet zeggen, dat je zondags een uurtje met pijl en boog manipuleerde en er naar streefde de schijf eens een keertje te raken. Neen, letterlijk iedere zondag was het goed raak. De wedstrijden waren niet minder dan een groots openbaar ver toon. Heel Santpoort stroomde uit als de jongeling Voogt en zijn vrienden te paard en gestoken in zwierige Middel eeuwse kledij naar de schietbaan togen om zich met verve te meten op de hou ten boog. De eerste vijf leden van V.Z. O.S. mochten op de oude buitenplaats van mevrouw Wüste, die beschermvrou we van de vereniging was, hun kruit verschieten en de sport lag hun zeer na aan het hart. „Hij had het zo druk met die pijl en boog", zegt mevrouw Voogt, „dat hij geen tijd had om te leren fiet sen en dat kan hij nu nog niet". „Maar jij vond het wat leuk om naar mij te kij ken", is de repliek van haar man, die zijn vrouw nog graag voor het lapje houdt. „Nou jullie stonden anders wel altijd erg lang te richten, net of het zo moeilijk is, dat schieten", maakt me vrouw de stand gelijk. In zijn actieve jaren voor de vereni ging zeven jaar geleden droeg hij boog en pijlen over aan z'n zoon heeft de heer Voogt ongeveer 80 prij zen gewonnen. Hij werd als jongeling drie keer koning van V.Z.O.S., wat met het keizerschap werd gewaardeerd. Voor een dergelijke prestatie moet men op de traditionele toernooidag de 32 toe gewezen schoten het sterkst gebruiken. Na de oorlog verhuisde de meer dan diamanten schutter van Bloemendaal naar het Proveniershuis in Haarlem, waar hij met zijn echtgenote met ge voel voor humor nog dikwijls praat over de goede tijd van de „echte" schutterskoningen. Een zoon van de heer Voogt schijnt overigens van plan te zijn het rekord van zijn vader te bre ken. Als twaalfjarige heeft hij van pa de boog in handen gekregen en na bij na 40 jaar is er voor hem nog steeds maar één sportHet handboogschie- ten schijnt trouwens een spel te zijn, dat voor altijd boeit, want in V.Z.O.S. zijn verschillende veteranen, onder wie de heer F. J. Verhappen, die 50 jaar lid is. Een der oververmoeide vrouwen niet langer te beheersen en geeft in krijgt het met haar zenuwen te kwaad. I een bijtende aanklacht uiting aan Zij weet zich tegenover een Japannerhaar opgekropt gemoed. Men kent de aangrijpende verha len van de mannen en vrouwen die in de laatste oorlog door de Japanners aan de Birmaspoorweg te werk werden gesteld of in de Japan se kampen verbleven. Zeer wreed en zelfs demonisch zijn de Jappen opge treden en slechts met een huivering van ontzetting kan men deze verhalen aanhoren. Veel minder bekend zijn de belevenissen van een groep Engelse vrouwen op Malakka, die van hun man nen gescheiden werden en in barre tochten de onmetelijke rimboe van het schiereiland hebben doorkruist. Geen enkele Japanse officier wilde de ver antwoordelijkheid voor deze vrouwen op zich nemen. Zij werden van de ene plaats naar de andere gestuurd. Velen van hen zijn op de honderden kilome ters lange tochten bezweken. Het werd een barre tragedie, waarbij zich van de zijde van de Japanners vele staal tjes van onmenselijkheid hebben voor gedaan. Van deze wrede plagerij is een film gemaakt, Mars door de hel, een ont roerende film, vol mededogen voor het lot van de vrouwen, van wie velen zeer dapper waren en zich heldhaftig gedroegen. Men ziet in het begin, dat de superieure Engelse vrouwen vol trots de Jappen schamper bejegenen, maar allengs moeten zij het hoofd bui gen. Zij slepen zich voort van het ene kamp naar het andere, nergens is plaats voor hen. Zij doorkruisen oer wouden, trekken door ondoordringbare moerassen en over scherpe bergkam men. Rust vinden zij nooit, voedsel zel den. Zij worden soms geholpen door een Australische krijgsgevangene, die hen enig voedsel weet te verschaffen. Doch dat is niet voldoende. Velen ster ven aan oververmoeidheid, ondervoe ding en ziekte. De sterksten trekken voort, de kinderen dragend. Tot deze laatsten komen te sterven. Vier een voudige houter» kruiseh aan de rand van een moeras duiden de plaats aan, waar zij begraven liggen. Tragedie na tragedie speelt zich af. Aan het slot zijn er van de on geveer dertig vrouwen nog zes over. Zij vinden, als ook de hen begelei dende officier, die steeds vol begrip is geweest en hen behoorlijk heeft behandeld, aan de ontberingen is be zweken, een toevluchtsoord in een Maleis dorpje. Hier kunnen zij voor de verdere du van de oorlog onder duiken. Daarvóór zijn zij getuige ge weest van de marteling van de Au straliër, die enkele klippen voor hen had gestolen, en daarvoor zwaar moest boeten. Als de oorlog voorbij is gaat een der flinkste vrouwen op zoek naar de krijgsgevangene. Zij hebben genegen heid voor elkaar opgevat. Na een lan ge speurtocht volgt een hlü weerzien. De mars door de hel is vol verschrik king geweest, maar heeft voor hen al thans een gelukkig einde. Een beklemmende film van de re gisseur Jack Lee, die het onmeetbare lijden sober en mét veel begrip ver telt. De afschuw van de oorlog, die zonder enige zin zoveel mensen groot leed berokkent, kan door deze film slechts worden vergroot. Zij draait in Lido. Achttien jaar. Het is weinig verheffend, wat de film „schurken gaan naar de hel" (Les salauds vont en enfer) te zien geeft, eigenlijk geheel overeenkom stig de waarheid, die in de titel reeds wordt verkondigd. Twee boeven ont vluchten een gevangenis, waar hun het leven ondraaglijk geworden is, daar zij in de gemeenschap der gedetineerden worden beschouwd als verraders. De ontvluchting gaat reeds gepaard met een reeks van moorden en andere mis daden en later verstoren de twee ont vluchten de idylle van een kunstschil der en een model, die samen in een hutje aan het strand ver van de be woonde wereld leven. De bruten ver moorden de kunstenaar en het model besluit hem te wreken. Enige tijd wonen de onverlaten in het hutje samen met het mooie modelmeisje, dat een onder werp van onderlinge twist is, evenals trouwens de vraag, wie van het tweetal boeven nu wel de verrader is. De toe schouwers van deze film worden met die alles vermoeid, hoewel gezegd dient te worden, dat er goed camerawerk en goed spel te genieten vallen. Voor strikt volwassenen. Een kunstschilder en een schrijv®* zijn al enige tijd zonder werk. Eter» hebben zij niet en bijna iedere avond gaan zij met een hongerige maaê naar (een riant) bed. De schrijver, die verzot is op griezelige beeldverhalen' droomt 's nachts meestal hardop en doet dan de wonderlijkste verhalen, die geknipt zijn om geïllustreerd en uit' gegeven te worden. De kunstschild®' ziet er wel wat in, nadat hij met e®n uitgever een overeenkomst dien aangaande heeft getroffen. Het boekje dat de schrijver met behulp van „droomverhalen" van zijn vriend hee" samengesteld, blijkt een groot succes- Zowel de kinderen als de spionagedien sten van vreemde mogendheden zijn e» gek op. De kinderen, omdat het verban' zo lekker griezelig is, de spionnen onj' dat de story een staatsgeheim bevat- De veiligheidspolitie is daar inmiddels ook achtergekomen en met de spionne" begint zij een nek-aan-nek klopjacht of het brein van de schrijver. De veili?' heidspolitie wint, wie had anders ver wacht. Wij hebben het verhaal serieus ver teld, maar het grappige is nu, dat d® filmmakers er een eerste klas shew met mooie juffrouwen van gemaakt heb ben. Dean Martin en Jerry Lewis spele" de hoofdrollen. Het is een klucht, waar van de sfeer niet altijd goed getroff®" is. Mede om die sfeer moet de filé1 voorbehouden blijven aan achttienjari gen en ouder. Het is niet voor de erste maal ds' een filmproducer gegrepen hee'; naar de actualiteit „kidnapping om er een sentimenteel verhaal aa" op te hangen, dat tenslotte toch nos gelukkig afloopt. „Achter de scherm®" van Scotland Yard" heeft zeker nie'® briljants, maar er wordt eenvoud'» uitgebeeld hoe een baby wordt gestol®" en door het knappe speurderswerk vs" de Engelse recherche weer in het bez" komt van de ouders. De film is ni®1 vrij van sentiment, maar heeft als coh1' pensatie goed spel van de hoofdrolsp®' Iers. Een bijzonderheid is dat haa®1 alle vrouwen, die men te zien krijg" roodharig zijn. 14 jaar. De strijd van de Mau-Mau in Kenya kan men zien in de film „Simba", die t/m zondagavond in het Mi- nerva-theater draait. Het is een rolprent vol spanning, en ook vol goede bedoe lingen, daar duidelijk gemaakt wordt, dat de blanken niets meer waard zijn dan de negers. Daar dit sympathieke gegeven evenwel teveel in „zwart-wit schilderingen" de film is overigens uitgevoerd in Eastman Color wordt uitgewerkt, maakt het geheel niettemin een wat naïeve indruk. E enjonge En gelsman, die in Kenya verblijft, komt aldaar in voor de hand liggende moeilijkheden. Hetzelfde overkomt e-.i jonge, inheemse arts, die meent de zijde van de blanken te moeten kiezen (18 jr.) Tot en met zondag wordt in de mati- nées vertoond de kluchtige film „Wa renhuis op stelten" (a.l.) „Deap in my heart" heet de film, die maandag en dinsdag wordt vertoond, (a.l.). Advertentie Twee stadsmannen trekken naar Ti- rol, de een een charmante jonge kerel, de ander met „twee linker handen" behept. De laatste zit, wat men noemt, om een vrouw verlegen en het is natuurlijk opgelegd pandoer, dat het meisje, waarop hij verliefd raakt, juist in de armen terecht komt van zijn vlotte rivaal. Hij komt ten slotte aan een vrouw, maar eer het zo ver is, zijn er heel wat verwikkelingen gepasseerd. Dit verhaal onder de titel „Ja, die Liebe in Tirol" krijgt de toeschou wer in Rembrandt voorgezet, en hij zal zich er wel bij amuseren. Als film heeft het hele geval niet veel te betekenen: men krijgt de indruk te kijken naar een reeks sentimentele prentbriefkaar ten uit Tirol. Maar soms is dat ook een aangename bezigheid. Iedereen kan er heen. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 maken, heeft TIJD nodig. 5 dec. komt reeds in zicht L. Veerstraat 15 Tel. 11178 De tweede wereldoorlog bood de filmmakers stof te over voor sen sationele verhalen. De zogenaam de geheime wapens geven nu nog een aparte attractie en er wordt op hel filmdoek een dankbaar gebruik van ge maakt. Men kan dat weer eens constateren in de Paramount-film „Menselijke Tor pedo's", waarin een bepaald aspect van de strijd suggestief en met avontuur wordt verbeeld. Voor de liefhebbers. Veertien jaar. Vanaf maandag kan men in „Roxy" de slavin der Minnetarees bewonderen, een Indiaans meisje uit het gebied, dat de president der V.S. in 1803 van Frank rijk heeft verworven. Een der leiders van een expeditie wordt verliefd op het meisje, dat met hem naar Washington trekt. Zij keert echter naar haar stam terug, omdat het bij de blanken ook niet alles is. Veertien jaar Advertentie Nv' GRACHT?!. TEL 17065 FILMS: CINEMA PALACE: Artisten en modellen» 4.15, 7, 9.15, 18 jaar. FRANS HALS: Achter de schermen Scotland Yard, 2.30. 7, 9.15. Zo. 2, 4.30, 7. 9.15. Di. een avondvoorstelling om 8 u., 14 J' LIDO: Mars door de hel, 2, 4.15, 7, 9.15, 18 2' LUXOR: Schurken gahn naar de hel, 2, 7' 9.15, strikt volwassenen. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zo. in de avondvo°j" stellingen Simba; za. en zo. 7, 9.15, 19 r\ tot en met zo. in de middagvoorstelling®*1' Warenhuis op stelten, a.l. zo. 2.30, 4.15. Ma. en di. Deep in my haert, 8.15, a. 1* Do. Melodie des Herzens, 8.15. - REMBRANDT: Ja, ja, die Liebe in Tirol» 4.15, 7, 9.15, a. 1. ROXY: tot en met zo. Menselijke torpedo 14 jaar. Ma. tot en met do. De slavin der M**1 netaroes, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Zaterdag 3 november. SchouwburgDe Haagse Comedie „The great Sebastians", 8 uur. Concertgebouw: Concert door Modern J Quartet, 8 uur. Zondag 4 november. Schouwburg: De Haagse Comedie m0 „Zuidzee zeepbel", 8 uur. Concertgebouw: Nationaal concours van Haarlemse Klavarscribo Accordeon Club. Maandag 5 november. Schouwburg: De Ned. Comedie met grote liefde", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling Arie Pete*" 15.30—16.30 uur. Haarlem Apotheken: Bosch en Vaartapotheek, BoS"^ en Vaartstraat 26. tel. 13290; Centraal AP", theek, Grote Houtstraat 78, tel. 1050^ 10502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat tel. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gijz^ kade 181, tel. 23821. Doktersdienstcn: Voor alle doktersdienst belle men 11990. ZIEKEN VER VOER G.G.D., Telef. 14141; Marggriet, Turfm3fK 10 r., tel. 21400. Bloemendaal Apotheken: Santpoortse Apotheek, mendaalsestraatweg 145, Santpoort, telefo0, K25608249; en Elswout-Apotheek, mendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloem' daalseweg 17, tel. 25589. Aerdenhoul Apotheken: Aerdenhoutse Apotheek. Zad" voortselaan 164, tel. 26772. Doktersdienst: W. C. Ulrici, Spiegel01 burghlaan 20, tel. 27888. Overveen Doktersdienst: D. K. Heeringa, Ivlilit3 weg 18, te). 24480. e> Wijkverpleging: zuster J. van Dijk. B', mendaalseweg 307, tel. 12698, b.g.g. 144Z Heemstede Wijkverpleegster: zuster A. Haagsma pc' mer Visscherplein 1, Heemstede, tel. '£i]F7t\S' Doktersdienst: J. Laayendecker, Raaab plein 9, tel. 38103, en A. J. van Ravens^- Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, p n en weg 98, tel. 38197. '•^DOOrt Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaa*1 Santpoort, tel. 2560-8410. Apotheken (ook nachtdienst); Santpo apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, ~>oort, tel. K 2560-8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2