Merkwaardig Nederlands elftal in Kopenhagen toch favoriet Keuzecommissie experimenteert zonder dat van vaste lijn iets blijkt De Munck en Schaap: waarom in ongenade? Brundage begint aan laatste drie kruistochten SNUIT IS GEEN SNOEÏ i Van Dam en Dame i m m m r Denemarken—Nederland „Revanche voor een gelijk spel gevraagd Zieke Lenstra in Kopenhagen met melk meer mans Botivinnik op de valreep verslagen Actie tegen profs, semi-profs en puntentelling op de Spelen Olympisch vuur in Athene ontstoken en schijven ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 PAGINA 4 Haagse dames derde in Antwerpen Aljechin-toernooi GEEN RUSSISCHE DAMMERS NAAR NEDERLAND «m- Geen hypocriet, maar idealist DEBRUYCKERE WIL WEER TERUG IHAROS laat verstek gaan in Melbourne Atleten in Melbourne beginnen training Olympisch circuit voor wegwedstrijd smal en gevaarlijk? Waar is de „Gruzia" Schip met Russische atleten spoorloos Geen antwoord op radio- telefonische oproepen Treedt de boksbond uit het N.O.G.? Belgische elftal T entoonstelling „Tal en Last B=M abc defgh. M v?,e//A Dan is er nog de vervanging van Schaap, de aanvoerder. Wij hebben er maandag in ons korte commentaar bij de publikatie van het Nederlands elftal al iets van gezegd. Waarom Schaap plaats heeft moeten maken voor Notermans is een grote vraag. Hij was naar onze bescheiden mening een van de beste spelers in de strijd tegen België toen het Nederlands elf tal in zijn normale doen was geko men. Voordien was hij even zwak als de anderen. Daar komt dan bij dat wij Schaap steeds zullen prefereren boven de goed willende en hard wer kende Klaassens, wiens zuiver tech nische voetbalcapaciteiten veel be perkter zijn. En zo het er dus om ging dat Notermans uit de voorhoede terug moest naar de middenlinie en daar dus een plaats moest worden (Van onze sportredacteur) IV T eet ge het nog? In het voorjaar van 1954 ston- den functionarissen van de KNVB op Schiphol reikhalzend uit te zien naar het vliegtuig uit Spanje. De man die het „wonder-team" de meeste glans zou moeten geven, kon elk ogenblik arriveren. Kort er na meldde Wilkes, toen nog de held van Va lencia, zich bij de douane. De ploeg was compleet. Er kwam een achterhoede met De Munck en Van der Hart, een middenlinie met Schaap en in de aanvals- linie was al het voetbaltalent dat Nederland toen kon opbrengen, verzameld: Wilkes, Timmermans, Lenstra en De Harder. De Nederlandse voetballiefhebbers kon den hun hart ophalen. Wij, de nieuwbakken semi-profs met in de ploeg tal van in de harde beroepssport doorgewinterde lieden, zouden de amateurtjes uit De nemarken eens laten zien hoe er gevoetbald moet worden. Het zou een schuttersfestijn worden in het Olympisch Stadion. Edoch, het werd een armzalig ge lijk spel op een tot een modderpoel omgeploegd veld. Erger nog de glans van het sterrenteam was ver- Het is bepaaldelijk niet zo, dat men van het Nederlands elftal kan zeggen dat het met een ongeschokt moreel de derde landenwedstrijd van dit seizoen ingaat. De keuzecommissie heeft, wij vertelden het reeds, een aantal kunst grepen gedaan, die allerminst bevorder lijk lijken voor de homogeniteit van het Oranjeteam. Zy heeft die indruk krijgt men tenminste al wordt zulks hardnekkig ontkend min of meer wraak willen nemen op De Munck, die de vorige week woensdag op het laatste ogenblik verstek heeft laten gaan in de, ook al genoemde, oefenwedstrijd. De Munck ad een lichte voetblessure opgelopen en achtte het raadzamer om niet te spelen. De Munck heeft inmid dels laten weten dat alles weer bij het oude is, maar de keuzecommissie meld de dat zij geen risico wenste te nemen en stelde Landman op. Nu kunnen wij geen enkel bezwaar aanvoeren tegen een uitverkiezing van Landman. Hij is nauwelijks zwakker dan De Munck te noemen en hij heeft in het Oranjeteam enkele voortreffelijke wedstrijden ge speeld. De defensie behoeft dus niet verzwakt te zijn, maar desondanks lijkt zij het wel omdat ongetwyfeld een aan tal spelers de beslissing van de keuze commissie niet zal kunnen waarderen. bleekt door onderlinge afgunst. Want Wilkes gunde Lenstra geen triomfen en Lenstra gedoogde niet dat Wilkes zou gloriëren en Timmermans en De Harder wensten er evenmin aan mee te werken dat wie dan ook meer geprezen zou worden dan zij zelf. Vandaar het armzalige gelijke spel. Nu komt de revanche, althans zo wordt er gedacht. Haar die sportieve wraak moet tot stand komen zon der Wilkes, zonder Timmermans, De Harder, Schaap en De Munck en met een Oranjeteam dat de reis naar de Deense hoofdstad heeft aanvaard in een merkwaar dige samenstelling. Eén simpele oefenwedstrijd, die heeft aangetoond wat menigeen al lang wist en be weerd heeft, nameljjk dat Nederland niet zo'n gewel dig voetbalelftal heeft, heeft de keuzecommissie zo in paniek gebracht dat het lijkt alsof zij in uiterste verwarring een elftal heeft samengesteld. En, als die paniek overgeslagen is op de spelers, verbaast u dan niet als evenals in 1954 de uitslag van het treffen der nationale voetbalteams van Denemarken en Neder land een verrassing wordt. IIIIIIIIIIIIII1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Abe Lenstra is ziek in Kopenhagen aangekomen en het is nog niet hele maal zeker of hy morgen met het Ne derlandse elftal mee zal kunnen spelen tegen Denemarken. De nationale links binnen, die er niet van houdt per vlieg tuig te reizen, was met een lid van Enschede per auto naar Kopenhagen gereden, waar hy een half uur na de overige leden van de Oranjeploeg aan kwam. Terwijl de anderen zich juist aan tafel begaven, stapte een van de griep rillende Lenstra, die onderweg kou had gevat, met een mistroostig ge zicht in de lift om direct naar zijn ka mer te gaan. Advertentit Publlkofl* Nederland! Zulvalburaeu 't-Gëovenhoge NEEM PER MAN DRIEKWART KAN De Haagse combinatie die deel heeft genomen aar, het internationale hockey- toernooi voor dames te Antwerpen heeft beslag gelegd op de derde plaats in het eindklassement. Het toernooi is ge wonnen door Antwerpen. De uitslagen van de tweede dag lui den: West DuitslandEngeland 01; Den HaagSpanje 7—0; Frankrijk Den Haag 10; AntwerpenWest- Duitsland 20; Den Haag—Antwerpen 01; West DuitslandFrankrijk 00; EngelandSpanje 6—0. ingeruimd dan had men er beter aan gedaan Klaassens te vervangen in plaats van Schaap. Voges en Moulijn terug Inmiddels ziet men in de voorhoede het wederoptreden van Voges als rechtsbinnen. Men weet wellicht nog hoe de kleine Enschedeër op die plaats is beland in de wedstrijd tegen Zwitser land. Wilkes zou toen immers in de voorhoede opereren en samen met Len stra de binnenplaatsen bezetten. Wilkes liep echter een dessure op, waarna in allerijl Voges, clubmaat van Lenstra, werd gewaarschuwd dat hy mee zou gaan naar Lausanne. De jongeman de buteerde lang niet slecht. Zyn spel was niet briljant, hetgeen ook bleek uit het feit, dat hij er voor de volgende inter land al weer naast zat, maar had toch voldoende de aandacht op zich geves tigd om een nieuwe kans te verdienen. Zulks zal nu gebeuren en het is de vraag ol Voges de debutanten-koorts nu voldoende heeft overwonnen om z(jn spel volledig te kunnen ontplooien. H(j is volkomen op het spel van Lenstra ingesteld en weet hoe hy de Friese meester moet bedienen. Zoiets kan een voordeel zijn. Voorts is er in de aanvalslinie ook de terugkeer van de kleine linksbuiten Moulijn als opvolger van Koopal. Voor de tweede keer moet nu blijken of de snelvoetige Feijenoorder fysiek sterk genoeg is voor een interland en of hij zich bovendien weet aan te passen bij het spel van de anderen dat nogal verschilt van wat hij bij zyn club gewend is. In elk geval heeft Moulijn meer in zijn mars dan Koopal en wat ook belangrijk is, hij en Len- DENEMARKEN JÖRGENSEN LARSEN NIELSEN JENSEN OVE HANSEN OLESEN JÖRGEN JENS HANSEN LUNDBERG PETERSEN HANSEN PEDERSEN MOULIJN LENSTRA APPEL VOGES BOSSELAAR KLAASSENS v. d. HART NOTERMANS KUYS WIERSMA LANDMAN NEDERLAND Het Aljechin-herdenkingstoernooi te Moskou heeft in de vijftiende en laatste ronde een grote verrassing gebracht. Botwinnik verloor voor het eerst in dit tournooi zijn party, zodat nu alleen nog Smyslov ongeslagen is. Smyslov heeft met een afgebroken party, de theoreti sche kans gelijk met Botwinnik te ko men. De uitslagen zijn: UhlmanSzabo PadevskyNajdorf 'A-'A; Pach- man—Taimanov %-%; CiocalteaSliwa 1-0; GolombekGligoric 0-1; Bronstein Unzicker 'i-'A; KeresBotwinnik 1-0; SmyslovStahlberg afgebroken. Na de vijftiende en laatste ronde luidt de stand aan het hoofd van de ranglijst: 1. Botwinnik 11 pnt., 2. Taimanov 10,5 pnt„ 3. Smyslov 10 pnt. en 1 afgebr. partij. 4. Gligoric 10 pnt., 5. Bronstein 9,5 pnt., 6. Najdorf 9 pnt. De Russische dammers Kuperman, Kogan, Sjawel en Kovrizkin, die zou den deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap dammen, zullen niet naar Nederland komen. Zij hadden de reis naar ons land al aanvaard doch zyn teruggeroepen. Als plaatsvervangers van deze vier spe lers zpn nu aangewezen de Neder lander ir. G. E. van Dük uit Wa- geningen, de Fransman Guillot en de Belg Verleene. De naam van de vier de plaatsvervanger zal later worden bekend gemaakt. stra zouden een bijzonder gevaarlijke linkervleugel kunnen vormen. Ge ziet het, er zijn nogal wat vraag tekens rond de kwaliteiten van het Oranjeteam dat morgen tegen Dene marken speelt. Gerekend naar de re sultaten van de Nederlanders zou men een succes mogen verwachten, want de Denen staan ook al omdat zij amateurs zijn niet te hoog op de in ternationale ranglijst genoteerd. Het blijft echter de vraag hoe Lenstra c.s. de morele klappen die de keuzecom missie de ploeg hebben toegebracht zul len overleven. Daarvan hangt het in eerste instantie af of wij een revanche krijgen voor het gelyke spel in Am sterdam, dat in feite een nederlaag was. In de Deense ploeg ziet men één debutant, de middenvoor Petersen van een club uit de tweede klas en viert linksbuiten Petersen zijn rentree. Deze twee wijzigingen zijn aangebracht sinds de wedstrijd ZwedenDenemarken, die in een gelijk spel is geëindigd. Connolly, die deel uitmaakt van de Amerikaanse Olympische atletiekploeg, heeft het wereldrecord kogelslingeren verbeterd. Hy kwam tot een afstand van 68.54 meter. s*,. -v.. RriinifafrP rlA mn streden WH- nOfilTlC Debruickere, oud-speler van het Ne derlands elftal en van Willem II, wil naar Nederland terug. Vier maanden geleden kwam hy als emigrant in Australië aan. Debruickere is trainer speler van de emigranten-voetbalclub „Wilhelmina" en vooral zijn spel heeft in Melbourne de aandacht getrokken. Het leven in Australië waar hij tim merman is bevalt hem echter niet en de ex-Willem li-er heeft contact op genomen met zyn oude vereniging en met Enschede om met één van de clubs een contract te sluiten. Zodra dit is ge sloten aanvaardt hy met zyn gezin de terugreis naar Nederland. In een uitzending van radio-Boeda- pest heeft de bekende Hongaarse atleet Iharos, verklaard dat hy weliswaar naar Melbourne zal gaan, doch niet aan de Spelen zal deelnemen. Reden hiervoor is de last die Iharos de laat ste weken heeft ondervonden van een oude blessure. Hy gaat nu als radio verslaggever naar Melbourne, in dienst van de Hongaarse radio. Vrijdagmiddag hebben de Nederland se atleten te Melbourne een begin ge maakt met de training op de sintelbaan van het Olympic Pare. Vooral Puck van Duyne-Brouwer werd talrüke ma len gefotografeerd. Op de baan waren ook enkele bekende buitenlandse atleten zich aan het voorbereiden, zoals de Engelsman Chataway, de Italiaan Con- solini en Stephens, de Australiër, die de „vliegende melkboer" wordt ge noemd. Een verschrikkeiyke hagelbui, die maakte dat de sintelbaan vol plas sen kwam te staan, barstte tydens de training los. Avery Brundage, de omstreden wa ker over de amateursport, is aan zijn laatste drie grote kruistochten toe: te gen de profs, tegen de semi-profs en tegen het puntensysteem, dat van de Olympische Spelen een wedloop der ploegen maakt. „Beroepssport is geen sport", zeide Brundage, „Het is een tak van de amu sementsindustrie. Sport is iets, dat je voor je plezier doet." Over de semi-profs, een term, die zo ongeveer de Amerikanen dekt, die een beurs voor de universiteit hebben ge kregen omdat zy zo goed in de sport zpn, en in andere landen de amateurs, die de steun van de staat genieten, zei- de Brundage: „Het ie een droef ding in deze wereld wanneer een knaap be taald moet worden om een spel te spe len." Wat het puntensysteem betreft dat de Verenigde Staten en Rusland in een verwoede stryd om de suprematie zal verwikkelen in Melbourne, loopt de gal van Brundage nog meer over. „Het is belacheiyk", gromt hy, „om tien pun ten toe te kennen aan de winnaar van de zware tienkamp en hetzelfde aantal aan een knaap, die een pistool afschiet. Het gehele idee van een puntensysteem schendt de oorspronkeiyke theorie van de individuele kampioenen." Het is dit soort ongezouten taal dat de 69-jarige Chicago-er de internatio nale reputatie heeft gegeven een twistzieke onnozele hals te zpn. In werkeiykheid is hy een idealist, met gevoel voor humor. „Ik krijg heel wat persoonlijke blaam in deze gevechten", zeide hij. „Ik ben de laatst In leven zynde amateur ge- Proietti, de manager van de Italiaan se wegrenners, heeft kritiek laten horen op het Olympisch circuit te Broadmea- dows. „Het is niet goed genoeg voor de Olympische spelen. Ik kan niet begrij pen hoe officials het konden kiezen. Voor het merendeel zijn de wegen van het circuit te smal en sommige boch ten zijn gevaarlijk", klaagde Proietti. Hij zeide dat hij met het indienen van een officieel protest zal wachten tot de leiders van andere ploegen, spe ciaal die van België, Frankrijk en Ne derland het circuit gezien hebben. Geloofd wordt dat overwogen zal wor den een ander circuit in de parkachti ge buitenwijken van Melbourne te kie zen, als voldoende bezoekende ploegen tegen Broadmeadows zouden proteste ren. noemd, een dromer, een hypocriet en nog heel wat meer. Maar ik treed al leen op voor een comité, dat bepalin gen moet maken en de naleving daar van moet afdwingen, in dit geval het I.O.C. Als hoofd van het Amerikaans Olym pisch Comité gedurende 25 jaar, een functie, die hij niet langer bekleedt, heeft hij het vaak bü het publiek ver bruid. Bijvoorbeeld toen hij zo onele gant moest zijn tegen de knappe meis jes Eleanor Holm en Barbara Ann Scott. Als leider van de Amerikaanse Olympische ploeg in 1936, moest Brun dage bekend maken dat miss Holm geschorst was, omdat hij zich niet stoor de aan de trainingsvoorschriften aan boord van het schip dat op weg naar de Olympische Spelen was. Miss Scott, een Canadese kunstrydster, moest een gekregen automobiel teruggeven, na dat het Brundage was geweest, die er voor haar eigen bestwil op gewezen had dat zy nooit meer als amateur zou kunnen schaatsen als zy de auto hield. In Au ralië maakt men zich enigs zins ongerust over het Russische schip dat atleten uit de Sovjet-Unie en aan grenzende landen naar Melbourne brengt. De „Gruzia" moet ergens in de buurt van Australië zyn, maar het geeft geen antwoord op radioberichten. De „Gruzia" is 9 oktober uit Odessa vertrokken. Aan boord bevinden zich 91 Russen, 17 Hongaren, 2 Tsjechen be nevens 30 verslaggevers uit die landen. Men heeft de „Gruzia" herhaaldelijk radiotelefonisch opgeroepen en ge vraagd, wanneer het schip in de haven van Melbourne verwacht kan worden, maar de „Gruzia" zwygt als het graf. Met 57 stemmen voor en 14 tegen heeft de, vergadering van het district Noord-Holland van de Nederlandse Boksbond vrijdagavond een voorstel van de heer M. van Eyk aangenomen om aan de komende bondsvergadering voor te stellen uit het N.O.C. te tre den. De heer Van Eijk had zyn voorstel gedaan, naar hy zei, uit protest tegen het niet uitzenden van Nederlandse bok sers naar de Olympische Spelen in Mel bourne. Terwyl bliksemstralen de laag han gende wolken doorkliefden en de muren van het antieke stadion van Olympia in een rossige gloed zetten is het Olym pische vuur volgens de overoude ritus ontstoken. Actrices van het Griekse nationale theater speelden de rollen van de pries teressen van Pallas Athene, en van de dienaresse van de tempel van Zeus, die het voorhoofd gesierd met een zil veren vaan, de antieke schaal droeg, waarin het vuur smeulde. De stoet be gaf zich naar de tempel van Hera, over een weg met dennebomen aaft weerszij den. De lucht klaarde toen op en de zon gaf kleur aan het schouwspel. Zeven Atheense jonkvrouwen legden olijftak ken op het altaar, als symbool van de vrede, voordat de eerste estafetteloper uit het binnenste van de tempel naar voren trad. Hy droeg een fakkel die aan het vuur in de schaal werd ont stoken. Onder gejuich van vele toeschouwers vertrok toen de eerste van de honder den Griekse atleten voor de Olympische fakkelloop die de Akropolis als eerste doel heeft. Iedere atleet legt een kilo meter af. Op de Akropolis zal het vuur plechtig worden overgedragen aan de ambassadeur van Australië waarna de vliegtocht naar Melbourne begint. Het Belgische voetbalelftal dat zon dag 11 november te Parys tegen Frank- ryk zal spelen is als volgt samenge steld: doel: Dresen. achter: Diricx en Van Brandt, midden: Mees, Van Kerkhoven en Van Herpe. voor; Jurion, v. d. Wilt, Willems, Houf. De linksbuiten van het team zal na de competitie-wedstryden van morgen worden aangewezen. De bevolkingsconcentratie in westelijk Nederland en de daarmee verband hou dende vraagstukken vormen het onder werp van een tentoonstelling, die van 9 november af, gedurende enige maanden in het Bouwcentrum te Rotterdam te bezichtigen zal zijn. Deze tentoonstelling, die de naam „Tal en Last" zal voeren, is ingericht door het Nederlands Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw in samenwer king mét de Rijksdienst voor het Na tionale Plan. De Minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid zal de tentoonstelling Tal en Last op 9 novem ber openen De tentoonstelling wordt georgani seerd o.a. naar aanleiding van de We relddag voor de Stedebouw die op 8 november, en in Nederland voor de eer ste maal, wordt gevierd. Het initiatief tot een dergelijke werelddag werd in 1950 genomen door een Argentijnse deel nemer aan het internationaal Stedebouw- congres in Amsterdam. Behalve de Zuidamerikaanse landen doen nu ook Italië, België, Frankrijk en Nederland mee Het doel is; grotere belangstelling op te wekken bij het publiek voor de ordelijke ontwikkeling van steden en dorpen en eventueel grotere gebieden. Er waren weer ontzettend veel oplos singen deze keer. Jullie vinden het bui ten zeker ook te koud? Ja? Begin dan maar gauw weer. Wie weet behoor jij de volgende keer tot de prijswinnaars. Succej. De prijswinnaars zijn: le prijs: Anneke Jansen, Meerstraat 88, Beverwijk; 2e prijs: Joke Slootweg, Spionkopstraat 25, Haarlem; 3e prijs: Ellie Kerkvliet, naalstraat 30, Lisse. De oplossing was: Horizontaal: 1 bal, 2 kegel, 5 dade pit, 7 nar, 9 palet, 11 snuit, 12 tol. j Verticaal: 1 bord, 2 ladder, 3 kiel' etui, 6 piloot, 8 apen, 9 poot, 10 teil'. Nieuwe inzendingen per briefkaart^, de redactie van dit blad. Naam van krant vermelden. In linkerbovenh0 schrijven: „Kinderprijsvraag". PRIJSPROBLEEM NOVEMBER Probleem No. 192 van S. Brehmer Wit geeft in 2 zetten mat. prise, maar geeft nog 2 vluchtveldeb i aan de zwarte koning. Het loperoffer op h7, een machtif» wapen voor de combinatiespeler! Wit: Foltys; Zwart: Mohyla. 1. e4 e6; 2. d4 d5; 3. Pd2 Pf6; 4- I Ld3 c5: 5. e5 Pfd7; 6. c3 Pc6; 7 Pe2 I Le7; 8. Pf3 O—O; 9. Pf4 b6 (Hier had Te8 moeten geschieden, gevolgd door 1 Pf8.); 10. h4 Te8 (Te laat, nu |,0d h6 de voorkeur); 11. Lh7:ft! Kh7; l2- 1 Pg5t Kg8; 13. Dh5 Lg5:; 14. hg5: Kf8 (Zwart had er op gerekend weg te kunnen lopen maar gaat nu in 3 zetten mat); 15. Dh8t Ke7; 16. Pg6t fg6:; U* Dg7met mat. Een uitstekende com binatie. PROBLEEM No. 193 van A. Ellerman Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kal Df3 Ta3 Le8 Pd4 Pe4. Zwart: Kh4 Df8 Tc5 Th8 Lbl Lb8 Pd3 Pf7, pionnen f2 g3 g5 h3. Oplossingen van bovenstaand prijs- probleem kunnen binnen 14 dagen na plaatsing worden ingezonden; inzen ders van de correcte oplossing din gen mede naar de maandprijs, welke onder de goede inzenders wordt ver loot. Opgave van de sleutelzet is vol doende. OPLOSSING PROBLEEM No. 190 van S. Brehmer: 1. Ta4: dreigt Dg3 mat. Tc8 2. Ta3; Pg8: Lg4; Pg7 2. Db3. Artöere to- renzetten bereiken dit doel niet: Te4 Pg8:; Td4 Pg7; Th4 Tc8. In het voor spel zien we nog: Tc8 Tg3; Pg8: Le4; Pg7 Pd4. OPLOSSING PROBLEEM No. 191 van W. Meredith: 1. Dd8! Een verrassende sleutelzet! Td8: 2. Pb5:; Kd4 2. Df6; Kb4: 2. Pe4. Niet alleen zet wit de dame en Wit: Kc2 De7 Te4 La8 Pa6 Pc4» pionnen b4 bö d3. Zwart; Kd5 Dc6 Tb6 Tf2 Lh2 Lh3 Pb7 Pdl, pionnen d2 e3 g2 g6. Correspondentie betreffende schaakrubriek te zenden aan A. Per' quin, Marnixkade 104 te A'dam-C. Probleem voor geoefende oplossers. No. 2194 van P. J. Eype te Haarlem Probleem voor beginners. No. 434 van H. J. H. W. Vrinten te Weert Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. Oplossing, van No. 2187 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 3731, 37. 44, 26—21, 39, 3, 8, 48, 37, 31, 21, 26 en wint. Welis waar wat fantastisch doch zeer goed ge slaagd. Jammer dat er stukken op het bord staan die tijdens de ontleding geen enkele dienst bewijzen. Wit begint en wint; oplossingen van d® nummers 433 en 434 kunnen tegelijk in' gezonden worden tot 15 nov. a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing. van No. 429 van J. Belien te Heemstede- 32—28, 22x31, 25—20, 15x33, 43—38, 33x42- 48x28 en wint op tempo. Een vij eenvoudig te ontleden stukj® maar prachtig mooi van stand, een parttf' stand gelijk. Het partijspel. De volgende partij werd gespeeld in de finale om de St.-Bavobeker tussen N. Blom van H.D.C. Haarlem en J. A. de Weerd, D.C.G. Amsterdam op 6 sept. 1956 Vooral voor hen die menen dat een kalme partij geen bijzonderheden kan bieden en gedoemd is om in remise te eindigen is het bestuderen van deze par tij de moeite waard. De aantekeningen zijn van de heer De Weerd en aangevuld door de redactie. 1. 32—28 19—23; 2. 28x19 14x23; 3. 37—32 17—21; 4. 31—26 10—14; 5. 26x17 12x21; 6. 34—20 14—19; 7. 30—25 7—12; 8. 25x14 19x10; 9. 3328 1319; hiermede is de onregelmatige opening overgegaan in normaal Hollands spel. 10. 4034 913, 1134—29 23x34; 12. 39x30 15—20; 13. 41—37 18—23; 14. 36—31 12—18. 15 31—27 20—24; 16. 46—41 4—9; 17. 44—39 10—14; 18. 30—25 5—10; 19. 45—40 2—7; 20. 50—45 7—12; 21 39—33 11—17; 22. 41—36 21—26; 23. 37—31 26x37; 24. 42x31 17—21; 25. 31—26 1—7; 26. 26x17 12x21; 27. 47—42 8—12; met deze zet bereidt zwart een fraaie lokzet voor- Als wit nu 4339 speelt volgt 2126 zou wit heerlijk in de val kunnen lop^jr door 27—22, 32x21, 40x20, 16x27, 20—ij 26—31, 15x4, 14—20, 25x23, 13—18, 4x2^ 27x47 en wint. Heel fraai en verrassen*-1- Wit speelde echter anders: 28. 40— 21—26; 29. 34—30 7—11; 30. 49—44 10-1®' 31. 44—40 11—17; 32.36—31 26x37; 33. 42X-J* 17—21; 34. 21—26 12—17; 35. 43—39 17—% 36. 28x17 21x12; 37. 33—28 6—11; 38. 39-—*. 11—17; 39. 40—34 24—29; 40. 33x24 14—z"* 41. 25x14 9x40; 42. 35x44 (45x34 is bete*- 1520; 43. 30—25 20—24; 44. 44—40 3— 45. 40—35 23—29; 46. 45—40 18—23; 27—22? (48—43 is veel beter) 9—14; 22x11 16x7; 49. 48—42?? (dit brengt nadeel terwijl naar 43 juist voordeel brengen) 12—17; 50. 42—37 13—18; 37—31 18—22; 52. 25—20 22x42; 53. 20>, 42—48; 54. 31—27 29—33! 55. 9—3 23—% 56. 32x14 33—38; 3x21 7—11; 58. 21x30 48:s* en won na enkele zetten. Een prach slot!! De aandachtige lezer zal berneLji hebben dat er in het eindspel voor w weinig kans meer was. y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4