RIANT delftwijk in OUD-SCHOTEN Plan van ir. li. voor 246 woningen d 1 m u B dverblijf in het politiebureau I DOOR EEN BRIL H Woningbouw in plantsoen Bloembollencultuur gewaagt van een unieke kans PRIMEUR VOOR HAARLEM Jeugdige arrestanten mogen niet slechter weggaan dan ze gekomen zijn érg/* TAXI IUOOO Torenflat van 14 lagen markant Bestrijding van de reuma ELEMENT IN SPEELS BOUWPLAN Torenflat GROEN I o. t>E FLORA-PLANNEN VOOR ROTTERDAM Masonnet Gaanderij Portiekbouw Enquête in Haarlem begonnen Verkeerde invloed Licht en luchtig Geen vrijheid Primeur Aanwinst ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 PAGTNA 7 CENTRALE verwarming *OW-R-MATIC Oliebranders Dierendag H. MIS VOOR C. A. BISSCHOP I III» NOORS Gisteravond is in de Pius X- school in Oud-Schoten onder de titel „Wij bouwen" een ten- instelling geopend, waarop de pa- v°chianen van de H.H. Petrus en ^Ulus onder andere kennis kunnen J^Rien van de bouwplannen die in j>Un gebied nog verwezenlijkt moe- |en worden. Zij en andere belangstel den krijgen een fraaie maquette fe zien, voorstellende de toekomstige douwing van de kop van Delftwijk, dke omsloten wordt door de Pjjks- j|raatweg aan de oostzijde, door de "elftlaan aan de noord- en westzijde J} aan de zuidzijde door de verbin- jj'bgsweg, die tussen de Delftlaan en 10 Rijksstraatweg daar ter plaatse s geprojecteerd en die de Jan Cam- P0rtstraat zal heten. Deze kop van "Plftwijk is ongeveer vijf hectare ^oot. Aan de Rotterdamse architect ir. H. Nefkens, die ook het ontwerp heeft gemaakt van de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus aan de Geuzenvesperstraat, is destijds opdracht gegeven een plan te ont werpen voor de bebouwing en aanleg van de kop van Delftwijk. De archi tect heeft een riant plan gemaakt dat de bouw van totaal 246 flatwo ningen omvat. Daarvan zullen er 164 woningwetwoningen gebouwd wor den, die onder beheer komen van de woningbouwvereniging Sint-Bavo- Noord. De andere flatwoningen wor den in premie gebouwd, maar het is nog niet bekend door wie. Een van de markantste punten, die de archi tect in zijn bouwplan heeft gepro jecteerd, is een even speelse als struise torenflat, huisvesting bie dend aan vijftig gezinnen. In een gesprek met de architect ver telde deze ons, dat hij bij het maken van zijn plan gestreefd heeft naar zo veel mogelijk ruimtelijke werking, waar bij hij dankbaar gebruik heeft gemaakt van zogenaamde groene partijen. De huizencomplexen komen als het ware in een groot plantsoen te staan. De heer Nefkens is er voorts van uit gegaan, dat de verschillende woonblokken op vallend van elkaar moeten variëren, waardoor het totale beeld een levendig en dynamisch aanzien krijgt. Aan de westzijde van de Rijksstraat weg heeft hij bijvoorbeeld vijf woon blokken geprojecteerd, die als het ware haaks op de weg staan. De „rooilijn" langs de weg krijgt dan een ritmisch effect in tegenstelling tot de vlakke hui zenbouw aan de overzijde van de Rijks straatweg. Die ritmiek culmineert ten slotte in de torenflat bij het trefpunt RijksstraatwegDelftlaan. Langs de Delftlaan zijn vier woon blokken parallel aan de weg ontworpen. Men diene hierbij te bedenken, dat bij het plan rekening is gehouden met de opzet van de gemeente Haarlem om de verkeerscirkel bij de Delftlaan te laten vervallen en de laan een nieuw tracé te geven, waardoor de kop van Delft wijk min of meer wordt afgeplat. (De foto geeft van de toekomstige situatie een duidelijk beeld.) De torenflat krijgt een hoogte van een en veertig meter, de breedte wordt ruim vijftien meter en de diepte zes en twintig meter. Zij zal bestaan uit veertien lagen. De onderste laag (be gane grond) is bedoeld voor bergruim te enz., in de twaalf daarop volgende verdiepingen komen elk vier flatwonin gen en op de bovenste verdieping, die iets teruggebouwd zal worden, nog twee woningen; in totaal dus vijftig wonin gen. De onderverdieping is bedoeld voor berging van kinderwagens, fietsen en andere kleine voertuigen (geen auto's). Voorts komen daar de brievenboxen, de ketelruimte voor de centrale verwar ming, de entrée naar de trap en naar de lift. Het trappenhuis loopt langs alle verdiepingen, maar men neemt aan, dat vanaf de derde verdieping de be woners gebruik maken van de lift. Het is niet uitgesloten, dat in de torenflat twee liften worden aangebracht. Het flatgebouw zal bestaan uit wo ningen van het kleinere type, omdat men van mening is, dat grote gezinnen toch niet naar „twaalfhoog" zullen trek ken. Iedere woonetage bestaat uit vier flatwoningen, twee met drie kamers en twee met vier kamers. De driekamer woning heeft een, de vierkamerwoning twee balkons. Verder bevat iedere wo ning een keuken, douchecel, flinke gang toilet en een bergruimte van 2.5 bij 2 meter. De vertrekken zijn steeds zó ge groepeerd, dat zij geïsoleerd liggen van de liftkoker en de trap. Die isolatie geschiedt door keuken, gang, toilet, douchecel en bergruimte. De bewoners hebben dus een minimum aan last van het rumoer, dat door de lift of in het trappenhuis veroorzaakt wordt. De noordzijde van het bouwplan wordt ten westen van de torenflat langs de Delftlaan afgesloten door een com plex van totaal twee-en-dertig flatwo- jnv e torenflat op het trefpunt J Rijksstraatweg—Delftlaan, zal een markant element zijn in het plan kop Delftwijk. Wij geven hier de achterzijde van de flat, welke buiten de onderbouw nog der tien verdiepingen zal bevatten. Om misverstand, te voorkomen zij mede gedeeld, dat deze flat een andere is dan die, waarover wij gisteren een bericht brachten. Ook het Na tionaal Beleggings Centrum heeft namelijk een torenflat in voorberei ding voor „Delftwijk", doch deze wordt gebouwd op de hoek van de Den. Spoorlaan en de Arthur van Schendelkade. Advertentie Doemend aal - telef. 22143 tp5*.aat de „Flora" in 1960 naar Rot- h «am? Ook het Weekblad voor Bloem- h,' "cultuur houdt zich met die vraag ijui'k en de redactie noemt het een n-eke kans voor het bollenvak, wan- .i,.,r de „Flora" een belangrijk onder- G-zou worden van de in 1960 te Rot- br)ü lrri te houden Internationale Tuin- Mentoonstelling. j» et Weekblad schrijft pnder meer: tuift het geheel van onze nationale "Um. °"w is ons artikel een exportpro- 4e eerste orde. Ons vak brengt tf>n^Uks een belangrijk bedrag bijeen Of, .'"do in het buitenland de aandacht te v bijzondere waarde van ons artikel Ktf-^stigen. Uit ervaring weten we dat °f t'nstellingen als Flora en Keuken en het verbruik van onze gewassen bewerkelijk bevorderen. Denken we beeld alleen maar aan de Tuli- tvaarvan buitenlanders de grote Plaat voor tuinversiering in de eerste 'StJs °P Flora en Keukenhof hebben V(Wh nnen- Er zouden tal van andere -e'den aan toe te voegen zijn, doet uit de gunstige invloed blijkt. Zien p-ls j,,0Penis een juist spreekwoord, a at n!?,ra en Keukenhof reeds dit resul. Wt keverden bij een aantal bezoekers i'St, j.°6 altijd ver beneden het miljoen VaKVeel meer is er dan te verwach- st\°t> een goed opgezette demonstra- vp6hibeeen grote internationale tentoon- waar miljoenen bezoekers te W veip en zijn- Het is buiten twijfel rasser,Vb die nog nimmer onze bolge- v e1 h"1 bloei zagen, er nu kennis van e. emen. Hierin schuilt voor ons "at lca„ belangrijk positief element. En ®en alleen worden Verkregen door e"eriad j samenwerking van de gehele uhdse tuinbouw en doordat een van onze grote steden zich er in elk opzicht achter schaart. De vraag of de Flora als aparte en uitsluitend door het bloembollenvak ge organiseerde tentoonstelling in de toe komst nog mogelijkheden biedt, behoeft hier niet te worden beantwoord. Dit punt is niet aan de orde. Het vak heeft nog alle gelegenheid zich daarover in de toekomst te beraden en zich er over uit te spreken. Het zal echter voor een ieder duidelijk zijn, dat het vak in 1960 te Rotterdam een gelegenheid tot re clame geboden krijgt als nog nooit te voren. Te meer daar ons artikel door zijn vormen en kleuren en door zijn verscheidenheid gedurende een lange periode, tot het meest attractieve be hoort en daardoor als kleurrijke blik vanger zeker de aandacht van een zeer groot aantal bezoekers zal trekken. En laten we niet vergeten dat we als apar te sector van de Nederlandse tuinbouw nimmer in staat zijn een tentoonstel ling te organiseren, die zo'n groot finan cieel risico draagt. In Rotterdam doet zich een unieke gelegenheid voor, mil joenen de pracht van onze gewassen te tonen. We kunnen hier zeer dankbaar voor zijn. Het is een punt dat we bij de beoordeling van de huidige nog wat onklare situatie in de berichtgeving over deze tentoonstelling, niet mogen vergeten De opbrengst van de in Haarlem en omstreken gehouden collecte ter ge legenheid van Werelddierendag is als volgt geweest: Bloemendaal 1.445.68, Bennebroek 144.20, terwijl in totaal in deze gemeenten, alsmede in Haarlem en Heemstede inclusief nagekomen giften, een bedrag van 7.008.46 is ontvangen. ningen (premiebouw). Het worden alle vierkamerwoningen met twee balkons. De onderbouw (beganegrond) is be stemd voor zestien garages, waarvan enkele twee auto's kunnen bergen. De woonvertrekken liggen aan de zuidzijde. In het gehele plan heeft de architect er trouwens zorg voor gedragen, dat de zon in - de woonvertrekken vrij spel krijgt. Zoals geschreven, treft men, komend vanuit het zuiden langs de Rijksstraat weg, aan de westzijde vijf wooncom plexen, waarvan de foto hierbij een dui delijk beeld geeft. De eerste vier com plexen zullen gevormd worden door zo genaamde masonnet-woningen. (Ma- sonnet is afgeleid van het Franse mai- son huis.) Onder dit type wordt ver staan flatwoningen, die in feite eenge zinswoningen zijn. De bewoner heeft na melijk de beschikking over twee kamers beneden en drie kamers boven. Daar boven zijn weer twee etages gebouwd als één woning. Per blok zijn er 14 masonnet-woningen met op de kop van elk blok drie flatwoningen van vier ka mers elk. Beneden in de kop, dus on der flatwoningen, is de bergruimte voor de flatbewoners en voor de bewoners van de boven-masonnet-woningen. Het vijfde blok aan de Rijksstraatweg (het meest noordelijke) wordt gevormd door zogenaamde gaanderijwoningen, hetgeen wil zeggen, dat iedere woning uitkomt op een gaanderij, die over de gehele lengte van het blok loopt. Een soortgelijk gaanderijblok is daarop haaks (evenwijdig aan de Rijksstraat weg) geprojecteerd. Beide blokken, die m totaal twee en veertig vierkamerwo ningen zullen bevatten, worden onder ling verbonden met een rond trappen huis. In een van de blokken is gelegen heid tot het stallen van auto's. Op de foto ziet men tussen de woon blokken langs de Rijksstraatweg kleine re blokjes. De eerste twee, gezien van af het zuiden,, zijn twee garageboxen, de andere twee zijn bestemd voor elk twee dagwinkels. Tenslotte komen nog drie woonblok ken langs de Delftlaan aan de west zijde van het bouwplan. Men krijgt hier te maken met het bekende type van de portiekwoningen, waarvan er acht- ovenstaande foto geeft de maquette weer van het bouw plan, dat ontworpen is door ir. H. Nefkens uit Rotterdam voor de kop van Delftwijk. Tot goed be grip diene men te weten, dat' de pijl naar het noorden wijst. De bovenzijde van de foto geeft dus de westkant van het bouwplan aan. Beneden ziet men de Rijksstraat weg, waarlangs de vier blokken masonnet-woningen en een blok (met daarop haaks een ander blok) gaanderijwoningen. Het beeld wordt afgesloten door de torenflat. Aan sluitend op de torenflat ziet men langs de Delftlaan, die ombuigt naar de Rijksstraatweg, het blok premie woningen. Verder langs de Delft laan (aan de bovenzijde van de foto) de drie blokken portiekwonin gen. Langs de Jan Campertstraat, die op de foto ter linkerzijde de verbinding vormt tussen de Delft laan en de Rijksstraatweg, liggen de twee katholieke lagere scholen met de gymnastiek- en schoolzaal. Midden in het plan liggen de twee katholieke kleuterscholen en de speeltuin. Ten behoeve van het reuma-onder zoek van het TNO zijn aan ruim 2500 Haarlemmers enquête-formulieren toe gezonden, die ingevuld een indruk moe ten geven van de verschijningsvormen en de omstandigheden van deze ziekte. Voor deze enquête heeft men derhalve een willekeurige „steekproef" genomen uit de Nederlandse bevolking, zoals de ze in achtenzestig gemeenten voorkomt. Thans is het onderzoek dat reeds enkele maanden aan de gang is en over een jaar vermoedelijk voltooid is in Haarlem begonnen. Het TNO in Den Haag (de stichting voor Toegepast Natuurwetenschappe lijk onderzoek ten behoeve van de Volksgezondheid) heeft met de enquê te een strikt wetenschappelijk doel voor ogen, dat in de eerste plaats ligt op het vlak van de diagnostiek, het inwin nen van inlichtingen bij de bevolking over de reuma. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek zal dan bijvoorbeeld kunnen worden vastge steld of in bepaalde groepen van de be. volking of in bepaalde omstandigheden meer of minder reuma voorkomt. Het te onderzoeken materiaal dient derhal ve volkomen ongeselecteerd te zijn. In Haarlem heeft men het systeem ge volgd van iedere achtendertigste per soonskaart van het bevolkingsregister een volkomen willekeurige greep dus uit de bevolking een vragenformu lier te zenden. Het kan voorkomen, dat iemand der halve een kaart ontvangt, die geen reumatische klachten heeft. Het is van groot belang, dat hij het formulier in vult en niet bijvoorbeeld een niet-aan- geschreven huisgenoot, die reumatische klachten heeft. Maandag gaan de huisbezoekers op pad om de formulieren op te halen en zo nodig met de invulling te helpen. Zij die opgegeven hebben reumatische klachten te hebben, worden uitgeno digd tot een persoonlijk onderhoud in het GGD-gebouw. Hier worden geen in jecties gegeven en men behoeft zich er evenmin te ontkleden. Het doel van dit bezoek is slechts het nader bepalen van de klachten. De geënqueteerden kun nen zelf opgeven, welke tijd hun het best schikt. tien in elk blok zijn geborgen. Tussen de portieken zijn op de begane grond garages geprojecteerd en onder de por tieken eveneens op begane grond is een vrpe doorloop, waarin de kinderen te vens kunnen spelen. Met die doorloop wil de architect de relatie tussen de openbare weg en het plantsoen hand haven. In het bouwplan wordt voorts ruimte vrij gehouden voor twee katholieke la gere scholen aan de Jan Campertstraat die met elkaar verbonden worden door een gymnastiekzaal en een schoolzaal, die ook bedoeld is voor de andere scho len in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus. Rekening is tevens gehou den met de bouw van twee katholieke kleuterscholen midden in het plantsoen, met daarnaast aan de westzijde een' speeltuin. Rest ons tot besluit nog te vertellen, dat bij de parkaanleg gerekend wordt op gemeenschappelijke tuinen. Het is nog niet bekend wanneer met de verwezenlijking van het plan van ir. Nefkens begonnen wordt, maar men hoopt spoedig de eerste blokken langs de Rijksstraatweg aan te besteden. De rijksgoedkeuring hiervoor is reeds aan gevraagd. n juli van dit jaar heeft de Haar lemse raad een bedrag van 31.635,beschikbaar gesteld voor het inrichten van twee cellen in het politiebureau aan de Smede- straat. De raadsleden gingen snel met dit voorstel akkoord, want de uitgave was verantwoord. Een voor stel als zoveel andere. Maar wan neer men bedenkt, dat hiermee een einde gemaakt kan worden aan een toestand, die eigenlijk al jarenlang als hoogst verouderd moet worden gekwalificeerd, dan komt zulk een voorstel plotseling in een heel an der licht. De nieuwe cellen zullen geen cellen worden, maar jeugd verblijven. Zij zijn bestemd om huis vesting te bieden aan jonge mensen van tussen 12 en 18 jaar, die om welke reden dan ook met de politie in aanraking zijn gekomen en enige tijd op het bureau moeten verblijven. Mej. mr. C. Krim, de enige vrouwe lijke inspecteur van de Haarlemse ge meentepolitie, hoofd van de kinderpoli tie, beleeft op het ogenblik spannende dagen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland moeten hun goedkeuring nog geven aan het raadsbesluit, waarbij het crediet werd gegeven voor het inrich ten van de jeugd verblijven. Wanneer die goedkeuring binnen is, kan ogenblikke lijk met de verbouwing worden begon- Wein, Weib und Gesang is de gecultiveerde trits, waaraan een operettemelodie dank bare stof ontleent. U wilt in die genoeglijke opsomming misschien geen hiërarchische waarde onder kennen, maar voor mij is het geen toeval, dat van die drie natuurlijke nymfen de wijn als eerste genoemd wordt. Niet alleen was de wijndruif eerder in het aardse paradijs dan de vrouw en stond de druif reeds in de oosterse zon te rijpen, voordat het eerste lied klonk door de Hof van Eden, maar ook heeft de wijn zich in de geschiedenis van ons mensen op de eerste plaats gehand haafd, waar het ging om een edel genoegen, een brandende injectie tot optimisme of om een bron tot hooggestemde inspiratie. Niemand durft de wijn voor ons land een volksdrank te noemenwij zijn te nuchter en te dogmatisch zeker niet spiritueel genoeg om de kunst van het wijn proeven en drinken populair te maken. Maar gelukkig zijn er nog mensen in ons lage land, die van nature begaafd zijn om klare wijn te schenken; die gave is een soort genade van staat, welke de wijndrinker een aureool van gelukkige ontspanning geeft. De wijn stempelt hem tot een man van natuurlijke adel, die de fonke ling van glas en de smaak van het druivennat weet te waarderen en ze benadert met een ondefinieerba re ceremonie: sacraal bijna en toch geladen met een menselijke, niet van vroomheid gespeende passie. Wij moeten zuinig zijn op deze wijndrinkers en daarom is het goed, dat bij gelegenheid op hen eens de aandacht gevestigd wordt. Het bui tenland, en met name Frankrijk, is in deze bijzonder diligent en at tent. Daar kent men bijvoorbeeld de beroemde, en reeds eeuwen be staande orde van wijnkenners, de zogenaamde Confrérie des cheva liers du tastevin. Uit alle hoeken ter wereld komen de kenners als ware ridders naar het Chateau du Clos de Veugeot getogen, een kas- teel in de omgeving van Dijon. De heren ridders zijn natuurlijk erg bescheiden in het aanwerven van nieuwe leden voor hun broeder schap. Het is hun niet te doen om de kwantiteit, maar om de kwali teit. En daarom heeft het mij deugd gedaan, dat het wereldlijke gezel schap thans maar liefst drie Haar lemse leden telt. De heer P. Beau fort was reeds voor de oorlog een eminent lid, de heer H. Dahmen werd anderhalf jaar geleden geroe pen tot de eer der tastevins en sinds kort heeft de heer H. F. A. Okhuysen zich bij de confrères mo gen voegen. Zij zijn de drie Haar lemmers, die moeten bewijzen, dat de wijsheid in de man is, als de wijn in de kan is. r elaas heb ik de ceremonie niet bij kunnen wonen, waarbij laatstgenoemde ridder, ge- secundeerd door twee parents, ge ïnaugureerd werd. De auguren zijn hem in ieder geval gunstig geweest, en ver van de oude veste van Sint Bavo heeft hij het mogen beleven, dat hij in een notabel gezelschap heeft verkeerd met wijnkenners van de eerste en de beste orde. En het is meer dan een historisch toeval, dat het kasteel, waar de plechtig heid geschiedde, in vroeger eeuwen een cistercienserklooster is ge weest. De natuur en bovennatuur blijven elkaar immer ontmoeten en geven een mens zijn onsterfelijke luister. Drink een glas wijn met Ridder Okhuysen en hij zal u een weelderig verhaal doen van een romantische dag, die zijn hoogtepunt vond in de ridderlijke slag met een wijnstronk, waardoor hij de ware chevalier werd, die nimmer water bij de wijn zal doen. Voor Haarlem is het trio een levende reclame. Vanuit de wijn streek zullen de wijnbouwers ooit optrekken naar de bloemenstad. Zij hebben daartoe geen aansporing no dig, want ook voor hen geldt het oude spreekwoord: goede wijn behoeft geen krans. iicii gciui iiei nen. De plannen zijn gereed en helaas is het zo, dat de „patiëntjes" wachten. De jeugdverblijven zullen ingericht worden in de vleugel van het politie bureau aan de Smedestraat, waar thans het leslokaal gevestigd is voor de agen ten. Op die vleugel zal een verdieping worden gebouwd, zodat het leslokaal naar boven kan verhuizen. Op die ma nier zullen de jeugdverblijven in de onmiddellijke omgeving van de echte cellen voor volwassenen blijven, maar toch daarvan volkomen gescheiden. Ze zullen door dezelfde cipiers bediend kunnen worden, hetgeen bij het huidige personeelstekort van belang is. De jeug dige klantjes van mej. Krim zullen dan ook gebruik moeten maken van dezelfde „luchtplaats" als de volwassenen, het geen niet zo bezwaarlijk is, want de arrestanten worden toch afzonderlijk buiten gelaten. In het bureau geldt im mers de regel, dat de arrestanten el kaar niet mogen ontmoeten om even tuele herkenning te voorkomen. Het grote belang van afzonderlijke verblijven voor jeugdige arrestanten is wel, dat zij daardoor bewaard blij ven voor alle verkeerde invloeden, die van oudere arrestanten kan uitgaan in woord en vooral in geschrift. Men be hoeft er de opschriften op de muren maar op na te lezen. Maar ook be staat er minder gevaar, dat de kin deren de taal verstaan, die ouderen er soms uitslaan. Belangrijker nog is, dat men de jeug dige arrestanten een verblijf kan bie den, dat niet een afschuwelijke indruk op hen maakt en dat hen niet hun leven lang behoeft te blijven achtervol gen. Kinderen van 12 tot 18 jaar zijn uiterst gevoelig voor indrukken. Zij staan nog aan het begin van hun leven. Zij hebben hun verwachtingen. Zij heb- b' fouten gemaakt, wellicht, want hun schuld is nog niet vastgesteld op het ogenblik, dat zij op het politiebureau worden binnen gebracht. Wanneer hun een menswaardig, een warm verblijf wordt geboden, dan hoeven zij niet zo erg te lijden van hun verblijf in het politiebureau, dat nu eenmaal noodza kelijk is. Mej. Krim droomt van lichte, luch tige verblijven met één of twee bedden ieder, zodat desgewenst bijvoorbeeld twee zusjes of twee broertjes bij elkaar kunnen blijven. Zoals iedere arrestant schrijven kinderen graag op de muren van hun gedwongen verblijf: er komt dus een schoolbord in het jeugdverbiyf, met kleurkrijt en een uitwisborstel. De verblijven krijgen gekleurde, moderne dekens, boekenrekken en boeken, aan gename friezen langs de plafonds, waar op zq een boerderij met dieren, of een vliegveld in volle bedrijvigheid kunnen zien. Dat is speciaal voor de lange uren als ze in bed liggen en hun ogen rond dolen door het vreemde verblijf, wan neer de zware deur achter hen is dicht geslagen. Er komt een schrijftafeltje en een zit bankje in moderne, frisse kleuren. Er komt schrijf- en tekenpapier met kleur potloden. De wanden worden in frisse, lichte kleuren geschilderd. Er komen een paar plantjes, kussentjes in mode tinten, een vloerbedekking, die een beet je huiselijk aandoet. Voor verschillende kinderen die daar terecht komen, zal het jeugdverblijf misschien een verbe tering zijn ten opzichte van thuis. Dan kan het verblijf nog opvoedende waar de hebben voor het kind. Maar hoofd zaak blijft toch, dat het zich thuis voelt en dat het de jongen of het meisje ge makkelijk wordt gemaakt zich aan de nieuwe toestand aan te passen. Die nieuwe toestand blijft immers. De deur valt achter het kind in het slot. Het wordt in zqn vrijheid beperkt. Het voelt die straf ieder ogenblik, dat het zich bewegen wil. Aan de discipline wordt niets veranderd. Dat zou ook niet kunnen, want de wet stelt zijn eisen. Maar men kan het het kind gemakke lijker maken die straf te dragen en men kan trachten te voorkomen, dat het zijn leven lang de naargeestige herin nering blijft behouden aan wat tot nu toe „de cel" wordt genoemd. Tot op heden was het zo, dat de kin deren in de grote-mensen-cellen moeste worden ondergebracht. Dat zijn cellen, die hopeloos verouderd zijn en die van rijkswege reeds lang zijn afgekeurd. Maar omdat er hier plannen bestaan voor de bouw van een heel nieuw po litiebureau, heeft men zolang maar ont heffing verleend. Midden tussen de oudere arrestanten zaten tot nu toe de kinderen. Het komt veel vaker voor dan men oppervlakkig denkt, dat kinderen vastgehouden moeten worden. Niet al leen immers wanneer ze iets hebben uitgevoerd, dat hen vermoedelijk in een jeugdgevangenis of een tehuis zal bren gen, maar ook wanneer kinderen uit een inrichting of anderszins zjjn wegge lopen en door de politie zijn opgepikt, moeten ze vaak enige tijd in het po litiebureau verblijven eer ze naar el ders overgebracht kunnen worden. Het is natuurlijk de bedoeling, dat het verblijf in de jeugdverblijven zo kort mogelijk duurt. Hoe eerder ze weg zijn, hoe liever het is. Maar zolang ze er zjjn, moet men de verantwoordelijkheid voor dat jonge leven kunnen dragen en moet men het een verblijf kunnen bie den, waar het tenminste niet slechter vandaan gaat als het gekomen is. Ja renlang heeft mej. Krim met dit plan rondgelopen. Zij heeft het uitgewerkt, een inrichting bedacht, die met zoveel mogelijk eisen rekening hield. Tenslotte heeft ze het pleit gewonnen. Binnen af zienbare tijd krijgt zij haar jeugdver blijven. Dat betekent dan een primeur voor Haarlem. Amsterdam heeft ook wel jeugdverblijven, maar daar kan men de „jeugdcellen" nauwelijks onder scheiden van de andere cellen. Het spreekt vanzelf, dat mej. Krim geen weke vrouw is. Anders was ze waarschijnlijk nooit bij de politie te recht gekomen. Zij zal zeker niet toe staan, dat haar jeugdige klantjes hun vernielzucht botvieren op de nieuwe verblijven. Wie onwillig is en de ver blijven niet waard, wordt zonder par don in de oude cellen gestopt. Daar entegen kan het voorkomen, dat bepaal de oudere gevangenen misschien een meisje of een jonge vrouw, die er blijk van geeft een rustige, vriendelijke om geving waard te zijn gebruik maken van de jeugdverblijven. De jeugdverblijven mogen een aan winst genoemd worden voor het Haar lemse politiebureau. Ze zullen een voor beeld zijn voor andere steden, want zo veel is wel zeker, dat langzamerhand het besef veld wint, dat onze samenle ving ook tegenover jeugdige arrestan ten zijn plichten heeft. Men is er niet met deze kinderen zonder meer uit de samenleving weg te nemen en ze ach ter slot en grendel te zetten. Ze moe ten de kans krijgen om al het goede, dat nog in hen is, te bevorderen en te doen uitgroeien, want binnen afzienbare tijd staan ze immers weer buiten en moeten ze meeleven met ieder van ons. Advertentie Morgen, zondag 4 november, wordt in de kapel van „Delftweide", Orionweg 142 te Haarlem, om kwart over negen een H. Mis opgedragen voor de zielerust van de vorige week overleden leraar C. A, Bisschop. De H. Mis wordt opgedra gen vanwege de oud-leerlingen-vereni ging van het Mendelcollege, en de oud leerlingen van de vroegere dépendance aan de Schoterstraat. Aavertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7