Geen staatsman heeft het zo zwaar als de President van Amerika Uur der beslissing voor Eden Negenjarige miljonaire CaesarDjenghis Khan en Napoleon souden hem om zijn macht hebben benijd Onmetelijke en setuer onmenselijke taak één Vandaag bekendmaking of Engeland zich bij beslissing van Algemene Vergadering zal neerleggen Tussen neus en lippen Arbeid van gehuwde vrouwen Tien functies in Minister Struvcken aangekomen El Al blijft diensten onderhouden CYNISME EN HYSTERIE" Logisch Flessen-record Reuze plezier Groen en geel Spookhuis ÏA 8 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 PAGINA 9 's Geen staatsman ter wereld heeft zo'n zware taak als de president van de Verenigde Staten. Men staat versteld als men zich bezint op het uitermate veelomvattende karakter van het ambt dat door de bewoner van het Witte Huis in Washington wordt be kleed. Volgende week dinsdag wordt bepaald wie de nieuwe president van Amerika zal zijn. Reeds maandenlang leeft Amerika in een ware verkiezingskoorts en in de verkiezingscampagne zijn talloze aspecten aan de orde gekomen van het wezen van het presidentschap. „Het Amacikaanse presidentschap" wordt uitvoerig besproken in een onlangs verschenen boek van Clinton Rossi ter, hoogleraar in de Politieke Wetenschappen aan Cornell University. Rossiter opent zijn studie met een passend citaat uit Macbeth: „Methought I heard a voice cry, Sleep no more!", en in het hoofdstuk over de recente presidenten van de V.S. vertelt hij van Truman, dat deze minstens een zeventig-urige werkweek had, terwijl Truman toch iemand was, die zijn tijd bijzonder efficiënt besteedde. Als Truman zich in 1952 weer beschikbaar gesteld had en hij zou herkozen zijn, dan zou hij zich misschien letterlijk dood gewerkt hebben. Truman schijnt dan ook vier jaar geleden gezegd te hebben, dat hij niet in een houten kist het Witte Huis uitgedragen wilde worden en dat hij er de voor keur aan gaf zijn ambt, na bijna acht jaar, ter beschikking te stellen. Z.o spoedig mogelijk opvolgers voor mr. Schokking en mr. d'Ailly Geregeld vluchten van Amsterdam naar Israël M KAUiir chI*iNO Sociaal commentaar m giro- tf Rode hulp va" Voor ■deren» Rod® .-n vU' id be- Rode- »j zen* maar een alom geëerd soldaat, die men zou haast zeggen „toevallig" door de Republikeinen als hun kandidaat voor het presidentschap naar voren was ge bracht. Eisenhowers aanvankelijke on macht om zich als leider van de party te doen gelden, heeft hem o.m. grote narig heid bezorgd met een man als McCarthy. (Als Robert Taft Republikeins president was geworden, zóu die narighei^niet ontstaan zyn). De president is de Stem van het Volk. In ogenblikken van groot his torisch belang voor de natie geeft hij uiting aan de gedachten en gevoelens van zijn landgenoten. De uitvindingen van radio en televisie hebben in de twintigste eeuw de president op dit punt unieke mogelijkheden geboden De tweede Roosevelt en Eisenhower hebben van die mogelijkheden vooral een zeer effectief gebruik gemaakt. Hij is vervolgens Beschermer van de Vrede en als zodanig treedt hij op in situaties, die de rust en orde in de natie dreigen te versto ren. Bij nationale rampen ontleent de president aan deze titel zeer veel om vattende bevoegdheden. In geval van overstromingen in diverse staten tege lijk kan de president bijvoorbeeld per soonlijk de leiding nemen bij de hulp verlening. De president is ook Beheerder van de Welvaart. In laatste instan tie is hij de man, die de economische stabiliteit van de natie garandeert en die een crisis moet voorkomen. En tenslotte is de president de leider van de George Washington, die in 178!1 de eer ste president van Amerika werd. Abraham Lincoln, de 16de president van de Verenigde Staten. j Met het K.L.M.-toestel uit Rome is op Schiphol gearriveerd mr. A. A. M. Struycken, de nieuwe minister van bin nenlandse zaken, voormalig gouverneur van de Nederlandse Antillen. Op 31 ok tober jl. is hij door koningin Juliana in een hotelkamer op Sicilië beëdigd. Ge vraagd naar de mogelijkheid tot inkrim ping van het ambtenarencorps in de toe komst, zei de bewindsman zich op dit Punt nog geen oordeel gevormd te heb ben. „Natuurlijk moet de heersende Welvaartcrisis op de een of andere ma nier worden opgevangen", zo merkte hü op. Minister Struycken zei verder nog, dat de voordrachten tot benoeming van de opvolgers van de burgemeesters Schok king en d'Ailly zo snel mogelijk zul len worden ingediend. De „El Al" (Israël Airlines) te Am sterdam verzoekt ons mede te delen, dat haar kantoor in Amsterdam nor maal functioneert. Er hebben geen ver- anderingen plaats gehad, noch is per soneel vertrokken. De geregelde dien sten die de maatschappij op Israël on derhol zijn geen moment onderbro ken. Er worden dagelijks vluchten van Sh naar Israël uitgevoerd. zijn uit te maken of ook d i t wapen ooit in een oorlog zal worden aangewend. De laatste zui ver constitutionele hoofdbevoegdheid van de president is die, welke hij ont leent aan zijn titel van Eerste Wet gever. Hij moet in deze functie lei ding geven aan het Congres, het wetge vende lichaam. Men heeft het president schap wel het „der de Huis van het Congres" genaamd, naast de Senaat en het Huis van Af gevaardigden. Tot de tweede categorie ta ken van de bewoner van het Witte Huis behoort op de eerste plaats die van party leider. Sinds Jef ferson speelt hij deze politieke rol. Een rol, die hem soms in conflict dreigt te brengen met zyn andere functies, met name met die van staats hoofd. Eisenhower had aanvankeiyk met dit aspect van zyn ambt de groot ste moeitej maar Eisenhower 'was dan ook geen typisch politieke figuur. Op de dag van zijn inauguratie in 1861 arriveerde Lincoln (links op de voorgrond met hoge hoed) per trein in de stad Washington. De ontzaglijke macht van de Presi dent van de Verenigde Staten van Amerika wordt in het boek van prof. Rossiter uitvoerig geanalyseerd. Hij onderscheidt daarbij vijf functies, die van zuiver constitutionele aard zijn en vijf nevenfuncties, die echter niet als van minder belang moeten worden be schouwd. Truman heeft eens opgemerkt, dat Caesar, Djenghis Khan of Napoleon op hun nagels zouden hebben gebeten van afgunst, als zij ooit van zo'n machts positie hadden vernomen. In de hele wereldhistorie is in de verste verte geen precedent te vinden van de taak, die aan de president van de V.S. wordt opgelegd. Zijn ambt is ook op het ogenblik volko men uniek. Het is niet te vergelijken met dat van de president van Frankrijk, of de premier van Engeland. Het is meer dan die beide functies. Ja, meer dan die beide functies tezamen. Gaan wij nu eens na hoe de omvang van dit ambt nauwkeurig beschre ven kan worden: De President van Amerika is op de eerste plaats staatshoofd. Hij moet zich kwijten van het soort verplichtingen dat bij voorbeeld de Engelse koningin, de gou verneur-generaal van Canada, of de president van de Westduitse Bondsrepu bliek heeft te vervullen. Plechtige of futiele verplichtingen. Hij moet een krans leggen bij het monument van Lin coln, maar hy moet ook de lichtjes aan steken van de „nationale kerstboom" in Washington. Vaak moet hij zich als staatshoofd naar ver afgelegen delen van het land begeven om er de een of andere ceremonie met zijn aanwezigheid op te luisteren. Van nog veel meer omvattende aard is het tweede aspect van zijn veelzij dige functie. De president is hoofd van de uitvoerende macht. In Engeland geldt de regel: „The Queen reigns but does not rule" („zij regeert maar zij heerst niet"); de president van Ameri ka echter doet allebei. Hij vervult ook het ambt van „prime-minister" en in dit ambt gaat zijn bevoegdheid zelfs vaak die van vele premiers elders in de wereld te boven. Als „Chief Executive" beschikt hü over bijzonder grote bevoegdheden. Vervolgens is hy Eerste Diplo maat. Hü is persooniyk verantwoorde- ïyk voor de buitenlandse betrekkingen. Truman overdreef niet, toen hy in 1948 op een vergadering van Joodse Oorlogs veteranen verklaarde: „Ik maak de Amerikaanse buitenlandse politiek." De functie van eerste diplomaat is intussen in onze tijd uitgegroeid tot de voornaam ste en zwaarste rol, die de president heeft te spelen. Eisenhower vooral be steedt zoveel tyd aan deze kant van zyn presidentschap, dat men zich wel eens afvraagt, hoe hij nog gelegenheid vindt om zich van zyn andere verplichtingen te kwyten. De vierde macht, waarover de presi dent beschikt, is: het Opperbevel over de strijdkrachten. Hij is de levende garantie van het Amerikaanse geloof in „de suprematie van de civiele over de militaire overheid". Vooral in onze tijd heeft de betreffende bepaling in de grondwet een ontzagwekkende beteke nis, niet alleen voor Amerika zelf, maar voor de hele wereld. Het was in 1945 de president, die moest beslissen dat de A-bom in de oorlog tegen Japan zou worden gebruikt, het was in 1950 de zelf de president, die opdracht kon geven de H-bom te vervaardigen en het zal in de Twee Democratische oud-presidenten: Roosevelt was aan het bewind van 1933 toekomst slechts aan de president tot 1945. Trumans totale ambtsperiode strekte zich uit van 1945 tot 1953. Coalitie van Vrije Naties. Hy immers staat aan het hoofd van de machtigste vrije staat ter wereld. Churchill erkende dit in een symbolisch gebaar bij de con ferentie van Bermuda, toen hij niet zelf - als oudste staatsman - de middelste zetel in de vergaderzaal nam, maar deze aan Eisenhower aanbood. Als leider van de vrije wereld trad Truman op in 1950, toen opgetreden moest worden tegen Noord-Korea's agressie en Eisenhower in 1953, toen hij in de V.N. het plan lan ceerde voor een internationaal bureau voor splijtbaar materiaal. Het presidentschap wordt intussen vooral in zijn macht beperkt door de grote bevoegdheden, waarover het Congres beschikt. Ook die be voegdheden zijn namelyk zeer veel om vattend. Het is deze omstandigheid, die het presidentschap belet in een dictatuur te ontaarden. In het bijzonder de Senaat kan het de president zeer lastig maken, door hem de verwezenlijking van zyn plannen onmogelyk tè maken. In wezen heeft het presidentschap van nu nog altijd hetzelfde karakter als dat van 1789, het jaar, waarin George Washington aan het hoofd van de natie kwam te staan. De president is ook heden wat de grondleggers van de Republiek hem wilden doen zijn, maar hij is veel meer. Hij is machtiger en meer democratisch, hij geniet een gro ter prestige en hij speelt een grotere rol in het bepalen van het landsbeleia. Aan wie zal de onmetelijke en schier onmenselyke taak ten deel vallen de Verenigde Staten van Amerika te rege ren van begin 1957 tot begin 1961? We zullen het over enkele dagen weten. HANS BRONKHORST - mm kaansp8 van.,fv ¥orJc- en daarmede de wereld, reageert nauwkeurig op elk bericht over de gezondheid van de Ame- conihrt^ b't zwaarder heeft dan welke staatsman ter wereld ook. Met de gespannen situatie in Hongarije, conjuct tn het Midden-Oosten en de verkiezingen in de V. S. voor de deur heeft president Eisenhower het nu verkiezingen wel bijzon der moeilijk. „The American Presidency" by Clin ton Rossiter. Signet Key Books, New York, 1956. Actvertevtte ..kauw Wrlgloy Doublemin*. Even kauwen een door en door frisse adem krijgen - Doublemint geeft rust - kunnen we best gebruiken in 1956, vóór, tijdens en nó kantoortijd. Prettig, heerlijk verfrissend en dubbel lang lekker. 99 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Vandaag zal Eden bekendmaken of de Britse regering zich neer zal leggen by de beslissing van de Assemblee van de Verenigde Volkeren, die met een in drukwekkende meerderheid heeft ge- eist dat Engeland en Frankrijk hun ac tie tegen Egypte zullen staken. Het is voor het eerst sinds 1939 dat het par lement op zaterdag byeenkomt. Maar Eden had geen andere keuze. De oppo sitie eiste gisteren een antwoord en toen Eden niet bereid was dit te geven, eiste zy dat het parlement vandaag op nieuw byeen zou komen. Inmiddels heeft het optreden van En. geland en Frankryk dat, volgens de ver klaringen van de Britse regering tot eerste doel had de vrye doorvaart van het Suezkanaal veilig te stellen, geleid tot een resultaat dat hier reeds lange tyd van tevoren was voorspeld, name lyk het sluiten van het kanaal voor alle doorvaart door het onbruikbaar te ma ken. Op last van Nasser zyn een half dozyn schepen tot zinken gebracht in het vaarwater. Het was de Britse re gering niet onbekend, dat dit vrywel automatisch zou volgen op een aanval op Egypte, want gisteren verklaarde een Britse minister dat de regering al lang wist dat Egypte speciale schepen gereed had liggen voor het blokkeren van het Suezkanaal. Inmiddels neemt de tegenstand in Brittannië toe. Overal in Engeland vinden protestbetogingen plaats en mor gen worden massabetogingen gehouden in Londen en elders. Bevan zal de me nigte toespreken in Trafalgar Square. De socialistische pers van Engeland waarschuwde Eden hedenochtend op nieuw tegen het voortzetten van de oor log tegen Egypte. De Engelse socialis ten zyn niet in het minst onder de in druk van het feit, dat een Engelse con servatieve regering handelt in samen werking met een socialistische Franse regering. De Daily Mirror noemt de oorlog rondweg „Edens oorlog" en niet ten onrechte, want het land staat niet achter Eden en het begint steeds duidelyker te worden, vooral na de uitspraak van de Verenigde Naties, dat twyfels beginnen toe te nemen on der de conservatieven. Het gezagheb bend weekblad The Economist ver klaarde heden botweg dat Eden de positie, de belangen en de reputatie van het land in de wereld in gevaar heeft gebracht. „De wüze waarop de ze crisis behandeld is", aldus het blad, „wettigt het vermoeden dat wy hier te doen hebben met een vreemde com binatie van cynisme en hysterie by de leiders van het land". De Daily Herald is van mening, dat het optreden van Engeland en de cy nische wijze waarop het de wereldopi nie trotseert, de kansen van Hongarije om de vrijheid te verwerven aanzien- lyk heeft verminderd. „Op dit ernstig ogenblik", aldus het blad, „verzwakt Eden de macht van de vrede. Hij keert de Verenigde Volkeren de rug toe en beroept er zich op dat landen hun toe vlucht kunnen nemen tot geweld om hun eigen belangen veilig te stellen." De News Chronicle verklaarde heden ochtend: „Indien vandaag het gezond verstand zegeviert, is het omdat de Al gemene Vergadering van de V.N. en niemand anders heeft, geëist dat men zich aan de wet houdt. Indien dwaasheid zegeviert, zal de huidige re gering voorgoed veroordeeld worden." Indien evenwel Eden duidelyk maakt dat hy zich buigt voor de wil van de overgrote meerderheid van de Verenig de Volkeren, is het met hem gedaan. The Economist spreekt terecht over cynisme en hysterie. Indien Eden door de wereldopinie moet worden gedwon gen bakzeil te halen, zal zyn party hem het dolle avontuur van heden niet vergeven. Indien evenwel Eden besluit liever samen te werken met de Fran se socialisten dan te luisteren naar de ongehoord felle kritiek van de Engel se socialisten, is het evenmin zeker dat hy zyn positie zal kunnen hand haven. Eden speelt een gevaariyk spel, en het begint er op te lyken dat zelfs de meer gematigde conservatieven dit beginnen te beseffen en zich beginnen af te vragen of het niet tyd is om een eind te maken aan het avontuur. Edith Diana Brown, de negenja rige dochter van een ingenieur te Beaumont in Texas, heeft een toekomst als miljonaire in het verschiet. Zy heeft namelyk van een vrijwel onbekende schatryke nicht, die dezer dagen overleed, een for tuin geërfd van ruim zeven miljoen gulden. Edith kry'gt haar erfenis in drie gedeelten, zo heeft de nicht be paald, n.l. een deel op haar 21ste verjaardag, een deel op haar 30ste en de rest op haar 37ste verjaar dag. Edith heeft prompt van dichtbü en van verre huwelyksaanzoeken ge kregen. Ediths pa zegt daarvan: De mensen zyn betoeterd, (op z'n Texas) De Londense politierechter keek grimmig, toen in het verdach tenbankje een zestienjarige jongen verscheen, die terecht moest staan wegens een klein vergryp wel iswaar, maar het was tenslotte een vergryp. De Londense politierechter keek derhalve vaderlyk-grimmig en dacht, dat hy de tere snaar gevon den had, toen hy bemerkte, dat de jongen een padvindersriem droeg. „En je bent nog wel een padvinder" gromde de rechter. „Helemaal niet waar" zei de jongen. „En waarom draag je dan die riem?" vroeg de rechter. „Omdat anders myn broek afzakt" zei de jongen. „Hum" zei de rechter. Een vijftienjarig meisje uit Bald, win aan de Westkust van de Ver enigde Staten wierp op 15 au gustus j. 1. een fles in de Atlantische Oceaan. In die fles had zy een pa piertje gedaan, waarop haar naam en adres stonden. Nog geen drie we ken later kreeg zij uit Ierland een briefje met het bericht, dat de fles was aangekomen. Het bleek, dat de fles er precies zestien dagen over had gedaan om de Atlantische Oce aan over te steken. Mensen, die het een en ander van de zee weten, heb ben ongelovig met hun hoofd ge schud. De fles zou dan een record snelheid hebben gehad van negen knopen per uur! Dat zou als het waar is, zeggen de mensen van de zee een prachtrecord voor fles sen zyn. wen in de kleur van de avondja. pon te gaan dragen. Men kan er ech ter ook gewoon kleurenblind van worden. En nu gaan we eens reuze gezel lig plezier maken" zei de 28-ja- rige William Richardson, toen hy in een café te Memphis ander half biertje had gedronken. Daarop trok hy zyn revolver, dwong de ei genaar van de zaak benevens drie dienstboden en acht klanten in de hoek te gaan staan handen om hoog s.v.p.! en zette vervolgens de radio met platenwisselaar keihard aan. Toen begon hy op de maat van een foxtrotje op alle flessen te schie ten, die hy zag staan. Het werd een gerinkel van jewelste. Twee klan ten, die intussen kwamen binnenlo pen, mochten by de andere gaan staan. Halverwege de schietparty vroeg Richardson of men iets wilde 0 drinken. Vier mannen vroegen en kregen limonade. Richardson betaal de en deponeerde het geld in de kas sa. De griezelige grappenmakery duurde, totdat mensen op het lawaai afkwamen en de politie alarmeer den. Twee agenten arresteerden Wil liam zonder enige moeite. Op het bureau vertelde hy, dat zyn vrouw. een ander hoedje had gekocht dan hy had voorgesteld. De moderne vrouw kan het bin nenkort groen en geel, doch ook paars, rose, blauw, wit en zwart voor de ogen gaan zien. Er zyn namelijk wenkbrauwen in alle kleuren gefabriceerd, die eerstdaags in de handel zullen verschijnen. De bedoeling is, om straks wenkbrau- In de New Yorkse dagbladen ver scheen dezer dagen de volgende advertentie, die was opgegeven door een televisie-maatschappyGe vraagd: een huis, dat er zo ver waarloosd uitziet, dat het lykt, als of het er spookt. Moet dienen voor televisie-spel. Prys geen bezwaar. Eventuele echte spoken worden gaarne overgenomen. (Van een byzondere medewerker) Heel wat katholieken, en waarachtig zy niet alleen, hebben er hun spijt over betuigd, dat prof. Romme geen plaats heeft kunnen en willen be zetten in het nieuwe kabinet. Gevraagd naar de reden van zün wei gering, heeft hy onomwonden te kennen gegeven, dat van hem niet mocht wor den verwacht, dat hy een wetsvoorstel zou indienen, waartegen hy meent prin cipiële bedenkingen te moeten hebben. Dat dit wetsvoorstel, betrekking heb bende op het ongedaan maken van de bepaling, dat een huwende ambtenares moet worden ontslagen, na het aanvaar den van de motie-Tendeloo door de Tweede Kamer het vorig jaar, zal wor den ingediend, is duidelyk. De rege ringsverklaring liet te dien aanzien ook geen twyfel bestaan: het plan ertoe staat op het programma van het nieuwe kabinet. Alleen al uit dit feit is af te leiden, dat wy hier niet te maken hebben met een beginsel-kwestie in de zeer strikte zin des woords; er staat nergens in de tien geboden Gods, dat een ge. huwde vrouw geen loonarbeid zou mogen verrichten. By de stemming over de motie-Tende loo zyn dan ook enkele leden van de K.V.P.-fractie meegegaan, terwijl, naar wij ons menen te herinneren, een of enkele leden van de P-v.d.A. hebben tegengestemd. Het is kennelijk wat men noemt een vrye kwestie waarover ieder van de volksvertegenwoordigers zich naar persooniyk inzicht zal dienen uit te spre ken. Wy voor ons hopen van harte, dat het resultaat van deze opinie-uiting zal zyn, dat het bestaande verbod gehand haafd blyft, al zouden wy geen bezwaar hebben tegen bepalingen, die een wat soepeler handhaven van dit verbod mo gelijk maken. Het is immers duidelyk, dat, indien de overheid als de grootste werkgever, die Nederland kent, dit ver bod opheft, dit evenzeer een „magneet werking" zal hebben als sommige an. dere overheidsmaatregelen. In het vrye bedryfsleven bestaan nog enkele collectieve arbeidsovereenkomsten, waarin nadrukkelijk is bepaald, dat geen arbeid mag worden verricht door ge huwde vrouwen. Een voorbeeld hier van is de C.A.O. voor de tabakverwerken de industrieën. Ook bestaan er bepaal de kringen in ons land, waar de werk gevers onderling de afspraak hebben gemaakt, dat zy geen gehuwde vrouwen in dienst zullen nemen. Yan de andere kant moeten wy de laatste tijd meerdere keren de druk constateren van ondernemers zijde op voormalige werkneemsters, nu huisvrouw en moeder dikwyls, om toch weer terug te keren naar het oude en destyds vertrouwde werkmilieu. Aan biedingen om kinderbewaarplaatsen te bouwen of op andere wyze zodanige maatregelen te nemen, dat tydens het werk de kinderen verzorgd zullen zijn, behoren daarby niet tot de zeldzaamhe den. Het is duidelyk, dat deze druk op het ogenblik voornameiyk wordt veroor zaakt door het gebrek aan arbeids krachten. Het ideële streven, dat aan de motie-Tendeloo meer en meer ten grondslag heeft gelegen, speelt hier naar onze stellige overtuiging geen en kele rol. Ons bezwaar nu tegen het be ëindigen van het bedoelde verbod is, dat deze beëindiging een stimulerende werking zal hebben in de ondernemings sfeer waar men zal redeneren: zie je wel, de overheid zelf geeft het voor beeld. Moeten wy dan niet gaan vrezen dat het hek van de dam raakt en we te maken zullen krygen met toestanden zoals die vooral in onze zuidelyke na buurlanden België en Frankryk als nor maal gelden. Niet alleen dat daar offi ciële bureaus nog al rijkelijk voorzien zyn van gehuwde ambtenaressen, maar de vrouwen van de arbeiders dienen voor een groot deel mede zorg te dra gen voor het gezinsinkomen, omdat het loon van de man ontoereikend is. Hoe wel wli reeds vroeger op deze plaats contra-argumenten hebben aangevoerd, willen wy ze hier nog eens in het kort herhalen. Een gehuwde vrouw gaat werken om dat: a. het inkomen van haar man onvol doende is om de normale gezinslasten te kunnen dragen; b. omdat ze „vooruit wil komen", hetgeen in werkelykheid vaak betekent, dat ze zich een grotere luxe wil per. mitteren; c. omdat ze te weinig om handen heeft tengevolge van de samenstelling van haar gezin; d. soms is het een combinatie van enkele van deze aanleidingen. T.a.v. het eerste punt blyven wy stel len, dat er naar gestreefd moet wor den het loon van de man van zodanige hoogte te laten zyn, dat hy daarmede in redelyke mate in het onderhoud van zijn gezin kan voorzien, onafhankeiyk van de grootte van het gezin en van byzondere omstandigheden, die zich kunnen voordoen. Wanneer het uitsluitend gaat om eisen of wensen te kunnen vervullen, die bo ven de redelykheid uitgaan, dan lykt ons niet veel redenering nodig om te mogen concluderen, dat aan zulke on- redelyke verlangens niet behoeft en vaak zelfs niet mag worden toegegeven. Heel anders komt de zaak te liggen voor die vrouwen, voor wie produktieve arbeid e'en echte behoefte vormt en die daartoe ook metterdaad, wat hun tijd betreft, in de gelegenheid zün. Wanneer zich zulk een geval voordoet, zouden wy er bepaald voorstander van zyn de mogelykheden hiervoor te openen. De zaak zelve heeft voor ons in zoverre een principiële kant, dat, ook volgens de moderne psychologische en pedagogi sche inzichten, de vrouw, zowel als vrouw en als moeder, in het gezin hoort. Dit geldt waarachtig niet alleen voor gezinnen met kleine kinderen, die de regelmatige en directe zorgen van een liefhebbende moeder behoeven, dit geldt in minstens even sterke mate voor een opgroeiend gezin, waar de aan wezigheid van moeder, maar ook de aanwezigheid van de vrouw, beslissend is voor gezonde familiale verhoudingen. Met behoud derhalve van het principe zouden wy daarom een soepele toepas sing willen bepleiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9