Nationaal biljart kampioenschap ere-klasse libre in Haarlem Uit Kemne merlaed betoverend gerecht De blauwe zee ruikt zo gevaarlijk Bezinningsbijeenkomst voor Hongarije Visserijgolf Contact met nieuwe parochianen c 3 Piet van de Pol schreef te laat in Belangstelling voor Rome-avond Hcx)govenharmonie met L'Arlésie Gods Aquarium VAN 8 T/M 11 NOVEMBER De Ruyter favoriet Biljartring Ser ie américaine Télevisie-';: rfifnrÖI "specialisten Opstandige maag Gestoorde spijsvertering Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk! Aanbesteding Katholiek Overlij dens fonds St.-Barbara NAAIMACHINES DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 PAGINA 11 Concert N. Ph. Orkest Spreekuur burgemeester HAARLEM - TEL. 11470 SANTPOOR1 Heemsteedse Kunstkring Wachtverbod Raam vest en Gasthuisvest - U kunt het elk ogenblik nodig hebben neem het daarom vandaag nog in huis! ZANDVOORT Jeugdleidersbijeenkomst OVER VEEN Excursie katholiek Vrouwengilde ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel 14444 VELSEN-IJMUIDEN Door FRED THOMAS WIJK AAN ZEE TWEEDE POST VOOR REDDINGSBRIGADE 10 Donderdagmiddag begint in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann te Haarlem een biljart-evenement, dat iedere liefhebber van dit sierlijke, boei ende spel zal interesseren: het kam pioenschap van Nederland, ere-klasse groot biljart. Het 15 jaar bestaande dis trict Haarlem van de K.N.B.B., dat de laatste tien jaar van een onbetekenend radertje in het grote biljartwiel is uit gegroeid tot een krachtige afdeling, heeft de organisatie van dit eerste na tionale toernooi in handen. Onder de acht deelnemers bevinden zich de sterk- sten uit het land. Haarlem heeft geen vertegenwoordiging, maar er zijn zeven Haarlemse arbiters, die de wedstrijden leiden. zy maken daarmee htm debuut ,n de nationale biljartarbitrage. gezelschap, dat tot zon dagavond zal strijden om de ere-plaat- sen in het zo populaire libre-genre, be staat uit de heren C. de Ruyter (Waal wijk), Ph. J. Beekman (Amsterdam), A. W. C. Jacobs (Amsterdam), H. Metz (Den Haag), C. van Oosterhout (Rotterdam), H, Scholte (Eindhoven), L G J. Teegelaar (Rotterdam) en M. Wijnen (Nijmegen). Piet van de Pol, de Rotterdamse grootmeester, vooral in het kader-spelen, heeft weinig be langstelling voor libre-kampioenschap- pen, maar hij zou dit jaar graag heb ben meegedaan, als zijn inschrijving niet te laat was geweest. Dat de bil jartwereld in het algemeen gespannen uitziet naar de prestaties in Haarlem de komende dagen, blijkt uit de toe zegging van de voorzitter en de secre taris-generaal van de Federation Inter nationale de Billard, resp. de heren G. Troffaes en L. C. Druart, om bij de opening van het toernooi aanwezig te zijn. Ook de televisie zal donderdag avond acte de pi'ésence geven in Brink mann, Tussen negen uur en half tien verzorgt de K.R.O. een rechtstreekse Uitzending, waarbij Joop van der Hoek de commentaar geeft. Men zal zich her inneren dat het vorig jaar de Eurovisie bet. initiatief heeft genomen tot repor tages van biljartkampioenschappen door anderhalf uur lang de Europese titelstrijd 47/2 op het scherm te bren gen. De belangwekkende uitzending had als nadeel, dat men niet voortdurend het spel op de beide tafels kon volgen. Men zal nu echter drie camera's in de Kroonzaal opstellen, zodat er een goed overzicht wordt verkregen van het geheel. Het is niet bekend welke par tijen men in de huiskamer krijgt te zien, omdat pas na de middagpartijen het avond-programma kan worden Vastgesteld. Het .s aardig te weten, dat voor deze TV-uitzending 20 man van de KRO in actie komen. Twee van hen zullen stelling nemen op het dak van de Grote Kerk, waar de straalzender Wordt opgesteld. De grootste favoriet voor de libre- tjtel is de Waalwijker Kees de Ruyter, die verleden jaar ook de erepalm voor *»ch opeiste. De Ruyter is Nederlands d.efaamdste libre-specialist, die de se- De-américaine door zijn soepele, ge makkelijke coupe de queue voortreffe- bk speelt en internationaal tot de grootmeesters wordt gerekend. Hij is 7,®ven maal kampioen van Nederland jb'Weest, waarvan vijf maal libre, een her 47/2 en een maal 71/2. Als de (^bander in normale vorm is, heeft b weinig moeite om een party (500 tpkmboles) binnen een of twee beur- te beëindigen in zeer snel tempo, q/'bn belangrijkste concurrenten zijn, igdr men verwacht, de Rotterdammer Vee, van Oosterhout en de 24-jarige ee^lidige crack Henk Scholte. De de,.?'® is nog nooit kampioen van Ne- LN geweest in het librespel, maar lijst ,°Ken op een prachtige prestatie- aan' i" het genre bandstoten staat hij te i-d® Europese top. Van Henk Schol- dyn» men zeggen, dat hij door zijn beg-fmische talent de misschien meer rriem e De Ruyter op het kritieke mo- lijk o overspelen. Zeer aantrekke- jariffi1 vl°t is voorts de stijl van de 26- Ting ^.matador op het groene laken: liju wunen voor wie geen stoot moei- Reewj, n Metz, Teegelaar, Jacobs en rekent ieder op geduchte te- Zij all«S waarbij het een feit is, dat ie beifJl ln staat ziJn een partij In enke ls uuit te maken. Vooral Jacobs De Rotterdammer Kees van Oos terhout doet een serieuze gooi naar de nationale libre-f.itel, waarom van donderdag tot en met zondag in restaurant Brink mann te Haarlem wordt gestre den. Zijn vriend De Ruyter is Ne derlands meest briljante libre- speler, maar heeft snel met inzin kingen te kampen. Op de foto ziet men de jonge Van Oosterhout aan stoot, terwijl zijn stadgenoot Piet van de Pol toekijkt. de tweede helft van de zestiende eeuw dateert. Zoals het,;.spel achter thans gespeeld wordt, op een tafel van 2.845 bij 1.4225 meter, mét als basis de serie américaine, dateert het uit 1871. De gebroeders Joseph en Cyril Dion, zo lezen wij in het officieel or gaan van de K-N.B.B., vonden in dat jaar serie américaine uit. In 1880 gelukte het de Fransman Maurice Vignaud in een partij van historische betekenis een serie van 1531 carambo les te maken. Hij ging hiervoor slechts zes maal het gehele biljart rond. Om het spel niet te eentonig te houden, werd drie jaar later het kader inge voerd en projecteerde men zgn. „ver boden zones" in de vier hoeken van de libre-tafel. Het zwaartepunt kwam daardoor te leggen op het precieze caramboleren langs de banden: de serie-américaine. Zij wordt opge bouwd door de ballen in driehoeks positie vlakbij de band op te schui ven, wat zeer snel kan gaan. Bij de hoek gekomen tracht de speler met enkele subtiele stootjes de formatie langs de tweede aan de hoek gren zende band weer te herstellen, het geen de voortzetting van de serie waarborgt. De uitvoering van het li- bre-spei door middel van de serie américaine bestempelt het tot moei lijke, maar gracieuze kunst. 5 een kr "KwvcH. vuux ai uauuuö der zonder gevaarlijke tegenstan- ataandc n -ka-'me" techniscl door ie carambolage. hoog- Oudet„ilibïei °u.,Fet vrije spel is zo ua als het biljartspel zelf, dat uit De Kroonzaal, welke zich goed leent voor biljartwedstrijden, zal ongeveer een capaciteit hebben van 200 toeschou wers, die voor het grootste deel een plaats krijgen op de tribune aan de lange zijde tegenover de ingang van de zaal. De spelers mogen zo min mo gelijk worden afgeleid, waartoe een ring dient van hekjes, die door een koord verbonden zijn. In de ring staan twee stoelen voor de spelers. De arbiters zijn de heren A. Agema, W. van den Berg J. Loerakker, H. van de Nouiand, H Sengers, Chr. Steffers en J. Steffers. Het toernooi begint donderdagmiddag om half twee met de partijen Scholten- Metz en Teegelaar-Jacobs. Om half vier spelen De Ruiter en Van Ooster hout tegen resp. Wijnen en Beekman. Desavonds beginnen de wedstrijden om half acht en half tien, terwijl zondag middag om half twee en half vier de laatste ontmoetingen zijn. De twee best ge "eerde speler* zullen mogen deel nemen aan het Europese kampioen schap in Antwerpen, terwijl de derde aankomende dit succes kan bereiken door een hoog moyenne. Dinsdag 13 november vindt het derde concert in de Serie D plaats, onder lei ding van Marinus Adam. Solistische me dewerking wordt verleend door de pia niste Jeanne Marie Darré. Het concert wordt geopend met Printemps van De bussy. waarna Jeanne Marie Darré een uitvoering zal geven van het Pianocon cert in G van Ravel. Na de pauze wordt het concert besloten met de Symphonie no. 3 (Orgelsymphonie) van Saint-Saëns, waaraan medewerking wordt verleend door de organist Piet Kee. Jeanne Marie Darré werd te Givet in de Franse Ardennen geboren. Zij stu deerde te Parijs o.l.v. Marguerite Long en Isidore Philipp. Op zeer jeugdige leeftijd ontving zij reeds een eerste prijs aan het Conservatoire National de Mu- sique. Zij is onder leiding van vele grote dirigenten opgetreden en treedt regel matig in en buiten Europa als soliste op. In 1950 werd zij onderscheiden met het Legioen van Eer. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, houdt in plaats van vrijdag 9 november donderdag 8 november zijn spreekuur. Advertentie Hanme ScBaftstraat 39 vUlb JJ Vrijblijvend vergelijkbare démonstratiesmet De kajotters in Santpoort zijn om verschillende redenen dik tevreden. De Rome-avond, die zij in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de K.A.B. organiseerden, heeft een flinke belangstelling getrokken. De K.A.B. gaf een niet onbelangrijke bijdrage door de zaalhuur voor haar rekening te nemen, waardoor uit deze avond een financieel overschot resulteerde, dat ten goede is gekomen aan de pot voor de Rome reis, die ook Santpoortse kajotters vol gend jaar zullen maken. Aalmoezenier Suyker heeft in een in leidend woord nog eens kernachtig ge zegd, waar het om gaat. De landelijke K.A.J. onderzoekt momenteel de feite lijke situatie onder de arbeiders-jonge ren. Hiervan zal een rapport worden opgesteld en volgend jaar maken kajot ters en kajotsters een kruistocht naar Rome, waar dit rapport aan de H.Vader zal worden aangeboden. Tevens zal daar aan de Paus gevraagd worden om Zijn goedkeuring van de interna tionale statuten van de K.A.J. De bezoekers van deze avond kregen vervolgens een interessant film programma aangeboden. Toen in de loop van de avond bekend werd, dat mgr. Alfrink had opgeroepen tot veel gebed voor Hongarije en toen men wist, dat in Amsterdam een stille omgang gehouden zou worden, nam men on middellijk het besluit een bus te char teren om mee te doen. En zo ver trokken 's avonds om 12 uur van het Broekbergenplein 40 mannen en jonge mannen uit Santpoort, die in Amster dam de stille omgang hebben gemaakt en daarna 's nachts om 2 uur een plechtige H.Mis bijwoonden in de Pape gaai. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring geeft de mezzo-sopraan Irma Kolassi op woensdag 14 novem ber in het Minerva-theater te Heem stede een zang-recital. Zij wordt aan de piano begeleid door Coby Rie- mersma. B. en W. van Haarlem hebben be sloten een wachtverbod vast te stellen voor de rijbaan van de Gasthuisvest van de Grote Houtstraat tot de schei ding tussen de percelen Gasthuisvest 5 en 7 en voor de rijbaan van de Raam- vest van de Grote Houtstraat tot de scheiding tussen de percelen Raamvest 61 en 63. De vakverdeling op de Gast huisvest blijkt uitstekend te voldoen, maar het verkeer wordt ter plaatse be lemmerd door de daar geparkeerd staande auto's. Het wachtverbod geldt uiteraard niet voor de ter plaatse aan wezige verkeershaven. Advertentie Medicinaal Norit is een zuiver natuur- geneesmiddel. Door zijn sterk adsorptie- vermogen is Norit in staat vele schadelijke bestanddelen onmiddellijk uit de spijsver teringsorganen weg te nemen. Dit is Norit 10.000 maal vergroot onder de elektronen-micros- coop. Norit werkt als een spons. Het zuigt direct alle kwade stoffen in zich op. Norit helpt snel en veilig tegen vele maagstootnissen (oprispingen, bran derigheid, maagzuur), darmstoornissen (diarree), slechte spijsvertering („opge blazen gevoel"), onbehaaglijkheid (na overvloedig gebruik van alcoholische dran ken) en voedselvergiftiging (onmiddellijk de dokter waarschuwen). Door de gemeente Zandvoort is aan besteed het grondwerk voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Brede- rodestraat, alsmede het opruimen van een vuilnisstortplaats. Er werden *12 biljetten ingediend. Het laagst werd in geschreven door de heer A. Schelvis te Zandpoort voor f 54.380.hoogste inschrijfster was de firma Hoogervorst en v.d. Zwet te Noordwijkerhout voor f. 90.150,Het werk was begroot op f. 71.600,De gunning is aangehouden. Het katholiek overlijdensfonds „St. Barbara", een onderafdeling van de KAB, zal zich aanpassen aan de belang stelling, die bij verschillende katholieke standsorganisaties bestaat om gezamen lijk een begrafenisvereniging op te rich ten. Vrijdag 9 november zal „St. Bar bara" een ledenvergadering beleggen, waar een statutenwijziging behandeld zal worden. 8 November om 20 uur wordt door het district Haarlem van het Nederlandsche Jeugd Roode Kruis in samenwerking met de Haarlemse Raad voor de Jeugd een bijeenkomst gehouden in een van de zalen van Raamsingel 16. Op deze bijeenkomst wordt een uit eenzetting gegeven van het werk van het Nederlandsche Jeugd Roode Kruis. Er worden enkele films gedraaid, terwijl een kleine expositie wordt ingericht. Jeugdleiders, besturen van jeugdorga nisaties en speeltuinen zijn van harte welkom. Het katholiek Vrouwengilde, afdeling Overveen, maakt donderdag 8 novem ber een excursie naar Huize Bethanië, Hoge Duin en Dalseweg 32. De deel neemsters worden er om half drie ver wacht. Op de volgende bijeenkomst, donderdag 15 november in Domi, zal mr. H. Wildt Meyboom uit Overveen een causerie met geluidsfilm houden over de reumabestrijding. Advertentie Alle merken dus ruime keuze De jachthaven van Portofino, het oude Portus Delphini. FRUTTI Dl MARE: een Vrydagavond zullen de Velsenaren kunnen getuigen van hun medeleven met de slachtoffers van Hongarije. In de Stormvogel-garage aan de Kal ver straat, welwillend voor dit doel beschik baar gesteld en misschien mogen wij de autobezitters, die hier hun wagen plegen te stallen reeds nu vragen die avond goed te vinden, dat hun wagen een paar uur buiten blijft staan, het zal hun nog persoonlijk gevraagd wor den zal onder auspiciën van de Vel- ser Gemeenschap een grote bezinnings- byeenkomst worden gehouden. Daar mee schaart Velsen zich in de lange rü van gemeenten, die op enigerlei wij ze uiting willen geven aan hun sym pathie voor het Hongaarse volk. Het is wel heel anders gelopen dan twee IJmuidenaren, de gebroeders Schaap, zich de vorige week hadden voorgesteld. In de vreugde over de be vrijding van Hongarije besloten zy spon taan een amusementsavond te organi seren om op deze wijze geld byeen te brengen voor hulp aan de Hongaren. De directie van het Thalia-theater, ho rende van dit voornemen, stelde on middellijk dit theater beschikbaar en alles werd geregeld om op woensdag 14 november deze avond te houden. Nu de omstandigheden zo ingrijpend gewijzigd zijn, dat het beslist cru zou zijn voor hulpverlening aan de Honga ren een amusementsavond te organise ren, hebben zij contact opgenomen met de Velser Gemeenschap, teneinde dit particulier initiatief in andere banen te leiden. De Velser Gemeenschap, overtuigd van de betekenis van dit par ticulier initiatief, heeft thans in samen- spreking met de gebroeders Schaap de plannen omgebogen tot een grootse ma nifestatie van verbondenheid met het lijdende Hongaarse volk. Dank zij veler spontane medewerking kan deze bezinningsbijeenkomst op kor te termijn georganiseerd worden. Dui zenden mensen zullen in de Stormvogel garage een plaats kunnen vinden. Een Amsterdamse firma stelde gratis het grootste harmonium, dat zij voorradig had, voor deze bijeenkomst beschik baar. Een plaatselijke firma deed di rect mee, toen gevraagd werd voor een goede geluidsinstallatie te zorgen. Zo zouden nog meer voorbeelden genoemd kunnen worden. Twee trawlers, Deining Kw. 8 en Eveline IJm. 116, twee grote loggers, VI. 27 en Kw. 81, tien loggers en vijf en dertig kotters zorgden er maandag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 7.485 kisten verse vis. Er waren 430 kisten schelvis, 80 kisten wijting, 35 kisten gul en kabeljauw, 55 kisten kool- vis, 3.530 kisten haring, 1.930 kisten makreel 195 kisten stokkebit, 155 stij ve kabeljauwen, 10.000 kilo tongen en 1.000 kisten schol. De prijzen waren voor vrywel alle vissoorten zeer hoog. Voor haring werd 17 tot 20 per kist van 50 kilo be taald. Grote schelvis deed 50 tot 37, groot middel 50 tot 41, klein middel 47 tot 42, pennen 42 tot 46 en braad 37 tot 32 per kist van 50 kilo. De kleine braad werd verkocht voor 32 per kist van 50 kilo. Wijting no teerde 36 tot 31 per kist van 50 kilo. De wijting van de trawlervloot werd grif voor 32 tot 28 per kist van 50 kilo verkocht. De kleine schol deed 32 per kist van 50 kilo. Ook grote schol, makreel en tongen waren zeer duur. Hierdoor slaagde bijvoorbeeld de Wironkotter IJm. 221 erin, voor 380 kisten verse vis een besomming van 15.500 te boeken. De besommingen van de trawlers en de grote loggers lagen rond 30.000 per schip. Voor de dinsdagmarkt werd geen aan voer van betekenis uit zee verwacht. Van de maandagmarkt bleef er één gro te logger voor dinsdag over. De Kw. 99 met 910 kisten verse vis, waarvan 500 kisten verse haring, 350 kisten makreel en 60 kisten diversen. Uit zee kwamen berichten, die er op wijzen, dat er thans aanzienlijk minder haring en makreel wordt gevangen dan enige dagen geleden het geval was. Za terdag nog konden de trawlers door geven, dat de vangsten van 200 tot 500 manden haring en makreel per et maal bedroegen. In plaats van op haring en makreel jaagt nu het grootste deel van de trawlervloot en de grote logger- vloot op schelvis op de Vikingbank. Er worden flinke vangsten gemeld. Zo gaf de trawler Klaas Wijker IJm. 85 trek ken van 200 manden schelvis door. De Elie IJm. 32 meldde een trek van 60 manden schelvis. Over de aard van deze byeenkomst zyn nog besprekingen gaande. Zij zal echter geheel het karakter dragen van een monument van bezinning op het leed, vertolkt door declamatie en zang. De bijeenkomst zal ingeleid worden met muziek van de Hongaarse componist Bela Bartok en worden besloten met het Hongaarse volkslied. De mogeiyk- heid is niet uitgesloten, dat tijdens de byeenkomst nog het woord gevoerd zal worden door een Hongaars predikant. In hei; patronaatsgebouw heeft katho liek IJmuiden-oost maandagavond de katholieke bewoners van de nieuwe wo ningblokken aan Heerenduinweg en Van Ostadestraat begroet en iri contact ge bracht met het katholieke verenigings leven. Het r.-k. knapenkoor „De Zingen de Klokken", deze keer onder leiding van de heer H. W. van Kaam, hebben de avond geopend met een greep uit hun repertoire, eerst wat kerkelijke lie deren, daarna een profaan programma dat kenneRjk zeer in de smaak viel. De heer J. J. M. v. d. Kroft, die deze avond als „chef de réception" optrad, stelde alzo allereerst de jeugd voor aan de nieuwe parochianen. Na dit optreden vertelde hij iets over de orde der paters Capucijnen, die in IJmuiden-oost werk zaam zijn, stelde de verschillende pa ters voor en was daarmee tevens op het pad, waarop hij wilde wezen, het voorstellen van allerlei functionarissen in het parochiële- en verenigingsleven, alsmede onderwijs en andere instellin gen. Hoezeer een dergelijke bijeenkomst bevorderlijk is voor het leggen van con tacten bleek uit de geanimeerde ge sprekken tijdens het kopje koffie. Pater rector drs. Victorianus maakte van de ze gelegenheid dankbaar gebruik om zün parochianen welkom te heten en al de functionarissen in het parochiële leven te bedanken voor het vele dat zij doen. De heer C. C. Hamers gaf des gewenst een overzicht van de organise- torische opbouw van het jeugdwerk. En nadat pater Dominicus, als kapelaan van de betreffende wijk zijn dank had uitgesproken aan allen, die op enigerlei wijze aan deze bijeenkomst hadden mee gewerkt, besloot de heer v.d. Kroft met een beroep te doen op de nieuwe paro chianen zich levende leden van de pa rochie-gemeenschep te tonen. Als een beroep op medewerking wordt gedaan, als de capaciteiten en de tijd daarvoor aanwezig zijn, doe het dan, zo vroeg hij de nieuwe parochianen. Het is niet al leen een aangename taak, het is ook nog plicht. Na het succes van vorig jaar gaf De Hoogovenharmonie, onder leiding van de heer W. Steyn, met medewerking van de voordrachtkunstenaar Cor Breed, maandagavond in het Kenne- mertheater een herhaling van Daudet's toneeldrama „L'Arlésienne." Het drama van Daudet, waarbij Bi- zet toneelmuziek schreef, tekent de sfeer van de Provence met zijn typi sche bevolking. Fréderic, de hoofdper soon van het stuk, is hevig verliefd op een meisje uit Aries l'arlésienne. Hij moet haar echter opgeven omdat zij hem onwaardig is. Hij blijft echter van haar houden en op een avond dat hij zich met een ander meisje, Vivette, zal verloven, pleegt hij zelfmoord. Kan de tekst van Daudet's drama door één voordrachtkunstenaar vertolkt worden? Kan iemand, wiens mimiek door een onjuiste belichting niet te vol gen is, met als achtergrond een har monie gezelschap de romantische figu ren van Daudet's drama tekenen? Kan een uitgesponnen verhandeling, waarin „het rode potlood" uitstekend van pas zou komen, blijven boeien? Cor Breed heeft dit gisteravond geprobeerd en is al vechtend tegen de onmogelijke opgaaf met behoorlijk succes uit het strijd perk getreden. Dit wil niet zeggen dat al zijn figuren volledig uit de verf kwa men. Vooral de schuchtere Vivette en neurotische Fréderic boden nog ai moeilijkheden daarentegen kregen wij in de scène tussen de angstige moeder en de oude Baltazar een goede indruk van zijn talenten. De Hoogovenharmonie bleek de mu ziek die Bizet componeerde voor dit drama uitstekend te liggen. Het forse Voor onze verbeelding is de Middellandse Zee, in ons gezicbtsvelc de Golvo, één grote schotel vissoep, Zuppa di Pesce, of met saf fraan gekruid: Bouillabaisse. De Genuese keuken, aan de Liguri- sche kust, bereidt baar donkerbruin met olie en peper en aan die smaak hebben wij even moeten wennen. De Frutti di Mare was ons tenslotte liever, zo'n bord vol met allerlei soorten brosbruin gebakken vissen en vis jes èn garnalen èn mosselen èn poliep. In de kleine restaurants van Santa Margherita en Portofino. aan tafeltjes buiten of onder de arcade, bet zicht op de haven en ver weg de zee. is bet telkens opnieuw een feest voor ons geworden. Wij zijn met hart en ziel een viseter, verzot op de oogst der zee, niet in de laatste plaats op wat de natuur ons offreert in schelpen en schalen en waarin iets is toegevoegd uit de flacons der eeuwigheid. In onze herinnering ruikt de Ligurische kust naar vrouwen en bloemen, maar voor alles naar vis, genieten wij in onze verbeelding nog altijd na van de aanblik der stalletjes en winkels met overvloed van vis, heel de rijkdom aan vormen, kleur en geur uit blauwe afgrond der oude wereldzee. Men heeft er plezier in de vis ook te tonen, wij zagen in verschillende etalage's manden te pronk gezet, die men bad gevuld en opgemaakt met vis, precies als bij ons met fruit, tot de illusie van drui ven toe. die bier bleken te bestaan uit mosselen, in trossen en guirlandes. Het is er helaas niet van gekomen, dat wij met een visser uit Santa Mar gherita of Santa ^ruttuoso di Camogli zijn uitgevaren om nog eens met eigen oog het wonder te aanschouwen van zo'n net, dat boven komt, vol levende, glinsterende, springende buit, die het volgend ogenblik krioelt aan dek. Wij zouden visserman willen wezen, waar ook ter wereld, om altijd opnieuw dat ogenblik te beleven. Het is op de Mid dellandse Zee misschien wel de schoon ste ervaring, het water, dat Gods aquarium zou kunnen zijn, met al wat er leeft en tiert in eindeloze verschei denheid, met een spe'- van kleuren en tonen, dat nergens wordt geëvenaard: vochtig-glanzend rose en parel moer, het witste wit en het diepste rood, alle soorten groen in strepen, vlekken en wolken, en een dampend verzadigd paars. En wat de ogen zien, willen de handen betasten: de grote, forse vissen, rukkend en sidderend met flitsen van metaalglans. Of het kleine, ritmisch bewegende, wriemelende goed, waaruit het licht in vonken opspat, dat men heel voorzichtig met een vinger beroert om de broosheid, het weke en tere, de zacht iriserende gloed. Het is of zo'n net uit zee het mysterie van Gods schepping boven brengt, het le ven zelf in heel zijn geheimzinnigheid overvallen en betrapt. Er is voor ons geen zee, zo nauw verbonden met dit mysterie als de Middellandse Zee, het water waaruit de mythologische Venus is opgestegen, geboren uit schemerige diepte en sluiers van schuim: verblindend haar schoonheid, met geuren van liefde en leven, en tegelijk met onmiskenbaar de reuk der vergankelijkheid. Dit proeft men in de adem van deze zee: de teelkracht, de vruchtbaarheid en te gelijk de ontbinding, het bewustzijn van er morgen niet meer te zijn. Daarom is het zo'n gevaarlijke zee lucht. omdat ons beangst, maar tegelijk overmoedig maakt, roekeloos. T e Caligula, de Tiberius, die ook in ons binnenste sluimert, heel diep on der de doorzonde, al opbronzende huid van ons aan het spit langzaam ge roosterde corpus, hij opent de ogen, richt zich op en rekt zich uit, zuigt welluidende koper accentueerde de dra matische handeling. De baritons speel den glaszuiver doch helaas wat koel van voordracht het bekende „Agnus Dei" en de solo-fluitist exeleerde in het „Menuetto". Jammer dat de hoboïst zo nu en dan de stemming wat kwam be derven. In de „Farandole" kreeg het hele gezelschap de gelegenheid om hun kunnen te tonen. Een angstaanjagende climax zorgde voor een waardig slot. A.s. maandagavond geeft de Hoog ovenharmonie voor de laatste maal een reprise. Wij kunnen een bezoek aanbe velen. LOU TERVOORT De reddingsbrigade te wyk-aan-Zee, is voornemens by B. en W. een verzoek ln te dienen tot het openen van een tweede post by liet begin van de Rel- weg. - zijn longen vol en komt tot onheil spellende werkzaamheid. Hy be dwelmt ons tot een roes, waarin wU, de ondergang snuivend, tegelijk het leven willen omhelzen, gretig en gul zig, al dat licht en die kleur en die geur, al het schone, dat ons zo hevig omringt, het landschap en wat er leeft en beweegt, het voedsel en de drank. En vooral de vis van de Middelland- ze Zee, toebereid met dat geheimzin nige sausje, het aroom van het begin en van het einde. Nergens eten wij zo graag de mossels rauw als hier aan de blauwe kust, met een vleugje citroen en een snuifje peper, en verder niets dan de zilte, smeltende smaak van de ver te, de horizon van turkoois, van azuur, van smaragd, heel het verschiet, dat daar trilt en tintelt, de verwachting van het leven, misschien van de dood. Er hoort een witte wijn van Portofino bij, van het antieke Portus Delphini zo als Petrarca die moet hebben geproefd en Guy de Maupassant hem zeker heeft gedronken, ln de septembermaand van 1889, toen hy de haven aandeed met zijn jacht „Bel Ami". Er is een gedenk- sleen gemetseld in de hoogopgaande wand boven het havenwater, welke de herinnering bewaart aan dit bezoek. Het inschrift getuigt van de erkente lijkheid van de schryver, zijn dank voor de rust, die hy hier vond voor zijn geest, en de inspiratie. Waar nu de schepen wiegen van de Yacht Club Italiano, de „Monte Christo", de „Running Eag le", de „Panona", heel hun anatomie zichtbaar in het bamsteenklare water, heeft ook de „Bel Ami" geankerd, ver noemd naar de roman. WU moesten denken aan onze Staverse Jol, ln de ha ven van Durgerdam. „Bel Ami" is een mooie naam, maar een schip, zeker op de blauwe zee, biyft een vrouwelijk we zen en onze jol heet „Seute Deern", hetgeen betekent „Lieve Meid". Het is wonderlijk om aan de haven van Por tofino bij een glas wijn, een schaaltje mosselen en de in boter gebakken rin getjes van een voortreffelijk soort inkt vis, aan Durgerdam te denken en aan de „Seute Deern". En aan toch ook weer de voortreffeiykheid van gerookte aal. Waarom, hebben wij bedacht, vindt men in Durgerdam geen visrestau rant, helemaal gespecialiseerd op on ze vaderlandse vis in al zijn variëteit, gekookt of gebakken, vissoep en schelpgerechten, en met de blik over het water van het Buiten IJ, nog al tijd de verte van Pampus, de tinnen vnn het Muiderslot en de hoge Gooise wal. Of ruikt het Buiten IJ niet zo naar leven en dood als de Golfo, smaakt onze tong, onze aal, onze poon onze krab en onze garnaal minder naar de vergankelijkheid, missen zij het visueel zinnelijke, dat aan de Zui delijke vis zo eigen is, aan de Nasel- lo, de Dentice, de Sogliule, en al dat verrukkelijke grut, waarvan wij de namen niet hebben achterhaald, dat men eerst als een schilderij, een plas tiek mag bewonderen, betasten voor men het naar wens krijgt voor geschoteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11