Verbijsterde vluchtelingen in Traiskirchen 4 november 1956 Dag van het verraad c D Hoog tijd Hongaren vechten met stokken en messen tegen een overmacht f ..Hier leven wij., hier moeten wij sterven... Ook mannen snikken van verdriet Russen drijven mannen in Boedapest naar de stations Un Kardinaal herstel erootsron Ten bate van Hongarije Stijging kolen- en vraagt maatregelen Als een afschuwelijke droom Geen stagnatie in olie-aanvoer Laatste appel in de ether Hulpacties voor Hongarije Grote omzetten bij de middenstand Brood één cent duurder Indische nota aan de Sovjet-Unie Beperking investeringsaftrek door regering voorgesteld Syrische leger blaast olieleidingen op Systeem van distributie ligt klaar Steinamange eindigt met The third man Personeel staats drukkerij weigert loon Rapport E.G.K.S. Pastoor J. A. Ruhé t Met onmiddellijke ingang DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 PAGINA Door FRED THOMAS iJMf Van deze prent, door Hans Kresse getekend en gratis ter beschikking gesteld, zullen wij afdrukken op kunstdrukpapier laten vervaardigen. Deze af drukken stellen wij onze lezers ter beschikking voor de prijs van l.—>. Na overmaking van dit bedrag op ons giro-nummer 22884, toezending per postwis sel of in postzegels, zullen wij u de prent franco toezenden. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Nederlandsch Huisvestingscomité ten bate van de nood der Hongaren. Voor afdrukken communis tische redevoeringen in Kamers Wegens stijging grond' stoffenprijs Wy hebben gistermorgen in Traiskirchen, in de wijnstreek van de beroemde Gumpoldskirchner, vijfentwintig kilometer ten zuiden van Henen, de voormalige kadettenschool bezocht, een enorm gebouwencom plex uit de tijd der monarchie, waar voor de komende dagen 5800 van de meer dan tienduizend vluchtelingen uit Hongarije onderdak hebben gevon den. Bijna duizend van hen zijn kinderen. Binnen en buiten, in de gangen, op de trappen en in de vele lokalen wemelt het van mensen, bleek en over vermoeid, die in- en uitlopen, elkaar zoeken of in groepjes te praten staan. Ondanks die drukte en beweging is het er eigenaardig rustig. De meesten spreken gedempt, hun gedachten zyn elders, nog helemaal bij wat zij achter hebben gelaten, angstig en bezorgd. De kinderen zijn opmerkelijk kalm. Zij hebben hier in Oostenrijk voor het eerst echte chocolade ge proefd, die rjjkelijk onder hen is verdeeld, en die nieuwe ervaring heeft hen over de eerste schrik en ontzetting heengeholpen. Maar de ouderen voelen zich vreemd en onwennig, zij kijken rond of zij de werkelijkheid maar nauwelijks geloven kunnen, een afschuwelijke nachtmerrie, waaruit zij elk ogenblik kunnen ontwaken. De meesten van hen lopen er vreemd bij, in de kleren die zij toevallig aan hadden of waar zjj inderhaast de voorkeur aan gaven. Alles armelijk en schamel, maar toch weer verschil lend, al naar het stadse of boerenmilieu. Tussen het gedrang der mensen door worden nog voortdurend dekens en mas sa's stro binnengedragen, er is soep, brood en thee, waarvoor men in lange rijen geduldig te wachten staat. En bui. ten op het terrein onder de herstige bomen, In een gelukkig milde tempera tuur, staat een keukenwagen, die warme melk produceert. Moeders komen er hun thermosflessen vullen en ook de zuig flessen voor de babies. De moeders met de allerjongste zuigelingen zijn echter elders ondergebracht, verdeeld over ver. schillende ziekenhuizen en crèches. Voor de kleuters heeft het Beierse Rode Kruis een grote voorraad kindervoedsel aan gevoerd. De verschillende buitenlandse hulporganisaties, die met materiaal en voorraden naar Oostenrijk waren geko men om de Hongaren van het nodige te voorzien, helpen nu zoveel ze kunnen het ministerie van Binnenlandse Zaken dat zo plotseling voor dit nieuwe pro bleem is gesteld. Het bureau te Wenen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen heeft van de UNREF voorlopig een bedrag van 25000 dollar ter beschikkng gekregen om ook zijn aandeel te leveren. Er komt heel veel voor kijken om een zo groot aantal mensen, de niets meer bezitten, alleen nog maar een minimale verzorging te geven. De Oostenrijkers en de met hen sa- menwerkende buitenlanders doen ech ter alles wat in hun vermogen ligt. Er wordt door de betrokken instanties ononderbroken gewerkt, door de dokto ren, die alle vluchtelingen hebben in geënt en medisch verzorgd, de meisjes achter hun lijsten en typmachines, die de vluchtelingen registreren, en op het moment dat wij haar zagen reeds twin tig uur achtereen in touw bleken te zijn, de mensen die belast zijn met de organisatie en al van zondagmorgen af in de weer waren. De vluchtelingen zijn dankbaar voor dit alles, ondanks hun angst en zorg voelen zij zich veilig en geborgen. Verwonderd, maar zonder vrees kijken de donkere ogen der Hon gaarse kinderen in die heel nieuwe wereld. Er zijn in Traiskirchen twee jonge, heel jonge drielingen onder. Hun verwondering kent nog geen verdriet, zoals bij de ouderen, de mannen en vrouwen, die, als wij met hen spreken over hun ervaring, hun tranen niet kunnen bedwingen, tranen om hun per soonlijk lot maar meer nog over het jammerlijk einde van de zo korte illu sie der vrijheid, de bittere tragiek van het vaderland. 7| /f et een gevoel van walging hebben wij gisterochtend het maandagochtendblad Nieuws en Sport, een uitgave van „De Waarheid", na vluchtig te hebben ingezien van ons af geworpen. In onze naïeveteit hadden wij ge meend dat de Nederlandse communis ten, althans in deze tragische uren, voldoende verstand konden opbren gen om de leugenachtigheid en onbe schaamde huichelarij van de moorde naars in het Kremlin te doorzien. Dit blijkt niet het geval. Integendeel. Zo mogelijk trachten zij de onderdruk kers der vrijheid in leugenachtigheid en misdadigheid nog te overtreffen. Met koppen als „Nieuwe Hongaarse regering strijdt voor behoud scoialis- me" en „Kardinaal Mindszenty eiste herstel grootgrondbezit" menen zij nu nog de Nederlandse arbeiders een rad voor de ogen te kunnen draaien. U wilt nog verder commentaar van de Waarheid-redactie? Onder de titel „Gezond verstand" durven zij schrijven: „Deze gebeurtenissen zijn het sein geweest voor de reactie in ons land ym over te gaan tot een ongebreidel de, door giftig sentiment geladen haat campagne tegen de Sovjet-Unie en tegen de communisten in ons eigen land. Deze campagne heeft tot doel de door prof. Romme zo zeer gewenste en zo lang verbeide kruistocht tegen de idee van vreedzame samenleving der volkeren te zijn". En verder: „Men werkt in alle propaganda-cen- trales om op te hitsen tegen de com munisten, die optreden tegen de aan tasting van de democratie, die prof. Romme zich nog altijd ten doel stelt als hij op het politieke jachtveld rondsluipt". Wordt het geen hoog tijd, dat op drastische wijze aan dit misdadig ge schrijf een einde wordt gemaakt door deze verachters van vrijheid en de mocratie buiten de wet te stellen? Tal van vrouwen zijn zonder hun mannen, die hen vooruitzonden om zelf de ontwikkeling der gebeurtenissen af te wachten. Het is in Sopron heel an ders gelopen dan men aanvankelijk had gedacht. De vrijheidsstrijders, voor een groot deel studenten van beide hogescholen, hadden verzet willen bie den. Zij beschikten over een aantal pantserafweerkanonnen, die zij in de voormalige Duitse stellingen ten zuiden van het Neusiedler Meer in gunstige positie hadden gebracht. Men had ge rekend op de steun van de te Sopron gelegerde Hongaarse artilleristen, maar dezen lieten hen op het kritieke mo ment in de steek. Een deel bleef passief, een enkel onderdeel week in deze situa tie naar Oostenrijk uit en bovendien bleek de munitie te ontbreken voor het geschut. De meeste jongens hebben daarop eveneens een heenkomen ge zocht in de richting Oostenrijk, waar zij hun geweren en handgranaten in leverden, met welke de tegenstand tegen de overmachtige Russische tanks en infanterie zinloos was. Heel de nacht door waren over de zogenaamd groene grens door de bos sen en over de velden, nog steeds vluchtelingen in Oostenrijk aangeko men. Er waren mannen bij, die hun gezinnen volgden, of mensen, die 's' middags geen kans meer hadden gezien uit hun woonplaats weg te komen. Er bevinden zich onder de vluchtelingen enkele kinderen, die al leen zijn meegestuurd, met een adres van verwanten, en volgens het ge rucht ook enkele gevallen, waarbij hun een papier was opgespeld met het verzoek hen op te nemen. De ouders wilden blijven, tot het laatst toe voor de vrijheid van hun land hun plicht te doen. Heel deze mas sale vlucht is voor de meesten heel onverwacht gekomen. Men hoorde pas van het gebeurde toen 's morgens tijdens de H. Mis de priesters van de preekstoel het verschrikkelijke nieuws vertelden. Terwijl de laatste groepen nog de weg naar de vrijheid gingen, kwamen de gehate leden van de AVO. de Hongaarse geheime po litie, alw -r uit hun schuilhoeken te voorschijn. Op sommige punten aan de grens zijn zij reeds volop actief In Milaan ii vanmorgen vroeg een be richt van een Hongaarse vrijheidszender opgevangen, waarin werd meegedeeld, dat de Russische militairen in Boedapest de Hongaarse mannen naar de stations drijven. Alle huizen worden op wapens doorzocht. Een vrouwestem gaf een ver slag van zware gevechten, die zijn ge voerd in de buurt van de Maria There- siakazerne tussen Hongaarse en Russi sche troepen. Een man zette het verslag voort, nadat de vrouw in snikken was uit gebarsten. De man deelde mee, dat de Hongaarse vrijheidsstrijders, die toch al uitsluitend de beschikking hadden over lichte wapens, thans overal door hun munitie raken. Zij zetten de strijd zo veel mogelijk voort met messen, stok ken en flessen. Volgens sommige be richten verplaatsen de gevechten zich naar de bosrijke omgeving van Boedapest. De radio-zender van het nabij de Hongaarse uranium-mijnen gelegen Pees heeft een beroep gedaan op wat de „contra-revolutionairen" genoemd wordt om hun verzet te staken en zich over te geven aan de Russische troepen. In Sopron, een stad aan de grote weg van Wenen naar Boedapest, vijf kilome ter van de grens, hebben studenten gis teren tien uur lang stand gehouden te gen Russische tanks. Zij hadden versper ringen aangelegd op een weg. Aan de ene zijde van de weg ligt een moeras en aan de andere kant is de Oosten rijkse grens. Met handgranaten, gewe ren en een enkel machinegeweer hiel den zij de Russen tegen en gaven zo doende nog duizenden Hongaarse bur gers en militairen de gelegenheid naar Oostenrijk te vluchten. Onder de talrijke vluchtelingen, die uit Hongarije in Oostenrijk zijn aan gekomen, bevinden zich veel kinde ren zonder geleide. Sommigen heb ben kaartjes om de hals met op schriften: „Zorg voor onze kinderen, wij blijven vechten tot het laatste." Volgens een niet-officiële schatting zijn zondag 15.000 vluchtelingen in Oos tenrijk aangekomen. De stroom nam af, naarmate de Russen het toezicht aan de grens verscherpten. In Stiermarken worden speciale kampen ingericht voor Hongaarse militairen, die de grens over komen. (AFP/Reuter/UP) Een zegsman van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat volgens te Londen ontvangen inlich tingen eenheden van het Syrische leger olieleidingen van de Iraq Petroleum Company hebben opgeblazen waardoor de olievoorziening stop staat. De Britse regering stelt de Syrische regering hiervoor verantwoordelijk en eist dat de Syrische regering tot het on middellijk herstel van de leidingen over gaat. (UP) Kop op voorpagina van het communistische blad „Nieuws en Sport" maandag november 19S6 (Van onze Haagse redacteur) De voorraad olie en benzine in ons land is toereikend voor ongeveer twee maan den. Zoals bekend heeft het ministerie van Economische Zaken een systeem klaarliggen om zonodig tot distributie over te gaan. Aangezien de aanvoer nog niet stagneert is er echter nog geen be sluit genomen om daadwerkelijk met de distributie te beginnen. Wanneer het onverhoopt tot een dis tributie zou moeten komen, kan men zich een methode denken, waarbij alleen de handel aan bepaalde quota aardolie- produkten gebonden wordt, ofwel een systeem, waarbij rechtstreeks de ver bruikers op rantsoen worden gesteld. Te verwachten is dat de laatste methode gevolgd zal worden: de verbruikers krijgen dan bonkaarten. De opzet zou zijn, dat in principe het verbruik van benzine en olie verboden wordt met onmiddellijk daarmee gepaard gaande vergunningen om toch van bepaalde hoeveelheden gebruik te maken. Al naar gelang de situatie zich ontwikkelt kan de distributiekraan verder open- of dichtgaan. Men kan bij een en ander profiteren van de vele distributie-ervaringen in de jongste oorlog. Bij benzine en olie is de situatie echter sindsdien wel aanmerke lijk veranderd: het verbruik is zeer toe genomen en wel over een groot aantal afnemers. Men denke bijvoorbeeld aan het verkeer, aan de landbouw en aan olie voor huisbrand. Op dit moment evenwel is men alleen nog in het stadium van het „op alle eventualiteiten voorbereid zijn". Reeds enige tijd geleden werd het distributie systeem gereedgemaakt en verder gaat men tot nu toe niet. Onnodig te zeggen, dat de ontwikkeling door de overheid en de oliemaatschappijen inmiddels met grote aandacht gevolgd wordt. (Van onze speciale verslaggever) Bijzonder dramatisch is de activiteit geweest van de Hongaarse radiozenders, zoals die in Oostenrijk te beluisteren wa ren. De laatste viel pas laat in de mid dag uit met een hartstochtelijk beroep op de vrije wereld: „Volkeren der we reld, op de wachttorens van het duizend jarig Hongarije doven de fanalen der vrijheid! Helpt ons! Redt ons! God zij met U en met ons!" Ook de zender Szom- bathely (Steinamange) eindigde met een vertwijfeld appel aan het wereldgewe ten, waarna nog slechts een programma van grammofoonplaten werd gehoord, dat in zijn samenstelling haast sinister mocht heten: achtereenvolgens weer klonk het bekende motief uit de film „The third man", dan „Santa Lucia" „Mamma". „Schön ist die Welt", „Der Taum vom Glück" en nogmaals de „The third man". Toen brak de uitzending af tot korte tijd later de zender opnieuw in de ether kwam, thans met een. vrou wenstem, die de proclamatie voorlas der binnengerukta Russische troepen. (Slot van het Hongaarse volkslied) Het „gesprekcentrum" van het staats drukkerij- en uitgeverijbedrijf waarin directie en personeel vertegenwoordigd zijn heeft een manifest door het personeel opgesteld, aangenomen. Hier in wordt gezegd: „Wij die het verraad van de com munisten in Hongarije niet kunnen en willen verdragen, geveelen nu meer dan ooit gewetensbezwaren als druk kers van onze Staten-Generaal mede te werken aan het zetten en drukken van de redevoeringen en opmerkingen van de in onze democratische staat nog gedulde communistische Kamerle den. In geen geval zijn wij bereid in de Handelingen op te nemen uitlatingen van communistische Kamerleden, die be ledigend zouden zijn voor de Hongaarse vrijheidsstrijders, die ook voor onze vrijheid zijn gesneuveld. Wij zijn ech ter overtuigd dat de voorzitters van beide Kamers dergelijke uitlatingen reeds direct ontoelaatbaar zullen achten voor het doen opnemen in de Hande lingen der Staten-Generaal. Omdat wij als drukkers van het par lement niet zelfstandig mogen beslui ten onze medewerking te weigeren aan het doen verschijnen van het commu nistische gedeelte van de Kamerstuk ken en de Handelingen der Staten- Generaal, wensen wü hier te verkla ren, dat zo lang de CPN nog in de Staten-Generaal is vertegenwoordigd, wij geen loon meer wensen te ont vangen voor onze staatsrechtelijk ge dwongen medewerking aan gratis pro paganda voor het communisme. Dit loon zal naast het door ons be schikbaar stellen van vrije tijd en geld als offer voor de vrijheid, bestemd worden voor hulp aan de Hongaren. Zo zullen de communistische Kamer leden per woord betalen voor de hulp aan de weduwen en wezen van de moedige Hongaren, die de heldendood zijn ingegaan voor de vrijheid. Wij doen een ernstig beroep op de Staten- Generaal ons niet blijvend in gewetens conflict te laten De Handelingen en Kamerstukken dienen vrij te worden van communistische smetten". De arbeiders van de scheepswerf Jon ker en Stand te Hendrik Ido Ambacht hebben geweigerd hun werkzaamheden voort te zetten aan dekhuizen, die deze firma in opdracht van de N.V. „Schelde" te Vlissingen bouwt voor de Russische schepen die daar in aanbouw zijn. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft een rapport gepubliceerd gewijd aan de algemene expansie en de behoeften aan kolen en staal, de doelstel lingen voor kolen en de doelstellingen voor staal. Dit rapport biedt aan ondernemingen van de gemeenschap de mogelijkheid rekening te houden by haar investerings politiek met gegevens die zij zelve niet zouden kunnen verzamelen, terwijl het aan de Hoge Autoriteit de mogelijkheid geeft om een standpunt te bepalen over voorgenomen investeringen en over het verlenen van leningen en om de voor waarden vast te leggen waarin de vast gestelde doeleinden kunnen worden be reikt. Aan de regeringen maakt het mogelijk maatregelen te nemen op het gebied van steenkool en staal, die onder de bevoegd heid van de regeringen zijn gebleven. De vooruitzichten over de behoeften aan steenkool en staal berusten voor namelijk op een algemeen beeld van de economische ontwikkeling in haar geheel in de landen der Gemeenschap. In Hilversum is een inzamelingsac tie ingezet onder de middelbare school jeugd tot hulpverlening aan Hongarije. Men neemt zich voor en heeft dit in de radiostad reeds ten dele verwezen lijkt dat iedere leerling van een Ne derlands gymnasium, een H.B.S. een Lyceum, of een M.M.S., gemiddeld een gulden offert, de bemiddelden iets meer, de minder bemiddelden iets minder. Reeds twee Hilversumse scholen heb ben het voorbeeld gegeven. De ondernemingsraad van Van Door- ne's automobiel- en aanhangwagenfa- brieken te Eindhoven heeft besloten, dat het gehele personeel de komende vijf dagen een half uur zal overwerken. Het hiermee verdiende bedrag zal bestemd worden voor de organisaties die de Hon garen te hulp komen. De directie heeft toegezegd, dit bedrag te zullen verdub belen. B. en W. van Zwolle hebben de ge meenteraad voorgesteld een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen, dat ge bruikt kan worden op een nader vast te stellen wijze ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen. De gemeenteraad van Abbenbroek heeft besloten van de presentiegelden van de raadsleden over 1956 een bedrag van 350,ter beschikking van de Hon gaarse vluchtelingen te stellen. Ook de raadsleden van Appingedam, inclusief het enige communistische lid, hebben hun presentiegeld ter be schikking gesteld. De gemeenteraadsleden van Middel burg hebben in een vergadering, waar in de slachtoffers in Hongarije werden herdacht, hun presentiegelden beschik baar gesteld voor hulp aan dit land. Te Spijkenisse is tijdens een huis- aan-huis collecte in anderhalf uur tijds 4500 bijeengebracht. Een restaurant in de hoofdstad heeft besloten woensdag zijn totale recette ter beschikking te stellen van de Hon gaarse vluchtelingen. In de vorige nacht is op 76-jarige leeftijd overleden de hoogeerw. heer Joh. A. Ruhé, sedert september 1924 pas toor van de parochie van de H. Gerar- dus Majella te Den Haag Pastoor Ruhé was sinds een week ziek. Met ingang van 1 november j.l. was hij benoemd tot ka nunnik van het Rotterdams Kathedraal Kapittel. Sinds september 1950 was hij erekanunnik van het Haarlemse Kapit tel. Zij berusten voor een deel op de groei van de werkende bevolking en het weg vallen van de werkloosheid en tenslotte op structurele veranderingen, waarbij rekening moet worden gehouden met het feit dat de werkkrachten zich zullen ver plaatsen naar sectoren waar de produk- tiviteit in een sneller tempo kan toene men dan in de steenkool- en staalsecto ren. Op lange termijn moet rekening worden gehouden met een bepaalde ver korting van de werktijd, welke kan lei den tot een grotere produktiviteit per uur. Over het algemeen moet toch rekennig worden gehouden met het feit dat een vermindering van de produktie per jaar en per man te verwachten is. De werkende bevolking wordt voor 1965 geschat op 73 miljoen, voor 1975 op 76 miljoen (1955 69 miljoen). De pro duktie per man zal in 1965 ongeveer 3)4 pet hoger liggen en in 1975 weer 2,6 pet. De index van de totale produktie wordt berekend op 150 voor 1965 en 200 voor 1975 (1955 100), de produktie-index voor de industriële sector voor 1965 op 162 en voor 1975 op 224 (1955 100). Het totale verbruik van staal binnen de gemeenschap wordt voor 1960 ge raamd op 58,1 miljoen ton, 1965 66 a 73 miljoen ton en voor 1975 op 96 miljoen ton (1955 43,8). De totale uitvoer zal in de toekomst niet veel verschillen van de huidige. Om de beoogde produktie te kunnen bereiken zijn maatregelen nodig tot het scheppen van evenwicht tussen ener zijds het ruwe ijzer en het staal en an derzijds de behoeften aan schroot, n.l. een relatieve vermindering van het ge bruik van schroot bij de staalproduktie en éen vergroting van de produktie van ruwijzer. Nieuwe procédés zullen moe ten worden toegepast. Men mag aanemen, dat in 1975 de niet door andere grondstoffen vervangbare behoefte aan steenkool tussen de 140 en 160 miljoen ton zullen belopen. Het is duidelijk dat een ernstige poging moet worden ondernomen om deze toene mende vraag zo veel mogelijk te beper ken. De behoefte aan steenkool wordt ge schat op 278 miljoen ton in 1955, 308 m 1960, 333 in 1965 en 362 in 1975. De cokes- produktie zal in deze jaren resp. 77, 89, 99 en 117 miljoen ton moeten bedragen. Voor het bereiken van de algemene doel stellingen zal gestreefd worden naar een efectiever gebruik van de bestaande pro- duktiecapaciteit. BBij de ontginning van nieuwe velden moet zoveel mogelijk ge bruik worden gemaakt van reeds be staande technische installaties. Volkomen nieuwe mijnzetels moeten in het leven worden geroepen, waarvan echter geen enkele voor 1965 in bedrijf zal kunnen zijn. Het aantal ondergrondse arbeiders moet worden vergroot het ondergronds rendement moet van nu tot 1975 met 30 pet worden verhoogd. (Van een verslaggever) De verwarde internationale situatie door de gebeurtenissen in Hongarije en Egypte heeft tot gevolg gehad dat velen begonnen zijn met het aanleggen van voorraden levensmiddelen. Winkeliers in vele wyfcen van' Amsterdam 'melden grote omzetten. Reeds van woensdag af staan de winkels de gehele dag vol kopers. Vooral sla-olie, koffie, thee, bak meel, blikjes gecondenseerde melk, pak ken zeep, kindermeel en verduurzaam de levensmiddelen worden in zulke hoe veelheden verkocht, dat verschillende winkeliers reeds door hun voorraden zijn. Het gebeurt dat mensen 's morgen» reeds een half uur voor de opening van de winkel in de rij voor de deur staan. (Van onze Haagse redactie) Minister Zijlstra heeft na overleg met de bakkerij stichting zijn goed keuring gehecht aan een stijging van de broodprijs met 1 cent. De bakkerij had met de minister een gentlemen'» agreement afgesloten, waarbij bepaald was, dat de broodprijzen niet zouden stijgen. Een stijging van de grondstof- fenprijzen was echter uitdrukkelijk als uitzondering vermeld. Een derge lijke uitzonderingssituatie doet zich nu voor, omdat de bloemprijzen over het gehele land met gemiddeld een cent per brood gestegen zijn. Minister Zijl stra is nu zijn afspraak nagekomen. De prijsverhoging mag alleen door die bakkers worden toegepast, die zich eveneens aan het gentlemen's agree ment gehouden hebben. Niet door hen, welke reeds in anticiatie op de be slissing van de minister tot een ver hoging overgingen. De Indische ambassadeur in Moskou, K. P. S. Menon, heeft in het weekeinde op het Sovjet-ministerie van buitenland se zaken een nota overhandigd, waarin Indië verklaart verontrust te zijn door de ontwikkeling in Hongarije, zo is uit gezaghebbende bron in Nieuw-Delhi ver nomen. (Reuter) De Minister van Financiën heeft be kend gemaakt, dat de regering beslaten heeft zo spoedig mogelijk een wetsvoor stel voor te bereiden houdende beper king van de wettelijke voorzieningen betreffende de investeringsaftrek (de investeringsaftrek is een bijzondere af trek ten laste van de belastbare winst van een bedrag dat afhankelijk is van de omvang van de investering in be drijfsmiddelen). Aangaande de juiste aard en de omvang van die beperking kunnen nog geen mededelingen worden verstrekt, omdat de regering bij haar definitieve beslissing mede wil letten op het advies van de sociaal economische raad, dat zjj heeft gevraagd. De regering acht het niettemin nood zakelijk reeds thans bekend te maken, dat zij voornemens is aan de Staten-Gene raal voor te stellen die beperkingen van daag te doen ingaan, Zulks teneinde te voorkomen dat vorenbedoelde beperking de averechtse werking zou hebben in de overgangstijd in sterke mate kunst matig tot investering te prikkelen. BU ongewijzigde aanvaarding van het wets voorstel zal dus de investeringsaftrek, voor zover betrekking hebbende op veK plichtingen, welke na 5 november 1956 ziin aangegaan of voortbrengingskosten, welke na die datum zijn gemaakt ter zake van de verwerving of verbetering van bedrijfsmiddelen, aan vorenbedoel' de beperking zijn onderworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2