Woedende menigte dringt op naar Berlij nse sectorgrens Oostduitse agenten en pantserwagens met stenen en toortsen bestookt De vrijheid nog in de aether FELLE VERONTWAARDIGING IN BUITENLANDSE PERS Doden in het verkeer CPN moet worden verboden Moskovieten betogen tegen Engeland, Frankrijk en Israël Nog IL QUOTIDIANO: een communist is niet langer waar dig lid van een burgerlijke gemeenschap te zijn Protestdemonstraties in het buitenland Betogingen in vele steden steeds bewapende vrijheids strijders aan Oostenrijkse grens De pers over Hongarije R.-K. Stands organisaties over Hongarije Handtekening voor Hongarije Koningin zet vakantie voort Universiteiten fel verontwaardigd over Russisch optreden Tass: In geheel Rusland protest- bijeenkomsten tegen agressie in Egypte DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 PAGINA 4 - Hoe luidt de populaire naam van deze politieagent? Amerikaanse stafchef onderbreekt reis door Midden-Oosten Snelle terugkeer naar Nederland verzekerd Scheepvrachttarieven met 15 pet verhoogd Ridder Oranje-Nassau 55 TELEGRAMMEN AAN PR- PREES 55 „Wij steunen onze Egyptische broeders" D O O R C. BAUER Ook in Suriname de vlaggen halfstok Ook in het buitenland zijn gisteren tal van demonstraties gehouden uit pro test tegen het verradeljjke optreden van de Sovjets in Hongarije. Op een bij eenkomst in West-Berlijn, waar meer dan honderdduizend Duitsers uit West en Oost-Berljjn waren saamgestroomd, kreeg de betoging, die al van het be gin at aan met wilde anti-Russische uitbarstingen gepaard ging na afloop een bijzonder tel karakter. Ternauwer nood wist de politie te verhinderen dat de woedende menigte bij de Branden burger Tor driehonderd Oostduitse agenten met automatische wapens en twee pantserwagens van Russische ma kelij trotseerde om voor de Russische ambassade in Oost-Berljjn te demon streren. Urenlang duurde de hartstoch telijke betoging aan de sectorgrens, waarbij de Oostduitse agenten en de beide pantserwagens van een afstand van nauwelijks twintig meter met ste nen werden bekogeld, terwijl er ook brandende toortsen werden geworpen. De geschutstorens van de beide pant serwagens bewogen dreigend in de rich ting van de menigte, doch er viel geen schot. Een menigte van circa 10.000 beto gers, velen daarvan uit Oost-Berlijn, marcheerde na de betoging op de Ru- dolf Wilde-Platz naar de „Strasse des 17. Juni", die rechtstreeks leidt naar de Brandenburger Tor en de sector grens. De Westberlijnse overvalpolitie' poogde de dreigende menigte de weg naar het plein, waar de sectorgrens overheen loopt, te versperren. Doch de menigte liet zich door de Westberlijnse politie niet afschrikken. Een waterka non, dat op de betogers gericht werd, sorteerde geen effect en werd met ste nen bekogeld, tot het zijn pogingen staakte. (Van onze speciale verslaggever) Van een kortegolfzender in Boedapest, een van de Hongaarse vrijheidszenders die nog altijd In de aether zijn, werden gisteren in de namiddag te Eisenstadt in Burgenland berichten opgevangen waarin gemeld werd, dat de Russische artillerie op dat ogenblik nog steeds de Hongaarse hoofdstad beschoot. Onder het Russische vuur lagen o.a. de Ba- ross-kliniek en een gebouw, waarin zich veertig kinderen met hun verzorgsters in het grootste gevaar bevonden. De kortegolfzender deed een dringend be roep op het Internationale Rode Kruis om Iets voor deze kinderen te doen. De Russen hebben de grens tussen Oostenrijk en Hongarije over de gehele lengte hermetisch gesloten. Op enkele plaatsen bevinden zich echter nog be wapende vrijheidsstrijders op Hongaars gebied. Zij houden wachttorens bezet en ook nog de grenspost van Hegyes- DE TIJD concludeert uit de gebeur tenissen van zondag: Het verstand ge biedt ons in ieder geval niet door te gaan met het brengen van eerbewijzen aan de moordenaars van de vrijheid. In tegenstelling tot de jaren 1917—1941 onderhouden wij, Nederlanders, thans eerloze diplomatieke betrekkingen met de lieden van het Kremlin. Wij doen dit terwille van enige geringe handelsbe langen, maar grotendeels uit sleur, om dat wij niet hebben willen erkennen, dat het aanknopen van diplomatieke be trekkingen in de oorlogsjaren berust heeft op zelfbedrog. Wij deden dit on danks onze kennis van de leninistische opvattingen over de moraal in politieke zaken. Nu wij ten overvloede ook aan de Sovjet-Russische praktijk in Honga rije hebben kunnen zien met wat voor lieden wij te maken hebben, gaan wij nu nog door met protocollaire eerbe wijzen aan een Sovjet-ambassadeur? Nederland is een klein land en kan alleen weinig doen tegen flagrant on recht. Wanneer het echter onrecht moet tolereren, behoeft het dit nog niet te negeren. Het kan andere mo gendheden een voorbeeld zijn in het hoog houden van de morele maatsta ven, die de eer van het Westen uit maken. Het minste dat wij voor het geknechte en mishandelde Hongaarse volk kunnen doen, is het opofferen van enige handelsbelangen aan ons rechts bewustzijn. Laat ons gebed voor Hongarije geen gebed van huichelaars zijn. DE NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT reageert op het gewelddadige Russische optreden o.m. als volgt: Door schade en schande heet het dat de wijsheid wordt verworven. Schade en schande zijn er in de volkensamen leving al eeuwenlang in overvloed ge weest. Schade: het woord is veel te zwak voor hetgeen thans de Hongaren en hun land is aangedaan. Wat daar is gebeurd zou dus, als het goed was, des te meer moeten bijdragen tot de wijsheid. En de schande: de schande van de Russische verraderlijkheid en van het Russisch geweld tegen het recht. De schande ook van de machte loosheid om tegen dat optreden met effect iets te doen. In rouw, om Hongarije ditmaal en om de wederom lafhartig verpletterde vrijheid, moet men de wijsheid nade ren: een lange weg, door de eeuwen, door de duisternis. De gezamenlijke katholieke sociale organisaties willen uiting geven aan hun diepe bewogenheid over het ont stellende onrecht, het Hongaarse volk aangedaan. Vervuld van afschuw voor de bar baarse onderdrukker en van ontzag voor de heldenmoed van dit voor zijn vrijheid strijdende en alles opofferende volk willen zij getuigen van hun vaste wil, om niet alleen in deze dagen, maar ook in de verdere toekomst, al dat gene te doen, wat van in vrijheid leven de mensen mag worden geëist. Zij wekken hun leden op tot een voort durend en vertrouwvol gebed en daar naast tot een nlet-aflatende werkzaam heid, ieder op de plaats, waarop hij is gesteld, teneinde alle geestelijke en materiële hulp te bieden, welke in hun vermogen liv» shalom, op drie kilometer afstand van de Oostenrijkse grens bij Nickelsdorf. Hier en ook elders blijven de Russen op vrij grote afstand. De Oostenrijkse grensboom van Ni ckelsdorf is maandag omhooggegaan om een kolonne van negenentwintig auto's te laten passeren, met een hon derd buitenlanders onder wie leden van het Amerikaanse gezantschap te Boedapest en van het Beierse Rode Kruis. Een pantser-verkenningswa gen van de Russen, welke de kolon ne vergezelde, keerde onmiddellijk terug toen de hier nog aanwezige Hongaarse vrijheidsstrijders het vuur dreigden te openen. Het aantal Hongaarse soldaten dat bij de vlucht over de grens door het Oos tenrijkse bondsleger is ontwapend en geïnterneerd, bedraagt vijfhonderd. Het bestuur van de Nederlandse Studentenvereniging voor wereld rechtsorde heeft het initiatief geno men tot het inzamelen van handte keningen ter ondersteuning van on derstaand telegram, dat verzonden zal worden aan het hoofd van de Ne derlandse delegatie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Zij verzoekt elke Nederlander door het ondertekenen van dit telegram uiting te geven van zijn gevoelens van medeleven met het Hongaarse volk. „Ondergetekende in), kennis ge nomen hebbende van de ontstellen de gebeurtenissen in Hongarije, verzoek(t)en de Verenigde Naties met al haar organen en instellin gen alle middelen, die haar vol gens het Handvest ten dienste staan voor zover deze noodzakelijk zijn te gebruiken met het doel de vrijheid van het Hongaarse volk te herkrijgen en te verzekeren en de ontstane nood te lenigen Voor het bestuur: P. G. J. Westerlaken.' Handtekening: Men kan bovenstaand kader, na het uitgeknipt te hebben, ondertekenen en als drukwerk in open enveloppe ver zenden aan het Actiecomité Honga rije, Tilburg, Heuvel 62. De Nederlandse democratische par tijen hebben zich met dit initiatief ver enigd. Arm in arm en enige rijen achter elkaar poogde de politie daarop de weg met een menselijke ketting te versper ren, doch de ketting sprong in stukken onder de druk van tienduizend verhitte en verontwaardigde betogers. Kreten als „vrijheid voor Hongarije", „vrijheid voor Oost-Duitsland", „daden, geen woorden" weerklonken. Tenslotte brak een menigte van on geveer duizend betogers door het po- litiecordon, bereikte het plein voor de Brandenburger Tor en betrad daarmee Oostberlijns gebied. Voor op in de rijen der betogers liep een man met een omfloerste Hongaarse vlag. Onder de ogen van de Oostduit se politie rukten de betogers grote borden met het opschrift „ge betreedt thans de democratische sector" uit de grond en staken ze in brand. Uit de menigte vlogen brandende toort sen in de richting van de Oostduitse politie. Op dat moment liet de Oost duitse politie de twee pantserwagens tot in de doorritten van de Branden burger Tor oprijden. Op dat ogenblik poogde een groep van ruifn zesduizend betogers, aanvan kelijk door de politie tegengehouden, zich bij de duizend demonstranten te voegen. Bezwerend sprak de Westber lijnse politie de menigte met behulp van luidsprekerwagens toe. De bekogeling van de pantserwagens beantwoordde de Oost-Berlijnse politie eveneens met waterkanonnen. De helft der betogers deinsde hiervoor terug, maar 500 hielden stand, ook de man met de Hongaarse vlag. Drie mannen op motorfietsen reden snel vlak langs de Oostduitse politiemannen en wierpen brandende toortsen. Toen was het geduld van de West berlijnse politie uitgeput en met gummi stokken dreef zij de menigte na twee uur betogen terug, de „Strasse des 17. Juni" in. De overige demonstraties in het bui tenland hadden een aanmerkelijk rus tiger karakter, alhoewel in Parijs de politie ook moest ingrijpen, om een dui zendtal studenten te verspreiden, die een protestbetoging hielden voor het gebouw van de Sovjet-ambassade. Jour nalisten van de aan de Hongaarse am bassade in Parijs verbonden voorlich tingsdienst traden af uit protest tegen „het gewelddadige Russische optreden in Hongarije". DeFranse schrijver Francois Maurlac is maandagavond uit de Vereniging voor Vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Frankrijk getreden. „De gebeurtenissen maken het mij onmogelijk nog langer van deze vereniging lid te zijn", aldus Mauriac. |Pmm** Nog een foto van de vrijheidsstrijd in Boedapest: Toen de vrijheid in Hongarije ogenschijnlijk een feit was ge worden, begonnen de vrijheidsstrijders Boedapest te zuiveren van alles wat aan het communisme herinnerde. Een burger bezig met het verbranden van een afbeelding van Lenin, die uit een Russische boekwinkel te voorschijn was gekomen. Het communisme keerde evenwel langs een bloedige weg terug.... Hoe diep het Vatieaan onder de in druk is van de wending, welke de ge beurtenissen in Hongarije hebben ge nomen, blijkt uit een commentaar van de Osservatore Romano. „Een volk, dat opgestaan is ter verdediging van zijn leven, zijn vrijheid en van de menselijke waardigheid, wordt te vuur en te zwaard op de knieën gedwongen en onderwor pen aan een tirannie, waarvan het ge hoopt had zich te ontdoen. Kanonnen en tanks brengen een systeem naar Boedapest terug, dat door het gehele volk is afgekeurd en omvergeworpen." „Geen voorwendsel kan dit enorme feit rechtvaardigen", zo vervolgt het Vaticaanse orgaan. Tomeloze heers zucht, niet alleen in materieel, maar ook in moreel opzicht, is de enig mo gelijke verklaring, die er voor te vin den is. Tegen zulk een onderdrukking, die zich met bruut geweld en bloed vergieten staande houdt, komt het chris telijke geweten in opstand." De Osser vatore Romano besluit met te zeggen, dat Hongarije overeenkomstig de chris telijke beginselen der moraal, der naas tenliefde, der gerechtigheid en van de vrede, en volgens het geweten der we reld niet anders dan het slachtoffer van XI een agressie genoemd kan worden. „Hier tegen is niets in te brengen, noch kan dit feit op enige wijze wor den verzacht. Des te schrikbarender wordt het door de wanverhouding tus sen de krachten, waardoor het slacht offer tot heldhaftigheid opstijgt en de agressor zich tot diepste laagheid ver nedert." „Een communist, die zich in deze dagen niet schaamt communist te zijn, moet als gewetenloos bestem peld worden", aldus schrijft het or gaan van de katholieke actie in Ita lië, „II Quotidiano". „Na de massa moord in talrijke steden van Honga rije, vooral in Boedapest, kan nie mand meer met een gerust geweten communist zyn. Wie zich echter on danks dit alles toch communist blijft noemen, is niet waardig lid van een burgerlijke gemeenschap te zijn. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel: „Wij beschuldigen de Russische regering van moord. Wij be schuldigen haar van het vuilste ver raad en de gemeenste misleiding in de geschiedenis der mensheid. Wij be schuldigen de Sovjet-Unie ervan zon dag j.l. een dergelijke monsterachtige misdaad tegen het Hongaarse volk te hebben begaan, dat de smaad hiervan nimmer zal kunnen worden vergeven, vergeten of uitgewist. De laatste illu sies zijn thans vervlogen De radio-omroep van Vaticaanstad heeft het ingrijpen der Russische troe pen in Hongarije een „misdaad van rassenmoord" genoemd. De te New York verschijnende „Dai ly Worker", het officiële orgaan der Amerikaanse communistische partij, heeft het Russische gebruik van ge weld in Hongarije scherp afgekeurd. „Het socialisme kan een land niet met geweld worden opgelegd", schrijft het blad. Alle bladen in communistisch China stellen zich in hun commentaar op de gebeurtenissen in Hongarije zonder voorbehoud achter het Russische optre den. Zij juichen het tussenbeide komen van de Sovjet-troepen toe, dat „het li quideren van een groep tegenrevolutio- naire fascisten" mogelijk heeft gemaakt en „het waarborgen van de overwinning van het socialisme". Generaal Maxwell Taylor, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft een reis door het Midden-Oosten onderbro ken en keert wegens „dienstoverwegln- gen" uit Tufkije naar Washington te rug, aldus is gisteren te Washington bekendgemaakt. Generaal Taylor heeft Italië, Grieken land en Turkije bezocht en zou nog naar Perzië, Irak, Saoedi-Arabië, Pa kistan, Ethiopië, Soedan en Libië gaan. (Reuter) In antwoord op vragen over de vakan tie van H. M. de Koningin in verband met de jongste internationale ontwikke lingen is ons van officiële zijde meege deeld, dat H. M. de Koningin b(j het rij zen van de internationale moeilijkheden advies aan de ministerraad heeft ge vraagd over de vraag of het nodig zon zijn haar vakantie af te breken. De mi nisterraad heeft de Koningin geadviseerd haar vakantie normaal voort te zetten. BR dit advies heef. de ministerraad la ten overwegen, dat het zeker nodig was voor de Koningin, een ononderbroken periode van drie weken rust te genieten. De Koningin heeft dit advies opge volgd. Zij is echter steeds voor het ka binet bereikbaar geweest en heeft ook steeds met het kabinet in het nauwste contact gestaan. Zij heeft haar vakantie voortgezet op grond van de overweging dat maatregelen zijn getroffen die ver zekeren dat zij binnen twaalf uur in Ne derland terug kan zijn. Toen de 37-jarige landarbeider B. Schuur uit Midwolda na een bezoek te hebben gebracht aan de Allerheiligen- markt te Winschoten maandagmiddag per bromfiets huiswaarts wilde keren, kwam hij te vallen. Hij botste hierbij tegen een boom en werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Winscho ten overgebracht. Hij is in de loop van de avond aan de gevolgen overleden. De man was gehuwd en vader van drie kin deren. De 65-jarige R. B.( uit Nijmegen, is maandag toen hij per'fiets op de Lange Hezelstraat reed tegen een zware vrachtauto gereden. De man kwam on der een wiel en was direct dood. Op de weg Nijmegen-Grave onder Wychen is de 78-jarige J. van den Berg toen hij plotseling de weg overstak door een auto gegrepen en gedood. The United Kingdom Far Eastern Li ner Freight Conferences hebben beslo ten weer een toeslag van 15 pet te hef fen op de uitgaande vrachten naar het Verre Oosten. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau W. G. van Voorthuizen, te Baarn, bouwkundig hoofdambtenaar bij de rijksgebouwen dienst. De senaten en curatoren van de Ne derlandse universiteiten en hogescholen hebben de volgende verklaring uitgege ven: „De Nederlandse universiteiten en ho gescholen, diep geschokt door de tra gische gebeurtenissen in Hongarije, Verscheidene honderden Russen heb ben gisteravond voor de ambassade van Engeland, Frankrijk en Israël te Moskou een betoging gehouden tegen de strijd tegen Egypte. Er werden „Nou moet je es goed luisteren, wakkere borst", sneed de stem van O'Henry, giftiger dan ooit. „Mis schien heb je wel in de krant gelezen gisteravond dat een zekere meneer Matthew Burke in de nacht van woensdag op donderdag zelfmoord heeft ge pleegd". „Nee commissaris," bekende Brennan, „dat heb lk nigt gelezen". „Dan weet je 't nou, lieve jongen. Die meneer Burke werd 's ochtends door de werkster in zijn flat gevonden. Hij had zich opgehangen aan het gordijnkoord." „Ja commissaris", zei Brennan, die niet begreep waar O'Henry naar toe wilde. „Die meneer Burke, beste Brennan, werd na de lijkschouwing overgebracht naar het gemeeinelyK lijkenhuisje. Gisteravond lag hij daar nog. Vanochtend was hij verdwenen." „Nee", hijgde Brennan als wilde hij een duister noodlot afweren. Hij keek Shane aan met ogen groot van ontzetting, toen de bijtende stem aan de andere kant van de lijn verder ging: „Ik heb al vast voor jullie geinformeerddie meneer Burke had een prachtig gebit, zonder één enkele vulling. In die richting hoeven jullie dus niet te zoeken." NOEMT INSPECTEUR BRENNAN DAT NOG STEERS NIETS BIJZONDERS?" Gedurende enkele weken hebben wij er in deze kolommen op gewezen dat naar onze mening bet politie-onderzoek inzake de raadselachtige ver dwijning van het stoffelijk 'overschot van oud-bur gemeester Wilbur Patterson schromelijk tekort schiet. Niet alleen dat de daders van dit afschu welijke misdrijf nooit werden gevonden, doch boven dien verklaarde de met het onderzoek belaste in specteur Brennan dat hij de gehele zaak als „niets bijzonders" beschouwde. Wij en met ons tien duizenden lezers hebben Ons in de afgelopen weken afgevraagd wat dan in de ogen van inspec teur Brennan wél bijzonder is. Wat zal er terecht komen van de rust en veiligheid in onze stad als zij, die deze kostbare zaken moeten beschermen, daarover zulke vreemde ideeën koesteren? Door middel van een extra editie hebben wij gisteren reeds bekend gemaakt dat nu ook het stoffelijk overschot van de op zo tragische wijze aan zijn einde gekomen rnakeladV Matthew Burke op onver klaarbare wijze spoorloos is verdwenen. Meer nog dan de beangstigende vraag welke duivelse mach ten hier hun spel spelen kwelt ons de gedachte: zal dit zo blijven voortgaan? Zullen de honderd dertigduizend inwoners van onze stad worden overgeleverd aan een geheimzinnige terreur die zelfs het dierbaarste niet ontziet? Nu zijn het nog de doden, straks zijn het de levenden: de hardwer kende mannen, de weerloze vrouwen, de onschul dige kinderen. En wat denkt inspecteur Brennan daartegen te doen? Een schoonheidskoningin kiezen? Brennan legde de „Morning Post" neer. Hij had Allison's laatste schepping aan Shane voorgelezen. „Nou?" zei hij woest, „wat zeg je me van zo'n brok proza?!" „Mmm, i,n," zoende Shane mef een spits tuitmondje, „niet slecht Die jongen kan nog een mooie toekomst nebben." „Niet als ik hem in m'n poten krijg!" dreigde Brennan, „want dan is-ie rijp om óók gegapt te worden", vulde Shane droog aan. Hij haalde een handvol pijpen uit zijn zak en stalde ze voor zich uit op het bureau van Brennan. Toen begon hij ze met een afgebrande lucifer stuk :uk ------ vroeg voor stuk schoon te krabben. „Moet dat beslist vlak onder mijn neus?" Brennan nijdig, een vies gezicht trekkend. „Nee," zei Shane welwillend, „je mag gerust even ergens anders gaan zittenDraai 't wieletje nog eris rondklap esEr werd op de deur ge klopt. „Ja", riep Brennan. „Mag ik er even in komen?" Allison stak zijn vettige gezicht om de hoek van de deur en knipoogde olijk naar Brennan, wiens mond openviel van stomme verbazing om zoveel brutaliteit. Maar Shane zei joviaal: „Welja, ouwe jongen, kom d'r bij zitten. Je komt precies van pas. Ik geloof dat inspecteur Brennan je juist iets wilde vragen. Is 't niet, Tom?" Hij keek Brennan on- schuidig-vragend aan. „Hè, ja," deed Brennan suikerzoet, „ik zeg net tegen meneer Shane, ik zeg: ik wou dat meneer Allison nog es langs kwam lopen, zeg ik, dat vmd ik nou zo'n reuze aardige man. Wat wil je roken: 'n dynamiet-sigaar? Of kan ik je dienen met een glas zout-zuur? Zeg 't maar, 't is je van harte ge gund!" Allison grinnikte. „Ik kan me best begrijpen inspecteur, dat u een beetje boos bent over nei siait- kie dat ik vanochtend heb geschreven." „O," zei Brennan beleefd, maar er was moord in zijn ogen, „o, dus dat begrijpt u wel? Verbaaazend tyn gevoeld!" „op je bolletje allebeineuriede Shane. „Pardon?" keerde Allison zich tot hem. op je bol-le-tje al-le-bei" hernaalde Shane be reidwillig. „O ja," lachte Allison, „bedoelt u dat!" „Ja, zei Shane die verwoede pogingen deed een lucifer door de steel van een pijp te duwen, „dat bedoel ik..., zóóó varen de scheepjes voorbij." Alli son keerde zich met een licht scnouuero,j„aien .eer tot Brennan. „Ik begrijp heel goed dat u de „ivu.i ning Post" niet al te vriendelijk beschouwt, inspec teur. Maar kunnen we nou niet het weiK ei. ue persoonlijke relatie- gescheiden houden? En boven dien, u weet hoe dat gaat. Ik krijg m'n opdracht van de hoofdredacteur „Ja, ja," zei Brennan, „nou is 't me ineens vol komen duidelijk. Maar als u soms denkt dat u hier nog meer stof kunt krijgen voor die leuke stukjes voor meneer uw hoofdredacteur, dan bent u er fi naal naast. Ten eerste kan lk u in het belang van het onderzoek geen nadere inlichtingen verstrekken en ten tweede zou alles wat ik u tóch nog vertellen zou door uw krant onherroepelijk omgezet worden m een stuk venijn. Zelfs van deze woorden zuit u ongetwijfeld een dankbaar gebruik weten te maken. U zult dus van mij niets meer horen, meneer Alli son!" (Wordt vervolgd) spandoeken meegevoerd, waarop in het Russisch, Frans en Engels leuzen ston den als „Handen af van Egypte" en „weg met de agressie" en „Wij steu nen onze Egyptische broeders." Een en ander was kennelijk tevoren breed voerig georganiseerd en geschiedde bij na op hetzelfde moment dat premier Boelganin van de Sovjet-Unie zijn sen sationele waarschuwing tot de drie lan den richtte. Zingend, fluitend en schreeuwend verzamelden de demon stranten zich voor de ambassadegebou wen, waar zij petities wilden overhan digen. Alleen de Britse ambassadeur verklaarde zich bereid, verzoekschrif ten in ontvangst te nemen. Binnen twee uur hadden deputaties er 37 overhan digd. Toen liet de ambassadeur, Sir William Hayter, weten, dat hij verder geen betogers in de ambassade zou toelaten. Bij het gebouw van de Israëlische am bassade was de stemming van de de monstranten feller. De zaakgelastigde weigerde de ongeveer vijfhonderd be togers te woord te staan. Hij deed een beroep op het Sovjet-ministerie van bui tenlandse zaken om de politie opdracht te geven, de straat voor het ambassa degebouw te ontruimen, doch de poli tie kwam niet tussenbeide. Na drie en een half uur ging de menigte uiteen. Bij de Franse ambassade poogden 50 Russen een auto met Britse en Ameri kaanse correspondenten om te gooien, doch de chauffeur wist tenslotte weg te rijden. Volgens Westelijke diploma ten was dit de eerste maal sinds de oorlog, dat dergelijke demonstraties door de Russische autoriteiten werden toegelaten. Volgens het Sovjet-persbureau Tass worden er in steden en dorpen in het gehele land protestbijeenkomsten tegen de „gewapende agressie van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egypte" ge houden. „De Russische orthodoxe kerk heeft bij monde van patriarch Alexis er ook op aangedrongen, dat „de agres sor in zijn bedoelingen gericht tegen de vrijheid en onafhankelijkheid van de volkeren van het Nabije en Midden- Oosten, een halt wordt toegeroepen." '"-•'"r. A.F.P.) spreken hun felle verontwaardiging uit, over de wrede overweldiging van dit kleine vrijheidlievende land door Rus sische troepen en geven uiting aan hun gevoelens van "erbondenheid met het lijdende en strijdende Hongaarse volk". De directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben besloten door be middeling van het Rode Kruis te Wenen vier Hongaarse studenten, die hebben deelgenomen aan de vrijheidsstrijd, uit te nodigen naar de Vrije Universiteit. Bijdragen voor dit doei kunnen wor den gestort op gironummer 6327, ten name van de Vereniging voor hoger on derwijs op gereformeerde grondslag te Amsterdam. ond°r vermelding Hongaar se studenten. De Katholieke Jeugdraad heeft het volgende telegram aan de Nederlandse regering gezonden: De Katholieke Jeugdraad voor Neder land, waarin verenigd alle landelijke katholieke jeugdorganisaties en de Ne derlandse Katholieke Sportbond, met af schuw en diepe verontwaardiging ver vuld over de verraderlijke overweldiging van Hongarije door het Russische leger, waardoor de vrijheidsrechten van het Hongaarse volk zijn vertrapt, dringt er bij de Nederlandse regering op aan, dat bij de betreffende internationale instan ties een zo krachtig mogelijke houding wordt aangenomen en voorts, dat al het mogelijke wordt ondernomen om de Hongaarse vluchtelingen in ons land te doen opnemen. De landeliike illegale organisatie Ne derland heeft in een telegram aan de minister-president geëist bij de V.N. fel te protesteren tegen Rusland inzake Hongarije. Voorts worden onmiddelliike maatregelen geëist tegen het voortbe staan van de C.P.N. Men zal, zo wordt gezegd, niet aarzelen zelf maatregelen te nemen. Het dagelijks bestuur van de bewe ging van Europese federalisten heeft te legrafisch een dringend beroep op de Nederlandse regering gedaan, te bevor deren, dat mevrouw Anna Kethly in staat wordt gesteld, de zaken van het Hongaarse volk voor het forum der Ver enigde Naties te bepleiten. Tevens ver zoekt de beweging van Europese fede ralisten de reg ring, ..de aan het Hon gaarse volk door het Sovjet-geweld op gedrongen zogenaamde regering-Kadar niet te erkennen". De stichting activering geeste lijke weerbaarheid heeft aan minister president Drees een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Voortbestaan communistische partij 'n Nederland in strijd met landsbelang. Verzoeken drin gend onmiddellijke maatregelen tot ver bod en opheffing". Voorts hebben nog tal van organisa ties in telegrammen getuigd van hun grote verontrusting over het Russische optreden en om stappen bij de V.N. verzocht. Op verzoek van de rijksregering hin gen maandag in Suriname op de offi ciële instellingen de vlaggen halfstok in verband met de gebeurtenissen in Hongarije.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4