AMERIKA kiest vandaag president Laatste voorspellingherkiezing van Eisenhower met democratisch congres een nieuwe Israël tegen V.N.-leger? Kiesmannen bij Amerikaanse presiden tsverk iesingen Anna Kéthly vraagt morele steun Wordt Sovjet-volk voorbereid op actieve steun aan Egypte. Een tweede Rode-Kruis- kolonne? Vrijheid van de volkeren kan niet in bloed worden gesmoord Gevaarlijke simplificatie Gironummers voor hulp aan Hongarije Stevenson wordt grootvader Bisschop van Kattowice weer in fuctie f 120.000 voor Huisvestings comité NIEUWE ENCYCLIEK OVER HONGARIJE Goed voorbeeld Het Onze Vader Hoe wordt de president gekozen? Egypte akkoord Brits vliegtuig ver ongelukt Grote zending goederen naar Oostenrijk Gemeenschappelijk gebed voor Hongarije DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 PAGINA 7 Republikeinen Democraten Hongaarse in New York ISliil r. AS»! t f 3.1* :de srt' 1 kalf' doof' rt f2K Pfeï.4(P t. A3»' Vandaag gaan ruim zestig miljoen Amerikanen naar de stembus om uit te maken, wie in de komende vier jaar president en vice-president van de Ver enigde Staten zullen zijn. De strijd gaat voorts om een geheel nieuw Huis van Afgevaardigden en om 35 openvallende plaatsen in de Senaat. Tal van staten moeten vandaag verder een nieuwe gou verneur kiezen en het aantal lagere functionarissen, dat vandaag door het kiezersvolk wordt aangewezen, is legio. ook al heeft hij niet meer dan de helft plus één stem verworven. In 1952 kreeg Stevenson slechts 89 van de 531 kiesmannen achter zich. De meer derheid voor Eisenhower was overweldi gend. Deze keer zal Eisenhowers meer derheid zeker geringer zijn. De leider van Stevensons campagne, de reken meester James Finnegan, meent zeker te zijn van dertien staten met in totaal 131 „electoral Votes". Zes staten zouden door een kleinigheid in het Democra- hij: Florida (10), Kentucky (10), Nevada (3), Rhode Island (4), Texas (24) en Virginia (12). In zijn meest rooskleurige dromen ziet Finnegan voor zijn kandidaat dus 194 van de 266 benodigde stemmen. Dan blijft er nog een tekort van 72 stemmen. De Democraten hopen op on voorziene overwinningen: Pennsylvania (32), Delaware (3), Massachusetts (16) of m'sschien zelfs het zo felbegeerde New York (45). Maar als men de „sur- vey-teams" van de dagbladen en de De schokkende gebeurtenissen die de tische kamp kunnen belanden, zo meent laatste dagen in de wereld hebben plaats 17,1 "J" *T gehad, ziin er oorzaak van, dat de poli tieke koffiedikkijkers iets minder posi tief zijn geworden in hun voorspellingen omtrent de uitslag van de verkiezingen, al houden de meesten het er op, dat het Republikeinse team Eisenhower-Nixon nog steeds de beste kansen heeft. Men ls echter vrij eenstemmig van oordeel, dat zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden een Democratische meer derheid te zien zullen geven. In de afge lopen twee jaar, tijdens de tweede helft dus van Eisenhowers ambtstermijn, was dat ook zo. Dat een dergelijk dualisme - een Democratische legislatieve en een Republikeinse executieve echter reeds bij het begin van de ambtsperiode op treedt, is nog niet dikwijls voorgekomen. Intussen zijn de „campaign-managers" van de Democratische kandidaten Ste venson en Kefauver nog geenszins be reid toe te geven, dat zij kansloos zijn. In 1952 was Adlai Ewing Stevenson, voormalig gouverneur van Illinois, een betrekkelijk onbekende man. Nu kent Vrijwel iedere Amerikaan hem, al zijn er niet veel kiezers, die zich door hem per soonlijk voelen aangetrokken. Algemeen wordt aangenomen, dat hij vooral bij de vrouwelijke kiezers weinig kans maakt. Een van de factoren, die hier een rol speelt, is, dat Stevenson gescheiden is. Misschien wint hij op het laatste ogenblik nog een paar stemmen, om dat hij juist gisteren grootvader is ge worden. De vrouw van zijn oudste zoon, Nancy Stevenson, heeft in een kraamkliniek in Boston het leven ge schonken aan een zoon van negen pond. De jonge grootvader heeft daar om afgezien van zijn plan om de ver kiezingscampagne af te sluiten met een televisie-rede in Chicago. Hij hi°ld wel een rede, maar nu in Boston. Het opmerkelijke van de Ameri kaanse verkiezingscampagne is, bijna tot het eind toe, geweest, dat het nagenoeg ontbrak aan strijdpunten, aan „issues" tussen Republikeinen en Democraten. Stevensons voorstel om de proeven met waterstofbommen te beëindigen en om tot afschafing van de dienstplicht te Ko men heeft betrekkelijk weinig kiezers in opwinding gebracht. Tot voor enkele dagen was de voorspelling, dat Steven son het er beter af zou brengen dan in 1952. Presidentsverkiezingen in Amerika geschieden volgens een grootscheeps dis trictenstelsel. In theorie zijn de verkie zingen nog getrapt ook. Elke staat kiest namelijk een aantal kiesmannen. Maar in de praktijk gaat het er alleen maar om, welke kandidaat binnen een staat de meerderheid behaalt. Alle kiesman nen van die staat zijn dan gehouden om hun stem op hem uit te brengen, De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, legt hedenmorgen aan de Algemene Ver gadering de plannen voor. die hij heeft opgesteld om tot de oprichting van een internationale politiemacht voor het Midden-Oosten te komen. De Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzi, heeft aan Hammars kjöld laten weten, dat zijn land akkoord gaat met het instellen en het optreden van een internationale strijdmacht. Ook Engeland en Frankrijk stemmen ermee in, maar zij hebben Hammarskjöld tevens laten weten, dat zij hun geza menlijke actie in Egypte zullen voort zetten totdat ook Egypte en Israël met de oplossing van de Verenigde Naties akkoord zullen gaan. De Israëlische regering heeft nog niet met zoveel woorden gereageerd op de plannen voor een internationale strijdmacht. Maar wel hebben woordvoerders in Tel Aviv laten doorschemeren, dat Israël er bij zonder weinig voor voelt. Nu de strijd in de woestijn van Sinaï door Israël tot een goed einde is ge bracht, wenst het alleen nog maar rechtstreekse vredesonderhandelingen te voeren met de regering-Nasser. Premier Ben Goerion heeft gewei gerd te voldoen aan "en verzoek, dat zes socialistische leden van het Britse Lagerhuis tot hem hadden gericht, en waarin hem werd gevraagd de verzekering te geven, dat Israël geen territoriale ambities heeft. De Isra ëlische woordvoerders leggen er de nadruk op, dat elk vredesverdrag tus sen Egypte en Israël bepalingen moet bevatten, waardoor de vrije vaart door het Suezkanaal (ook voor Israëlische schepen) en de golf van Akaba wordt gewaarborgd. in 17 va ren worden 596 ge- C delegeerden gekozen door voorverkiezingen In 17 varen worden 646 ge delegeerden gekozen door voorverkiezingen In 28 swen worden 564 ge delegeerden aangewezen door parhjeonvenries In 28slal-en worden516 ge delegeerden aangewezen door parhjeonvenhes SS In 3 Varen worden 70 gede-i SS legeerden aangewezen door pi*ifcommi«ies I fn 3 Varen worden 43 gede- endoor t denaangewez parhicommissies Deze 1230 gedelegeerden kiezen in Juli de officiële parhjeandidaat- voor her presidenfschap Deze 1205 qedeleaeerden geaeiea kiezen in Juli de omciele parTijcandiaaar voor her presidentschap In November wordt door her Amerikaanse volk uit beide candidaren de president gekozen Alabama 11 Maryland 9 Arizona 4 Massachusetts 16 Arkansas 8 Michigan 20 California 32 Minnesota 11 Colorado 6 Mississippi 8 Connecticut 8 Missouri -13 Delaware 3 Montana 4 Florida 10 Nebraska 6 Georgia 12 Nevada 3 Idaho 4 New Hampshire 4 Illinois 27 New Jersey 16 Indiana 13 New Mexico 4 Iowa 10 New York 45 Kansas 8 North Carolina 14 Kentucky 10 North Dakota 4 Louisiana 10 Ohio 25 Maine 5 Oklahoma 8 Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virgina Wisconsin Wyoming 6 32 4 8 4 11 24 4 3 12 9 8 12 3 531 v ïïet aantal kiesmannen, dat elke staat aanwijst, is gelijk aan het aantal 7ertegenwoordigers van die staat in het Huis van Afgevaardigden plus .^ee (d.i. het aantal senatoren van iedere staat). Om de meerderheid te "alen, heeft de presidentskandidaat dus minstens 266 „electoral votes" nodig. VERSTATEN IN 1952 VER.STATEN IN 1948 Dwnocr. meerderheid (Truman) BB Bepubl (Dpwpy) Oemocr mpprdmfwtd (Stevmon) BepubU {Entihouw) „pollsters" van de instituten voor opinie onderzoek mag geloven, dan is dat „wishful thinking" van de Democraten. Maar ja, zo wordt eraan toegevoegd, het zijn stormachtige tijden en je kunt het nooit helemaal zeker weten. Bij haar aankomst in New York heeft mevrouw Anna Kethly, de uit Honga rije uitgeweken leidster van de Hon gaarse sociaal-democratische partij, ver klaard dat zij is gekomen om voor haar volk „morele steun" te vragen, niet mili taire hulp. „Ik wil slechts dat men op houdt met het bloedvergieten, daarvan heb ik de laatste tien dagen te veel ge zien. Het Hongaarse volk moet de hoop bewaren dat de Verenigde Staten ons moreel steunen voor het vestigen van een democratische regering", zo ver klaarde zij. Mevrouw Kethly, die via Wenen naar New York reisde om de zaak van haar volk bij de Verenigde Naties te beplei ten, zal eerst een onderhoud hebben met Dag Hammarskjöld, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Een Hongaars meisje, een kind nog, dat in de verwarring van het Russische offensief ouders en familieleden kwijtraakte, verloren zittend op een oude koffer aan de Hongaars-Oostenrijkse grens. (Vervolg van pap. 1) Boelganin waarschuwt Eden en Mol- let, dat ,,de oorlog in Egypte naar an dere landen kan overslaan en zich kan ontwikkelen tot een derde wereldoor log." Hij wijst erop, dat de Sovjet regering de V.N. en de V.S. heeft voor gesteld, „tezamen met andere leden- staten van de V.N. vloot- en luchtstrijd krachten te gebruiken om een einde te maken aan de oorlog in Egypte." In zijn boodschap aan premier Eden doet Boelganin een beroep op de Britse eerste-minister, „de Labour-partij, de vakverenigingen en het gehele volk van Groot-Brittannië de gewapende agres sie te staken en een einde te maken aan het bloedvergieten." De door En geland, Frankrijk en Israël ontketende „agressie-oorlog" tegen Egypte, waar voor „geen rechtvaardiging" bestond, is „vol van de ernstigste consequenties voor de algemene vrede". Voorts doet de Sovjet-premier zowel op premier Mollet als op „het Franse parlement, de socialistische partij, de vakverenigingen en het gehele Franse volk" een beroep om „de agressie te staken en een einde te maken aan het bloedvergieten." „Er is nog tijd om te verhinderen, dat oorlogszuchtige kringen de overhand krijgen. Ik hoop, dat de Franse regering, geleid door de ver eiste wijsheid, er in dit kritieke ogen blik toe zal komen de nodige conclu sies te trekken." In zijn boodschap aan premier Ben Goerion zegt Boelganin, dat Israël, „op tredend als een werktuig van buiten landse Imperialistische machten, dit zinloze avontuur voortzet en hierdoor alle volkeren van het Oosten, die de strijd tegen het kolonialisme en voor de vrede voeren, uitdaagt". De Israëli sche regering wordt ervan beschuldigd, dat zij „op misdadige wijze speelt met he. lot van haar land en haar volk". „Wij verwachten, dat de Israëlische re gering nog eens zal nadenken, voordat het te laat is, en de militaire actie te gen Egypte zal staken". Op de vraag, op wie het woord „wij" doelde in de zin „wij zijn vastbeslo ten door het gebruik van geweld de agressie neer te slaan en de vrede in het Midden-Oosten te herstellen", antwoordde de Russische woordvoer der: „Wij, met andere leden van de V.N.". Toen hem gevraagd werd, wel ke houding de Sovjet-regering zou aannemen, als Egypte gewapende hulp zou vragen, zei hij, dat dit bui ten de boodschappen van Boelganin viel. In de Russische resolutie die de Vei ligheidsraad vannacht geweigerd heeft in behandeling te nemen, werd voor gesteld, Amerikaanse en Russische troepen toestemming te geven naar Egypte te gaan als Engeland, Frank rijk en Israël zouden weigeren binnen 12 uur het vuren te staken. De V.S., Engeland, Frankrijk en Australië stemden tegen opneming van het Russische voorstel op de agenda van de Raad. De Sovjet-Unie, Joego slavië en Perzië stemden voor en Chi na, Cuba, België en Peru onthielden Zich. De Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge zei onmiddellijk na de stem ming over het op de agenda plaatsen van het Russische voorstel, dat er aan het voorstel niet te denken viel. Hij bracht „de slachting" in herinnering „waarmee Moskou bezig was in Hon garije onder de dekmantel van zoge naamde onderhandelingen". Secretaris generaal Hammarskjöld deed zijn uiter ste best, aldus Lodge, om een wapen stilstand in Egypte tot stand te bren gen en te komen tot de instelling van een opperbevel van de V.N. in het Midden-Oosten en de terugtrekking van de Britse, Franse en Israëlische strijd krachten. Het Russische voorstel zou naar de mening van Lodge ingaan te gen alles wat de Algemene Vergadering en Hammarskjöld deden. In de officiële Amerikaanse verkla ring over het Midden-Oosten, naar aap- leiding van de stappen van Rusland bij Engeland, Frankrijk en Amerika en het Sovjet-voorstel in de Veiligheidsraad, wordt o.m. gezegd dat het de plicht van alle leden van de V.N., de V.S. inbe. grepen, moet zijn zich te verzetten te gen elke poging van de Sovjet-Unie nieuwe strijdkrachten aan het conflict in het Midden-Oosten te laten deelne men, aldus een officiële verklaring. „De eerste en belangrijkste maatre gel, welke in het belang van de wereld vrede genomen moet worden, is, dat de Sovjet-Unie de resolutie van de V.N. in acht neemt, waarin stopzetting van de onderdrukking in Hongarije en terug trekking der Sovjet-strijdkrachten wordt geëist." Hoewel men in westelijke kringen te Moskou nog steeds gelooft, dat de Rus sen er zeer afkerig van zijn in een oor log in het Midden-Oosten betrokken te raken op een ogenblik, dat zij zich nog in de eerste plaats moeten bezig hou den met Hongarije en de gang van za ken in geheel Oost-Europa, zijn weste lijke waarnemers van mening, dat het Kremlin wellicht er over denkt een klein contingent „vrijwilligers" of ver dere voorraden mlgs en tanks naar Egypte te sturen. Nu de Sovjet-regering tevergeefs ge tracht heeft via de Veiligheidsraad een einde aan de „Brits-Franse agressie" te maken, zouden de Russen zich mogelijk gedwongen zien, iets te doen om hun herhaalde beloften voor hulp en vriend schap voor de Arabische staten, in het bijzonder Egypte, na te komen. Westelijke waarnemers zijn van me ning, dat de Russen in het bijzonder graag de bezorgdheid in Azië over de Sovjet-agressie in Hongarije willen neu traliseren, ^b.v. door een of andere actie in het Midden-Oosten te ondernemen teneinde hun „solidariteit" met de Ara bieren te tonen. Hoewel men aan neemt, dat zjj hierbij omzichtig te werk zullen gaan, vormen enkele kennelijk goed georganiseerde „spontane betogin gen" voor de ambassades van Enge land, Frankrijk en Israël, te Moskou en de felle toon in de Sovjet-pers in de afgelopen dagen een aanwijzing, dat het Russische volk wordt voorbereid op iets anders dan loutere betuigingen van steun voor Egypte in hoofdartikelen in de Pravda. (Rtr.-U.P.-A.F.P.) Een vliegtuig van het type „Hermes" met 84 personen aan boord is op het vliegveld van Blackbuse in het Engelse graafschap Surrey neergestort en in brand gevlogen. Er zijn vier mensen om het leven gekomen, onder wie een kind en drie leden van de bemanning. 66 passagiers zijn gered. Veertien ande ren worden vermist. Brandweerlieden slaagden erin de vlammen te doven eer het toestel geheel uitbrandde. Het verongelukte vliegtuig vervoerde militairen die met hun ge zinnen afkomstig van de Britse bases in Tripoli en Libië kwamen. Het Nederlandse Roode Kruis heeft maandag, deels met de Rode Kruisco- lonne die naar Wenen is vertrokken, de volgende goederen voor de Hongaarse vluchtelingen verzonden: 2500 dekens, 2000 lakens, 2000 slopen, 3000 eetbestek ken en een grote hoeveelheid toiletbe nodigdheden. Er zullen ongetwijfeld nog veel meer goederen nodig zijn, zodat het zeer wen selijk is, dat reeds ontworpen collectes e.d. normaal doorgang vinden. Er wordt gewerkt aan de samenstel ling van een tweede ambulance, die waarschijnlijk ook uit vijf auto's zal be staan. De studentenvereniging Societas Stu- diosorum Reformatorum te Wagenin- gen heeft besloten de opbrengst van de eerste openbare voorstelling van De Nachtwake van de Hongaar Ladaslas Fodor, welke zij vrijdagavond zal ge ven, ter beschikking te stellen van het Hongaarse volk. De stichting Bio-Vacantieoord heeft aan het Nederlandsche Roode Kruis haar koloniehuis „Russenduin" te Ber gen aan Zee van ongeveer half decem ber af ter beschikking gesteld voor het eventueel opnemen van Hongaarse kin deren, die zich in vluchtelingenkampen in Oostenrijk bevinden. Het bestuur heeft zich verder bereid verklaard zo nodig het transport uit Oostenrijk met eigen vervoermiddelen te verzorgen. De Nederlandse federatie voor vrou welijke vrijwillige hulpverlening heeft een beroep gedaan op de steun en me dewerking van de bij haar aangesloten vrouwenorganisaties om in het gehele land de vrouwen op te wekken tot het houden van een geldinzameling voor de hulp aan de slachtoffers van Hongarije. De 81-jarige bisschop Stanislaus Adamski van Kattowice, die in 1952 door de communisten werd gearres teerd en uit zijn ambt werd ontzet, heeft gisteren zijn ambt weder opgeno men. Met hem zijn naar Kattowice te ruggekeerd zijn coadjutor, mgr. H. Bed- horz, en de vicaris-generaal mgr. J. Bie- nick, die tegelijk met hun bisschop ge vangen werden genomen. Zoals men zich herinnert werd mgr. Adamski eind september plotseling vrij gelaten. Daags na zijn terugkeer in Kat towice arresteerde de geheime politie hem en wierp hem in de gevangenis nabij Warschau. Aldus verneemt het Duitse Katholieke Persbureau uit Po len. De vrijlating van mgr. Adamski werd gisteren telefonisch bevestigd door de kanselarij van kardinaal Wyszynski. In dit telefonisch onderhoud gaf kardinaal Wyszynski een groet aan de katholie ken van de gehele wereld, doch wei gerde In te gaan op een verzoek tot een telefonisch interview. (K.N.P.) Tot hedenmorgen was bij het r.-k. Huisvestingscomité te Den Bosch voor de slachtoffers van Hongarije een be drag van 121.563,30 binnengekomen. De aanmelding voor opname van kinderen van vluchtelingen stromen binnen. In een nieuwe encycliek, de derde in tien dagen tijds, geeft Paus Pius XII uitdrukking aan zijn grote droefheid en bezorgdheid over de onderdrukking van de vrijheid in Hongarije. Het bloed dat in Hongarije vloeit, zo zegt de Heilige Vader o.m., roept bij God om wraak, zoals het bloed van Abel toen hij door Kaïn vermoord werd. In de encycliek die 27 oktober werd uitgegeven spoor de Pius XII aan tot een internationale gebedsactie voor Hongarije. In de twee de recente encycliek die j.l. vrijdag het licht zag dankte de Heilige Vader God voor de bevrijding van de kardi nalen Wyszynski en Mindszenty en drong hij erop aan, de strijd in het Midden-Oosten te beëindigen. In de jongste encycliek spreekt de Paus over „de smartelijke feiten, die de bittere droefheid en de verontwaar diging, niet alleen van de katholieke wereld maar van alle vrije volkeren opwekken. Zij op wie de verantwoorde lijkheid voor deze treurige gebeurtenis sen rust, zouden tenslotte moeten over wegen, dat de rechtvaardige vrijheid van de volkeren niet in bloed kan wor den gesmoord." „Wij möeten plechtig verklaren, dat alle geweld, elk ongerechtvaardigd bloedvergieten, altijd ongeoorloofd is en wij sporen alle volkeren en alle so ciale klassen nogmaals aan, de vrede te verwerkelijken, die gegrond moet zijn op rechtvaardigheid en vrijheid en die haar voornaamste voedingsbodem vindt in de naastenliefde." „Moge de barmhartige God de har ten van de verantwoordelijke mensen raken, opdat tenslotte de onrechtvaar digheid en de daden van geweld niet meer voorkomen en alle volkeren in onderlinge vrede de rechtvaardige or de terugvinden in een sfeer van rust," aldus de Heilige Vader in de nieuwe encycliek. Meer in het algemeen heeft de Hei lige Vader op de ernst van het ogen blik geduid tijdens een audiëntie waarop hij in een korte toespraak zeide: „De wereldproblemen, gelijk alle din gen die aan het spel van meer of min der controleerbare menselijke krachten onderhevig zijn, hebben hun wisselval ligheden, die gewoonlijk ook de passen de middelen tot herstel met zich mede brengen. Maar er zt)n ogenblikken, waarop de ontketende krachten aan el ke controle ontsnappen en een crisis teweeg brengen, die zelfs meest kal me gemoederen met zorg kunnen ver vullen. Zeker niet weinigen zullen zich heden afvragen, of wij thans ook weer niet zulk een ogenblik beleven, waarop ieder evenwicht dreigt te worden op geheven, waarop elke rem onvoldoen de lijkt. Een ogenblik waarop als enige oplossing overblijft, de bezinning op de eeuwige beginselen der broederlijkheid en gerechtigheid, de terughoudendheid en de voorzichtigheid, het besef der eigen verantwoordelijkheid, nauwkeuri ge en kalme waardering van de mid delen en doeleinden en de voortduren de herinnering aan de rekenschap, wel ke een ieder van ons genoopt is voor het tribunaal Gods en dat van de ge schiedenis af te leggen". „Welk recht van spreken heb ben Westerse mogendheden die Engelsen en Fransen ongestoord laten begaan en die Russen het gebruik van geweld willen ontzeggen?" Toen wij deze baarlijke onzin in De Volkskrant la zen, brak ons de klomp. Men kan de simplificatie ook te ver drijven, zelfs in een populair ochtendblad. Het is onze lezers niet ontgaan, dat ook wij onze twijfels hebben gekoesterd over het Brits-Franse optreden in Egypte omdat het eigenmachtig gebruik van geweld, buiten de Verenigde Naties om, een slecht precedent is, wat ook de aanleiding, de motieven en de ge volgen mogen zijn. Inderdaad, de En gelsen en Fransen gebruiken geweld tegen Egypte en de Russen gebruiken geweld tegen Hongarije. Maar daar mee houdt toch ook wel alle overeen komst op. De Engelsen en Fransen zijn, weliswaar eigenmachtig, opge treden voor een doel, dat de Verenig de Naties achteraf tot het hare heb ben kunnen maken. Hun troepen kun nen worden afgelost door een inter nationale politiemacht, die met de zelfde opdracht door de Verenigde Na ties wordt uitgezonden. De Engelsen en Fransen treden immers op om twee oorlogvoerende partijen uit elkaar te houden, mede ter bescherming van een internationale vaarweg. Dat deze „politionele" activiteit ten nadele van de dictator Nasser uitvalt en in feite een eenzijdig optreden tegen Egypte is, verandert de doelstelling niet. Men moet ook niet vergeten, dat de heer Nasser zich maandenlang wapenzen dingen van achter het ijzeren gordijn heeft laten sturen en daarmede een acuut gevaar voor de vrede was gaan vormen. Het gaat ons te ver om hem als het onschuldige schaap in de klau wen van een imperialistische wolf af te schilderen. Men kan toch moeilijk Egypte met Hongarije vergelijken. Dat kan men alleen bij een moedwillige oversimplificatie. Morgen, 7 november, zou de Russi sche ambassadeur een receptie geven ter gelegenheid van wat hij noemt „bevrijdingsdag". Wij waren niet ten onrechte bevreesd, dat een aantal Haagse autoriteiten zou opdraven om hem de hand te drukken en een glaas je wodka te nuttigen. Aldus zou St.- Willibrordusdag een dag van natio nale schande zijn geworden. Maar de directie van het Kurhaushotel heeft onze eer gered door te weigeren het Kurhaus voor de receptie ter beschik king te stellen. Een uitstekend voor beeld. Wij zien geen enkel heil in ge weldplegingen tegen de kleine slaaf jes van Moskou, waarvan onze poli tiemannen, die het ook niet kunnen helpen, nog de meeste last hebben. Maar als vrije Nederlanders weigeren diensten te verlenen aan de vijanden der beschaving, dan is dat alleen maar rechtschapen. Geen zaken met die lieden! Op de protestbijeenkomsten die maandagavond overal in Nederland zijn gehouden tegen het verraad der Russen in Hongarije, heeft de Bond Zonder Naam een folder verspreid, waarop het Onze Vader staat afgedrukt. De Bond Zonder Naam wilde daar mede de aandacht vestigen op het On ze Vader als het gebed, dat alle christe nen vereent in hun gebeden voor het geteisterde Hongarije. Het Nederlandse Rode Kruis: Giro 777 R.K. Huisvestingscomité: Giro 34348 Nationaal Comité Hongarije: Giro 999 Op het strookje vermelden: Voor Hongarije. V De Amerikaanse legatie-ambtenaar Robert A. Clark schudt de hand van een Oostenrijkse gendarme, nadat hij veilig vanuit Hongarije in Nickelsdorf was aangekomen. Het convooi waarin hij reisde is maandag nog over de grens gekomen. Clark had zijn auto bedekt met de Amerikaanse vlag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7