Schaamteloos INVASIE UIT ZEE BEGONNEN Port Saïd weigert zich over te geven Britten en Fransen stuiten in Egypte op felle tegenstand Boycot-actie tegen communisten en Russen Volk van Nederland diep geschokt Kruiswoordraadsel Zware gevechten in met pantsers omsingeld gebied van Boedapest Protest van onderwijzers efer I Overdracht van de nieuwe technische installatie K.R.O. Drie Russische generaals uit Poolse leg er Kurhaus niet beschikbaar voor ontvangst Russische ambassade Oud-directeur P. A. M. Speet in gevoelvolle woorden herdacht China gaat demobiliseren ms ERIC DE NOORMAN in Springhill ^ordt verzegeld tot aio Beschadiging tegen gesproken Hevige aardbeving in Perzië DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 PAGINA 9 «W In n 8 9 10 11 oo Trans-A rabische pijpleiding Olievoorraden naar Europa (Vervolg van pagina 1) !s er reden tot vrees, dat de Russen pet niet bij woorden zuilen laten, en in hoeverre gaat het hun er vooral om ®en angstpsycnose te verwekken en een zenuwoorlog te ontketenen? In de Rus sische boodschappen van gisteren ™ordt gezegd, dat de oorlog in Egypte ®.aar andere landen kan overslaan en Zlch kan ontwikkelen tot een derde wereldoorlog. Het noemen van de woorden „derde wereldoorlog" door gewetenloze en niets ontziende rege- j'bgsleiders als die van de Sovjet unie is uiteraard irr hoge mate ver- °ntrustend, evenals de Sovjet-uitspraak: "wij zijn vastbesloten door het ge bruik van geweld de agressie neer te ^aan". Maar tot op heden hebben de Russen aan Oost-Europa de handen y°i, zodat zij er wellicht nog afkerig yan zullen zijn, om zich in de strijd I? het Midden-Oosten te mengen. ■Tenzij zij welbewust op een wereld oorlog aansturen, met alle onmete- Rjke risico's, die voor Rusland zelf San een gewapend conflict met het westen, dat is feitelijk: met Amerika, verbonden zouden zijn. De Russische stappen van gisteren hebben een nieuw element van onrust toegevoegd aan de reeds tQt het uiterste gespannen internatio nale situatie. De regeringsleiders van 5J6 Westerse Grote Drie staan voor beslissingen, die het lot van de hele tbensheid zouden kunnen bepalen. Als ooit hun beleid volkomen dienen te coördineren dan wel nu. Engeland, trankrijk en Amerika moeten tezamen hun gedragslijn bepalen, en daarbij aUes in het werk stellen om de we reldopinie duidelijk te maken, dat het ue Russen zijn, die de vrede bedrei gen. Dat vooral aan de president van ?e Verenigde Staten, op wie in dit bange uur een verschrikkelijke ver- Antwoording rust, de wijsheid moge gorden gegeven die besluiten te ne rven, die door.de historie als juist zul len worden erkend, is ons vurig ver langen. In Utrecht is zaterdag 1.1. de verga dering gehouden van het hoofdbestuur [Jpr Sint Debuïnusvereniging, de orga nisatie van de r.k. onderwijzers in het Aartsbisdom Utrecht en het bisdom Groningen, met de voorzitters en secre- tarissen van de 33 afdelingen. In deze kadervergadering werd met Verontwaardiging krachtig stelling ge- homen tegen de door de regering ge volgde handelwijze in de Bijzondere V°mmissie voor Georganiseerd Over ig voor het personeel bij het lager "hderwüs. Reeds sinds april 1954 wacht de AI- «O'nene Nederlandse Onderwijzers Fe deratie op verwezenlijking van haar pensen, terwijl men uit geen enkel JjOhiniuniqué van de besprekingen in ?At overleg heeft kunnen opmaken, dat [hen zelfs maar aan een bespreking van /Ovengenoemde salarisvoorstellen is '°egekomen of dat van regeringszijde fhig tegenvoorstel is gedaan. Algemeen a?n men in de houding der regering ?'et anders zien dan een ontstellend te- J°rt aan waardering voor de gang van *ken bij het lager onderwhs in al zijn Keie«iina;en en voor de onderwijzers. Do°r de salarisverhoging bij het V.H. *•«7» en de technische herzie ning van de salarissen bij het Nijver heidsonderwijs in 1954 zijn de onderlin ge verhoudingen in het onderwijs totaal Scheef getrokken ten nadele van alle takken van lager onderwijs. Daardoor dreigt de lagere school een doorgangs- huis te worden, omdat de onderwijzers Trachten door studie zo spoedig moge- ujk een veel beter gesalarieerde betrek- hing te verkrijgen bij andere takken yan onderwijs. Door deze voortdurende Uutaties moet het lager onderwijs, het Pasis-onderwijs voor het Nederlandse Jbnd, wel sterk achteruitgaan. De rege ling zegt, dat dit onderwijs haar ter har- „e gaat en beweert overtuigd te zijn van r® belangrijke taak van de onderwijzer, niaar verzuimt deze waardering uit te jukken in een passende salarisrege- Wet algemene stemmen werd tenslot- l6 «en motie aangenomen, waarin de ?®®ïsende ontevredenheid en het gebrek aan vertrouwen in de regering scherp J?1 uiting werden gebracht en waarin ?an het hoofdbestuur werd opgedragen ïeae mening langs organisatorische weg ekend te maken bij de bevoegde in- Tanties. Ilfie Russische generaals zullen geen *eel lei meer uitmaken van het Poolse Ser. Dit is gisteravond laat In War- au bekend gemaakt. Deze drie generaal Mlchaikin, generaal Soe- 'V en de divisie-generaal Diomlnov. - totaal zijn hiermee tot dusver 32 s® Russische officieren in het Poolse e®r door Polen vervangen. ho»r ,Werd voorts nog een aantal be- hjjjpbingen bekendgemaakt. Tot de Opjpu. die in het opperbevel worden ij gnomen, behoort brigade-generaal dB lan Graniewski, die assistent van chef van de generale staf wordt. Gjjjiade-generaal Tadeusz Kunicki tie, 1 het opperbevel over de artille- ¥fl'ïe S kolonels en drie majoors, die *i.iq jaren geleden werden ontslagen, 8®rehabiliteerd en weer in het j°'jf opgenomen. Een van hen is ma- i ®1 v, itold Lokuciewski, die het be- J.® 3(h erde over het bekende escadril- Ivj.yan de Britse luchtmacht tijdens ■TbgeCbTgevechten ter verdediging van bd in de Tweede Wereldoorlog- (Reuter) ^«''["otionaris van de op donder- c,r kolf>1) oen zware explosie getrof- umberi bbijn nummer vier van de h 'n rt Railway and Coal Compa- ®*'ft I»: Canadese plaats Springhill, ."aai- nu cn verklaard dat de mijn di? zal wn?!la 25 kompels zijn opgeslo- S *aPo«4n n verzegeld, zodat de red- ,0b ornJj?Fen opgegeven moeten wor- e®st. men een nieuwe explosie hg Pe grotp",'.'WOerit nog steeds in de mijn. *2U een n?„ he'd gas in de schacht £zaken euwe explosie kunnen ver- Gisteren at de konden 88 mannen levend v Er z,^^kte worden gebracht. betreuren tennoinste dertien doden te het onder wie twee redders die door de ?n kwamen toen hat gas kwam rit ®leoht afgesloten maskers ten w'ora ae 25 mannen, die nu verla- hekend noS in leven zijn is niet Q' (U.P.) (Vervolg van pag. 1) Gisteren hebben onderhandelingen plaats gehad over de capitulatie van de Egyptische troepen in 't gebied van Port Saïd tussen de Egyptische militaire gou verneur van de stad en de bevelhebber van de Brits-Franse luchtlandingstroe pen, generaal Butler. Sir Anthony Eden onderbrak de debatten in het Lagerhuis over het Midden-Oosten om het nieuws van deze onderhandelingen bekend te maken. Hij deelde mee, dat er in het be trokken gebied een bestand was gesloten. Conservatieve parlementsleden juichten hem hartelijk toe, maar nog geen uur later meldde het Brits-Franse hoofd kwartier op Cyprus, dat de onderhande lingen op niets waren uitgelopen. Twin tig minuten eerder had hetzelfde hoofd kwartier gemeld, dat de Egyptische gou verneur de Frans-Britse capitulatie voorwaarden wèl had aanvaard. Die mededeling, aldus legde radio-Cyprus la ter uit, berustte op een „foutieve con clusie uit de enigszins verwarde berich ten van het front". Van officiële Egyp tische zijde is ontkend, dat er ooit onder handelingen hebben plaats gehad. De Britse afgevaardigde bij de Ver enigde Naties, Sir Pierson Dixon, heeft vannacht aan de secretaris-generaal van de V. N. meegedeeld, dat zijn re gering opdracht heeft gegeven terstond alle bombardementen in Egypte stop te zetten. De Brits-Franse luchtacties zullen nu beperkt blijven tot het ver lenen van steun aan „noodzakelijke operaties" op de grond. Talrijke golven Britse en Franse pa rachutisten zijn gisteren in de omge ving van Port Saïd geland. De Fran sen maakten zich meester van twee bruggen, die iets ten zuiden van Port Saïd over het Suezkanaal zijn gespan nen. Een van de twee bruggen ver overden zij in onbeschadigde toestand. De Engelsen maakten zich meester van het vliegveld El Gamil, dat bui ten de stad in de blinkende zoutmoe- rassen ligt. De bevelhebber van de Frans-Britse operaties, generaal Char les Keightley, deelde gistermiddag op een persconferentie mee, dat de lucht landingstroepen „zware tegenstand" hadden ondervonden, vooral van Egyp tische tanks en mortieren. Hij zei, dat er grote aandacht is be steed aan het beperken van de verlie zen van de Egyptische burgerbevol king. Zelfs een groot deel van de pi loten van de Egyptische luchtmacht is volgens de Britse generaal bij het luchtoffensief ongedeerd gebleven. Radio Caïro gaf een andere lezing van de zaak. De eerste golf Franse en Britse troepen is volgens de Egyp tische versie volledig vernietigd en de tweede golf bijna. De operaties te land tegen Port Saïd gingen volgens radio Cairo gepaard met hevig luchtbombardement op de stad. De verliezen van de burgerbevolking zouden zeer groot zijn. „Het bloed stroomt door de straten", aldus radio Caïro. De Egyptenaren zeggen ook, dat zij nu in totaal 103 Britse en Franse vliegtuigen hebben neergeschoten en dat hun kustbatterijen tot dusver acht Franse en Britse torpedobootjagers heb ben vernield of zwaar beschadigd. In de straten van de Egyptische hoofd stad zou een groep van 350 Franse krijgsgevangenen zijn waargenomen. Op Cyprus komen nu de eerste Da- kota's aan met Britse en Franse ge wonden. Ze worden waarschijnlijk via Malta afgevoerd naar militare zieken huizen in Engeland en Frankrijk. Maurice Schuman, afgevaardigde van de M. R. P., in de Franse Assemblée en oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken, is op eigen verzoek als reserve officier vertrokken naar het Frans- Britse hoofdkwartier op Cyprus. De Israëlische regering heeft aan de secretaris-generaal van de V. N. mee gedeeld, dat Israël bereid is het vuren te staken en dat sinds gistermorgen op het schiereiland van Sinaï „vol maakte rust" heerst. De spoorlijn van Tel Aviv naar Gaza is weer in ge bruik genomen en er wordt hard ge werkt aan het herstel van de spoor wegverbindingen tussen Israël en Si nai. Generaal Charles Keightley heeft gisteren in zijn persconferentie op Cyprus nog meegedeeld, dat uit het oosten troepen, vermoedelijk Israëli sche troepen, de stad Port Saïd nade ren. Hij sprak de waarschuwing uit, dat de Israliërs het Suezkanaal niet dichter dan tot op 16 km mogen nade ren. (AFP/Reuter/UP) 15. Omstuwd door het troepje mannen, wordt Eric naar het dorp geleid. Iets in hun uiterlijk komt de Noorman vaag bekend voor. En eensklaps herinnert hij zich, waar zij hem aan doen denken. Zij lijken sprekend op de ongelukkige, die indertijd aan het strand van Aranrods eiland aanspoelde. Het vreemde volkje is geheel in leer gekleed. In het dorp is het dansen om de drakenkop gestaakt en hier en daar komen nieuwsgierigen toelopen, om de vreemdelingen te bekijken. Op vriendelijke manier, maar zeer beslist wordt Eric duidelijk gemaakt een hut binnen te gaan, en daar vindt hij Svein. Zijn mistroostig gezicht klaart even op, als hij Eric ziet. „Nu", zegt hij, „daar zitten we dan. Thans is mijn laatste hoop ook vervlogen. Noor man. nu ze jou ook hier brengen". „Hoe is het allemaal tort» fbcurd?" vraagt Eric, en waar is Cendrach met de twee krijgers?" „Dat was zó", vertelt Svein. „Ik was ook op onderzoek uitgegaan met een der twee krij gers en opeens kwamen daar die kleine, rare kereltjes tegenover ons. Wij hadden geen wapens en zij waren erg opgewonden. Het bleek, dat zij ons wilden meenemen, en daar had ik niet veel zin in. Dus ik sloeg er op. Toen begonnen ze te gillen en sprongen ons op de huid. Die knapen zijn sterker dan je zou denken. En ik kon er waarachtig niet eens tegenop. Even later kwamen Cendrach en de andere krijger aan en gingen we met ons allen naar dit dorp. Ze hebben mij apart gezet en van Cendrach en de anderen heb ik niets meer gezien en gehoord". Meer en meer personen en instellin gen gaan er als reactie op de gebeur tenissen in Hongarjje toe over een boy cot-actie te voeren tegen werkzaam heden voor of medewerking aan Rus sen of communisten. De n.v. Exploitatie Mjj. Schevenin- gen heeft het volgende medegedeeld: Mr. A. H. v. d. Veen, technisch commis saris van de N.R.U., heeft gistermid dag in de kantine van de K R.O. met het overhandigen van een sleutel de nieuwe technische installatie aan de voorzitter van de K.R.O.prof. dr. J. B. Kors, o.p. overgedragen. In ver band met de tragische gebeurtenissen in de wereld droeg deze overdracht een zeer bescheiden karakter. Mr. v. d. Veen gaf een kort overzicht van de nieuwe technische installatie - in on ze editie van zaterdag jl. gaven wij reeds een opsomming van het complex Jongelui groepen samen, schreeuwend kogelen met stenen ruiten in en beuken op deuren van communis tische gebouwen. Het is hun wijze om hun afschuw voor de Russische mis daad te uiten. Ouderen houden massa bijeenkomsten, waarop ernstig en verontwaardigd gesproken wordt. Stu denten komen samen en ongeorgani seerde jongeren van 17 tot 20 jaar. Maandag hebben uit ontelbare huizen en gebouwen vlaggen halfstok gehan gen. Radio en televisie wijken af van hun vastgestelde programma's en wij den hun uitzendingen aan de gebeur tenissen in Hongarije. De kerken zijn vol bedetochten hebben een ongeken de opkomst. Diep en innig zijn de ge beden, waarmee de hemel wordt be stormd om hulp, om een wonder mis schien. Giften tot steun van de ver drukten stromen binnen, al schoten wellicht de inzamelingsacties al te overvloedig uit de grond. Zonder aan iets als massapsycholo gie te denken, kan men beweren, dat ons volk tot in het diepst van zijn ziel geschokt is. De wijze waarop het zijn bewogenheid manifesteert, is on gekend. V/at men ook van de knok- incidenten wil denken, hoe men zich ook ergert aan de soms valse retho- rische bombast voor radio en op mas sabijeenkomsten, men loopt in hevige verontwaardiging te hoop om eensge zind te getuig- gezamenlijk te bid den. Men moet iets doèn, kan niet lijdzaam toekijken naar een volk, dat meedogenloos wordt geknecht en af geslacht. Men zou eigenlijk willen vechten ,met de blote vuist desnoods tegen het metaal van pantser en ka non. Maar wat men werkelijk kan ver richten is bitter weinig. Uit die dadendrang en uit de lots- verbondenhe'J met een strijdend Hon garije, worden spontaan de overstel pend vele acties geboren. Na een me dedeling door de radio stonden tien tallen bussen en auto's gereed om dui zenden naar steden te brengen waar bedetochten werden gehouden. Een en kel telefoontje en er was een organi satie die alles in het gareel deed lo pen. Politie en verkeer bleken op toe loop gerekend te hebben. Na een der gelijk simpel radiobericht hingen maandag overal de vlaggen halfstok. Studenten in Amsterdam wilden be togen. Op weinige uitzonderingen na bleken allen de plaats en het tijdstip van samenkomst te weten. We infor meerden wie de actie had georgani seerd. Bij de Vrije Universiteit dacht men dat het door de Gemeentelijke f:ebeurd was. maar deze meende stel- ig dat.kortom, er was eigenlijk niets georganiseerd. Op de redactie kregen we een telefoont van m twintigjarige: dinsdagavond stille tocht voor alle jongeren naar de Dam". „Van wie gaat dat uit?", zo was onze vraag. Het ging van niemand uit. Een paar jongens zouden nog slechts een onderhoud hebben met de burgemees ter om te vragen of de Dam tot hun beschikking zou zijn. Er waren niet veel woorden nodig om de kerken te vullen met biddende gelovigen. Men wist gewoon, dat daar of daar een avondmis of een herdenkingsdienst zou zijn en zij waren er ook. Mr. A. H. van de Veen, technisch commissaris van de N. R. U., over handigt de sleutel van het studiocom plex van de K. R. Oaan prof. dr. J. B. Kors O.P., voorzitter van de K. R. O. van studioruimten prees de arbeid in de afgelopen jaren door het perso neel verricht en wenste het K.R.O.-be stuur met de aanwinst van harte ge luk. „Dat wij deze overdracht in volle vrijheid mogen verrichten, nu wij weten wat elders In Europa gebeurt, stemt ons tot grote dankbaarheid." Zeer in het bijzonder herinnerde mr. v. d. Veen aan de arbeid, die wijlen de heer P. A. M. Speet aan dit project ten grondslag had gelegd. Het was eigenlijk zijn werk, aldus de technisch commissaris van de N.R.U. Prof. J. B. Kors uitte zijn grote dank baarheid aan alle werkers, die van het eerste begin af hun beste krachten heb ben geschonken aan de voltooiing van dit instrument. Ook de voorzitter van de K.R.O. wees op de grote leemte die in de katholieke omroepgemeenschap was ontstaan door het overlijden van de vroegere direc teur. „De heer Speet had zich zoveel van deze dag voorgesteld en zelfs de plannen ontworpen hoe die gevierd zou worden. Wij hebben vanmorgen bloe men gelegd op zijn graf als een blijk van dankbare herinnering voor alles wat hij in zijn leven voor de K.R.O. heeft gedaan", aldus prof. Kors, die het op zeer hoge prijs stelde, dat me vrouw Speet gehoor had willen geven aan de uitnodiging bij deze overdracht aanwezig te zijn. Drs. A. J. J. v. d. Made, directeur van de K.R.O. sloot zich bij de woor den van prof. Kors aan. Hij bracht dank aan bestuur en directie van de N.C.R.V. voor de, tijdens de bouw, ver leende service aan de programmalei ding, van de K.R.O. „Zo nodig," al dus drs. v d. Made, „dan zijn wij van harte genegen voor u hetzelfde te doen". Daarna dankte de heer v. d. Made allen die aan de bouw en de uit voering van de installatie hun arbeid, van hoog tot laag, hadden geschonken. „,Wij willen deze nieuwe technische ap paratuur, krachtens ons doel, in dienst stellen van de verdere uitbouw van de katholieke cultuur", zo besloot drs. v. d. Made zijn toespraak. Na de officiële overdracht bezichtig de het gezelschap de nieuwe vleugel. Onder de vele aanwezigen bevonden zich mr. Bajetto, vertegenwoordiger van de regeringscommissaris voor het radiowezen, de oud-technisch commis saris der N.R.U. de heer W. Vogt, on der wiens leiding de eerste werkzaam heden begonnen, leden van het bestuur der N.R.U., van het bestuur van de K.R.O., directeuren van de overige om roepverenigingen en van de Wereld omroep en leden van het personeel van de K.R.O., alsmede tal van andere vrienden van de K.R.O. „Delend in algemeen bestaande ge voelens in den lande heeft de raad van beheer van de n.v. Exploitatie Maatsc lappjj Scheveningen besloten de localiteiten van het hotel Kurhaus te Scheveningen niet ter beschikking te stellen van de Russische ambassa de voor het houden van de voorge nomen ontvangst op 7 november a.s." ilet reisbureau Lissone-Lindeman, dat tot nu toe als vertegenwoordiger in ons land voor het Russische staatsreisbu- reau „Intourist" optrad, heeft de sa menwerking met het Russische bureau opgezegd. Rotterdamse havenarbeiders, die maandagmorgen moesten beginnen met de lossing van twee Russische schepen, die met stukgoed geladen in de Rijn haven lagen, hebben geweigerd dit werk uit te voeren. Een der schepen zal nu, naar verluidt, naar Antwerpen gaan om daar verder te worden gelost. De arbeiders van de scheepswerf Jonker en Stand te Hendrik Ido Am bacht hebben geweigerd hun werkzaam heden voort te zetten aan dekhuizen, die deze firma in opdracht van de n.v. De Schelde te Vlissingen bouwt voor de Russische schepen die daar in aan bouw zijn. Het „gesprekcentrum" van het staats drukkerij- en uitgeverijbedrijf waarin directie en personeel vertegenwoordigd zijn heeft een manifest, door het personeel opgesteld, aangenomen. Hier in wordt gezegd: „Wij die het verraad van de com munisten in Hongarije niet kunnen en willen verdragen, gevoelen nu meer dan ooit gewetensbezwaren als druk kers van onze Staten-Generaal mede te werken aan het zetten en drukken van de redevoeringen en opmerkingen van de in onze democratische staat nog gedulde communistische Kamerle den. In geen geval zijn wij bereid in de Handelingen op te nemen uitlatingen van communistische Kamerleden, die beledigend zouden zijn voor de Hon gaarse vrijheidsstrijders, die ook voor onze vrijheid zijn gesneuveld. Wij zijn echter overtuigd dat de voorzitters van beide Kamers dergelijke uitlatingen reeds direct ontoelaatbaar zullen achten voor het doen opnemen in de Hande lingen der Staten-Generaal. Omdat wij als drukkers van het par lement niet zelfstandig mogen beslui ten onze medewerking te weigeren aan het doen verschijnen van het commu nistische gedeelte van de Kamerstuk ken en de Handelingen der Staten- Generaal, wensen wij hier te verklaren, dat zo lang de CPN nog in de Sta ten-Generaal is vertegenwoordigd, wij geen loon meer wensen te ontvangen voor onze staatsrechtelijk gedwongen medewerking aan gratis propaganda voor het communisme. Dit loon zal, naast het door ons be schikbaar stellen van vrije tijd en geld als offer voor de vrijheid, bestemd worden voor hulp aan de Hongaren. Zo zullen de communistische Kamer leden per woord betalen voor de hulp aan de weduwen en wezen van de moedige Hongaren, die de heldendood zijn ingegaan voor de vrijheid. Wij doen een ernstig beroep op de Staten-Gene raal ons niet blijvend in gewetens conflict te laten. De Handelingen en Kamerstukken dienen vrij te worden van communistische smetten." Het lid der K.V.P.-fractie van de Arnhemse gemeenteraad H. J. Everdü heeft de zitting van maandag verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger „van het ver foeilijke systeem dat het Hongaarse volk in leed en rouw gedompeld heeft". Namens de K.V.P.-fractie betuigde ing. H. C. L. Sassen zijn sympathie met het door de heer Everdij gespro kene. Hij wilde echter niet zo ver gaan als de heer Everdij. De K.V.P.-fractie bleef in de vergadering. Een groep van Amersfoorts illegale strijders uit de jaren l940-'45 heeft het gemeentebestuur van Amersfoort be richt, dat zij met het oog op de ge beurtenissen in Hongarije niet langer haar medewerking kan verlenen aan de herdenking van de gevallenen op de vierde- mei, zolang daaraan zal worden deelgenomen door afgevaardigden van de Sovjet-republiek en haar satelliet staten zoals in Amersfoort na 1945 ge bruikelijk is. Communistisch China zal gedurende het volgende jaar meer dan 800.000 man van zijn strijdkrachten demobili seren. Dit is gisteren door het com- munistisch-Chinese persbureau „Nieuw China" meegedeeld. De Chinese minister van binnenland se zaken, Tsieh Tsjoeh Tsal, kondigde de demobilisatie aan. Hierdoor, aldus de mededeling, komt het totale aantal gedemobiliseerden op meer dan vijf miljoen man. (A.F.P.) <N <*5 Horizontaal: 1. vasteland 2. eigenaardig regelmaat 3. beoefenaar van een kunstwereld taal 4. pers. vnw. geldbergplaats god van liefde 5. hevige wind 6. menigte beminnelijk 7. suo loco wordt gebruikt bij visvangst 8. geroosterd rund vlees ontkenning (Eng.) 9. denkbeeld dun vlecht- materiaal 10. nachtroofvogel knorrig 11. met name tegenstelling Verticaal: 1. inrichting voor lijkverbranding 2. vruchtbare plek in woestijn Noorse naam voor Wodan 3. kroes weekdier 4. eetlust rivier in Duits land 5. vljlwerktulg op die manier 6. het meest nabij afgelegen 7. dikhuidig dier 8. tot het opmaken van akten be- voegd openbaar ambtenaar chau fe 9. hondehaar knip pen broeder 10. Distinguished Service Order zeldzaam be gaafd persoon 11. ondergrondse spoorweg In Parijs geroosterd sneetje brood (Vervolg van pag. 1 Het achtste district ligt in het noord oostelijk deel van Boedapest, op nau welijks een kilometer ten oosten van de Donau en de parlementsgebouwen. In het district ligt ook de Kilian- kazerne, waar de verzetsstrijders vo rige week onder leiding van de nu gearresteerde kolonel Pal Maleter moedig stand hielden tegen de Rus sen. Een Amerikaanse diplomaat, die gis teren de Oostenrijkse grens bereikte, zei te vrezen dat Boedapest opnieuw een bloedbad zou worden; de opstan delingen hebben een ultimatum van de Russische bevelhebber vóór gister avond zes uur het vuren te staken laten verlopen. In het ultimatum, dat Radio-Boedapest bekend gemaakt heeft, werd aangekondigd dat zij die daarna nog verzet zouden bieden door de Russische krijsraden zouden wor den veroordeeld. „En ook de verzets strijders zelf maken zich geen illusies wat deze bedreiging Inhoudt", aldus de Amerikaanse diplomaat. Niet alleen in het brandende Boeda pest duurt het verzet nog voort, ook in de bosrijke omgeving van de Hongaarse hoofdstad, bij de uraniummijnen van Mecsek in het zuidwesten van het land, in de omgeving van het Balaton-meer en in bepaalde gebieden in het noorden van Hongarije wordt nog steeds gevoch ten. Een andere zender van de verzets strijders, Radio-Rakosi, die zij het zeer zwak nog in de lucht is. deelde mede dat sommige Sovjet-eenheden om singeld zijn. „Russische tanks durven slechts in gesloten formaties op te ruk ken. omdat op zichzelf opererende ge vechtswagens onverbiddelijk worden aangevallen en vernietigd". Op het Donau-eiland Csopel, waar zich vele fa brieken bevinden, is de strijd opnieuw opgelaaid. Hongaarse soldaten en arbei ders hebben hier een spoorwegbrug in handen gekregen, aldus radio-Rakosi. De vrijheidszender deed een dringend beroep op het hoofdkwartier van het Internationale Rode Kruis te Genève hulp te verlenen, aangezien vele zieken huizen In vlammen zijn opgegaan. „De gehele Hongaarse natie smeekt om hulp", aldus radio-Rakosi. „De toestand wordt steeds hopelozer. We hebben nog maar heel weinig munitie". De verschrikkelijke ellende waarin Hongarije is ondergedompeld volkomen negerend, zond radio-Boedapest, dat sinds zondag in communistische handen is. gisteren de gehele dag een non-stop muziekprogramma uit van jazz-, opera- en operettemuziek. Slechts een enkele keer werd het programma onderbroken voor het ultimatum van de Russische bevelhebber en voor een aansporing aan de arbeiders het werk te hervatten. Hieruit blijkt dat er in Boedapest ook nog steeds gestaakt wordt. Voorts heeft de radio vanmorgen toe gegeven, dat het verzet nog steeds voort duurt. „De contra-revolutionaire strijd krachten hebben zich nog niet helemaal overgegeven", aldus werd in een spe ciale uitzending verklaard. ,.De over winning is nog niet geconsolideerd", al dus de zender. Vertegenwoordigers van het Interna tionale Rode Kruis hebben berichten, dat UJPEST(Ni6uw Ppsf) dtuonau ïfprooïh paneme VliejveW binnerttlad B0EIW een trein van het Duitse Rode Kruis in Boedapest is aangevallen, tegengespro ken. „Het embleem van het Rode Kruis is overal geëerbiedigd". Van verschillende zijden blijven even wel de berichten aanhouden, dat Rus sische troepen Rode Kruis-ziekenhuizen in Boedapest met mortieren hebben be schoten. Het Hongaarse Rode Kruis zou waarschijnlijk via de bijzondere golflengte van het Rode Kruis per radio hebben meegedeeld, dat de Rus sen de Rode Kruisen negeren en alles „plat schieten waar zij maar verzet ver moeden". (Rtr. - U.P. - A.F.P. De Arabian-American Oil Company heeft meegedeeld, dat volgens tele grammen van haar hoofdkantoor in Dahran alle werkzaamheden In Saoedi- Arabië normaal worden uitgevoerd. Be richten, dat de Trans-Arabische pijp leiding naar Beiroet zou zijn bescha digd, werden door de maatschappij tegengesproken. De maatschappij verklaarde dat er geen sprake is van evacuatie van haar employé's of hun gezinnen uit Saoedie- Arabië of uit andere vestigingen langs de pijpleiding of Beiroet. In industriële kringen in New York verluidt, dat de Amerikaanse oliemaat schappijen begonnen zijn met het ver schepen van olie uit het Caraïbische gebied naar Europa. In kringen der petroleumindustrie wordt gezegd dat Standard Oil of New Jersey voorraden vormt bij zijn Europese filialen. (UP) Een ongekend hevige aardbeving heeft in het gebied van Langhe, een Perzische haven aan de Perzische golf, 350 doden geëist. Meer dan 3.000 men sen zijn dakloos. (A.F.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9