Onverwachte stap van Engeland en Frankrijk Radio Caïro: Egypte zal blijven doorvechten Morgen 3 minuten stilte Geen tijd voor verandering -PRESIDENT- EISENHOWER HERKOZEN NEDERLAND NIET NAAR MELBOURNE Teruggekeerde geheime politie neemt bloedig wraak Laffe aanvallen op een heden van het Rode Kruis Russische officieren melden zich voor strijd in Egypte MORRIS^ „Katholieke Illustratie" in Indonesië verboden oteifcuow/! Het weer met ruime meerderheid H. Vader zaterdag terug in Vaticaan V ijftienduizend vluchtelingen Geen haar beter BESCHERMER VAN DE WERELDVREDE VEULENLED. JASSEN 175--1 Ook zonneschijn Vervroegde terugkeer in verband met politieke toestand Dinsdag een nieuwe stroom De centrale organisaties van Werkgevers en werknemers, sa menwerkende in de Stichting Wn de Arbeid, hebben zich hedenmorgen beraden op de °Proep van het Internationaal herbond van vrije vakvereni gingen en het internationaal Christelijk Vakverbond om mor den in de gehele vrije wereld het normale leven enkele minu- te onderbreken als blijk van r°uw, als uiting van medeleven met het Hongaarse volk en als fel Protest tegen het optreden der ^evjet-Unie in Hongarije. Na gepleegd overleg en in Overeenstemming met de rege- r'hg roept de Stichting van de Gbeid alle Nederlanders op om borgen des ochtends van drie minuten vóór twaalf uur tot des middags twaalf uur de arbeid te Onderbreken, alle werken, alle Verkeer stil te leggen en vol strekte stilte in het gehele leven 'n acht te nemen. Het spreekt vanzelf, dat *en uitzondering dient te wor. den gemaakt voor werk aan machines, die niet kunnen wor den stopgezet. De Stichting van de Arbeid vortrouwt, dat het gehele Ne derlandse volk deze oproep zal "eigen. De regering heeft kennis ge- centen van de oproep van de dichting van de Arbeid en wil deze gaarne ondersteunen. Vannacht om een uur is het vuren gestaakt. Engeland en Frankrijk hebben de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, gisteravond meegedeeld bereid te zijn de militaire operaties tegen dat tijdstip te beëin digen, indien Hammarskjöld de verzekering kon geven dat de op te richten internationale politiemacht van de V.N. in staat zal zijn, het toezicht uit te oefenen op de verwezenlijking van de resoluties van de V.N. Beide landen vroegen bovendien bevestiging, dat Egypte en Israël onvoorwaardelijk een voorstel tot het beëindigen van de militaire acties hadden aanvaard. De Frans-Britse strijdkrachten zouden de strijd staken „tenzij zij werden aangevallen". Hammarskjöld verklaarde daarop de gevraagde bevestiging te kunnen geven, maar later op de avond kondigde radio- Caïro aan, dat Egypte zal blijven doorvechten zo lang er aanvallers op Egyptische bodem zijn. Tot nu toe is in Caïro officieel nog niets bekend gemaakt over de overeenkomst en het officiële Egyptische persbureau heeft meegedeeld, geen kennis te dragen van een staakt het vuren. Desondanks deelde „De stem van Groot-Brittannië", een radiostation op Cyprus vannacht mee, dat de strijd inderdaad op het afge sproken tijdstip was gestaakt. Tot dusverre zijn ook nog geen berichten binnengekomen over een wederopleving of voortzetting van de gevechten. Ook de Wereld kroniek De Amerikaanse kiezers heb ben zich gisteren met een ruime meerderheid uitgesproken voor een tweede ambtstermijn van de Republikeinse president Dwight D. Eisenhower en vice- president Richard M. Nixon. De verrassende ommekeer in de voorkeuren van het Amerikaanse volk, waarop de Democratische partij-strategen hadden ge hoopt, is uitgebleven. De defi nitieve uitslagen worden pas veel later op de dag verwacht, maar zoveel is nu al zeker, dat Eisenhower's overwinning dit maal nauwelijks geringer zal zijn dan in 1952, toen hij 442 van de 531 kiesstemmen (electoral vo tes) behaalde. Zijn Democrati sche tegenstander van toen en nu, Adlai E. Stevenson, is er niet in geslaagd het Amerikaanse volk te overtuigen van zijn stel ling, dat Eisenhower te veel overlaat aan zijn medewerkers, dat hij Amerika en de wereld niet het leiderschap heeft ge geven, dat van hem verwacht werd en dat hij tijdens zijn tweede ambtstermijn veel macht en invloed zal verliezen aan vice-president Nixon. Terwijl de gevechten tussen Hongaarse vrijheidsstrijders en Sovjet-militairen nog steeds voortduren en dermate fel zijn, dat de Russen zwaar geschut en vliegtuigen tegen de opstandelingen gebruiken om hun verzet te breken, komen uit Hongarije be richten binnen over laffe aanvallen van Russische soldaten op Rode Kruis-eenheden, terwijl de Hongaarse veiligheidspolitie weer in actie is gekomen en op bloedige wijze wraak neemt. Drie zenders van de opstandelingen, die ook vandaag nog wer den ontvangen, hebben een wanhopig beroep gedaan op het westen wapens, medicamenten en voedsel te sturen. Een van de zenders, Radio-Rakosi, heeft meegedeeld, dat Dunapentele, het vroegere Stalinvaros, volledig in handen van de opstande lingen is, evenals het vliegveld bij deze stad. „Laat aan val schermen wapens, ammunitie en voedsel voor ons neer en laat het Internationale Rode Kruis Dunapentele als verdeelcentrum gebruiken", aldus de oproep van Radio-Rakosi. „Maar doe het nu, onmiddellijk, doe het nu, onmiddellijk", zo voegde de om roeper er.nog aan toe, waarna zij zwakker werd en wegstierf. De zender had tevoren meegedeeld, dat Russische tanks zich hebben overgegeven, na door het te Dunapentele opgestelde Hongaarse geschut beschoten te zijn. Een andere zender, Radio- Roka, heeft gemeld, dat de opstandelingen maandag in Boeda pest het parlementsgebouw op de Russen hebben heroverd. Woensdag i november 1956 80ste JAARGANG No. 2674< HET VUREN IN EGYPTE GESTAAKT Voor nog eens vier jaar is Eisen hower belast met de zwaarste b politieke functie ter wereld: het ^®sidentschap van de Verenigde Sta- lj£- Oe zwaarte van de verantwoorde- Jkheid, die door de Amerikaanse pre sent wordt gedragen, is wellicht zel- w h Zo groot geweest als in deze be- v,°8en dagen, nu door Moskou daden ty°rden gesteld die het geduld van het t,Bsten tot het uiterste op de proef jj®Uen. De bewoner van het Witte ziet zich in deze angstige tijd k Maatst voor kolossale problemen; su Riemen waarvan de oplossing niet bepalend zou kunnen zijn voor hva lot van het Amerikaanse volk, éijfr voor dat van de hele mensheid. Uius®bhower lijdt diep onder het on- Hatfrekelijk leed dat de Hongaarse Wp door de Sovjet-leiders wordt «n h?aan, en hy moet zich gegriefd ®eha digd gevoeld hebben door het doop^eloze voorstel hem eergisteren V/aar1. Boelganin gepresenteerd: de AnJ'ïA krankzinnige suggestie om Enge,ka en Rusland tezamen tegen den n?d en Frankrijk te doen optre- s6nv, moeten God bidden dat Sneven*** de wijsheid en de kracht 'liekp .diogen worden om in deze biep, j, dagen de juiste besluiten te ne- echter 2al die wijsheid en die kracht *eer v.°°k in de komende jaren nog Wij J n°de hebben, want al zouden °°rlop3°men aan de huidige acute °ngetw' ïeiging' dan zullen wij toch bereid 1Jfeld nog voor lange tijd in een koy blru?1 gevaren leven. Want Mos- te Schrii.T Voor geen schanddaad terug tentiëi„ .®n- °at Rusland de grote po- °ndankc V.iJand van ket Westen blijft, Zep van a c°munistische vredesleu- gebeurrio - laatste jaren, is sinds het ieder ^7-jln Hongarije wel voor een nuidelijk. kenneliitmerikaanse volk heeft het op het huidige ogenblik niet 91,1 geacht zich een nieuwe lei- Daarnaast wordt in tal van berichten uit Moskou, Peking en Caïro melding gemaakt van het oproepen van vrijwil ligers voor de strijd in Egypte. Radio- Moskou opende de ry met het uitzenden van een oproep van de Egyptische rege ring aan alle landen vrijwilligers, wa pens en „alle andere hulpmiddelen" te zenden voor de strijd tegen „de verra derlijke aanvallers van Egypte". Vervol gens verklaarde een woordvoerder van de Egyptische ambassade te Moskou, dat zich gisteren reeds verscheidene Russi sche reserve-officieren hadden gemeld voor de strijd in Egypte. Daags tevoren (toen nog niets van de Russische drei gementen in het Midden-Oosten te in terveniëren bekend was) waren ook reeds aanbiedingen ontvangen, zo ver klaarde de woordvoerder. De Egyptische ambassade heeft „aan bevoegde Sovjet instanties" invulformulieren voor vrij willigers gezonden. Soortgelijke formu lieren zullen ook ter beschikking staan van vrijwilligers in andere landen. Van de zijde van communistisch China is voorts verklaard, dat „tezamen met de Sovjet-Unie alles zal worden gedaan Egypte te helpen in zijn strijd tegen En geland en Frankrijk". Overigens heeft Egypte, mogelijk voortbordurend op het voorstel van premier Boelganin voor Voorts wordt melding gemaakt van vlootbewegingen. Twaalf Amerikaanse torpedojagers zijn gisteren uit New Port naar het Middellandse Zee-gebied ver trokken, een „normale verplaatsing", aldus de Amerikaanse marine. Uit de haven van Norfolk zullen bovendien twee Amerikaanse vliegdekschepen, een kruiser en twaalf torpedojagers vertrek ken voor „belangrijke manoeuvres, ten einde de Atlantische vloot in een staat van permanente voorbereiding" te hou den. Geen enkele verplaatsing van een Amerikaanse vlooteenheid houdt ver band met de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, zo heeft de opperbevel hebber van de vloot, admiraal Wright, op een persconferentie verklaard. Het Arabische avondblad „Al Kahira" heeft gisteravond gemeld, dat de Russische vloot „via het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee op weg is naar Egypte". Dit bericht is evenwel van geen enkele zijde bevestigd. Naar aanleiding van de vraag van Britse en Franse zijde, of de voorge stelde internationale politiemacht in staat zal zijn haar taak, zoals die om schreven is in de desbetreffende reso lutie van de Algemene Vergadering, uit te voeren, verklaarde de secretaris-gene raal van de V.N., Hammarskjöld, dat dit het geval zal zijn, wanneer de Alge mene Vergadering zijn plan voor de in- der te kiezen, van wie men slechts kon vermoeden hoe hy zich als president zou ontpoppen. Stevenson heeft welis waar in de afgelopen verkiezingscam pagne zijn politieke denkbeelden dui delijk ontvouwd, maar hoe hij zijn op vattingen precies zou verwezenlijken had toch pas kunnen blijken nadat hij het (ambt van president van de Ver enigde Staten zou hebben aanvaard. Ook Eisenhower was voor en na zijn verkiezing in 1952 niet dezelfde. Een woordvoerder van de oppositie neigt in zijn uitspraken altijd tot een meer radicale toon dan een regeringsleider, zelfs wanneer die regeringsleider fei telijk meer progressief is dan zijn op ponent. Vervolg op pagina 3) stelling van een dergelijke politiemacht zal hebben goedgekeurd. De Algemene Vergadering zal waarschijnlijk vandaag nog bijeenkomen om zich uit te spreken over het tweede, tevens eindrapport van de secretaris-generaal over de oprichting van de politiemacht. Hammarskjöld zei, dat hij met het zenden van zijn ant woord over deze kwestie aan Londen en Parijs zou wachten, totdat de Algemene Vergadering zou hebben gestemd. Hij was echter vol vertrouwen, dat de Alge mene Vergadering zijn plan zou aan vaarden en dat hij bijgevolgd een posi tief antwoord zou kunnen zenden. (Vervolg op pagina 3) Het invoeren en verspreiden in In donesië van twee Nederlandse weekbla den, de „Katholieke Illustratie" en de „Wereldkroniek", is verboden. Een des betreffend besluit van minister-presi dent Ali Sastroamidjojo is vandaag in het Indonesische staatsblad afgekondigd. In de aankondiging wordt gezegd dat beide weekbladen „voortdurend trach ten materiaal te verzamelen om de naam van Indonesië te besmeuren". Het werd nodig geoordeeld beide bladen in Indo nesië te verbieden „ter handhaving van orde en veiligheid". De nummers van 5 mei en 2 juni van de „Katholieke Illu stratie" en van 17 maart van de „We reldkroniek" worden genoemd, waarin artikelen zijn voorgekomen, die Indo nesië „belasteren". Van de redacties van beide weekbladen vernemen wij, dat deze artikelen tot onderwerp hadden het proces tegen wijlen Leon Jungschlager en de reis van Soekarno naar de Ver enigde Staten. Advertentie 6ARTEU0RISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met plaatselijk mist of veel bewolking maar in de mid dag op de meeste plaatsen zonnig weer. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Tot ma tig of krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Zon: 7.49-17.02. Maan: 12.42-21.56. Tijdens de regering-Truman heeft het Amerikaanse Congres een amen dement op de Constitutie aangeno men, waarbij wordt bepaald, dat een president niet langer dan gedurende twee ambtstermijnen achter elkaar in functie mag blijven. De Republi keinse partjj, aldus Stevenson, heeft van Eisenhower niet veel meer te verwachten en zjj zal zich in toene mende mate gaan verlaten op Nixon, die dan door de Democraten wordt afgeschilderd als een aarts-reactio nair. Om zeven uur vanmorgen, ruim een uur eerder dan in 1952, heeft Stevenson zijn nederlaag toegegeven. (Vervolg op pagina 2) Naar de Romeinse correspondent van het K.N.P. meldt zal de H. Vader zater dag van zijn zomerverblijf te Castel- gandolfo naar Vaticaanstad terugkeren. Normaliter geschiedt dit eerst eind no vember. De vervroegde terugkeer van de H. Vader naar Vaticaanstad wordt in verband gebracht met de internatio nale toestand. Vandaag hebben de be woners van het dorp in een algemene audiëntie afscheid van de Paus genomen. Nederland gaat niet naar de Olym pische Spelen te Melbourne. Alle ver tegenwoordigers van de bij het N.O.C. aangesloten sportbonden heb ben gisteravond tijdens een buiten gewone algemene vergadering een voorstel van het bestuur van het Ne- derlandsch Olympisch Comité van deze strekking aangenomen. Neder land is van oordeel, aldus de moti vering, dat de Olympische Spelen zijn bedoeld als een bijdrage tot het vor men van een beter onderling begrip tussen de jeugd der volkeren door een sportief samenzijn, gezamenlijke sportbeoefening en sportieve kracht meting. Door de gebeurtenissen der laatste dagen in Hongarije is zelfs geen minimale hoop op beter onder ling begrip aanwezig ten aanzien van de Sovjet-Russische deelnemers en mitsdien ontbreekt de basis voor een gezamenlijke sportbeoefening. Aldus het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité. Voorts is een bestuursvoorstel om honderdduizend gulden af te staan voor hulp aan Hongaarse vluchtelin gen aangenomen. Kort nadat Nederland afzag van het deelnemen aan de Spelen te Mel bourne, besliste het Spaans Olym pisch Comité om dezelfde redenen zijn ploeg thuis te laten. Vervolg van pag. 9) Nog steeds komen de vluchtelingen in groten getale over de Oostenrijkse grens. Blijkbaar als gevolg van troepen verschuivingen bij de Russen was gis teren de grens weer op enkele plaatsen open, van welke gelegenheid meer dan duizend Hongaren, onder wie een aantal militairen, gebruik maakten om naar Oostenrijk uit te wijken. Hetaantal vluchtelingen bedraagt thans ongeveer vijftienduizend. Terwijl de Russen met kanonnen en tanks en bombardementsvliegtuigen het heldhaftige Boedapest bestookten en honderden mannen, vrouwen en kin deren het leven lieten, terwijl gevan gen genomen vrijheidsstrijders aan de bruggen over de Donau werden opge hangen of zonder vorm van proces werden neergeschoten, zonden de beu len van de Hongaarse hoofdstad jazz- en swing-muziek over de radio de ontstelde wereld in. In de Duitse con centratie-kampen deden de nazi-sa disten indertijd hetzelfde, wanneer er executies aan de gang waren. De hye na's lachen als er lijken vallen. (Vervolg op pagina 7) BUREAU SMt 5 HAARLEM Telefoon: Ree?: 4, Advertenties 21543 Abonnemente )Q Postgiro 143480 °ijkant. Beve 3ret traat 171, tel. 4790 B|jkantoor en ..ed. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 D'fectie: 3. 3. W. Boerrigter en u Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1