Dr. DREES waarschuwt onverantwoord optreden tegen Ike blijft NIEUWE KAMERLEDEN BEËDIGD Uit Keimemerland der W Ten bate van Hongarije Verbreken betrekkingen met Sovjet- Unie heeft vele nadelen De uitslagen Rode Kruis wil corridor Read bezoekt de vluchtelingen Verbod tot samenscholing in Den Haag Roofoverval te Hilvarenbeek Troonrede van Britse koningin Zinkend Duits schip op Oceaan Raddraaiers in Utrecht streng gestraft Twee gevangenen ontsnapt Gasverstikking in Delft Helpt Hongarije KRUISWOORDRAADSEL Hongaarse ploeg nog in Praag ERIC DE NOORMAN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 PAGINA Nederland wil 1000 vluchtelingen opnemen Gortzak in Tweede Kamer „C.P.N. betreurt leed Hongaarse volk' Voor transporten naar Boedapest „Relletjes zijn geen spon tane demonstraties meer C.P.N.-raadslid Utrecht Bloedig eindresultaat Russische politiek dient veroordeeld Snelle en rechtvaardige regeling der problemen Sleepboten proberen het binnen te slepen VELSER-VARIA Snelle berechting om „een voorbeeld te stellen" Zeepost Nabije-Oosten Inleiding over revalidatie CASTRICUM Exportveiling HEEMSKERK UITVOERINGEN UITGESTELD Jan Strijbos voor de K.A.B. Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag ?.s Tl Van. de in ons blad van dinsdag 6 november gepubliceerde prent, door Hans Kresse getekend en gratis ter beschikking gesteld, zullen wij afdrukken op kunst drukpapier laten vervaardigen- Deze afdrukken stellen wij onze lezers ter beschikking voor de prijs van f Na overmaking van dit bedrag op giro-nummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant te Haar lem, toezending per postwissel of in postzegels, zullen wij u de prent franco toezenden. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Nederlandsch Huisvestingcomité ten bate van de nood der Hongaren. VERZOEK AAN I.O.C- RUSLAND UlT TE SLUITEN VOOR O.S- Olympisch Comité van Westeuropees land (Van onze parlementaire redacteur) In de verklaring die de minister-pre sident dr. W. Drees dinsdagmiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd heeft hij gewaarschuwd tegen een onverantwoord optreden van de bevolking tegen de com munisten en de Russiche ambassade hier te lande. Zelfbeheersing dient te worden betracht, opdat het optreden van de po litie kan worden voorkomen. „Deze be wogenheid", aldus dr. Drees, „past niet in onze rechtsorde". Van verschillende zijden is aange drongen de betrekkingen met de Sov jet-Unie te verbreken. Dr. Drees zeide dat bij dergelijke verzoeken niet altijd rekening wordt gehouden met de na delen die daaraan zijn verbonden, en met thans nog bestaande mogelijk heden voor landgenoten en anderen. In ieder geval zou een dergelijke stap moeten worden bezien in het ver band van het. Atlantisch bondgenoot schap. Een zoveel mogelijk eensgezin de politiek is in deze dagen, aldus dr. Drees, geboden, zeker tegenover de Sovjet-Unie. (Vervolg van pag. 1) De vier grote ochtendbladen in Ame rika, de New York Herald Tribune, de New York Times, de Daily Mirror en de Chicago Sun Time, achtten het van morgen om vier al verantwoord om te melden, dat president Eisenhower was herkozen. De nationale voorzitter van de Republikeinse party, Leonard Hall, daagde Stevenson om vyf uur uit toe te geven, dat hö verloren had. Het hoofdkantoor van de Democratische party in Chicago probeerde zich nog te verweren door een bericht te ont kennen, dat Stevenson, zich al had te ruggetrokken om de verklaring op te stellen, waarin hy z„.i nederlaag toe gaf. De nationale voorzitter van de De mocratische party, Paul Butler, zei: „De hoofdzaak is, dat we flink gevoch ten hebben." De situatie voor Stevenson en de De mocratische kandidaat voor het vice- presidentschap, Estes Kefauver, werd hopeloos, toen bleek, dat de aanhang, die president Eisenhower vier jaar ge leden in sommige zuideiyke staten ge kregen heeft, nauweiyks verminderd was. Stevensons .campaign manager", James Finnegan, had crop gerekend, dat zijn kandidaat alle zuidelijk staten plus de z.g. „border-states" zou ver overen, fnet een totaal van 194 kies stemmen. Bovendien zou bh dan nog enkele staten fum^zyij zffde moeten "brengen, die 'OYer grote aantaüèh kies stemmen beschikken; '"zoafs New York, -oua Pennsylvania; Hinoiis nHiGaSfornië, Maar de grote populariteit van Eisen hower, eerder versterkt dan verzwakt door de ernst van de internationale toestand, heeft ai die berekeningen om ver geworpen. De president veroverde opnieuw de zuidelijke staat Virginia en hij leidde vanmorgen in drie andere zuidelijke staten: Tennessee, Florida en Texas. De grote staten New York, Il linois en Pennsylvania schaarden zich blijkbaar zonder aarzelen aan Republi keinse zijde. Een ander mint van belang is nu de nieuwe samenstelling van het Congres. De meerderheid, die de Democraten tot dusver in het Huis van Afgevaar digden bezaten, zullen zü wel niet ver liezen. In de loop van de morgen Werd voorspeld, dat de samenstelling van de Senaat (49 Democraten en 47 Republi keinen) ongewijzigd zou blijven, maar uit allerlei berichten bleek, dat de Re publikeinse kandidaten het er in ver scheidene staten beter afbrachten, dan aanvankelijk werd aangenomen. In het Amerikaanse verkiezingsjargonIke's jaspanden zijn nog groot genoeg om zwakke Republikeinse kandidaten naar de overwinning te slepen. Adlai Stevenson deelde een aantal supporters in de grote balzaal van het Conrad Hilton-hotel te Chicago mee, dat hij het volgende telegram aan Eisenhower had verzonden: „U hebt niet alleen de verkiezingen ge wonnen, maar ook een biyk van groot vertrouwen van het Amerikaanse volk". Het telegram van Stevenson luidde Verder: „Ik zend u mijn hartelijke gelukwen sen. Vanavond zijn wij niet Republikei nen en Democraten, maar Amerikanen. Wij hebben oog voor de ernstige moei- lykheden waarvoor uw regering zich geplaatst ziet. En, als Amerikanen, wen sen wij u, allen tezamen, veel succes in de voor u liggende jaren". De aldus voor de tweede maal ver slagen Democratische kandidaat, voor het presidentschap dankte zijn supporters en zijn „dappere medestryder" Estes Ke fauver. „Gij, die vanavond teleurgesteld zyt, laat ik u bekennen dat ik het ook ben", zei Stevenson. Stevenson zei dat het volk in „een krachtig veelzijdige strüd opnieuw de levenskracht van het democratisch pro ces bevestigd". President Eisenhower heeft, vanoch tend verklaard Zijd herverkiezing tot president der- Verenigde Staten aan te nemen. „Mijn meest hartelijke dank aan heel het Amerikaanse Volk", zei hij. Volgens de laatste tellingen zijn op Eisenhower uitgebracht: 20,9 miljoen stemmen en op .Stevenson 15,4 miljoen. De voorsprong die Eisenhower bezit, maakt'nét theoretisoh mogelijk, dat hij 459 van de 531 kiesstemmen zal verwer ven, 17 meer dan in 1952. lij de Senaat blijven 61 zetels (31 Democraten. 30 Re publikeinen) onbetwist. Van de overige 35 zijn er nu 10 veroverd door Democra ten en 6 door Republikeinen. In het Huis van Afgevaardigden zijn tot dusver ge kozen: 141 Democraten en 71 Republikei nen. Het oude Huis was als volgt samen gesteld: 230 Democraten en 201 Republi keinen (4 vacatures). In de staat New York wordt de De mocratische senator Herbert Lehmann opgevolgd door de Republikein Jacob Javits, die de Democratische burgemees ter van New York, Wagner, heeft ver slagen. Dr. Drees constateerde dat een van de onvermijdelijke gevolgen van het gebeurde is, dat. de opgetreden ont spanning in het contact met de Sovjet unie is verbroken. Het is met de huidige situatie niet meer verenigbaar, zo zeide dr. Droes dat culturele en sportdemonstraties van Sovjetzyde hier te lande zouden doorgaan. De regering volgt de ontwikkeling met grote bezorgdheid. Zij is ervan overtuigd, dat het Nederlandse volk zich nog meer bewust moet worden van de noodzakelijkheid van een zo groot mogeiyke verbondenheid voor het behoud van de vryheid. Terwijl de Kamer, die thans 150 le den telt. in alle stilte en rechtstaande toeluisterde, waarby ook vier van de zeven communisten, had de president van de Tweede Kamer dr. L G. Kor- tenhorst tevoren in een krachtige rede de stryd om de vrijheid van het Hon gaarse volk herdacht en de indrukken weergegeven die dit op Nederland heeft gemaakt. Hij vatte het verraad van Rusland sa men in het beeld „het Hosanna was nog niet verstomd toen het kruisig hen de vryheidshelden in de oren klonk". Dr. Kortenhorst herinnerde eraan dat Neder land niet geheel machteloos staat tegen over het onzegbaar leed van het uiteen gereten Hongaarse volk. Wy kunnen hel pen door gebed en offer. Wat dit laatste betreft: geen ramp heeft tevergeefs op onze grootmoedig heid en gastvryheid ooit een beroep gedaan. De Kamer vertrouwt dat ook de regering niet in gebreke zal blyven samen met de vertegenwoordigers der andere vrije volkeren wegen en midde len te zoeken om het gefolterde Hon gaarse volk te hulp te snellen. (Van onze Haagse redactie) De minister President dr. W. Drees heeft dinsdagmiddag In de Tweede Ka mer verklaard dat ons land bereid is duizend Hongaarse vluchtelingen op te nemen. De Nederlandse Federatie voor Vluch telingenhulp verzoekt in verband hier mede Nederlanders, die eventueel be reid zijn een Hongaars gezin te herber gen. dit met een toelichting mede te delen aan „Vluchtelingenhulp", post bus 5100, Den Haag. Dit geldt ook voor hen, die een Hongaars kind zou den willen opnemen. Dinsdagmorgen kon nog niet gezegd worden, of en hoe de gedachte om Hongaren in Nederland gastvrijheid te bieden dit speciaal voor wat ^de kinderen betreft. te realiserenis. Men acht het echter nuttig nu reeds gegevens te ontvangen, opdat deze ge ordend ter beschikking staan voor het geval de in brede kringen levende wens, om op deze wijze hulp te bie den, inderdaad verwezenlijkt kan wor den. (Van onze parlementaire redactie) De CPN-fractie ln de Tweede Kamer heeft zich dinsdagmiddag vrij rustig ge houden. BH de redevoeringen, die drr Kor tenhorst en dr. Drees hielden in ver band met de gebeurtenissen in Honga rije, gingen de aanwezige communisten de heren Wagenaar, Gortzak, Reuter en mevr. Lips-Odlnot evenals de andere Kamerleden staan. Na de rede van dr. Drees verklaarde de heer Gortzak na mens zl1n fractie dat ook de communisten diep het leed betreuren, dat over het Hongaarse volk is gekomen, doch dat zU zich met nadruk wensen los te maken van de politieke motiveringen, die de voorzitter van de Kamer daarbij had gegeven. Daarna ontspon zich nog een kleine discussie tussen dr. Kortenhorst en de heer Wagenaar. De communistische spre ker bracht de situatie in Egypte ter spra ke. De voorzitter gaf hem echter te ver staan, dat die evenals de situatie in Hon garije aan de orde zou kunnen komen bij de behandeling van de defensiebegroting, welke behandeling door dr. Drees als minister van Buitenlandse Zaken a.i. zal worden bygewoond. (Van onze speciale verslaggever) Het Internationale Rode Kruis, dat voor de hulpverlening aan Hongarije zijn hoofdkwartier heeft te Wenen, stelt pogingen in het werk om van de Russen gedaan te krijgen, dat er een corridor wordt gevormd, waarlangs transporten naar Boedapest kunnen worden geleid. Er wachten grote voor raden in Wenen, die nog dagelijks met zendingen uit tal van landen worden uitgebreid. Zij zouden onmiddellijk ter beschikking zijn. (Van onze speciale verslaggever) De waarnemend hoge commissaris voor de vluchtelingen de Canadees James Read, wordt hedenavond in Wenen verwacht. Hij zal morgen de Hongaarse vluchtelingen bezoeken, die te Traiskirchen en Judenau zijn onder gebracht. In verband met de ernstige relletjes, die zondag, en maandagavond in Den Haag hebben plaats gegrepen, heeft de loco-burgemeester, wethouder C. H. P. W, van den Oever, een samenscho lingsverbod van meer dan drie per sonen uitgevaardigd. Dit verbod ging dinsdagavond om 20 uur in en betreft de Prinsegracht en omgeving en de omgeving van de Russische ambassade. Bij een eventuele ordeverstoring zou de politie zeer streng optreden. Het pu bliek werd geadviseerd vanv deze plaatsen weg te blijven. Op een politiepersconferentie heeft de loco-burgemeester medegedeeld, dat bedoelde relletjes niets meer te ma ken hebben met spontane demonstra ties tegen de gebeurtenissen in "longa- rii' Joch verwekt worden door bal dadige elementen, die ook op oude jaarsavond de binnenstad op stelten plegen te zetten. Daar deze toestand niet langer kan doorgaan, is het bo venstaande verbod uitgevaardigd. Het CPN-lid van de Utrechtse ge meenteraad, L. D. E. J. Kramer heeft een verklaring afgelegd, waarin hij het „paciffetisch opgezet1*'belaid van' Khroesjr sjeV toejuicht, /naE(r het bloetftg erncf- resultaat 'daaraan, veroordeelt. Dit eindresultaat dient'te worden veroordeeld op gronden van menselijk heid en van politieke visie. Na het falen van de regering van Stalin en die van Khroesjtsjev wordt het onmoge lijk zich te verenigen met het in de Oost-Europese landen gevoerde beleid. Voor het raadslid Kramer zal het al leen mogelijk zyn de politiek van de CPN te biyven volgen, indien deze gevoerd wordt op volkomen zelfstan dige Nederlandse wyze, gericht op het langs eigen verantwoorde weg bervor- deren van het socialisme". Maandagavond is een roofoverval ge pleegd te Hilvarenbeek, waarbij een buit van 500 is meegenomen. Omstreeks negen uur vervoegde zich aan de woning van de kassier van de Boerenleenbank te Biest-Houtakker on der Hilvarenbeek een man, die de kas sier verzocht diens dochter te mogen spreken over een collecte ten bate van de slachtoffers in Hongarye. Op de uit nodiging om binnen te komen kwamen nog twee mannen, die zich verdekt had den opgesteld, naar binnen. De indrin gers sloten toen de buitendeur en de familie werd onder bedreiging met een pistool gedwongen de huiskamer bin nen te gaan, waar de overvallers de telefoon onklaar maakten. De kassier stelde zich echter te weer en viel een van de indringers aan. By de vechtparty, die ontstond, kreeg de kassier een klap met een gummistok op het hoofd en wist een der andere Indringers de sleutel van de kassier te bemachtigen. De kluis deur werd geopend en het zich in de kluis bevindende geld ongeveer 500 werd medegenomen. 16. In een wat moedeloze stemming zitten Eric en Svein de toestand te bepraten, waarin ze geraakt zijn. „Hoe zou het met Cendrach en de andere twee zijn gegaan", zegt Eric bezorgd. „Ik wou dat ik wist wat deze mensen van ons willen". „Ja", valt Svein in, „en ik zou wel eens willen weten van wie dat Noorse boegbeeld is geweest, waar ze omheen stonden te springen". „Mogelijk komt die drakenkop van een schip van Ragnar de Rode", oppert Eric. „Dat moesten we eens kunnen uitvissen. Het is wel eigenaardig, dat die mannen niet vijandig doen, maar vertrouwen doe ik het toch niet helemaal. Daarom vind ik, dat we moeten proberen, hier weg te komen". „Tot je dienst, Noorman", zegt Svein nuchter. „Als je maar zegt waarheen!" „In elk geval staat vast, dat hier Noren vóór ons waren", stelt Eric vast, „en die moeten toch ook ergens heen gegaan zijn. In deze onherbergzame streek is immers niets te beginnen. We moeten dus eerst trachten het een en ander hierover te weten te komen. Lukt ons dat, dan kunnen we proberen, in aanraking te komen met onze voorgangers. Lukt het niet, dan lijkt het mij toch het beste in elk geval hier vandaan te gaan, bijvoorbeeld in zuidelijke richting. Daar zag ik tenminste bossen in de verte". Op dit ogenblik betreedt een oude man de hut en wenkt Eric, hem te volgen. Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië heeft gisteren in een rede bö de opening van de nieuwe zitting van het parlement verklaard, dat de Britse re gering haar pogingen zal voortzetten om met alle middelen „een snelle en rechtvaardige regeling van de veie pro blemen, die voortvloeien uit de ernstige toestand in het Midden-Oosten te be werkstelligen." De koningin zei, dat te dien einde de Britse regering een zeer grote mate van samenwerking met het Gemene best, met de bondgenoten in de NATO en in Europa en met de internationale organisaties, waarvan Groot-Brittannië deel uitmaakt, zal toejuichen. De koningin sprak de rede, waarin het program van de regering wordt uiteengezet, uit in het Hogerhuis, waar zij was gezeten op de gouden troon. De koningin zei, dat de regering, die voort zal gaan met het nemen van maatre gelen tegen de verzetsbeweging op Cy prus, alles zal doen om de vraagstukken nopens het eiland op te lossen door een nieuwe en liberale grondwet, die de rechten van alle bevolkingsgroepen en de belangen van Groot-Brittannië en zijn bondgenoten zal waarborgen. De regering, die het traditionele pre ferentiestelsel in het Gemenebest be vordert, hecht grote betekenis aan ver groting van de economische samenwer king in Europa. Er zullen wetsvoorstel len worden ingediend tot invoering van retorsie- en andere beschermende rech ten op invoer, aldus de rede van de ko ningin. Ook zullen in het komende re geringsjaar maatregelen worden voor gesteld tot verdere staatsrechteiyke ont wikkeling van Britse gebieden-.«B yvets- lo'rttwerpen wprden. ingediend /tot wijzi ging van de wettelijke bepalingen in* zake moord en tót beperking van de toepassing van de doodstraf. Tenslotte deelde de koningin mee, dat zij en de Hertog van Edinburgh bezoeken zullen brengen aan Portugal, Frankrijk en De nemarken. (Reuter) (Van onze correspondent) Twee sleepboten van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst te Maassluis, de „Ebro" en de „Oceaan", houden op het ogenblik de wacht bij het Duitse 7200 ton metende motorschip „Helga Bolten", dat op een woedende Atlanti sche Oceaan ongeveer 500 km van de Azoren zonder bemanning en met inge slagen luiken ronddrijft. Het is nu al een week geleden dat dit schip door de stortzeeën zwaar getroffen werd, Het was onderweg van Newport News naar Bergen in Noorwegen en kreeg 450 myi ten zuiden van Kaap Race met storm te kampen. De kapitein zond noodseinen uit toen de „Helga Bolten" al te veel water begon te maken. De „Mauretartia" van de Cunardline snelde te hulp en een coaster van de Ameri kaanse kustwacht nam de gehele be manning aan boord. Toch hoopte men het schip nog te kunnen behouden, hoe wel de toestand steeds gevaariyker werd. Nog eenmaal is de kapitein weer aan boord gegaan, maar gistermiddag is de gehele bemanning inclusief de gezagvoerder met de kustwachter naar Amerika gebracht, vanwaar men de thuisreis aanvaardt. De „Oceaan" en de „Ebro" hopen vandaag met succes een poging te kunnen wagen om de „Helga Bolten", die nog steeds dryft, op sleep touw te nemen. V Programma gewijzigd. Het bestuur van de Velser kunstkring „Voor allen" heeft besloten de voordrachts kunstavonden van woensdag en donder dag, resp. in Velsen-noord en Sant poort, doorgang te doen vinden. In ver band met de gebeurtenissen in Hon garye heeft Ennu Mols-de Leeuwe haar programma echter gewijzigd en daaruit het komische gedeelte laten vervallen. Uit de vishal. De reportagedienst van raflio wereldomroep was dinsdag morgen al heel vroeg uit de veren. In de vishallen te IJmuiden werden opna men gemaakt van de lossing en de afslag. Het ligt in de bedoeling de reportage, die hiervan gemaakt is, de volgende week woensdag uit te zenden. Velsen - Guildford. Het is nu wel zo goed als zeker, dat het volgend jaar Velsense jongeren een bezoek zullen brengen aan de Britse stad Guildford, die dan zijn 700-jarig bestaan viert, en dat jeugd uit deze stad een tegenbezoek aan Velsen komt brengen. De plannen voor deze uitwisseling zijn, nadat de ambtenaar voor jeugdzaken, de heer G. J. Kwakkel enige maanden geleden naar Engeland vloog, de vórige week in vaster vorm gegoten tijdens het be zoek, dat zijn collega 'uit Guildford, mr. L. J. Griffith, die vergezeld was van In handen van de voorzitter van de Tweede Kamer legden dinsdagmiddag de meeste nieuwe Kamerleden de eden of verklaring en beloften af. Deze foto geeft een beeld van de plechtigheid. De .Utrechtse kantonrechter heeft gistermorgen reeds vier belhamels ver oordeeld, die maandagavond hadden deelgenomen aan een rel tegen de po litie op de Mariaplaats by het kantoor van „De Waarheid". Een meerderjarige werd veroordeeld tot drie dagen hech tenis; de andere drie tot geldboeten van veertig, dertig en tien gulden en vóorwaardelyke tuchtschoolstraffen. Maandagavond verzamelden zich weer honderden jongelui rond de Ma riaplaats. De politie, met karabijnen en. traangasbommen bewapend, waarschuw de dat zy strenger zou optreden dan zondagavond. De jongelui beantwoord den de oproep om naar huis te gaan met het gooien van stenen naar de agenten, van wie er drie gewond wer den. De politie voerde enige charges uit en arresteerde twaalf van de meest op de voorgrond tredende belhamels. Vier van hen, waaronder een pas zestien jarige Mulo-scholier, stonden dinsdag morgen in het beklaagdenbankje, heel timide. Een boom van een jonge kerel brak zelfs in snikken uit toen hij zich veroordeeld hoorde tot drie dagen hech tenis. De kantonrechter wees erop dat er een voorbeeld gesteld moest worden, en hij gaf toe dat de vier hiervan enigszins de dupe werden; „dat is het risico van een dergelijk optreden", zei hij. Tevoren had de officier van justitie een week hech tenis voor de oudste twee en vyftig gul den boete voor de jongste twee geëist. De relletjes van zondagavond kon hy verklaren wegens de politieke gebeur tenissen, maar wat maandagavond in Utrecht gebeurde, was alleen kwajon- genswerk van raddraaiers, die van de droevige gebeurtenissen misbruik maak ten om tegen de politie op te treden. i Twee gevangenen, werkzaam in de kleermakery van de strafgevangenis aan de Pompstationweg in Scheveningen, zijn maandagavond omstreeks zes uur ontsnapt; het zyn de 25-jarige kraan drijver W. v.d. W. uit Amsterdam en de 43-jarige fabrieksarbeider C. B. uit A- mersfoort. Zij zaten resp. gevangenis straffen uit van drie en zes jaar. De mannen hebben weten te ontsnappen door het verbreken van het hangslot van een traliehek. Zij wisten met be hulp van touw via afdakjes de binnen plaats te bereiken en slaagden er met behulp van bouwmaterialen in over een vier meter hoge muur te klimmen. Men heeft speurhonden ingezet, maar tot op heden is er geen spoor gevonden. Te Delft is dinsdagochtend de 42- jarige J. C. W. door gasverstikking om het leven gekomen. Zijn echtge note is ter verpleging in het Oude en Nieuwe gasthuis opgenomen. Haar toe stand is redelijk goed. Twee kinderen, resp. van vier en zeven jaar, die in een andere kamer sliepen, mankeerden niets en zijn bij buren ondergebracht. Het gas kon het huis binnenstromen, doordat de slang van het gaskomfoor was losgeraakt. De P.T.T. deelt mede dat wegens de gebeurtenissen in het Nabije Oosten de zeepostverzending (brievenpost en pak- ketpost) naar Egypte, Soedan en Saoedi- Arabië voorlopig is gestaakt. Verzen ding van luchtpost naar Egypte wordt beproefd. de voorzitter van de jeugdzorg-commis sie, mr. C. I. Nicklin, aan Velsen brachten. Wanneer alles goed gaat zijn 25 Velsenaren tussen 16 en 21 jaar van 21 tot 29 juni 1957 de gast van Guild ford, waarna van 16 tot 24 augustus een even sterke groep uit Guildford naar Velsen komt overwippen. Rode Kruis. Het Nederlandsche Rode Kruis heeft de periode van 1 november 1956 tot 15 januari 1957 be stemd voor een landelijke ledenwerfac tie. Men kan er hele verhalen over schryven. Maar zij, die nog geen lid zijn en denken aan de gebeurtenissen van de laatste dagen, zullen ook zonder die verhalen nu wel weten, wat van hen verwacht wordt. De sociale sectie „Coördinatie-commis sie voor maatschappelijk werk", afdeling van de Velser Gemeenschap, belegt op donderdag 15 november 's avonds om half negen in een van de zalen van het cultureel centrum, een bijeenkomst voor de instellingen, werkzaam op het ter rein van het maatschappelijk werk, die by deze sectie aangesloten zyn. De heer J. G. van der Sluys, provinciaal revalida- tie-arts in Noord-Holland, zal die avond spreken over „Revalidatie", een onder werp, dat in het middelpunt van de be langstelling staat. Hoe kunnen wy Hongarye helpen? Deze vraag hebben wy ons de laatste dagen herhaaldelijk .gesteld want we hebben allen gevoeld, dat hier gehol'pen moet worden. Veel is er gebeden voor de arme Hongaren, doch nu krygt u de gelegenheid om naast het gebed ook een offer te brengen. Onder auspiciën van het Hoge Com missariaat der Verenigde Naties voor de Vluchtelingen zal een dezer dagen een collecte worden gehouden. In Cas- tricum zal deze collecte worden gehou den met gesloten zakjes, zodat u vol gens de ingeving van uw hart kunt of feren zonder dat een ander weet welk bedrag u gegeven hebt. De zakjes wor den thuis bezorgd en enige dagen later opgehaald. Deponeert uw offer direct na ontvangst van het zakje daarin en leg het klaar, zodat de collectanten niet behoeven te wachten als de zakjes worden opgehaald. Bydragen kunnen pok gestort worden op postgirorekening no. 43811 van de Gemeente-Ontvanger van Castricum, ofwel op postgiroreke ning 442618 van de Coöp. Raiffeisen- bank ofwel op postgirorekening 212850 van de Nutsspaarbank beide te Cas tricum. Op het strookje vermelden: „Voor Hongarye". Een tweede manier van hulpverle ning is het opnemen van vluchtelingen. Er is nog niet bekend hoeveel vluchte lingen er in ons land zullen komen, doch het ïykt my gewenst, dat degenen die vluchtelingen willen opnemen reeds thans een schriftelyke opgave aan het gemeentehuis zenden van hun bereid heid daartoe, eventueel met opgave van geslacht, leeftyd enz. Ook kunnen deze mededelingen mondeling worden gedaan ter secretarie van 9 tot 12 uur. Het is natuuriyk nog niet bekend hoe lang deze vluchtelingen hier opgeno men moeten blyven. Ik acht het niet nodig de collecte en het opnemen van vluchtelingen by u aan te bevelen. Ik ben ervan overtuigd dat gy allen verlangt iets voor de Hon garen te kunnen doen. De Burgemeester van Castricum C. F. SMEETS. Dinsdag werd op de exportveiling van Ons Belang 55.000 kg. peen aan gevoerd. De noteringen waren kwali teit B 10.50-12.60, C 13.50-14.70, D 11.50- 15.30. De uitvoeringen voor de Ouden van Dagen, die op 8 en 9 november in de K.S.A. gegeven zonden worden, zijn voorlopig uitgesteld. Kaarten kan men aan de K.S.A. inwisselen. Op uitnodiging van de K.A.B. hield de bekende vogel- en plantenkenner Jan Strybos een filmavond in de zaal van Gebr. Dam. Hy Het de aanwezi gen een reis maken langs de lange Noor se kust met zijn prachtige kleine stad jes met hun grote bedryvigheid. Ook Het hij een walvisstation zien. Langs het Bereneiland ging het naar Spits bergen. Hier heeft de heer Strybos met zijn vrouw de afgelopen zomer doorge bracht. De zomer duurt maar heel kort. Pas op 19 april komt de zon bo ven de kim om 27 oktober weer voor goed te verdwijnen. Dan komt de pool nacht. Spitsbergen zou reeds in 1193 door de Noormannen ontdekt zyn. Het is tweemaal zo groot als Nederland en heeft slechts 5000 inwoners. De .zomer heeft een milde temperatuur, zo onge veer 15 graden. Des winters daalt de temperatuur tot soms 45 graden onder nul. Er leven op Spitsbergen maar 25 soorten vogels, maar er zijn er ontzet tend veel. Het is op Spitsbergen ge zond leven. Prachtige plaatjes vertoon de de heer Strijbos over broedende vo gels op Spitsbergen. I Horizontaal; 1, huisdier; 4. deel v. e schip; 7. vogelprodukt; 8. Chin, maat! 9. waterhoogte (afk.); 10. herkauwer; 11. namelyk (afk.); 13. windrichting (afk.); 14. krantenjongen; 15. verlan gen; 17. ontwerp; 18. herkauwer; 20' metaal; 22. slede; 25. goud (fr.); 26- de lezer (Lat. afk.); 27. water in Bra bant; 28. geogr. aanduiding (afk.); 30- reeds; 31. vogel; 32. deel v. d. voet- Verticaal: 1. deel v. d. hand; 2. stof- maat; 3. beteuterd; 4. schaap; 5. voor zetsel; 6. tip; 12. schaakstuk; 13. juiste gewicht; 14. woonschip; 16. vr. munt; 19. vruchtbare plek; 21. land in Azië; 23. wiel; 24. loterijbriefje; 27. meisjes naam; 29. Fr- lidwoord. Horizontaal: 1. continent; 2. raar, orde; 3. esperantist; 4. me, - kas, - Amor; 5. storm; 6. troep, - lief; 7. S.1-, - visnet; 8. rosbief, - no; 9. idee, - raf fia; 10. huid, - nurks; 11. m.n., - neon- trast. Verticaal: 1. crematorium; 2. oase, - Odin; 3. nap, - mossel; 4. trek, - Elbe! 5. rasp, - zo; 6. naast, - ver; 7. olifant; 8. notaris, - fur; 9. trimmen. - ira; 10- >DSO, feniks; .11. metrö, - toast. fSl3 In tegenstelling met vroegere be richten, waarin het heette, dat een eerste ploeg Hongaarse atleten uit Praag vertrokken was, wordt gemeld, dat het gezelschap van 150 man notf altyd in de Tsjechische hoofdstad wacht tot het kan vertrekken. Eed particuliere Franse luchtvaartmaat schappij zou zich bereid verklaard hebben de Hongaren te vervoeren, maar een waarborgsom van ongeveer 850.000 mark hebben gevraagd. In een gesprek met de Hamburgse Morgenpost heeft dr. Sir, de leider van de Hongaarse ploeg, verklaard, dat bij geen contact heeft met. Boedapest, maar hoopt, dat de Hongaarse ambas sade te Parijs het geld voor de vlucht naar Melbourne beschikbaar zal stel len. In Lausanne loopt het gerucht, dat de Hongaarse koerier, die met het be drag onderweg was naar Wenen, spoorloos verdwenen zou zijn. Het laat zich aanzien, dat het In ternationaal Olympisch Comité zich bezig zal moeten houden met de vraag of het Rusland, gezien de ver bittering in de westerse wereld over de gebeurtenissen in Hongarye, moe1 ontraden aan de Olympische Spelen deel te nemen. Een correspondent van het Duitse persbureau D. P. A. te Genève ver neemt, dat het I. O. C. door een na tionaal olympisch comité van een land in West-Europa verzocht is daar toe strekkende stappen te doen in Moskou.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2