Me 0 r van dan de helft Suez-kanaal onder controle Port Said en Port Foead in Brits-Franse handen Naar een V.-N.- politiemacht I Hammarskjölds plan voor een V.N.-politiemaeht Kinderen spuwden naar de Russen Bijval van het Lagerhuis PEP-SELS Geen tijd voor verandering VeakcJe Kanaal pas over drie maanden bevaarbaar Sovjet-Unie gereed Egypte militair bii te staan Sovjet-leiders niet meer welkom in Scandinavië fj „Gee/i strijdmacht zoals die in Korea of zoals de Brits-Franse in Egypte" „Op een dode Hongaar meer komt het niet meer aan Amerika over weegt voorstel van Zwitserland Tenlasteleggingen te Poznan inge trokken beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen l Chefarine „4' Opperste Sovjet niet naar Parijs WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 Parijs ontsteld Egypte verbreekt betrekkingen met Australië Zjoekov Iraq Petroleum Comp. Herstel pijpleiding zal veel tijd vragen 4711 Steeds present EAl) DE COLOGNE Verklaring van Eden Portret-prijs Minister Witte op de staatsmijn Maurits Bijeenkomst Grote Vier Frankrijk protesteert bij de Sovjet-Unie Ongeveer anderhalf uur vóór de Brits-Franse bekendmaking, dat het vuren in Egypte werd gestaakt, deel de een woordvoerder vai het Franse ministerie van defensie mee, dat Port Saïd en Port Faoed door Britse en Franse luchtlandingstroepen was ver overd. Snelle gemotoriseerde eenheden rukten vervolgens op naar het zuiden in een poging binnen enkele uren de steden Ismaïlia en Suez te bezetten. Gistermiddag om vtff uur hadden Fran se commando's het plaatsje El Kan- thara bereikt; dat hield in, dat .de Brit ten en Fransen meer dan de helft van de lengte van het kanaal controleerden. De Franse woordvoerder deelde mee, dat 95 pet van de Egyptische luchtmacht i vernield en dat aan de Egyptische vlootstrijdkrachten ernstige schade is toegebracht. Men neemt aan, dat ploegen Britce en Franse specialisten reeds bezig zijn met het lichten van scheepswrakken, die het Suezkanaal jlokkeren. Giste ren werd geschat, dat het nog wel een maand of drie zou duren, vóór dat de vaart door het Suezkanaal weer onbelemmerd mogelijk is. Er is een zucht van verlichting door de wereld gegaan bij het verne men van het bericht, dat in Egyp te het vuren is gestaakt. En als de Egyp- tenaren nu niet zelf weer de strijd be ginnen, is er althans uitzicht op een oplossing van de crisis in het Midden- Oosten. De onmiddellijke oorlogsdrei ging die gisteren nog bestond, schijnt voor het ogenblik te zijn geweken, al is de internationale situatie ook nu nog zeer zorgelijk en al groeit in de vrije wereld de anti-Russische stemming, die veroorzaakt werd door de misdaad, die door Moskou ten aanzien van Hongarije werd begaan. Het is coed dat de breuk weer ge heeld schijnt te worden, die een week geleden tussen Amerika enerzijds en En geland en Frankrijk anderzijds was ont staan. Vooral nu Moskou zo ondub belzinnig blijk heeft gegeven van zijn vijandige gezindheid tegenover de de mocratische idee, is het zaak dat het j 1 ?e Keiederen sluit. Het is ook J?.™ dat uit de huidige crisis in het Midden-Oosten de vorming van een po- litie-apparaat van de VN. zal voort komen. Een apparaat, dat de V.N. in staat moet stellen de handhaving van do orde en de vrede in het gebied rond het Suezkanaal zelf ter hand te nemen, hetgeen uiteraard om vele redenen be ter is dan dat dit door twee wereld- mogendheden zou gebeuren, hetgeen imers tot een conflict tussen de beide voornaamste mogendheden ter wereld had kunnen leiden. Dat Engeland de vorige week woens dag begonnen interventie zo spoedig mo gelijk weer wilde beëindigen, bleek reeds vorige week vrijdag uit een ver klaring var de Britse gedelegeerde in de Algemene Vergadering van de V.N., Sir Pierson Dixon. Kennelijk vond Lon den het hoogst onplezierig ,,to go it alone" Daarom zei Sir Pierson in de Assemblée, dat het de Britten zou ver heugen als de V.N. de physieke taak zouden willen overnemen de vrede in het Midden-Oosten te handhaven. En de woordvoerder van het met Enge land door het Gemenebest zo nauw verbonden Canada, Lester Pearson, had in de zelfde bijeenkomst van de Assem blée het idee geopperd van de oprich ting van een „internationale vredes- en politiemacht" onder auspiciën van de V.N. Dat Amerika dit denkbeeld onmiddellijk met instemming begroette was een zeer verheugend feit. Intussen was Eden zaterdag in het Lagerhuis op het door Lester Pearson gelanceer de plan ingegaan. Engeland, zo zei Eden, zou gaarne de militaire actie stopzetten als Egypte en Israël een V.N.-strijdmacht zouden accepteren die de vrede zou moeten garanderen. Voorts zou een dergelijke macht in het Mid den-Oosten gehandhaafd moeten blijven tot de conflicten in het gebied definitief waren geregeld, en tenslotte zouden de Anglo-Franse troepen eerst terugtrek ken als de V.N.-strijdmacht in actie was gekomen. De Algemene Vergade ring van de V.N. heeft maandag de vrij- dag gelanceerde idee overgenomen, en de Assemblée verklaarde zich in prin- cipe akkoord met de oprichting van een internationaal politieel apparaat. De uitwerking van de idee werd op gedragen aan de secretaris-generaal Van de V.N., Dag Hammarskjöld. Van-, daag zal naar alle waarschijnlijkheid de Algemene Vergadering zich over het eindrapport van Hammarskiöld betref fende de politiemacht uitspreken. De samenstelling van zo'n politiemacht Zou overigens nog wel enige moeilijk heden kunnen opleveren. In de resolutie Van de Algemene Vergadering van de V.N. waarin het idee aan de orde werd Kesteld was bepaald dat de vijf perma nente leden van de Veiligheidsraad ■Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland eh Nationalistisch China van deelne- {ning zouden worden uitgesloten. Maar 2®t is tot op heden niet waarschijnlijk dat f fankrijk en vooral Engeland zich geheel tf de kanaalzone zullen willen terug reken. Er is o.m. het probleem van de technici in dit gebied. Als nu de dgelsen en Fransen toch in het gebied jouden willen blijven, zou Rusland ook „ubnen eisen vertegenwoordigd te mo- ger» zijn. fe kern van de voorgestelde politie macht, of „United Nations Command orce", zou Hammarskjöld willen doen ortnen door leden van de Organisatie toezicht moet houden op de nale- 'n8 van de Palestijnse wapenstilstand, zogenaamde „Truce Supervision Or- 5j"'zati°n" van de V.N. die onder lei- Bin? staat van de Canadees, Generaal «ns Burns zou een aantal officieren «-.„'l zlJn staf voor het kader van de *teÏÏenan<* ^orce ter beschikking moeten va»6'?'® 's reeds vanaf de oprichting v de V.N. gezocht naar de mogelijk heid om een internationale politiemacht fP. richten. Die mogelijkheid heeft zien nu voorgedaan, en zij is dank baar aangegrepen. Een Britse woordvoerder deelde mee, dat de stad Port Saïd slechts licht be schadigd is en dat de Britse consul erop toeziet, dat de openbare diensten er behoorlijk functioneren. In Egyptische berichten wordt ont kend, dat Port Saïd al in handen van Britten en Fransen is. Er woeden vol gens deze berichten in e stad nog straatgevechten. Ook wordt de mede deling van Brits-Franse zijde ontkend, dat er gisteren niet meer gebombar deerd is. Radio Caïro meldt, dat Cairo, Alexandrië en Ismaïlia gisteren voort durend door de Brits-Franse lucht macht zfjn bestookt. Radio Caïro riep de burgerbevolking en het leger op tot het uiterste weerstand te bieden. „Port Said moet een tweede Stalingrad wor den", aldus deze zender. Uit Damascus wordt gemeld, dat Sy rische luchtdoelartillerie een Britse Canberra-straalbommenwerper heeft neergeschoten. In Parijs wordt vernomen, dat de Franse regering ontsteld en misnoegd zou zijn over een Britse eis, dat de Israëlische troepen zich zo spoedig mo gelijk moeten terugtrekken achter de bestandslijn van 1949. De Franse rege ring meent, dat deze eis op een onge legen tijdstip komt. Premier Ben Goerion van Israël en de Israëlische stafchef, generaal Moshe Da'yan, hebben meegedeeld, dat van de Israëlische troepen bij de operaties tegen Egypte slechts 150 man is ge sneuveld. Twee Egyptische pantserdi visies zijn vernietigd; 5.000 Egyptische soldaten zijn gevangen genomen en 2.000 gedood. Ben Goerion kondigde aan, dat het eilandje Tiran in de Golf van Akaba zijn Bijbelse naam Yot Chat weer zal krij gen en dat Eilath aan de Golf van Aka ba weer Israëls voornaamste haven zal worden, net als in de dagen van koning Sa lomon. De Israëlische troepen zfjn erin ge slaagd de olievelden ten zuiden van Suez onbeschadigd in handen te krij gen. De jaarlijkse produktie van deze velden bedraagt een half miljoen ton ruwe olie, voldoende om driekwart van de Israëlische behoefte te dekken. (A.F.P., Reuter, U.P.) De Jordaanse radio heeft gemeld, dat volgens een officiële bekendmaking in Cairo Egypte met ingang van gisteren de betrekkingen met Australië ver broken heeft. Saoedi-Arabië heeft alle betrekkingen met Engeland en Frankrijk verbroken en zijn olievoorraden voor Britse en Franse tankschepen afgesloten, aldus een communiqué van de Saoedi-Ara- bische Radio- en persdienst in Djedda, dat aoor radio Cairo is omgeroepen (Reuter) De Russische ministe- van defensie, Georgi Zji kov, heeft vandaag ver klaard dat de Sovjet-Unie „bereid is om met zijn strijdmachten de ge wapende aggressie in Egypte tot staan te helpen brengen." Zjoekov legde zijn verklaring af in een toespraak die hij op het Rode Plein te Moskou hield, waar ter gelegenheid van de 39ste verjaardag van de Okto berrevolutie duizenden soldaten en Mos- kovieten verzameld waren. „Rusland baseert zijn buitenlandse politiek altijd op het beginsel van het vreedzaam samenbestaan en het handhavenl van de wereldvrede," aldus Zjoekov. Ook verklaarde Zjoekov dat Rusland bereid is met zijn strijdkrachten te helpen, „in samenwerking met andere leden van de Verenigde Naties," daar mee de nadruk leggend op de bood schap van premier Boelganin, van twee dagen geleden. De verklaringen van Zjoekov werden door radio Moskou uitgezonden tijdens een reportage van de plechtigheden op het Rode Plein, en door monitors in Londen opgevangen In het verslag van radio Moskou wordt gezegd dat „alle Russische lei ders" op het Lenin-Stalin mausoleum stonden tijdens de parade die na Zjoe- kovs toespraak gehouden werd. De ra dio noemde echter in het geheel geen namen. Ook vermeldde radio Moskou dat er in de mensenmenigten weinig por tretten, en geen van de huidige Russi sche leiders, werden meegedragen. En kele betogers droegen portretten mee van Lenin. Het voorgestelde bezoek van de Rus sische premier, Boelganin, en de Sov jet-communistische partijsecretaris, Khroestsjev, aan Noorwegen, Zweden en Denemarken zal waarschijnlijk afge last worden nu de regeringen van deze landen tijdelijk besloten hebben te wei geren de Russen te ontvangen, zo ver neemt United Press uit betrouwbare bron. Men verwacht binnenkort officiële verklaringen in Stockholm, Oslo en Ko penhagen. De beide Russiche leiders werden uit genodigd, nwiat de drie Scandinavische premiers verleden jaar onafhankelijk van elkaar Moskou hadden bezocht gemeenschappelijk Russisch-Amerikaanse interventie, ook Amerika officieel ver zocht vrijwilligers en wapens te zenden. Volgens de berichten, die te Beiroet worden ontvangen door oliemaatschap pijen, is de schade, die aan twee pomp stations van buisleidingen der Iraq Pe troleum Company is veroorzaakt, zeer groot. De oliemaatschappijen vernemen dat het herstel der pompstations 6 maanden een jaar kan duren. Een functionaris van een Amerikaan se oliemaatschappij deelde mee uit Da mascus te hebben vernomen, dat de beide pompstations volkomen verwoest zijn en dat het minstens 6 maanden zal duren, alvorens '.e weer kunnen worden gebruikt. De Israëliërs hebben nu de verovering van Gaza alle mannen op een plein samengebracht, om hen op wapens te fouilleren. Zij vrezen nl., dat zich onder de burgers leden van de zg. zelfmoordcommando's bevinden. houding tot de secretaris-generaal van de V.N. moet gelijk zijn aan die van het hoofd van de bestandscommissie in Pa lestina tot de secretaris-generaal. De politiemacht zal tot taak hebben Egyptisch grondgebied te betreden met toestemming van de Egyptische rege ring en te helpen bij de handhaving van de orde tijdens en na het terug trekken van de niet-Egyptische troe pen. Zij mag geen andere bevoegdheden hebben dan die nodig zijn voor de uit oefening van haar taak in samenwer king met plaatselijke autoriteiten, aldus het rapport. De belangrijkse punten van Hammars kjölds rapport zullen in een resolutie worden vervat, die de Algemene Ver gadering waarschijnlijk vanavond nog zal bespreken. Hammarskjöld polst ondertussen de Skandinavische landen over de moge lijkheid dat Skandinavische technici de k, opruimingswerkzaamheden in het Suez- dat hij volledig onafhankelijk is van de kanaal overnemen van de Engelsen en politiek van welk land ook. Zijn ver- I Fransen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, heeft voor gesteld, dat de „politiemacht" van de Verenigde Naties, die vrede in het Mid den-Oosten zal moeten brengen, „wordt opgezet op de grondslag van de begin selen, die zijn neergelegd in het regle ment van de Verenigde Naties zelf." In een rapport aan de Algemene Vergade ring over de kwestie in het Midden- Oosten verzette de secretaris-generaal zich tegen vorming van een macht als die welke in Korea heeft gestreden en ais de „politiemacht", die nu door de Britten en Fransen in Egypte wordt ge bruikt. De opperbevelhebber van de politiemacht die Hammarskjöld wenst, dient te worden benoemd door de Ver enigde Naties en deze bevelhebber dient verantwoordelijk te zijn jegens de Al gemene Vergadering en/of de Veilig heidsraad. Zijn positie moet zodanig worden om schreven, aldus Hammarskjölds rapport, Advert en tia EAl DE COLOGNES Iedere droppel ademt frisheid! Iedere droppel kwaliteit! MASCOTA EAU1 DE ,y cologne;* köinisch wasser 5e Col L0CI co teudeCotogne-ófWümene-febrih G10CKENGASSE KM7II" COLOGNI o» «HIMl Edel en beschaafd van geur f 1.15 - f 26.- Altijd lente-fris f 1.60-f22.75 Pittig en opwekkend f 2.40-f 14.25 A 56/110 (Van onze speciale verslaggever) Een Oostenrijkse Rode Kruis kolonne va zestien voertuigen is dinsdagavond uit Boedapest aan de grens by Nickels- dorf aangekomen. Het was de Linzer journalist Peter Gottfried Eder, die zicb nog zondagnacht in Boedapest bevond, gelukt om zich op het laatste ogenblik met zijn auto bij dit konvooi aan te sluiten. Hij bracht thans een eerste ooggetuigebericht van de gebeurtenis sen in de Hongaarse hoofdstad. Men moet het zelf gezien en beleefd heb ben, verklaarde Eder, om te begrijpen wat zich op het ogenblik in Hongarije afspeelt. Ook kan men dan begrijpen, dat de Hongaren vastbesloten zijn de wanhopige strijd tegen de Russen tot het bittere eind vol te houden. Eder had nog zaterdag de perscon ferentie bijgewoond bij minister Tildy. Ofschoon deze zeer nerveus bleek en beefde over zijn gehele lichaam, was hij toch optimistisch gestemd. Hij deel de mee, dat de onderhandelingen over het terugtrekken der Russische troepen er gunstig voorstonden. In de loop van de nacht kwam echter het bericht dat overste Maleter, de heldhaftige leider van de Hongaarse vrijheidsstrijd in Boe dapest, niet van de onderhandelingen met de Russen was teruggekeerd. Kor te tijd later bezetten de Russen het stadsdeel Pest aan de oostelijke oever van de Donau en tegen vier uur 's mor gens dreunde het reeds overal van zwaar artillerievuur en het inslaan der granaten. En toen de dag aanbrak woedde de strijd met een felheid en verbittering, waar men zich nauwelijks een voorstelling van kan maken. De ge vechten waren thans ook naar de wes telijke oever, het oude Boeda, overge slagen. Op dat ogenblik slaagde het Oosten rijkse Rode Kruis konvooi erin uit de stad weg te rijden. Eder, die het kon vooi in de buitenwijken ontmoette, sloot zich hierbij aan. Tot Komoron zou het geen moeilijkheden ondervin den, maar hier stuitte men aan de rand van de stad op hevig mitrailleur- vuur. Na langdurige, dramatische on- Het programma van de wedstrijd, die voor januari 1957 wordt uitgeschreven door de Thérèse van Duyl-Schwartze Stichting, is thans verkrijgbaar bij de secretaris, de heer Theo Swagemakers, Zomerdijkstraat 20 te Amsterdam. Ne derlandse kunstenaars, die niet ouder zijn dan 35 jaar, kunnen aan de wed strijd deelnemen met getekende portret ten in zwart en wit. Minister Witte heeft dinsdag een be zoek gebracht aan schacht 3 van de staatsmijn Maurits in Geleen. Hij aan hoorde een inleiding over de vraag stukken, die zich bij de aanleg van schachten in Limburg voordoen door de grote diepte en het zachte dekter- rein. Voorts werd uitleg gegeven van de bevriesmethode, die bij de derde Maurits-schacht wordt toegepast om het zachte waterhoudende dekterrein tot een diepte van ongeveer 325 meter te passeren. Minister Witte is ongeveer een half uur ondergronds geweest. derhandelingen, oog in oog met de lopen der Russische machinepistolen, lieten de Russen het konvooi passe ren en toen men om vier uur 's mid dags Hongaars Altenburg had be reikt, vlak bij de Oostenrijkse grens, scheen het ergste voorbjj. Op dat ogenblik echter werd de kolon ne opnieuw tot staan gebracht, alle in zittenden gevangen genomen en onder scherpe bewaking teruggebracht naar Györ. 48 uur bleef men hier opgeslo ten in de AVO-gevangenis, die stampvol arrestanten was. Al die tijd kreeg men niets te eten of te drinken, terwijl het ene verhoor volgde op het andere. Ge heel onverwacht werd de kolonne dins dagmiddag vrijgegeven en mocht men verder naar Oostenrijk. In Hongaars Altenburg lag nog steeds het werk stil. De Russen hadden ge dreigd de burgemeester neer te schie ten aio de staking niet beëindigd werd. „Schiet maar", had de burgemeester geantwoord, „op een dode Hongaar meer of minder komt het niet meer aan". By zijn vertrek uit Hongaars Al tenburg had de verslaggever nog kun nen zien hoe kinderen spuugden naar een passerende Russische patrouille. (Van onze Londense correspondent) Edens mededeling in het Lagerhuis dat bevel was gegeven om de strijd in Egypte te staken, „tenzij onze troepen zouden worden aangevallen", werd met luide bijvalskreten begroet door het ge hele Lagerhuis. De heer Gaitskell ver klaarde dat de oppositie ten zeerste op gelucht was door deze mededeling van de regering en verzocht om ophelde ring over de nu ontstane militaire po sitie. Betekende het door Eden meege deelde besluit dat er geen Britse en Franse troepen meer aan land gezet zouden worden? Zo ver wilde Eden niet gaan, doch hij verklaarde dat de nieuwe situatie althans hierop neer kwam dat Franse en Britse troepen op Egyptisch gebied niet verder zouden oprukken in zuidelijke richting. Eden maakte vervolgens van de ge legenheid gebruik om nogmaals het optreden van Engeland tegen Egypte te rechtvaardigen. „Als de rook is op getrokken", aldus de premier van Groot-Brittannië, „zou wel eens kun nen blijken dat er nog nimmer een zo goede gelegenheid is geweest voor de Verenigde Naties om de doeltref fendheid van deze organisatie te be wijzen... Indien als gevolg van de actie die wij hebben ondernomen de Verenigde Naties meer bereidheid aan de dag zullen leggen om gebruik te maken van geweld, overeenkomstig de taak die zij behoren te vervullen, zal dit zoveel te beter zijn voor de vrede en de toekomst van de wereld" Onder luide bijval van het Lagerhuis werd hierop, vroeg in de avond, de Lagerhuiszitting verdaagd tot heden middag, en Sir Anthony begaf zich rechtstreeks van het Paleis van West minister naar Het Buckinghampaleis om de koningin op de hoogte te stel len van de toestand in het Midden- Oosten. De natuurlijke reactie van de La- bourpartij die gisteren wederom een protestdemonstratie had georganiseerd (dit keer in de grote Londense Albert Hall) was de loop van zaken te be schouwen als een rechtstreeks en wel kom gevolg van de hevige protesten van de Engelse socialisten. Amerikaanse functionarissen heb ben verklaard, dat een Zwitsers voorstel tot het houden van een top conferentie der. Grote Vier om de dreigende internationale situatie te be spreken, in ernstige overweging zal worden genomen, omdat de Zwitsers niet licht voorstellen doen inzake in ternationale samenwerking." Indien een dergelijk voorstel van een an der land was gekomen, zou het bot weg zijn afgewimpeld, daar onder de huidige omstandigheden men alge meen van gevoelen is, dat bij een vier- mogendheden-conferentie de Russen alleen maar gelegenheid zouden krij gen om van een groot podium uit hun propagandistische politiek te voeren, aldus is verklaard. De nog bestaande tenlasteleggingen in verband met de ongeregeldheden te Poznan in jnni j.l. zijn ingetrokken. Al le gevallen zullen worden herzien, al dus is te Poznan meegedeeld. (Rtr.) Frankrijk heeft gisteren bij de Sov jet-Unie geprotesteerd tegen de anti- Franse betogingen bij de Franse ambas sade in* Moskou. De Franse regering heeft afdoende bescherming van de Franse ambassade geëist. (AFP) Advertentie Advertentie KNABBELT 25 CT-f ER BOYAAL GEVULD ZAKJE i.„.» pijnen «n griep. Ge*chikt toot de gevoeligste maig. want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheferoa. (Vervolg van pagina 1) In tegenstelling met 1952 vonden de Amerikaanse kiezers het ditmaal geen „tijd voor verandering". Zij hebben het zekere voor het min of meer onzekere genomen. En als zij de uitdrukking hadden gekend, zouden zij gedacht kunnen hebben aan de zegswijze: „In het midden van de stroom moet men zijn paarden niet verwisselen". De campagne, die aan de verkiezin gen van gisteren is voorafgegaan, heeft een merkwaardig verloop gehad, en zij werd gekenmerkt door twee tegengestelde paradoxen: In het Republikeinse kamp had men te maken met de omstandigheid dat Eisenhower persoonlijk veel meer populair was dan zijn partij. Bij de Democraten oefende de partij echter grotere aan trekkingskracht uit op het volk dan de kandidaat, Stevenson. In de Demo cratische bestrijding van de tegen partij werd dan ook het accent gelegd op Eisenhowers „falen" als leider van de natie en de Republikeinse partij. Men trachtte de populaire Eisenhower met zijn minder populaire partij te identificeren, en men verweet die par tij slechts uit te zijn op het welzijn van de „big business", terwijl daar entegen de Democratische partij steeds het algemeen welzijn van het hele volk voor ogen zou hebben gehad. In hun verweer tegen deze aanvallen lie ten de Republikeinen hun kandidaat wijselijk de rol spelen van de man die boven de partijen stond, en die zich weliswaar beroemde op de resultaten van zijn beleid, maar die zich toch niet verwaardigde tot een debat op voet van gelijkheid met zijn tegen stander. Terwijl de Democratische campagne-leiders alles in het werk stelden om voor het volk Stevenson met de partij te vereenzelvigen, pro beerden de Republikeinen tegenover het electoraat de indruk te wekken alsof men van een vereenzelviging van de partij met Eisenhower kon spreken. Het plan van de Democratische ver kiezingsstrategen noodzaakte Steven son tot een zeer intensieve campagne, die hem het hele land deed afreizen. In het kader van de Republikeinse propaganda-actie kon Eisenhower zich daarentegen bepalen tot een zeer be perkte tournee. De Republikeinen hebben meer suc ces gehad dan de Democraten, hetgeen zij echter wellicht meer aan de recente internationale ontwikkelingen dan aan andere factoren te danken heb ben. Zij hebben overigens ook weer niet zoveel succes gehad, dat zij het Congres hebben o m gekregen. Dé situatie die sinds 1954 heeft bestaan: een Republikeinse president die gecon fronteerd wordt met een in meerder heid Democratisch Congres is gehand haafd. Een politieke figuur, die de West-Europeaan altijd wat vreemd aandoet, maar waarvan in de Ameri kaanse geschiedenis vele precedenten bestaan. Merkwaardigerwijze heeft men in Eisenhowers eerste ambtster mijn wel eens de indruk gekregen dat de president beter overweg kon met het Democratische Congres van na 1954, dan met het Republikeinse van de voorafgaande twee jaar. Laten we hopen dat Amerika en de wereld niet slecht af zullen blijken te zijn met de huidige verkiezingsuitslag. De delegatie van de Opperste Sovjet, die in het begin van deze maand op uit nodiging van het Franse parlement een officieel bezoek aan Frankrijk zou brengen, heeft besloten dit bezoek uit te stellen. (Tass.) Egyptenaren hadden deze zware tank van Russische makelij gedeeltelijk ingegraven, waardoor hij dienst kon doen als artilleriepost, doch deze werd door de Israëlische troepen veroverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3