De eerste maatregelen van minister Hofstra ontmoeten veel kritiek Dr. Lucas: Belastingverhoging alleen als uiterste middel Koper moet inkomen en schulden bekend maken verstopping Karei de Grote-prijs van Nijmegen uitgereikt ?e: Gedenkplaat voor Mozart in Den Haag dank zij ASPRO ts Waar bliift de blijft bezitsvorming Russische schepen toch gelost Zaak-Schmidt voor Gerechtshof Overheid mag meestal niet beslissen zonder adviescommissie Ook de consument wordt gehoord Kapiteinsuniform onbevoegd ge dragen Doden in het verkeer tl 'ft V(i Ziekenfonds verzekering voor bejaarden Communisten uit Pen-club GEEN POST NAAR HONGARIJE SER adviseert over afbetalingsbedrijf Geef de strijd niet op tegen Met bijl naar politie geslagen Universitaire wereld en Hongarije De brand in de Sint- Servaastoren Amsterdammer voor de rechtbank Zaligverklaring van Titus Brandsma Jhr. Sandberg uit redactie Inter dep artementale commissie in gesteld Jules Re gout over leden S WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 PAGINA 4 Inkomensgrens wordt niet verhoogd Verzoek van schrijvers Voorrang behandeling in hoger beroep Een jaar geëist Procureur-generaal Hoge Raad acht loodgieter schuldig D O O R C. BAUER Vice-postulatoren naar Boxmeer Hongaarse vluchtelingen (Van onze parlementaire redacteur) „Deze minister is een echte socialist. Een wolf en een vijand van het pro- duktiestelgel op de grondslag van het particulier initiatief, van de vrije onder neming en de particuliere kapitaalvor ming. Collectief bezit beschermt hij, in dividueel bezit slokt hij liefst op." Met deze woorden werd de nieuwe minister van financiën bU het debat over rijks begroting en miljoenennota van liberale zijde verwelkomd. De financiële expert van de V.V.D., mr. Van Leeuwen, trad minister Hofstra tegemoet met veel kri tiek over het regeringsbeleid, voor zover dit een herhaling belooft te wor den van wat de afgelopen jaren te zien hebben gegeven. De minister moge zich verschuilen achter komende SER-advie- zen, voor mr. Van Leeuwen was het duidelijk dat er bij hem geen steun te vinden is voor „een modern volkska- pitalisme, waarvan gespreid individu eel bezit de basis vormt." Mr. Van Leeuwen typeerde onze eco nomische moeilijkheden als een „belo ningsinflatie", wel te onderscheiden van de monetaire en kredietinflaties uit het verleden. Hij zag in de gevoerde kredietpolitiek, de investeringsaftrek, de prijsstabilisatie met onnatuurlijk laag houden van huren en het verlenen van subsidies, grote fouten die zich thans wreken. Ons land, dat zich niet bij het buitenland heeft willen aanpassen, moet nu met een passieve handelsbalans en een krappe kapitaalmarkt in de voorste gelederen meedraven. Financiering van onderontwikkelde gebieden moeten wij maar geheel uit het hoofd zetten, aldus de liberale woordvoerder. Het gaat nu allereerst om het handhaven van de waardevastheid van ons geld. Van de voorgenomen belasting op vermo gensvermeerdering moest mr. Van Leeuwen niets hebben. In de praktijk zou dit volgens hem neerkomen op een belastingheffing wegens de waardever mindering van het geld. Men zou een bezit belasten dat In waarde vermeer dert alleen omdat het geld in waarde is gedaald. Ook dr. Lucas (K.V.P.) had in de mededelingen van de minister het een en ander ontdekt dat hem weinig ver trouwen kon inboezemen. In dit ver band noemde ook hij de bezitsvorming als een middel om de overtollige be stedingen tegen te gaan, die thans een groot gevaar voor onze economie vormen. Er is wel een opdracht gege ven om te bestuderen in hoeverre de bezitsvorming langs fiscale wegen ge realiseerd kan worden, maar dr. Lu cas zou eindelijk wel eens een ter mijn aan die studie willen zien gesteld. Hij was ook verre van overtuigd van de juistheid van belastingverhogingen als middel om het begrotingstekort weg te werken en vroeg nadere ge gevens omtrent de plannen van de minister. Hij wil vierhonderd- a vijfhonderd miljoen gulden winnen. Is het de bedoe ling om na belastingverhogingen tot dit bedrag nog eens extra bestedingsbeper kingen toe te passen, of wil men het omgekeerde? Het dekken van het be grotingstekort zou onder bepaalde om standigheden zeer goed met behulp van een gedwongen lening kunnen geschie den. Is er eigenlijk wel sprake van een begrotingstekort, aldus dr. Lucas, wan neer de gewone dienst met een over schot van 435 miljoen sluit? Strikt ge nomen zou er zelfs een verdere belas tingverlaging mogelijk zijn. Belastingverhoging zou de kosten van levensonderhoud en het kosten- peil voor het bedrijfsleven ongemoti veerd omhoog brengen. Waren volgens hem een verhoging van de accijns op gedistilleerd en van het invoerrecht op benzine reeds bedenkelijke mid delen, het weder invoeren van de om zetbelasting op suiker kon hij evenmin waarderen. Deze maatregel brengt tien miljoen in le schatkist. Moet voor die prijs het levensniveau weer om hoog? Wanneer er offers moeten wor den gebracht, akkoord, aldus dr. Lu cas, maar dan moeten daar zeer ern stige redenen voor zijn. De schatkist (Van onze Haagse redactie) Minister Suurhoff heeft tegenover de Tweede Kamer nog eens nadrukkelijk verklaard, dat de strekking van het wetsontwerp „ziekenfondsverzekering voor bejaarden" zich beperkt tot die categorie bejaarden die behoort tot of financieel gelijk te stellen is met de genen, die een uitkering ontvangen krachtens de noodwet ouderdomsvoor ziening. Daarom is de minister niet be reid de inkomensgrens van 3.300 per jaar te verhogen tot 4.200 of zelfs 6.000, zoals van verschillende zijden was gevraagd. Het wetsontwerp bedoelt slechts de nadelige gevolgen op te vangen, die voor de ziekenfondsverzekering van be jaarden voortvloeien uit de vervanging van de noodwet door de algemene ou- derdomsverzekering, aldus de minister in zijn memorie van antwoord. Hi) ont veinst zich overigens niet, dat het pro bleem van de hoogde der inkomensgren zen hiermede niet definitief is opge lost. De bij nota van wijzigingen voor- festelde verhoging van de grens tot 3.400 houdt echter slechts verband met de om andere redenen eveneens ver hoogde uitkering krachtens de algeme ne ouderdomswet. Een aantal leden van het PEN-cen- trum voor Nederland heeft zijn bestuur verzocht een spoedvergadering uit te schrijven, waar door A. Morriën, Mau- rits Dekker, H. A. Gomperts, J. J. Klant, Max Nord en H. Wielek een motie zal worden ingediend die het bestuur op draagt communistische schrijvers uit het PEN-centrum voor Nederland te verwijderen. aan nieuwe baten helpen is geen vol doende motief. Vanzelfsprekend kreeg minister Hof stra alle steun van zijn partijgenoot Vondeling, die belastingverhoging sterk aanprees. Hij zag het begrotingstekort als een gevolg van de voorbarige be lastingverlagingen in de afgelopen jaren en pleitte voor verhoging van vennoot schapsbelasting, invoering van een weeldebelasting en verhoging van de toptarieven van de inkomstenbelastin Ook met het weder invoeren van de omzetbelasting op suiker was de heer Vondeling het eens, mede met het oog op vermeende verkeerde voedings gewoonten van ons volk. Om die te verbeteren dient mede te worden ge waakt tegen prijsstijgingen van de melk. Zou men aan de eisen van de landbouw voldoen en bovendien de consumentensubsidie voor melk afschaf fen, dan zou de prijs zelfs met 10 ct. per liter stijgen, zo had de heer Vonde ling berekend. Afschaffen van de subsi dies zou daarom zeer voorzichtig in zijn werk moeten gaan. De heer Vondeling stelde voor om een deel van de beleg gingen van de institutionele beleggers voor de woningbouw te bestemmen. De heer v. Eysden (A.R.) waarschuw de evenals dr. Lucas tegen het verho gen van bepaalde belastingen die het kostenpeil zouden opvoeren. Ook ds. Zandt behoorde tot de opponenten van de belastingplannen. De heer Van de Wetering (C.H.) had ontdekt dat dienaren van de Kroon ge bruik hadden gemaakt van de vakan tietoeslag voor ambtenaren om hun sa laris met 1.340 gulden per jaar te ver meerderen. Hij vond dit deze dienaren onwaardig. Er waren geen communisten die zich voor de rijksbegroting interesseerden. Vandaag zou minister Hofstra de Kamer antwoorden. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen heeft Pakhuis- meesteren in Rotterdam toch maar be sloten de twee Russische vrachtschepen „Tartu" en „Kolomna", die eind vorige week met stukgoederen in de Rotter damse haven arriveerden, te lossen, om dat gebleken is dat de lading al door de verschillende Nederlandse ondernemin gen, die de goederen besteld hadden, was betaald. Het zou derhalve tot schade van de eigen economie geleid hebben indien men de schepen ongelost weer had laten vertrekken. De Rotterdamse havenarbeiders hadden maandag eens gezind besloten geen hand naar de Rus sische schepen uit te steken en ook hun collega's in Antwerpen, waarheen de kapitein wilde vertrekken, te vragen om de „Tartu" en de „Kolomna" besmet te verklaren, om aldus hun afschuw van het Russische optreden in Hongarije te demonstreren. Het gerechtshof te Djakarta heeft gis teren het verzoek tot behandeling van zijn zaak In hoger beroep ontvangen van de heer H. Schmidt, die onlangs door het landgerecht te Djakarta is veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. Het gerechtshof zal voorrang ver lenen aan de behandeling van dit hoger beroep van de heer Schmidt, die in eerste aanleg zijn onschuld staande heelt gehouden. (A.N.P.) Blijkens een van de Oostenrijkse pos terijen ontvangen mededeling is post voor Hongarije al sinds 24 oktober niet meer doorgezonden. In verband hier mede heeft de Nederlandse PTT ver zocht deze post terug te zenden. Na terugontvangst zal de post met de no dige toelichting aan de afzenders wor den uitgereikt. (Van onze Haagse redactie) De SER heef taan dr. G. Veldkamp, staatssecretaris van economische za ken, een advies uitgebracht over een wettelijke regeling van het afbetalings bedrijf. Als een dergelijke wet tot stand zou komen volgens de opzet van de raad, zouden de ondernemers verplicht zijn zich van de financiële positie van hun kopers op de hoogte te stellen, om te voorkomen dat deze te hoge schul den aangaan. De kopers zullen voor dat doel op een inlichtingenformulier moe ten invullen welke de samenstelling van het gezin is hoe groot hun inkomen is, welke afbetalingsverplichtingen zjj reeds hebben en hoe groot hun ande re schulden en bijzondere lasten zijn. De verkoper zou volgens de raad ver plicht moeten worden om de juistheid van de ingevulde gegevens bij derden na te gaan. De verkoper zal bij verkoop op afbe taling steeds het bedrag moeten ver melden waarvoor het artikel tegen con tante betaling te koop is. Hij zal de koper, voor het geval er geen schrifte lijk contract gemaakt wordt, steeds een koopbon moeten toezenden. In de wet zal moeten worden opge nomen, dat de eerste contante betaling steeds ten minste 20 pet van de afbe- talingsprijs moet bedragen (een deel van de raad vindt 15 pet al voldoen de). In normale tijden zal slechts een maximumlooptijd voor afbetalingscon tracten worden vastgesteld als voor be paalde goederen een excessief lange looptijd wordt toegestaan. Op grond van conjunctuurpolitieke overwegingen kun nen echter nadere regels gesteld wor den over de looptijden van het con tract en over het bedrag dat bij aan. koop contant gestort moet worden. De raad is van mening, dat wilde col- portage verboden moet worden. Colpor tage die wordt uitgeoefend door perso nen, die onder verantwoordelijkheid van een ondernemer werken acht hij echter wel toelaatbaar. Onder de bepalingen van de wet moe ten volgens de raad ook winkeliers val len, die jaarlijks slechts voor enkele duizenden guldens op afbetaling verko pen, evenals fabrikanten en grossiers, die regelmatig verkopen op afbetaling financieren. Voor de uitoefening van het afbetalingsbedrijf zal echter geen ver gunning nodig zijn. Dat is wel het ge val voor de uitoefening van het be drijf van financieringsmaatschappij. De minister zou een dergelijke vergunning moeten weigeren wanneer hij vreest voor misbruik of ondeskundig beheer of wanneer de aanvrager niet beschikt over een voldoende groot bedrag aan eigen middelen. De raad denkt daarbij aan een bedrag van 20.000, doch zou ten aanzien van de reeds bestaande maatschappijen een soepel optreden willen zien. De bevoegdheden die de overheid in deze nieuwe wet o.a. worden toegekend z;1n: het aanwijzen van goederen en over eenkomsten waarop de wet betrekking heeft; het geven van voorschriften over de bedrijfsadministratie, de maximumver goeding (voor kosten en rente), het af betalingsplan en de verplichte kassa storting; het verbieden van afbetaling voor be paalde goederen of diensten. In al deze gevallen zal een „commis sie van advies en bijstand" moeten worden gehoord, een commissie waar in ook consumenten zitting zullen heb ben, In spoedeisende gevallen hoeft de regering dat advies van te voren echter niet te vragen. Als conjuncturele om standigheden een snelle wijziging van afbetalingsplan en kassastorting nodig maken kan de regering, na de Neder- landsche Bank gehoord te hebben, onmid dellijk een algemene maatregel van be stuur uitvaardigen. Achteraf zal dan echter de commissie haar mening over die beslissing in een, te publiceren, rap port kenbaar maken. Op overtredingen van de wet op het afbetalingsbedrijf zullen geen afzonder lijke strafsancties gesteld worden. Daar voor zullen de strafsancties gelden wel ke gesteld zijn in de wet op de «cono- mlsche delicten. De S^R acht het afbetalingsstelsel op zich ethisch en economisch verant woord. De uitwassen, die zich door overcreditering van de kopers kunnen voordoen leveren geen grond op voor een afremming van het stelsel. Behal ve een betere voorlichting acht men echter een wettelijke regeling zoals bo- schreven nodig, waarbij een onverant woord. De uitwassen die zich door ven beschreven nodig, waarbij een onver antwoord gebruik wordt tegengegaan zonder de gezonde ontwikkeling van de afbetaling af te remmen. Er moeten re gels zijn om te rechter tijd repressief te kunnen ingrijpen omdat de afbetaling ln het geheel van de factoren, die de con junctuur bepalen, een niet te veronacht zamen rol speelt. v Aan het nieuwe winkelpand op de hoek van het Spui en de Kalvermarkt in Den Haag is dinsdagmiddag een bron zen gedenkplaat van Mozart onthuld. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het bestuur van de vereniging Neder landOostenrijk. Mozart is op de gedenkplaat op 9-jarige leeftijd afgebeeld. Op die leeftijd woonde hij ter plaatse van het nieuwe winkelpand van september 1765 tot april 1766. Na de onthulling complimenteerden de initiatiefne mers de beeldhouwster Marjan Gobius (links). Verder v. I. n. r. mevr. Afuhs, luit.-generaal b. d. J. F. B. Kalff, die de onthulling verrichtte, en de Oostenrijkse gezant dr. G. Afuhs. Advertentie DIT IS de manier om verstopping te over winnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor bet naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e weekelke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig Is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlastenze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zé helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u Is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zön een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES fl.20 per flacon. Voor de Arnhemse rechtbank stond dinsdag terecht een inwoner van Op- heusden. Hij werd ervan verdacht te hebben getracht de wachtmeester van de rijkspolitie J. Hendriks met een bijl van het leven te beroven. De officier van justitie eiste een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Verdachte was na een buurtfeestje te Opheusden bij een buurman op be zoek. Hij had flink gedronken. Plotse ling verliet hij het huis en ging in zijn eigen woning een bijl halen. Hij liep de straat op, zwaaiend met de bijl. De beide agenten Hendriks en Bronk wil den hem ontwapenen, doch onverhoeds stormde verdachte op agent H. in en zou hem met de bijl hebben geslagen, als de andere agent Bronk de man niet tijdig had beetgepakt. „Politie is waar deloos", had hij geroepen, „ik sla je de hersens in". Verdachte zei zich niets meer te kun nen herinneren. Het is hem nu duide lijk geworden, dat hij niet tegen sterke drank kan. Hij had nooit te voren drift aanvallen gehad. (Van onze correspondent) In een plechtige bijeenkomst in de Nij meegse raadzaal is gistermiddag de Karei de Grote-prijs van de gemeente Nijmegen voor architectuur uitgereikt aan ir. J. A. van der Laan, voor de ge bouwen die hij op het landgoed Heyen- daal ten behoeve van de medische facul teit der r.-k. universiteit heeft ont worpen. Burgemeester mr. Ch. Hustinx vroeg zich in een toespraak af of door de dra matische gebeurtenissen van de laatste dagen het uitreikingsceremonieel van deze cultuurprijs niet van zijn betekenis en waarde wordt beroofd. „Maar", zo vervolgde mr. Hustinx, „een verder gaande bezinning op deze vraag doet deze vraag naar mijn innige overtuiging ontkennend beantwoorden. Wij huldigen vandaag een kunstenaar om zijn bijdrage tot datgene, wat wij onze cultuur noe- De Nederlandse universitaire wereld heeft vanmiddag in alle universiteits steden bijeenkomsten gehouden. Op deze bijeenkomsten hebben hoogleraren en Nederlandse en Hongaarse studenten gesproken over het onderwerp: „Hoe De Nederlandse academici zullen hun helpen wij Hongarije?" Men wil hiermede zijn solidariteit be tuigen met de Hongaarse academici. DeNederlandse academici zullen hun steun aan het universitair asylfonds kunnen verlenen of hernieuwen en dit fonds daardoor in staat stellen onlangs gevluchte Hongaarse studenten in Ne derland hun studie te laten voltooien. Advertentie Dank zij 'ASPRO' was ik vanmorgen toch in de zaak. Gisteravond voelde ik mij wat koortsig. Zeker een opkomende verkoudheid of griep. Vlug nam ik 2 'ASPRO' tabletten in en van morgen was de koorts Daarom geef mij 'ASPRO', want men, hetgeen in wezen niets anders is dan dat onschatbare erfgoed van geeste lijke waarden, dat wij hebben ontvangen om het te behoeden en te ontwikkelen voor komende geslachten. Een totaliteit van geestelijke waarden, welke de mens heid in de loop van haar geschiedenis moeizaam heeft opgebouwd; een zin voor orde, eerlijkheid, rechtschapenheid, rede en goede zeden, doch vooral voor vrij heid en menselijke waardigheid. Een gezindheid, welke uiteindelijk kan wor den samengevat in de door het christen dom gepredikte leer van de liefde. Juist op dit ogenblik, nu voor onze verbijsterde ogen dit alles in een orgie van normloosheid werdt vertrapt, wordt ons inzicht verscherpt in de betekenis en het belang van een instelling als de cul tuurprijs dezer gemeente". Na overhandiging van de oorkonde en de daarbij horende geldprijs van duizend gulden, werd het woord gevoerd door mgr. prof. dr. R. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur van de Sint Rad- boudstichting, die namens de stichting en de universiteit zijn gelukwensen over bracht. Hij prees zich gelukkig voor de keuze van de architect en wat deze op Heyendaal tot stand heeft gebracht. Ir. van der Laan dankte voor de hem verleende onderscheiding, waarin hij tevens een erkenning zag van de ver diensten van zijn naaste medewerkers. De procureur generaal bij de Hoge Raad heeft dinsdagmorgen geconclu deerd tot verwerping van het beroep in cassatie van de loodgieter uit Maas tricht, die 30 mei door het gerechtshof te 's Hertogenbosch tot twee weken hechtenis werd veroordeeld omdat hij door het onvoorzichtig omgaan met een soldeerbout brand had veroorzaakt in de bekende Sint-Servaastoren te Maas tricht. Hij achtte bewezen verklaard dat requirant in september 1955, belast zijnde met loodgieterswerkzaamheden aan deze toren, hoogst roekeloos en on achtzaam gebruik heeft gemaakt van een gasoline brandende soldeerbout en daarbij dit open vuur op zeer korte af stand heeft gehouden van het hout. Hierdoor is het aan zijn schuld te wij ten dat in het hout van de toren een smeulende plaats is ontstaan en ver volgens brand Is uitgebroken. Het was de loodgieter bekend, dat het werken met een open vlam in de toren verboden was. Dit verbod stond op duidelijke wijze op een bord aange geven. Desgewenst had hij een elektri sche soldeerbout ter beschikking kun nen krijgen en eveneens een zeer lang snoer dat speciaal voor deze gelegen heid was vervaardigd. De getuige-deskundige, dr. Elten was tot de conclusie gekomen dat met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid het werken met de open vlam door verdachte als oorzaak van de brand moet worden beschouwd. De Hoge Raad zal 20 november ar rest wijzen. 8 „O zo!" zei Shane, „we weten zelfs al wie de daders zijn, maar we zeggen het lekker niet! Dat houden we fijn nog een poosje voor onszelf." „Wacht even!" Allison hief afwerend de handen op, „ik kom hier helemaal geen nieuws halen. Ik kom u alleen maar wat vertellen. Iets wat mis schien voor het onderzoek van belang kan zijn en misschien ook niet. Dat ligt natuurlijk helemaal aan u ter beoordeling. Het is een eerste plicht van de burger om de politie bij het onderzoek zoveel moge lijk behulpzaam te zijn, is het niet inspecteur? En daar ik uiteraard met veel mensen in aanraking kom, hoor ik nog wel eens zo het een en ander. Bij voorbeeld over Matthew Burke.Hij hield op en keek Brennan scherp aan. Maar noch die, noch Shane toonden veel belangstelling. Enigszins teleurgesteld ging Allison verder: „U weet natuurlijk al dat Bur ke een rijke vrijgezel was, die alleen op een kleine flat woonde. En verder weet u natuurlijk dat hij tamelijk veel zakenrelatie^ had. Bij het onderzoek zult u ongetwijfeld al die relaties niet verwaarlozen. Allemaal dingen die u beter zult kunnen beoordelen dan ik. Waar ik alleen even uw aandacht op wilde vestigen is op de relaties van minder zakelijke en meer amoureuze aard die Burke onderhield. De laat ste tijd is Burke regelmatig gesignaleerd met een zekere juffrouw Cathy Gray, waarvan ik a desge wenst het adres kan geven. Nog de avond vóór hij zich van het leven beroofde, heeft Burke met die juffrouw Gray uitgebreid gedineerd in het Atlantic- hotel. Wat het misschien de moeite waard maakt wat meer aandacht aan die Cathy te besteden is dat haar naam nou niet je dat was. Ze telde onder haar kennissen ook een aantal vrij duistere figu ren, waarmee ik natuurlijk niets van meneer Burke wil zeggen. Ik heb geen flauw idee hoe er verder via juffrouw Gray verband te leggen zou zijn tussen de verdwijning van Matthew Burke en onze plaatse lijke onderwereld, als ik die zo eens met een weidse term mag noemen. Als u belangstelling mocht heb ben voor deze inlichting, dan zult u de rest verder zelf moeten doen. Het kan natuurlijk heel goed een onbruikbare inlichting zijn, maar ik dacht dat het toch goed zou zijn u ervan op de hoogte te bren gen." Allison stond op en maakte voorzover zijn lichaamsomvang het toeliet een stijve buiging in de richting van Brennan. „Ik wens u veel succes, in specteur", zei hij zalvend en verdween. „Lus-je nog peultjes," gaapte Brennan. „burger Allison is de pliesie behulpzaam. Hij heeft zeker zelf geen kans bij die zus." „Toch zou ik dat verhaal niet meteen opzij gooien, Tom", zei Shane bedachtzaam. „We zijn die tante Cathy wel niet bij Patterson gengekomen, maar dat wil nog niets zeggen. Het is natuurlijk vreemd dat er binnen enkele weken twee lijken gestolen werden. Je bent dan licht geneigd om tussen die twee ge vallen verband te leggen. En dat verband mogen we ook nooit uit het oog verliezen. Maar zolang het tegendeel niet is bewezen, moeten we rekening hou den met de mogelijkheid, dat het hier twee volkomen verschillende en op zichzelf staande gevallen be treft. Hoe vreemd dat ook zou zijn." Brennan's grijs blauwe ogen vernauwden zich tot een spleet en er kwam een diepe loodrechte denkrimpel boven zijn neus. „Dat wil dus zeggen, Jim, dat we Patterson even gaan vergeten en bij Burke van voren af aan beginnen. En dan is volgens mij de eerste vraag gelijk aan die in het geval Patterson: was het wel of geen moord? In het geval-Patterson was er geen twijfel mogelijk. Maar een zelfmoord is toch altijd weer iets anders dan een natuurlijke doodsoorzaak. Als jij nou es even met die pil gaat praten die de lijkschouwing heeft verricht." „Okay", Shane stond op en wandelde weg. Bren nan bleef in gedachten achter. Hij liet zich in zijn geliefkoosde houding op zijn stoel onderuit zakken, vouwde zijn armen onder zij ts, hoofd en sloot de ogen. Als het vaststond, dat Burke zelfmoord had gepleegd, zouden ze nog geen stap verder zpn. Mocht echter blijken dat Burke werd vermoord dan zou de zaak nog veel gecompliceerder worden. Want waar om zou Burke's lijk dan gestolen zijnNiet uit angst voor ontdekking van de moord, want als doodsoor zaak was reeds zelfmoord vastgesteld. Een ander mo tief dus. Hetzelfde als bij Patterson? Niet waarschijn lijk: volgens de theorie betrof het hier twee totaal verschillende zaken; Patterson werd niet vermoord, Burke misschien wèl. Brennan zuchtte hartbrekend. Hij kneep zijn ogen stijf dicht en probeerde zich voor te stellen dat hij ver weg aan een verlaten strand languit in de zon lag. O'Henry die hem als een slavendfijver met zijn sarcastische opmerkingen bleef opjagen, zat ergens binnen de poolcirkel een liefdedrama onde. de Eskimo's uit te zoeken. Hij luisterde met gesloten ogen glimlachend naar het breken van de golven op het witte strand. Daar, in die golven wist hij een donker, gebruind meisje met een wit badpak. Boven het geruis van de zee hoorde hij haar klaterende stem naar hem roepen zóóó varen de scheepjes voorbijmet een smak schopte Shane de deur achter zich dicht, „was je onder zeil?" „Nee," Brennan kleurde, „ik dacht na." „Of knellen die rooie sandalen je?" vroeg Shane onschuldig. „Barst!" zei Brennan, „wat zei die pil?" „Een heel lang gewichtig verhaal met allemaal dikke woorden, maar het komt hierop neer, dat Burke tengevolge van verstikking om het leven is geko men. Dat staat als een paal boven water. Er waren geen sporen van geweld, dus voor die pil was de zaak zo klaar als een klontje. Bovendien heeft nie mand in het gebouw iets gezien of gehoord." „Alles goed en wel," zei Brennan hardnekkig, „maar is het voor die pil ook zo klaar als een klontje, dat Burke eigenhandig en geheel uit vrije wil dat gordijnkoord genomen heeft en zich heeft opgehangen?" „Nee," aarzelde Shane, „dat natuurlijk niet (Wordt vervolgd) Wegens het ongeoorloofd dragen van een uniform met onderscheidingstekens moest zich voor de Alkmaarse rechtbank verantwoorden een 44-jarige Amster damse magazijnbediende, tegen wie drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar werd geëist. Hij had lange tijd rondgelopen in het uniform van kapitein van het regiment stoottroepen en deed dit, naar zijn zeg gen, om rehabilitatie te verkrijgen, want hij was na de oorlog uit de dienst gezet. Achttien jaar diende hij bij de Mariniers maar zijn houding in de oorlogsjaren gaf aanleiding tot verwijdering uit de dienst. Hij haalde zijn uniform uit de kast en kocht drie sterren en een serie onder scheidingstekens. Zo werd hij drager van het oorlogskruis, het mobilisatiekruis en het kruis van verdienste. Ook speldde hij zich een hoge pauselijke onderschei ding op. Op 7 april reed hij in een auto naar Haarlem, waar hij werd betrokken bij een ongeluk. Blijkbaar geïmponeerd door de sterren en kruisen liet de politie hem echter gaan. De man vertelde de agenten, dat hij gelegerd was in de Oran je Nassau-kazerne te Amsterdam. Toen de politie daar informeerde bleek nie mand de kapitein te kennen. Daags daar op dook hij op in Den Helder, waar hij diverse oorlogsschepen bezocht om een oude strijdmakker op te sporen. Enige marinekantoren werden eveneens met zijn bezoek vereerd, en overal sprong men voor de kapitein in de houding. Te rug in Haarlem werd hij door de poli tie herkend en gearresteerd. Hoewel de verdachte volhield slechts rehabilitatie beoogd te hebben meende de Officier van Justitie, dat verdachte alleen goede sier en indruk had willen maken. Een psychiater had hem verminderd toe rekeningsvatbaar verklaard. De beide vice-postulatoren voor het proces ter zaligverklaring van Titus Brandsma, pater dr. Adr. Staring en pater P. Starmans O. Carm., hebben in verband met gebrek aan ruimte in het Carmelietenklooster te Nijmegen, dat voornamelijk bestemd is voor stu derenden aan de r.-k. universiteit van Nijmegen, hun werkgelegenheid ver plaatst naar het Carmelietenklooster te Boxmeer. Het adres van de vice-postu latoren, evenals dat van het Titus Brandsmafonds, gironummer 639159, is in het vervolg: Steenstraat 39, 3oxmeer (N.-Br.). De zittingen van het tribunaal blijven echter in Nijmegen. In de afge lopen zeven maanden werden geduren de 36 zittingen 18 getuigen verhoord. Men hoopt het bisschoppelijk proces bin nen een jaar te voleindigen. De vice-postulatoren vragen het pro ces door gebed en op andere wijze te blijven steunen, en, als blijk van ver ering, alle gebedsverhoringen aan pa ter Petrus Starmans op bovenstaand adres'te melden. Prentjes,'vö'ór ziéRen ook met relikwie, en levensbeschrijvin gen zijn aldaar verkrijgbaar. Pater Staring verzoekt tenslotte dat al diegenen, die brieven of andere hand schriften van de Dienaar Gods in be zit hebben, of ook artikelen in kranten en tijdschriften, dit aan hem te melden. In Musselkanaal is het driejarig doch tertje van de familie Brugge, toen zij onverhoeds de straat overstak, door een bestelauto overreden. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Winschoten is zij overleden. De 62-jarige wielrijder A. H. Horte- rmk is te Heerlen door 'een bestelauto gegrepen. Hij was op slag dood. De 79-jarige voetganger K. A. Fraan- je te 's-Gravenhage is door een bus van de H.T.M. aangereden. F. stond op een verkeersgeleider en stak plot seling vlak voor de naderende bus de rijweg over. Hij werd naar het zieken huis aan de Zuidwal vervoerd, waar hij kort na aankomst is overieden. omstreeks twee uur op de Kaldenkir- cherweg een vierjarig jongetje, dat op weg was naar school, door een auto aangereden en gedood. Naar wij vernemen heeft de uitge verij G. van Oorschot jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de Amsterdam se Gemeentemusea, uit de redactie ver wijderd van het uit te geven verzameld werk van dr. Johan Brouwer. De heer Brouwer was een tegenstander van de dictatuur, zo luidt de verklaring van de uitgeverij, en uit mededelingen die de heer Sandberg aan de heer Van Oorschot gedaan zou hebben bleek, dat zijn standpunt ten aanzien van de vrij heidsstrijders in Hongarije uitermate dubieus was. Naar wij van de heer Sandberg vernemen dateert die mening van donderdag j.l., toen hij op een vraag van de heer Van Oorschot ge zegd zou hebben de situatie niet te kunnen overzien. De heer Sandberg stelt er naar hij ons mededeelde prijs op te verklaren met verschrikking vernomen te hebben wat de Russen ln Boedapest hebben aangericht. Naar aanleiding van de toelating door de regering van duizend Hongaarse vluchtelingen, is ingesteld de Interde partementale commissie Hongaarse vluchtelingen. Hierin zijn vertegenwoor digd de departementen van buitenland se zaken, justitie, maatschappelijk werk en sociale zaken en volksgezondheid. Ten behoeve van hen, die huisvesting willen verlenen aan Hongaarse vluch telingen wordt meegedeeld, dat schrif telijke aanbiedingen daartoe kunnen worden gericht tot het departement van maatschappelijk werk, Binnenhof 7, 's-Gravenhage. Te Maastricht is op 75-jarige leeftijd overleden de heer Jules Regout, be stuurslid en oud-voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. Kristal-glas en aardewerkfabrieken De Sphinx. De heer Regout, die op het landgoed Necku bij Canne woonde, was ridder in da orde van Oranje-Nassau, te r*8 I*.,*6' Ii''4 aan in i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4