V. N.-politiemacht onder bevel van gen. Burns Wordt binnen 10 dagen in Egypte verwacht Russische Mig-lTs in Syrië RODE KRUIS vraagt bestand in Hongarije Een bontmantel binnen Uw bereik! -31 C Arabieren in paniek Wijs besluit i iss» V.S. treffen militaire voorzorgs maatregelen Grünther optimist Er dreigt hongersnood Radio-Boedapest bevestigt dat vrijheidsstrijd in het land nog voortduurt Doden in AMERIKAANSE LUCHTBRUG NAAR HET MIDDEN-OOSTEN Rode Kruis- kolonne in Wenen Honderden doden onder Egyptische burgerbevolking Welke zin heeft het? Vliegtuig stort op flatgebouw neer Het weer UW Egyptenaren mogen Frankrijk niet verlaten otet/aivuijf Vrijdag 9 november 1956 80sfe JAARGANG No. 26751 Legers terug Sensationeel lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GARANTIE-CERTIFICAAT Jemen Persianer Pattes Zobelfeh Naturel Bisam Persianer f. f. f. f. f. 395.- 495.- 495.- 795.- 1590.- Ocelot Kid-leg Jemen Zobelfeh Persianer Pattes Korte mantels f. 125.- f. 195- f. 225.- f. 345- f. 395- Dit xyn slechts 10 van de 750 bontmantels waaruit U keus hebt Plunderingen Kort gevecht Britse verliezen: 85 man Vluchtelingen bestormen voedsel-distributiecentrum Zeven doden in V.S. Damespantalons in kleuren|9.75 Weinig verandering BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °|jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 - Telefoon 5790 ^fectie: 3. 3. W. Boerrigter en u Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milïmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging Ra 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ISRAEL trekt troepen uit Egypte terug Israël zal zyn troepen terugtrekken uit Egypte en met de Verenigde Naties samenwerken teneinde het mogelijk te maken dat er een internatio nale politiemacht wordt gelegerd. President Ben Goerion heeft dit via de fadio bekend gemaakt en in New York heeft de Israëlische delegatie bij V.N. secretaris-generaal Hammarskjöld onmiddellijk op de hoogte ge- ^Tacht van deze stap, die een aanmerkelijke verlichting betekent van de kritieke situatie in het Midden-Oosten. Enkele uren later ontving Ben Goerion reeds een telegram van president Eisenhower, die daarin zijn Stote waardering uitsprak voor het Israëlische besluit. De politiemacht van de V.N. zal waarschijnlijk reeds binnen tien dagen Egypte zijn gearriveerd. Grote transportvliegtuigen van de Amerikaan- Se luchtmacht zullen naar verwachting binnen vijf dagen onder toezicht van de V.N. een luchtbrug naar Egypte openen. Vijf dagen later zal dan de "erste groep van 4000 man zijn overgebracht en haar taak kunnen beginnen. Beze groep zal zijn samengesteld uit militaire eenheden van Canada, de Scandinavische landen, Indië en Pakistan. De Canadese generaal Burns, die tot nu toe hoofd der Palestijnse wapenstil- Standscointnissie van de V.N. was. is vandaag officieel benoemd tot comman dant van de internationale politiemacht. Burns heeft in Cairo verklaard, dat de eerste waarnemers van de V.N., die de kern van de internationale politiemacht *"Hen vormen, binnen enkele dagen in ®Sypte zullen zijn. In Londen en Parijs verwacht men. dat de Brits-Franse strijdkrachten volgende week reeds uit Egypte naar Cyprus zullen terugkeren. Ben Goerion verklaarde int zijn radiorede, dat hoewel Israël er in toe stemt zijn troepen uit Egypte terug te trekken, het staat bp zijn recht van ^rrije vaart door het Suezkanaal en vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba. Het besluit van Israël betekent een sensationele ommekeer ki de politiek van het land. Tevoren bad Ben Goerion verklaard dat Israël er niet over dacht het veroverde ge bied weer prijs te geven. \V7 at heeft Ben Goerion bewogen tot Vy zijn onverhoedse ommezwaai? 1 Woensdag had de premier van dat J nog in bet parlement verklaard, |,'b zijn land vastbesloten was de 60.000 Sin-VGroverd gebied in de woestijn van g te behouden. Het Israëlische grond- j0öled was in een week tijds driemaal js groot geworden als te voren en de Viofbsche regering wilde van geen (3 Jken weten. Maar gisteren verklaarde Ij h Goerion plotseling dat zijn troepen tw" uit Egypte zouden terugtrekken, tja Plaats te maken voor een interna- 6j,bale politiemacht. Ben Goerion heeft tW s zijn verklaring van woensdag on- jL druk gestaan van Eisenhower en die hem beiden dringend ver jon op z'jn besluit terug te ko- 'WI en de Israëlische troepen te doen H^gaan, maar uiteindelijk is Ben Goe- VoQ' f°ch waarschijnlijk vooral gezwicht de nota van Moskou van maan- jvaarin het voortbestaan van Is- din 'ti niet mis te verstane bewoor- jjj h bedreigd werd. hij woensdag nog, in zijn hot, tegen Egypte, bereid de Sovjet- Jich - negeren, een dag later zag hij ashb^ mede door de aansporingen van de fj'hgton en Londen genoodzaakt edre; ?e conclusie te trekken uit de v°°rst8jng van Ruslar,d. Men kan zich slüit wat de felle Ben Goerion dit aarts'1. gekost heeft, nadat hij Israëls ®2en uand Egypte zo geducht de les ge- v0riseo Nasser kreeg vorige week de Statie3 te aanvaarden van zijn t aeli tegen Israël, en dat de d nu zo'n kolossale concessie moe een p„en 's 'n laatste instantie' slechts dhbetBU g van het feit, dat achter de ache rtjilnende figuur van de Egypti- duiv i 0r de schimmen opdagen van vap 'velse en oppermachtige leiders ^.Ben Sovjet-Unie. ^ge ni*°,erion heeft er onder de hui pils a.„standigheden ongetwijfeld zeer ueh ziin gedaan zich bereid te verkla- we®ft i" troepen terug te trekken. Hij i beia gro°t offer moeten brengen in Jang vang van zijn land en in het be- .raëliJJS de wereldvrede. Men mag de lLin premier dankbaar zijn voor *tel,j ?°edig besluit, dat hem blootge- neeft aan kritiek van enige van '«aste medewerkers en dat onge- tVervolg ov pagina 5) IWwfHI Het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van defensie, heeft met het oog op de internationale toestand een aantal militaire voorzorgsmaatregelen genomen. Oorlogsbodems die langs de Atlantische kust kruisen, waaronder twee vliegdekschepen de 60.000 ton metende „Forrcstal" en de 45.000 ton metende „Franklin D. Roosevelt" hebben order gekregen hun opleidings oefeningen te staken en „paraatheids- proeven" te doen. Een woordvoerder van het Pentagon verklaarde, dat ze kere eenheden van de vloot in de Stille Oceaan zowel als die in de Atlantische Oceaan „in staat van waakzaamheid zijn gebracht en opnieuw worden ge groepeerd teneinde een zo groot moge lijke staat van verdediging voor de Amerikaanse vlootstrijdkrachten te be reiken." Amerikaanse militaire kringen in Washington verklaarden dat de pa- raatheidsproeven samenhangen met de ongerustheid die over de Russische bedoelingen bestaat. De laatste berich ten uit Warschau zijn dat langs de oostelijke Poolse grens tussen de 20 en 24 divisies infanterie en pantser troepen staan opgesteld. In Oost- Duitsland staan 20 a 22 Russische divisies en berichten uit Polen mel den dat de afgelopen dagen grote hoe veelheden Sovjet-troepen door Polen naar Duitsland zijn gedirigeerd. Over de staat van paraatheid van de Amerikaanse vloot is nog te melden dat van de schepen, die te Newport Rhode Island, liggen, niet meer dan de helft van het personeel tegelijk met verlof mag. Op vragen, hoe de toestand in een nabijgelegen basis van de ma rineluchtvaartdienst was, werd geen antwoord gegeven op grond van „vei ligheidsoverwegingen". Generaal Alfred Gruehther, de aftre dende opperbevelhebber van de NATO, heeft gisteren verklaard dat een „or kaan van vreselijk geweld" het Sovjet blok teistert en dat de botsing tussen de Sovjet-Unie en haar satellietlanden ernstiger is dan de meningsverschillen tussen de westelijke geallieerden. (Rtr.-U.P.-A.F.P.) De Nederlandse Rode Kruis Kolonne mei goederen voor de Hongaarse vluch telingen is donderdag drie uur in We nen aangekomen, met uitzondering van een van de auto's, die met motorpech had te kampen. 9r' Minister Pineau verklaarde gisteren in de commissie van buitenlandse za ken, dat enige dagen geleden moderne Russische straalvliegtuigen van het ty pe MIG-17 in Syrië zijn geland. Pineau zei, dat deze toestellen waren aangeko men op hetzelfde ogehblik dat premier Boelganin zyn waarschuwing tot Israël richtte. Ook deelde hij mee, dat Isra ëlische troepen op het schiereiland van Sinaï grote voorraden oorlogstuig van Russische makelij, waaronder nieuwe wapens, hadden aangetroffen. De Britse minister van handel, Pe ter Thorneycroft, heeft gisteravond als voornaamste woordvoerder van de re gering in het Lagerhuis verklaard, dat uit de Brits-Franse interventie was ge bleken, dat Egypte door Rusland tot de tanden was gewapend. Hij zei, dat de Sovjet-Unie er op uit was geweest, de macht in het Midden Oosten over te nemen en dat zij hiervoor président Nasser als instrument had willen ge bruiken. Verbitterd is er gevochten om de Egyp tische stad Port Saïd, welke nu in han den is van de Brits-Franse strijdkrach ten. Vele wijken van de stad, wéaronder de inheemse, werden veranderd in een puinhoop. De bovenste foto toont een kleine Arabische jongen, bezig met het blussen van een brandje te midden van de puinhopen. De onderste foto geeft een overzicht van de ontstellende chaos in de inheemse wijk. y>*- De directeur van een fabriek in Ol- ten in Zwitserland, de 55-jarige C. T., is om het leven gekomen toen de auto. tyaarin hij meereed, nabij Nieuwe Peke- la door een vrachtauto werd gegrepen. De bestuurder van de personenauto werd licht gewond, de meerijdende Zwit serse heer was vrijwel op slag gedood. De 55-jarige petroleumventer A. P. Klever te Haastrecht is nabij zijn wo ning aan de weg te Boven-Haastrecht, toen hij op zijn bakfiets reed, door een passerende auto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het internationale Rode Kruis heeft de strijdende partyen in Hongarüe op geroepen een bestand te sluiten met het oog op de hulpverlening aan de gewonden, die volgens berichten uit Boedapest onverzorgd op de straten biyven liggen. De oproep wordt met tussenpozen via de radio uitgezonden. Er is nog geen antwoord ontvangen. Een afdeling van het Deense Rode Kruis is in het grensplaatsje Sint Gott- hard de toegang tot Hongarije gewei gerd. De communistische bevelhebber zei dat er geen hulp nodig was. De Russen hadden tevoren verlof gegeven voor, het zenden van het konvooi. De pro-Russische Hongaarse rege ring van Janos Kadar hééft haar eer ste bijeenkomst gehouden in de Hon gaarse hoofdstad, aldus heeft radio- Boedapest bekend gemaakt. Kadar verklaarde in de kabinetszitting dat „nimmer tevoren een regering onder zulke ernstige omstandigheden aan de macht is gekomen in Hongarije", aldus de radio. Kadar deelde mee dat er nog steeds wordt gevochten in sommige delen van het land en dat er hongersnood dreigt in het land. De uitzending vormde de eerste be vestiging sindt vele dagen, dat de verzetsstrijd nog voortduurt. De radio beweerde dat de rust in het grootste deel van de hoofdstad is weer gekeerd, doch dat er in sommige wijken nog wordt gestreden. Ook noemde de radio het Komlo-woud ten noorden van Pees en een deel van de Mecsek-ber- gen, waar de kolen- en uraniummijnen zijn, als haarden van verzet. Voorts zouden volgens de radio opstandelingen- legers op de terugtocht zjjn in het ge bied ten westen van de Donau. Zij zou den zich in de richting van de Oosten rijkse grens begeven. Na de opmerking: „In de volgende steden is de rust weer geheel weerge keerd" gaf radio-Boedapest slechts vier stadsnamen op: Szeged. Miskolc, Ko- marom en Szekesfehervar De omroep voegde er nog aan toe dat in Györ de scholen weer open zijn en de meeste fabrieken weer draaien. In het gebied van Miskolc zouden de treinen weer rijden. De radio weet de dreigende hongers nood aan de staking van de transport arbeiders. „Er is voedsel genoeg", al dus de radio, „de transportarbeiders moeten echter weer aan het werk om het te verdelen". Volgens berienten uit Belgrado zijn de Sovjet-soldaten overal in Boedapest op grote schaal aan het plunderen ge slagen. Men brengt dit in verband met een uitzending van radio-Boedapest, waarin werd verklaard, dat „contra-re- Advertentie Wij fabriceren hel allerbeste wal er op gebied van bont gemaakt wordt. Geheel onze productie is eigen atelierwerk en vervaardigd door de beste vakmensen. Al onze bontmantels worden verkocht ver beneden de winkelprijs en U kunt er van op aan dat iedere bontmantel bij ons een klasse-produet is, hetgeen bewezen wordt door het feit, dat wij iedere bontmantel verkopen met U koopt toch ook liever een voordelige bontmantel? Lange mantels 3 llnljo •4 "59 Vfl» 81 IJl t» Geopend van 'b Maandags 1 uun, tot 's Zaterdags 6 uur. PELTERIJENGROOTHANDEL De keus is groter dan ergens anders, de coupe is onberispelijk, de kwaliteit spreekt voor zichzelf door het GARANTIEBEWIJS. Verzuimt niet alvorens U een bontmantel gaat kopen onze buitengewone col lectie te zien. Dit bespaart U geld en teleurstelling. Ingang Herengracht 69, 10 min. v. h. Centraal Station Wij verkopen uitsluitend uit onze fabrieks-showroom, dus géén winkelingang Indien U een groter overzicht van soorten en prijzen wenst: schrijf ons en wij sturen U per kerende post een overzichtelijke en uitgebreide prospectus Knip ons adres uit en bewaar het. Het kan U later van pas komen. HERENGRACHT 69 AMSTERDAM TEL38869 (HOLLAND) *4»IOKSV volutionairen" warenhuizen, hotels, sta tions en regeringsbureaus hebben ge plunderd en voor een waarde van ver scheidene miljoenen forinten hebben ge stolen. „Dank zij de broederlijke hulp van het Sovjet-leger heeft men op en kele plaatsen het optreden van de gang sters kunnen verhinderen", aldus radio Boedapest. Volgens de radio begaan de „contra revolutionairen ook sabotagedaden. Twee hotels in de stad staan in brand, maar de brandweer kan er niet bij komen vanwege het vuren van de „con tra-revolutionaire benden", aldus ra dio Boedapest. Russische militairen en leden van de Hongaarse veiligheidspolitie hebben gis teren 2000 Hongaren in Boedapest ge arresteerd op beschuldiging van hulp aar de „fascistische tegen-revolutie", aldus wordt uit nie<t-communistische bron vernomen. De Hongaarse grenspost Hegysha- lom, verdedigd door een veertigtal ver- zetsstryders, is gisteren door de Russen veroverd. Russische pantserwagens, ge steund door de communistische veilig heidspolitie ded :n een aanval op de grenspost. De Hongaarse verzetsstrij ders vluchtten, na gedurende korte tyd tegenstand geboden te hebben, naar Oostenrijk, waar zy door Oostenrijkse soldaten werden ontwapend. Oostenryk- se troepen en een groot aantal journa listen en filmoperateurs waren op Oos- tenrijks gebied op slechts enkele tien tallen meters getuige van het korte ge vecht. S0VJET-UNI OF GROQTTf VAN HONGAR'IE EN Of SOVJET-UNIE De Britse minister van defensie, An thony Head, heeft in het Lagerhuis be kendgemaakt, dat de Britse verliezen in Egypte „niet meer dan 85 man be dragen, van wie er niet meer dan 20 gesneuveld zyn." De definitieve cyfers zijn evenwel nog niet bekend. De ge wonden worden per vliegtuig, naar En geland overgebracht. In Port Said zouden aan Egypti sche zijde, volgens Egyptische ra mingen, honderden doden en gewon den onder de militairen en de bur- A gerbevolking gevallen zijn. De zieken huizen in de stad liggen vol met ge wonden, merendeels slachtoffers van de beschieting van de stad met artille rie en raketten. Een Engelse dokter raamde het aantal doden op duizend. Een Franciscaanse zuster van het Franse ziekenhuis heeft zich gisteren met een grote w.tte vlag, vergezeld door de eerste chirurg en een zieken* broeder, naar het Amerikaanse consu laat begeven om hulp voor het zie kenhuis te vragen. Egyptische bladen meldden gisteren dat er nog steeds wordt gevochten. Duizenden hongerige, dodeiyk, beang ste Arabische vluchtelingen bestorm den gisteren de prikkeldraad-versper ringen van een voedsel-distributiecen trum in de sector van Gaza, die in han den van Israël is en Israëlische troe pen moesten waarschuwingsschoten los sen om de mensen in bedwang te hou den. Grote groepen Arabische mannen, vrouwen en kinderen drongen tegen de prikkeldraad-omheining op, waarbij het sommigen van hen gelukte, tot in het voedsel-centrum door te dringen. Het hulp-comité van de V.N. voor Pa- lestpnse vluchtelingen in het Midden- Oosten is belast met de zorg en de voeding van de naar schatting 250.000 rabische vluchtelingen, die deze klei ne Gazastrook bevolken sinds de ver deling van Palestina in 1849 De strijd hééft de normale voedsel-uit- deling evenwel enige dagen onderbro ken. De bevolking raakte bevreesd, dat zij helemaal geen voedsel meer zou kriigen. Tenslotte ontstond een ware pa niek toen het gerucht als een lopend vuurtje rondging, dat de voorraden uit geput begonnen te geraken. (U.P.) t y eett allemaal wel veel /-ƒ. zin?", vragen sommigen zich JL J- af, wanneer zij nadenken over de tekenen van rouw en medeleven met het Hongaarse volk tekenen, bestaande in het in acht nemen van stilte, zoals gisteren over het alge meen op zo indrukwekkende manier geschied is, het houden van protest betogingen, stille tochten en bezin ningsbijeenkomsten. „Helpen wij daar mee de strijders van Hongarije in.hun wanhopige worsteling?" Ja, zulke tekenen van solidariteits- besef hebben alle zin. En zelfs ligt er een soort van „hulp" in besloten, want hulp bestaat niet alleen in wapenle veranties; zij kan ook bestaan in gees telijke steun. Tweeërlei geestelijke steun: door gebed en door te tonen dat wij aan de kant van de. vrijheids strijders staan, materieel onmachtig maar van eerbied en medeleven ver vuld. Even belangrijk is echter, dat wij door dat alles ons geweten wakker houden en ons zelf geestelijk weer baar. Wij doen dat in eensgezindheid met de rest van de vrije en welden kende wereld; wij leveren aldus ons aandeel aan de. blijvende gevoeligheid van het wereldgeweten, dat na deze Russische schanddaad nooit meer mag inslapen. Velen waren de laat ste tijd in onnadenkendheid en kinder lijk optimisme geneigd te menen, dat er wezenlijk iets ten goede was ver anderd in het Kremlin. Wij weten nu eens en voorgoed beter. De welbe wuste duivelsheid is zichzelf gelijk gebleven. Wij zeggen: welbewuste duivelsheid, want het was treffend, dat Boelganin in zijn nota aan En geland en Frankrijk opkwam voor de welomschreven waarden van mense lijkheid en recht, die tezelfdertijd in Hongarije bruut vertrapt werden. Hier zien we precies hetzelfde cynis me, dat we ons herinneren van de mis daden van Hitier en de zijnen. Er is geen verschil. Dit zij speciaal gezegd ter attentie van de bewust eenzijdigen, die zich onophoudelijk keren tegen ieder echt of vermeend fascisme, die alle verdachte vredesoproepen teke nen, maar over de Russiche concen tratiekampen nooit spreken en thans beweren de kranten over de gebeur tenissen in Hongarije toevallig niet goed gelezen te hebben. Men leze er een treffende aanhaling uit Het Vrije Volk, door ons gisteren gepubliceerd maar eens op na. Nederland is één in zijn veront waardiging, zoals het één is in zijn bereidheid tot effectieve hulp aan de vluchtelingen. Dat is gisteren geble ken in de Kamer, dat is bijvoorbeeld ook gebleken uit het toejuichenswaar- dig besluit van het Nederlands Olym pisch Comité. Bij alle verschillen is er gelukkig één basis waarop men el kaar vindt: daar waar het <gaat om de waardigheid van de mens en de ele mentaire normen der tien geboden. Het doet even denken aan de eensge zindheid tijdens de bezetting, en het leert tevens waarom rpen zich ten on rechte van die eensgezindheid meer heeft voorgesteld dan zij in werke lijkheid was. Zij was in werkelijkheid al veel. zoals ook de thans gebleken eensgezindheid veel is. Zeven personen zijn gisteren om het leven gekomen en tenminste dertig werden gewond toen in North Bergen, in de Amerikaanse staat New Jersey, een twee-motorig. particulier vliegtuig op het dak van een uit vüf verdiepin gen bestaand flatgebouw stortte. De pi loot trachtte met het vliegtuig in een naby gelegen park een noodlanding te maken toen zyn toestel in aanraking kwam met de spits van een 250 meter hoge televisietoren, waarna het bran dend op het dak van het flatgebouw terecht kwam. De twee inzittenden en vyf flat-bewoners werden gedood. De televisietoren dreigt in elkaar te storten. Burgemeester Angelo Sarubi heeft voor de onmiddellijke omgeving van de toren de noodtoestand afgekon digd en heeft bevel tot evacuatie van de ongeveer 2500 personen die in de bedreigde wyk wonen gegeven. De Franse regering heeft de in Frankrijk wonende Egyptenaren ver boden het land te verlaten. Het bevel is gegeven omdat Egypte personen met de Franse nationaliteit belet uit Egypte te vertrekken en Franse onderdanen heeft gearresteerd, die zich aan boord van een Grieks schip bevonden dat kortgeleden Alexandrië heeft aange daan, aldus werd meegedeeld. (Rtr) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERO B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond of vannacht wat regen. Morgen overdag wisselende bewol king met enkele verspreid optreden de buien. Krachtige tot matige wind tussen zuid en zuid-west. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.53-16.58 Maan: 13.32

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1