Katholieke bejaarden en gepensioneerden bijeen Melksanering 3 december in Haarlem L. M. Weterings f Naaimachines Morgen verplaatsbaar verkeerslicht op de Houtbrug Gemeentelijk bedrijf „Zuider- bad" in Zandvoort wordt opgeheven HAARLEM, DE VEILIGSTE STAD IN 1955 N. Ph. Orkest concerteert voor slachtoffers van Hongarije T t Agenda voor Haarlem en omöevie; SCHOUS Haarlemmerliede en Spaarnwoude wil zichzelf blijven Rector D. de Wit over de roeping op de oude dag Nieuw monument voor Rotterdam Volgende week begrotings behandeling Wisselbeker - vier keer gewonnen - nu definitief naar de Spaarnestad Ernstig ongeval op gasfabriek Circus Mullens in Holland-Nautic Buurtcentrum Harmen j answeg Gasprijzen in Zandvoort worden verhoogd fa.J.H.Sehous Geen samenvoeging met Haarlemmer meer en geen annexatie van Zuid-Schalkwijk door Haarlem VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956' PAGINA 3 Oud-hoofdredacteur Nieuwe Haarlemsche Courant Nieuw statenlid Ctie,plaats,van mr- J- de Wilde te he f. m, die als zodanig ontslag Vinr-i!,iSen?n]pn' is tot bd van de pro- hoemi® statanv an Noord-Holland be- Wijk yaron de Vos van Steen- HAARLEM - TEL. 11470 Televisie- [hSRjjl specialisten Van steden van 100.000 tot 200.000 inwoners Beeldende kunstenaars uit Haarlem staan werk af Burgerlijke Stand Haarlem Brandje in motorschip Tentoonstellingen Winterkwartier te Haarlem Opening zaterdag 1 december Haarlemse scholieren helpen Hongarije mutsen, shawls en wantjes van „Eknit". kunnen wij voor Uw kleu- terje warmte voorspellen, een Box, stalen Kinderstoel, Ledikantje of Commode. Si Veertien brandweer lieden nemen tegelijk ontslag Contactavond Bloemen- daalse Reddingsbrigade Woningbouw Brandweer Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York De leden van de afdeling Haarlem van de R.-K. Bond voor Bejaarden en Gepensioneerden, die gisteravond in Gebouw ,,Sint Bavo" present waren, hebben enkele genoeglijke uren beleefd. De Voorzitter, de heer C. J. Selhorst, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarin hij in het bijzonder begroette de afgevaardigde (n) van het bestuur van de Heemsteedse afdeling. Het verheugde hem, dat de verstand houding met Heemstede zo uitstekend is en dat er tussen beide afdelingen zo'n hartelijke band bestaat. De voorzitter deelde mee, dat don derdag 15 november een culturele mid dag gehouden zal worden in gebouw „Sint Bavo." Hij verzekerde, dat het een interessant en leerzaam program ma belooft te zijn, waarop, een film over de walvisvaart vertoond wordt. Een toelichting zal niet achterwege blijven. De middag wordt georganiseerd ln samenwerking me^ de afdelingen Heemstede en Bloemendaal. Tenslotte wekte hij alle leden van de Haarlemse afdeung op deel te nemen aan de Dodenherdenking op woensdag 21 november. Die dag is er 's morgens om negen uur een H. Mis in de kapel van het Sint Barbara-kerkhof aan het Soendaplein. Rector D. de Wit, geestelijk adviseur van de afdeling, kreeg daarna het woord, en hij bedankte allereerst voor de gelukwensen en de aktentas bij zijn verjaardag. Voorts bracht hij naar vo ren, dat het bestuur, gezien de inter nationale toestand, geen zin had om de avond te laten doorgaan. Men besloot toch om niets af te gelasten en het verheugde de rector, dat hij daardoor de gelegenheid had een ernstig woord tot de bejaarden en gepensioneerden te spreken. Hij herinnerde er aan, hoe de leiders van de wereld zo met vuur spe len, dat iedereen ervan rilt, vooral zij en dat waren alle aanwezigen die twee. wereldoorlogen hebben mee gemaakt. De rector drong er bij allen op aan te bidden voor alle volken ter wereld en hij stelde nog eens met na druk vast, dat de bejaarden en gepen sioneerden daarbij een speciale roeping hebben. „Dat u zo lang moogt leven," zo zeide hij, „is een reden tot dank- Zoals w\j gisteren reeds mededeel den, komen de leden van de Coöpera tieve Vereniging van Melkhandelaren m Haarlem en omstreken U.A. maan dagavond 12 november bjjeen om on- meer de datum vast te stellen, zal -de melksanering in Haarlem riner^orden doorgevoerd. De vergade- vehojm?rdt gehouden in het H. J. M. V.- on Tli k„ln de Lange Margarethastraat en zg begmt om 7 uur. Zijn wij welingelicht, dan ligt het in de bedoeling van het bestuur der Coö peratie de vergadering voor te stellen maandag 3 december als datum te ne men om met de sanering te beginnen. Deze datum zou de meest gunstige zijn, omdat die niet alleen het begin van de week inluidt, maar tevens een afslui ting is van de voorgaande maand. Dat laatste is belangrijk in verband met de maandklanten. De melkhandelaren hoe ven dan geen „tegoed" aan elkaar over te doen. In de vorige nacbt is te Utrecht op 72-jarige leeftijd overleden de heer L. M. Weterings, laatstelijk directeur Var de Katholieke Culturele Federatie en president-commissaris van de film maatschappij Gofilex. L. M. Weterings Was op 1 oktober 1884 te Utrecht geboren, heeft zijn gym nasiale studie gedaan aan het Kath. Gymnasium te Amsterdam en is res pectievelijk werkzaam geweest als re dacteur van De Maasbode en hoofd redacteur van Het Nieuwsblad van het Zuiden en de Nieuwe Haarlemsche Cou rant. Daarna was hij als directeur hoofdredacteur verbonden aan de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, lid van de Raad van Beheer van de N.V. Drukkerij De Tijd. Ook op het gebied van de katholieke "ilmactie is de heer Weterings werk zaam geweest o.a. als directeur van het bureau der Katholieke Filmactie. Sinds 1950 was hij directeur van het Centraal Bureau der Katholieke Culturele Fe deratie. De heer Weterings was ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote ®n begiftigd met het erekruis Bene Merenti. Onder het pseudoniem Homo Sapiens *n Libra heeft de heer Weterings tal van publicaties het licht doen zien. Adoertenti* Alle merken, dus ruime keuze Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 ie??* bestuur van de Stichting Herrij- tha "otterdam heeft aan de gemeente he~MS een monument aangeboden ter Wer g van de gevallenen. Het ont- heelaV, vervaardigd door de Haarlemse del "bouwer Mari Andriessen, is inmid- za.s gereedgekomen in gips. Binnenkort ïnn„ 'n brons worden gegoten. Het en ^"ment, dat drie meter hoog wordt damoP pfaats zal krijgen op het Rotter- Voot. stadhuisplein, stelt een groep hi«d n,n een man> een vrouw en een Van 'h„ gemeente zal een voetstuk basaltlava laten maken. u vV.V.D.) te Heemstede. baarheid. U leeft echter niet voor niets. God heeft zijn bedoeling met u een hoge ouderdom te schenken. Het zijn immers de bejaarden, die ruimschoots de gele genheid hebben tot heel veel gebed. U kunt aitijd terecht bij „Maria van Haarlem" en bij het Allerheiligste, dat iedere middag staat uitgesteld in de kerk aan de Jansstraat. Vervul daarom uw roeping als bejaarden en gepensio neerden." Rector de Wit deelde tot slot mede, dat er tijdens de avond een collecte gehouden zou worden, waarvan de op brengst de lijdende Hongaren ten goede zou komen. Na deze. twee toespraken ging het doek open voor het blijspel: „Zij leefden nog langen geluk kig," dat door de toneelvereniging I.V.O. voor het voetlicht gebracht werd. Dit stuk, geschreven door Bert Peets, is geen hoogvlieger, en de door-de-week- se grapjes getuigen niet bepaald van een genie. Maar op een feestavond is iedereen goed geluimd en is het plezier gauw gemaakt. De mensen van I.V.O. die nog hard bezig zijn de kunst van het toneelspelen te leren, hebben hun kansen ten overstaan van een goedlachs publiek goed aangegrepen en de aanwe zigen de nodige pret bezorgd met de lotgevallen van twee studenten, die ten- êevolge van allerlei verwikkelingen ge bracht worden tot bezinning op hun studentikoos leven. De collecte bracht het mooie bedrag op van 85. Het. zal worden overge maakt naar het R.-K. Huisvestingsco mité te Den Bosch. Advertentie Han'nie. Schaftstraat 39 v vlJUv Vrijblijvend vergelijkbare demonstraties met frmservice Philips - Nora - Erres Loewe Opta - Graetz De Haarlemse verkeerspolitie ver wacht, dat zaterdag omstreeks twaalf uur het verplaatsbare verkeerslicht op de Houtbrug in gebruik kan worden ge nomen. Het Gemeentelijk Energie Be drijf begint morgen vroeg met de laat ste werkzaamheden voor de aansluiting op het net. Reeds enige dagen geleden werd in het wegdek van de Houtbrug de grond- aansluiting aangebracht. Ofschoon het verplaatsbare verkeerslicht voor het kruispunt nabij de Jansbrug reeds in Haarlem is aangekomen zal het nog wel enige tijd duren, vooraleer het in gebruik zal worden genomen. Er moe ten daar ter plaatse werkzaamheden ge schieden, die met de grootst mogelijke omzichtigheid verricht moeten worden. De gemeenteraad van Zandvoort zal op dinsdag 13 november 's avonds en woensdag 14 november 's middags de gemeentebegroting voor 1957 behande len. Daaraan voorafgaande zal nóg een korte agenda worden afgewerkt, o.a. een voorstel tot heffing van schoolgeld voor de openbare kleuterscholen; ver koop van 660 m2 grond aan de Fazan tenstraat aan de gebr. Meijer voor Vanmorgen is Haarlem definitief in het bezit gekomen van de beker van de K.N.A.C., omdat het in de vijf jaar geduurd hebbende Steden-Verkeers-vei- ligheidscompetitie voor de vierde maal als de veiligste stad uit de bus is ge komen. Wethouder D. J. A. Geluk heeft vanochtend in het Kurhaus in Scheve- ningen tijdens de 14e Wegverkeersdag van de K.N.A.C. de beker ontvangen uit handen van de voorzitter van het Juri disch College van de K.N.A.C., mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage. In de ^Steden-verkeersveiligheidcom- petitie wordt iedere stad met zichzelf vergeleken. Het aantal verkeersongeluk ken wordt vergeleken met dat van het voorgaande jaar. Tot vier maal toe is nu gebleken, dat Haarlem de geringste wee Hongaarse solisten met inter nationale faam, de cellist Tibor de Machula en de pianist Robert Weisz, hebben hun medewerking toege zegd aan het concert tem bate van de Hongaarse vluchtelingen, dat gegeven zal worden op vrijdagavond 16 novem ber om kwart over acht door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam in het ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem. Evenals dit het geval was bij de wa tersnoodramp in 1953 willen ook thans weer Haarlemse beeldende kunstenaars werken afstaan, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de hulp van Hongaarse vluchtelingen. Ook de ont vangsten, die ter gelegenheid van het concert gemaakt worden door de uit voerenden en allen, die hierbij betrok ken zijn, zoals de directie van het Con certgebouw, de kellners, en de firma Alfenaar, zullen worden afgestaan aan de vluchtelingenhulp. Het concert zal worden geopend met het Hongaarse volkslied, waarna de suite in D grote terts van J. S. Bach het tweede deel van deze suite is het beroemde „Air" voor strijkorkest, be kend als de „Aria op de G-snaar zal worden uitgevoerd. Het concert zal worden besloten met een uitvoering van „Les Préludes" van Franz Lizst, de Hongaarse componist, die betrokken was bij de heroïsche vrijheidsstrijd van zijn land in 1848. Tijdens de pauze en na afloop kan men in de tuinzaal van het Concertgebouw de werken kopen, die ten bate van de hulp aan de Hon gaarse vluchtelingen zijn afgestaan door Haarlemse beeldende kunstenaars, die hiertoe door hun verenigingen zijn uitgenodigd. Een vereniging voor beel dende kunstenaars, die thans werken van haar leden exposeert, heeft boven dien besloten om de tien procent van de opbrengst van deze expositie die anders de verenigingskas ten goede zou komen af te staan aan de hulp aan de Hongaarse vluchtelingen. Op 16 no vember kunnen beeldende kunstenaars, die voor dit sympatieke doel werken willen afstaan, deze geprijsd en ge naamd inleveren aan het concertge bouw tussen 9 en 11 uur 's morgens. Tibor en Machula zal tijdens het con cert solist zijn in het celloconcert van Haydn. Hij werd in 1912 geboren te Kó- lözsvar in Hongarije en gaf reeds op achtjarige leeftijd zijn eerste concert. Zijn officiële debuut maaktede Ma chula, in 1924, toen hij met het Buda- pester Philharmonisch Orkest het cel loconcert van Haydn vertolkte. Hij stu deerde o.m. aan de Budapester Aca demie bij professor Schiffer en aan het Curtiss-Instituut te Philadelphia bij pro fessor Salmond. Thans is Tibor de Ma chula als solocellist verbonden aan het Concertgebouworkest. Robert Weisz zal solist zijn in het pianoconcert no. 1 van Ludwig von Beethoven, dat na de pauze ten geho re zal worden gebracht. Deze solist evenals Tibor de Machula Hongaar van geboorte is een leerling van Annie Fische en van Dinu Lipatti, en wordt gerekend tot de meest begaafde pianis ten van deze tijd. In 1951 maakte hij een sensationeel debuut bij zijn eerste optreden in Den Haag. Vijf maal moest toen zijn pianorecital worden herhaald voor een uitverkochte zaal. Robert Weisz, die thans woonachtig is in Zwit serland, behaalde ln 1949 op het inter nationaal concours in Genève de' eer ste prijs. De entréeprijzen voor het concert ten bate van de hulp aan Hongaarse vluch telingen bedragen 3,- en 2,-. Kaarten zijn reeds thans verkrijgbaar bij de fir ma Alfenaar aan de Kruisweg. GETROUWD: H. Jucker en A. M. Witkamp; F. J. de Vries en W. Chr. G. Meijer; F. N. Bernoski en J. L. M. de Beer; P. J. Barthel en G. E. de Vries. GEBOREN: A. M. L. Bloem-van Roo- de, z.; B. M. N. Risseeuw-Blok, z.; Q. M. van der Veld-Steggerda, z.; E. H.' Koster -van Veen, z.G. R. Demmink- Veldhuizen, z.; H. Duivens-Spier, z.; S. van Steijn-Steenken, d. OVERLEDEN: G. Kollaart, 79 jr., Maerten van Heemskerkstraat; H. Wak- ka, 45 jr., Berckheijdestraat; J. J. ten Bosch, 82 jr., Hagestraat; M. Vertregt- Leering, 74 jr., Muiderslotweg. ROBERT WEISZ stijging van het aantal verkeersonge lukken oplevert, in vergelijking met an dere grote steden. Haarlem Is ingedeeld in de tweede categorie, die van steden met 100.000 tot 200.000 inwoners. Wet houder D. J. A. Geluk nam vanochtend in Scheveningen de beker in ontvangst als loco-burgemeester van Haarlem. Hij was vergezeld van de hoofdcom missaris van politie, de heer J. Fon- tijne, en van het hoofd van de Ver keerspolitie hoofdinspecteur Brauck- mann. Uit het overzicht van de verkeerson gevallen van 1951 tot en met 1955 dat het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam onlangs heeft gepubli ceerd, blijkt dat er in de afgelopen ja ren in Haarlem 7.462 verkeersongeval len plaatsvonden, waarvan er 75 een dodelijke afloop hadden. Daarbij vie len 1274 zwaar gewonden en 722 licht gewonden. In 1955 vonden 1.777 verkeers ongelukken plaats ln Haarlem, waar van 16 met dodelijke afloop, terwijl er 245 zwaar/ gewonden en 151 lichtgewon den vielen. Al is Haarlem dus de veilig ste stad in ziin categorie, de cijfers zijn toch nog altijd verontrustend. Gistermiddag om vier uur is een ern stig ongeval gebeurd op de gasfabriek aan de Cruquiusweg te Heemstede. Twee arbeiders waren bezig met het slopen van een oude gashouder, waar bij een aantal planen moesten worden losgehaald. Een van de arbeiders, de 58-jarige instructiewerker L. J. van der K. uit Leiden, stapte mis en viel op een losliggende plank zeven en een halve meter naar beneden. De man brak beide benen en een enkel en liep enige ernstige hoofdwonden op. Hij werd overgebracht naar het Grote Gasthuis. Er is geen direct levensge vaar. Gisterochtend om acht uur is de Haarlemse brandweer uitgerukt voor een brandje in een motorschip aan het Spaarne. Men had bij het vullen van de motor met benzine gemorst en daar de koppeling van de motor van de lier juist tevoren voorverwarmd was, vat te de vloeistof vlam. De brandweer bluste het vuur met koolzuur. De mo- torkast was geblakers en de motor eni ge tijd van streek. FILMS: CINEMA PALACE: The man who never was, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALSDe zoon van Caroline Ché- rie, volw., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Ma., di., wo. en do.: 2.15 en 8 uur. LUXOR: De huzaren, a. 1., 2, 7 en 9J.5 Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en met ma.: Interrupted melody, a. 1. Vr. en ma. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. REMBRANDT: Bushalte, volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXYKnockout in kruitdamp, tot en met zo., 14 jaaf. Ma. tot en met do.-middag: Schurken in smoking, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Morgen zie ik je weer, a. 1., 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. TONEEL Zaterdag 10 november Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met ,,ln de laatste minuut", 8 uur. Zondag 11 november Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met „In de laatste minuut", 8 u. Concertgebouw: Leids Kindertoneel „Ali Baba en de 40 rovers", 14.30 u. Maandag 12 november Schouwburg: Droste's toneelvereniging N.A.O. met „De mortelhoeve" (dil.), 8 u Dinsdag 13 november Schouwburg: Charlotte Kohier in „Het Bal", 8.15 u. Minerva: Gezelschap Johan Kaart met „De vier Mullers", 8.15 u. Woensdag 14 november Schouwburg: Nationaal Landjuweel „De Spelewaghe" voor H. T. C. met „De Her' bergierster" (dil.) 8 uur. Donderdag 15 november Schouwburg: Nationaal Landjuweel: „De Spelewaghe" voor H.T.C. met „De Her bergierster", 8 uur. MUZIEK Maandag 12 november Krelagehuis: „Die Haerlemsche Musyck- camer". 'Kamermuziekavond, 8 uur. Concertgebouw: Concertbureau Alphe- naar. Viool-recital door de Hongaarse violiste Johanna Martzy, 8 uur. Dinsdag 13 november Concertgebouw: N. Ph. O., 3e concert serie D, o. 1. v. Marinus Adam. Solisten: Piet Kee en Jean Marie Darré, 8.15 u. Woensdag 14 november Minerva: Liederenavond voor de Heem- steedse Kunstkring, m. m. v. Irma Ko- lassi, mezzo-sopraan, 8.15 u. Donderdag 15 november Concertgebouw: Koor Katholiek Haar lem. Concert o. 1. v. Albert de Klerk, met medew. van N. Ph. O., 8.15 uur. DIVERSEN Vrijdag 9 november Schouwburg: Lezing voor G. en W. door prof. dr. J. H. Walgrave over „Geweten en Gezag", 8 uur. Zondag 11 november Concertgebouw: Volksdansver. „De Spe levaart". Volksdansfeest, 2 uur. Maandag 12 november Restaurant Boekenroode: Lezing voor Buurtbelang Aerdenhout Bentveld door mevrouw Lily Eversdijk Smulders over het onderwerp „Irak, het verloren paradijs", 8 uur. Dinsdag 13 november Aula Stedelijk Gymnasium: Bijeenkomst Conference of internationaly-minded schools. Spreker: Pater P. Suasso de Lima de Prado over „Vreemdeling-medemens", 19.30 uur. Gebouw „Cultura": Bijeenkomst katho liek Vrouwengilde, 8 uur. Donderdag 15 november Leeuwerik: Goochelshow Noord-Hol landse Broederschap van goochelaars, 8 u. Domi (Overveen): Bijeenkomst kath. Vrouwengilde Overveen, 8 uur. Gebouw St. 'Bavo: Lezing door de heer Zwaardemaker over Walvisvangst. Voor kath. bejaarden, 2.30 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12- en 14— 16 uur. behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquinsmuseum: Grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9 12.30 uur en van 1.305 uur. Bisschoppelijk Museum. Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramen ten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Geopend van 1017 uur: zo. van 13—18 u. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse- school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 11—15 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 13—15 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderijen in de zuidelijke kabinetten w.o. regenten- en .-egentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no 1750. Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend van 1016 uur; zo. van 1316 u. Huis van Looy: Werken „Kunst zij ons doel". Geopend dag.: van 10—12.30 en van 13.30—17 u. Zond. 14—17 u. (10 nov.- 2 dec.). Galerie Espace (Klein Heiligland 36), Werken van Comeille, Scanavino, Van- dercam, Wolvecamp en W. Couzijn. - Schilderijen, gouaches en klein plastiek. Geopend dag. van 11—17 u. (tot 25 nov.). Vleeshal: Tent. van handwerken t. g. v. 40-jarig jubileum Ned. Vqr. voor Huis vrouwen, afd, Haarlem e. o; Geopend: 12 nov. van 2022 uur; 13en 14 nov. van 1017 u. en van 2022 u. Huis met de Kogel: Tekeningen en schet- 5500,- en 3600 m2 grond, gelegen op de hoek van de Lijsterstraat en de Frans Zwaanstraat aan H. Visser te 's Gravenhage voor 77600,-; het ver lenen van medewerking aan het r.-k. parochieel kerkbestuur voor verbete ring van het dak van de r.-k. kleuter school aan de Lijsterstraat (kosten pim. ƒ8.700,-.) Ook staat op de agenda een voorstel om het gemeentelijk bedrijf „Zuider- bad" op te heffen. Het gemeentelijk „Zuiderbad" is in de oorlogsjaren af gebroken en niet meer herbouwd. Öe samenstelling van een begroting voor dit bedrijf mist dus reële betekenis, af gezien van de vraag, of het bad al dan niet herbouwd zal worden. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben enkele wijzigingen in de gemeentebegroting voor 1957 aange bracht. De algemene uitkering uit het gemeentefonds kan orden verhoogd met 6300,- en de belastinguitkering met ƒ9300,-. Aan de personeelsvereni ging der gemeente zal een subsidie van 100,- worden verleend. De subsidie voor kraamverpleging wordt verhoogd tot 2,- per verzorgingsdag. Aan de Jo- hannastichting zal een subsidie van 200,- worden verleend en aan de cul turele raad Noordholland een van 150,-. Van verschillende kapitaalsuit gaven, waartoe de raad reeds besloten heeft, worden de afschrijvingen in de begroting opgenomen. Het totale beeld der begroting ondergaat door deze wij zigingen geen verandering. De culturele kring ,,'t Helm" had ver hoging gevraagd van haar subsidie van ÏOOO,- tot 2000,-, burgemeester en wethouders laten de beslissing omtrent dit verzoek aan de raad over. In de komende wintermaanden zal het Nederlandse circus Jos Mullens zijn winterkwartieren inrichten in Haar lem, en wel in het complex van de voor malige Holland Nautic. Het circus had vroeger zijn winterkwartieren in Utrecht, maar het was thans niet mo gelijk langer over deze ruimten te be schikken, Ook elders bleek het onmoge lijk een geschikte ruimte ter beschik king te krijgen. De weersomstandighe den brengen met zich mee, dat de di rectie van het circus nu op korte ter mijn een ruimte moest vinden, waar de dieren en wagens konden worden ondergebracht. Circus Mullens zal gébruik maken van een deel van een loods op het terrein van de voormalige Holland Nau tic. Op het ogenblik staat het nog op het Malieveld in Den Haag, maar ver wacht mag worden, dat de trein in de eerstkomende dagen in Haarlem zal ar riveren. Uiteraard heeft de gemeente de Holland Nautic-loods slechts voor de komende wintermaanden verhuurd, want met het complex van de Holland Nautic heeft men op de duur een an dere bedoeling. Voor Haarlem betekent het winterkwartier van het circus een voordeel, omdat verwacht mag worden, dat de bedragen aan loon, fourage en revisiewerkzaamheden, uitgegeven door het circus, voor een belangrijk deel aan de Haarlemse bedrijven ten goede zal komen. Zaterdag 1 december zal burgemees ter Cremers het buurtcentrum openen, dat gebouwd is aan de Harmenj'answeg. Het gebouw is gesticht door de ge meente, de exploitatie is in handen van het Maatschappelijk Buurtwerk in Haarlem. De opening geschiedt des middags om drie uur. Op dertien middelbare scholen in Haarlem en omgeving is onder de leer lingen gecollecteerd voor hulp aan Hon garije. De opbregnst van elf scholen, met ongeveer 5500 leerlingen, bedraagt 7.553,41. De opbrengst van de collec te onder de leerlingen van het Mendel- college en het Triniteitslyceum was nog niet ontvangen. Deze ontvangsten zul len worden overgemaakt aan het Ne derlandse Rode Kruis. Onder auspiciën van de schoolbe sturen van de Haarlemse middelbare scholen zal zondagavond in het Gemeen telijk Concertgebouw een bijeenkomst worden gehouden waarvan de baten ten goede komen aan de hulp voor Honga rije. Wethouder D. J. A. Geluk zal deze bijeenkomst openen, waaraan een mu- ziekkwartet van leerlingen van het Ste delijk Gymnasium van Haarlem zal me dewerken. Leerlingen van het Coorn- hert Lyceum zullen een toneelstuk op voeren. B. en W. van Zandvoort hebben thans aan de raad toegezonden het door hen reeds eerder aangekondigde voorstel om de gasprijs te verhogen. De oorspronkelijke ontwern-begroting voor het gasbedrijf voor het jaar 1957 v rtoonde een tekort van rond 22370. Dit was een gevolg van de sterk ver hoogde inkoopsprijs van het gas. In 1955 bedroegen de fabricagekosten van het gas te Haarlem (exclusief de pers- kosten en de winst voor Haarlem) n.l. 9.7487 cent per m3, terwijl deze kosten voor 1957 worden geraamd op 11.61 cent. Een verhoging dus van pl. m. 2 cent per m3. In die begroting was nog geen re kening gehouden met de te verwachten salarisverhogingen en met de kapitaals- lasten, voortvloeiende uit noodzakelijke investeringen verband houdende met het leggen van een nieuwe persleiding naar plan-Noord. Gelet op het geraam de tekort op deze begroting en op ge noemde omstandigheden is aan een gasprijsverhoging van 2 cent per m3 niet te ontkomen. In de bedrijfsbegroting is reeds met deze prijsverhoging rekening gehouden, hetgeen tengevolge heeft, dat thans een winstsaldo van rond 28.000 wordt ge raamd. B. en W. achten dit een redelijk bedrag en een „matige" winst, welke algemeen aanvaardbaar wordt geacht en zelfs verlangd, indien een gemeente in aanmerking wil komen voor een sub jectieve verhoging van de algemene' uitkering uit het gemeentefonds. Met ingang van 1 jnauari 1957 zal de gasprijs worden: 0.185 per m3 voor „gewoon" gas (thans 0.165)0.19 per m3 voor muntgas (thans 0.17)0.16 of 0.15 voor gas, geleverd volgens vastrecht tarief (thans ƒ0.14 of ƒ0.13). Advertenti* II MAAR.de leukste kinderkleding t/m 8 jaar vindt U bij de complete „Hazewind stoei- sterk"-serie heeft in jacks, coats, regenkleding en lange broeken zijn sporen verdiend. DIT IS EEN SUCCES!!! Het meest verrassend geheel kunt U maken met door ons geïmpor teerde Met de gedachte aan de komende winter wanneer U keuze gemaakt heeft uit onze geslaagde sortering truien, leuk te combineren met Wevenit, Melton en Tinneroy lange broeken of rokjes. Overgooiers met blousjes of jurk jes, ook in Black-Watch ruiten zijn apart. In onze kleinmeubelafdeling vindt U zeker een geschenk, waar Uw peuter trots op is, b.v. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 ui De Haarlemse politie heeft een 30- jarige kok aangehouden, die er van ver dacht wordt van een collega een koks garnituur te hebben gestolen. De Bloemendaalse reddingsbrigade houdt een contactavond voor leden en donateurs in het gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen op za terdag 15 december. Het programma wordt verzorgd door het cabaretgezel schap van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland, „de Pompa dours" onder leiding van de heer Puck de Weyze. Na afloop is er bal na met muziek van het orkest van Jan Rij broek. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor een krediet van 5.000 beschikbaar te stellen aan het gemeentelijk gas- en waterbedrijf voor het leggen van een hoofdleiding voor water en gas ln het gedeelte van de Kleverlaan tussen de Verbindingsweg en de Korte Kleverlaan ten behoeve van de vierentwintig flatwoningen die door het Bouwbedrijf van der Schaar N.V. sen Jan Wiegman, tot en metlo"nov. wordeji gebouwd aan de Kleverlaan. De gemeenteraad van Haarlemmer liede en Spaarnwoude keurde gister avond tijdens een openbare vergadering, die drie en een half uur duurde, de gemeentebegroting voor 1957 zonder hoofdelijke stemming goed. Aan de, meestal zeer summiere, begrotingsde batten ging een „gewone" raadsagenda van achttien punten vooraf, die naar verhouding meer stof tot discussie op leverde. Aan het begin van de raads vergadering wijdde de burgemeester, drs J. Visser, enige woorden aan de afschuwelijke gebeurtenissen in Honga rije. „Wij allen volgen deze zware on gelijke strijd voor de democratie met de grootste aandacht. Dat God de Hon garen moge helpen in hun strijd om recht en vrijheid", aldus de burgemees ter. Namens hun fracties betuigden ook de heren Doeven (K.V.P.), Gijzel P. v. d. A.), van Essen (V.V.D.) en Streef kerk (A.R.) hun medeleven met de strijd der Hongaren. De burgemeester deelde nog mede, dat indien niet op zeer korte termijn uit de burgerij het initiatief genomen zou worden tot een plaatse'üke hulpactie voor Hongarije, deze zijnerzijds zon worden georgani seerd. „Sinds korte tijd circuleren geruch ten, dat de gemeente Haarlemmerliede zou worden samengevoegd met de ge meente Haarlemmermeer. Deze geruch ten schijnen niet uit de lucht te zijn ge grepen, maar van de zijde van Gede puteerde Staten zijn de raad nog geen voorstellen dienaangaande gedaan." Dit deelde de hoer Doeven (K.V.P.) mede in zijn algemene beschouwingen over de gemeentebegroting De burgemeester deed naar aanleiding hiervan de mede deling, dat enige tijd geleden burge meesters en wethouders van de gemeen ten Haarlemmermeer en Haarlemmer liede en Spaarnwoude door G.S. zijn uitgenodigd voor een bespreking over een eventuele reorganisatie van deze ge meenten. Hierbij werd van de zijde van G.S. bliikbaar geïnspireerd door een vroeger naar voren gebrachte wen selijkheid van samenvoeging van Half weg en Zwanenburg het denkbeeld naar voren gebracht de betrokken ge meenten samen te voegen. Geen van de hierbij betrokken colleges van B. en W. voelden evenwel hiervoor. Zij wilden een eventueel voorstel slechts aan hun gemeenteraden voorleggen, indien dit door G.S. in een schrijven behoorlijk zou worden gemotiveerd en indien een lid van G.S. tijdens een informele samen komst van gemeenteraadsleden dit voor stel zou toelichten, daar de burgemees ters zich hiertoe niet ln staat verklaar den. Een dergelijk schrijven tot dusver betrokken gemeentebesturen tot dusver niet bereikt. De reden hiervan zou zijn de afwezigheid van mej. mr. Ribbius Peletier, lid van G.S., die als afgevaar digde verbleef op een U.N.O.-vergade- ring. Evenals de heer Van Essen (V.V.D.) verzette ook de heer Doeve (K.V.P.) zich tegen de Haarlemse plannen tot annexatie van Zuid-Schalkwijk. De K.V.P.-fractie is voorshands niet bereid dit deel van de gemeente zonder meer af te staan. Spreker herinnerde ook aan de vreemde omstandigheid, dat het tra cé van de snelverkeersweg ten oosten van Haarlem die dus door Haarlem merliede loopt nog steeds niet defi nitief is vastgesteld. Door deze onge wisheid verkeren vele agrariërs ln on zekerheid of hun land al dan niet door het snelverkeer zal worden opgeëist. Met betrekking tot de woningbouw in de gemeente bepleitte de heer Doeven dat in de plannen Spaarndam en Half weg met spoed woningen worden ge bouwd, die, althans in Halfweg, betaal baar dienen te zijn voor de inwoners, hoewel de woningbouw op braakliggen de terreinen in het centrum van half weg niet goedkoop zal zijn. De heer Gijzel (P.v.d.A.) hoopte, dat de plaat selijke woningbouwverenigingen spoedig zullen verenigd zijn in één organisatie. Deze spreker bepleitte voorts de instel ling van een Overkoepelend Orgaan van de verschillende instanties op sociaal en charitatief gebied, teneinde zonodig direct een hulpactie, zoals die voor Hongarije, te kunnen organiseren. De heer Van Essen (V.V.D.) achtte de aan leg van speelweiden noodzakelijk, daar de kinderen in Halfweg niet meer op straat kunnen spelen in verband met het niets ontziende snelverkeer. De heer Streefkerk (A.R.) achtte het'aankweken van budgetaire reserves noodzakelijk. Alle sprekers verheugden zich overi gens over de naar verhouding gunstige financiële toestand van de gemeente, teletypeband T.L.B. Veertien leden van de vrijwillige brandweer te Halfweg hebben naar de burgemeester vóór deze begrotings debatten mededeelde aan de gemeen teraad hun ontslag gevraag, omdat voor hen een samenwerking met de com mandant van de brandweer niet moge lijk was. Het benoemen en ontslaan van brandweerlieden behoort evenwel niet tot de competentie van de gemeen teraad, maar berust bij B. en W., die de gevraagde ontslagen met ingang 1 januari hadden verleend. De heer Gijzel (P.v.d.A.) vond het opmerkelijk dat vrijwel het gehele brandweerkorps bedankt. Dit geschiedt stellig niet omdat zij hun werk niet langer zouden ambiëren. Er zijn moge lijkheden om in de moeilijkheden een oplossing te vinden; tijdens een gehei me vergadering zouden deze kunnen worden besproken. De burgemeester was hier tegen, maar de heer van Es sen (V.V.D.) was van mening, dat het hier wel degelijk een beleidskwestie be trof. Op voorstel van de genoemde he ren gesteund door de heren Kroon (K.V.P.) en Rijkeboer (V.V.D.) be sloot men tot een besloten raadszitting over te gaan. Met 64 stemmen besloot de raad een nader te bepalen subsidie te ver lenen aan het Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alèoholisme, in tegenstelling tot het voorstel van B. en W„ die afwijzing van de aanvraag had den voorgesteld. In Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal voorts in het ver volg een „directeur van Gemeente- Werken" zijn. B. en W. hadden voorge steld deze nieuwe titulatuur te verle nen aan de „gemeente-opzichter" in verband met een devaluatie in de be tekenis van het woord „opzichter" en omdat deze functionaris ook in andere gemeenten „directeur" wordt genoemd. Geboren: dochter van F. Dersjant en van M. H. G. Seitner; zoon van G. C. Brouwer en van E. A. C. Zandvliet; zoon van A. C. de Regt en van A. Kortenoeven. Ondertrouwd: Th. J. Lankhorst, 25 j. en Th. J. A. Poelen, 20 j.; C. H. Broekmeu- len, 22 j. en M. Kassing, 20 J. Getrouwd: A. C. Kelder. 24 J. en A. J. Heeren, 23 j.; H. van Steenbergen, 28 j. en M. H. A. van Heijningen, 25 J. Overleden: C. A. M. Vernooij, 70 J„ echtgenote van H. Lijs; J. P. de Helj, 60 jaar. Niet officiële Koersen 3)4 Ned. 1953 3i/, Ned. 1953 3y, Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 pCt. Ned. 1950 3)4 Ned. 1954 3)4 Ned. 1955 I 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insch. Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.VA. Deli Mij. Cert. A'dam 2)4 .56 I A'dam '56 II A'dam '56 III Vorig Opening 9/11 Opening 93)', 90)4 90A 85 V? 86)4 89 87)4 89(| 90% 173)4 229)4 187)4 325 200 314 380 300 I 2641/, 784 74)4 193)4 171)4 90% 90 90)4 91)4 97)4 93% ioo)4 100)4 234 387 267 787)4 75 194% 171 169 91)4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 7/11 77% 166)4 74%e 61)4 47% 131)4 42% 38)4 55 104% 81 47)4 44% 40)4 71)4 8/U 77)4 165)4 74)4 60% 46% 130% 42% 37% 55 10114 80)4 47 44)4 40 70% Stemming nauw prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3