SIMM©» Wijs besluit Bezwaren van de Horeca Aangrijpend relaas van Rode-kruis-kolonne Communistische tegen betogingen in Parijs met traangas bedwongen Ernstige ongeregeld heden in Wenen „ROODBOEK" over de vervolging Bijna twee ton voor Hongarije V.N.-politieleger naar Hongarije Met Siberië bedreigd Amerika akkoord met conferentie in Zwitserland Drie jaar voor moord op kind Communisme en Katholieke Kerk Volledig verslag der feiten R.-k. Huisvestings comité Actie in woonwagen kampen Gedistilleerd duurder Genoeg aanmeldingen voor plaatsing van Hongaarse kinderen Demonstraties in en buiten Europa VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 PAGINA N REUZE BOLKNAK VOOR Leids studentencorps zich graag verwent Huisvesting in ge zins- verband een probleem „Grote Vier" en Indië bijeen? Verjaardag mgr. .Huibers Advertentie Het r.-k. Huisvestingscomité te Den Bosch heeft op zijn giro 34348 bijna tien duizend overschrijvingen binnengekre gen tot een totaalbedrag van 194.728,35. In' twee dagen tijd is op de postgiro rekening van het Nationaal Comité Hulp lening Hongaarse volk ruim 80.000 ge- |tort. De Stichting het Nederlandse hrpndenwezen heelt besloten de op- van de geldinzamelingsactie in «otterdam ten behoeve van de bouw van een revalidatiecentrum voor blin- il 'e staan aan het comité. Het woonwagenkamp te Amsterdam heelt llH) bijeengebracht voor Honga rije. De initiatiefnemers in het kamp hebben zich tot alle woonwagenkampen in Nederland gericht om ook daar een inzameling te organiseren. Het Leids studentencorps heeft aan de ministerpresident, aan de ministerraad en aan de Eerste en Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin het meedeelt het als een plicht van de Nederlandse regering te zien, om elk voorstel tot het zenden van een politieleger, onder auspiciën van de Verenigde Naties, naar Hongarije om aldaar volk en individu th hun rechten te herstellen, bij de V.N. te steunen of een dergelijk voorstei ln te dienen. Het bestuur van de sociëteit Cultureel Contact te Eindhoven, ontmoetingscen trum van kunstenaars en kunstminnen- "en aldaar, heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije als zijn jhening uitgesproken, dat de gehele vrij heidslievende wereld alle relaties op hiaatschappelijk, economisch en cultureel terrein met communistisch Rusland "ent te verbreken. Aangrijpend is het relaas van de be geleiders van de Oostenrijkse Rode- Kruis-kolonne, die er nog juist in slaag de op de rampzalige zondagmorgen uit Boedapest de terugweg te aanvaarden. Het was bij het eerste ochtendgloren van een heldere, zonnige herfstdag, maar de hemel boven Boedapest werd verduisterd door wolken rook en stof, die laag over de stad telkens het uit zicht belemmerden. Nu eens ver af en dan weer dichter bij was het gerucht der detonaties, van pantser en artillerie granaten, de projectielen van mijnwer- pers, die huilend insloegen. In de stad heerste een onbeschrij felijke verwarring. Sommige straten wa ren leeg, andere vol mensen. De ker ken werden reeds vroeg geopend en velen vluchtten er heen. Wat wapens bezat of kon bedienen verzamelde zich, het laatste appèl voor een strijd op le ven en dood. Nogmaals was zij op haar post, de jeugd van Boedapest, de jon gens en meisjes, gewapend met hand granaten, geweren en machine-pistolen, anderen, die met man en macht de stra ten opbraken, materiaal aandroegen, al les wat onder hun bereik was, om nieu we barricaden op te werpen. Daartus sen door zochten velen een heenkomen, vrouwen, die radeloos rondliepen, hui lende vrouwen, angstige kinderen. Dit alles speelde zich af in de eer ste ochtendschemer. De kolonne zocht haar weg door de eindeloze buitenwij ken, nu eens dicht bjj dan weer ver van de gevechtszone. Overal waar men passeerde waren de straten, de hui zen in rep en roer, wanhopige, verbijs terde mensen, door het kanonvuur uit hun slaap gewekt, die uit de radio het lot van hun stad en hun land begre pen hadden. Zo bereikte men de grote weg naar Wenen, waar men pas bij Komoron op de Russen stuitte. De aanhouding hier en later bij Altenburg en de ervaringen in de A.V.O.-gevangenis te Györ heb ben wij reeds bericht. De verhoren gin gen gepaard met voortdurende bedrei gingen: allen naar Siberië of onmiddel lijk gehangen. Er waren op dat ogen blik ook twee Amerikaanse journalisten in de A.V.O.-gevangenis, die men een ogenblik te zien heeft gekregen. Zij stonden onder zware bewaking en zagen er uitgeput uit. Geheel onverwachts werd het convooi dinsdagmiddag vrij gegeven. Men kon naar Oostenrijk door rijden, met achterlating van al zijn per soonlijke bezittingen, die de Russen zich hadden toegeëigend: overhemden, sok ken, scheerapparaten, zakdoeken tot zelfs autospiegels toe. Toen men andermaal Hongaars Al tenburg bereikte, op weg naar de grens, verdrongen zich de mensen om de au to's. Zy smeekten om de hulp van het Westen, dat de vrije wereld Hongarije toch niet alleen mocht laten in zijn ellende, overgeleverd aan de overmacht en bloedige wraak van de horde. De Oostenrijkse journalist Peter Eder uit Linz, die, zoals wij hebben mede gedeeld, met het Rode-Kruis-konvooi uit Boedapest is ontkomen, schrijft nog in zijn verslag over het gesprek, dat hij had met Kardinaal Mindszenty, op het ogenblik, dat nog niemand enig ver moeden had van de kortstondige duur en het naderend afschuwelijk einde der zo bitter gekochte vrijheid. Op de vraag van Eder wanneer hij naar Rome dacht (Vervolg van pag. 1) twijfeld door vele van zijn landgenoten slechts met grote moeite zal kunnen worden aanvaard. Maar ondanks dit opzienbarend gebaar, dat aanzienlijk tot de oplossing van de crisis in het Midden-Oosten zou kunnen bijdragen, blijft de situatie uitermate verontrus tend. Noch het besluit van Engeland en Frankrijk van dinsdagavond het vuren in Egypte te staken, noch de jongste concessie van Israël hebben de gevaren, die het Midden-Oosten en indirect de hele wereld bedreigen kun nen wegnemen. Ruslands bedreiging van maandagavond in het betrokken Tebied tussenbeide te zullen komen, «lijft bestaan. Of de crisis toch nog tot en catastrofe zal leiden ligt tenslotta geheel aan de intenties van de macht hebbers in het Kremlin, wie dat op dit ogenblik feitelijk ook mogen zijn. Als de Russische leiders een conflict in het i Midden-Oosten willen, zullen zij hoa dan ook een aanleiding scheppen om dit conflict te doen ontketenen, wat er ook van Wetserse zijde gedaan wordt om iedere schijn van provocatie te ver mijden. In Hongarije heeft Moskou ge toond tot de meest gewetenloze actie in staat te zijn. Met hun optreden tegen Boedapest hebben de Russen het geduld van het Westen tot het uiterste op de proef gesteld. Het was een afschuwe lijke uitdaging aan het geweten van de vrije wereld. Wie weet tot welke nieu we diabolische politieke of militaire maatregel in het Midden-Oosten de Sovjets in staat zijn? De de-stalinisatie van Khroesjtsjev schijnt te hebben ge faald, en mogelijk treden in het Krem lin op het ogenblik weer ware Stalinis tische figuren als bijvoorbeeld Molotov naar voren. We weten het niet, en ook de Rusland-kenners van het State De partment, het Foreign Office en de Quay d'Orsay tasten op dit punt in het duis ter. Zullen de communistische heersers in Moskou in hun imperialistische machtswellust het lot van de hele mensheid en daarmee dat van hun eigen volk op het spel durven zetten? Dat is de bange vraag die het Westen zich op het ogenblik stelt. Misschien willen de Sovjet-leiders de wereld slechts hun macht laten voelen en misschien wen sen zij het niet op een wereldoorlog te laten aankomen. Maar het Westen moet paraat zijn en in Amerika neemt men, blijkens de jongste berichten uit het Pentagon, dan ook geen enkel risico. Al onze hoop is nu gesteld op de poli tiemacht van de V.N. Het is verheugend dat het plan voor een dergelijk apparaat met zoveel spoed is uitgewerkt en dat Amerika zich bereid verklaart de leden van die politiemacht per vliegtuig naar Egypte over te brengen. Binnen tien dagen zou de politiemacht haar taak kunnen beginnen, zo vernemen wij van daag, maar gunt Rusland ons nog tien dagen de tijd, en zal Moskou niet reeds te voren ingrijpen? Dat is onze grote zorg. (Van onze Haagse redactie) Het bedrijfschap Horeca bleek tijden* de donderdag gehouden openbare ver- gadering verre van ingenomen met de komende accijnsverhoging op gedistib- leerd. Bestuursleden vroegen zich ai waarom juist hun bedrijfstak de eerst* klap van de bestedingsbeperking moet opvangen. Ook het produktschap gedis tilleerde dranken beraadt zich momen£ teel over deze zaak. Als dit schap zicB met bezwaren tot de regering wendt sad Horeca adhesie betuigen. Het bestuur was verder opgeschrikt door de geruchten over een op handeé zijnde distributie van benzine en de voorbereiding van een rijverbod voor zondagen. Vooral van het laatste vreest men de kwalijke gevolgen voor de omzet. Men besloot op de eventu» aliteiten vooruit te lopen en de rege ring reeds nu met de bezorgdheid van de bedrijfstak bekend t- maken. Gezien de vele klachten over de slech te service van kamerverhuurders bet- sloot het bestuur verder tot de instefc ling van 'n soort klachtenbureau. Klach*- ten over lieden die het kamerverhuren als een bedrijf uitoefenen en bovendiap staai. ingeschreven bij Horeca zullen in de toekomst door het bedrijfschap sys tematisch behandeld worden. Het be-# treft hier ernstige klachten over meu bilering, stoffering, linnengoed e.d. HA bedrijfschap zal echter niet veel me«g kun.ien doen dan haar ingeschreven den op hun plichten wijzen en in gev« van voortgaand verzuim tot schrappir® over te gaan. In ieder geval moet, v<M gens drs. Nijsten, voorkomen worde», dat het lidmaatschap van het bedriff schap gebruikt wordt als dekmantï voor allerlei gemodder. Het bestuur aanvaardde verder na*: df ontwerp-verordening waarbij de gla* inhoud voor gedistilleerde dranken aak bepaalde maten gebonden wordt. WENEN, stad die de adem inhoudt te gaan. had Kardinaal Mindszenty ge antwoord, dat eerst het land geheel tot rust moest zijn gekomen, zodat hij vrij van elke gedachte aan nieuwe onder drukking kon heengaan en terugkeren. Het kleine Hongaarse volk, zo wilde Kardinaal Mindszenty nogmaal na drukkelijk herhalen, het kleine Hon gaarse volk bezit een grote ziel. Het vervult een zending in de geschiedenis, zoals het heeft gedaan voor vijfhonderd jaar, bij de zege van Belgrado over de Turken. (Van onze speciale verslaggever) De kleine verzetsgroep die nog altijd de grenspost van Hegyeshalom drie kilometer voorbij Nickelsdorf, bezet hield, heeft zich gisteren na een vuur gevecht met een overmacht van Russen op Oostenrijks gebied terugge trokken. Het Hongaarse drama is weer iets dichter bij Wenen gekomen, de voorpost van het vrije Westen, op slechts 250 kilometer afstand van het brandende, bloedende Boedapest. Een stad op het ogenblik vol spanning en gerucht, waar reeds dagen lang een uittocht is van buitenlandse gasten uit de hotels, de onrust en beklemming onmiskenbaar zijn, een stad, die de adem inhoudt, die leeft van uur tot uur met de bloedrode en zwarte koppen Van het laatste nieuws. Door de instanties, betrokken bij de hulpverlening aan de vluchtelingen en naar men altijd nog hoopt aan de mensen in Hon garije zelf, wordt dag en nacht gewerkt. Op het ministerie van Binnen landse Zaken, by het Internationale Rode Kruis, het Oostenrijkse Rode Kruis, het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. De Oostenrijkse bevolking heeft misschien naar buiten minder heftig gereageerd dan elders de openbare mening. Hier is de reactie een golf van hulpvaardigheid ge weest om het leed te verzachten, waarmee men zo onmiddellijk werd ge confronteerd. Het aantal aanbiedingen om Hongaar se kinderen in Nederlandse gezinnen op te nemen is zo groot dat onmogelijk aan alle verzoeken zal kunnen worden vol daan. Verzocht wordt daarom geen aan meldingen voor het opnemen van kin deren meer te doen. Het belangrijkste probleem blijft de huisvesting van die vluchtelingen die in groter of kleiner gezinsverband naar Nederland zullen komen. De minister van maatschappelijk werk, dr. Klompé, heeft een beroep gedaan op de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, mr. Arn. J. d'Ailly, ten einde voor dit probleem de medewerking van de gemeentebesturen te verkrijgen. Schriftelijke aanbiedingen inzake huisvesting van vluchtelingen kunnen voortaan worden gericht aan postbus 5100 te 's-Gravenhage. Amerika heeft de Zwitserse uitnodi ging voor een conferentie der „Grote Vier" en de premier van indië op Zwit sers gebied aanvaard. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld. dat de Zwitserse regering bin nenkort van dit besluit op de hoogte zal worden gebracht. Engeland heeft de Zwitserse regering laten weten, dat het pas kan beslissen na ruggespraak met de andere betrok ken regeringen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, heeft verklaard, dat hij de noodzaak van het Zwitserse voor stel voor een vredesconferentie niet in ziet, daar er immers een Veiligheidsraad bestaat. (Van onze correspondent) De Groninger rechtbank veroordeelde donderdag de 32-jarige D. N. uit Vriescheloo wegens moord op een pas geboren kind tot drie jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. De officier van justitie had vijf jaar en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist. Een ballon van de Amerikaanse ma rine, die was opgestegen om weten schappelijke gegevens te verzamelen op grote hoogten, heeft het hoogtere cord voor bemande ballons gebroken. De ballon steeg tot een hoogte van ruim 21.900 meter. Het oude record, dat 21 jaar geleden werd gevestigd, stond op 21.712 meter. Na de geslaag de record-poging moest de ballon een noodlanding maken. De ballon werd volkomen vernield. De inzittenden ble ven ongedeerd. (U.P.) Yeel is er reeds geschreven over de kerkvervolging in de communisti sche landen, vaak ontroerende ge tuigenissen over de heldhaftige strijd, die onze geloofsbroeders daarginds voe ren tegen het drieste marxisme, dat rich met geweld wil opdringen en met alle middelen tracht het christendom volkomen uit te roeien. Tot nu toe beperkten die publica ties zich echter steeds tot bepaalde gebeurtenissen, episoden of landen. Thans hebben wij voor het eerst een boekl), dat een volledige geschiede nis geeft van de geweldige worsteling, die het wereldcommunisme in alle communistische landen tegen de Ka tholieke Kerk levert. (Andere Kerken worden hier niet besproken.) Het boek draagt een min of meer officieel ka rakter, werd uitgegeven met goedkeu ring van de Commissie voor de ver volgde Kerk en geeft een zakelijk, ob jectief en gedocumenteerd verslag van de feiten, zoals die zich afspeel den in Sovjet-Rusiand (met inbegrip van Estland, Letland, Lithauen en de Oekraine), Albanië, Bulgarije, China, Korea, Hongarije, Polen, Roemenië, Tsjechoslowakpe, Vietnam, Joegosla vië. Het z(jn evenzovelë tragische, be klemmende verhalen, die de ware aard van het communisme maar al te duidelijk openbaren. Immers, in wezen „volkomen athe ïstisch en uitgesproken vijandig aan el ke vorm van godsdienst" (Lenin), kan he marxisme ook niet anders dan ab soluut vijandig staan tegenover de Ka tholieke Kerk. Hoe onverbiddelijk het deze bestrijdt, dan weer met verrader lijke sluwheid, dan weer met bruut ge weld, wordt in dit boek geïllustreerd j De communisten heboen nier-voor trou wens een vaste tactiek, blijkbaar tot In bijzonderheden uitgewerkt in de psycho logische laboratoria van de partij Gai ter geeft er in zijn inleiding een pak kende beschrijving van, die heel bizon- I dere aandacht verdient. Hebben de com munisten eenmaal ergens het heft in Na de anti-communistische betogin gen in Parijs, waarbij het hoofdkwar tier van de Franse communistische par ty zwaar werd gehavend, moest de Republikeinse Garde gisteravond met de bajonet op het geweer en met be hulp van traangasbommen een einde maken aan een grote protestdemonstra tie van naar schatting achtduizend com munisten. Nadat een der betogers, die woensdagavond voor het gebouw van het communistische blad „L'Humanité" gewond werd, in een ziekenhuis was overleden, liepen gisteravond opnieuw -ongeveer honderd demonstranten ern stige verwondingen op. De politie ar resteerde honderddertig betogers, onder wie er drie waren die wapens by zich droegen. Communisten in rode sport hemden hadden de leiding by een pro testmars tegen de „fascistische com- mandoaanvallen op eigendommen der communisten", zoals een breed span doek verkondigde. Na aanvankelijk op de Place de la République in dichte drommen te heb ben rondgelopen, trokken de communis ten, die voor het merendeel uit de zo genaamde „rode gordel" rond Parus afkomstig waren, naar de Place de l'Opéra. Op dat moment kwam de ge vreesde Parjjse veiligheidspolitie in ac tie. De betogers zagen ich de weg ver sperd en werden vervolgens duchtig aan gevallen. Demonstranten, die het op een lopen zetten, werden tot in de zij straten door de politie achtervolgd en steeds verder uit elkaar gedreven. Spoe dig was de communistische tegen-beto ging daarna ten einde. nen nog eens wakker schudt door hen te wpzen op het dreigend gevaar van hamer en sikkel. Moge zjjn boek ook spoedig in het Nederlands vertaald en overal gelezen worden. D. v. R. 1) Albert Gaiter: Le communisme et l'égllse catholique. Le „Livre rouge" de la persécution. Collection „Questions Pastorales". Editions Fleures. 31-33 rue de Fleures, Paris-VIe. 445 blz. Men verwacht evenwel nieuwe moei- lpkheden, want de communistische vakbond C.G.T. heeft de arbeiders op geroepen 't werk voor onbepaalde tijd neer te leggen, om door „vergaderin gen in de fabrieken en straatbetogin gen de vlam van het fascisme te doven". In verschillende Franse provincieste den, zoals Straatsburg, Rennes, Caen, Bourgoin, Besanpon en Lyon beheersten gisteravond de anti-cominunisten nog steeds het straatbeeld. Overal moesten bureaus van de communistische party en van communistische organen het ont gelden. Naar het voorbeeld van Parijs werden de gebouwen bestormd, meubi lair naar buiten gegooid en samen met portretten en paperassen verbrand. Botsingen met de politie bleven nergens uit. Voor het eerst hebben zich ook buiten Europa, n.l. in Buenos Aires, demon straties voorgedaan uit protest tegen het optreden van de Sovjets in Hon garije. Achthonderd demonstranten le verden slag met eenheden van politie en brandweer, die de Russische am bassade beschermden. In Europa deden zich naast de rel letjes in Parijs vooral in de Oostenrijk se hoofdstad de ernstigste ongeregeld heden voor. Terwijl de Weense politie was samengetrokken rond een gebouw, waar de communisten een vergadering hielden, bestormden demonstranten in een groot aantal districten kort na el kaar gebouwen van de communistische partij, communistische boekwinkels en bureaus van het partijorgaan. De Ween se politie slaagde er niet in de situatie meester te worden. Wanneer agenten in overvalwagens op bedreigde plaatsen arriveerden, waren de meeste betogers al weer op weg naar een volgend doel wit. De woedende menigte, die in een snei tempo door de straten trok, vernielde op haar weg alles wat maar iets met de communistische party of de Sovjet- Unie te maken had. Johann Kolenik, de 65 jaar oude leider van de Oosten- rijkse communisten, kreeg een hartaan val toen de woedende menigte kort voor middernacht naar zijn woning opmar cheerde. Toen de politie, die een cordon rond zyn huis getrokken had, de be togers dit toeschreeuwde, trokken de de monstranten zich terug. Kort daarna keerde de rust in Wenen terug. Van demonstranten en politie hadden onge veer honderd personen verwondingen opgelopen. Ook op IJsland, in Londen en in de Ierse hoofdstad Dublin kwam het gis teren tot ongeregeldheden. De anti-com munistische demonstraties hadden een waardiger karakter in België, Noorwe gen en Denemarken, waar evenals in Nederland enkele minuten stilte in acht werd genomen. In Kopenhagen deed de menigte dit met de rug naar het ge bouw van de Sovjet-ambassade. Deze telefoto uit Parüs toont de chaos by het hoofdkwartier van de Franse communistische party in de „lichtstad", dat door demonstranten tegen het Rus sische optreden in Hongarije in brand gestoken werd en volkomen vernield. 6, Moskou is woensdag de 39ste verjaar- hun zondagse pak bp aangetrokken en IA van de oktoberrevolutie gevierd, zien met satanisch genoegen toe, hoe Kon 'j' dictators van het Kremlin „meesterlijk" de soldaten zijn gedrild. jj^Sarye laten uitmoorden, wordt in By het eerste sein zullen deze mannen skou gefeest. De „heren" hebben er menselijke vrijheid en recht onder hun laarzen vermorzelen. Een groep van 42 Hongaarse vluchtelin gen uit alle delen van Hongarije, onder wie zich studenten, fabrieksarbeiders, vier musici en een kunstschilder bevin den, is met een vliegtuig op het Parpse vliegveld Le Bourget gearriveerd. Het is de eerste groep Hongaarse uitgewekenen die in Frankrijk onderdak zal krijgen De linker-foto laat zien hoe de vluchte lingen op Le Bourget het Vliegtuig ver laten. Op de rechter-foto een van de vrouwen uit de groep, die met haar baby op de schoot op het vliegveld van een kop koffie geniet. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem zal ter gelegenheid van zijn verjaardag 15 november receptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zusters) en aan de leken van 11 tot 12 uur, en aan de priesters van 12 tot 1 uur. Advertentie handen gekregen, dan gaan zü in étap pes te werk: beginnend met een mas sale propaganda tegen de Kerk, gaan zij spoedig over tot allerlei maatrege- le... die haar intimideren, isoleren en tenslotte geheel verlammen moeten; innerlyk verdeeld, ondermynd en uitge hold moet zö dan een willig werktuig worden van de Staat en positief mee werken aan de vorming van de marxis tische mens. Hoe dit program in feite wordt uit gewerkt, kan men zien in de elf landen, di in dit boek besproken worden. Of de communisten hun uiteindelijk doel zullen bereiken valt te bezien Maar in uitgestrekte gebieden zijn zij reeds gevaarlpk ver gevorderd, al constateren wii thans in Oost-Europa weer een he vige reactie tegen hun dictatuur. In elk geval is het voor ons van het grootste belang hun bedoelingen te ken nen. In die zin is dit boek tevens een dringende waarschuwing, terwijl het bo vendien aantoont hoe het communisme de mens tot een waar roofdier maakt. Te velen immers zien er op de eerste plaats een bedreiging in voor nun rust en maatschappelijke veiligheid of hun politieke vrpheden. Anderen, die scher per kqken, begrppen de noodzaak het communisme oi sociaal terrein te be streden. Maar slechts weinigen kennen het als le e r, als wqsgerig stelsei, dat het bovennatuurlijke volkomen verwerpt en uitsluiten'' het bestaan van de stof aanneemt. Dit boek Iaat zien met wel ke onverbiucieiyae kracht die 'eer naar haar verwerkelijking in de feiten streeft. Dit maakt het communisme zo dyna misch en tevens zo ontzettend gevaar- lük. Het is de ergste vqand, die de Ka tholieke Kerk in haar 2000-jarige ge schiedenis tegenover zich heeft gevon den, een vqand, die een geweldige kracht bezit, gepaard aan een sluwheid, die met recht duivels genoemd kan worden. Het is de verdienste van Galter> dat hy met zijn nuchter en gedocumenteerd feitenrelaas niet alleen de tragische ge schiedenis van de „Kerk van het stil zwegen" zo eeriyk heeft vastgelegd, maar ook, dat hij de westerse christe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5