Tweede Kamer behandelt de oorlogsbegroting Geen sprake van vermindering van de defensie inspanning Communist Wagenaar praat voor lege banken Overvallen op twee boerenbanken tot klaarheid gebracht Een Rotterdammer en twee Bredanaars in arrest Situatie in het ambacht- en bouwbedrijf is précair Gematigde instemming met het compromis Venkcdk PEP-SELS 100 minutenseconden i Katholieke middenstanders te Rotterdam bijeen Betoging in Djakarta Huurprobleem nog geen stap nader tot zijn 'oplossing Leo Packbiers WÊ AKKERTJE VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 PAGINA 7 Wij zijn reeds in een derde wereldoorlog betrokken" IB SlltlSlMi Hip Dag der werkgroepen van de K.V.P. De relletjes voor de ambassades Vijf raddraaiers in Djakarta aangehouden Indonesische lezing „absolute onzin' Kou gevat? Koortsig Kunstenaars helpen Hongarije Tweede Kamer over huurverhoging CPN-raadslid' van Utrecht bedankt Ook voor Prov. Staten Inzameling voor Hongaarse studenten Ook op Antillen drie minuten stilte TWEEJARIG KIND VERDRONKEN Actie „Voor God" roept op tot gebed »5 (Van onze parlementaire redacteur) Meer dan ooit is het debat over de begroting: van oorlog een debat over oorlog geworden. De dreigende gebeur tenissen in Oost-Europa en het Midden- Oosten brachten een nieuwe spanning in de betogen over de defensie, waarbij ditmaal ook de gelegenheid werd ge geven om te spreken over de verkla ring die dr. Drees onlangs in de Ka mer heeft afgelegd. Naast minister Staf was dr. Drees als waarnemend minister van buitenlandse zaken aan wezig om zich mede te verdiepen in de beschouwingen van een vijftiental sprekers, die vrijwel allen een groot deei van hun beton.? tot hem richtten. De gehele Kamer was het eens met de regering dat er thans geen sprake kan zijn van vermindering van de defensie spanning, maar dat er integendeel alle aanleiding is tot een krachtige eenheid ook op defensiegebied in Europa. Men betuigde zijn instemming met de maat regelen van de regering in verband met de vluchtelingenhulp en men wilde verder gaan in offervaardigheid. Ver der dan duizend vluchtelingen, verder dan een bereidheid om manschappen te leveren „als er om gevraagd wordt". Waarom die beperking, vroeg mr. Blaisse (KVP). Wij moeten onder alle omstandigheden manschappen willen le veren voor een krijgsmacht onder ver antwoordelijkheid der Verenigde Na ties. Het beroep dat de satellietlanden doen op het geweten van het westen is een huiveringwekkend beroep, zoals drs. Korthals (WD) het noemde. Toen de communist Wagenaar een betoog begon alsof er niets aan de hand was in Hongarije dan enige or deverstoring, verlieten alle Kamerle den mitsgaders de pers demonstratief de zaal en lieten hem met zijn leu gens voor lege banken staan. Van katholieke en socialistische zijde werd hulde gebracht aan het besluit van het Nederlands Olympisch Comité om geen deelnemers naar de Olym pische Spelen te sturen nu de vijan den van de democratie daar aanwe zig zullen zijn. De betrekkingen met Rusland Mr. Blaisse deed een dringend be roep op de regering om ten spoedigste de diplomatieke en handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie in de NATO aan de orde te stellen en het Nederlandse volk rekenschap tc geven van het re sultaat daarvan. Hij vroeg bovendien dat de regering, los van dit overleg in bondgenootschappelijk verband, zelf standig maatregelen zou treffen op het terrein van de handelsbetrekkingen, om zo van onze gevoelens voor de landen achter het ijzeren gordijn te getuigen. Dezelfde spreker drong er op aan dat Nederland niet alleen zijn stem zou geven aan de resolutie van Pakis tan in de algemene vergadering van de VN. maar deze ook mede zou on dertekenen en indienen. (Bedoeld is de desolutie die inhoudt dat ook naar Hongarije strijdkrachten van de VN wor den gezonden). De heer Vermeer wees op de bijzondere betekenis van deze resolutie daar zij door een Aziatisch land is opgesteld. Over de barbarij in Hongarije en de strijd in het Midden-Oosten sprekende zei de heer Fens (KVP): „Wij hebben een harde les gehad. Wij zijn reeds in een derde wereldoorlog betrokken zon der het ons bewust te zijn. De Sovjets zijn weloverwogen bezig de NATO af te takelen en te ondermijnen, zoals Uit de gebeurtenissen in het Midden- Oosten blijkt". Drs. Korthals (VVD) zag een lichtpunt in het feit, dat de satellietlanden achter het ijzeren gordijn De Frans-Britse luchtlandingstroepen hebben het vliegveld Gamal bii Port Saïd in Egypte veroverd en zullen zoals de Brii se premier Sir Anthony Eden heeft aangekondigd daar blijven tot een politiemacht van de Verenigde Naties hun taak zal overnemen. Na de landing van de troepen begonnen deze zich onmiddellijk in te graven om hun positie te consolideren, zoals de foto laat zien. onbetrouwbare opmarsgebieden voor de Sovjet-Unl ziin. Algemeen was de Kamer het er over eens dat Israël thans vecht voor zijn leven en dat het niet als aanvaller op treedt. De tussenkomst van Engeland en Frankrijk vond alleen bij een deel van de socialisten geen instemming. De woordvoerder van dit deel van de frac tie, de heer E. Vermeer, verdedigde het standpunt dat genoemde landen met deze interventie een diplomatieke fout zouden hebben gemaakt. Hij verwierp echter de vergelijking met wat de Rus sen in Hongarije op het gebied van interventie presteren. Hun optreden is barbaars en cynisch, zoals ook is ge bleken uit hun sinister spel in Egypte, dat met Russisch oorlogstuig is volge stopt, zodat de Sovjet-Unie daar duide lijk de oorzaak is van ernstige com plicaties in het Midden-Oosten. Ook de Verenigde Naties zijn schul dig, aldus de heer Blaisse, die uiteen zette hoe Israël, na als zelfstandige staat in 1949 door de VN in het leven te zijn geroepen, sindsdien door deze organisatie stelselmatig in de steek is gelaten en zo tot gewapend optreden uit lijfsbehoud is gedwongen. Met cij fers gaf hij de grote betekenis aan van het Suezkanaal voor het westen en noemde als argumenten die het op treden van Engeland en Frankrijk rechtvaardigen: zij komen tussenbeide in een oorlog en beschermen de vitale belangen van geheel Europa. Hij waar schuwde dat de troepen van Engeland en Frankrijk in Egypte moeten blijven tot de internationale politiemacht van de VN hun taak komt overnemen. Ook dr. Bruins Slot (AR) was van mening dat het westen niet stilzwij gend kan toezien bij wat dictator Nas ser thans onderneemt. Zijn land is hard op weg een satellietstaat van Rusland te worden. Nederland is verplicht zijn bijdrage te leveren om het bestaan van Israël en de vrije vaart door het Suez kanaal te beschermen, aldus de AR- woordvoerder. Op meer militaire wijze zei de heer Calmeijer namens de CH-fractle: De vrije wereld moet de gelederen slui ten, God bidden en zijn kruit droog houden. m wrrrr r mrriTrnfff Prins Bernhardt heeft donderdagmiddag het nieuwe gebcuw van het 1. T C. Internationaal Opleidingscentrum voor Luchtkartering) te Delft geopend. Tijdens een rondgang door de wetenschappelijke afdelingen van het nieuwe gebouw werd door prof. Schermerhorn de werking van een ingewikkeld precisieapparaat aan Prins Bernhard verklaard (Van onze correspondent) De financiële positie van de meeste Nederlandse ambacht- en bouwbe drijven is op het ogenblik uiterst pré cair. Het gezamenlijk Nederlands aan nemersbedrijf maakt bij de grossiers per maand gemiddeld een schuld van 180 miljoen gulden, die meestal eerst na acht tot twaalf maanden afbetaald kan worden. De grossiersorganisaties beraden zich daarom op middelen om de financiële chaos de baas te wor den. Aldus deelde een der leden van de interdiocesane katholieke midden standsbond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam donderdag mee op de centrale raadsvergadering van de ze bond, welke in het Rotterdamse groothandelsgebouw gehouden werd. De kwestie werd aan de orde gesteld Door de bombardementen tijdens de Frans-Engelse aanval op Egyptische ste den aan het Suezkanaal is een grote ravage ontstaan. De foto geeft een straat beeld van de stad Almaza. Wrakstukken liggen over de straat verspreid en een tram is volkomen vernietigd. .'fesyfi»: -v NMP&H «te *-«È SS!: -s. na een uiteenzetting door de heer W. Perquin, over lonen en prijzen. In zijn openingswoord uitte de voor zitter. de heer F. C. de. Hosson, zijn vreugde over de herbenoeming van dr. Veldkamp als staatssecretaris voor de middenstand, al had hij liever gezien dat genoemde functionaris een minis terszetel was toegewezen. De heer J. Bakker, directeur van het katholiek middenstandsbureau, kondig- d- een nieuwe ledenwervingsactie aan. In een dringend beroep wekte hij de aanwezigen oo alle krachten in te spannen om het aantal leden, dat thans ongeveer 11.000 telt in beide bisdom men, met een duizendtal te vermeer deren. Dit zal dan het geschenk van de leden zijr aan de binnenkort jubile rende bond. De actie begint 15 januari en sluit einde april. Er is een nieuwe folder verschenen die het zijne aan de „actie duizend" zal bijdragen. De voorzitter deelde mede, dat er weer een vijftal forumavonden is ont worpen, waarvan de K.R.O. uitzendin gen zal verzorgen. Deze zullen gehou den worden 16 december in Heerlen, 27 januari in Eindhoven, 17 maart in Oldenzaal, 12 mei in Hulst en 14 juli in Rotterdam. De heer W. Perquin kon in ziin toe spraak over het vraagstuk van de lonen en prijzen natuurlijk niet veel nieuws vertellen nu het advies van de SER nog niet is verschenen. Wel legde hij er d._ nadruk op, dat het loon in een bedrijf gemiddeld eenderde van de kosten van het volledige produktie-ap- paraat vergt, en dat dus een loonsver hoging van bijvoorbeeld 6 pet. in theorie slechts ern prijsstijging van 2 pet. ten gevolge hoefte te hebben. De percen tage. mogen hiervan wat afwijken, er is in elk geval een reële verhoging van he': inkomen bereikt door de diverse loonronden. Een discussie over de zwarte lonen, waarvoor niemand een oplossing wist te vinden, was aanleiding tot de opmer king van een der leden als in de aanhef werd vermeld. Met name werd ook kritiek geleverd op de houding van de rijksgebouwendienst, die geweigerd had doorberekende prijzen te accepteren van de aannemers, waardoor deze gro te stroppen kregen te lijden. Zaterdag 24 november belegt de Ka tholieke Volkspartij een dag der werk groepen in zes centra, t.w.: Roermond, Eindhoven, Bergen-op-Zoom, Arnhem, Amsterdam en Leeuwarden. In deze bijeenkomsten komt als eerste onder werp ter sprake „de les van Hongarije," waarbij de inleiders in het bijzonder zullen wijzen op de noodzaak van het éne Europa en de samenwerking der volkeren in de vrije wereld. Als tweede onderwerp staat de be zitsvorming op het programma. Bij de behandeling van het derde onderwerp onder de titel „wij strijden voort" zal aandacht worden gevraagd voor de strijd voor de christelijke democratie. Vijf personen, die gisteren de demonstran ten bij de relletjes voor de Britse en Fran se ambassades in Djakarta hebben aange voerd, zijn door de Indonesische politie ge arresteerd. Dé politiechef Manoch zei, dat de gearresteerden van Arabische oorsprong waren. De schade, die aan het gebouw van het Britse voorlichtingscentrum is toege bracht, wordt geschat op 10.000 pond ster ling. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de recente demonstratie tegen de Britse ambassade te Djakarta het ge volg is geweest van een opmerking van een lid der ambassade. De Brit zou voor dat de betoging van de ongeveer 3.000 demonstranten begon, op de stoep van de ambassade zjjn verschenen en heb ben gezegd: „Wacht maar. Jullie zul len nog wel eens Britse vliegtuigen boven Djakarta zien.De Britse am bassade heeft deze Indonesische lezing van het gebeurde als absolute onzin ver worpen. (U.P.) Advertentie U voelt U weer stralend na een Het bestuur der Nederlandse federa tie van beeldende kunstenaarsvereni gingen (de „oude" federatie) konink lijk goedgekeurd in 1932, heeft te Rotterdam vergaderd ter bespreking van de viering van het 25-jarig ju bileum. Het bestuur, diep getroffen door het leed, dat Hongarije is overkomen, heeft besloten de gelden, reeds bijeen gebracht voor de viering van dit ju bileum, ter beschikking te stellen voor de hulpverlening aan in nood verke rende Hongaren. Het roept de Neder landse beeldende kunstenaars op een bijdrage voor dit doel te willen storten bi,j de penningmeester van de Neder landse federatie van beeldende kun stenaren onder het motto „Kunste naars helpen". Dank zij de doortastendheid van de districts-recherche van de rijkspolitie te Tilburg en de oplettendheid van een ver- keersbrigade in dit district zijn de roof overvallen op de boerenleenbanken te Wijk en Aalburg en te Biest-Houtakker tot klaarheid gebracht. Als verdacht van deze overvallen werden gearresteerd een vertegenwoordiger uit Rotterdam, en twee personen uit Breda, de laatsten zonder vaste werkkring en oude beken- den van de politie. In een deel van onze edities van gisteren konden wij reeds een en ander hierover mededelen. De arrestatie van dit drietal is te dan ken aan een samenloop van omstandig heden. Toen gisteren, kort na de mel ding aan de rijkspolitie van de overval op de boerenleenbank te Biest-Hout akker, een rechercheur zich opmaakte het bureau te Biest-Houtakker te ver laten, geraakte hij in gesprek met een juist binnenkomende équipe van de ver- keersbrigade. Op het „nog iets bijzon ders" antwoordden de laatsten, dat zij zojuist een jacht hadden ontketend op een op de rijksweg Tilburg-Breda ge parkeerde gesloten personenauto met drie mannen. Dit wegens overtreding van het parkeerverbod. Toen de politie mannen echter de bestuurder op zijn overtreding wilden attenderen, reed de personenauto onverwacht met grote snelheid weg. De verkeersbrigade had met haar stationcar de achtervolging ingezet, doch moest kort nadien, toen de vluch telingen de smalle bochtige weg naar Driel nabij Tilburg insloegen, de jacht opgeven, omdat zij door verschillende verkeersobstakels het spoor bijster was. Men had echter het kentekennummer van de auto genoteerd. De rechercheur lichtte terstond zijn commandant in over de vergeefse jacht. Toen omwonen den verklaarden een grote gesloten auto te hebben gezien met drie inzittenden werd terstond naar een associatie ge zocht. Bij het onderzoek ter plaatse werd een tramkaartje uit Rotterdam aan getroffen en toen later bleek, dat de auto op naam stond van een verhuur- onderneming in Rotterdam en op de bewuste avond was verhuurd aan de vertegenwoordiger, leek de zaak vrij eenvoudig, temeer omdat veertien da gen geleden, op het tijdstip dat de overval in Wijk en Aalburg werd ge pleegd, eveneens een auto door de- (Van onze Haagse redactie) Het compromis over de huurverho ging, dat dr. Drees tijdens zijn eerste formatiepoging heeft bereikt, wordt in het voorlopig verslag op de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid over het algemeen met gematigde in stemming begroet. Vele leden, die zich in beginsel met de voorgestelde blok kering konden verenigen, spreken de hoop uit, dat minister Witte een han teerbaar systeem zal weten te vinden. In afwachting van de concrete voor stellen wilden deze leden echter een eind maken aan het h.i. bestaande mis verstand, dat de bestemmingsheffing na tien jaar zou worden opgeheven. Naar hun mening is het de bedoeling dat alleen de verplichte storting voor tien jaar zal gelden. Vele andere leden slaken de verzuch ting, dat het huurprobleem sinds de bescheiden verhoging van vorig jaar nog geen stap dichter tot haar oplos sing is genaderd. Eerder het tegendeel, omdat de prijzen van nieuwe woningen inmiddels reeds zijn gestegen. Indien, zo meent men, aan deze stijging geen Va zware gevechten ls de Egyptische stad Port Saïd in handen gevallen van de Brits-Franse strijdkrachten. Het juiste aantal doden en gewonden onder de be volking van de stad is nog niet bekend. Deze foto toont een rouwende vrouw op - een handkar, waarop Egyptenaren een van de doden van Port Saïd vervoeren. (Van onze Utrechtse redacteur) Tydens de gistermiddag gehouden ver gadering van het gemeentebestuur van Utrecht heeft de voorzitter, burgemees ter jhr. mr. C. J. A. de Ramtz, medege deeld, dat het communistische raadslid de heer L. Kramer bedankt heeft als raadslid naar aanleiding van de gebeur tenissen in Hongarye. Reeds eerder had de heer Kramer zich in een verklaring van deze gebeurtenissen gedistancieerd. Toen het tweede communistische raads lid, fractieleider A. de Vries, het woord vroeg over een gewoon agendapunt, ver lieten de gehele fractie van de K.V.P. en een aantal leden van de P.v.d.A. demon stratief de raadzaal. De heer Kramer, zal ook bedanken als lid van de provinciale staten van Utrecht. De actie voor het universitair asiel fonds ten behoeve van de Hongaarse studenten heeft zich te Wageningen niet beperkt tot financiële bydragen, er zijn ook toezeggingen gedaan van andere strekking: reeds nu hebben particulie ren aangeboden studenten gedurende hun studietyd te verzorgen, en de ver wachting is gewettigd, dat meer aan biedingen in deze geest zullen volgen. De inzamelingsactie van de Wagening se studenten ten bate van de vluchte lingen in het algemeen heeft 10.000 opgebracht. De landeiyke actie van het universitair asielfonds heeft, Delft niet inbegrepen, ruim ƒ30.000 opegleverd, waarvan te Amsterdam is ingezameld by de gemeenteiyke universiteit 7000, bÜ de Vrije Universiteit 1200, Wage ningen 6500, Groningen 6000, Utrecht f 4000, Leiden 3600, Nymegen 650, Rotterdam 600, en Tilburg 660. halt wordt toegeroepen, zal zelfs een drastische verhoging van de huren van oude woningen geen aansluiting geven by de nieuw te bouwen huizen. De re percussies daarvan: vergaande verso bering van de nieuwe woningen, over bevolking van de oude, en ver uiteen- liggende prijzen voor een vergelijkbaar woninggerief. Indien door pryshandhaving en scher pe controle op de exploitatiemarges nog geen aansluiting tussen oud en nieuw kan worden verkregen, dan blüft er voor de regering geen andere moge lijkheid, dan de woningwetbydragen en de premies voor de woningbouw te ver hogen. zelfde ondernemer aan de vertege woordiger was verhuurd. De Rotter damse politie werd ingelicht en de man werd op zijn reizen door het zui den des lands in de volgende dagen geschaduwd. Argeloos is hij tenslotte in de val gelopen. Toen hij vernam dat hij ge zocht werd wegens een verkeersover treding meldde hij zich by een der poli tiebureaus in Rotterdam aan met de opmerking dat „het, toch niet zo erg was geweest." Hoe erg het wel was merkte hij weinige ogenblikken later, toen de Rotterdamse politie, in samen werking met de rykspolitie, hem in ar rest nam, verdacht van deelneming aan de roofovervallen. Zeer spoedig kwam de vertegenwoordiger, die uit goede fa milie afkomstig is, tot zijn bekentenis sen. Aan de hand daarvan konden kort nadien de beide Bredanaars worden aangehouden en ingesloten. Alhoewel het onderzoek nog niet geheel is afgeslo ten meent men nu alle by de twee roof overvallen betrokkenen in handen te hebben. Ook op de Nederlandse Antillen is donderdag rond het middaguur drie mi nuten stilte in acht genomen in ver band met de gebeurtenissen in Honga rye. Alle grote bedreven namen hier aan deel. Te Delft is donderdag, de tweejarige Jan Deurloo door verdrinking om het leven gekomen. Het kind was vermoede lijk bij het spelen in de wetering bij de Van Kinschotstraat geraakt. De moeder zag het kind in de wetering liggen, haal de het eruit en waarschuwde de genees kundige dienst. De pogingen de levens geesten op te wekken mochten echter niet meer baten. De actie „Voor God" heeft een affiche laten ontwerpen ter ondersteuning en uitbreiding van de grote gebedsactie voor Hongarye en de andere landen, die lijden onder de communistische ter- heur. De „Voor God" Actie verspreidde reeds terstond na 4 november in grote getale voor de volwassene via de pa rochies en voor de kinderen via de scholen gebeden voor de nood in Oost- Europa. Deze gebedsprentjes zijn als nog verkrijgbaar. Men kan het aanvragen bij Postbus 2, Heemstede. Ter bestrijding van de kos ten zende men tenminste 25 cents in postzegels, per postwissel of op giro nummer 398704 t.n.v. Secr. Stichting „Voor God,, Actie, Heemstede. Een eventueel batig saldo zal worden be stemd tot leniging van de nood der Hongaren. Advertentie KNABBELT 25 CT PER ROYAAL GEVULD ZAKJE J J onderd minuten en vijf en vijftig seconden heeft de 66-jarige Maas trichtenaar Leo Packbiers no dig gehad om op een wed strijd van het achtbare Maas trichtse pijprokerscollege ,,'t Piepecöpke" één enkele pijp van 33 gram tabak leeg te ro ken. Een uitzonderlijke presta tie wanneer men bedenkt dat de Europese kampioen en zelfs de nationale recordhouder, Opa Kleijzing uit Purmerend, er heel wat korter over deden. Met een tijdsverschil van maar liefst acht minuten en 37 seconden heb ik het record van opa Kleijzing verbeterd, stelt kampioen Packbiers zon der leedvermaak, maar toch wel met gerechtvaardigde trots vast. Het was me niet te doen om opa Kleijzing te onttronen. Ik probeerde enkel het natio nale record pijproken te ver beteren. Tegen eigen verwach ting in is me dit gelukt. Gaarne gunt Leo Packbiers de thans onttroonde record houder revanche. Hij wenst niets liever dan binnenkort een partijtje met opa Kleijzing te kunnen pijp roken. Ook tegen andere rivalen durft de nieuwe recordhouder het best opnemen. Na zijn eerste in stamlokaal De Oude Vogelstruys op 21 me dedingers bevochten overwinning heeft Leo Packbiers de smaak van pijprookwedstrijden te pakken. De smaak van het pijproken zelf kreeg hij veel eerder te pakken. Meer dan veertig jaar geleden immers ont dekte hij, dat niets zo genotvol is als een heerlijke pijp. Tijdens zijn 38-jarige loopbaan als schilder bij de Nederlandsche Spoorwegen had hij er meer dan eens een verbrande broekspijp voor over. De bran dende pijp moest wel eens snel worden weggestopt wilde de hartstochte lijke roker niet betrapt worden op overtreding van het tijdens het werk geldende rookverbod. Van dergelijke verboden ondervindt de reeds geruime tijd gepensioneerde schilder thans geen hinder meer. Dat is maar goed ook, meent hij, want pijproken is pas dan genotvol als je het op je gemak kunt doen. In deze stelling schuilt evenwel maar ten dele het succes van de nieuwe recordhouder Om kampioen in langzaam roken te worden, dien je enkele regels nauwlettend in acht te nemen. De lange Goudse pijp behoor je zo verticaal mogelijk in de mond te steken, terwijl de kop van de pijp af en toe vakkundig heen en weer gedraaid moet worden. Leo Packbiers durft dit geheim rustig verklappen, omdat de juiste toepassing van de beide regels een kunst op zich is en derhalve uit voerige studie vereist. Zelf heeft het hem heel wat tijd en moeite gekost, om in deze kunst bedreven te worden. Naarmate de studie vorderde, las Leo Packbiers steeds gunstiger resultaten van een stop watch af. Genoot hij aanvankelijk vijftig minuten lang van een pijp, langzaam aan werd dit 67, 78 en tenslotte 88 minuten. Hiermee be schouwde de ijverige „student" zich als geslaagd voor het toelatings examen pijprookwedstrijden. Beslist geen te hoge kwalificatie van zichzelf, daar de eerste wedstrijd al meteen een groot succes voor Leo Packbiers opleverde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7