Nieuw groot warenhuis Rotterdam geopend in #11 b Opnieuw maximum snelheid in bebouwde kommen Knutselwerk? Prachtbifts C0iïw\ Lichte muziek op zwarte schijven A D D Met bestrijding van verkeersonveilig heid op de goede weg Utrechtse K.A.R WEGEN VOOR DE EEUWIGHEID Straffenstelsel aanpassen tTT?* &ezorgdheid omtrent pensioenwetten WEGVERKEERSDAG K.N.A.C. 1 Messetrekkers in hoger beroep Totaal geivijzigde maatschapp ij structuur ZATERDAG 10 NOVEMBER 1950 PAGINA 11 mm Minister Struycken zal ze verdedigen Examens D O O R C. BAUER treden uitnodigend karakter, er is licht en beweeglijkheid en de inrichters hebben zelfs bewust gestreefd naar een zekere rommeligheid om de schijn van het gezellig winkelen te vergroten. De architectuur is daarbij wel enig geweld aangedaan en een strakkere inrichting van het interieur zou de schoonheid heb ben vergroot, maar de verkoopmoge lijkheden waarschijnlijk niet. Het ge bouw is voorzien van roltraptien met een elektrisch oog, dat het aantal be zoekers registreert. Een warmtegordijn bij de ingangen maakt tochtsluizen over bodig. Aan de rij van Rotterdamse winkel behuizingen is weer een nieuw op vallend element toegevoegd. Er is weer een gat gedicht in het verwoeste cen trum. De vitaliteit van de stad aan de Maas heeft ook in dit speelse ge bouw haar kristallisatie gevonden. De opbouw op het dak boven de tweede verdieping vormt een van de losse elementen, waarmee een charmant spel gespeeld is. nieuwe gebouw van de Galleries Mo dernes van de architecten prof. Van ®e Broek en Bakema. Boven het gebouw uit rijst de toren van de St.-Laurens- kerk, nog steeds in de steigers. j onderdag is een nieuw groot waren huis in Rotterdam officieel ge- opend voor het publiek. Het be- 'reft het gebouw van de „Galeries Mo- 2prnes" dat opgetrokken is aan de ,?ogstraat. De bouwers van dit project JjTO de bekende architecten Prof. van F® Broek en J. B. Bakema en zij heb- "en getracht de nieuwe principes om- 'rent de bouw van warenhuizen toe te Passen en tevens tot een zo ver antwoord mogelijke vormgeving te ge- faken. De eisen die de verkonpkunde een warenhuis stelt zijn van die aard, "nt men het best kan werken met een ^'nlkomen gesloten gebouw, aangezien jhen van de dichte wanden het meest Pr°fijt kan trekken en omdat de kunst stichting een volledig constante en Geraffineerd gunstige etalering der te nrkopen artikelen mogelijk maakt. Het ."eest consequent zUn deze principes "egepast in het nieuwe gebouw van olie Bijenkorf" in Rotterdam, dat de nierikaanse architect Marcel Breuer t„ herpen heeft en dat thans zijn vol ding nadert. Dit nieuwe gebouw be- "»at uit een bijna geheel gesloten ste- eta'i k'st' waarbÜ eigenlijk alleen de aiages van glas zijn voorzien. Ook de R.r"co_nditioning schijnt onder deze om- «ndigheden het meest ideaal uit te Voeri en te zijn. Op Breuers merkwaar- (Van onze parlementaire redacteur) Het zal enige moeite kosten de wets ontwerpen tot verhoging van de oude Pensioenen en tot aanpassing van de "Verheidspensioenen aan de algemene "nderdomsvoorziening alsmede tot ver andering van de pensioenberekeningen FFze maand nog op de agenda van de hPWfede Kamer te krijgen .Prof. Oud eeft er vrijdag op gewezen, dat men ®ast moet maken, willen de wetten Vo? vbbr 1 januari in het staatsblad Afschijnen, hetgeen vooral met het is g °P de aanpassingskwestie gewenst dé Kortenhorst zal trachten ze in h„u 1ee<je helft van deze maand te doen Amandelen. ,5 ke zaak is vooral vertrèagd omdat Va ^'f'ster van sociale zaken, die aan- gpbkeiyk de behandeling op zich had aa nen> deze ingewikkelde materie Zaw z^n ambtgenoot van binnenlandse hkf' de eenst onlangs beëdigde mi* ..ster Struycken, heeft overgedragen. t ^faard moet deze laatste zich eerst c,ege voorbereiden. dig bouwkundig project, dat een zeer markante plaats inneemt in het herle vend Rotterdam, zullen wjj binnenkort uitvoerig terug te komen. Van de Broek en Bakema hebben de bouw van de Galeries Modernes heel wat minder rigoureus tot uitvoer ge bracht. Hun project is van een geheel andere aard en zij hebben gestreefd naar een meer open constructie met grote glaspartijen, waardoor het contact van de voorbij wandelende burger en de koper in het gebouw sterk gehandhaafd blijft. Het is zelfs zo dat men haast ongemerkt via de vrijstaande paviljoens met etalages naar binnen wordt ge loodst en vanuit het gebouw heeft men op tal van plaatsen een breed uitzicht op de straat, op de Delftsevaart en op de St.-Laurens-kerk, die als eenzame geschonden reus zich verheft naast het nieuwe instituut van negotie. Stedebouwkundige eisen hebben de architecten gebonden aan hoogte en om vang van dit project. Het gebouw is dan ook maar twee etages hoog ge worden, terwijl een kleine dakopbouw een speciaal accent geeft aan het ho rizontale karakter. Het meest opval lend aan dit bouwwerk zijn de zwevende wanden, die geheel vrij lijken te zijn op gehangen aan de betonconstructie van ronde kolommen. Deze pijlers ziet men weliswaar door het geheel heen spelen maar toch is hun schragende functie nergens geaccentueerd. De wanden op de begane grond zijn als uitstalkasten uiteraard geheel van glas. Daarboven zweeft de gesloten wand van de eerste etage, en deze wordt rondom door een smalle strook glas gescheiden van de wand van de tweede verdieping. Het karakter van deze met crème kleurige geglazuurde baksteen bekle de wand is zeer typerend, omdat hier kennelijk de gedachte, dat de dragende functie van de constructie duidelijk in de architectuur moet spre ken, verworpen wordt. In dit verband kan men dan ook niet spreken van een overtuigende architectuur waar bij de aesthetische betekenis van het project voortvloeit uit zuiver struc turele gedachten. Het tegendeel is waar, want het gehele gebouw schijnt los van de aarde te zijn. waarbij de onderdelen als losse elementen te verwijderen zouden zijn. Met deze losse elementen is overigens een zeer charmant spel gespeeld om een zo harmonieus mogelijk effect te berei ken. Nu moet in een warenhuis sterk met effecten gewerkt worden, bijna alles is schier op effect gebouwd om de koper wijs te maken, dat hfl zichzelf slechts diensten bewijst door tot aankoop van artikelen over te gaan. Als zodanig zijn de architecten dan ook geslaagd. Het gebouw heeft een uitermate tot binnen- B elke zaal is deze werkst ri?, het bericht er zo naarstig aan het stofzuigen? (Van onze Haagse redactie) De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft na zorg vuldige overweging besloten het advies van de meerderheid van de commissie veiligheid wegverkeer te volgen, dat neerkomt op invoering van een maxi mum snelheid van vijftig kilometer per uur binnen de bebouwde kom, met de mogelijkheid op door Ged. Staten aan te wijzen wegen een maximum van zes tig kilometer per uur toe te staan. Dit heeft de minister vrijdag meege deeld bij de opening van de veertien de wegverkeersdag van de Kon. Ned. Automobielclub, die in het Kurhaus in Scheveningen werd gehouden. De bewindsman heeft een ontwerp wijziging van het wegenverkeersre glement van bovengenoemde strek king om advies gezonden aan de col leges van Ged. Staten met het ver zoek daarover op korte termijn hun inzicht kenbaar te maken. Minister Algera ging in zijn openings- ^kf/stPrijsvraae* ovor, onze t november luidde niet „Westminster Ka- ®htwoord op deenfotowaageSvaPnn5^thedraa1"' d°Ch »West™inster Abbey" De procureur-generaal van het Arn hemse gerechtshof, mr. G. W. C. Bij voet, heeft tegen een 31-jange los ar beider te Almelo (bij verstek) drie maanden gevangenisstraf geëist wegens mishandeling, subsidiair bedreiging met enig misdrijf tegen het leven gericht. De rechtbank te Almelo had verdachte tot een maand gevangenisstraf veroor deeld. Verder eiste de procureur-gene raal tegen de tegenstander van deze verdachte, een 42-jarige elektrisch las ser een maand gevangenisstraf wegens mishandeling, meermalen gepleegd, conform het vonnis van de rechtbank te Almelo. De officier te Almelo had ont slag van rechtsvervolging voor deze laatste gevraagd. Op 5 november 1955 waren beide man nen elkaar tegengekomen in een huis kamer van een wederzijdse kenms. Naar aanleiding van een tussen hen bestaande kwestie om vrouwen, ver zocht de losarbeider de ander buitens huis een bespreking te houden. De be spreking ontaardde in een vechtpartij, de lasser kreeg een kaakslag en werd met een mes bedreigd. Deze echter trok toen ook zijn mes en bracht de los arbeider, die beschonken was, enige ste ken toe. De laatste kwam in het zie kenhuis terecht, waar hij weigerde aan de politie de dader te noemen. Hij zou zelf wel met hem afrekenen, hij had er graag twintig jaar voor over, zeide hij. Mr. Bijvoet motiveerde zijn eis tegen de los werkman met de overweging, dat deze als zeer gevaarlijk bekend staat. Hij heeft al elf veroordelingen achter de rug, waarvan de meeste wegens mis handeling of wederspannigheid. De tweede verdachte heeft tien veroorde lingen ondergaan. Hij loopt nog in een proeftijd van een vorige zaak, toen hu betrokken was bij een diefstal met ge weldpleging. Dit had hem tot voorzichtig heid moeten manen, meende de procu reur-generaal, volgens wie het beroep op noodweerexces van de Almelose of ficier niet opging. rede in op de problemen van wegen bouw en verkeersveiligheid. Hij herin nerde eraan dat in zes jaar het aantal auto's in ons land is verdubbeld en dat het verkeer op de Rijkswegen in drie jaar met bijna vijftig procent is toege nomen. Het zal duidelijk zijn, aldus de minister, dat het niet mogelijk is en ook niet kan worden verlangd, dat de aanleg van nieuwe en verbetering van bestaande wegen daarmee gelijke tred houdt. Niettemin wordt daaraan gedaan wat mogelijk is. Voor 1957 is 70 miljoen gulden uitgetrokken voor de aanleg van wegen. In 1953 was nog geen 16 miljoen beschikbaar. De door de betere ver bindingen mogelijk gemaakte verkeers- toeneming opent gunstige perspectie ven, maar heeft ook haar schaduwzij de. De veiligheid van het verkeer en het verkeerstoezicht geven steeds meer reden tot zorg, aldus de minister. En wat betreft de samenhang tussen ver keersovertreding en straf, merkte hij op dat het hem belangrijk voorkomt dat hieraan ook in breder verband aan dacht wordt geschonken en wel in die zin, dat wordt bestudeerd of het met de straf mede beoogde doel, namelijk de correctie van de verkeersdelinquent, bij het huidige strafstelsel wel voldoen de tot zijn recht komt. Persoonlijk toonde de minister van mening te zijn dat men over het alge meen met de bestrijding van de ver keersonveiligheid op de goede weg is. Op bepaalde punten zal verbetering mo gelijk zijn. De regeling voor de voet gangers-oversteekplaatsen noemde mr. Algera nog niet geheel rijp voor in werkingtreding. Aan deze inwerking treding wellicht in de eerste helft van 1957 zal een systematische voor lichting van het publiek voorafgaan. (Van onze correspondent) Het is duidelijk, dat heel onze maat schappijstructuur bezig is grondig van gedaante te veranderen. Voor het eerst in de wereldgeschiedenis spreken in on ze eeuw de arbeiders mee, niet alleen over hun directe arbeidsvoorwaarden, maar evenzeer over de produktie en, zij het indirect, over marktbeheersing en aanwending van nieuwe technische middelen. Voor het eerst in de wereld geschiedenis wordt tot in de hoogste colleges van staat en volksgemeenschap gediscussiëerd over een radicale posi tie-wijziging van de bezitlozen met als inzet de volledige ontproletarisering door bezitsvorming. Deze woorden sprak de voorzitter van de Utrechtse diocesane bond van de KAB, de heer Joh. Zwanikken, tijdens het openingswoord tot de 57e centrale raadsvergadering, die te Zwolle is ge houden. De heer Zwanikken had het gevoel, dat te veel gepraat wordt over vorming, maar dat de direct maatschappelijke activiteit op de achtergrond geraakt. Interesse voor maatschappelijk werk is noodzakelijk. In tal van maatschappe lijke kringen is de sociale bewogenheid merkbaar groeiende. Met betrekking tot opmerkingen, dat de K.A.B. met het bevorderen van ge specialiseerde organen van K.A.V. en Kajotsters splitsing zou brengen in de katholieke gelederen, wees spr. er op, dat deze bedoeling niet voorligt. In de emancipatie-arbeid van de arbeidende stand zijn de vrouw en het meisje even wel beslist achtergebleven. Deze ach terstand kan niet door een eenheidsbe weging worden ingehaald, welke te wei nig rekening houdt met de speciale eisen aan de vorming van de vrouw en het meisje te stellen. Met spijt werd geconstateerd, dat ten gevolge van allerlei moeilijkheden het werk van de katholieke levensscholen slechts uiterst langzaam tot ontwikke ling komt. Afdoende wettelijke maat regelen zijn nodig om dit maatschappe lijke werk spoedig de kansen te geven, waarop het recht heeft. De vraag of men op het ogenblik met de bestrijding van de verkeers onveiligheid op de goede weg is, werd tijdens de veertiende Wegverkeers dag van de Koninklijke Nederlandse Automobielclub, die vrijdag in het Kurhaus in Scheveningen werd ge houden noch bepaald positief, noch bepaald negatief beantwoord. Wat daar echter van zij, aldus de voorzit ter van de K.N.A.C., jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, zeker is het dat de vorming van de automobilisten daarbij van bijzonder groot belang is. Hij kondigde een spoedige, defi nitieve aanwijzing aan van de meest gunstige methode van het lesgeven. De K.N.A.C. heeft namelijk een on derzoek naar de verschillende metho den ingesteld. Dit onderzoek loopt al enkele jaren. Mr. D. J. van Gilse, procureur-gene raal bij het Gerechtshof in Den Haag en voorzitter van het juridisch econo misch verkeerstechnisch college, toon de zich een voorstander van vereenvou diging van de veiligheidsvoorschriften. Had in de rede waarmee hy de weg verkeersdag opende, minister Algera zich al uitgelaten over een mogeiyke aanpassing van het straffenstelsel aan de hedendaagse omstandigheden, ook mr. Van Gilse brak hiervoor een lans. Men zal moeten komen tot psychologisch meer verantwoorde straffen. Mr. Van Gilse vroeg zich af of een vryheidsstraf en een boete wel gunstige gevolgen zul len hebben voor de verkeersveiligheid. Hü was er voor om verkeersdelinquen- ten die hun rybewys door een gerech- teiyke veroordeling hebben verloren, alvorens hun het rybewys wordt terug gegeven, te onderwerpen aan een nieuw verkeersexamen. Ir. H. D. Prins, voorzitter van de Ne derlandse vereniging van wegenbou wers, merkte in een lezing over de praktijk van de wegenaanleg op dat men er in Nederland niet mee mag vol staan zich bij de aanleg van wegen te baseren op een periode van bijvoorbeeld vyfentwintig jaar, waarvoor de weg vol doende zal zijn, maar dat men een weg moet projecteren voor de eeuwigheid. De ontwerper van die weg zal zich moe ten richten naar die eeuwigheid. De heer Prins wees verder nog op de voordelen van de mechanisatie in de aanleg van wegen en op het belang van het bevorderen van de grootst mo gelijke continuïteit in de uitvoering van werken. Daarin zit een enorme bespa ring van kosten. art verten tie Er zij deze week aan het be gin van onze rubriek aan herin nerd, dat in onze huiskamers de af gelopen dagen geen lichte muziek veel minder bezield klinkt dan zpn eerste, de hogere, doch een en ander neemt niet weg, dat het best aange naam is, naar onze vaderlandse Wal ter te luisteren. Dat hy met plezier is al heel wat mee gewonnen. geklonken heeft. Omdat bij het al- zingt, is zonder enige twüfel. Daar gemene protest van ons volk tegen de medogenloze terreur van de Sovjets in Hongarije en bij de die pe deernis, die ieder rechtschapen mens gevoelde ten opzichte van de moedige vrijheidsstrijders achter het ijzeren gordijn, het geluid van dans- en dixielandmuziek onver draaglijk zou zijn geweest. Om nog een andere reden wensten wij geen amusementsmuziek te horen, na- Telefunken heeft vervolgens een nieuwe plaat aan Sylvia Dahl en de Telestars gewyd. Met het orkest van Will Glahé voeren zü uit (op de 78 toerenplaat nr. F 46200) de nummers: Chi-Chi-Ba-Ba en Oh Banjo-man, het eerste nummer in het r» J A1V. vitmo Hot twppfip melijk om uiting te geven aan onze Zuid-Amerikaanse ritme, het tweede afschuw en walging, nu radio Boe- in een frisse vierkwartsmaat. De tekst van het „Chi-Chi-Ba-Ba" is vry onbenullig, doch overigens zal deze plaat een ieder, die van een ,r„„ fris stukje muziekje en vlotgekleurde zang houdt, wel kunnen bekoren. De uitstekende kwaliteit van het orkest van Will Glahé is bekend. dapest het bestaat om met jazz- en swing en soortgelijke muziek het gekreun en gekerm van diegenen, die in de vlammende Hongaarse hoofdstad sterven gaan, en hulpgeroep van de allerlaatste ver dedigers van recht en vrijheid, te overstemmen. Componisten, ar rangeurs, uitvoerenden en platen maatschappijen moeten zich wel diep gekrenkt hebben gevoeld om het afzichtelijke misbruik dat door de rode machtshebbers van hun werk wordt geblaakt. Ons aller toorn moge verkeren in de bede, dat in Hongarije spoedig de bazui nen van de vrijheid weer zullen schallen. En dan nu de platen van deze week: ndere publikaties van het merk Telefunken zijn dan nog: A 11849, 78 toeren: Gina Tosti en de 4 Sunnies, Das Cornel Trio kundige begeleiding van Conzelmanns presenteren de slowfox: Einmal war mein Jonny so lieb zu mir en de tan go: Matrosenliebe. Twee zeemansliedjes dus, bü vak kundige begeleiding van Cnzelmanns orkest smaakvol gezongen, zy het dan uiteraard niet zonder dat daar iets van een zucht en een traan aan wordt toegevoegd. Bezongen matro- zenliefde wil nu eenmaal met een sausje van aandoeniykheid worden overgoten. Voor de liefhebbers al thans. A 11854, 78 toeren: Twee walsen, oo„ uitgevoerd door het Orkest van de aan ons lana en zal vanavond ste(jeiyke Opera te Berlün onder di- de televisie optreden. Claude *^«4 jWsgeorg Otto. De wal- Wiener Herzen en Die sen heten i e Franse zanger Claude Robin, die vooral bekendheid verwierf met zUn vertolking van 't Bra ziliaanse Marialiedje „Ave Maria no morro" brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land en zal vanavond voor Robin heeft een zo niet aan alle kanten gave, dan toch goede stem, waaraan hij een warm timbre weet Schonbrunner, te verlenen. Ziin voordracht is sym pathiek, oprecht, vaak zelfs geïnspi reerd door een inneriyke beleving van de teksten, die hy zingt. Al eer der bespraken wy de opnamen op platen, die van Claude werden ge maakt, zoals het 45 toeren Vlctory- plaatje EP 7003, waarin behalve het „Ave Maria" zün gegroefd de num mers ,,A quoi pensais-tu", „C'est Magnifique" en „Sur les routes". Men kan Robin voorts beluisteren vla verscheidene 78 toeren-platen van Victory o.a. nr. 11058 en 11059, waarop zyn gepubliceerd: Tango d'Italië en Lola - en Domani en Arri- vederci Roma. Helemaal zonder ruis zyn de platen helaas niet. Een Nederlandse zanger, die de laatste tyd beste zaken maakt zowel wat betreft zyn zang carrière als met betrekking tot zyn contracten is Walter Canoy. Tele funken heeft van hem een plaat uit gebracht onder nummer AH 195 (78 toeren), waarvan het bözondere is, dat zü Walter laat horen in een duet met zichzelf. Hy zingt by het bege leidend orkest van Benedict Silber- Ultstekend gespeelde walsen. Melo dieuze werkjes zón het, waarvan het Berlöns opera-orkest alle toontjes tot hun recht doet komen. Een prima dansplaat, te meer, waar dirigent Hansgeorg Otto strak en soepel tege- ïyk de driekwartsmaat accentueert. EX 4689, 45 toeren: Dixielandmuziek gespeeld door het ensemble de Fatty George Dixies, waarin eminente Duitse en Oostenrykse jazzmusici zit ting hebben. Het programma ver meldt: Muskrat Ramble, St. James Infirmary, Milenberg Joys en When the Saints go marchin' in. Dixielandmuziek, die met een ple zierig enthousiasme en met spon tane vurigheid wordt gespeeld, doch waarbij de uitvoerenden evenmin de zin ontbreekt voor een uitgebalan ceerde sfeerwerking, zoals büvoor- beeld in het tweede nummer. Aan stuwing en „drive" is zeker geen te kort. Goed werk van de drummer, die kracht en beheersing toont. WALTER VAN CANOY man een loflied op de wün, het zo genaamde Chianti-lied en voorts het romantisch getinte nummer „Flüs- terndes Silber, Rauschende Welle". Soms maakt de voordracht van Walter de indruk, ietwat geforceerd, overspannen te zijn; voorts valt het op, dat zün tweede, zyn lagere stem e 33 toerenplaat van Telefun ken, nummer LA 6188 brengt een „Gruss aus Oberbayern," muziek uit de bergen'. Het repertoire luid: Karntner Liedermarsch, Auf nach Mayrisch Zeil, Kuckucks Jod- ler, Watschen Tanz, Zillertal du bist mei Freid, Amselflug, Slovenischer Bauerntanz, Trompetenecho, Bei mir dahoam, Klarinetten Muckl, Du mein Loisachtal, Bladel Pola, Feierabend, Erzhertog Johann Jodler en Tölzer Schutzen Marsch. Uitvoerenden zijn: de grote „Blasorchester" onder lei ding van Hans Felix Husadel en Heinz Winkel, de jodelaars en jode- laarsters Michel Berger, Anni Fahrn- berger en de zusters Fahrnberger, de man aan de cither: Rudi Knabl en met daarby zyn volksmuzikanten; voorts nog George Bladel en Michl Ehbauer, het „Oberkrainer Quar- tett" en het Enzian Sextett onder lei ding van Max Greger. Het is ondoeniyk alle medewerken den afzonderlek onder de loupe te nemen, wy beperken ons met te zeg gen, dat deze Telefunkenlangspeler een prima plaat is, zowel wat de vriendeiyk melodieuze, büzonder op gewekte inhoud als de technische weergave daarvan betreft. Doordat de verscheidene ensembles met hun typisch eigen klankkleuren zyn afge wisseld, heeft de plaat een prettige gevarieerdheid gekregen. Met een paar olüke tekeningen op de hoes werd de charme van deze Telefun- ken-publikatie gecompleteerd. FRéDéRIC AMSTERDAM, 9 nov. Doet. schei kunde de heer C. J. v.d. Sluis (Haar lem); wis- en natuurk. mevr. C. M. v. d. Arend-de Goederen (Heemstede); B. J. Verhaar (Uithoorn): wijsbegeerte mej. S. J. E. Dikkers (Baarn); psych. mej. M. G. Winkelman, mej. W. van Goud oever (Amsterdam). 's-GRAVENHAGE, 9 nov. Wiskun de MOK I J. P. C. Janssen (Eindhoven). F. Scheepers (Nieuwenhagen) en B. v. d. Hoeven (Amsterdam). ii „Ja, vrouwen waarschijnlijk," zei Shane met een lichte minachting. De grote, ronde ogen verloren iets van het kinderiyke. „Niks hoor," reageerde ze fel, „ik weet dat er ook genoeg mannen waren die Matty een gezellige vent vonden." „Hoe weet u dat? Heeft meneer Burke u dat verteld." „Natuurlek, dat heb ik vanze hield plotse ling op. „Dat hebt u van die mannen zelf gehoofd", vulde Shane aan. „Ja," zei ze kortaf. „Dusbegon Shane, maar op dat moment ging de telefoon. Brennan nam de hoorn op en luisterde. „Ja", zei hy na een ogenblik. En even later: „Zojuistja.....-.". Hy krabbelde wat op een stuk papier. „Ja, jaja, ik heb het bedankt." Shane vroeg zich af wat er aan de hand zou zijn. Hy kende Brennan goed genoeg om aan zün gezicht te kunnen zien dat hy zojuist een vry belangryke mededeling had gekregen. Maar Brennan knikte hem vriendeiyk toe. „Ga door, je was juist bezig met een vraag." „Och," zei Shane, „zo belangrijk was het niet. Meer wilde ik eigenlijk niet vragen." Brennan zocht in zün zakken en liet intussen zyn ogen over zyn bureau zwerven. Toen reikte hy naar zün sigaretten koker die op een hoek van het bureau lag, maar hy kon er niet by. „Och juffrouw Gray," zei hij terloops, „wilt u me even die koker aangeven, ik kan er nèt niet bij." En toen het meisje hem de koker over handigde: „Dan geloof ik dat we u niet langer moeten lastig vallen. Ik zou alleen graag willen dat u de eerste dagen niet de stad uitging. Als we u soms nog wat te vragen hebben." Hy stond op en opende de deur voor haar. Ze knikte beide mannen met veel geschitter van witte tandjes glimlachend toe en wilde verdwenen, toen Brennan haar staande hield. „O ja, dat zou ik haast vergeten. Een nogal pijn- ïyke kwestie, maar misschien hebt u er iets van ge hoord. Die grote speelschuld die meneer Burke on langs heeft gemaakt is dat nog in orde gekomen?" Shane en Cathy keken beiden Brennan met verba zing aan. „Dat telefoontje", dacht Shane. „Speelschuld," hakkelde het meisje, „daar weet ik niets van, inspecteur. Oh maar, u denkt toch niet dat hü daaromWaarom zou hij mii daar nooit iets van verteld hebben.... Ik begrijp het niet goedHy speelde nooittenminste byna nooit en dan nog om kleine bedragen „Ach," zei Brennan pünlük getroffen, „dat had ik u misschien beter niet kunnen vragen. Ik ben er zelf, om u eerlijk de waarheid te zeggen, ook nog niet zeker van of hij een grote speelschuld heeft ge maakt, maar men heeft het mij verteld. Enfin, ver geet u het maar voorlopig, het is heel goed mogeliik dat er niets van waar is. Of liever, vergeet u het zo lang u er verder niets over hoort. Mocht iemand u er iets van verteilen, dan komt u even naar mij toe. Afgesproken?" Ze knikte verward en Brennan sloot de deur achter haar. „Wat is dat voor grapje met die speelschuld", vroeg Shane nieuwsgierig. „Dat is om de drommel geen grapje, hoewel het ook niet de waarheid is", grinnikte Brennan. „Ik word zojuist opgebeld dat er in de boekhouding van wyien de heer Burke een verschilletje zit van ruim tachtig mille, misschien nog wel meer. Een groot gedeelte van dat bedrag zou in contant geld by Burke in huis moeten liggen, want hfi heeft de laat ste tyd flinke bedragen by de bank opgenomen. Maar, beste Shane, by Burke ligt geen rooie cent. Alleen wat papieren. Van de bank vertellen ze dat Burke wel eens meer grote bedragen in zyn bureau had liggen. Ze schynen hem daar al eens voor ge waarschuwd te hebben." „Kyk-er-es-an," zei Shane nadenkend, „kük-er-es -an. Of Burke heeft die tachtig mille er op de een of andere manier doorgejaagd en zich daarna opge hangen, óf de pegels liggen bij tante Cathy thuis lekker onder de matras. En aangezien ik me moei- lük kan voorstellen dat iemand die minstens een paar ton heeft in een gordijnkoord klimt omdat hy zo'n tachtig mille kwütraakt, van zün eigen geld nota bene: niemand zal hem er kwaad om aankij ken aangezien dat er by my moeilijk in wil, kun jy je wel voorstellen dat ik het voorlopig maar op de matras van die lieve, onschuldige Cathy hou." „Krek!" stemde Brennan toe, „en daarom heb ik haar maar de gedachte aan een speelschuld mee gegeven, misschien vindt ze dat wel een handige verklaring voor de verdwüning van het geld en de wanhoopsdaad van Burke, en heel misschien komt ze ons een dezer dagen nog wel vertellen dat ze tóch wel eens iets gehoord heeft van een grote speel schuld, en danEnfin, ik ga eerst even die sigaret tenkoker naar de dactyloscopische dienst brengen. Juffrouw Cathy is zo vriendeiyk geweest daar haar vingertjes op te zetten." Brennan bracht de siga rettenkoker weg. Hy begon de toestand weer wat vroiyker in te zien. Verdorie-nog-an-toe, ze zouden toch zeker wel eens wat meer geluk hebben? Hij moest vanavond toch es in de stad gaan kyken of hy dat meisje met de rode sandalen nog kon vinden. En wat let me, ik loop meteen even by O'Henry langs om hem te vertellen dat we aardig opschieten. O'Henry bleek er omtrent de mate van voortgang een eigen mening op na te houden maar zyn zure opmerkingen waren niet in staat Brennan's zonnige humeur te bederven. Toen hy fluitend zün kamer weer binnenkwam, lag Shane in zün volle lengte in twee tegen elkaar geschoven fauteuils. Zün püpen lagen keurig schoongemaakt op een rytje op de vensterbank en hy lag er met een vergenoegd gezicht naar te kijken. „Draai het wieletje nog eris rondzong Brennan hem overmoedig toe. Shane draaide zich steunend om en keek hem ongelovig aan. klap es in je handjesbrulde Brennan luidkeels. (Wordt vervolgd) AMSTERDAM, 9 nov. (V.U.) De zen dingsarts A. W. F. Rutgers h eft zün proefschrift getiteld „Lepra en tuber culose", een vergeiykende studie met behulp van huidreacties op tuberculi- ne, lepromine en gedood B.C.G. bij Zuidafrikaanse Bantoes, verdedigd te gen de bedenkingen van de faculteit der geneeskunde. Promotor was prof. dr. G. A. Lindeboom. Ds. J. M. Viym, is gepromoveerd tot doctor in de theologie by prof. dr. J. H. Bavinck op een dissertatie getiteld „Het religie-begrip van Karl Barth." Des ochteis promoveerde de heer P. Huüer bü prof. dr. C. C. Jonker tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „The determi nation of total cross sections for fast neutrons by a time of flight method." •s GRAVENHAGE, 8 nov. Wiskunde M.O. K I: A. P. van Drunen, 's-Graven- hage en H. M. T. Hendriks, Valken burg. GRONINGEN, 9 nov. Kand. rechtsge leerdheid: H. J. A. Wapenveld. Kand. geneesk. 2 (Rom) b: J. L. Jan- sonius, Heerenveen; D. N. Walz, Glen- haven U.S.A. Artsex. le ged.: Mej. M. E. Rotthier, Groningen; B. Abels, Groningen; V. A. M. Frencken, Groningen; P. M. Moor- mann, Nijmegen. Bevorderd tot arts: H. A. M. de Rooy, Assen H. P. SÜ bring, Groningen. LEIDEN, 8 nov. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „Psychische kindermishan deling", mej. B. L. F. Clemens Schrö- ner Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: „De reactie van diisopropylfos- forofluoridaat met esterasen", R. A. Oosterbaan, Rijswijk. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Onderzoekingen over synthese, spreiding en photochemie van enige tyrosinederivaten met een peptide band", C. A. de Bock, Weesp. UTRECHT, 8 nov. Fries M O akte A: G. R. Groustra, Leeuwarden. LEIDEN. 8 nov. Semi-artsexamen mej. E. Groenewegen, Rotterdam, mej. M. A. v.d. Lely, De Lier, mevr. M. C. Scholten-Raphaël, Den Haag, mevr. J. D. R. Peereboom-Wynia, Den Haag, D. J. Boerstra, Den Haag, Goei Ing Liang, Leiden en W. J. J. M. Vaessen, Heerlen. Artsexamen mej. I. J. Liems, Den Haag, G. Th. A. M. Bots, Dord recht en J. de la Hayze, Baarn, prop. Godgeleerdheid, R. M. Mepvue, Rijs wijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11