Ben Goerion over terugtrekken van troepen ISRAËL heeft Rusland voorwendsel ontnomen om tussenbeide te komen Russische bommenwerpers in Syrië zouden gereed zijn in actie te komen Khroesjtsjev over Egypte Voorhoede V.N.-politie- macht vandaag in Napels verwacht Moskou verzocht om de hulp verlening niet te belemmeren V.N. ASSEMBLÉE eist vertrek van de Sovjettroepen uit Hongarije Hongaren schieten straalbommenwerper neer Verzetsstrijders gaan over tot guerilla-oorlog Russische tankeenheid zou zich hebben overgegeven Blijvende naastenliefde 55Groot aantal" Russische technici zou in Syrië zijn aangekomen Mevrouw Kéthly doet beroep op de P.v.d.A. myciioiuj! Het weer :V. Saterdag 10 november 1956 80ste JAARGANG No. 26752 EngelandFrankrijk en Israël moeten streng gestraft worden In Aarhus Bom verwoest communistisch krantenkantoor Scherpe termen Uit Egypte? Nog geen toestemming van Nasser 1immy- :t Hwiwaai De Hongaarse opstandelin gen, die in vele delen van Hon garije nog steeds verbitterde gevechten leveren, zijn er toe overgegaan een guerillatactiek te voeren, aldus is medege deeld in te Wenen opgevangen radioberichten. In Boedapest houden de opstandelingen niet langer stand in grote gebouwen. Zij hebben zich in kleine groe pen gesplitst, die zich voort durend verplaatsen en die af zonderlijk opererende Russische tanks aanvallen en vernietigen. Zij beschieten ook op zichzelf staande Russische posten. Bui ten Boedapest schijnt de toe stand zo te zijn, dat, indien in een bepaald district de tegen- Secretariaat der V.N. wil Hongaarse ex-minister niet horen Indië niet uit Gemenebest stand door de Sovjet-troepen gebroken wordt, deze prompt weer elders oplaait. Volgens een niet nader ge ïdentificeerd radiostation op de korte golf zijn de sterkste centra van verzet in de provincie Boe dapest het eiland Czepel in de Donau, waar zich veel fabrieken bevinden en de „model" com munistische staalstad Dunapen- tele. „Hieruit blijkt, dat het de werkende klasse is, en met name de jeugdige arbeiders, die de ruggegraat vormen van de Hongaarse opstand tegen de Russische indringers", aldus dit radiostation. H. Vader houdt vandaag een radiorede Wind ANTON HUNINK MOTOR-BR0MFIETSKLED1HG Vrij zacht bureau SMÉDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoer en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Ben Goerion, de Israëlische premier ®n minister van defensie, heeft voor de commissie van buitenlandse zaken van het Israëlische parlement ver klaard, dat Israël heeft ingestemd met de terugtrekking van zijn troepen uit net gebied van Sinaï om de Russen Keen voorwendsel te geven tussenbeide Je komen. De in Syrië gestationeerde Russische bommenwerpers -ouden ge- Jeed zijn op bevel van Moskou in het «lidden-Oosten een soort Koreaanse oorlog te ontketenen, zo verklaarde Ben Goerion. Een officiële Franse Woordvoerder heeft inmiddels ver klaard, dat niet alleen in Syrië maar ook in Saoedi-Arabië een groot aantal dat hij later preciseerde als „enkele tientallen" van de modernste straal jagers zijn gestationeerd. Een deel daarvan bestaat uit Egyptische toestel len van Russische makelij, die aan de Brits-Franse bombardementen op de Egyptische vliegvelden zijn ontsnapt. De andere evenwel behoren noch aan Syrië, noch aan Saoedi-Arabië. „Ze zijn van onbekende nationaliteit," zo ver klaarde de Franse regeringswoordvoer der, die er aan toevoegde, dat deze mededelingen niet op geruchten, maar op feiten berusten. De eerste secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Khroesjt- heeft in een rede tot de communis tische jeugdbond van Moskou, de Kom somol, gebist, dat Engeland, Frankrijk en Israël „de Indringers en schuldi gen aan de oorlog in Egypte" streng worden gestraft. „De stem van het Sov jet-volk, ter verdediging van Egypte, Werd gehoord, voornamelijk dank zij de macht van de Sovjet-Unie", aldus de communistische leider in de toespraak, die door het Sovjet-persbureau is be kend gemaakt. Khroesjtsjev vervolgde: >.Wij moeten de macht van onze socialis tische staat en die van het heldhaftige Sovjet-leger zonder ophouden verster ken. De Sovjet-Unie moet voorts haar steun aan Egypte niet verzwakken". (Rtr.-AFP) Het kantoor van het Deense commu nistische dagblad Land og folk te Aarhus 'n Jutland is gisteren door een bom- ontploffing vernield. De explosie vond te middernacht Plaats, juist enkele minuten nadat en kele communisten het gedeelte van het gebouw waar de bom geplaatst was, had den verlaten. Er werd niemand getrof fen. In Kopenhagen hebben gisteren twee Redacteuren van het communistische "'ad, als protest tegen de gebeurtenis sen in Hongarij, hun werk neergelegd. (U.P.) Jtjdens anti-communistische relletjes in "enen hebben demonstranten de rode •Ier losgerukt van het Russische oorlogs- Kedenkteken op het Schwarzenberg-plein *b deze vernield na er een triomftocht feee door de stad te hebben gemaakt. Beze foto toont de ster in handen van "e, merendeels jonge, demonstranten. Aanleiding tot de relletjes was de vie- J'ng door de Russen van de 39ste ver- laardag van de oktober-revolutie, nu in "ongarpe de vrijheid wordt vermorzeld. Radio-Israël heeft gemeld, dat kort geleden „een groot aantal" Russische technici in Syrië zijn aangekomen. De Franse regeringswoordvoerder heeft bovendien meegedeeld, dat Is raël Frankrijk ervan in kennis heeft gesteld, dat gedurende de strijd op het schiereiland Sinaï bemanningen van Egyptische tanks radiobood schappen in het Russisch hebben uit gewisseld. Bovendien is bekend ge worden, dat de Israëliërs een groot aantal nog niet geopende kisten met Russische raketten hebben buitge maakt. Deze raketten maken deel uit van de veroverde „moderne wape nen, die het Westen niet kende," waarvar de Franse minister van bui tenlandse zaken, Pineau, melding heeft gemaakt. Gevangen genomen Egyptische officieren, die over deze wapens zijn ondervraagd, bleken niet te weten hoe ze bediend moeten wor den. De Franse woordvoerder verklaarde dat verondersteld zou kunnen worden, dat Rusland er mogelijk aan gedacht heeft vrijwilligers te zenden, om deze blijkbaar in reserve gehouden uitrus tingsstukken te bedienen. In antwoord op de vraag of de Fran se regering aanwijzingen bezit, dat de vliegtuigen ..van onbekende nationali teit" in Syri en Saoedi-Arabië vijan dige motieven hebben, antwoordde de woordvoerder: „De aanwezigheid van die toestellen kan op verschillende ma nieren worden uitgelegd. Als men aan de brief van premier Boelganin van Rusland aan premier Ben Goerion van Israël een verstrekkende betekenis zou willen geven, dan zou men daaruit kunnen afleiden, dat de vliegtuigen met vijandige doeleinden in de beide landen zijn gestationeerd." De woordvoerder voegde daaraan toe: „Boelganins brief was in zeer scherpe termen gesteld." De Franse woordvoerder verklaarde tenslotte eveneens: „Het is niet onmo gelijk dat Rusland vrijwilligers naar Syrië en Saoedi-Arabië heeft gezonden om die landen in geval van nood te hel pen.' Ook een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft verklaard, dat berichten zijn ontvangen volgens welke er een aantal vliegtuigen van Russische makelij in Syrië zijn. In ge zaghebbende Amerikaanse kringen ge looft men evenwel, dat deze vliegtui gen eerder uit Egypte dan uit de Sov jet-Unie afkomstig zijn. Voorts heeft men in deze kringen geen berichten over aanwezigheid van Russiche vrijwil ligers in Syrië ontvangen. iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Radio Cairo heeft vandaag meege deeld. dat Egypte zal instemmen met de komst van een internationale poli tiemacht van de V.N. nadat het nadere bijzonderheden heeft gekregen over de taak van deze politiemacht. Hoewel het dus nog niet helemaal zeker is of pre sident Nasser zich akkoord verklaard, wordt dank zij de voortvarendheid van secretaris-generaal Hammarskjöld van daag reeds de voorhoede van deze po litiemacht in Napels verwacht. De Amerikaanse luchtmacht draagt zorg voor het vervoer van eze groep, die uit Noorwegen en Denemarken afkomstig is en uit honderd officie ren en manschappen bestaat. De mi litairen, die hun eigen vuurwapens en uitrustingsstukken bij zich heb ben, zullen in afwachting van het fiat van Nasser tijdelijk worden onderge bracht in een kazerne van de Ameri kaanse marine in Napels. Morgen wordt reeds een tweede groep ver- v.v.v.-.v.. V .v.„v.v,w V*"A V.' VVS - Noorwegen heeft 'irachtens een door de Noorse Nationale Vergadering unaniem goedgekeurd besluit van de regering 190 manschappen en officieren beschikbaar gesteld voor de politiemacht van de Verenigde Naties, welke naar Egypte zal worder gezonden om de toestand rond het Suez-kanaal te controleren. ~»e foto laat zien, hoe de groep, waarin zich 115 vrijwilligers bevinden, in zijn kamp „ergens in Noorwegen" zijn laatste in structies ontvangt. wacht en de overige militairen, te zamen ongeveer zesduizend man, zul len spoedig volgen. De Amerikaanse luchtmacht verzorgt een luchtbrug tot aan Napels. Omdat men echter vliegtuigen van een neu traal land de troepen naar Egypte wil laten brengen, zal de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swiss Air met DC-6 machines het laatste traject van Na pels af verzorgen. Over de technische details van dit vervoer worden op het ogenblik, met toestemming van de Zwitserse regering, onderhandelingen gevoerd met Swiss Air. (Rtr-UP-AFP) Terwijl o.a. de Franse en de Australische afgevaardigden bij de V.N. tevoren openlijk hadden vastgesteld, dat de Sovjet-Unie zich niet aan de uitspraken van de Assemblée blijkt te storen, heeft de Algemene Verga dering vanmorgen vroeg opnieuw een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarije. In de resolutie, die was ingediend door Italië, Ierland, Cuba, Pakistan en Peru, wordt voorts geëist dat zodra orde en recht in het land zijn hersteld onmiddellijk vrije verkiezingen worden gehouden onder toe zicht van de V.N. De stemverhouding was 48 tegen 11, bij 16 onthoudin gen. De landen van het communistische blok stemden tegen, terwijl een deel van de Aziatisch-Afrikaanse groep zich van stemming onthield. De Assemblée heeft vervolgens ook een Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin er bij de Russen op wordt aangedrongen 't vervoer en de distributie van levensmiddelen en medicamenten voor het Hongaarse volk niet langer te belemmeren. Deze resolutie, waarin voorts wordt aangedrongen op het opstellen van een gezamenlijk plan van de V.N. voor hulp aan de Hon gaarse vluchtelingen, werd bjj 53 tegen 9 stemmen, bjj 13 onthoudingen, aanvaard. N... Ku Tenslotte werd met 67 stemmen voor, geen tegen en acht onthoudingen een Oostenrijkse resolutie goedgekeurd, waarin er op wordt aangedrongen dat alle leden van de V.N. onverwijld op grote schaal Hongarije hulp verlenen in de vorm van levensmiddelen, medi camenten en kleding. In Parijs heeft een regeringswoordvoerder aangekon digd, dat Frankrijk een resolutie zal indienen, waarin het zenden van inter nationale politiemacht van de V.N. naar Hongarije wordt voorgesteld. Onder leiding van de afgevaardig de van Indië, Krishna Menon, hebben de Arabische en Aziatische afgevaar digden tevergeefs getracht uit de eer ste twee resoluties zinsneden te doen schrappen, waarin de schuld voor de situatie in Hongarije onomwonden op Rusland wordt geworpen. Tengevolge hiervan kwam het tegen het einde v„n het debat, dat gisteren de gehele dag geduurd had, tot scherpe woor denwisselingen tussen Menon en de Cu baanse gedelegeerde, Emilio Nunez- Portuondo, terwijl de afgevaardigde van Indië ook woedend protesteerde tegen een verklaring van da Neder landse gedelegeerde, mr. C. W. A. Schürmann. Het woord nemend na de stemming zei mr. Schürmann dat hij gevraagd had om. een afzonderlijke stemming over de verschillende paragrafen van de Itali aanse resolutie, omdat hij vond dat „in een zeer ernstige kwestie het voor ons allen van groot belang is te weten, hoever die landen, die tot alle prijs wensen te vermijden enig oordeel uit te spreken over het Hjden en de ge beurtenissen in Hongarije en over dege nen di schuldig zijn, zouden gaan bij het onthouden van hun stemmen." (Vervolg op pagina 5) Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft uit New York een telegram ontvangen van mevrouw Anna Kéthly, de leidster van de Hongaarse socialis ten, die deel heeft uitgemaakt van de laatste Hongaarse regering vóór de Rus sische actie van zondag j.l. In dit tele gram maakt mevrouw Kéthly duidelijk, dat ze er nog niet in is geslaagd door het secretariaat van de Verenigde Naties te worden gehoord. De PvdA heeft de Nederlandse rege ring en het bestuur van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakverenigin gen verzocht te bevorderen, dat het se cretariaat van de V.N. mevrouw Kéthly in de gelegenheid zal stellen het stand punt van de verdreven Hongaarse rege ringen uiteen te zetten. Mevrouw Kéthly heeft tevens de hulp van andere Euro pese socialistische partijen ingeroepen te willen bemiddelen. Premier Nehroe van Indië heeft op een bijeenkomst van de Congrespartij in Calcutta verklaard, dat Indië er ver keerd aan zou doen als het uit het Gemenebest zou treden wegens het Brit ss optreden in Egypte. Volgens een te Wenen opgevangen be richt van een ander radiostation in Hon garije is een Russische straalbommen- werper boven Boedapest omlaag gescho ten. Uithongering is nog steeds het groot ste gevaar, dat Boedapest bedreigt. Sov jet-patrouilles verhinderen dat levens middelen naar de stad worden ge bracht. Ook zouden zij geschoten heb ben op vrouwen en kinderen, die in rij en voor bakkerswinkels stonden. Volgens een fe Wenen opgevangen radieobericht zou de bevelhebber van een Russische eenheidsvechtwagen zich donderdag met al de onder zijn commando staande tanks aan de opstan delingen hebben overgegeven. Dit zou ge beurd zijn, nadat enkele Hongaarse jon gens erin geslaagd waren drie Sovjet tanks met zelfvervaardigde benzine bommen buiten gevecht te stellen. De jongens werden neergeschoten. De Rus sische commandant zou hebben ver klaard, dat dit feit hem en zijn man schappen ervan had overtuigd, dat de Hongaarse revolutie inderdaad uit het volk was voortgekomen en dat het geen opstand van fascisten was, zoals hun was medegedeeld. Hij en zijn mannen wilden nu niet langer tegen de opstan delingen strijden, zo zou hij verklaard hebben Ook een in Oostenrijk aange komen Hongaarse vluchteling heeft ver klaard, dat verscheidene Russische mi litairen geweigerd zouden hebben op de Hongaren te vuren. l Vervolg ov vagina 5) (Van een bijzondere medewerker) Wat vahen onze dagelijkse zorgen weg tegen het ontzaglijke leed, dat zich in Hongarije voltrekt. Wie denkt er aan nu te gaan discus siëren over loonshoogte of sociale ze kerheid. Daar lijdt eën volk onzegbaar wreed; daar strijdt een volk ondefineer- baar heldhaftig; daar klinkt een laat ste kreet uit een nauwelijks meer hoor- i bare radiozender: doe iets, ter liefde j Gods, ter liefde van de mensheid, doe iets. I Hoe zelden beseffen we de rijkdom van onze vrijheid, van ons materieel welzijn zo klaar en duidelijk als nu, nu in onze herinnering v. :er het beeld verrijst van zwarthemden met koppelriemen, van landwacht en gestapo. Nu iets anders te stellen dan de vraag naar onze bij drage in het lenigen van de Hongaarse nood, zou te veel van ons zijn geëist. We weten evenwel dat het niet nodig :s ook in deze rubriek nog eens aan te zetten tot materiële weldadigheid. Het geld stroomt immers binnen. De huizen worden opengezet om slachtof fers te ontvangen. Maar daar is meer dat we vragen wil len vandaag. Wat wij ervaren moeten dat is de volle betekenis van het woord mede-lijden. Het is alsof in onze dagen Christus opnieuw voor ons staat met zijn indringende getuigenis: „Ik heb medelijden met de schare". En dat mee-lijden was zo volledig en zo con sequent dat Hij zich omwille van het voorwerp van zijn mededogen de mens, liet pijnigen en doodmartelen aan een kruis. Is zo de betekenis van dat woord medelijden ons nog wel eens duidelijk voor de geest? Of hebben we ook thans weer te doen met een incidentele en zeer tijdelijke uiting van sentimentali teit en geëmotioneerdheid? Of zal de sociale natuur van de mens, die zich beschaafd noemt en christen, door de ze vreselijke schok een werkelijke sti- mulanse ontvangen tot wezenlijke en blijvende naastenliefde. Zondag 4 november 1956, zo werd in onze dagbladen geconstateerd, zal de wereldgeschiedenis ingaan, gebrand merkt met de schandnaam „dag van het verraad". Zullen we de moed kunnen opbren gen die dag ook een schone klank te kunnen verlenen door een verandering van onze levenshouding en levensinstel ling. Zal hij ook kunnen gaan heten „dag van de herboren mensenliefde". Ziedaar de vraag die wij ons in gewe ten hebben te stellen. Hoe zijn we te kort geschoten in onze onderlinge ver houdingen van mens tot mens, van land tot land, van volk tot' volk. Zoals het communisme een kind is van stofver- goding en materialisme, zo heeft het con sequent haat gewekt bij zijn aanhan gers, die veelal bezitloos waren en die gemakkelijk ten prooi vielen aan sa tanisch berekenende leiders. Arm Rus sisch volk dat eeuw na eeuw leefde onder de knoet van een godvergeten tsarendom, dat zich notabene leider van Gods heilige kerk in het heilig Rusland noemde. Arm Russisch volk dat de tsa ristische bewakers van de Siberische dwangarbeiderskampen slechts vervan gen zag door communistische slaven drijvers in onmenselijke concentratie kampen. Arm Russische volk dat nooit de sociale zegen van het christendom ervoer, maar slechts het materialisme en al zijn gruwelijke gevolgen aan den lijve ondervond. Nog zijn er miljoenen en miljoenen over heel de wereld, die noch de reli gieuze noch de sociale zegen en troost van het christendom kennen. En zelfs in ons land, zelfs in het beschaafde West-Europa zien velen het christendom nog altijd als een zoetsappige vroom heid ot een onvruchtbare kwezelarij, ge schikt om in tot interessante beziens waardigheden verworden kerkgebou wen door enkele extremisten te worden bedreven. Christendom is een weg en geen bereikt doel De christen van van daag dient een ontwikkeling van t god-" deljjk scheppingsplan te zien in de zich wijzigende maatschappelijke verhoudin gen. Maar niet alleen om aan de kant te staan en te zien, toe te zien. Neen, vooral om daaraan, krachtens dat chris ten zijn, mede leiding te geven. Het leed van de evenmens ontroert voor een ogenblik, maar zodra de grote koppen u onze dagbladen zullen zijn verdwe nen sterft ook deze vorm van opper vlakkig medelijden en richt zich de be langstelling weer naar een kromgesla- gen bokserneus of een goed trappende voetbalheld. Het christelijke mede-lijden zal altijd speuren naar plekken waar nood is om blijvend en afdoende te kunnen helpen. Moge de moderne heiden weer even verbaasd zien naar de moderne christen als de heidenen uit de eerste periode van het christendom, die verwonderd tot elkander spraken: Ziet deze christe nen zij hebben elkander lief. En deze liefde is niet afkoopbaar met een gulden in de collectebus, zelfs niet met het op nemen van een Hongaars slachtoffer in een gezin. De liefde kan slecht worden ingelost door eer. levenshouding van permanente aard. Laat dit ons antwoord zijn op deze uitdaging van de satan, gemanifesteerd door Rusland in Honga rije: Caritas Cristi urget nos; De liefde tot Christus dringt ons. Z. H. Paus Pius XII zal vanavond een radiorede uitspreken die bestemd is voor de gehele wereld. Men verwacht dat de gespannen situatie in de wereld onderwerp van deze toespraak zal uit maken. (U.P.) Aavertentle Allan Noble, de onderstaatssecretaris voor de betrekkingen met het Gemene best, is gisteren benoemd tot minister van staat aan het Foreign Office, als opvolger van Anthony Nutting, die de zer dagen aftrad omdat hij het niet eens is met de regeringspolitiek ten aanzien van het Midden-Oosten. Noble is 48 jaar. (Reuter) wind u na 's op voor het béste van 't beste... waarom zou 6 zich de allerlekkerste worst ont zeggen Proef nou toch 's hoe sappig... hoe mals... hoe smeuïg! Dat wordt smullen - als u maar goed kijkt of de naam Anton Hunink op het loodje staat Hot verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Advertentio BARTEL10RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen en hier en daar mist. Zwakke, tijdelijk mati ge zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag: Zon; 7.55—16.57 Maan: 13.53—0.05. TVf Q Q Till Jl Zon: 7.57—16.55. Maan: 14.12—1.11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1