ülK Diefstal op grote schaal in Londense tweedehands boekenwinkels Abbé Pierre en zijn compagnons bouwen woningen HULPVERLENING WORDT GECOÖRDINEERD Verkeer en vervoer verontrust Hongarije op de eerste plaats Tussen neus en lippen De Stotteraar kreeg ijzervijl Doden in het verkeer jR.-fc. Huisvestingscomitéf230.000 P.T.T.-tarieven gaan omhoog DE TEISTERENDE ELLENDE VAN DE „SANS LOGIS" eisen RADIO^ TELEVISIE voor I ben ^9 \die Hogere benzineprijs Mr. Luns in New York Nieuwe zeeslepers om hef einde wan zoveel bloedvergieten en de komst van de gegrondvest op RECHTVAARDIGHEID NAASTENLIEFDE Actie „Voor God" roept op tot gebed Een en een kwart dag verlofloon Liftende vis Listige schoonmoeder Vreemd smoesje Ontsnapping bijtijds voorkomen Mist bij Vingen Twee Rijnschepen gezonken Auto door trein gegrepen Nederlandse K.A.J. richt zich tot de V.N. Ook draadomroep duurder V ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 WA UOCriE Staatsmijnen Twee inzittenden ernstig gewond (Van onze speciale verslaggever) Wanneer men in Parijs een metro-station betreedt, dan kan het gebeuren dat men op het verwarmingsrooster aan de ingang een in lompen gehulde, roerloze gestalte van een man of een vrouw ziet liggen. Voor de vreemdeling een schokkende ontdekking. Voor de Parijzenaar al sinds lang de gewoonste zaak van de wereld. De clochards, die dusdoende beschutting zoeken tegen de koude van de nacht, behoren evenzeer tot het normale stadsbeeld als de kranten stalletjes. Dat is geen cynisme, maar de doodgewone realiteit. Op de banken in de gangen van de Metro slapen dagelijks honderden bede laars. Zij worden 's nachts om half een, wanneer de ondergrondse wordt gesloten, verwijderd, voorzover zij dan althans niet uit eigener beweging zijn vertrokken. Want overnachten in de Metro is ver boden. Maar gelukkig zijn er dan dus de roosters aan de ingang. Daar mag het wél, slapen. Echter, hoe zonderling het ook moge klinken, de clochards zijn met zo deerniswekkend als men het wel wil afschilderen. Zij voelen zich betrekkelijk gelukkig in hun zwervende status. De meesten van hen willen noch kunnen anders. In hoeverre zij in hun geluk tot de onbewust ongelukkigen moeten gerekend worden is een vraag, die wij niet vermogen te beantwoorden. zaam"s een staf van 60 mensen werk' Advertentie Het voorstel van (le minister van fi nanciën om het byzondere invoerrecht op benzine zodanig te verhogen, dat de verkoopprijs 45 cent .per liter wordt, heeft in kringen van verkeer en ver voer grote verontrusting verwekt. Naar het zich laat aanzien, zullen enige organisaties zich met grote stel ligheid tegen deze voorgenomen prijs verhoging keren. Verhoging van de ben zineprijs, zo stelt men, betekent zonder meer een aanzienlijke verhoging van de exploitatiekosten van automobielen en in het bijzonder ook van bedrijfsauto mobielen, zoals vrachtauto's autobus sen huurauto's (taxi's). Deze verhoogde kosten zullen onherroepelijk tot uitdruk king moeten komen in de vervoersprij- zen. Indien men bedenkt, dat alleen al 90 percent van de bouwmaterialen en 80 percent van dfe landbouwprodukten over de weg wordt vervoerd, dat dage lijks een zeer groot aantal arbeiders per autobus naar de bedrijven wordt gebracht voor rekening van de onder nemingen, dan is na te gaan, dat het publiek uiteindelijk de financiële ge volgen van een hogere benzineprijs zal gaan voelen. En dit, zo zegt men, ter wijl gestreefd wordt naar een verla ging of stabilisering van het prijspeil. Minister Luns heeft vrijdag bij zijn aankomst te New York, waar hij de leiding van de Nederlandse delegatie in de algemene vergadering der V.N. op zich zal nemen, verklaard dat Neder land de vorming van een internationale politiemacht voor het Midden-Oosten toejuicht. „Wij zijn zeer bezorgd over de toe stand in het Midden-Oosten, aangezien wij op drie landen na de grootste ge bruiker van het Suezkanaal zijn, maar wij zijn ook van gevoelen, dat Honga rije thans op de eerste plaats komt. Hongarije vormt een afschuwelijke les voor hen, die geloof hebben gehecht aan de Sovjet-leuze over vreedzame coëxis tentie. Het blijkt, dat de Sovjet-leiding oppervlakkig bezien misschien haar methoden heeft gewijzigd, maar dat haar gronddoel een zucht naar macht niet is veranderd. Het Stalinregime be staat nog steeds," aldus minister Luns. De vloot van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst wordt met drie schepen uitgebreid. Bij J. K. Smit's scheepswerven n.v. is een diesel-elec- trische zeesleepboot besteld met een vermogen van 2500 pk. Het schip zal de naam Schelde dragen. Voorts is bij dezelfde werf een order geplaatst voor de bouw van een dergelijke boot even eens van 2500,pk maar met een andere voortstuwingsinstallatie. Indus zal zijn naam luiden. Tenslotte heeft L. Smit Zoon's scheeps- en werktuigbouw n.v. opdracht gekregen een zeesleepboot te bouwen van hetzelfde type als de Ba- scheepswerven n.v. is een diesel-elek- worden gedoopt. Voor de internationale sleepdienst zijn momenteel in totaal veertien schepen voor de zee- en haven- vloot in aanbouw, waarvan de Clyde met zijn 4000 pk de sterkste wordt. De actie „Voor God" heeft een affiche laten ontwerpen ter ondersteuning en uitbreiding van de grote gebedsactie voor Hongarije en de andere landen, die lijden onder de communistische ter reur. De „Voor God" Actie verspreidde reeds terstond na 4 november in groten getale voor de volwassenen via de pa rochies en voor de kinderen via de scholen gebeden voor de nood in Oost- Europa! Deze gebedsprentjes zijn als nog verkrijgbaar. Men kan het aanvragen bij Postbus 2, Heemstede. Ter bestrijding van de kos ten zende men tenminste 25 cents in postzegels, per postwissel of op giro nummer 398704 t.n.v. Secr. Stichting „Voor God"-Actie, Heemstede. Een eventueel batig saldo zal worden be stemd tot leniging van de nood der Hongaren. De staatsmijnen zullen aan alle per soneelsleden, die 1 december 1955 in dienst waren, en op de dag van de uit kering nog in dienst zijn, uit de bedrijfs resultaten over 955 een en een kwart dag verlofloon uitkeren. Degenen die na 13 december 1954 aansluitend aan hun dienstverband zijn gepensioneerd, ont vangen de uitkering ook. Eveneens wordt zij verstrekt aan de nagelaten betrekkingen van hen die aansluitend aan het dienstverband na 31 december 1954 zijn overleden. een kwartiertje bijkwam, vroeg hij wenend om vergiffenis. De Londense handelaren in twee- dehandsboeken hebben grote zorgen. Er wordt in hun win kels en bibliotheken namelijk op gro te schaal gestolen. De boekhandela ren nemen dat niet langer. Zij heb ben de hoofden bij elkaar gestoken en zijn begonnen met in hun zaken detectives te laten opereren. Eén zo'n detective betrapte in één zaak in één maand maar liefst 100 boeken- dieven op heterdaad. Bij huiszoeking werd bij al deze lieden tezamen een hoeveelheid boeken opgespoord, die in de zevenduizend liep. Het verhaal komt uit Rijssel in Frankrijk. Daar smeet op een kwade dag een Pool, Kocie- zewski genaamd, de deur van het huis van zijn schoonmoeder open, trok een revolver, richtte die op de schoonmoeder voornoemd, alsook op zijn vrouw en drie kinderen, die rond de tafel zaten, en schreeuwde dat hij de ganse familie uit het aardse leven zou wegschieten. Schoonmoeder be waarde haar tegenwoordigheid van geest. Zij zette grote angstige ogen op, keek langs de Pool heen, naar de deuropening, en riep „De Rus sen, daar zijn ze!" De Pool, een vluchteling, schrok daar zo van, dat hij omkeek. Op dat moment tikte schoonmama met een fles op het hoofd van Kociezewski. Toen deze na In de Caraïbische zee leeft een vis zo hebben visdeskundigen ontdekt die de gewoonte heeft om in zee te „liften". Bedoelde vis, die de naam remora draagt, heeft na melijk een orgaan op zijn neus, waar mee hij zich aan andere vissen vast hecht en zich zo kilometers ver laat meedrijven, zonde, zelf te zwemmen. De vissers maken van deze eigen schap een handig gebruik. Zij van gen deze remora's die ongeveer de grootte hebben van een haring, doen een ring met een koord om hun staart en laten ze dan weer in zee. Getrouw aan hun luie gewoonte hechten de remora's zich op andere, veel grotere vissen en ook wel op zeeschildpadden vast. Het is dan nog maar een kwestie van „ophalen!" Politieagenten, die des avonds laat in de buitenwijken van Ro me patrouilleerden, hoorden, toen zij door een van de Romeinse parken wandelden, een man kreu nen. Ze togen op onderzoek Uit en vonden in het struikgewas de 27-ja- rige timmerman Naimoli, die met een touw was vastgebonden en er bont en blauw geslagen uitzag. De man werd bevrijd en naar het poli tiebureau gebracht. Daar vertelde hij in eerste instantie, dat hij door rovers was aangevallen. De boeven hadden zijn portefeuille gestolen en waren er, nadat ze hem hadden vastgebonden, vandoor gegaan. De politie vertrouwde het verhaal om de een of andere reden niet. Nadat de timmerman iets steviger aan de tand was gevoeld, kwam het ware verhaal. Hij had zichzelf zo toege takeld en vastgebonden, omdat hij al zijn weekcentjes aan zoete wijn had versnoept en met die trieste waarheid niet bij zijn vrouw dorst aan te komen. De Romeinse politie mannen streken de gezamenlijke handen over hun gezamenlijke har ten en leenden Naimali zijn huis- houdcentjes, op voorwaarde, dat hij zijn leven prompt zou beteren, het geen de timmerbaas maar al te graag beloofde. Dit is een afbeelding van het affiche, hetwelk in verband met de trieste toe stand in Oost-Europa en in Hongarije in 't byzonder, is uitgegeven door de Stich ting „Actie Voor God" te Heemstede, een sectie van de Katholieke Actie in Nederland, welke zich ten doel stelt de publieke opinie te beïnvloeden. Bijtyds heeft de Amsterdamse re cherche het uitbreken van de glibbe rige Gerrit de Stotteraar kunnen ver hinderen. Hij was er reeds ten dele In geslaagd de tralies van zijn cel door te zagen. Bij een tussentijdse fouille ring kwam er een 28 cm. lange ijzer- vyl aan het licht, die, zo vermoedt de politie, hem door zijn vrouw in handen is gespeeld. Gerrit de Stotteraar was ongesloten in het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg. Gisteren werd hy naai het hoofdbureau van politie gebracht om een verhoor te ondergaan. Wetend met welk een gladde uitbre ker men te doen had, heeft de recher che van het hoofdbureau hem voor het verhoor gefouilleerd. Niet tevergeefs: uit Gerrits broekzakken kwam een paar dameshandschoenen te voorschijn en uit zijn broekspijp een ijzervijl. Men on derzocht vervolgens Gerrits cel, waar bleek dat hij reeds ijverig aan het werk was geweest Door de dameshandschoe nen werd de recherche op het idee gebracht dat Gerrits vrouw die „per ongeluk" bij haar bezoek heeft laten liggen, de vijl erin als prettige ver rassing voor haar echtgenoot. De 73-jarige mevrouw van Leeuwe is bij het oversteken op het Koningin Emmaplein te Maastricht overreden door een gemeenteautobus. Z(j over leed tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis. De zesjarige Theo M. in de Vecht- Terwolde (gem. Voorst) is onder een landbouwtrekker geraakt en overreden. De jongen is overleden. De 24-jarige militair M. van Veenen uit Groningen is vrijdagavond te De Punt onder de gemeente Vries met zijn motor op een stilstaande vrachtauto gereden en onmiddellijk gedood. Door het plotseling opkomen van een zware mist over de Rijn by Blngen zijn gisteren twee Rijnschepen gezon ken en twaalf beschadigd. Het 1000-ton metende binnenschip „Anna" zonk na vijf andere schepen geramd te hebben. Het 500 ton metende kolenschip „Maria" botste tegen een ander schip, raakte aan de grond en zonk. De olie-tanker „Frankonia" sloeg lek en verloor 15 ton benzine, wat een ernstig gevaar opleverde voor de an dere schepen die hun koers waren kwijtgeraakt en hulpeloos in de mist dreven. Alle opvarenden van de ge zonken schepen werden echter veilig ian land gebracht. (U.P.) Op de onbewaakte overweg in de Reindersdijk bij Dallen is gisteren een personenauto, komende uit de richting Dalen, gegrepen door de diesel-trein, die om 14.40 uur Dalen passeerde uit de richting Emmen. De auto werd van achteren door de trein gegrepen en tegen de ijzeren afbakening van de overweg geworpen. De beide inzittenden de koop lieden Jop. Santing en D. Wolters, beiden uit Coevorden, werden uit de wagen ge slingerd en kwamen ongeveer 5 en 8 meter daarvan verwijderd naast de spoorlijn terecht. Een vrouwelijke arts, die in de trein zat, verleende de eerste medische hulp. De beide slachtoffers werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Coevor den vervoerd. De auto werd totaal ver. nield. De trein had een oponthoud van ruim 30 minuten. Het zicht op de over weg was goed, zodat de oorzaak nog on» bekend is. bij gebrek Maar er is sen andere en aanmer kelijk grotere groep daklozen in Parys, die althans veel duidelijker en veel overtuigender worden geteisterd. Men onderscheidt hen dan ook wél van de Clochards; men duidt hen aan met de veel „nettere" naam van „sans-logis Er zijn 180.000 van deze mensen in Parijs. Mensen dus, die 's nachts Keen dak hebben om onder te slapen. Men sen, die verstoken zijn van de meest elementaire levensbehoefte: een kussen om het moede hoofd op te leggen. De meesten van hen komen van buiten. Zij zijn naar Parijs gekomen om werk te zoeken. En natuurlijk vinden zij werk. Er is immers ge noeg te doen; er is een riant ar- beidsoverschot. Zij vinden dus werk, maar zij vinden geen huis om in te leven, zij vinden geen dak om onder te slapen. Zij zijn sans-logis. Zij vor men dus „een probleem". Een woord dat slechts kan dienen om de schan delijke ellende te verhullen, die het wil aanduiden. Ja er wordt „iets" gedaan aan het probleem. Ziehier. In Parijs wonen op elke vijf jong getrouwde paren er twee ln een hotelenkele dagen per week. Voor de rest staan te hunner beschik king de stations, de politiebureaus, de bruggen. In een kelder in Parijs wonen Zeven mensen. De kinderen slapen op de grond. De vader is een geschoold arbeider. Ziehier de getuigenissen van de ge troffenen: „Straks wordt mijn gek ge- Worden vrouw weggehaald. Drie jaar lang wonen wij met drie jonge huis houdens op een oppervlakte van twaalf vierkante meter". „Myn man heeft drie keer in acht dagen de gaskraan open gezet. Hij wil de ons allen doden omdat wy zaterdag onherroepelijk uit ons huis zullen wor den gezet. Wij hebben van alles ge probeerd, maar wij kunnen geen nieuwe Woonruimte vinden". Ziet u, dat is dan „het probleem Of dit: „In de twee jaren van ons huwelijk ben ik alleen maar zomers, wanneer men buiten kan slapen, met frijn vrouw alleen geweest". Men bouwt in Frankrijk. Natuurlijk. Maar misschien kan het verhelderend Werken als wij u vertellen dat de Fran ke bouwondernemingen en de aanne mers gemiddeld beschikken over vyf arbeiders en dat er sinds de oorlog elk jaar van iedere honderd onderne mingen er twintig failliet zijn verklaard. Hier is geen sprake meer van woning nood, maar van een ramp, waar de omvang en de „diepte" niet meer van te schatten zijn. De „sans-logis" mis sen de kracht om in opstand te komen *n ook om zich te verdedigen. En de situatie, zoals wij haar hier hebben ge schetst, geldt niet alleen voor Parijs, Zij geldt voor gans Frankryk. Abbé Pierre vatte haar kort en goed samen ■n deze zin: „In 1936 was Frankryk stervende door gebrek aan kinderen; nu sterft Frankryk door gebrek aan onderdak." L'Abbé Pierre. Hij dééd wat. Hij vat te „het probleem" aan onder het mot to: „Het léven moet gestalte geven aan oe wet. En de enige waardevolle plan bon zijn dié, die zonder meer en on middellijk aansluiten op de gebeurte- mssen". U heeft destijds veel gehoord over Zijn activiteiten. Hij kocht in Saint-Denis en in Aubervilles oude gevangenen-ba rakken, die by opbod werden geveild. Laar begon het mee. Abbé Pierre en Z'jn compagnons d'Emmaüs richtten Pveral logementen in voor de „sans- mgis". Het verliep alles niet helemaal overeenkomstig de wet, maar wel over- jonkomstig de behoefte. In december 4955 richtten een pastoor en enkele oecelaars-zonder-een-rooie-duit, gegre- S6" door de door Abbé Pierre ontketen- ,o actie, niet mindpr dan 136 logemen- 3 in. Het .was een druppel op een g'-ionde plaat; zoals wat sindsdien ge- hoo d is dat was en zoals alles wat W»„ Kebouwd wordt dat zal blijven. Dit Weo ons ook duidelijk en zonder om- mprf d verteld door een der naaste sprJTtverkers van l'Abbé Pierre, die wij oous °P het kantoor van de ,,Se- RUps d'Urgence aux sans-logis" in de by7rdes Bourdonnais in Parijs; een nocht r onaanzienlijk gebouw, waar Wij bouwen ieder jaar 5000 wo- oingen", zo ze\ hij ons, „en het pro gramma voor 1957 voorziet in de in- 1 ting van minstens 3800 logemen- Het is niets. Maar wij willen dan v°oral laten zien dét en in het 'jzonder hoe snel wij kunnen bou wen". va*iU iXfuiel5? ons °°k over de persoon en rit» Pierre. die meestal ziek is wil" p "S'aohts schijnt te leven op zijn zondheui ondanks zijn zwakke ge- spraken n°g dagelijks en overal toe tien j, al is het maar voor welrt® n' Toespraken die een „ge- hetokaritas ontketenen. Maar blliven .eds weinig. De resultaten echten ontmoedigend. Ontmoedigend léven v>n j voor hen, die niet het w u0vcn de wet stellen. h« zelf1 eïnc'kv dröven, de Abbé, heeft mencevat In ei aangrÜPend sa mengevat in de woorden, die hij sprak- Ik heb, toen ik neerknielde bij een man of bij een vrouw om hen wat warme soep te geven en toen ik hen verlaten moest om naar anderen te gaan, ontdekt dat ik niet wist wat ik zeggen moest. Al die woorden, die men selijke wezens zeggen, wanneer zij af scheid van elkaar nemen, die gewone, elementaire woorden zo ontdekte ik bevroren op mijn tong. Was het mo gelijk geweest dat ik tegen die mensen, toen het vijf of tien graden vroor, had gezegd: „Goeien avond! Goede nacht?" Probeer het te begrijpen. Ik sloop weg als een dief. Met schaamte in de ziel en met walging zeggend tot mijzelf: „Je bent een laf aard. Wat je gedaan hebt was niets. Het heeft niets opgelost. Morgen ver keren dezelfde mensen in dezelfde el lende". Ik bedacht, dat, hoe armelijk het bij ons ook is, ik bedacht dat ik een bed zou vinden; een bed met dekens". Ziet u, de sans-logis vormen geen probleem; zij geven gestalte aan een perfecte, diep-menselijke ellende. De clochards en de sans-logis zoeken 's nachts beschutting op de verwarmings- roosters. Een vrij normaal straatbeeld in Parijs. Abbé Pierre en zijn „compagnons" bouwen huizen zoveel zij kunnen. Maar het blijft een druppel op een gloeiende plaat. De achter stand is te groot. De organisaties in Nederland, die zich hebben belast met de hulp aan de Hongaarse vluchtelingen, zyn vrij dagmiddag bijeen gekomen om een heid te brengen in haar activiteit dei- hulpverlening. De uitslag van haar besprekingen zal worden voorgelegd aan dr. Klom- pé, minister van maatschappelijk werk. Op girono. 34.34.8 van het Katholiek Huisvestingscomité te Den Bosch zijn voor hulp aan Hongarije tot dusver 10.327 overschryvingen binnengekomen. Het totaal der giften Is daarmee tot 229.706.71 gestegen. Van verschillende zijden komen be richten binnen van hulpverlening aan Hongarije. De actie van het A.K.U.- personeel om een uur loon, dan wel 0,5 pet van het maandsalaris af te staan ter leniging van de nood van de Hon gaarse bevolking heeft, na verdubbe ling door de directie, 35.000 opgele verd. De bond van Nederlandse marga rinefabrikanten heeft besloten 30.000 ki lo margarine beschikbaar te stellen voor de Hongaarse vluchtelingen. De zending zal volgende week met een konvooi van het Nederlandsche Roode Kruis naar Wenen worden gestuurd. Het batig sal do van het massa-operaconcert in de Margriethal te Utrecht zal worden af gedragen aan de hulpactie voor Hon gaarse vluchtelingen. Een inzameling in Rhoon heeft 7.000 opgehaald. Har derwijk heeft drie huizen benevens 3000 voor de inrichting ervan voor de vluchtelingen beschikbaar gesteld. Een collecte onder 5500 leerlingen op alle middenbare scholen in Haarlem en omgeving heeft 7553,41 opgebracht. Het Zuidelijk Toneel zal ten bate van de Hongaren vier voorstellingen geven. Het Rode Kruis op de Nederlandse An tillen zal in overleg met het Nederland sche Roode Kruis een geldinzamelings actie organiseren ten behoeve van Hon garije. De Katholieke Arbeidersjeugd van Nederland heeft een telegram van vol gende inhoud aan het secretariaat van de Verenigde Naties gezonden: „De Katholieke Arbeiders-J eugd-beweging in Nederland is verheugd over de ge troffen maatregelen in Egypte en dringt met klem aan om spoedig de no dige stappen te ondernemen ten aanzien van de Sovjet-agressie in Hongarije." De heer L. D. E, J. Kramer, die zich reeds eerder in een verklaring distan- cieerde van de Russische politiek in Hongarije en donderdag zowel zijn lid maatschap van de Utrechtse gemeente raad als dat van de provinciale staten van Utrecht neerlegde, heeft vrijdag meegedeeld, dat hy inmiddels ook be dankt heeft als lid van de Communis tische Partij Nederland. (Van onze Haagse redactie) Minister Algera is van oordeel dat by de P.T.T. tariefswijzigingen zullen moeten ingevoerd om het verontrusten de tekort, dat voor 1957 wordt geraamd, althans gedeeltelyk te kunnen dekken. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer deelt de minister mee, dat de tariefsverhoging zich ook tot de postcheque- en girodienst zal uit strekken. Daarnaast zal alle aandacht worden geschonken aan grotere effi ciency, mechanisering en automatise ring. Het voortbestaan van de draadom roep acht de minister, mede gelet op het sociaal belang, verantwoord en mo gelijk indien bij het maken van nieuwe aansluitingen en bij de investeringen voortdurend de rentabiliteit in het oog wordt gehouden. Tegen een bescheiden tariefsverhoging ziet de minister geen bezwaar. Z.i. zal de achteruitgang van het aantal abonnees, die van deze maat regel het gevolg zou kunnen zijn, in ieder geval van tijdelijke aard zijn. In dien de verhoging gepaard gaat met een verbetering van het dienstbetoon, dan is het niet uitgesloten, aldus mr. Algera, uiteindelijk tot een verbetering van de exploitatieuitkomsten te komen. Ter verlichting van de personeels- moeilijkheden bij het postbedrijf zal een proef worden genomen met het inscha kelen van vrouwen in gedeeltelijke dag taken. Ook bij de telefoondienst wordt getracht vrouwen te werk te stellen voor de eenvoudigste technische werk zaamheden. „Frankrijk sterft aan woningen"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3