Ir. Staf in Tweede Kamer: Ook voor Nederland atoomwapens Minimum diensttijd 18 maanden Hong arije m de V.N. m nini in si rsuiie ranei usierr URANIUM- mij nen Zuid - Hongarije opgeblazen in Meeste Amsterdammers vóór Israëls optreden Irak boycot Engeland in Raad van Pact van Bagdad Europa treft maatregelen EDENZonder Brits-Franse actie zou hele Midden-Oosten nu in brand hebben gestaan De zingende kweker •v 3 TQ Nasserblokkade van Suezkanaal blijft lïi /IRKSI f IfVN'G "Nfl/BAt Nasser feliciteert Eisenhower In andere hoofdsteden is de meerder heid tegen Betrekkingen met Frankrijk verbroken Geen bijeenkomst „Grote Drie" Mollet: Nasser heeft prestige verloren W. P. Barendsen Ierse communis ten rebelleren Felle aanval Menon verbolgen pastoë ■CWJ ONDERZOEK IN WERELDHOOFDSTEDEN Samenwerking met Syrië en Jordanië 5.000 leden van C.P. in Oostenrijk bedanken Joegoslavië niet verantwoordelijk voor gebeuren in Hongarije Van vele zijden hulp aan Hongarije ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956? PAGINA 5 Eerst buitenlanders land uit (Rtr.) W PAS N /Pastoe heeft steeds nieuwe mogelijkheden Oneens B randstoffenpositie Reserve tankers van de V.S. in de vaart Amerika heeft nog geen besluit genomen over Genève OLIE OVER NEDERLAND H 11PP Verweer van Borba (Van onze parlementaire redacteur) De parate troepen zullen een even tueel aandeel van Nederland In het Internationale politielede;' leveren. De opengevallen plaats in Nederland zou in dat geval worden opgevuld met herha lingsonderdelen. Dit heeft de minister van oorlog, ir. Staf, vrijdag in de Twee de Kamer medegedeeld. Ir. Staf acht het niet gewenst om, zoals de Kamer had gesuggereerd, de keuze op de ma riniers te laten vallen. Dit korps heb ben wij nodig voor de verdediging van Nieuw-Guinea en de West. Op een vraag uit de Kamer hoe het met de verdedi ging van Nieuw-Guinea staat, antwoord de de minister, dat hieraan alle aan dacht wordt besteed en dat de getrof fen maatregelen voldoen aan de eisen. i -ei de kritiek, die van verschillende zjJJen nogmaals op het „Filtersysteem" was geleverd zou de minister „ernstig rekening houden". Hem was echter niets bekend van suggesties, die hierin een verbetering zouden kunnen brengen. Het commentaar van de Kamer op de ze mededeling was, dat hjj van deze nogal verbreide plannen toch meer zou moeten weten! De vraag van Lnt-gen. Calmeüer (C.H.U.) om een grotere kern van be- roepspersoneel deed ir Staf af met de mededeling, dat het in Nederland niet mogelijk blijkt voldoende personeel aan te trekken, omdat de /ooruitzichten niet goed genoeg zijn. De bewindsman zei nogmaals, dat het „afweerschild" tegen oost-Europa ster ker zal moeten worden en dat daarbij tactische atoomwapens hun intreden zul len doen, zodra deze beschikbaar ko men. De veranderingen, die het ge bruik van tactische A-wapens met :ich (Vervolg van pag. 1) „Nu zie ik, dat zekere landen zelfs weigeren steun te verlenen aan een verzoek aan de secretaris-generaal om een onderzoek in te stellen in Hongarije. Ik vind dat wel het uiterste," zei mr. Schürmann. Daarna uitte hij er zijn vreugde over, dat „bepaalde landen" die zich tegen de resolutie hadden ver klaard, toch hun stem uitbrachten voor sommige delen ervan. „Ik wens hulde te brengen aan diegenen in het neu- tralistische blok, die de moed hadden zodanig te stemmen," aldus de Neder landse afgevaardigde. Verontwaardigd verklaarde Krishna Menon hierop te protesteren tegen ge delegeerden, die het recht hun stem toe te lichten gebruiken om dit ook voor een andere delegatie te doen. „Het Is niemands zaak om te zeggen hoe een andere lelegatie heeft gestemd," aldus Menon. De Cubaanse afgevaardigde deed een felle aanval op de vier Aziatische lan den, die amendementen hadden inge diend om de resolutie voor Rusland te verzachten. Hij zei nooit te hebben verwacht in Indië, dat daarb ijde leiding had, zulk een moedige verdediger van de Sovjet-Unie te vinden. Uit de afgeleg de verklaringen zou men de indruk krij gen, dat niet de Sovjet-Unie maar de indieners van dq resolutie Italië, Cu ba, Pakistan, Peru en Ierland agres sie tegen Hongarije hebben gepleegd, zo Verklaarde de Cubaan. Een ieder kan de feiten zien. Menon toonde zich zeer verbolgen over de uitlating van de Cubaanse afgevaardigde. Hij zei, dat de Cubaan misschien uit eigen ervaring sprak, maar dat Indië aan niemand onderda nig behoeft te zijn en met niemand een militair bondgenootschap heeft ge sloten. „Ik hoop dat wij niet meer zullen behoeven te luisteren naar onverant woorde opmerkingen van mensen, die ,eter behoorden te weten," aldus Menon. Admiraal Anibal Olivieri, de afge vaardigde van Argentinië, stelde voor dat de leden van de V.N., ingeval de Sovjet-Unie niet aan de resoluties ge volg zal geven, hun diplomatieke be trekkingen met Moskou zullen verbre ken. 'n een rede tot net Egyptische volk {r*eft president Nasser te Cairo ver- 'aard: Wij doen alles wat in ons ver- <WÏen dgt om de ;proeving van een wereldoorlog te voorkomen. De Ha®sident zei verder dat dit streven ken vrede nimmer ten koste zal mo- Hitpipan van de Egyptische souverei- nia„? er. onafhankelijkheid. Twee grote I'nip ten staan aan onze zijde: de Sovjet- drej die Engeland en Frankrijk be- en Amerika, dat zich tegen de «laa"franso aanval op Egypte ver- de, aldus N?asser. Vo0„ Egyptische president verklaarde dat ej "Efc te "iet zal toestaan hede "Pruimings- en uerstelwerkzaam- deil het Suezkanaal verricht wor- la,1(l^°'ang zich ook maar één buiten- ^evindt"S°,daat °P ®Ryptische bodem 'Uchtmnioi?? bewering dat de Egyptische Mem te„ is vernietigd, sprak hij met woiP' Egyptische luchtmacht en de viiiVe.r^ogen nchteraf gehouden lezing 7n?,ai"ge^ c'ie v°lgens de Britse houten n.„f. p" vernietigd, waren n hamaaktoestellen. Protesteerd °Pnieuw krachtig ge- ger> in Moc^?.g! e ,recen,c betogin- sade. Het nrntL ,egen de Dritse ambas- van Rearlinc^ -door de markies het Porei m nèr »r van staat van Pmbassadeu? m rCe J aan de s°vjet- handigd Londen, Malik, over- zullen mee brengen, zullen vooral voo di luchtmacht ingrijpend zijn. Ook op het gebied van de geleide projectie len worden maatregelen getroffen om te zorgen, dat wij de grote landen kun nen volgen en niet met lege handen ko men te staan. Ir Staf onderstreepte de door de heer Vermeer (Pv.d.A) geuite wens naar een uniforme diensttijdregeling in de Nato-landen. Hij acht het echter waar schijnlijk, d t er in verschillende landen wel afwijkingen zullen blijven i.v.m. bijzondere omstandigheden. Een dienst tijd van achttien maanden is het mi nimum. aldus de minister. 4 Ir Stat kreeg het aan de stok met enige Kamerleden, die over de rechts positie van het militair personeel had den gesproken en van de minister ten antwoord kregen, dat de Kamer zich niet druk zou moeten maken over dé tails. De heer Korthals (V.V.D.) eiste met kracht voor de Kamer het recht op om hierover te spreken en zei, dat_ dit de geest in het leger slechts ten-' goede kan komen. Op de suggesties van de heer van Vliet (K.V.P.) voor een verbetering van de sociale voor zieningen kon de minister wegens ge brek aan financiële middelen niet in gaan. Ook een uitbreiding van de vrij stellingen is volgens hem niet mogelijk in verband met de beschikbare mankracht. Ir. Staf kon de heer Weiter (K.V.P.) geruststellen met de mededeling, dat hij er niet over denkt de begroting van marine te beknotten. Ook bij een ver hoging van het defensieplafond krijgt de marine haar aandeel. Dat de haven van Den Helder nog niet gereed is, betekent volgens ir. Staf niet, dat zij nu nog niet bruikbaar zou zijn. Met kracht verzette de bewindsman zich tegen de opvatting van de heren Vermeer en Calmeijer, dat de miljoe nen die aan de Karei Doorman worden besteed, beter op een andere manier konden worden gebruikt. De Doorman is in de Navostrijdkrachten opgenomen en van verkoop kan geen sprake zijn. '.v.;.;: Honderden studenten hebben donderdagavond een betoging gehouden in Wenen. In hun ontstemming over de politie, die gebouwen van de communistische partij en communistische ambassades had bewaakt tijdens de recepties ter herdenking van de Oktoberrevolutie, begonnen zij een optocht door de stad langs de verschillende communistische centra en verwoestten het hoofdkwartier, diverse districtsbureaus en een communistische boekwinkel. De betoging duurde tot laat in de nacht en kon door de politie niet worden voorkomen. Hier ziet men een van de districtsbureaus van de Oostenrijkse communistische partij, nadat de studenten hun woede er op hadden bekoeld. (Telefoto) President Nasser van Egypte heeft president Eisenhower van de Verenigde Staten in een telegram gelukgewenst met zijn herkiezing. Nasser zegt hier mee zeer ingenomen te zijn, aldus radio Cairo. (Reuter) Advertentie Tot het verschijnen van de nieuwe catalogus zenden wij U op aanvraag onder letter X gratis een brochure in 4 kleuren. U.M.S1. Pastoe - Rotsoord 3 - Utrecht. Toonkamers: Utrecht - Catha- rijnesingel 34; Rotterdam - Groothandelsgebouw - Conrad- straat 32. Levering door de goede woning inrichter. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft aan de bevolking van Amsterdam de vraag gesteld „Bent u het eens of niet eens met het optreden van Israël tegen Egypte?" Deze vraag werd vóór de Russische bedreiging eind vorige week gesteld. De Gallupinstituten in andere landen vroegen hetzelfde aan de bevolking in hun hoofdsteden. Dit zijn de resultaten: Met optreden van Israël in Egypte; Eens Oneens Geen oo 42 24 34 31 43 26 28 44 28 25 43 32 23 43 34 20 55 25 12 70 18 11 89 9 60 31 Hoofdstad van: Nederland Australië Denemarken Canada U.S.A. Italië Finland Noorwegen West-Duitsland (Bonn) In Amsterdam waren meer mensen vóór dan tegen het optreden van Israël in Egypte. Vooral in de hoofdsteden van Finland, Noorwegen en West-Duitsland vinden de Gallup-instituten een groot aantal tegenstanders tegen Israëls optreden. In de V.S. is de vraag niet alleen in New York, maar ook in Chicago en Wash ington gesteld. Terzelfdertijd is aan de Amsterdammers door het NIPO de vraag gesteld: „Bent u het eens of niet eens met het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte?" Ook die vraag is ongeveer terzelfdertijd in de overige hoofdsteden, uitgezonderd Londen en Parijs, gesteld. Dit zijn de resultaten: Hoofdstad van: Nederland Australië Canada Denemarken U.S.A. Italië Finland Noorwegen West-Duitsland Met optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte: Eens 24 49 43 27 15 14 8 7 2 47 40 40 61 82 93 74 Geen ordeel 29 11 17 12 23 17 10 24 drie Ook hier zijn het weer de hoofdsteden van West-Duitsland, Noorwegen en Fin land die bijna unaniem tegen het optreden van Engeland en Frankrijk in Egyp te zijn. Ook in Italië en de V.S. blijkt echter een flinke meerderheid tegen. De inwoners van Amsterdam bijv. zijn minder uitgesproken tegen de actie van Enge land en Frankrijk dan de inwoners van Rome of New York. Alleen in de hoofd steden van Australië en Canada zijn meer mensen vóór dan tegen Engelands en Frankrijks optreden. Uit Engeland zijn inmiddels de resultaten bekend van een landelijk onderzoek. De vraag van het Gallup-instituut was daar: „Was het juist of onjuist van ons een militaire actie in Egypte te beginnen?" Meer Engelsen, t.w. 44% Van de bevolking, acht de actie onjuist. Minder Engelsen, t.w. 37%, acht de actie juist, terwijl 19% niet tot een oordeel kan komen. Op een vraag van de Gallup-instituten „Denkt U dat uft de gebeurtenissen in Egypte een echte oorlog zal ontstaan?" zijn tenslotte de resultaten: Hoofdstad van: Vreest grote Denkt Geen oo oorlog or van niet or Nederland /o 19 /O 55 /o 26 Australië 30 56 14 Canada 24 50 26 Finland 35 48 17 Italië 27 42 31 Noorwegen 21 66 13 U.S.A. 31 45 24 West-Duitsland 46 33 21 Alleen in de Westduitse stad Bonn overweegt het aantal mensen dat een grote oorlog verwacht. In de overige hoofdsteden van de vrije wereld is er een meer derheid van het publiek die denkt dat er geen grote oorlog van komt. Irak heeft besloten geen bijeenkom sten van de Raad en het Pact van Bagdad meer bij te wonen waar ook Engeland aan deelneemt en het heelt voorts besloten de diplomatieke betrek- De O.E.E.C. heeft er bjj haar leden op aangedrongen, dat de verschillende regeringen „voorzorgsmaatregelen" treffen om de brandstoffenpositie van Europa te beveiligen in verband met de crisis in het Midden-Oosten. De pe- troleumcommissie van de O.E.E.C. komt volgende week bijeen om maat regel n aan te bevelen tot een redelijke verdeling van de uit het tekort ontstaan de lakten. Een woordvoerder van de Amerikaan se regering heeft bekendgemaakt, dat in verband met de crisis in het Midden- Oosten twintig olie-tankschepen van de Amerikaanse reservevloot weer in de vaart zullen worden gebracht. De sche pen bevinden zich in havens aan de Amerikaanse westkust. (U.P.-A.F.P.) D- perschef van president Eisenho wer, Hagerty, heeft meegedeeld dat ex „op dit ogenblik" geen plannen bestaan voor een conferentie van Eisenhower met Mollet en Eden. Er zijn wel be sprekingen over dit onderwerp geweest. Hij verklaarde dit naar aanleiding van geruchten die de ronde doen, over een bijeenkomst van de Grote Drie. Hagerty heeft tevens berichten tegen- g sproken, volgens welke de V.S. de uitnodiging van de Zwitserse regering voor een topconferentie in Genève met Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en Indië reeds aanvaard hebben. De V.S. hebben nog niet op de Zwitserse uit nodiging geantwoord, al'"us Hagerty. Over het Zwitserse voorstel heeft de Britse premier verklaard dat hij hier niet alleen over kon beslissen. „Wat mij betreft, ik ben bereid waar dan ook .een te gaan of wie dan ook te ontmoeten teneinde te helpen bi) het vinden van een oplossing voor zulke gevaarlijke problemen, plr er thans in Europa er het Midden-Oosten bestaan", aldus Eden. (UP-Reuter-AFP) Premier Mollet van Frankrijk heeft verklaard, dat „nu een algemene vre desregeling voor het gehele Midden- Oosten nodig en mogelijk is". Het zal niet gemakkelijk zijn en het welslagen van de pogingen zal in de eerste plaats afhangen van de eenheid der vrije lan den. Wij zijn bezig deze eenheid te ves tigen, aldus de premier. Ook zullen alle betrokken landen hun kalmte moe ten bewaren, zo voegde hij hier aan toe. Volgens Mollet was tijdens het Is raëlische optreden gebleken, dat de „Egyptische soldaten niet bereid waren vr lasser te sneuvelen Nasser heeft zijn prestige verloren", zo zei hij, „bin- "nen enkele dagen, enkele uren zelfs, stortte zijn militaire macht ineen. Zijn keurdivisies op het schiereiland van Si- naï zijn weggesmolten is een reusachti ge debacle". (AFP) kingen met Frankrijk te verbreken. De Iraakse regering heeft verder meege deeld, dat haar strijdkrachten in geval van een dreiging van agressie onmid dellijk met Syrië en Jordanië zullen samenwerken. Aan deze samenwerking met het Jordaanse leger zullen geen voorwaarden zijn verbonden, aldus is of ficieel meegedeeld. De Iraakse regering heeft via haar ambassade in Londen meegedeeld dat zij het niet eens is met het Britse inzicht dat de Brits-Franse actie in Egypte de enige manier was om het uitbreken van een algemene oorlog in het Midden- Oosten te voorkomen. De Iraakse regering heeft een beroep gedaan op alle Arabische regeringen en volkeren om eensgezind te zijn. In een officieel communiqué zegt de rege ring de gevaren en bedreigingen te on derkennen, die de Arabiéren „op dit be slissende ogenblik omringen, nu de Ara bische wereld bezig is het Palestijnse vraagstuk op te lossen op een wijze die voor de Arabieren aanvaardbaar is en hun belangen beveiligt". „Daarom heeft de Iraakse regering al haar strijdkrachten er voor gereed gemaakt zich te voegen bij de strijd macht van Arabische zusterstaten om gemeenschappelijk het gevaar onder de ogen te zien en de onafhankelijkheid van de Arabische landen te verdedigen" aldus het Iraakse regeringscommuniqué. Koning Feizal van Irak is vandaag naar Beiroet vertrokken, waar hij zal deelnemen aan de conferentie van staatshoofden der Arabische landen over de toestand in het Midden-Oosten. (Rtr.-U.P.-A.F.P.) (Vervolg van pag. 1) Hongaarse vluchtelingen die in het Oostenrijkse plaatsje Eisenstadt zijn aangekomen hebben meegedeeld, dat. verzetsstrijders de uraniummijnen in Mecsek hebben opgeblazen om te be letten dat ze in handen van de Russen vallen. Het opblazen zou zo grondig zijn geschied, dat in de mijnen in teen jaren meer uranium gedolven kan worden. Men gelooft dat deze mij nen in zuid-Hongarije de grootste ura niummijnen van Europa zijn. Om de mijnen is deze week- hard gevochten tussen Sovjet-troepen en verzetsstrij ders. In Boedapest is een missie van het politieke bureau der Russische com munistische partij aangekomen voor be langrijke besprekingen met de Hon gaarse regering-Kadar, aldus verluidt in Belgrado. Hoewel over de samenstelling noch over de taak van de delegaties iets be kend is, achten waarnemers het waar schijnlijk dat zij zal onderzoeken of een vervanger voor Kadar gevonden kan worden. De „Titoist" Kadar, die tien dagen geleden aan het bewind kwam, heeft tot dusver nauwelijks meer suc ces gehad dan zijn voorganger Nagy om zijn gezag in het land te vestigen, in weerwil van de steun van het Russische leger. Een mogelijke opvolger zou, naar waarnemers geloven, de huidige minis ter van binnenlandse zaken, Ferenc Muennich, kunnen zijn. Radio Boedapest heeft ontkend dat premier Imre Nagy -en zijn kabinetsle den zondag door de Boedapest binnen trekkende Russische troepen gearres teerd zijn. In een verklaring van de Hon gaarse regering, die voor radio Boeda pest werd voorgelezen werd, is meege deeld dat Nagy en zijn ministers het parlementsgebouw uit hun eigen vrije wil verlieten. Enkele leden van Nagy's kabinet zouden de regering va:i Kadar zelfs steunen. Premier Eden heeft verklaard, dat als Engeland en Frankrijk niet in het Israëlisch-Egyptische conflict tussen beide waren gekomen, „thans het ge hele Midden-Oosten in brand zou staan". Eden zei dit op een banket, ter gelegenheid van de opening van de zit ting van het Parlement. Meer dan ne genhonderd vertegenwoordigers van de Britse regering, de labouroppositie en '.et corps diplomatique, alsmede bur gerlijke, militaire en kerkelijke functi onarissen zaten aan. De premier herinnerde er aan, dat hjj op he banket van vorig jaar had gewaarschuwd voor „de nieuwe geva- HET VERBRUIKEN DE PRODUKTIE VAN AARDOLIE IN NÏDERIAND Imiljoenr 3,Sm 3 miljoen *j> 2,5 m. 2mijom 1,5 rrv 1 miljoen 0.5m; Verbruik «n aardolie /benzine.pelroleum.sfook-l olie,smeermiddelen,elc. Produktieean aardolie Ton 1951 1952 1953 1954 1955 - De lichtbal van het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is omgetoverd in een prachtige tropische tuin, waarin de Ned. Orchideeënver- eniging ter gelegenheid van haar vijfde lustrum de schoon ste resultaten van de bij haar aangesloten leden (32 beroeps- en ruim 200 amateurkwekers, onder wie H. M. de Koningin) tentoonstelt. Nederland is een van de voornaamste Europese producenten en brengt jaarlijks voor een miljoen gld. op de in ternationale markt. Op de ten toonstelling troffen we bij een der stands de heer W. P. Ba rendsen aan, eigenaar van een der grootste kwekerijen van Aalsmeer. Dat de heer Barendsen, een vitale zeventiger, niet het be roep gekozen heeft van zijn vader, die bakker was in 's-He- renbroek bij Zwolle, hing min of meer samen met zijn ge zondheid. In zijn jeugd had hij namelijk last van astma. Van daar het advies van de huis dokter: buiten werken.' Omdat hij veel van planten en bloe men hield, was de keus gauw gemaakt: hp werd leerling in een kwekerij. Een besluit, waar hij later nooit spijt van heeft gekregen en dat hem tevens vrij spoedig van zijn jeugd- kwaal afhielp. In 1905 verhuisde hij naar Aalsmeer om er de tweejarige dagcursus aan de tuinbouwschool te volgen. Na nog een paar jaar in het buiten land, o.a. Duitsland en Engeland, te hebben gewerkt, bouwde de heer Barendsen in'1912 zpn eigen kwekerij. Aanvankelijk legde hij zich toe op het kweken van rozen, seringen en chrysanten, maar sinds 1928 ligt het hoofdaccent van zijn bedrijj op de orchideeëncultuur. „Vóór die tijd kwam er in Aalsmeer praktisch geen orchidee op de veiling en omdat de kleinhandel er wel belangstelling voor toonde, heb ik wat speciale kassen laten bouwen en daar voor 14000 gulden aan planten in gestoken. Ik ben begonnen met de Cattleya's, die een grote paarse bloem geven. Het was wel een waagstuk in die dagen, maar ik heb. geluk gehad, vooral met het zaaien. Op het ogenblik beslaan mijn glazen kassen ongeveer een oppervlakte van 4000 vier kante meter". Het kweken van orchideeën is een uiterst secuur werk, dat veel tijd en geduld vergt. Omte beginnen ivordt het zaad gedepo neerd in een fles, gedeeltelijk gevuld met agar, een stof, die van Indisch zeewier gemaakt is. Later, wanneer het zaadje ontkiemd is, wordt het jonge plantje op veenmos overgebracht. Alles geschiedt in een broed- stof bij een temperatuur van ca. 80 gr. Fahrenheit. Na herhaalde over plantingen, aanvankelijk in kleine potjes en later in grotere, komen de eerste bloemen pas na zeven jaar te voorschijn. Van de 18000 bekende wilde orchideeënsoorten is het merendeel niet voor de handel geschikt. Alleen bepaalde categorieën, die grote bloemen geven en bovendien enige tijd houdbaar zijn, worden voort- gekweekt. Tijdens het bezoek van de president van Liberia aan ons land heeft H. M. Koningin Juliana met haar buitenlandse gasten ook het bedrijf van de heer Barendsen bezocht „De Koningin was zeer aardig en ik voelde me terstond helemaal op mijn gemak. En mevr. Tubman, de echtgenote van de president, toonde ook veel belangstelling. Zij bezit zelf orchideeën, maar die waren lang zo mooi niet als mijn collectie, vertelde ze". Of ik nog hobbies heb? „Zingen. Ik ben in Aalsmeer al een kleine dertig jaar lid van een gemengd koor. Vroeger zong ik tenor, maar nu bas. Dat houdt een mens gezond. Mijn zoons zeggen niet voor niets: als vader niet meer zingt tijdens zijn werkgaai het mis met hem. Ze hebben nog gelijk ook'." ren van de toevloed van wapens van achter het ijzeren gordijn". „Deze woor den waren toen waar. Hoeveel meer be tekenis hebben zjj sindsdien gekregen", aldus Eden. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de redenen, welke de Britse regering had den bewogen tot haar optreden in Egyp te, tezamen met Frankrijk, zei Eden: „Als de grote mogendheden niet bereid of in staat zijn de vrede te bewaren, dan moeten de V.N. hun plaats innemen. Zij moeten tenminste de macht hebben om de vrede te bewaren en het recht te handhaven. Als het resultaat van onze actie in het Midden-Oosten is, dat de wereld met deze realiteit is gecon fronteerd, dan zullen wij niet vergeefs hebben gehandeld". In dit verband verklaarde Eden: „Wij zijn er getuige van, dat de vrijheid en het nationale bestaan van het dappere Hongaarse volk door de meest meedo genloze onderdrukking worden verplet terd. Wij moeten er ons rekenschap van ge\en dat, zolang zich dergelijke ge beurtenissen kunnen voordoen, de V.N. nog lanj niet het wereldomvattende in strument zijn, zoals wij in het Westen dat wensen". Premier Eden en zijn echtgenote werden langdurig toegejuicht, toen zij de zaal betraden. De communistische partij van Noord- lerland heeft in een resolutie de terug trekking van Russische troepen uit alle landen buiten de Sovjet-Unie geëist. In de verklaring Wordt „ontsteltenis en afschuw" geuit over de Russische acties in Hongarije, welke een flagrante schending betekenen van de beginselen var, de Verenigde Naties, de Bandoeng- conferentie en Ruslands eigen nieuwe politiek, waarvan de richtlijnen op het 20ste congres van de Russische com munistische partij waren uitgestippeld. In de resolutie wordt echter ook ver- ocht dat alle Amerikaanse, Franse en Engelse militairen die in Duitsland ge legerd zijn worden teruggetrokken om dat „zij de hoofdreden zijn voor het stationeren van Russische troepen in landen als Polen en Hongarije." I Oostenrijk hebben ongeveer 5.000 led^n van de communistische partij hun lidmaatschap opgezegd als protest te gen het optreden van de Sovjet-Unie in Hongarije. In een district in Wenen heeft een delegatie arbeiders dat op demonstratieve wijze gedaan. Het officiële Joegoslavische blad, Bor ba, schrijft vandaag, dat de poging om de verantwoordelijkheid voor de ge beurtenissen in Hongarije op Joego slavië te schuiven, „slechts verwarring kan stichten in de betrekkingen tussen ons land en zekere landen van Oost- Europa en de gunstige loop van de vriendschappelijke betrekkingen tussen Joegoslavië en die landen kan versto ren". Ook de houding van westelijke communistische partijen wordt gehe keld. Borba citeert in dit verband een ar tikel van de secretaris van de Albanese communistische partij, En ver Hod ja, dat door het orgaan van de Russische com munistische partij, de Prawda, is opge nomen. In dit artikel wordt Joegoslavië verantwoordelijk geacht voor de op stand in Hongarije. Ook een uitlating van een lid van de Franse communisti sche, partij, die Joegoslavië „de genie pige handlanger van het Westelijk im perialisme" heeft genoemd, wordt ver meld. Volgens het Joegoslavische blad zijn dit doorzichtige pogingen om de werkelijke oorzaken van het conflict in Hongarije te verdoezelen. De Britse regering heeft besloten 2.500 Hongaarse vluchtelingen toe te la ten. Met de „Britse raad voor hulp aan vluchtelingen" wordt overleg ge pleegd over huisvesting en werkgelegen heid voor de vluchtelingen. De Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, James Wadsworth, heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Amerikaanse regering een miljoen dol lar ter beschikking stelt van secretaris generaal Hammarskjöld ten behoeve van Hongaarse vluchtelingen. De Philippijnen hebben de Verenigde Naties meegedeeld, dat 2500 dollars ter beschikking worden gesteld van de Hongaarse slachtoffers. De Australische regering heeft een gift van 30.000 pond voor de Hongaar se vluchtelingen beschikbaar gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5