Boerenstand kan drag' geen risico meer en en is verbitterd Pius X-beeld onthuld K.A.B.-Bloemendaal tien jaar Nieuwbouw gymnasium Missiehuis Indrukwekkende plechtigheid op de erebegraafplaats nabij Hoofddorp D Concert van „Soli" Zilveren notaris schudde talloze ANTEN handen Hij beleefde onvergetelijke dag Voorzitter Van der Weyden laat harde en ivaarschuwende woorden horen Scholenjubileum in Heemstede cfer ÜPi+te Druk bezochte receptie in vroegere pastorie Architect Strik ontiverpt ook scholen voor Driehuis •SL Sfeervolle dodenherdenking Veehouders L.T.B. in Haarlem bijeen NAAIMACHINES Door inspecteur J. Lodewijks ERIC DE NOORMAN Samenwerking Kranslegging op graven van militairen Horlogerie TEN BOOM KLAPROOSDAG 1956 Las Post Op kantoor MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 PAGINA BOLLENVEILING IN ANNO SANTO K.A.B. Heemstede Sint-Nicolaas in Haarlem DRIEHUIS Barteljorisstraat 19 HAARLEM-Tel. 11541 Gewone mens SANTPOORT Voorzitter M. P. van der Weyden van de Vakgroep Veehouders L.T.B. heeft op de vandaag te Haarlem gehouden algemene vergadering van genoemde vakgroep harde en waarschuwende woorden laten horen in verband met de noodtoestand, waarin de agrariërs in het algemeen en de veehouders in het bijzonder thans verkeren. De regen val in de afgelopen zomer heeft de emmer letterlijk doen overlopen, en hoe wel wij niet van plan zijn aldus spr. in de rouw te gaan, moeten wij wel grote beduchtheid uitspreken voor de komende tijden, als geen radicale wijzi ging wordt gebracht in de inkomsten vorming van de agrariërs. Men heeft nu een boerenstand, die geen enkel risi co meer kan dragen (door het gevoer de prijsbeleid) en die daardoor verbit terd is. De heer v. d. Weyden meende, dat het toch geen onredelijk standpunt is, dat de agrarische werkers gelijkberech tigd dienen te worden ingeschakeld in het nationaal welvaartsstreven. De agra riërs, zo zeide hij, zullen dat standpunt blijven verdedigen, ook al weten zij, dat er altijd nog lieden zijn, die menen dat een boer eigenlijk geschapen is om tweemaal per dag gebruik te maken van de achturendag voor een laag in komen en dat dit net zo natuurlijk is als een eend gemaakt is om te zwem men. Hij stelde nog eens, dat het speciale karakter van en de risico's in de land bouw hele groepen van de bevolking niet aanspreken. Steeds maar weer moet herhaald worden, dat de investe ringen in de landbouw een geheel ander karakter hebben dan die in de industrie, en dat door weersomstandigheden, ziek ten onder het vee enz. de inkomsten zo wisselvallig zijn, dat die over drie, vier of vijf jaar gemiddeld berekend zouden moeten worden, waardoor een einde komt aan de onrechtvaardige progres sie in de belastingen. Aan de hand van cijfers toonde spreker aan, dat de ge zinsinkomsten van de boeren steeds weer een dalende lijn vertonen. Niet zonder ironie merkte de heer v. d. Weyden vervolgens op: „Wat nu al jaren lang op onze vergaderingen is betoogd, namelijk, dat de eigenaarslas- ten uitgangspunt dienen te zijn, dat de landarbeid gelijkgesteld dient te worden met andere vergelijkbare arbeid, dat het ondernemersrisico maar terzijde gescho ven werd, dat het ondernemersloon be neden dat van andere vergelijkbare be- -9t jdrijfstakken lag, is nu door het Lancl- trlTi, Jbouwschap aanvaard. Het is wel laat, r maar het bevestigt de juistheid van de ^opmerkingen, die hier al jaren ge maakt zijn. Bij een mogelijke rationalisatie van de landbouw, waardoor 350 k 400 miljoen gulden meer ten behoeve van deze be drijfstak moet komen, zou, volgens de heer v. d. Weyden, tegenstand te ver wachten zijn van de P.v.d.A., maar hij Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 De St.-Augustinusschool en de St.- Aloysiusschool aan de Molenwerflaan te Heemstede werden 25 jaar geleden in gebruik genomen voor het Lager Onder wijs aan de jeugd van de O. L. Vrouw Hemelvaartparochie. Om precies te zijn bestaat de St. Augustinusschool al wat jaartjes langer en zij is zelfs nog ge bouwd door pastoör IJzermans, vóór de splitsing van de 2 Heemsteedse paro chies, Deze school begon ook in eerste instantie met een nu weer modern ge worden coëducatie met de Francisca nessen van Salzkotten als onderwijze ressen. Later werd door de eerste pastoor van de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk, pas toor Nieuwenhuizen de Aloysiusschool gebouwd waarheen de jongens verhuis den die onder de hoede kwamen van de Broeders van de Christelijke Scholen. Deze broeders zijn daar tot vandaag op hun belangrijke post gebleven, de zus ters moesten echter verdwijnen, het geen begon met een maatregel van de bezetter gedurende de laatste wereld oorlog die voorschreef dat een religi euze geen hoofd van een school mocht zijn. Op de St-Augustinus-meisjesschool geven dus nu leken-onderwijzeressen les aan ongeveer 250 leerlingen, ver deeld over 6 klassen. De jongensschool telt ongeveer 275 leerlingen, verdeeld over 7 klassen. Dinsdag zal deze eerste kwarteeuw op enigszins feestelijke wijze worden gevierd met een plechtige H. Mis in de parochiekerk, welke om 9 uur begint. Om 11 uur start de feestelijkheid in het Minerva-theater waar de jongens en meisjes onthaald zullen worden op een vrolijk programma. Tenslotte zullen 's avonds de leerkrachten en de ouder- comité's in Anno Santo deze dag even feestelijk besluiten. Woensdag 14 november is er 's avonds ln Anno Santo weer de jaarlijkse bol- lenveiling voor de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart. Was de opbrengst vorig jaar al boven de verwachtingen, ook dit jaar rekent pastoor Drost op veel en daadwerkelijke steun bij het oplossen van alle problemen die aan het bestu ren van een parochie verbonden zijn. Onder meer bestaan er plannen voor een vernieuwing van de verlichting in de kerk, de huidige is door de brand- assurantie afgekeurd: voor een nieuwe afsluiting van het kerkhof, voor een noodzakelijke aanvulling van paramen ten enz. Tenslotte zijn er nog een dikke lening die afgelost moet worden en een reparatie aan de toren die een flink gat in de financiën sloeg. Redenen te over dus om de bollenveiling een succes te doen worden. In verband met de zorgwekkende ge beurtenissen in Midden-Europa en het Midden-Oosten is de K.A.B.-feestavond verschoven naar 21 november. Aan vangstijd en plaats blijven ongewijzigd. achtte het niet alleen gunstig, dat de landbouwpassage in de Troonrede een goed perspectief opent, maar ook, dat minister Mansholt de redelijkheid van de eisen van de landbouw erkent, het geen overigens een afkeuring van 's mi nisters eigen beleid inhoudt. Nog vele andere grieven bracht spre ker naar voren, waarbij hij tot de con clusie kwam, dat de agrariërs, zeker de veehouders, door de jaren heen na de oorlog door de tralies worden gevoerd. Hij achtte het beschamend, als de vee houders meer nog dan nu reeds het ge val is hun bedrijven met vrouwen- en kind' arbeid in stand zouden moeten houden. Hij sprak de verwachting uit, dat de georganiseerde landbouw met de overheid een standpunt zou weten in te nemen, waarbij zoveel mogelijk het probleem van Je Kostprijsverschillen wordt overbrugd, namelijk door aanvaar ding van het destijds door de Stichting voor de Landbouw gedane voorstel om de eerste 16.000 liter melk een hogere garantieprijs te geven. Tot slot bracht de heer v. d. Weyden het arbeidspro bleem ter sprake, en hij eiste, dat ook de landarbeider gelijk loon ontvangt voor vergelijkbare arbeid en dat dit doorbe rekend wordt in de garantieprijzen. In de Pius X-school in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus werd za- j terdagmiddag door da gemeentelijk inspecteur bij het lager onderwijs, de heer J. Lodewijks, het beeld van Pius X onthuld. Niet alleen het personeel van genoemde school maar ook dat van de Dominicus Savio- en de Alphons Ariënsschool was aanwezig. Voorts ga ven acte de présence pastoor A. S. van Rijn, kapelaan J. H. Willems, dokter Th. Heeremans, de heer B. A. J. Steen tjes en de beeldhouwer Theo Mulder. Pastoor van Rijn hield een inleiden de toespraak, waarin hij er zijn vreug de over uitsprak, dat het dank zij de gemeente mogelijk is een bepaaid be drag te besteden aan de verfraaiing van de school met een kunstwerk. Men heeft daardoor aan Theo Mulder de op dracht kunnen verstrekken een beeld van Pius X te vervaardigen. Uitvoerig ging pastoor Van Rijn in op de grote betekenis van de heilige Paus Pius en hij bewonderde in hem het meest diens eenvoud en doodgewoon optreden. Daardoor kon hij een prachtig voor beeld zijn voor de jeugd. De pastoor meende, dat de beeldhouwer er in ge slaagd was die eenvoud in het beeld te kristalliseren. Nadat inspecteur Lodewijks het beeld had onthuld, sprak hij een kort woord. Hij attendeerde er op. dat de wijze, waarop Pius X de jeugd is tegemoet ge treden ook tot voorbeeld kan strekken van het onderwijzend personeel, dat de eigenschappen van deze Paus moet doorgeven aan een nieuwe generatie. Het gezelschap bleef nog enige tijd bijeen. Zowel burgemeester Cremers als wethouder Geluk hadden bericht van verhindering gezonden. Raadsleden en leden van gemeentelijke commissies, die eveneens waren uitgenodigd, waren kennelijk ook verhinderd present te zijn. Het tienjarig bestaan van de afdeling Bloemendaal van de Katholieke Arbei ders Beweging is zondag herdacht met enige samenkomsten, waarbij het fees telijk gedeelte wegens de gebeurtenis sen in Hongarije voorlopig is uitgesteld. In de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid droeg de geestelijk advi seur van de K.A.B., kapelaan G. ten Have, des morgens een H. Mis op, tijdens welke dienst het nieuwe vaandel werd ingezegend. Dit onlangs gereed gekomen vaan del stelt het wapen van de bur gerlijke gemeente Bloemendaal voor in het wapen van de K.A.B. Onmiddel lijk springt naar voren de verbonden heid van de KAB, met de kerk in het algemeen. Omdat tot het rayon van de afdeling tévens enkele gedeelten van Haarlem en Velsen behoren zijn ook de wapens van deze gemeenten in het vaan del verwerkt, waarin tenslotte de kar tholieke kleuren geel en wit voorkomen. Tussen twaalf en een uur recipieer de het bestuur van de Bloemendaalse K.A.B. bestaande uit de heren W. M. P. Wesselink, voorzitter; B. H. Stals, secretaris, A. Even, penningmeester; B. L. Sintenie, G. H. van Reijen en A. van der Bruggen in de voormalige Pastorie aan de Bloemendaalseweg. Daar kwamen vele belangstellenden hun gelukwensen aanbieden. Namens het districtsbestuur Haarlem heeft daar de heer A. van der Veldt de geschiedenis van tien jaar geleden gememoreerd toen de afdeling Bloemendaal zich van die in Overveen losmaakte. Die afscheiding geschiedde mede op aandringen van wijlen de heer J. Th. van der Putten, die de eerste voorzitter van de afdeling Bloemendaal werd. De heer van der Veldt wees nog op het gunstige afgelo pen jaar de zestig leden in 1946 zijn nu tot tweehonderd gegroeid en op de eigen taak, die de standsorganisatie heeft vooral op godsdienstig-zedelijk en cultureel terrein. Het belang van standsorganisatie en vakorganisatie werd door de heer J. Pilanen naar voren gebracht, die vijf jaar secretaris van de Bloemendaalse K.A.B. is geweest. Hij getuigde van de moeilijkheden in de be ginjaren, door hem zelf meegemaakt. De gelukwensen bij de viering van het tweede lustrum sprak de heer Pilanen tevens uit namens de leden en de R.- K. fabrieksarbeidersbond St.-Willibror- dus uit IJmuiden. Vervolgens toonde pastoor dr. A. A. Olierook zich verheugd over het goede werk van de plaatselijke afdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging en de pastoor sprak mede namens de aanwe zige geestelijkheid van de parochie over de wijze waarop het bestuur zijn taak begrijpt. Het is goed te onthouden, dat het geestelijke hoven het stoffelijke gaat. Dit geestelijk streven te stellen boven het materiële komt in het vaan del tot uitdrukking, aldus de pastoor. Als voorzitter van de afdeling Bloe mendaal van de Katholieke Volkspartij getuigde de voorzitter, de heer F. B. Ve- ringa, van de goede en prettige samen werking tussen beide organisaties, waar bij bovendien de voorzitter en penning meester van de K.A.B. deel uitmaken van het bestuur van de K.V.P. Hij bracht hulde aan de heer A. Even, het enige bestuurslid, dat dit de afgelopen tien jaar steeds onafgebroken is ge weest. De heer Wesselink sprak vervolgens woorden van dank en zette uiteen dat het bestuur in verband met de huidige internationale spanningen had gemeend de herdenking in een andere sfeer te moeten trekken en af te zien van alle uitbundigheid. Het verheugde hem, dat hier een herdenking in vrede kan ge schieden maar vroeg zich daarbij af waarom wij deze vrijheid hier wel heb ben en anderen niet. Als de vrijheid wordt toegestaan betekent dit ieder de gelegenheid geven zijn plichten te doen Het bijna voltallige bestuur van de vereniging van oud-illegale werkers in Bloemendaal, een afdeling van de na tionale federatieve raad van het voor malig verzet Nederland, heeft zondag morgen bloemen met rood-wit-blauwe linten gelegd op het graf van een gea- lieerde militair op de r.-k. begraaf plaats aan de Dennenweg en op vier geallieerde graven op de algemene be graafplaats aan de Bergweg. Op de laatste begraafplaats liggen twee mili tairen van Nederlands» nationaliteit be graven. en daaraan rechten te kunnen ontlenen; zoals het stichten, kleden en voeden van een gezin. Voortgaande op wat pastoor Olierook had gezegd over samenwerking vroeg de heer Wesselink zich af of het samenbrengen van bepaalde maat schappelijke standen in afzonderlijke woonwijken van de gemeente wel be vorderlijk voor de gemeenschapszin was. Onder de aanwezigen op de receptie merkten we onder meer op de heer J. F. M. Pinxter namens de raadsfractie van de K.V.P.de heer P. Wilms Floet namens de K.A.B.O. Bloemendaal en vertegenwoordigers van de K.A.B. Over veen, de gymnastiekvereniging W.I.K. In de zaal van hotel Vreeburg aan het Kerkplein genoten des middags ruim honderd kinderen van een voor hen samengesteld programma met goo chelaar, imitator, muziek en andere ple zierige zaken. 20. De mannen, die achter zullen blijven, maken een kampement en de zeven uitverkorenen gaan met Eric, Svein, Cendrach en de twee krijgers mee. Svein geeft Eric een por en zegt: „Dat heb je hem prachtig geleverd, Noorman! Nu is het zeker de bedoeling, dat we ons straks omdraaien en met die mannekes korte metten maken!" „Nee", zegt Eric, „geen sprake van. Die mensen zijn zo kwaad nog niet en ik ben niet van zins de stak kers zo maar aan te vallen. Wacht maar rustig af, ik heb wat beters in mijn hoofd". Ze lopen nog een eind door in zuidelijke richting, naar de oosrand toe. De man, die de drakenkop draagt, komt enigszins ongerust op Eric toe. „Daar is het niet veilig", zegt hij. „Wij komen daar nooit, er wonen erge vijanden". Aha, denkt de Noorman, dat is niet tegen dove mansoren gezegd. „Laat mij maar begaan", stelt hij de man gerust. „Ik ruik al de grote kudden kariboes". Hoewel de mannen in onbegrip de schouders ophalen, geloven zij onvoorwaardelijk, wat de Noorman zegt. Het bos is nu niet ver meer en ondanks hun vertrouwen in de onder neming, voelen de zeven mannen zich kennelijk toch niet erg op hun gemak, zo dicht bij hun vijand. Tot hun opluchting verklaart Eric dan: „Nu gaan we niet verder. Zet de kop van het zeebeest hier in de grond. Wij moeten door zijn hulp in aanraking komen met de geesten ondergronds en bovengronds. Gij mannen", zegt hij, in westelijke richting wijzend, „moet dwars op de zon gaan lopen. Daar zullen jullie een kudde kariboes vinden, zo groot als je nog nooit gezien hebt. Zodra je die kudde ziet, moeten drie van jullie knielen, met de handen op de grond slaan en daarbij ahee, ahee roepen. De vier anderen moeten scheiden. Twee moeten van links en twee van rechts naar de kariboes toelopen. De dieren zitten dan gevan gen in een toverring en jullie kunt er net zoveel krijgen als je wilt". Ver rukt grijnzen de mannen en haastig maken zij zich uit de voeten, om de noorschriften op te volgen. „En nu wij er van door", sist Eric, „naar het bos, zo gauw als maar enigszins mogelijk is". Men schrijft ons: Ook dit jaar heeft het Sint Nicolaas, bisschop van Myra, behaagd om de organisatie van zijn bezoek aan Haar lem en omstreken in handen te leggen van de voortrekkers van de ,11 Poverel- lostam". Indien u het op prijs stelt om St. Nico laas in uw gezin te ontvangen, dan kunt u dit doen door u even schriftelijk of telefonisch met onderstaand adres in verbinding te stellen. Wij zijn te allen tijde bereid u volle dig omtrent deze bezoeken in te lichten. Mogen wij u echter wel verzoeken, in dien u van deze gelegenheid gebruik wilt maken u zo spoedig mogelijk met ons in verbinding te stellen, zodat wij u niet behoeven teleur te stellen. Ons adres is: Voortrekkers „II Po- verellostam", p.a. mevr. Verdonk, Wou- wermanstraat 63, Haarlem. Telefoon 18694 (tussen 8.30 en 9.30, 12.30 en 13.30 alsmede tussen 18.30 en 19.30). Het voornemen bestaat aan het Mis siehuis te Driehuis een gymnasium bij te bouwen, dat plaats zal bieden aan 150 leerlingen. Het missiehuis zal ook intern verbouwd worden, waarbij te vens is voorzien in de bouw van een broedershuis. Architect Jan Strik uit Boxtel heeft hiervoor reeds een ont werp gemaakt. Bovendien maakt hij voor het r.-k. kerk- en schoolbestuur te Driehuis ontwerpen voor de te bouwen lagere school, ulo-school en kleuter school, waarbij het streven erop ge richt is te komen tot een grote mate Advert entte All-ri verzekerd op wereld-polis e jaarlijkse herdenkingsplechtigheid van de in de Tweede Wereldoorlog geneuvelde Nederlandse en Geallieerde militairen, verzetsstrijders en burgers, werd zaterdag 10 november georganiseerd door de afdeling Haarlemmermeer en Omstreken van het Nederlands Oorlogsgraven-Comité. Het mooie herftsweer en de prachtige parkaanleg van de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de hoek van de VijfhuizerwegHoofdweg bij Hoofddorp, verleenden een bijzondere sfeer aan deze plechtigheid, die te half vier aan ving. Tijdens het spelen van de „Marche Funèbre" van Fr. Chopin betraden or ganisatoren, familieleden en belang stellenden, onder wie de heren Klaas- sen en Deerenburg van het oorlogsgra ven comité, burgemeester Van der Wil ligen en een delegatie van het Rode Kruis, de begraafplaats. Op waarlijk in de sfeer passende wijze werd deze mars gespeeld door Hoofddorps Fanfaregezel schap „Excelsior", onder leiding van de heer J. Roders. Eveneens onder het spelen van deze treurmars werden kransen en bloemen gelegd op de graven van de op 10 mei 1940 op Schiphol gesneuvelde militairen, van oorlogsvliegers, die tijdens de be zetting boven de Haarlemmermeer zijn neergeschoten en van de onbekende Ne derlanders, die niet konden worden ge ïdentificeerd. Omdat ds. P. Reimersma door ziek te verhinderd was, werd de eerste herdenkingstoespraak gehouden door ds. G. Rang, gereformeerd predikant te Vijfhuizen. „Vandaag spreekt de jeugd," aldus dominee Rang. „Met een zekere huivering, herdenken wij onze doden, omdat de traditionele her denking van de gevallenen tot een historisch begrip dreigt te verstarren". Dominee Rang memoreerde de strijd die een ander vrijheidslievend volk, nl. dat van de Hongaren, te voeren had. „Wij willen vurig bidden, dat zij in vrijheid God kunnen dienen." Hij besloot zijn woorden met te wij den op Jezus, onze verlosser, die lééft, ook hier, waar de dood van alle zijden spreekt. „Want geen macht van dood en graf, rukt ons ooit van Jezus af." Excelsior speelde nu „Wenn ich ein- mal soil scheiden" van Joh. Seb. Bach. In zijn dan volgende toespraak sprak drs. H. Prenen van het Mendelcollege uit Haarlem, als Nederlander en als Katholiek. Hij noemde de doden, die rusten in de 15 graven, onze collectieve doden, onze eigen doden. „Hier vervan gen wij de piëteit van ginds, van de genen, die hier niet kunnen komen. Wij doen hier, wat zij zo graag hadden wil len doen." Drs. Prenen wees op de christelijke plicht van barmhartigheid, die het doden begraven is. De doden, „qui nos precesserunt in signo fidei et dormiunt in somno pacis," die ons zijn voorgegaan in het teken van het geloof en rusten in de slaap des vredes." Drs. Prenen gaf zijn afkeuring te kennen voor lieden, die dergelijke gelegenhe den aangrijpen om als litteraire harle kijnen rhetoriek te bedrijven. „Wij moe- ten niet vergeten dat hier gewone men sen liggen." Met een eigen gedicht be ëindigde drs. Prenen zijn toespraak. „Zij waren het, die ons de fakkel droe gen in de lange onheilsnacht" en ten slotte „Maar daaruit vloog de grote vrij heidsvogel, alsof de dood hem pas zijn vleugels gaf." Hierna speelde de muziek „Blijf bij mij, Heer." Na het trompetsignaal „The Last Post" verzonk elk in een twee minuten lange stilte. Ds. G. Rang bad het voornaamste der gebeden, het „On ze Vader," waarna de padvindersgroep „De Meervogels," die de erewacht had den betrokken, de Engelse vlag hees. In zinvol contrast met de „Last Post" wereklonk een tromfantelijk „Reveil le." Met het spelen van het Engelse en Nederlandse volkslied eindigde deze sobere plechtigheid. De voorbijtrekkenden wierpen nog een laatste blik op de graven, waarop een voudig en hard staat geschreven „ge sneuveld op Schiphol." De waarde van hun offer wordt niet beter en scherper geaccentueerd, dan door de aanduiding „aged 19, aged 21." van eenheid in het katholieke gebou wen-complex. Het missiehui» te Driehuis is tot deze uitbreiding genoodzaakt door een ge lukkige toename van het leerlingen aantal. Alleen dit jaar al steeg het aantal leerlingen met 40. Het nieuwe gymnasium zal volgens het voorlopige ontwerp 6 leslokalen, 4 vaklokalen en een gymnastieklokaal bevatten. Zowel ten aanzien van de uitbreiding van het missiehuis als met betrekking tot de bouw van de nieuwe katholieke scholen voor de parochie Driehuis, heeft men van de gemeentelijke over heid alle medewerking ondervonden. Met de wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer, bestaat een prettig contact, terwjjl met het plantsoenbe- drijf en het bedrijf voor openbare wer ken een volledige samenwerking be staat wat betreft het uitwerken van de plannen, zodat ook uit stedebouwkun- dig oogpunt hier een fraai geheel kan worden bereikt. Architect Jan Strik uit Boxtel heeft reeds diverse scholen gebouwd. Dat hij zijn tijd ver vooruit is, daarvan getuigen de gebouwen, die onder zijn leiding tot stand kwamen. In het Brabantse land zijn een tiental scholen van hem te vin den. In Cuyk bouwde hij een juweeltje van een kleuterschool, in Bilthoven een prachtige lagere school. En over zijn werk als kerkenbouwer kan volstaan worden met alleen maar te wijzen op de kerk in Overloon in Zwitserse stijl. Dat het schoolbestuur eerst na rijp be raad en na diverse bouwwerken in den lande gezien te hebben, besloot aan ar chitect Jan Strik opdracht te geven voor de ontwerpen van de geprojecteerde scholen in Driehuis, wettigt het ver trouwen, dat hij ook hier iets zal schep pen, waarover men zal spreken als een belangrijke bijdrage tot de verfraaiing van Driehuis, zeker nu hij ook de bouw bij het missiehuis verzorgd. Hoewel het er voor de r.k. harmonie Soli Deo Gloria niet zo prettig uitziet, nu het leger de dirigent Joop Heere mans onder de wapenen roept, gaat Soli Deo Gloria even niet'zo prettig uit- ven kwam, in het vertrouwen dat het slechts van tijdelijke aard is, onver moeid verder. Zondagavond werd in een zo goed als geheel gevuld „Zomerlust" geconcer teerd, waarbij zeker geconstateerd mag worden, dat de jeugdige maar straffe directie zijn vruchten begint af te wer pen. Het ensemble raakt aan zijn nieu we dirigent gewend en volgt zijn aan wijzingen steeds nauwkeuriger op. Ook technisch is zeker vooruitgang waar te nemen, zoals b.v. de klarinettisten in Joh. Chr. Bach's Sinfonia demonstreer den. Een onderdeel, dat zeker in de toekomst nog veel aandacht zal vragen is het zachter musiceren, al willen wij direct ter verontschuldiging aanvoeren, dat Zomerlust een aardige zaal is om een gezellige avond te hebben, maar dat het beslist geen concertzaal is. Nadat de voorzitter, de-heer F. Heere mans, in zijn openingswoord het over lijden gememoreerd had van de heer C. Oudendijk, die bijna 50 jaar lang Soli in het leven heeft weten te houden en tot wiens nagedachtenis een minuut stilte in acht werd genomen, werd het concert geopend met een vlotte vertol king van de mars Vers l'avenir van S. Vlessing, waarmee een paar maanden geleden een eerste prijs op een con cours in de wacht werd gesleept. De niet gemakkelijke ouverture Bar bier van Sevilla was nog wat oneven wichtig, maar het getuigt van durf om dit op het repertoire te nemen. Ten slotte willen wij nog vermelden de be slist niet onverdienstelijke trombone solo van een der jongste leden van de harmonie, B. Molenaar, in Kermis vreugde van E. Rens. De baten van een verloting in de pauze werden beschikbaar gesteld voor hulp aan de Hongaarse vluchtelingen. Na de pauze kwam de toneelgroep van Soli met „Oom Tobias staat perplex" op de planken. V. K. Achteraf bezien zullen notaris J. H. A. M. Anten en zijn echtgenote er geen spüt van hebben, dat zij gezwicht zijn voor de aandrang om het zilveren ambtsjubileum van de notaris niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. Een overstelpend aantal bloemstukken en geschenken mocht de notaris die dag thuis ontvangen. En 's middags, tijdens de wel zeer druk bezochte receptie in hotel Duin en Kruidberg, werd daaraan opnieuw een schat van bloemen en ve le cadeaus toegevoegd. Na de huldiging door het comité en de toespraken van verschillende zijden, heeft de notaris bijna twee uur aan één stuk een rij van mensen voor zich gezien en talloze handen gedrukt van vrienden en rela ties. Groot was reeds het gezelschap, dat aanwezig was bij de officiële huldiging door het comité onder voorzitterschap van de heer M. M. Boon. Onder de aan wezigen waren o.a. wethouder J. C. Aschoff en gemeentesecretaris J. Veen- stra, die het gemeentebestuur vertegen woordigden, emeritus-pastoor J. F. v.d. Meer, pastoor A. F. J. Goossens, pater Eijken, overste van het Missiehuis te Driehuis, pater rector drs. Vicorianus uit IJmuiden-oost, vertegenwoordigers uit de wereld van het notariaat, uit medische kring en vele anderen. Nadat makelaar P. J. Bakker de ju bilaris en zijn echtgenote had begroet en gewezen had op het bijzondere van deze dag omdat een 25-jarig notariaat op deze leeftijd naar zijn weten nog niet js voorgekomen, heeft heer M. M. Boon de notaris in een hooggestemde rede ge huldigd om zijn onkreukbaarheid en niet minder om zijn karakteristieke hulp vaardigheid. Na er op gewezen te heb ben, dat de verdiensten van de notaris op katholiek terrein reeds hun waar dering hadden gevonden in de pauselij ke onderscheiding Ridder van St.-Gre- gorius de Grote, betrok hij ook mevr. Anten in de huldiging, door haar te noemen „de stille vennote van de no taris". Namens vele vrienden en rela ties bood hij een radio-toestel aan, een wandbord met daarop o.a. de wapens van de familie Anten en de gemeente Velsen, alsmede voor mevr. Anten een zilveren vaas met twee orchideeën. De in 1870 geboren pastoor J. F. v.d. Meer was ondanks zijn hoge leeftijd naar Duin en Kruidberg ge komen om zijn vriend geluk te wen sen. Hij herinnerde aan de bepaald niet joyeuse entrée, 25 jaar geleden. Er waren twee kei-harde notarissen en het viel niet mee om daar doorheen te dringen. Aangeboren vitaliteit, ambtelijke onkreukbaarheid en een goede geestelijke ondergrond hebben u de barièrres doen nemen, aldus pastoor v. d. Meer. De heer W. A. Hofland noemde, wat notaris Anten als mede-oprichter voor de boerenleenbank heeft gedaan, niet te beschrijven. Hij herinnerde aan de oorlogsjaren, hoe bij een potkachel tje gewerkt moest worden. Maar er is doorgezet. Hij bood een fraaie lamp aan, die een ere-plaats krijgt op het bureau van de notaris. Notaris B. M. Brans, die vergezeld was van notaris J. G. Stuart bracht graag de gelukwensen over van de ring Haarlem van de broederschap van no- tarisen, omdat het hier een jubilaris betreft, die altijd een trouw en goed lid van de ring is geweest. De heer H. Hom burg, sprekende namens de makelaars van Haarlem en omgeving, waartoe ook Velsen behoort, roemde de goede ver houding tussen de notaris en de make laars. Er is een vriendschappelijke re latie gegroeid, die op hoge prijs wordt gesteld. En tenslotte heeft de heer W. van liempt in een geestig speechje na mens de familie verklaard blij te zijn hier te kunnen zeggen, dat de familie trots op de jubilaris en zijn vrouw is. Notaris Anten verklaarde, dat hij en zijn vrouw overweldigd waren door de overvloedige bewijzen van vriendschap en sympathie. Hij gaf toe, nu blij te zijn, dat aan het verzoek om deze dag niet elders door te brengen gevolg was gegeven. In zijn dankwoord aan de verschillende sprekers benutte hij de ge legenheid om zijn grote bewondering te uiten voor de wijze, waarop het ge meentebestuur van Velsen sedert de be vrijding de zaken heeft aangepakt en tot een succesvol einde heeft weten te brengen. Hij dankte daarbij het ge meente-personeel voor de prettige wij ze, waarop het hem altijd tegemoet is getreden. En hij verklaarde er trots op te zijn hier te mogen wonen en wer ken. In de beslotenheid van het notaris kantoor was notaris Anten in de mor genuren reeds door zijn personeel ge" huldigd. De heer H. Hoekstra, die °v®. enige weken jubileert, heeft daarbij °j*' der meer gezegd, dat de cliënten geweten al voor een jubileum-geschen hadden gezorgd door dit jaar een r kord aantal akten te laten passeren, y roemde de voortreffelijke leiding de notaris, waaronder het prettig 9'je ken was en bood namens het Se" personeel een elektrische klok aan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2