Haarlemse k.a.b.-kringen Perspublicaties Hulpspoor te Heemstede in gebruik mm Weer kort geding bij Haarlemse dierenbescherming Indrukwekkende herdenking van de gebeurtenissen in Hongarije door de jeugd MTS'er redt drenkeling uit liet Spaarne Woningbouw in Bloemendaal Geslaagde jubileumshow van Batoin Concertzaal VIEREN SINT-WILLIBRORD Nieuwe vlaggen ingewijd Directeur Rijks gebouwendienst In Haarlemse concertzaal Parkiet kwam terug 1500e zweefvliegvlucht ging niet door zs HAAL ROOKWORST BIJ UW SLAGER! Winst voor The Typhoon Nieuw bestuur zwem- club Haarlem MAANDAG 12 NOVEMBER 1956' PAGINA 3 hele!dVan het gemeenteliik [nHCI *r. Ir. C. Frets per 1 januari te Haarlem benoemd Gabriël Smit sprak voor de jongeren te Heemstede Kath. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden R.-k. afdeling openbare leeszaal Heemsteedse Kunstkring Burgerlijke Stand Haarlem Onder invloed achter het stuur DE INTOCHT VAN SINT-NICOLAAS Haarlems sucecs in kapwedstrijden Vers gerookt. Dat is lekker! Hoe 't ook zij Bejaarden Sint-Maarten-optochten in Haarlem-Noord KINDERZWEMFEEST IN SPORTFONDSENBAD Plan Bovenweg Bulletje en Bone staak Routewijziging lijn 5 Subsidie Bisschoppelijk Museum Subsidie Culturele Raad Noord-Holland Beurs van Amsterdam Alle afdelingen van de Haarlemse K.A.B. hebben gisteren met de viering van het Sint Willibrordusfeest het nieu we seizoen min of meer officieel inge zet. In Noord kwamen de leden 's mor gens bijeen in Jongensstad, waar een H. Mis werd opgedragen. Na de plech tigheid verzamelden de leden zich rond een feestelijk ontbi.it, waarbij kapelaan Chr. Vriesekoop de nieuwe kringvlag wijdde. De vlag is uitgevoerd in de kleuren geel-wit, met op de witte baan het embleem van de K.A.B. De voor zitter spoorde de leden aan trouw de bijeenkomsten in het. komende seizoen te bezoeken en de geestelijk adviseur ging in zijn toespraak dieper in op de betekenis van de vlag. Voor kring West was er een H. Mis in de kathedraal en de paterskerklaan <le Groenmarkt. Een hondeidtal getrou wen kwam daarna bijeen in de zaal van de heer Schroder, waar een ontbijt te wachten stond. De voorzitter drong er bij de leden op aan de eenheid te be waren, trouwe leden te zijn en steeds deel te nemen aan de verschillende acti viteiten. Ook hier werd door de geeste lijk adviseur, kapelaan R. Geraets, de nieuwe vlag gewijd. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije wees hij op de symboliek van de vlag, die zo vaak inspireert tot moed en kracht. Het ontbijt werd verder omlijst met muziek, waarbij de mondorgelvirtuozen bijzonder opvielen. De voorzitter me moreerde tenslotte de vormingsavond, die op 23 november zal worden gehouden De leden van de kring-Centrum woon den een H. Mis bij in de parochiekerk van de H. H. Elisabeth en Barbara. Het ontbijt, dat in gebouw Flora werd ge houden, had natuurlijk een feestelijk tintje, mede door de wijding van de nieuwe vlag. Het gevangeniskoor zong onder leiding van de heer P. Germes het „Ave Ma ria" en daarna zegende pastoor S. Mol de vlag. Zowel de pastoor als de voor zitter belichtten de betekenis van de De vragen, die de fractie- voorzitter van de Partij van yfc de Arbeid in de Haarlemse gemeenteraad, de heer E. F. Albrecht, verleden week heeft gesteld aan het College van B. en W., naar aanleiding van de zijns inziens voor tijdige publicaties in onze courant over de eventuele verhoging van de watertarieven en over de situatie van het gemeentelijk gasbedrijf, raken een vraagstuk, waarvan het belang Ver uitgaat boven dat der gesigna leerde publicaties. Wij zullen op deze incidentele gevallen dan ook niet in gaan, te meer daar aan tal van soort gelijke gevallen nauwelijks aandacht Wordt besteed. Het veel meer omvattende vraag stuk, dat de heer Albrecht aan de orde heeft gesteld, is dat van de ver houding tussen de gemeentelijke over heid en de pers, die geacht wordt de Vertegenwoordigster te zijn van de openbare mening. Het is de taak van «e courant om nieuws te brengen en aat te halen waar zij dat kan. Het is verantwoordelijkheid van de be- treffende redactie om de belangen van publiceren en niet-publiceren te gen elkaar af te wegen. Het is een goed gebruik geworden, dat de ge meentelijke overheid de pers inscha kelt bij haar werkzaamheden, en wel als contact tussen haar en de ingeze tenen. Zo krijgt de pers alle raad- stukken toegestuurd tegelijk met de raadsleden. Zij is daardoor in staat om enkele dagen voor een raadszit ting begint de aandacht van de inge zetenen te vestigen op de onderwer pen, die in de komende raadsverga dering aan de orde gesteld zullen Worden. De ingezetenen hebben dan de gelegenheid om, indien zij zulks Wensen, hun opvattingen terzake kenbaar te maken. Wanneer men echter de praktijk beschouwt, dan blijken in de raads vergaderingen slechts voorstellen aan de orde te komen, die vrijwel zeker aangenomen zullen worden, of ster ker nog: waarvan de goedkeuring reeds vrijwel zeker is. In een bijdrage aan het gemeentenummer van Econo- misch-Statistische Berichten van 27 juni van dit jaar schrijft prof. dr. G. A. van Poelje, dat deze gang van zaken mogelijk is geworden doordat de voorstellen bij het vooroverleg in de commissies dusdanig grondig be sproken worden, dat het vrijwel ze ker is, dat zij in de raadsvergadering Zelf aangenomen zullen worden. „De raad vervult zijn besturende taak in hoofdzaak nog in zijn commissies," merkt prof. Van Poelje terecht op. In dat stadium van vooroverleg echter wordt de pers en dus de openbare mening niet betrokken. £>at is daarom jammer, omdat men daardoor een ontwikkeling gaat krij gen in de richting van het onder- °nsje. Wat de ingezetenen te zien krij gen is een voorstel, dat achter geslo pen deuren al in kannen en kruiken gedaan. Een dergelijke ontwikke- hng is te betreuren, want de gemeen teraad dreigt daarmee op te houden de burgerij te vertegenwoordigen. Het ls dus alleszins begrijpelijk, dat de Pdrs en dat geldt werkelijk niet jdleen voor onze courant zal trach- j n zo vroeg mogelijk zijn lezers in lichten omtrent de dingen die er in r,® gemeenteraad besproken worden. v 'teraard met behoud van de volle ^?rantwoordelijkheid waarover wij boven schreven. kern andere kwestie is of de ontwik- t0o S, zoals die zich op het ogenblik ovJA in de richting van een voor- sti„ .6g met beslissend karakter, gun- bal ls te noemen. Wij geloven dit niet. dat <vr vooroverleg plaats heeft en juist geschiedt in de commissies, is c0tJMaar aan de beslissing van de de 'T'issieleden te ontlenen, dat ook le(j fractiegenoten dier commissie- puu11 in dezelfde zin hun stem de 0retng.en- Raat te ver. Toch gaat 0nt/^^wikkeling in deze richting, een ipgj. 'kkeling die nauw verband houdt ftiee- e van ons partij-systeem dat gen-a, en meer de persoonlijke verte- stelt "Jurdiging op de achtergrond aan j^aar deze kwestie is thans niet WannL^6' al 5ou het zeer goed zi-im bezon ^7 ra zich op Punt eens Zoal* an2 de situatie echter is lijk» !ls: dat .raad zijn bestuur- ittoet J! vervult in zijn commissies, vaarde?6H logisch gevolg aan- opentfJ 1 de pers en via haar de dium ,Tening' reeds in dit sta- el<t naar kennisne- vlag. Staande werd daarop het strijd lied van de K.A.B. gezongen, en bracht ook het koor nog enkele liederen ten gehore. Een collecte tot hulpverlening aan Hongarije bracht 37,50 op. Kring-Oost zette de dag in met een H. Mis in de kerken aan de Amster damstraat en het Spaarne, waarna het gemeenschappelijk ontbijt gehouden werd in het parochiehuis aan het Teyler- plein. De voorzitter sprak over Sint Willibrord als de grote apostel der Lage Landen, en wekte vervolgens iedereen op aan het kringwerk mee te doen. De heer C. J. van der Ploeg lid der Twee de Kamer, hield een vurige toespraak over Sint Willibrord en bracht daarbij de mensonterende toestand in Hongarije ter sprake. Hij drong er bij de K.A.B. leden op aan overal pal te staan voor het geloof. Tijdens de feestavond in gebouw Sint Bavo werd de vlag gewijd door de gees telijk adviseur, kapelaan J. Vreedveld, die eveneens de geestelijke waarde van een vlag uiteenzette. De toneelvereniging Sint Jan uit Ber gen presenteerde daarna het blijspel „De dochters van de baas", geschreven door C. van Lingen. Het werd een prettige voorstelling, waarvan de „oostelingen" bijzonder hebben genoten. Vermelden wij tot slot de mededeling van de voorzitter, dat „Herwonnen Le venskracht" in Nederland 25 Hongaarse vluchtelingen, die aan t.b.c. lijden, op zal nemen in een sanatorium. Daarvoor zal een bedrag van 100.000 nodig zijn. Hij rekende er derhalve op, dat de komende collecte royaal gesteund zou worden. Toen bij de familie Van der Aal aan de Oude Weg te Haarlem zater dagmiddag om 12 uur de vrouw des huizes in de tuin bezig was de parkietenkooi schoon te maken, zag een van de twee lieve diertjes, die de kooi samen bewonen, kans te vluchten. De vrouw moest er in berusten, dat het vogeltje voor goed verdwenen was. Wie schetst echter haar verbazing, toen zij vier uur later in de tuin „lawaai" hoor de en de verloren gewaande par kiet in de boom zag zitten. Het diertje ging hevig te keer en toen de vrouw de kooi met de andere parkiet naar buiten bracht, liet ook nummer twee zich danig horen. De kooi werd in de dakgoot ge- plaast en de vluchteling ging er haastig op zitten. Toen was het niet moeilijk om de „uitgaander" weer veilig onderdak te brengen. li- ;K y's Met ingang van 1 januari 1957 is be noemd tot directeur van het directoraat Noord-Holland en Utrecht van de Rijksgebouwendienst met standplaats Haarlem, ir. C. Frets, thans adjunct- directeur Openbare Werken en Volks huisvesting te Dordrecht. Het werk van de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenha- ge is zo omvangrijk geworden, dat men thans is overgegaan tot een regionale spreiding in zes directoraten. Ir. Frets is de eerste directeur van de Rijksge bouwendienst in Haarlem. De nieuwe directeur zal in Haarlem een eigen kantoor moeten hebben. Dit is echter nog niet gevonden. Wanneer geen geschikte kantoorruimte gevonden kan worden, heeft de nieuwe directeur de vrijheid een nieuw kantoor te bou wen. Ir. C. Frets werd in 1903 geboren en behaalde in 1926 de titel Civiel Inge nieur aan de Technische Hogeschool in Delft. Tot 1946 is hij bfj verschillende particuliere ondernemingen werkzaam geweest, in welke functie hij o.m. in Portugal werkte. Tijdens de oorlog ver bleef hij als genie-officier in verschillen de duitse krijgsgevangenkampen. In 1946 volgde zijn benoeming tot inge nieur bij de dienst speciale werken van de Rotterdamse dienst voor Gemeente werken. In de jaren 1947 en 1948 moest hij andermaal onder dienst en in 1949 keerde hij als afdelingschef van de dienst Technisch Beheer van Gemeen tewerken naar Rotterdam terug. Op 1 oktober van dat jaar volgde zijn benoe ming tot adjunct-directeur van Open bare Werken en Volkshuisvesting te Dordrecht. Een onverwacht groot aantal jonge ren was zaterdagavond naar „Boeken rode" gekomen om te luisteren naar de bekende dichter Gabriël Smit. Met een onverwacht schrijnende actualiteit behandelde hij „De Psalmen". Deze zangen van een lijdend en strijdend volk, bedreigd door wereldmachten als Egyp te, Assyrië en Griekenland, litterair sterk beïnvloed door de culturen van deze zelfde volken, vormen een hoogte punt in de wereldliteratuur. Als bekeerling opgegroeid in een milieu waar de Bijbel een veel meer centrale plaats inneemt in het gees telijke leven bleef hij deze belangstel ling bewaren en verdiepte deze, waar van o.a. een berijming en bewerking van de drie boeken van het Oude Tes tament, de boeken met de 150 psalmen, het gevolg was. Het is voor ons niet eenvoudig om zo zonder meer deze psalmen te lezen en ons aan de inhoud te verrijken. Artistiek staan deze schrif- stellers, het joodse volk van die jaren, ver van ons af. Behalve deze geestelijke afstand die wij moeten overbruggen die nen we ook meer kennis te krijgen van de levensgewoonten, liturgische gebrui ken en de soms vreemde opvattingen van dit herdersvolk. Met zijn bewer king heeft Gabriël Smit getracht aan deze moeilijkheden een eind tegemoet te komen, hetgeen hij illustreerde met uit eigen werk voor te dragen. Na een korte pauze werd deze geslaagde avond besloten met een dansje. Woensdag 14 november zal om 9 uur in de kerk van O.L. Vr. Hemelvaart een H. Mis worden opgedragen voor de overleden leden. De volgende dag werkt deze afdeling met afdeling Haar lem samen voor een culturele middag met als onderwerp „De walvis vangst". Tenslotte zal de bijeenkomst van 6 december natuurlijk in het te ken van de goede Sint staan, 's Mid dags om 2 uur wacht de leden een bij eenkomst vol verrassingen. Ontwikkelingslectuur: Bertels, Het ornament in de edelsmeedkunst: Bey- derwellen en Spee, Gas en de toepas sing van gas in de industrie; Knap, Ge kroonde koopvaart: K.N.S.M. 1856 1956; De Lubac, De bruiloft van het tam; Scheltema, Officieel toeristenboek van Nederland; Van Slooten, Inleiding tot het denken van Heidegger. Romans: Des Cars, De bouwmeester; Laye, Kind van Afrika; Roe, Tussen de cherubijnen; West, Bakvis tussen si naasappelen; Forester, The gun. De derde avond van het lustrumsei zoen van de Heemsteedse kunstkring brengt het optreden van de bekende Griekse mezzo-sopraan Irma Kolassi. Het liederenprogramma voor dit optre den op woensdag 14 november vermeldt o.a. liederen van Gabriël Fauré, Clau de Debussy. Ernest Chausson en Henri Duparc. De avond welke om kwart over acht begint besluit met drietal volks liederen uit haar geboorteland. Vannacht is de westelijke hulp baan van de spoorbaan HaarlemLeiden bij het station Heemstede in gebruik genomen. Van vandaag af maken de treinen van de hulpbaan gebruik en moeten de reizigers het hulpperron gebruiken aan de zijde van het Roemer Visscherplein. Een en ander houdt verband met de ophoging van de spoorlijn ten behoeve van een onderdoorgang voor het wegverkeer door de Zandvoortselaan. Volgende week zondagnacht komt de oostelijke hulpbaan gereed en van volgende week maandag af maken de treinen in beide richtingen van de hulpbanen gebruik. Mevrouw J. C. Strebe-Langendonk, lid van de Haarlemse vereniging tegen het mishandelen van dieren, heeft het bestuurslid de heer A. K. Quakernaat gesommeerd haar in privé een dwang som te betalen van duizend gulden, om dat hij niet voldaan zou hebben aan een vonnis van de president van de Haarlemse rechtbank, waarbij het be stuur verplicht werd om mevrouw Strebe inzage te geven van de leden lijsten en andere bescheiden. Naar aanleiding hiervan hebben de heren A. Quakernaat en L. C. v. Ol- denborgh, beiden bestuursleden, een kort geding aangevraagd bij de presi dent van de Haarlemse rechtbank, dat op woensdag 14 november, des mor gens om kwart over tien zal worden gehouden. De eisende partij vraagt de president de gedaagde, mevrouw Streber, te ver oordelen zich te onthouden van executie maatregelen, zolang er over deze kwes tie een civiel geding aanhangig is. Nadat de president van de rechtbank op 14 augustus j.l. in kort geding von niste, dat de bestuursleden moesten vol doen aan de eisen van mevrouw Stre ber, die de administratieve stukken van de vereniging wenste in te zien en een over haar uitgesproken royement als ongeldig beschouwde, omdat zij niet ge noeg gelegenheid zou hebben gehad om zich voor de royementscommissie te verdedigen, was er een tijdlang een goe de verstandhouding tussen het bestuur en de partij, die het lange tijd niet eens was geweest met het beleid in de ver eniging. Men besloot de orde en rust in de Haarlemse dierenbescherming boven onderlinge controverses te stellen en nadat een viertal bestuursleden vrijwil lig was afgetreden, opperde men het plan een commissie van bijstand te benoemen die het bestuur zou moeten helpen bij zijn moeilijke taak. Als die commissie er zou komen, dan zou me vrouw Streber afstand doen van haar rechten, voortvloeiende uit het vonnis in kort geding van 14 augustus. In oktober ontstond echter de moei lijkheid, dat het bestuur in de neutrale commissie van bijstand niet mevrouw Strebe wenste benoemd te zien, mede omdat een aantal leden tegen deze be noeming krachtig stelling nam. Me vrouw Strebe meende echter dat zij Gisteravond hebben de leerlingen van de middelbare scholen uit Haarlem en Bloemendaal op bijzonder indrukwekkend de wijze in de Haarlemse concertzaal de gebeurtenissen in Hongarije her dacht. De avond was belegd op initia tief van de leerlingenverenigingen van dertien middelbare scholen en van al le zijden heeft men belangeloze mede werking ondervonden voor deze plech tigheid. De avond werd bezocht door ruim zeshonderd leerlingen en ouders. Nadat de voorzitter van de school vereniging van het Coornhertlyceum in een korte openingsrede de aaAwezigen welkom had geheten, voerde wethou der D. J. A. Geluk het woord. Hij sprak over de geweldige nood, die ontstaan is door de tragische gebeurtenissen in Hon garije. Hij achtte het een bijzonder ge lukkig verschijnsel, dat de jeugd hier positief is opgetreden en zelfs wil han delen. Een kwartet uit het gymnasiaal orkest speelde daarna een sonatine van Johan Joachim Quats, waarna een leer ling van het Triniteitslyeeum de Mars a la Turque van W. A. Mozart en de Valse nr. 10 van F. Chopin ten gehore bracht. Ds. dr. A. v. Bieme uit Bentveld sprak de aanwezigen toe en verzocht hun nimmer te vergeten wat er dezer dagen in Hongarije is gebeurd. Het tra gische is, dat men wel een actieve bij drage wil leveren tot leniging van de nood, maar dat dit feitelijk niet nodig is. Misschien wordt die mogelijkheid straks geopend wanneer de Hongaarse vluchtelingen ook hier te lande komen. Het beste zou misschien zijn, wanneer zij een eigen dorp zouden krijgen. Daar voor zijn huizen nodig en de jeugd zou haar bijdrage kunnen leveren tot de bouw van zulk een dorp. Ds. v. Bieme vestigde tenslotte de aandacht op het feit dat de Hongaarse jeugd in opstand is gekomen tegen de knechting en ty- rannie ondanks het feit dat ze tien jaar lang communistisch is getraind. Na de pauze voerden leerlingen van het Coornhertlyceum het Schotse ver- zetsstuk „Cambell" op van Kilhorr. Het stuk verhaalt een tweehonderd jaar oude verzetsstrijd van het Schotse volk. Aan het einde van de avond rezen de aanwezigen als één man op toen de stadsorganist Klaas Bol op het orgel van de concertzaal het Hongaarse volkslied speelde. Zeker drie minuten nadat de laatste klanken verstild wa ren bleven de aanwezigen roerloos staan, gedenkend de diepe zin van het gebeurde. ONDERTROUWD: B. J. H. Haitink en M. Snijder; A. Voorting en M. E. Wes- selman; H. J. de Bie en E. M. Chraplak. GETROUWD: J. A. Sneek en E. F. J. Gouweleeuw; Th. C. van der Putten en A. F. Nietzman; A. E. Duijs en M. J. Hartog; A. J. Edelenbos en I. Y. Schwab. GEBOREN: A. C. Wilbrink-Ekel, z.; C. J. Verstraeten-Recourt, z.H. C. Smeenk-Hilterman, z.; W. M. J. Rosa- Tas-van Meel, d. OVERLEDEN: E. Bakker-Bot, 79 j„ Voorhoutstraat; G. E. Tieskens-Kok, 76 j., Grote Houtstraat; A. A. Brussee- van der Splinter, 53 j-, Jansstraat. Om kwart voor drie zondagmiddag viel de achtjarige L. van de K., wo nende aan de. Middenweg, in het Spaar ne ter hoogte van de fabriek van Droste. Hij was daar met een negenjarig vriend je aan het spelen, toen een heipaal van 400 kilogram, bestemd voor de bouw van de Prinsenbrug, naar beneden het water in gleed. De jongen schoof mee het water in en kon niet meer op de kant komen. Een 20-jarige M.T.S.'er, W. Holtkamp, die juist passeerde, sprong onmiddellijk gekleed te water en wist de knaap op het droge te brengen. Beiden hadden van het natte pak geen nadelige gevolgen ondervonden. De 23-jarige bestuurder van een be stelauto maakte gisteravond brokken door op de Kampersingel geen voorrang te verlenen aan een tram en daarna tegen de pui van percelen op de Turf markt te rijden. De man bleek onder de invloed te zijn van sterke drank. Zijn voertuig was door de aanrijdingen zo zwaar beschadigd, dat er een kraan wagen aan te pas moest komen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Woensdag 14 november te 2 uur arri veert de Sint aan de Turfmarkt. De Sint komt per feestelijk versierde boot, m.s. „Spanje" uit de richting Spaarn- d^m. Een speciale feestcommissie en Haarlems jeugd zal hem daar een grandioze ontvangst bereiden. Gezeten in een crèmekleurig calèche, getrokken door twee paarden en vergezeld door zijn knechten zal hij vervolgens een rijtoer gaan maken door de stad. Voorafge gaan door de Haarlemse Postfanfare zal de volgende route worden genomen: Turfmarkt, Ged. Oude Gracht, Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat, Jansweg, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Nieuwe Groen markt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Verwulft. De Haarlemmers J. F. Geijsberts en L. van Wijk hebben op de nationale kapwedstrijden te Rotterdam resp. de derde en vierde prijs behaald. zelf wel een plaats in de commissie van drie behoorde te krijgen, zodat de weg naar een vreedzame oplossing van alle geschillen volkomen versperd bleek. Er werd een civiel geding aanhangig gemaakt door de bestuurspartij, die tot haar schrik zag dat mevrouw Strebe op 23 oktober j.l. bij exploit de heer Qua kernaat sommeerde haar een dwang som van duizend gulden te betalen. De ze ging in appèl bij de rechtbank en verzocht verbod van executie totdat het hoger beroep bij het Amsterdams ge rechtshof van de uitspraak in kort ge ding van 14 augustus behandeld was. Op 6 november diende dit executiege schil voor de rechtbank, maar mevrouw Streber liet verstek gaan. De dag daar na liet zij executoriaal beslag leggen bij de heer Quakernaat en sommeerde zij tevens de heer v. Oldenborgh haar in privé tweeduizend uit te keren. De eisers menen nu dat mevrouw Streber de gedane vordering ten onrech te heft ingediend. De vijftienhonderdste vlucht door de Kennemer Zweefvliegclub heeft zondag middag geen doorgang kunnen vinden door de weersgesteldheid. Advertentie Publikatle van de Vlees hooit ertfi i verenigde slagers in Haarlem en omstreken I B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor, voor de tweeën twintig woningwetwoningen, te bouwen voor de woningbouwvereniging „Aer- denhout" de rijksregeling tot bevorde ring van eigenwoningbezit van toepas sing te verklaren. De moeilijkheden met betrekking tot aannemingssom en cur- veprjjs konden hier niet tot een oplos sing worden gebracht. De rijksregeling voor het eigenwoningbezit opent voor de groep der „kleine spaarders" de mo gelijkheid met een minimum eigen kapi taal van 10 procent van de netto-stich- tingskosten een eigen woning te bou wen. De gemeente dient dan tegenover de hypotheeknemer garant te zijn voor het deel van de geldlening, dat 60 pro cent van de netto-stichtingskosten te boven gaat. Naar B. en W. mededelen, is de woningbouwvereniging „Aerden- hout" bereid de erfpachtsovereenkomst voor de hiertoe benodigde grond te be ëindigen. Met betrekking tot de bouw van de veertien woningwetwoningen aan de Donkerelaan, te bouwen door de Chris telijke Woningbouwvereniging delen B. en W. mede, dat uitvoering tot dusver op overschrijding van de curveprijs is afgestuit. De provinciale directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal de aanvrage om rijksbijdragen binnen-' kort doorzenden naar de minister. G. S. hebben echter tot dusver nog niet de door het Bloemendaalse gemeentebestuur verleende bouwvergunning goedgekeurd. De N.V. Speciaalbouw te 's-Graven- hage heeft aan B. en W. van Bloemen daal vergunning ingevolge de Weder- opbouwwet verzocht tot het bouwen van een flatgebouw voor bejaarden aan de Bloemendaalseweg nabij de Ter Hofste- deweg. Dit flatgebouw is geprojecteerd met twee verdiepingen op een perceel gronds tussen de nummers 164 en 168 aan de Bloemendaalseweg. Het zal in totaal negentien flatwoningen voor be jaarden bevatten met keukens en ver zorgingsruimten. Dit bouwplan ligt tot en met 26 november ter visie op de af deling „Algemene Zaken" ter gemeen- Zaterdagavond hield een tweetal speeltuinen, aangesloten bij de Haar lemse katholieke vereniging voor het Gezin, de traditionele lampionoptoch ten door een gedeelte van Haarlem noord. Vanaf 6 uur trokken honderden kinderen met lampions en lantaarns, een enkele maal ook met kunstig ver vaardigde eigen lichtbron, door de don kere straten. Een tamboerkorps en „De Spaarnebazuin" verleenden hun mede werking. Begeleid door fakkeldragers reed, hoog te paard, de krijgshaftige figuur van St. Martinus voor de stoet uit. Allerwege bestond grote belangstel ling voor de schilderachtige stoet. Na afloop zongen de kinderen de traditionele St. Maarten-liedjes langs de huizen en zjj werden vaak op gulle wijze ont haald. De Haarlemse Katholieke Ver eniging voor het Gezin doet er goed aan de St. Maartengedachte op deze wijze op levendige wijze te doen voort bestaan. Met geslaagde jubileumshow, zater dagavond in het Concertgebouw, heeft de in 1896 opgericht Haarlemse gymnas tiekvereniging „Bato" haar jubileum viering besloten, die op 17 maart van dit jaar begon. Een van de hoogtepunten was de op 12 mei op de Grote Markt gehouden Taptoe unique. Het programma van zaterdagavond liet de leden van „Bato" zelf aan het woord. Hun prestaties op het gebied van de gymnastiek brachten zij op vak kundige en gedegen wijze voor het voet licht. Wat de heren om een enkel voorbeeld te noemen in het nummer tafelspringen vertoonden, gaf blijk van een grote lichaamsbeheersing en veel aanleg. Het tamboerkorps van Bato, onder lei ding van de heer W. van der Peijl, liet zich tijdens de jubileumshow horen in roffels, taptoes en andere muzikale uitvoeringen. Een speciaal geschreven Batolied richtte zich op het jubileum. De voorzitter van de vereniging de heer A. J. Fortgens voerde voor en na de uitvoering het woord. Onder de aan wezigen waren de wethouder van on derwijs, de heer D. J. A. Geluk, de voorzitter van de sportraad de heer D. Beets, de inspecteur voor de lichame lijke opvoeding de heer S. Heijers en als vertegenwoordiger van het K.N. G.V. de heer W. Jacobs. De heer Fort gens bracht dank aan de verschillende gemeentelijke instanties, die hun mede- Punch 47—20 Het Delftse studententeam heeft tegen The Typhoons een nederlaag moeten incasseren in een bij zonder matige basketbal ontmoeting in de districts eerste klasse. De bezoe kers zijn dit seizoen gepromoveerd naar de hogste gewestelijke klasse, doch de ploeg bleek niet in staat de Haarlem mers behoorlijke tegenstand te bieden. Direct na het begin namen de Haar lemmers een grote voorsprong (130) alvorens Tensen voor de bezoekers kon scoren (13—2). Ofschoon de bezoe kers hierna nog kans zagen de achter stand iets verder te verkleinen ging de rust in met een veilige voorsprong van het Typhoonsteam. Ook na de hervatting bleef Typhoons het meest in de aanval en vooral de produktiviteit van Argeloo was oorzaak dat de Haarlemmers steeds verder kon den uitlopen. In de Haagse Houtrusthallen speelde het HOC damesteam tegen de Haagse kampioen Te WeWrve ondanks veel te- gestand van de gastvrouwen kwam de zege bij het Haarlemse team terecht, nadat de rust al met een voorsprong van HOC (11—6) was ingegaan. Het Haarlemse Flamingo's heren team heeft weinig plezier beleefd van de reis naar het Haagse Argus. De uitslagen waren: Dames: TyphoonsS.C. Haarlem 29 24; Typhoons 3R.C.H. 1814; White Stars 2Schoten Giants 1815; Te Werve (Den Haag)H.O.C. 721. Heren: White Stars 3Typhoons 3 1324; White Stars 2—I.H.J. 2 1914; TyphoonsPunch (Delft) 4720; Rapi- ditas '31Aurora 1626; Argus (Den Haag)—Flamingo's 34—26. werking aan de festifiteiten van het zes tigjarige „Bato" hadden gegeven, en De heer Fortgens bracht dank aan allen die tot het succes van de jubileum viering hadden bijgedragen. Nadat aan Tenslotte sprak de heer Holsken richt. De heer Th. Holsken werd met mej. R. Vreeswijk leidster van de rit mische afdeling, bloemen waren aan geboden, werd het feest besloten met het zingen van het tweede couplet van het turnlied. Men had daarna nog vol doende adem over om te dansen op de muziek van de Ballroom players. In café-restaurant Brinkmann heeft de zwemclub Haarlem een buitengewone vergadering gehouden, als aansluiting op de in september gehouden vergade ring, waarin toen het gehele bestuur zijn functie beschikbaar stelde en er een agenda-commissie, ter voorberei ding van de thans belegde bijeenkomst, werd benoemd. Hoewel deze commis sie er niet ten volle in was geslaagd om de gedurende het zomerseizoen ge rezen moeilijkheden uit de weg te rui men, was er toch vruchtbaar werk ver richt. De heer Th. Holsken werd met algemene stemmen tot voorzitter her kozen, terwijl de heren J. Bosch, P. van Goor, mevr. R. Jongert-Brendel en de heer D. Verdel bestuursleden wer den, evenals de heren Joh. de Brie en G. Bijlsma. Tenslotte sprak de heer Holsken woorden van dank tot de agenda-com missie en aan het scheidende bestuurs lid, de heer K. Jongert jr., die geen candidatuur had willen aanvaarden. Voorts deed de voorzitter een vurig be roep op alle leden om de eenheid in de vereniging te blijven bewaren. In het Sportfondsenbad Haarlem werd zaterdagavond het traditionele gekostu meerd kinderzwemfeest gehouden. In zijn openingswoord richtte de directeur van het bad, de heer N. H. Slinger, speciaal een woord van welkom tot wet houder W. F. Happé en de hoofdcom missaris van politie, de heer J. Fon- tijne. Voorts memoreerde de directeur dat sinds de opening van het bad, op 20 januari 1935 5.280.078 baden waren genomen en dat er in datzelfde tijdvak ruim 24.000 zwemdiploma's waren uit gereikt. Hierna maakte de talrijk ge kostumeerde kinderen hun entrée in net bad. Een programma kunstzwem- men van de zwemclub Haarlem, onder leiding van mevrouw A. Hölsken-Neve, werd zeer gewaardeerd. Voor de ko mische noot in het programma droegen de heren C. H. Vrugt en M. K. de Graaf zorg, en zij hadden veel succes. Vervolgens werden twee filmpjes, be schikbaar gesteld door de Amerikaanse Ambassade, vertoond. De eerste liet zwem-en duikkampioenen van de Ver enigde Staten zien; het tweede filmpje bracht gebruiken en gewoonten van de apache-indianen op het witte doek. Nadat de gekostumeerden zich in het water hadden uitgeleefd, behoorde dit goed geslaagde zwemfeest weer tot het verleden. tesecretarie van Bloemendaal, teneinde belangstellenden gelegenheid te geven tot het eventueel indienen van bezwa ren. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor aan het aannemings bedrijf Holleman en Zonen te Santpoort ongeveer 1500 m2 grond te verkopen in het plan Bovenweg-van Haemstede- laan voor de stichting van een flatge bouw in drie woonlagen, omvattende twaalf woningen. Volgens het uitbrei dingsplan is deze grond bestemd voor de bouw van een blok van vier grotere eengezinswoningen. De uitvoering hier van stuit op bezwaren, zodat genoemd aannemingsbedrijf, dat deze grond reeds verscheidene maanden in optie heeft, vergunning voor flatbouw heeft ge vraagd. De stedebouwkundig adviseur van de gemeente Bloemendaal en de provinciale planologische dienst kunnen zich met deze wijziging in het uitbrei dingsplan verenigen. De firma Holle man en Zonen is bereid in geval de flat- bouw door het gemeentebestuur wordt toegestaan voor de grond een hogere prijs te betalen, namelijk 13 per m2, in plaats van 12 per m2. Enkele honderden kinderen genoten gistermiddag in het gemeentelijk con certgebouw van een uitvoering door het „Leids Kindertoneel", van het spel „Bulletje en Bonestaak bij Ali Baba en de veertig Rovers". Het was een kleurig geheel, dat zeer vlot gespeeld werd. Vooral de goochelaar en de span nende gebeurtenissen in Egypte, waar de rovers verbleven, oogstten een grote bijval. Daar de Merovingenstraat is afgeslo ten, wordt dinsdag en woensdag de route van lijn 5 omgelegd. De bus gaat nu van de Buitenrustbrug de Schalkwjj- kerweg op. Vervolgens via Slachthuis straat naar Kruistochtstraat, waarna de oude route gevolgd wordt. Een halteplaats van lijn 5 voor deze twee dagen is geprojecteerd op de hoek SchalkwijkerwegSlachthuisstraat. G.S. van Noord-Holland stellen voor met ingang van 1957 aan het Bisdom Haarlem voor het Bisschoppelijk Mu seum een subsidie van 2.000 per jaar te verlenen. Over 1956 werd reeds de ze subsidie toegestaan voor de reorgani satie en modernisering van het museum. Ter gedeeltelijke dekking van hét te kort van 15.572,42 voor 1957 verwacht de commissie van beheer subsidies van het rijk ad 7.500 en eventueel een af zonderlijke bijdrage voor de restaura tie van schilderijen (in 1956 bedroeg de ze 2.000) .De gemeente Haarlem stond 1.000 toe. G.S. van Noord-Holland stellen aan Provinciale Staten voor een subsidie van ten hoogste 15.000 in het tekort over 1957 op de exploitatierekening te verlenen aan de stichting Culturele Raad Noord-Holland te Bergen. Over 1956 werd een subsidie van ten hoog ste 12.500 verleend. De uitgaven van de Raad voor 1957 zijn geraamd op 33.000. De stichting wendt pogingen aan om ook van de gemeenten en van particuliere zijde bijdragen te verkrij gen, erwijl van rijkswege eveneens een bijdrage wordt verleend. Voor de studievereniging voor Psy chical Research, afdeling Haarlem, zal de heer J. G. Busschbach, inspecteur van het lager onderwijs te Amsterdam op 19 november in Brinkmann een in leiding houden over buitenzintuigelijke waarnemingen bij kinderen. CINEMA PALACE: The man who never was, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: De zoon van Caroline Ché- rie, volw., 2.30. 7 en 9.15. Ma., dl., wo. en do.: 2.15 en 8 uur. LUXOR: De huzaren, a. 1„ 2, 7 en 9.15. MINERVA: ma.: Interrupted melody, a. 1. 8.15. REMBRANDT: Bushalte, volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Schurken in smoking, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Morgen zie Ik je weer, a. I., 2.15, 7 en 9.15. Maandag 12 november Schouwburg: Droste's toneelvereniging N.A.O. met „De mortelhoeve" (dil.), 8 u. Krelagehuis: Die Haerlemsche Musyck- camer. Kamermuziekavond 8 u. Concertgebouw: Concertbureau Alphenaar. Viool-recital door de Hongaarse violiste Jo hanna Martzy, 8 u. Boekenrode: Lezing B.A.B., 8 uur. Dinsdag 13 november Schouwburg: Charlotte Kohier in „Het Bal", 8.15 uur. Minerva: Gezelschap Johan Kaart met „De vier Mullers", 8.15 u. Concertgebouw: N. Ph. O. o. 1. v. M. Adam, Sol.: Piet Kee en Jean Marie Darré, 8.15. Gebouw Cultura: Bijeenkomst katholiek Vrouwengilde, 8 uur. Aula Sted. Gymnasium: Bijeenkomst Con ference of Internationaly-minded schools. Spreker: pater P. Suasso de Lima de Prado, 19.30 uur. (Niet officiële koersen l Vorig Opening slot 12/11 9/11 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 3>/i Ned. 1956 3(4 Ned. 1948 31/4 pCt. Ned. 1950 3V4 Ned. 1954 31/4 Ned. 1955 I 3-3',4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insch Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mlj. Cert. A'dam 2% .56 I A'dam '56 II A'dam '56 HI 931/4 901,4 90% 86 87% 87 87 Va 89 IS 91 173:/2 235% 188 327 204 315 385 309 2683,4 790 751/s 1951,4 1731,4 170H 9314 101»,4 941,4 1001,4 10014 90* 90 90% 231 376% 260 769% 194% 172 169 91 101%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3