BONN onderzoekt activiteiten van Radio Vrij Europa Uit de pers f 8000 voor een scheve neus D D; N Voor een deel verantwoordelijk voor Hongaars drama? Britse C.Pblijft Rusland trouw Tussen neus en lippen (scheïpvaartberichten) Enkele eigenaardigheden Misdadig Opening Westduits carnavalsseizoen vér- schoven Nieuw spel van H. de Greeve Gaten-school Ongenode gasten Duur brein Collegialiteit Pro-Russische leden geroyeerd Staatssecretaris Höppener beëdigd 533ste STAATSLOTERIJ se MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 FAGINA 4 Bandcontrole Broeinest Administrateur ver dacht van verduistering van een ton Eén of twee Rennies - en dat Brandend maagzuur is geblust - on-mid-del-lijk! Hongaars drama schuld van „fascisten" Harry F. Sinclair overleden Welk f olkloristisch gebeuren is op deze foto in beeld gebracht Pen-centrum Nederland Anderen achten motie te slap en treden uit Ch. Flemming overleden O ud-d irecteur-A 'damsche Bank Incasso-Bank Dr. Weebers curator D O O R C. BAUER 10.924.121 INWONERS De „Oranje" via de Kaap naar Amsterdam klas 4e (Van een bijzondere correspondent) Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken gaat op het ogenblik na ot en zo ja in hoeverre de in de buurt van München staande particuliere Ame rikaanse zender „Radio Vrij Europa" voor een deel verantwoordelijk is voor de uitermate bloedige verwikkelingen in Hongarije. Twee tot de oppositie in de Bondsdag behorende partijen, de Vrüe democratische en de Vluchtelingenpar- tij, hebben „Radio Vrij Europa" ervan beschuldigd met zijn uitzendingen het Hongaarse volk „op onverantwoordelij ke wijze" hoop te hebben gegeven op en beloften te hebben gedaan ten aan zien van (Westelijke) hulp in de „zin loze tegenstand" tegen de Russische overmacht. De sociaal-democratische partij heeft in dit verband gewezen op de ernstige kritiek, die de partij her haaldelijk heeft uitgeoefend op de uit zendingen van „Radio Vrij Europa". Volgens de vrije democraten en de vluchtelingenpartij is er voor de bonds regering alle aanleiding een onderzoek in te stellen naar de activiteiten van de zender „Radio Vrij Europa", ten ein de na te gaan of de programma's niet in strijd zijn met de politieke doelstel lingen van de Bondsrepubliek. Dit on derzoek kan geschieden met behulp van bandopnamen, die de zender op grond van de hem in 1955 verstrekte licentie van al zijn programma's moet maken en gedurende een maand moet bewaren, teneinde deze op haar verzoek aan het ministerie van buiten landse zaken ter hand te kunnen stel len. Wanneer de programmaleiding zich niet zou houden aan de afspraken met de Bondsregering gemaakt na- In een hoofdartikel, getiteld „Intimi datie" schrijft het dagblad Trouw o.a.: BOELGANIN'S indirecte bedreiging te genover Engeland en Frankrijk, vervat in de retorische vraag wat zij wel zou den denken van een Russische aanval met raketten voor lange afstand, heeft op maandag 5 november in onmiddel lijke aansluiting op de Hongaarse bloed- zondag van 4 november een niet te ont kennen paniekstemming in WeSt-Euro- pa veroorzaakt. Franse bladen versche nen „bij vergissing" met grote koppen, waarin dit dreigement als een vorm van ultimatum werd voorgesteld, een golf van hajnsteraankopen joeg het pu bliek de straten op, pers- en radiocom mentators riepen het schrikbeeld van een derde wereldoorlog op. Toen in de avonduren het bericht kwam van het staken van het vuren door Engeland en Frankrijk ging er een bijna hoorbard zucht van verlichting door West-Europa, een zucht die door de radiocommentators hoorbaar werd gemaakt tot in de huiskamers van de angstig samenscholende Westeuropese mensheid. Boelganin had zijn doel vol komen bereikt: geheel West-Europa was door het dreigement van Boelganin geïntimideerd, zonder zich rekenschap te geven van de reële waarde daarvan. Boelganin bespeelde hier op geraffineer de wijze het instrument van de' psycho logische strategie. Op zondag had geheel West-Europa met afgrijzen en in de diepste veront waardiging met het Russische verraad aan Hongarije intensief meegeleefd, doch tevens wie zal dat euvel duiden met angst in het hart, angst voor een gelijk lot, indien de Russische stoom wals van Hongarije westwaarts verder zou rollen naar de Atlantische Oceaan, angst dat dit alleen te verhinderen zou zijn bij de gratie van de Amerikaanse A- en H-bom, een al evenmin aanlokke lijk alternatief. Nog midden in deze angstpsychose valt dan Boelganin's dreigement, dat aan deze angst nieuw voedsel geeft en het gevaar oproept tot elke prijs een oor log te willen vermijden. Een München- complex, dat ln 1938 de wereld deed juichen over de behouden vrede, terwijl een jaar later de dictator, moreel en materieel versterkt, met zijn intimida tie terugkeerde. Boelganin past dezelf de beproefde psychologischstategische methode toe, die daarna Hitier t.o.v. West-Europa volgde. Alle elementen van intimidatie in zonderheid de meedogenloosheid in mid delen vindt men thans terug in Boel ganin's bedreiging echter met dit enor me principiële verschil, dat Hitier des tijds terecht kon bogen op zijn over macht, doch Rusland thans niet. Daarom is het echter een des te veger teken, dat Europa zulke zwakke zenu wen heeft getoond, dat het zich niette min heeft laten intimideren. Hieruit blijkt dat men zich niet be wust is in het Westen van de grote kracht, die men zelf bezit. „Wij hebben bij herhaling", aldus gaat Trouw voort, „gewezen op de achterstand, die Rusland heeft op het stuk van de Amerikaanse massa vergel dingswapens. Op zichzelf is het dus be lachelijk, dat Boelganin uitgezocht juist met deze wapens dreigt, waarvan hij weet, dat dit niet de sterkste roef is, die hij in handen heeft. Ten overvloede Is deze Russische machtspositie door de opstanden in Polen en de strijd in Hon garije ernstig verzwakt, terwijl ook rond he Suezkanaal de Russische posi tie is teruggedrongen. Als één land thans geen wereldoorlog met kans op succes kan voeren dan is het zeker Rus land. Doch de nuchtere realiteit van deze krachtsverhoudingen is geen ge meengoed van het Westeuropese pu bliek, zodat het bij de minste Russische bedreiging, hoe irreëel ook, reeds het hoofd verliest. De les is duidelijk: West-Europa mo ge dan de afgelopen jaren in materiële militaire kracht hebben gewonnen, de morele kracht laat te wensen over. De opperbevelhebber der NAVO heeft op deze zwakte van de Westeuropese ver dediging reeds bij herhaling gewezen. De juistheid van zijn visie is thans on omstotelijk komen vast te staan. In de ze sector zal derhalve met kracht ver betering dienen te worden gebracht. Een juiste voorlichting door regering en pers zal West-Europa zelfvertrouwen en zelfbewustheid moeten geven, zodat een krachtig moreel front zal ontstaan, waartegen de Russische psychologische strategie te pletter zal lopen. Anders bestaat het grote gevaar dat bij de eerstvolgende en dan mogelijk reële re Russische bedreiging West-Europa in stede van strijl capitulatie zal kiezen en in geval het ongewild in de strijd wordt betrokken het hoofd in de schoot zal leggen bij het vallen van de eerste A-bom." dat West-Duitsland in mei 1955 haar soevereiniteit herwon wat betreft de aard der uitzendingen, kan de West duitse regering het onmiddellijke sta ken van het zenderbedrijf eisen. Een controle is door het ministerie van buitenlandse zaken in het verleden al verscheidene malen gehouden, nadat kritiek was uitgeoefend op de uitzen dingen. De zender heeft sinds het begin van zijn activiteit in West-Duitsland dank zij Amerikaans kapitaal opge wekt tot weerstand tegen de macht hebbers in de satellietstaten. Dat deze op de psychologie van de koude oorlog ingestelde propaganda aldus de Vrije Democratische partij niet zon der uitwerking is gebleven op de luiste raars achter het ijzeren gordijn, heb ben de gebeurtenissen in Hongarije be wezen. Volgens de vrije democrati sche aanklagers van de zender hebben de Hongaarse vrijheidsstrijders in het volste vertrouwen op de nakoming van de beloften, die de Westelijke propagan da jarenlang via de zender „Radio Vrij Europa" heeft gedaan, gehoopt op wapenzendingen en troepen, nadat de Russische legers tot de aanval waren overgegaan. De vrije democratische partij noemde dit soort propaganda, „die wordt betaald met het bloed van mensen die politiek zijn misleid", een „misdaad jegens de menselijkheid". „Deze kwalificatie geldt, volgens de partij, ook voor de activiteit van de te Berlijn gevestigde „Strijdgroep tegen de onmenselijkheid", waarvan ook een stopzetting wordt geëist. De licentie aan de zender „Radio Vrij Europa" werd op 25 augustus 1955 voor de duur van vijf jaren verleend. De zender opereerde evenwel al voor dien op Westduitse bodem met een ver gunning van de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten. Een van de verwijten, die in het verleden aan „Radio Vrij Europa" is gericht, is dat de staf van het personeel een verzamelbekken is geworden voor politieke vluchtelingen, die aangezien zij aan de uitzendin gen van „Radio Vrij Europa" meewer ken een politieke activiteit in de Bondsrepubliek bedrijven, waarvan zij zich op grond van het hun verleende asyl eigenlijk dienden te onthouden. Dit heeft anderzijds communistische agen ten van achter het ijzeren gordijn aan getrokken, zodat de zender, naar men zegt, een broeinest is geworden van po litieke agitatie. (Van een bijzondere correspondent) Het begin van het carnavalsseizoen, dat de traditie getrouw in Duitsland op de elfde van de elfde maand om elf minuten over elf pleegt te vallen is in verband met de ernstige situatie in de wereld, maar vooral uit sym pathie voor het lijdende Hongaarse volk, door alle carnavalsverenigingen voor lopig verdaagd tot 1 januari. Ook alle radio- en televisieuitzendingen, die gis teren ter gelegenheid van de opening van het carnavalsseizoen zouden plaats hebben, werden afgelast. De gemeentepolitie te Krommenie heeft de administrateur van de spaar bank „Hulpbetoon" in Assendelft aan gehouden. H(1 wordt verdacht van ver duistering van bijna 100.000 in een periode van acht jaar door verkoop van effecten en manipulaties met spaar bankboekjes. Advertentie Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het ge ding, want Rennies helpen on-mid- del-lijk, van de ene minuut op de an dere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op Uw tong heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Pro beer 't met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat U een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel. „Stop!" zegt Uw Rennie en de brand is geblust. LONDEN hedenmorgen. De Britse communistische party, die nauweiyks meer dan dertigduizend le den telt, ofschoon zij grote invloed heeft in sommige vakverenigingen, heeft de laatste dagen een aanzienlijk aantal van haar leden verloren. Maar de party leiding blijft Rusland trouw, en tijdens een speciale byeenkomst van de leiding, welke gisteren plaats had, werd geen woord van kritiek geuit op het mis dadig optreden van de Russische moor denaars in Hongarye. De partysecreta ris, John Gollan, verklaarde gisteren, dat de gebeurtenissen in Hongary'e de Britse communistische party in een kri tieke situatie hadden geplaatst en dat slechts eenheid en discipline de party in staat zouden kunnen stellen haar po sitie te handhaven. Het Russisch optreden in Hongarije werd voorgesteld als een gerechtvaar digd optreden tegen het „fascisme". Acht van de leidende communisten die deelnamen aan de vergadering van gis teren waren juist teruggekeerd van Moskou, waar zij instructies waren gaan halen by hun Russische meesters. Engelands meest bekende communist, dfi gewilde Udeltuit dr. Hewlett John son, deken van de Anglicaanse kathe draal van Canterbury en winnaar van de Stalinpry- voor de vrede, deelde gis teren mede dat hjj vandaag een ver klaring zou afleggen over „de verschrik- keiyke tragedie in Oost-Europa". Deze mededeling kwam enige tijd nadat de eerwaarde heer J. A. Bouquet, kanun nik van de kathedraal in Canterbury, gisteren tydens de avonddienst de ge lovigen had verzocht met hem te willen bidden voor het Hongaarse volk. Een van de laatste pioniers uit de „grote tijd" van de petroleum, Harry F. Sinclair, is op 80-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Sinclair, oprichter van Sinclair Oil Corp., was in de gehele wereld bekend in de leidende positie die hij indertijd in de petroleum-wereld innam. In de jaren 1927-28 behoorde hij tot degenen, die terechtstonden in verband met het „teapot dome schandaal." Hij werd vrijgesproken, doch wegens „con tempt of the senate" veroordeeld, omdat hij weigerde, een enquêtecommissie op bepaalde vragen te antwoorden. r (Van onze Haagse redactie) Henri de Greeve komt op 26 en 27 november met een nieuw spel in Den Haag. Het spel, getiteld „De branding van het bloed" zal door hem worden voorgedragen in de grote zaal van de Dierentuin. De opbrengst is ten bate van het fonds voor de naastenliefde. Valery Austin, een 28-jarige Lon- dense schone, ging onlangs bij stormachtig weer met een veer boot van de Engelse spoorwegen de Theems over. Door het stampen en slingeren van de boot verloor zy haar lul„6„, evenwicht en viel met haar gezicht d nieuwsberichten. Bedoelde school i. J n ««wivM<ivirl/\b,0_ i door een ruit van de commandoka mer. Haar gezicht werd door de glasscherven erbarmelijk toegetakeld. Toen alle wonden gehecht en bepleis- vii terd waren, bleek dat haar neus neer het droog weer is. Kinderen, die scheef was komen te staan. Dat was een avond hun huiswerk niet heb- het laatste wat Valery zou hebben hen afgekregen, veranderen by het opnnmpn 7.n npfnn nromnt te Dro-„„«v, kim 0,-nnrionborim e kinderen van die bewuste school in Tokio luisteren iede re morgen met spanning naar zit namelijk vol met gaten, weshalve het hoofd van de school heeft ver ordonneerd, dat er voortaan alleen maar les gegeven zal worden, wan- naar bed gaan hun avondgebedje. Het wordt dan: Onze Lieve Heertje, genomen. Zij begon prompt te prO' cederen en won. De Britse spoorwe- gen betaalden Valery achtduizend gul- gggf "slecht"weertje den uit. De plastische chirurg hoeft nu dus niet op een dubbeltje te ky- ken. e universiteit van Oxford zal binnenkort de gelukkige bezit ster zijn van een elektronisch brein dat het presteert om drie duizend vermenigvuldigingen en meer dan vyfduizend optellingen per seconde te verrichten. Het hele ge val kost zogezegd een habbekras: 750.000 gulden. Men zal intussen niet kunnen beweren zo hebben de ge leerden, die het brein componeerden, zich gehaast te zeggen dat de men selijke hersenen nu nog maar een kwartje waard zouden zyn Een aannemer in Sint Louis in de staat Missouri, die bezig is met ter plaatse een geweldig hotel te bouwen, heeft zyn mannen op de steigers opdracht gegeven om het werk tot nadere aankondiging te staken. Om „de eenvoudige reden" dat er ergens in het bouwwerk een roodborstje bezig is, een nestje te bouwen. Kwestie van dierenliefde? „Niet eens op de eerste plaats" al dus de aannemer. „De zaak is, dat ik van mening ben, dan wanneer er een „collega" aan het bouwen is, je die niet moet hinderen. Intussen heeft de aannemer nochtans van de vereniging tot bescherming van die ren een pracht-medaille ontvangen. Toen bruidegom en bruid onder de biyde klanken van het orgel naar het altaar schreden, zoem de een enorme byenzwerm de kerk binnen. De bruidegom en niet minder dan vqf en twintig familieleden van het paar werden dermate drastisch door de byen aangevallen, dat zij met spoed naar het ziekenhuis moes ten worden overgebracht om te wor den behandeld. Het trieste gebeuren speelde zich af in een stad in Aus tralië. De pastoor van de parochie verzette de huweiyksmis naar de namiddag. De fotograaf kwam niet meer. Die was afgezegd. Vanwege alle builen en bulten. Tijdens een zaterdag te Amsterdam gehouden buitengewone algemene ver gadering van het Pen-centrum voor Nederland is na zeer langdurige discussies een geamendeerde resolutie aangenomen, waarin het lidmaatschap van het Pen-centrum voor Nederland ontoelaatbaar wordt verklaard, voor hen, die het optreden van de USSR in Hon garije voorstaan, goedkeuren of veront schuldigen. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter de heer Vic tor E. van Vriesland. Van bestuurszijde is na het aannemen van de resolutie meegedeeld, dat de leden, die niet vol doen aan het gestelde in deze resolutie zullen worden geroyeerd, voor zover zij zelf al niet de consequenties daar uit hebben gatrokken. Verscheidene schrijvers zijn uit het PEN-centrum voor Nederland uitgetre den. omdat zij de motie, weliswaar sym pathiek vinden, doch er het onover komelijke bezwaar tegen hebben, dat zij niet een bruikbare regeling bevat, om het PEN-centrum voor Nederland te ontdoen van communisten en leden van communistische mantelorganisaties, met wie zij niet langer in één vereni ging willen blijven. De uitgetredenen zijn: H. G. Cannegieter, Simon Carmig- gelt, Maurits Dekker, E. J. Hannema- van Maasdijk, David de Jong, H. A. A. R. Knap, Henri A. Ett, Adriaan Morrien, Max Nord, M. A. Szekely- Lulofs, Max Dendermonde, J. J. Klant, Manuel van Loggem, Adriaan van der Veen, Reinald Kuipers, H. A. Gomperts, Aart van der Werfhorst, S. P. Huy- gens, Pierre H. Dubois, Max Schu- chart, J. W. Schulte-Nordholt, Jan Spierdijk èn H. Wielek Haarlem, 10 nov. In de leeftijd van 73 jaar is deze week te Bloemendaal overleden de heer Ch. Flemming, oud directeur van de Amsterdamsche Bank- Incasso Bank te Amsterdam. Na lid van de firma Nijpels en Co., en directeur van de Bankassociatie van Wertheim en Gomperts te zijn geweest, werd de heer Flemming in 1937 direc teur van de Incassobank te Amsterdam Toen dit bedrijf op 1 januari 1948 gecom bineerd werd met de Amsterdamsche Bank, werd hij mede-directeur. Op 31 december 1949 werd hij gepensioneerd en tot commissaris benoemd. In februari van dit jaar heeft hij laatstgenoemde functie neergelegd. Ook vervulde de heer Flemming commissariaten van diverse naamloze vennootschappen. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte verast. Het bestuur van de St. Radboudstich- ting heeft dr. W. Weebers te Nijmegen benoemd tot lid van het College van Curatoren aan de katholieke universi- te 12 „Ik vind jou een bovenste beste kerel, Jim," deed hü luidruchtig-joviaal, „in één woord 'n aardige man. Je deugt wel niet voor je werk en die idiote versjes van je duiden wel op seniele aftakeling, en die sme rige stinkpypen van je zün soms niet om te harden en je mag zo nu en dan je vrouw eens slaan en je karakter mag dan niet helemaal vlekkeloos zyn, maar voor de rest ben je een nobel mens. Als ik ooit nog es trouw, mag jü op de bruiloft komen, daar." Shane nestelde zich weer in zijn gemakkelijke houding. „Dank je wel," zei hij geroerd, „ik blijf het een tamelijk rare manier vinden om iemand te inviteren, maar tenslotte kun jy er niets aan doen dat de baker je op je hoofd heeft laten val len." Brennan grinnikte. „Ik heb zo 't gevoel, Jim, dat we de zaak aardig rond beginnen te krygen. Cathy is natuurlijk al een jaar geleden door haar ongure vriendjes op die Burke afgestuurd. Ze heb ben er heel link ruim de tyd voor genomen. Na een jaar hebben die vriendjes gezegd: nou mot 't maar es wezen. Cathy wist natuuriyk ook wel dat Burke soms grote bediagen zo maar in zyn bureau stopte. Op een avond heeft ze een van haar vriend jes, of misschien nog wel meer, meegenomen naar Burke's flat. Eerst is ze met hem bij Atlantic gaan eten, en toen heeft ze gezegd: ga jy maar vast naar huis, Matty, ik kom straks bij je. Weet je wat, ik zal die en die vragen of ze ook nog een poosje komen, dat is wel gezellig. En toen heeft Matty gezegd: welja, jij doet maar, dan ga ik vast. Enfin, laat in de avond komt Cathy dus by d'r Matty. Ze heeft een paar vriendjes meegebracht. Straks komen er ook nog een paar vriendinnetjes, heeft ze tegen Matty gezegd. Die is zich van geen gevaar bewust. Een van de kerels grijpt hem van achteren beet, de ander neemt het gordynkoord en met z'n tweeën hebben die smeerlappen toen die arme Burke ■stomweg gelyncht. En al die tyd staat Cathy er met haar onschuldige ogen naar te kijken. Of nee, zij heeft vast de centen uit het bureau gepikt." Bren nan zweeg. Shane zweeg ook. „Applaus," zei Bren nan. Shane bleef onbeweeglyk liggen. „Slaap je, lieve Jim," vroeg Brennan zachtjes. „Bijna," fluisterde Shane ,„nög z'n sprookje, opoe!" „Dan niet," zei Brennan teleurgesteld, „ik vind het anders een vry redeiyke verklaring." „Zo," mompelde Shane, „vind jij dat. Denk jij nou heus dat Burke zich zo kalm heeft gehouden, toen die twee kerels van jou hem beetgrepen? Die hebben zeker tegen hem gezegd: nou weten we 'n leuk spelletje, Matty. Jü moet op de vensterbank gaan staan, dan zullen wij jou het gordynkoord om je nek knopen en dan zullen we je van die vensterbank duwen. En toen heeft Burke gezegd: hè ja, jongens, laten we dat doen, dat hebben we in zo'n tijd niet gedaan. En toen heeft Cathy gezegd: dolletjes, dan pak ik vast wat kleingeld uit je bu reauHy snurkte minachtend. „Je weet toch, Tom, dat er volgens het rapport geen enkel spoor van geweld was." „Nou nog mooier!" zei Brennan verontwaardigd, „wie van ons tweeën was er zo gebrand op die Cathy, jü of ik? En als ik haar dan de hoofdrol laat spelen in het drama, ga jy de boel belachelijk maken." „Ik maak de boel niet belachelijk, dat doe je zelf. Dat Cathy er de hand in heeft gehad, staat voor my als een paal boven water, maar in jouw theorie geloof ik niet. Ten eerste klopt het niet met de feiten: Burke heeft niet gevochten en bovendien: een man laat zich zo maar niet ophangen. Als het gegaan is zoals jij denkt, moet Burke wel als een razende tekeer zijn gegaan en geschreeuwd hebben. Maar niemand heeft iets gehoord." „Ze kunnen hem bedwelmd hebben." „Dan is hij nog niet op staande voet van de kaart; zelfs in dat geval heeft hij nog wel even de kans om te vechten en te schreeuwen. Hy was een grote, fors gebouwde kerel." „Misschien hebben ze iets in zyn glas gedaan?" „Er is niet gedronken, er stond maar één glaasje." „In elk geval heb ik dat laten onderzoeken," zei Brennan. „En bovendien," ging Shane onbarmhartig verder, „is het me nog niet duidelyk, waarom ze eerst alle moeite zouden doen het geval op een zelfmoord te doen ïyken en dan achteraf nog eens de moeite nemen het lijk te stelen. Met het grote risico van een ontdekking en alle verdere last die ze er van hebben. En dat op een ogenblik als de lykschouwing al zelfmoord heeft uitgewezen." „Je vergeet nog een mogelijkheid, Jim. Namelyk dat de daders van de moord niet dezelfde waren als die het lijk hebben gestolen." Shane antwoordde niet onmiddellijk. Hy begon zorgvuldig een pyp te stoppen. „Je kunt gelijk hebben," zei hij schouder ophalend, „het tegendeel is in elk geval nog niet bewezen. Maar in dat geval zie ik er helemaal geen kop of staart meer aan. Welke waarde hadden Burke en Patterson voor de dieven? De manier waarop ze aan hun eind kwamen, had daarmee niets te maken, want die is bij beiden verschillend. Ze moe ten iets ander& gemeen hebben, al kan ik me in de verste verte niet voorstellen wat. Alleen het feit dat ze niet meer leefden, maar kun jy je indenken dat zoiets een dief aanlokt? En als het hem aanlokt, waarom neemt hy dan juist Burke? By ontdekking loopt hy een prachtkans voor de moordenaar te worden aangezien. Waarom dan niet een andere, eer zaam ontslapen burger? En voor het geval Burke en Patterson helemaal niets gemeen hebben en we hier dus redelijkerwijs gesproken te doen hebben met twee verschillende, geheel op zichzelf staande zakenHij maakte zyn zin niet direct af en rekte zich omslachtig uit: „Heremetyd, wat 'n rot- klussie!" (Wordt vervolgd) Koningin Juliana heeft vanmorgen op paleis Soestdijk de nieuw benoemde staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höp pener beëdigd. Mr. Höppener is meer in het bijzonder belast met de beharti ging van de zaken, welke liggen op het terrein van de jeugd vorming en de volksontwikkeling, de lichamelijke op voeding en de sport, de radio, de tele visie en de pers. Zoals bekend vallen onder de depar tementale afdeling „jeugdvorming en volksontwikkeling" ook de vormings instituten voor de leerplichtvrije jeugd en de sociaal-pedagogische opleidingen. Deze onderdelen hebben enerzijds nau we betrekkingen met de andere secto ren van genoemde afdeling, zodat de staatssecretaris in het te voeren beleid wordt betrokken. Anderzijds behoren zij uit hun aard onder de onderwijs- coördinatie ten departemente, hetgeen medebrengt, dat de minister in laatste instantie met deze onderdelen bemoeie nis zal houden. Volgens opgave van het C.B.S. be droeg het aantal inwoners van Neder land op 1 oktober j.l. 10.924.121. In de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huweiyken 68.035 (vorig jaar 66.617), het aantal levend geborenen 176.881 (vorig jaar 174.776) en het aantal overledenen 63.659 (vorig jaar 60.838). Het aantal immigranten heeft in de eerste 9 maanden van dit jaar 36.645 bedragen tegen 38.265 in de overeen komstige periode van 1955, terwijl het aantal emigranten 46.220 bedroeg tegen 43.087 ■- de eerste 9 maanden van 1955. De „Oranje" van de n.v. Stoomvaart Maatschappy „Nederland" is 8 novem ber van Indonesië vertrokken. Het schip vaart om de Kaap en zal 6 december in Amsterdam zyn. De passagiers geboekt voor de af vaart van 5 december van Amsterdam en Southampton naar Colombo, Bela- wan, Singapore of Tg. Priok zullen eerst ongeveer een week later dan aan- vankeiyk vastgesteld inschepen. De de finitieve vertrekdatum van de eerstvol gende uitreis van de „Oranje" staat nog niet vast. PASSAGIERSSCHEPEN BONAIRE p. 11 Lands End n. Paramaribo. JAGERSFONTEIN 11 te Las Palmas. ORANJESTAD 11 te Plymouth. ORANJE 12 v. Medan n. A'dam. RUYS p. 10 Kaap Santa Maria Grande n. Monevideo. RIJNDAM 12 te R'dam verw. WILLEMSTAD 10 te La Guaira. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN AAGTEKERK 10 te Marseille verw. AKKRUMDIJK 9 te Trinidad. ALAMAK 9 van Montevideo n. Santos. ALMKERK 10 te East London. AMELAND 10 te Kaapstad. BAWEAN 11 te San Francisco verw. BLOEMFONTEIN 9 van Kaapstad naar Prt. Elizabeth. CINULIA 9 van Curacao n. R'dam. COTTICA 9 van Paramaribo n. Madeira. HAARLEM 10 te Antwerpen. KEIZERS WAARD 10 van Gibraltar naar Parijs noodt en noopt op een verschrikkelijke manier tot lopen. Ik heb dat al ver schillende malen ondervon den. Jaren geleden al heb ik eens een hele week lang^ door Parijs gelopen. Zo maar doelloos gelopen. Kris-kraS door de stad. Ik wist ten slotte van geen ophouden meer. Toen ik thuis kwam was ik een wrak. En ook nu weer keerde ik op mijn basis terug met een scheurende pijn in de kuitspieren. Wat is het, dat een mens in Parijs als een soort Ahasverus door de stra ten doet dolen? Ik weet het niet pre cies. Maar het zullen de lokkende ver ten wel zijn. Alhoewel, als mij in Am sterdam een verte lokt neem ik zon der dralen de tram, zo het al niet een taxi is. In Parijs loop ik. Maar er is toch de Metro, zult u zeggen. Jazeker, die is er. En ik moet zeggen dat wanneer er niet gestaakt wordt - het een bijzonder wei-georganiseerd, steeds kloppend vervoersbedrijf is; een ragfijn netwerk van soepel vertrek kende en aankomende treinen. Maar met de Metro gaan is een soort voort gezette manier van lopen. Ik zou wel eens willen weten hoeveel kilometer een gemiddelde Paryzenaar per week in zijn onderaardse gangen aflegt, trap op trap af, in de veronderstelling dat hij het toch maar gemakkelijk heeft. Nu moet gezegd dat de stad gele genheden voor een rustend verpozen in overvloed heeft Meer dan op het eerste gezicht verantwoord lijkt. Ik geloof dat men voor iedere twee Pa- rijzenaars één café heeft gebouwd. Maar het zijn allemaal erg aardige café's. U krijgt er alles op een schotel tje. Uw glaasje wijn en uw pakje Gaulloise. Toen echter laatst een ober een door mij bestelde munt voor de telefoon op een schoteltje aanvoerde, ben ik snikkend in zijn armen geval len. Dat werd mij nét iets te veel. En de knoflook, die werd mij soms ook iets te veel. In Parijs geeft alles en iedereen een knoflook-geur af. En ik moet zeggen dat ik de voorkeur geef aan een gezonde mestlucht. Men had mij verteld: eet zelf knoflook en je ruikt het niet meer. Geloof het niet Ik heb het geprobeerd. Ik heb scha penvlees gegeten, dat opging in een mist van knoflook. Maar toen ik daar na in de volle Metro stapte was het of ik een klap kreeg. Waarschijnlijk rook ik mijzelf. Ach ja, Parijs is een fyne stad. Maar een stad met haar eigenaardigheden. Curagao. KOTA BAROE 9 te Lissabon. KYLIX 9 van Pta. Cardon n. Thamesh. LIBERTY BELL 10 te Pta. Cardon. LOMBOK 9 van Kaapstad n. New York. MAASDAM 9 van Southampton n. Cobh. MENTOR 10 te Pt. of Spain. MYLADY 9 te Nice. NESTOR 9 van Paramaribo n. A'dam. OBERON 10 te Guanta. STAD DORDRECHT p. 10 Dungeness n. Rotterdam. TABINTA 9 van Hamburg n. Galveston. TEIRESIAS 10 te Durban. TIBA 10 te Rosario. VLIST 9 van Baltimore n. R'dam. WESTERTOREN 10 van Ummsaid n. St. Vincent. ZIJPENBERG 9 van Melilla n. IJmuiden. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Vrouw. 9.40 Licht baken. 10.00 Kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 Vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.33 Metro- pole ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 School radio. 14.20 Gram. 14.30 Plattelandsvr. 14.40 Cabaret. 16.00 Zieken. 16.30 Zieken- Iof. 17.00 Jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regerlngsultz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gram. 21.00 Mozart- programma. 21.55 Caus. 22.15 Lichte mu ziek. 22.30 Gram. 22.40 Wereldkamp. dammen 1956. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.15 Gram. HILVERSUM II, 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.20 Gram. VPRO7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Prot. pr. 10.00 Gram. 10.50 Kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en plano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Promenade ork. 13.00 Nws. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gr. 14.40 Schoolradio. 15.00 Vrouw. 15.30 Pianovoordr. 16.00 Orgel en zang. 16.30, Jeugd. 17,30 Nieuwe gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Jeugd. 18.40 Lich te muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Kind. 19.05 Amateurprogr. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Or- gelconc. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.17 Journ. 23.35 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45- 22.00 Filmprogr. ENGELAND, BBC. home service, 330 m13.00 Lichte muz. 16.45 Gram. 19.45 Ork. conc. 22.45 Koorzang. BBC, light programme. 1500 en 247 m 12.30 Lichte muz. 14.00 Lichte muz. 16.45 Mil. ork. 17.30 Variété ork. 18.00 Dansmuz. 19.00 Lichte muz. 22.00 Ork. conc. 23.20 Swingmuz. 0.15 Swingmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m12.00 Lichte muz. 13.15 Lichte muz. 16.00 Amus. muz. 17.45 Dansmuz. 23.30 Orgelconc. 0.10 Ork. conc. FRANKRIJK, nat. progr. 347 m: 12.30 Romantische muz. 13.55 Gram. 14.05 Pl anorecital. 18.30 Kamermuz. 20.00 Gram. 21.00 Klass. muz. 23.15 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram, 15.45 Gram 16.02 Orgel en piano. 16.30 Gram. 17.10 Ork. conc. 19.40 Gram. 21.00 Klassieke muz. 22.15 Polyfone muz. 484 m 12.00 Gevar. muz. 13.10 Lichte muz. 14.45 Omr. ork. 15.20 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.10 Gram. 20.00 Gram. ENGELAND, BBC, uitz. v. Nederland. 17.45-18.15 Nws. Londens Radiodagboek. Vraaggesprek met onze luisteraars Boe ken en schrijvers. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30-17.30 V. d. kind. en progr. overz. 20.00 Journ. 20.15 Vragenspel. 21.05 Die politische Drehbiine. 21.30-22.00 Docu mentaire. BELG. TELEVISIEPROGRAMMA Franse uitz.19.00 V. d. jeugd. 19.30 Club der uitvinders. 20.00 Act. 20.35 Do mino. HiernaWereldnws. Vlaamse uitz.18.45 Testbeeld. 18.55 Muz. 19.00 Openingsbeeld. 19.01 V. d. jeugd. 19.31 De Liberale Gedachte en Actie. 20.00 Nws. 20.30 Interview. 20.50 Speelfilm. 22.20 Journ. en nws. HOGE PRIJZEN ƒ35.000 15013 ƒ5000 5581 ƒ2000 20234 ƒ1500 10578 15029 ƒ1000 4720 4918 6574 11280 19541 400 1251 2959 3123 5009 5995 6094 7854 8777 8906 9238 10310 13002 14329 19659 20182 200 1906 2536 3091 3801 3840 4729 4787 4960 4974 5104 5877 592b 6201 6249 6372 6725 7162 7598 7625 8012 8150 8275 8659 9612 9863 9913 8931 10045 10364 10684 11361' 11598 11797 12008 12107 12153 12281 13775 13875 13907 14274 14812 14952 14981 15881 15948 15957 16022 16358 16486 16572 17517 17522 17805 17856 18104 18411 18426 18443 18828 19082 19084 19163 19396 19498 19685 19925 20351 20871 21015 21121 21511 21608 21780 21966 PRIJZEN VAN 60. 1004 008 026 045 052 102 176 204 242 262 694 778 790 292 313 343 392 424 478 512 532 592 602 890 895 896 626 673 687 689 708 733 736 759 763 831 985 853 872 942 994 13026 030 039 2032 046 052 064 089 118 154 166 173 248 199 225 256 341 343 352 385 417 421 429 528 562 569 302 373 404 578 597 624 674 693 702 711 713 720 750 729 735 753 762 777 795 797 816 826 829 871 881 891 959 963 971 923 949 13064 094 105 30u5 019 035 149 212 224 240 310 431 443 319 323 331 471 475 477 478 497 505 514 536 590 595 526 565 570 600 620 672 678 730 607 608 609 638 641 687 818 838 839 14008 023 039 848 875 979 157 158 191 4033 036 113 140 141 142 152 157 183 207 350 359 364 256 288 301 313 319 347 369 398 517 522 529 533 522 556 558 627 638 677 684 688 696 770 627 632 639 784 798 809 823 882 900 914 921 934 958 841 864 866 980 089 15031 046 053 5071 096 100 112 114 140 144 183 189 248 267 308 198 217 233 271 300 310 316 367 398 415 423 462 466 419 476 509 524 532 551 553 642 660 692 574 587 613 713 723 727 750 842 852 864 910 928 982 739 742 774 997 922 930 947 6007 063 078 094 134 158 210 219 223 242 16002 009 066 259 175 197 233 289 309 330 389 410 490 531 589 620 660 455 483 520 728 733 751 754 760 780 785 799 815 874 695 721 750 903 927 17046 047 055 7012 015 070 128 149 168 190 228 287 312 331 347 351 327 359 370 398 412 422 428 443 454 461 430 535 561 471 486 489 491 523 527 568 579 624 648 748 753 811 672 716 725 740 770 849 872 895 899 921 18020 049 059 924 973 990 328 335 367 8010 019 051 074 136 157 166 174 197 206 496 503 511 222 235 269 289 311 353 373 386 417 463 731 744 774 469 473 533 534 569 634 656 708 711 717 883 918 939 727 764 836 861 864 874 890 893 924 940 19002 066 081 994 211 258 298 9004 017 043 088 089 092 118 140 167 169 429 441 454 170 585 588 639 174 217 247 309 320 328 330 385 393 397 750 .763 773 417 420 431 440 448 463 477 478 516 517 913 972 529 536 564 588 594 653 664 671 703 716 30012 026 047 726 739 806 810 849 871 963 968 993 271 300 310 10030 049 074 082 112 138 175 202 233 444 528 540 284 291 301 353 357 376 392 394 401 433 731 749 756 458 503 528 534 541 551 588 629 676 754 994 756 793 856 868 972 976 981 989 31003 029 034 11092 043 141 148 170 192 201 203 227 233 224 235 277 241 4(i4 490 496 254 296 339 354 373 380 440 458 460 475 652 665 668 489 519 522 533 589 593 634 644 675 687 908 917 042 257 415 757 978 123 384 593 742 046 238 396 535 677 879 056 336 475 623 777 966 067 235 528 774 057 366 576 818 071 423 537 811 940 114 317 463 652 792 120 261 439 790 989 161 407 602 799 050 247 477 539 690 906 089 347 498 655 835 969 073 238 574 779 077 378 606 838 227 435 546 824 972 319 468 660 802 136 147 150 166 182 270 286 288 291 300 471 481 667 703 727 793 798 896 908 940 180 205 424 432 649 658 801 851 078 084 264 290 483 494 546 578 704 734 916 943 136 180 356 375 508 672 676 874 883 124 148 291 295 643 648 791 892 089 109 380 385 609 624 843 968 249 268 445 18 558 629 848 858 993 164 182 328 329 496 548 662 689 812 817 238 246 289 472 473 480 664 665 669 882 889 972 085 106 154 293 308 332 511 519 520 587 598 609 767 789 801 953 182 210 212 380 391 399 511 535 547 681 686 689 888 897 916 150 167 169 324 360 444 671 677 687 954 966 987 112 213 217 388 396 414 628 650 728 276 305 322 474 485 494 636 639 655 871 874 882 187 193 204 373 394 420 560 575 580 697 698 718 842 851 899

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4