Tienduizenden worden weggevoerd De arbeiders hervatten het werk niet; leiders uit functies ontzet Zoetwatertoevoer naar Port-Said gesaboteerd Mijnen in toegangswegen tot de haven van Te schriel beleid Aanval op NATO- landen betekent zelfmoord Hammarskjöld weigert Hongaren in Rome te ontmoeten Toestand in Djakarta „kritiek" Het weer Afgewezen „Zuivering" Geruchten Bevoorradingskanaal lek gemaakt Generaal Gruenther onderscheiden met Grootkruis Oranje Nassau Brazilië stelt een wereld-politie macht voor Tsjechen naar Hongarije Vierling te Velsen m MORRIS (te/joieycu Ly! ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 e 80ste JAARGANG No. 26758 MMf isi '.itiiH tiÉS Garnizoen in kazernes teruggeroepen *nfj'iidimfnniinftuaMMWE JWTOR-BROMFIETSKLEDING Weinig wind ANTON hunink Prins Rainier en prinses Grace terug in Monaco Sociaal commentaar Om laatste verzetshaarden op te ruimen Britse journalist op Cyprus gedood Een der kinderen overleden Geen winnaar m&m mmmma Verzetsstrijders bevrijden uit Hongaren trein naar de Sovjet-Unie In het station van Celled, ten zuid- Boedapester die hij heeft gesproken hem r?sten van Boedapest gelegen, hebben vertelde getuige te zijn geweest van «'steravond Hongaarse partisanen meer massa-arrestaties in de hoofdstad. Deze duizend gedeporteerden uit 'n trein correspondent berichtte onder andere ®evrijd. De verzetsstrijders hadden te- dat een vrouw die geheel overstuur zijn oren het station bezet en de spoor- hotel, het Duna-hotel, binnenrende, hem "aan geblokkeerd. Toen de trein in het zei dat ze studenten door de Russen d<?tion Jot stilstand kwam omsingelden uit de huizen had zien sleuren. Parti«anen hem en bevrijdden op el- In sommige delen van het land wordt Uit a gepakte gezinnen, van Boedapest, gesaboteerd. Arbeiders hebben de rails ti e wagons. Volgens onofficiële schat- ten noorden en ten oosten van de hoofd- üit i? Ioopt ',et aantal Hongaren dat stad opgebroken en de elektronische WorHf0ngar''e naar Russische kampen apparatuur van de spoorwegen vernield, den r» gedePorteer,'> in de tienduizen- waardoor de treinen niet meer kunnen ln De correspondent van United Press lopen. Dit is onder meer in de nabü- edapest heeft meegedeeld dat elke heid van Zahon gebeurd. De militaire commandant van Djakar- 'a< majoor Djuhro, heeft vandaag ver aard, dat de toestand in de Indone- *'sche hoofdstad „kritiek" is en dat het ^arnizoen van Djakarta naar de kazer- es is teruggeroepen om voorbereid te op moeilijke gebeurtenissen. Tege- 'ikertijd hebben de chefs-staf van de "donesische strijdkrachten een beroep fh^aai> 'lun ""dergeschikten de mi- laire discipline ter wille van de een- e'd in de strijdkrachten te handhaven. r "Pedoman" meldt intussen, dat gene- cu, "aajoor Nasution de twee provin- ijrf? commandanten, die hem telegra- tev hebben verzocht zijn maatregelen do 1 twee van samenzwering tegen da regering beschuldigde kolonels onge- hun te maken> zal ontslaan wegens w n mmenging in deze kwestie. Pedo- h bericht voorts, dat donderdag een on+ e poging is gedaan Nasution te "•voeren. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 ftRO. B0LS1R. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur) s JV.cranderlijke bewolking met plaat- q''Jk mist. Iets lagere temperaturen, verwegend zwakke wind. Zondag: °n: 8.07-16.47 Maan: 16.57-8.16 Maandag: 8.09-16.46 Maan: 17.50-9.24 Advertentie "J'51 u vandaag niet iets op "°°dschappenlijstjeStaat A ^nton Hunink worst op...? nders mist u watdie sappige, Dse' knappende échte Gelder- RookworstAan 't loodje ziet at de échte koopt. Hoe verser boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Van betrouwbare zijde te Boedapest is vernomen dat de Hongaarse arbei dersleiders die donderdag en gisteren met premier Kadar hebben beraad slaagd over een beëindiging van de al gemene staking uit hun functies zijn ontzet. De arbeiders verkiezen hen niet langer als leiders te beschouwen. Zij zouden namelijk de staking willen voort zetten, terwijl de leiders er na de be sprekingen met de Hongaarse premier bij de arbeiders op aandrongen het werk te hervatten. Kadar beloofde de arbei dersleiders dat lij zou onderhandelen over de terugtrekking van de Russische troepen. Deze terugtrekking zou in drie stadia worden uitgevoerd: eerst naar de kazernes, vandaar naar de grote bases en tot slot naar de Russisch-Hon- gaarse grens. Ook beloofde hij te onder handelen over een coalitieregering. De Hongaarse intellectuelen hebben tegen hervatting van het werk geadviseerd. Want zouden de arbeiders eenmaal aan het werk gaan. dan zou het willicht niet mogelijk zijn ze later opnieuw tot een algemene staking te brengen. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, heeft het Hongaarse aanbod om regeringsvertegenwoordigers naar Rome te zenden om daar met hem te spreken over hulpverlening, van de hand gewezen. Hammarskjöld heeft de regering in Boedapest laten weten, dat hü de met de Hongaarse minister van buitenlandse zaken begonnen be sprekingen in New York zal voortzetten. De secretaris-generaal was wel gaar ne naar Boedapest gegaan, maar de Hongaarse regering voelde daar niet voor. In ingelichte kringen is gisteren ln Boedapest vernomen, dat de regering een begin gaat maken met de ver wijdering van officieren uit het leger, die tijdens de opstand tegen de Rus sen gevochten hebben. De minister van defensie, Münnich, heeft alle offi cieren opgeroepen een document te ondertekenen, waarin zij verklaren dat inroepen van de hulp der Sovjet-troe pen nodig was wegens het gevaar van een „contra-revolutie", aldus deze kringen. Veel hoge officieren zouden het document nog niet getekend heb ben. Dr. Thomas Pasztor, een lid van de Hongaarse revolutionaire raad, ver klaarde gisteren te Parijs tijdens een persconferentie, dat 3.000 Russische mi litairen en 60 tankbemanningen zich tij dens de Hongaarse opstand bij de par tisanen hebben aangesloten. Van deze Russen zou een „groot percentage" naar Oostenrijk zijn gevlucht toen de Sovjettroepen Boedapest voor de tweede maal en toen definitief binnenrukten. In Wenen doen hierover inderdaad ge ruchten de ronde, maar officieel is niets bekendgemaakt over Russische vluchte lingen. (U.P., Reuter, A.F.P.) Prins Rainier III van Monaco en zijn echtgenote prinses Gracia zijn gisteren in Cannes teruggekeerd van een be zoek van twee maanden aan de Ver enigde Staten. In de zwaar gehavende steden van Hongarije is een betrekkelijke „rust" weergekeerd onder de druk der Sov jettroepen. Op de vitale punten heeft de Russische legerleiding tanks gesta tioneerd, zoals voor het stadhuis van Györ, dat eens het hoofdkwartier van de verzetsstrijders was. De onderste van deze uit Hongarije gesmokkelde foto's geeft een beeld van de eens zo vermaarde Franz- Joseph-ring in Boe dapest. Opvallend is het ontbreken van enig verkeer in de zwaar ver minkte stad, waar het verzet on danks de enorme overmacht nog steeds niet schijnt te zijn gebroken Het Foreign Office heeft gisteren zei, dat het niveu van het water gis- meegedeeld, dat saboteurs op gebied, teren gevaarlijk daalde aan het einde dat in Egyptische handen is, het enige van het zoetwater-kanaal in Port Said, water-toevoer-kanaal van Port Said in Dit kanaal brengt water van de rivier de nacht van donderdag op vrijdag lek de Nijl bü Cairo naar de droge Suez- hebben gemaakt, blijkbaar om de En- kanaalzone. De officiële mededeling gels-Franse troepen, die de stad bezet van schade berokkend aan het zoetwa- houden van watertoevoer af te snijden, terkanaal werd gepubliceerd kort na- In officiële kringen heeft men in dit dat de secretaris-generaal Dag Ham- verband opgemerkt.dat men deze daad als marskjöld in Cairo was aangekomen een schending van de wapenstilstand in voor besprekingen met president Nas- het Midden-Oosten zou kunnen beschou- Ser over de installatie van de politie- wen. Een woordvoerder van het Brit- macht der Verenigde Naties, se ministerie van buitenlandse zaken Te Beiroet in de Libanon hebben delegaties van een achttal Arabische landen drie dagen lang geconfereerd. De delegaties stonden onder leiding van de respectievelijke staatshoofden en de besprekingen gingen hoofdza kelijk over de Israëlische aanval op Egypte en het Frans-Engels politio neel optreden in Egypte. Op de foto boven ziet men v. I. n. r. koning Fei- sal van Irak, koning Ibn Saoed van Arabië, koning Hoessein van Jorda nië, de Syrische president Koewatly en de Libanese president Chamoen. Op de foto beneden de Egyptische delegatie, bestaande uit Mahmoud Riad (links), de Egyptische ambassa deur in Syrië, en Abdoel-Hamed Cha- leb, de Egyptische ambassadeur in de Libanon. In een andere verklaring van de Engelse Admiraliteit wordt gezegd: ..Er is bericht ontvangen, dat de Egyptische autoriteiten bevolen heb ben in de toegangen tot de haven van Alexandrië mijnen te leggen." Alexandrië is de voornaamste ha ven van Egypte aan de Middel landse Zee en de voornaamste basis van de Egyptische marine. Volgens Egyptische berichten was deze week daar juist het handelsscheepvaart- verkeer hervat. Generaal Stockwell, commandant van de Britse troepen in Port Said, heeft meegedeeld, dat de geallieerde autori teiten zijn begonnen radio Cairo te sto ren omdat deze zender de wildste ge ruchten verspreidt, die onrust onder de bevolking wekken. Zo werd verteld o.a. dat de Britten waren begonnen Port Said te bombarderen om het verzet te smoren. Volgens een ander bericht van radio Cairo hadden de Russen gezegd, dat de Britten mensen op straat dood schoten. De meeste Egyptenaren zün ervan overtuigd, dat het Egyptische le ger de overwinning heeft behaald en dat de Britten om een bestand hebben moe ten verzoeken. De Verenigde Naties te New York hebben bekend gemaakt, dat behalve de categorieën troepen die reeds voor de V.N.-politiemacht in Egypte zijn be stemd, ook Joegoslaven, Indiërs en Zwe den naar Egypte zullen gaan. Een Joe goslavische „voorhoede" van 44 officie ren en manschappen is vanmorgen in Joegoslavische vliegtuigen direct met materieel en al naar het Aboe Sweir vliegveld in Egypte gevlogen. Het tota le Joegoslavische contingent zal 703 man omvatten, waaronder twee com pagnieën pantserwagens, waarom ge neraal Bruns zeer nadrukkelijk heeft gevraagd omdat pantserwagens onmis baar zijn voor patrouillediensten. Verder zullen de Joegoslavische troepen een uitgebreide compagnie technische troe pen omvatten. De Britse Admiraliteit heeft gisteren meegedeeld dat er zich, behalve de ne gen reeds gemelde, nog 20 scheeps wrakken in het Suezkanaal tussel El Cap en Suez bevinden. Er zouden ook nog 20 wrakken in het havengebied van Port Said zijn. Volgens de Admiraliteit zou het werk in de haven van Port Said voortgaan om „de bruikbaarheid van de havens te verbeteren". Een vijftien ton wegende drijvende kraan is gedeeltelijk gelicht en een zandzuiger is waterdicht gemaakt om hem uit de voornaamste vaargeul te hunnen krijgen. De Admiraliteit ver klaarde, dat veel van de tot zinken ge brachte schepen bergingsvaartuigen, baggermolens en hoppers zijn. (U.P., Belga, Reuter, A.F.P.) (Van een bijzondere medewerker) Wanneer de minister van Sociale Zaken in de Tweede Kamer het woord moet voeren, heeft het speciaal voor de economisch minder- draagkrachtigen zin om extra te luis teren. In heel veel gevallen immers zal het verhandelde hun directe belangen raken. Al geruime tijd hebben we ten aan zien van minister Suurhoff een wat on prettig gevoel. Het lijkt soms of zijn beleid door een al te grote voorzichtig heid wordt gekenmerkt. Deze week had dit zelfs tot gevolg, dat zijn eigen par tijgenoot, de heer Van Lienden, hem rechtstreeks beschuldigde van krente righeid. Het is merkwaardig! Als een socialist achter de regeringstafel plaats neemt, is het of men plotseling met een ander mens te doen heeft dan toen hij nog vanaf de normale spreekplaats van de Kamerleden het woord voerde. Het eerste geval, althans het duidelijkst sprekende wat de heer Suurhoff be treft, was de discussie rond de aanpas sing van dé particuliere pensioenen bij de nieuw in te voeren algemene ouder- domsverzekering. Bekend is, dat de heer Suurhoff zich toen tegenover het veel royaler K.V.P.-standpunt zó hardnek kig heeft verzet, dat hij zelfs dreigde om, wanneer de K.V.P. het standpunt zou handhaven, waardoor een veel ge ringer aanpassing aan de nieuwe alge mene ouderdomswet zou worden be reikt, hü geheel de nieuwe ouderdoms wet voor nieuw kabinetsberaad zou terugnemen. De verantwoordelijk heid voor dit risi co mochten de ka tholieken niet ne men en dus zwichten zij, „niet voor de argumenten van de minister, maar voor diens macht." Het laatste gedeelte van deze zin is een letterlijke aanhaling van het betoog, dat de heer Hazenbosch deze week had opgezet om (Vervolg op pagina 7) Toi f SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 HDonnementer, 20800 Postgiro 143480 JJkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Jkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 I*. Telefoon 5790 fectie; 0. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimetef- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, 12.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J> uur 's avonds tel. 21544. Cyro de Freitas-Valle, de Braziliaan se gedelegeerde bü de Verenigde Na ties, heeft gisteren in een toespraak ter inleiding van het algemene of poli tieke debat in de Assemblee voorge steld, een wereldpolitiemacht der Ver enigde Naties in het leven te roepen, die de besluiten van de volkerenorgani satie krach kan bijzetten. De Brazili aan deed tegelijk een praktisch voorstel: „Het zou wellicht raadzaam zijn als de Algemene Vergadering zekere maatre gelen goedkeurde die het mogelük ma ken dat ieder land dat lid is van de V.N. permanent een of meer eenheden beschikbaar houdt voor de Verenigde Naties Volgens het te Wenen verschijnende blad ..Neuer Kurier" hebben de regeringen van Hongarije en Tsjecho-Slowakije een over eenkomst gesloten, op grond waarvan Tsje- choslowaakse strijdkrachten zullen helpen bij het opruimen van de laatste verzets haarden in Hongarije. Tot dusver zouden er nog geen Tsjechoslowaakse troepen in Hongarije zijn aangekomen, doch de re gering te Praag zou wel zware artillerie aan de Slowaakse grens ter beschikking van de regering-Kadar hebben gesteld. Volgens het Weense blad heeft dit ge schut vrijdag Rabafuezitoe aan de Donau beschoten. Angus Macdonald, de correspondent van het Engelse weekblad „The Spec tator", is gisteren in Nicosia op Cy prus het slachtoffer geworden van Cy priotische scherpschutters. In een cantine van een Brits militair kamp in de buurt van Paphos in het westen van Cyprus zün zeventien Brit se militairen door een ontploffing ge wond. Men vermoedt dat het ee ntüd- borr. was. Vanmorgen vroeg is in het Antonlus- ziekenhuis te IJmuiden-Oost een vierling geboren, vier jongens. Een van de kin deren, die slechts 500 gram woog, werd dood geboren. De andere drie wegen resp. 900, 1100 en 1100 gram. De moeder, mevrouw M. L. G. v. d. Ham-Schilder uit de Van Rijswijkstraat 43 te Velsen-Noord, is 43 jaar oud en heeft reeds dertien kinderen, acht jon gens en vijf meisjes, onder wie een twee- iing. het leven geschonken. Zij maakt het I goed. I (Van onze Haagse redacteur) Om de betekenis van de NATO te meten moet men zich eens indenken, dat de crisis, die wij zopas hebben meegemaakt, in 1950 was ontstaan. Dan zou er i re vrees zijn geweest. Toen stonden wij onvoorbereid tegenover agressie nu niet meer. Dit zei generaal A. M. Gruenther gisteren te Den Haag in een tegenover de vertegenwoordigers van de publiciteit met grote overtuiging af gelegde verklaring. De generaal, die zojuist van Soest- dük kwam, waar hij door H. M. de Koningin was onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau, zei, dat men zes jaar gele den geen verdediging had in het wes ten en ook geen gemeenschappelijke conceptie voor die verdediging. Onze kracht is thans 45 maal zo sterk als toen en in 1957 zullen wij sterker zijn dan bü de oprichting van de NATO als doelstelling gold. Zeker, er zijn nog gebreken in de defensieve kracht van het westen, maar het is een betere situatie wanneer men die onderkent dan wanneer men eraan voorbügaat. Door een nieuw concept voor de be wapening, dat in 1954 werd goedge keurd, konden wü met minder divisies volstaan, maar het zou een illusie zün te menen, dat er nu nog een verdergaande vermindering kan plaats vinden. Het doel van de NATO is een oorlog te voorkomen, aldus spreker. Wij moe ten zo sterk zün, dat het van een tegen stander een te grote inspanning zou vergen ons aan te vallen. De generaal gebruikte verschillende duidelük spre kende beelden, waarbij hij de NATO o.m. vergeleek met een hoogspannings installatie, waarop staat „Pas op. Ge- vaarlük" wie er niet aankomt heeft niets te duchten, wie het wel doet zal de gevolgen ondervinden. Wü moeten in staat zün tot een vergeldingsaanval over te gaan en de wil hebben het vergeldingswapen bü een aanval ook in derdaad te hanteren. Onze luchtstrüd- krachten zün zo verspreid, dat bü een overval bü verrassing op de vliegvel den het toch niet mogelijk zal zün het potentieel te vernietigen. Een belangrük element is, dat een aanval op een der NATO-partners een aanval op allen be tekent. Wanneer men in 1939 een der- gelük verdrag had gehad, was de twee de wereldoorlog voorkomen. Wü willen, aldus spreker, geen derde wereldoorlog; laat ons niet vergeten dat er in zo'n oorlog geen winnaar meer zal zijn. Wij willen ons echter wel verdedigen en zolang de tegenstan der ermee moet rekjuien, dat een aan val gelük staat met zelfmoord, zal die verdediging efficiënt zün. De waarde van de NATO kan men duidelijk afme ten uit het feit dat de Sovjet-Unie er alles aan gelegen is deze organisatie te ondergraven. Generaal Gruenther wees erop, dat de militaire bevelheb ber van de NATO niet op eigen gezag kan beslissen. Bij een werkelijke aan val moet de raad van ministers va» de NATO besluiten of een vergeldings aanval met het atoomwapen noodzake lijk is. Het gaat hier om een beslis sing van politiek karakter. Inmiddels zal na de gebeurtenissen van de laatste weken opnieuw bestudeerd moeten wor den hoe men politiek en militair tot een snelle reactie kan komen. De generaal wees er tenslotte op, dat gestreefd wordt naar een verdedi ging zo dicht mogelijk bü het IJzeren Gordijn en dus niet meer op de Rün.- IJssellinie. Om deze „voorwaartse" verdediging te realiseren moet men ech ter over de nodige krachten beschikken, waarmee spreker doelde op de nog ont brekende Duitse divisies. Generaal Gruenther, die achtendertig jaar militair is geweest, legt op 20 november zijn commando als geallieerd opperbevelhebber in Europa neer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1