Voor „Alberdingk Thijm" is 1956 een merkwaardig en belangrijk jaar Het hart op de tong ÏYXÏ Voorbereidingen ter ophoging van de spoorbaan te Heemstede ten einde DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Expositie „Kunst Zij Ons Doel" in Huis Van Looy Met Koning Midas" in Haarlems Landjuweel H Nell Herbert Adjudant H. L. Spee overleden Weinig markants in een groot passe-partout I 18000 50 jaar getrouwd In de winter wordt doorgewerkt Bekend politieman in Haarlem L Autorijschool 13000 Zilveren voorzitter Haarlems werkcomité voor Hongaarse vluchtelingen SLEUTEL WEG? OOSTELIJK HULPSPOOR KOMT VANNACHT IN GEBRUIK EEN GOED PORTRET foto-atelier pi— M Ernstig ongeluk op de Bentveldseweg „Iwanow" voor Geloof en Wetenschap ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 Posfzegelaufomaat ,DE SLEUTELSPECIALIST" Echtpaar P. de Graaff Van der Kroft L. Voorstraat 13 Tel. 11178 Katholiek Vrouwengilde Haarlem ifi '<0 oV' orl»1 Voor de katholieke Rederijkerskamer Alberdingk 1 hijm te Haarlem mag 1956 in velerlei opzicht een belangrijk en merkwaardig jaar genoemd °rden. De Kamer viert dit jaar verschillende hele etl halve jubilea, is de hoge eer te beurt gevallen ede te mogen dingen in het Nationaal Landjuweel 'ngesteld ter gelegenheid van de tweehonderdste eridag van Pieter Langendijk en Iaat daarenboven 'jn verouderde Studio in de Lange Wijngaard- j^raat verbouwen. Koning Midas van de bekende Bra- ,a.ntse letterkundige Jan Naavkens heet het aantrek- e,,jKe spel. dat 1 hijm volgende week dinsdag- en oensdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg zal ''Pyoeren als bijdrage in het Landjuweel. Het 65- at'8 bestaan van de Kamer wordt hiermede herdacht, *VenaIs het 25-jarig lidmaatschap van Joop Kruyver, we voorzitter, die in Koning Midas de titelrol speelt, j r 2iin nog twee andere ..officieuze" jubilarissen. Jan Jas van Dijk en Jan Leeflang, zonder wie Thijm on- er>kbaar zou zijn. die hun b5-jarige toneeljubileum v'eren. „Koning Midas is hèt stuk om mee te jubileren l^sent het Thijm-bestuur. „Ook al zou er geen Land- •hweel zijn voor ons, dan zouden wij het toch ge teeld hebben Wanneer dit spel volgende week zal ^rden opgevoerd, is dit voor de Rederijkerskamer de pkroning van wekenlang repeteren onder vaak moei- 'ike omstandigheden. Op 22 juni van dit jaar begon ^S'sseur W im Bary met de repetities, die evenwel (.?'Tloeibjkt of onderbroken werden door de vakantie- 'Jd en die later door de studioverbouwing in ^schillende, toevallig beschikbare lokaliteiten moes- en Worden geïmproviseerd. Medea, het nichtje van koning Midas, die hem tenslotte voor de ondergang behoedt, repeteert in haar gewone kleren. Maar haar concentratie is er niet minder om. J0o® Voorzitter van Alberdingk Thym, le,. -Kruyver, viert zijn zilveren jubi- A.lid, van de r-'k- rederijkers- mer Als lid en als voorzitter heeft SrL werk verzet, maar het meest spectaculair zyn toch wel de talrijke 'a'len, die hij heeft gespeeld in de loop *an die 25 jaar. Vóór die tijd was hij A®rigens al zestien jaar verbonden ge lest aan het gezelschap van de St. Jo nggezellen. hoVan de talloze rollen, die hij gespeeld e®eft, noemen wij Don Quichote, Fer- ®gut. Elckerlyck. Ridder Valentijn in li^atrijs", Monsieur Anselme in Mo- L re s „De Vrek". Met Martien Dul- Merf'n- "Naar het Volle Leven" ver start hij de eerste prijs in het Zilver- sr>eo?Sncours te Schoonhoven. Voorts 'an» hij Vader Deleu in „Kruisweg Ariff de Stad" van Henri Brochet, Marl "Liefdelessen" van Molière, t>ipv y 'n i.Marley en Scrooge" van !r,i- ans, James Winter in „Het witte tige P van de familie" en zijn prach tig. Prof. Thompson in „De wereld geen wachtkamer" van Maurits jj,ker, dit voorjaar, ho» n de eigen vereniging werkte hij ioqL,*1}66 in ,.De vrijheid vlagt" als ko- begt van Duvenvoorde bij het 700-jarig lil ?fn van Haarlem, ais De Meester WvWet Schouwtoneel der Wereld" van >.V»rfron' als Willem van Oranje in lil aer des Vaderlands", als Ripperda der"Achter wallen en poorten", dat on- iti Qauspiciën van het Beneluxcomité eg fstende in België werd gespeeld, gop Koning Ferdinand V van Ara- 'n „Dorp in opstand", een voor- ipcht.? in het Bloemendaalse open- ^"ttheater. ^fiiv,sda8 en woensdag speelt Joop Van Xer de titelrol in „Koning Midas" ThyjVan Naaykens, dat Alberdingk *eg als jubileumstuk heeft uitgeko- JfSfy tr öezc rubriek geplaatste BRIE- i^onZT LEZERS vallen buiten de ver- »Ï9e*0J*~s*Uk7ietd der Redactie. Anoniem öd.) brieven worden terzijde ge- le^dsf^tzegelautomaat in de Spaarn- dPKg A] at Is ve'e malen defect of maar ik zag nocb Ia. tg .IC „„„V-, rfiihl,gjjjg tpr,,r, Cnmc klappen voorschijn, die klappen PoS)UsltLrPeerder malen, heb ik er een k\vaeSeu!n8eworpen, maar ik zag nocb 'aw*1 or noch dubbeltje terug. Soms Gi^ta' r, hiet harde klappen en veel hiet >ognrt postzegel te lïiijj! •van?d hielpen ook al zai a 'lübKkreeg geen postzegels en keg e P.'j was ik kwijt. Hopelijk de zaak eens onderzoe- P. N. Aerts Oostvest 40 rood, Haarlem. VgN^ift de n de ger.yan de redactie De klacht bian^-egpi®1, Aerts geldt niet alleen Zijn °ok j'oniaten in het algemeen, du-,,,?' heel openbare telefoons. Er ®cht en in Xla,; dnbbedtjes nutteloos ver- P.T Xf niet LI, aPParaten. Wij zouden Pühi-Win„ alleen de schuld aan de sg7';ek, iat geven> maar ook aan het tom S°ed ephLaXk de apparaten als berealcn hebben'nn (°Ver siSarettenau- e'kt,..) en ons nog geen klachten fi Adu»rtentt« Voor zijn bijdrage aan het Landjuweel heeft de Kamer haar keuze op het stuk van Jan Naaykens laten vallen, omdat men met het spelen van werken van deze Brabander de grote man van de Groot-Kempische Cultuurdagen in Hilvarenbeek reeds eerder veel succes heeft geboekt. Vorig jaar be haalde Thijm nog een eerste prijs met „Kapitein Venpn" van Naaykens in een toneelwedstrijd. Wim Bary, de welbe kende regisseur van de KRO-televisie heeft reeds eerder Koning Midas ge regisseerd voor de televisie. Hoewel de repetities van Thijm, door de studio verbouwing, vaak onder nogal ongewo ne omstandigheden moeten gehouden worden, heerst er, dank zij de bezielen de leiding van Wim Bary, steeds een bijzonder prettige en gezellige sfeer. Er wordt hard gewerkt om van het prachtige aan de Griekse mytholo gie ontleende costuumstuk een zo gaaf mogelijke voorstelling te geven. De muziek bö Koning Midas is spe ciaal voor dit spel geschreven door Jur- riaan Andriessen en wordt onder lei ding van de componist uitgevoerd door het Utrechts Stedelijk Orkest. Deze mu ziek, die de sprookjesachtige, dikwijls zeer beklemmende en soms ook uitbun dig vrolijke sfeer van het spel onder streept, Is reeds gebruikt bij de opvoe ring voor de televisie. Wanneer Koning Midas echter in de Stadsschouwburg wordt opgevoerd, zal dit de eerste zaaluitvoering van de muziek zijn. Van deze muziek is ten behoeve van de re petities een speciaal werkbandje ge maakt, dat door een kundige technicus naar believen wordt afge Voor de geluidsversterker in de Stadsschouw burg zal een gloednieuwe band in ge bruik genomen worden. Aan de opvoe ring door Thym van Koning Midas verleent een balletgroepje van acht meisjes speciaal hiervoor gevormd door Henny Meyers zijn medewer king. Daar de rederijkerskamer onder haar leden geen slaven kent, en deze niettemin in het stuk voorkomen, is hiervoor een viertal figuranten aange trokken. Deze week werd voor het eerst met ballet en met slaven gerepeteerd. Maandagavond zal een costuumrepeti- tie gehouden worden. De klassieke cos- tuums yoor Koning Midas zijn ontwor pen door de firma Henny Doornink uit Arnhem en de spelers zullen gekapt en gegrimeerd worden door de firma Mi- chels. Koning Midas zelf heeft zijn „hoofdstel" de ezelsoren, waarmede zijn hoofd als straf van Apollo ontsierd is reeds eerder om hieraan te ge wennen, laten komen. De boosaardige sater Silenus repeteert sinds enige tijd op paarden- dan wel bokkenhoeven, een strijdvraag waaromtrent de spelers het conform hun tekst oneens dienen te zijn. Dinsdagmiddag is de generale repetitie in de Stadsschouwburg en daarna „moet het gaan", zoals Wim Bary vertelt. En gezien de vele repe tities en het „naar het stuk toe groeien" van de spelers zal dit ongetwijfeld be waarheid worden. Op vrijdag 22 juni begonnen de eerste leesrepetities voor Koning Midas. Repeteren Minstens een maal per week kwamen de speleers bijeen, aanvankelijk in de stu dio van Thijm in de Lange Wijngaard straat, waar zD na enkele weken reeds doordat de verbouwingswerkzaamhe den inmiddels begonnen waren in een ontakelde ruimte moesten repete ren. De studio behoefde dringend een ingrijpende verbouwing en modernise ring. De kosten voor dit alles zijn be groot op 13.000, voor welk bedrag aan de gemeente een garantie gevraagd is, daar de studio niet alleen voor Thijm, van belang is, maar ook voor andere amateurtoneelverenigingen, die hier de hun geëigende ruimte kunnen vinden. Later repeteerden de spelers enige ma len in 't Stoofke en daarna in ver- In Haarlem is thans een werkcomité opgericht dat in het algemeen de zorg op zich zal nemen voor de Hongaarse gezin nen, die ondergebracht zullen worden in de van gemeentewege beschikbaarge- stelde vijf woningen. Het werkcomité zal staan onder voorzitterschap van de heer P. A. Heeres, terwijl mevr. M. D. Eick- holz-de Wijs als secretaresse zal optre den. Het secretariaat is gevestigd op het bureau van de UW, Grote Hout straat 142, telefoon 14179. Gelden kun nen worden gestort bij de bankiers N.V. Oyens Zoon, Kruisweg 70 te Haarlem, postgiro 13895, met duide lijke vermelding: „Voor de Hongaarse vluchtelingen". Het werkcomité is als volgt samenge steld: P. A. Heeres, voorzitter; M. D. Eickholz-de Wijs, secretaresse; W. H. Yssel de Scheppeer, penningmeesteer; C. G. E. M. Cremers-de Bruyn; E. F. Al- brecht; mr. J. H. Ekering; W. van Llemt jr.; mr. J. N. Mejjsing. schillende gymnastiekzalen in de stad. Bracht dit enige ongerief met zich mee de spelers misten bijvoorbeeld hun traditionele kopje thee tijdens de pauzes de repetities werden er niet minder gezellig door. Met allerlei ge- improviseerde requisieten werd ge werkt, tot zelfs met springbokken en rek stokken. Op de lage bankjes langs de kant zaten de spelers, die nog niet „op" moesten. Het gezicht op de ringen werk te soms inspirerend, zodat tijdens de pauzes het kopje thee wel eens gecom penseerd werd met min of meer adem benemende toeren in de ringen en aan de wandrekken. Tijdens deze repetities zijn ook enkeie fraaie en waardevolle breiwerken ontstaan. Koning Midas is een „moeilijk" stuk, met velerlei nuances, die voor de spelers een voortdurend overscha kelen van de ere stemming in de an dere vragen. Wim Bary weet deze moeilijkheden op voortreffelijke en meeslepende wijze aan te geven en te leiden. „Strak houdendit is volstrekt ernstig, en als er straks maar één in de zaal gaat lachen, loop ik er persoonlijk uit!", hoorden wij hem zeggen. Door het repeteren is er on der de spelers een hechte teamgeest ontstaan. Het aantal repetities is, naarmate de voorstelling in de Schouwburg nader de, steeds veelvuldiger geworden. Do laatste tijd is er twee tot drie maal per week gerepeteerd. Tussen deze re petities door werd door vele spelers nog regelmatig „buiten" de andere stukken, die op het reperotire van Thijm staan, gespeeld. In verschillende plaatsen in de provincie is Thijm een graag geziene gast. Door dit spelen tussen de repetities voor het landjuweel door werd ihet verbouwingsfonds voor de Studio versterkt. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 In de Esschilderstraat 46 gaat woens dag 21 november de vlag uit, wanneer het echtpaar P. J. J. M. de Graaf-C. W. van der Kroft 50 jaar in de echt is verbonden. Het gouden bruidspaar woont al sinds 1909 in hetzelfde huis aan de Esschilderstraat, zodat de hele buurt van het feest op de hoogte is. De receptie is woensdagmiddag van half drie tot vijf uur; des morgens draagt de oudste zoon, pater P. de Graaf, om negen uur de H. Mis op in de Spaarne kerk. De heer De Graaff, die met zijn 73 jaren drie lentes meer achter de rug heeft dan zijn vrouw, is een man, die met zijn handen alles kan. Op zijn twaalfde jaar moest hij aan de slag „dat was vroeger zo, meneer, en ieder een vond het doodgewoon" in een encadreurswerkplaats. Dat lag hem wel. Zoals men het thans mechanisch veel sneller, maar minder mooi doet, maakte hij lijsten voor schilderijen en kon daarbij de tijd nemen voor ware kunstwerkjes. Het was zijn lust en zijn leven om fraaie ornamenten aan te brengen aan de rand van het schilder doek, om op deze wijze het produkt van de kunstenaar in een waardige omge ving te plaatsen. Voor zijn huwelijk kon de heer De Graaff ook nog uren vin den voor het daadwerkelijk lidmaat schap van een zangvereniging en een organisatie, die het esperanto in de aandacht wilde brengen. In 1934, toen het voor vergulders-en- cadreurs in verband met de crisis geen al te beste boterham was, stapte de heer De Graaff over op het concierge- beroep, dat hij 14 jaar lang in de ka tholieke Mulo-school aan de Gedempte Oude Gracht met toewijding vervulde. Na zijn 65e jaar heeft hij het meeste plezier in het fabriceren van sierlijke verfraaiingen van kistjes e.d., waaruit de .hand van de vakman duidelijk blijkt. Bij het feest op 21 november zullen in ieder geval de zeven kinderen aan wezig zijn, van wie de oudste uit Oegan da is komen overvliegen. Dat is pater P. de Graaff, missionaris van de Mil- hil-congregatie, die negen jaar geleden voor het laatst in Haarlem zijn vakan tie genoot. Om de acht jaar krijgen de missionnarissen acht maanden vakan tie, jnaar pater de Graaff heeft er nog een jaartje bijgedaan om het grote feest van zijn ouders te kunnen mee maken. En bovendien wil hij in deze tijd trachten geld bijeen te garen voor een nieuwe motor in zijn jeep, die op de enige weg in Oeganda onmisbaar is. Met de negen jaar geleden in Haarlem verzamelde gelden heeft hij in het nog heidense Oeganda een mooie kerk kun nen bouwen, met behulp van enige ne gers. Wat dat aangaat aardt de zoon naar de Varder: beiden kunnen met hun handen alles maken. et spoorwegverkeer te Heemstede van en naar Leiden zal vanaf maandag geheel lopen over de hulpsporen, die ten behoeve van de op hogingswerkzaamheden van de spoor weg voor het te bouwen verkeersvia- duet bjj de Zandvoortselaan in Heem stede, zijn aangelegd. In de nacht van zondag op maandag, tussen één en zes uur, moet een ploeg van ruim ze ventig spoorwegelektriciëns en mon teurs het „oostelijke" hulpspoor aan sluiten aan de bestaande baanvakken. Dit baanvak is bestemd voor het ver keer LeidenHaarlem. Voor de tegen gestelde rchting is het „westelijke" hulpspoor deze week maandag reeds in gebruik genomen, nadat tijdens de eer ste „aansluitnacht" eveneens van zondag op maandag hieraan ge.werkt is. Deze hulpsporen vormen, vergeleken met het oude en op te ruimen spoor, een soort uitstulping in oostelijke rich ting met een lengte van ongeveer 1700 meter. Half juni kon met het aan leggen van de hulpsporen begonnen worden op een traject, dat ongeveer driehonderd meter ten zuiden van de FÜlslaan begint en ter hoogte van het klooster Alverna eindigt, en dat gelijk is aan het talud van de definitieve spoorbaan. Vanaf maandag zullen de treinen derhalve hier over hulpsporen rijden, zonder dat het spoorwegverkeer de minste vertraging heeft ondervonden Zodra de hulpsporen in beide richtin gen in gebruik zijn, kan worden begon nen met het werk voor de toekomstige verhoging van de spoorbaan, en de bouw van het daarin uit te sparen viaduct. Allereerst zal de oude lijn worden afge broken, terwijl men vervolgens met de kunstwerken voor het viaduct kan aan vangen. Het beton voor de pijlers en de wanden kan worden gestort en daarna zal de definitieve baan worden opge hoogd. De „montageploeg" van de Spoorwe gen zal dus weer hard en snel moeten werken zondagnacht. De betonvoetingen voor de bovenleidingen zijn reeds eer der geplaatst. Het eigenlijke aanslui ten bestaat uit het trekken van de ko peren rydraden, vanwaar de treinen hun elektrische energie betrekken. Dit trekken geschiedt met behulp van een montagetrein, maar de koperen draden moeten op afstanden van enkele me ters worden gemonteerd aan de draagkabels. Bovendien zullen zondagnacht de overwegbomen in de Zandvoortselaan worden verplaatst en aangepast aan de situatie van de hulpsporen. Aan de oostelijke zijde zal een nieuw hulp kantoor in gebruik genomen worden ten behoeve van de controle op de tijdelijke perrons en met loket ten voor de verkoop van plaatskaar- ten. Abonnementen kunnen evenwel slechts in het kantoor aan de west zijde van de spoorlijn verkocht wor den. Dit kantoor zal, evenals de voet gangerstunnel. nog enige tijd in zijn oude toestand blijven voortbestaan. Het nieuwe westelijke hulpkantoor zal 's middags na half drie en 's zon dags gesloten zijn. Tot dusver is het werk voor de op hoging en de aanleg van het viaduct geheel volgens de plannen verlopen. Begin 1958, moet alles gereed zijn. Een blokpost ten behoeve van hel verkeer op de hulpsporen is reeds klaar geko men. Maandag zal eennieuwe tijdelijke lichtmast bij de eveneens tijdelijke spoorwegovergang in gebruik geno men worden. Het ligt in de bedoeling van de N.V. Spoorwegbouwbedrijf om ook gedurende de wintermaanden zoveel doenlijk door te werken. Materialen en gereedschappen zullen zo nodig wor den voorverwarmd. Het zal in de ko mende maanden dus niet alleen d# montageploeg van de spoorwegen zijn, die veel werk te verzetten krijgt, ten behoeve van het verkeer. De tunnel zal uiteraard van het grootste belang zijn voor het wegverkeer van Haarlem en Heemstede naar Zandvoort, Aerdenhout en Bentveld, dat thans nog regelmatig vertragingen ondervindt van de geslo ten spoorbomen. Advertentie maken, heeft TIJD nodig. 5 dec. komt reeds in zicht Het diocesaan bestuur van het Katho lieke Vrouwengilde in het bisdom Haar lem, heeft al haar afdelingen gevraagd om op 19 november, feestdag van de H Elisabeth van Hongarije, een biddag te houden voor de bevrijding van Honga rije. Het bestuur van de afdeling Haar lem vraagt haar leden daarom om op maandag 19 november, wederom te ko men bidden bij Maria van Haarlem, in de St.-Jozefkerk in de Jansstraat. Tevens worden de leden herinnerd aan het boekenpraatje op 22 november in ,,'t Stoofke" Stoofsteeg, te 8 uur. Te zjjnen huize aan de Kruistocht- straat 4 te Haarlem is gistermiddag overleden de heer H. L. Spee, die tot twee jaar geleden een zeer actieve rol heeft gespeeld als adjudant bq de Haarlemse politie. Wegens zijn talloze verdiensten, ouder meer in de illegale strjjd tegen de Duitse bezetters, werd de heer Spee in 1952 onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Ponti- fice. Ook kreeg hij de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. De overledene was lange tijd voor zitter van de plaatselijke afdeling van de r.-k. Politiebond St.-Michaël en tweede voorzitter van de landelijke bond. De begrafenis zal plaats hebben op het katholieke kerkhof aan het Soendaplein op dinsdag 20 november na de Requiem mis in de parochiekerk van St.-Jan aan de Amsterdamstraat, die om half tien wordt opgedragen. De heer Spee, die 63 jaar is gewor den, vierde op 1 augustus 1954 zijn 40 jarig jubileum bü de politie. Hij werd in 1893 te Haarlem geboren en op 1 No vember 1919 tot agent van politie in de Spaarnestad aangesteld. Daarvoor was hij zes jaar in militaire dienst ge weest. In 1932 plaatste men hem bij de Haarlemse recherche, waar hij tot zijn pensionnering werkzaam is gebleven. Als rechercheur blonk de heer Spee uit. Hem werden dikwijls moeilijke za ken toevertrouwd en zo heeft hij naam gemaakt met zijn onderzoek in een spi- onagezaak, vlak voor de oorlog, tegen een in Haarlem woonachtige Duitser. Tijdens de bezetting toonde de heer Spee zich niet alleen een prima vaderlander; hij stond in nauw kontakt met de lei ders van de illegaliteit. Vele malen slaagde hij er in Haarlemmers uit de handen van de Duitsers te redden. Op 1 januari werd de heer Spee be vorderd tot adjudant, wat een verdiende beloning was voor het vaak briljante werk, dat hij in dienst van de politie had verricht. Ongeveer zijn gehele diensttijd was hij bovendien afdelings- en hoofdbestuurder van de r.-k. Politie bond St.-Michaël. Hij spande zich voor al in voor de verheffing van de politie- stand in het algemeen en de verbete ring van de sociale positie van de po- litie-ambtenaar. Tevens had hij zitting in verschillende commissies. Op 24 juli 1952 belegde de afdeling Haarlem van „Sint Michaël" een ere-avond voor ad judant Spee, waarbij vele autoriteiten aanwezig waren. De adjudant werd een grootse hulde bereid omdat hij zo veel Woensdag is het feest officieel begonnen. Het feest van en rond Sinterklaas. Toen de goedheilig man, gestoken in een al te paarse toog, voet aan land zette op de wal van de Turfmarkt, ging er een kleine schok van ontroering door mij heen. Op zo'n moment denk je terug aan de jaren, dat je hart werkelijk klopte van verwach ting; jaren, waaraan je nu ontgroeid denkt te zijn, maar die op zo'n ogen blik altijd weer gelukkige werkelijk heid worden. Sinterklaas was dus in Haarlem, de bisschopsstad bij uitstek, zij het dan dat hij meer als reclame chef dan als bischop en belijder door de straten trok. Misschien denkt u, dat ik nu zal uitvaren tegen de degeneratie van de Sint, die steeds meer in een materialistisch kleedje gestoken wordt. Ik zal echter niet tegen een warenhuis boos opkijken, omdat het met toestemming van de stedelij ke magistraat Sinterklaas voor en in een eigen karretje spant en daar mede, natuurlijk ook ten eigen bate, duizenden mensen en vooral de kin deren 'n enorm plezier bereidt. Al de genen, die de krant dus hebben op gebeld met het verzoek om daar het zijne van te zeggen moet ik dus te leurstellen. Als in Haarlem de ge meenschapszin ontbreekt om geza menlijk en zonder de financiële steun van de reclame een groot ste delijk sinterklaasfeest op touw te zetten, dan mag men geen verwijten richten tot een of ander warenhuis, maar tot de verantwoordelijke men sen van de stad zelf. Twee jaar lang hebben wij in Haarlem overigens pas na veel gepraat en veel wikken en wegen officieel in Haarlem Sinterklaas ont vangen. De magistraat van de stad had de knoop voor eens en altijd doorgehakt en er scheen in de stad een traditie groeiende, die op een prachtig jaarlijks evenement zou uit lopen. En nu heeft de magistraat met een beminnelijke glimlach de knoop er weer ingelegd, en geen enkele in stantie heeft het nodig geoordeeld het initiatief te nemen om tot een echte Haarlemse Sint te komen. Waarom wel een Oranje-comité en geen Sinterklaascommissie. Natuurlijk, niet alleen het centrum moet het werkgebied van de Spaanse bisschop zijn. Ook Noord en Oost met name moesten volgens oude rechten aan de beurt komen. Men heeft ech ter de weg van de minste weerstand gekozen om toch maar met ieder een goede vriend te blijven en het kennelijk niet de moeite waard gevonden om met Haarlems magistraat aan het hoofd rond de ta fel te gaan zitten en gezamenlijk één groots Sinterklaasfestijn te organi seren. Gebrek aan initiatief en doortas tendheid van bovenaf hebben dus de oude toestand in „ere" hersteld, en hier passen geen verwijten aan de vanouds vertrouwde organisatoren, wie men hoe pijnlijk ook alleen maar dank kan betuigen. Het zakenleven is intussen op volle toeren gaan draaien. Met een soms wel, soms niet ge slaagde verlichting worden de koop lustigen getrokken. De zakenmensen fungeren als de blanke knechten van de Sint, met dien verstande, dat zij hun honorarium rechtstreeks van de „bedeelden" krijgen. Daarmede heb ben u en ik vrede, en het is voor ons geen probleem meer. Maar in deze tijd kan ik de zaken mensen niet in alle opzichten benijden ik vraag me af, hoe zij in het gevecht om de goedheid, die de komende we ken allerwege ontplooid wordt, stand kunnen houden. Zij hebben vast en zeker een bepaalde soort genade van staat, die hen in staat stelt uit altijd nieuwe bronnen van energie te put ten. Toevallig trof ik van de week in een klein gezelschap, dat tot diep in de nacht bezig was alle mogelijke wereldproblemen op te lossen, een Haarlemse zakenvrouw, die met een verrassende kordaatheid haar visie op dingen van de dag gaf. Haar hob by is wel de schoenenbranche, doch zij ziet toch ook kans op andere ter reinen iedereen de schoen aan te trekken, die hem past. Zij was voor mij het symbool en de levende wer kelijkheid tevens van de harde za kelijkheid en de menselijke emoties, die samen de geslaagde zakenman of -vrouw maken. Toen zij met een on gelofelijke rapheid van tong haar woordje deed, heb ik moeten vast stellen, dat er voor dat slag later in de hemel een aparte ruimte gereser veerd wordt, omdat er anders nie mand meer aan het woord zal ko men. Zij hebben echter dat karakter no dig om ons Sinterklaasfeest te doen slagen. En wanneer ik binnenkort bij de schoorsteen een gevulde schoen of een volle laars aantref, wil ik met plezier het „dank-u-sinterklaasje" zingen, maar dan tevens een ode brengen aan de mensen achter de toonbanken het personeel niet te vergeten die met van vermoeid heid loodzware benen hun laatste dank-u-wel aan de laatste klant zeg gen om tenslotte nog net een speculaasje te kunnen opknabbelen. ^VOORAL EELLOff) NET PAK in het belang van de bond had ge daan. Vijftien jaar was hij voorzitter, vijftien jaar secretaris. Tijdens deze bij eenkomst deelde men hem mede, dat Z.H. de Paus hem onderscheiden had met het gouden ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Pastoor G. A. Jongejan van de St.-Janparochie bracht als een der sprekers, die huldigende woorden over het hootd van de heer Spee uitstortten, naar voren dat het volgens hem aan de adjudant te danken was, dat de Haar lemse kathedraal niet in handen was ge vallen van de bezetters. Op zondag 1 augustus kwam het werk van de heer Spee nog eens in een bij zonder licht te staan bij de herdenking van zijn 40-jarig jubileum als politie man. De waardering voor zijn jarenlan ge arbeid meestal achter de scher men bleek uit de toespraken tijdens de receptie. Men huldigde hem vooral vanwege zijn belangrijke opbouwende werk in de politie-organisatie. Vrijdagavond om 7 uur werd de 21- jarige militair W. D. uit Zandvoort, die met zijn bromfiets ter hoogte van de Bentveldseweg de Zandvoortselaan wilde oversteken, aangereden door een uit Haarlem komende auto, bestuurd door de heer J. A. uit Zandvoort, De bromfietser werd een eind meege sleurd. Met bloedende wonden en een schedelbasisfractuur werd hij in ernsti ge toestand door de Zandvoortse politie per ziekenauto naar het St.-Elisabeth- gasthuis in Haarlem vervoerd. De opvoering van Vondels Lucifer, die gisteravond voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse Stadsschouwburg zou plaatsvinden kon wegens een brom fietsongeluk van Johan Schmitz geen doorgang vinden. Betekende dit voor vele leden van de vereniging een teleur stelling reeds eerder was een voor stelling van de Lucifer toegezegd, deze werd ruimschoots vergoed door de opvoering van Tsjechows eerste „gro te" toneelspel Iwanow, dat aanvanke lijk in januari gegeven zou worden voor „Geloof en Wetenschap". Voor sommi ge leden hield deze verwisseling dan ook een teleurstelling in, daar zij geen toegansbewijzen meer konden bemach tigen voor de aldus vervroegde Iwanow. De aanwezige G. en W.-leden het jeugdige element was zeer goed verte genwoordigd genoten van een avond voortreffelijk toneel, dank zij het emi nente prestatievermogen van de beste krachten van de Nederlandse Comedie, het talent van regisseur Sjarow en de vaardigheid van de schrijver Tsjechow. Iwanow is de geschiedenis van een jon ge, aanvankelijk idealistische Russische landedelman, die zich niet kan aanpas sen aan het degelijke, gezapige milieu, waarin hij moet verkeren. Hij gaat langzaam ten onder aan een overmaat van schuldbewustzijn, een gevolg van aanpassingsmoeilijkheden in dit bur gerlijk milieu. Omdat deze hoofdper soon uiterst gespannen gespeeld door Han Bentz van den Bepg niet „ge woon" wilde zijn, had hij een „bijzon dere" vrouw gehuwd, van Joodse af komst, die terwille van de man die zij liefhad, haar geioof en haar familie verloochende. Ook deze vrouw, ge speeld door Lous Hensen, gaat haar on dergang tegemoet, doordat haar echt genoot steeds meer van haar ver vreemdt, en doordat een al te recht lijnig denkende, idealistische dokter (André van den Heuvel) dit door zijn goedbedoeld, maar ondoordacht optre den in de hand werkt. Het milieu speelt in dit stuk een gro te rol, zo groot, dat het vaak te zeer domineert boven de tragiek van de hoofdfiguur. Wellicht is dit milieu ook iets te gechargeerd weergegeven, met name in het tweede bedrijf. De hier ge tekende gezapigheid geeft evenwel aan leiding tot verschillende goede creaties, zoals de berooide graaf, gespeeld door Paul Huf en de manzieke weduwe, een creatie van Mimi Boesnach. Opmerke lijk fel en vol nuanceringen was het spel van Sigrid Koetse als Sacha, het jonge buurmeisje, dat na de dood van diens eerste vrouw, de echtgenote van Iwanow dreigt te worden. Van de bij figuren was Johan Fiolet wel de meest Russische, als Iwanows buurman en la ter schoonvader. Advertentie Houtplein n vergelijking met voorgaande leden tentoonstellingen is die welke „Kunst zij ons doel" tot 2 decem ber houdt in Huis van Looy ons niet meegevallen. Was er in de laatste tijd een duidelijk streven merkbaar om de tentoonstellingsnorm zo hoog op te voe ren als redelijk geacht mocht worden in verhouding tot het karakter van de vereniging, de onderhavige expositie is een doorsnee van K.Z.O.D. zonder de poging om het beste boven het ge middelde te brengen. Men kan werk van zoveel mogelijk leden laten zien, maar ook kan men uitkomen met slechts dat wat de moeite van het be zichtigen waard is. Men sla de lief hebbers ten deze niet te laag aan: de Vishal-exposities hebben in dit opzicht toch wel wat geleerd. Van de 120 uit gehangen werken blijft bij nadere be schouwing niet veel vermeldenswaardigs over; bovendien misten we enige na men die tot verhoging van de algemene kwaliteit zeker zouden hebben bijgedra gen. Een en ander neemt niet weg dat er individueel wel verrassingen te beleven zijn en de ingezette verfrissing bij de ze leden stand houdt. Zo iaat Mies Deinum een viertal aquarellen van flinke afmetingen zien die zeer vaar dig opgebouwd zijn naar een decoratief principe dat stoelt op grote ervaring in het observeren van de natuur. P. C. Kloes brengt een goed stilleven en een ernstig dubbelportretdie wijzen op verheldering en bevrijding. Zijn Hooi schuur valt in deze inzending uit de toon. Ook Jan Loots zet zijn eerder aangevangen ontwikkeling voort. Joz. de Ridder toont naast zijn knappe obser vaties van paarden een ritmische sa menvatting van dit onderwerp. Een verrassing vormde voor ons het bloemstuk van nestor Anton Molken- boer, alsdoor een fauve, plezierig ge schilderd. Andere oudere schilders on der de exposanten zijn Wigersma die verdienstelijk werk uit zijn jongere tijd (1915) te voorschijn gehaald heeft en Boot met een recent stilleven, knap van compositie en behandeling. H. Schoorl heeft in pentekeningen het spel van licht en donker uitgpeuurd, waarbij de nummers 3 en 4 ons het meest interesseerden. Zo gemakkelijk als G. Kroone het ons wil voorstellen is het toch ook weer niet: zijn gouaches zijn oppervlakkig. Bij de dames treffen we van mej. T. Fokkinga een schetsmatig gegeven Interieur met tekenaars aan. Corry van Heerden spreekt in Jongensportret per soonlijke taal. Aan de Kade is een bij zondere bijdrage van Julia Giesberts. F. Souwer blijft in zijn monoohrome schilderijen hardnekkig de tekenaar wie de stift meer ligt dan hat penseel. Op een wonderlijke wijze onderscheidt Het Ontbijtje van C. J. Laan zich gunstig van diens overige werk. S. H. de Roos is op de gebruikelijke wijze vertegen woordigd. Voor zo weinig markants wel een erg groot passe-partout! L. T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3