In RUSLAND is de SPORT WERKTUIG van de STAAT l*'OHHOo* HAARLEM kan nemen op sterk revanche Alkmaar „Haarlem-nieuws" Van Dam en Dame In hoeverre zijn de communistische sterren nog als amateurs te beschouwen N' Met Esso bent U beter uit £SSOj EXTRA WINTER GRADE Van Dijk bezorgt Gournier de eerste nederlaag TYBB ontvangt Wilhelmus 1 Eerst in 1951 werd het Sovjet Olympisch Comité erkend Fictieve functies voor uitblinkers Geen televisie van O.S. mm s Alle groten weer bij elkaar Teylingen tegen ASC Zwemsters breken opnieuw records en Onvoldoende vrijheid Na terugtrekken van zes landen van O.S. m WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN NAAIMACHINES Nog geen aanstelling voor trainer Hardwic^ ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 PAGINA Brundage levert kritiek o.a. op Nederland stop bij de blauw/witte Esso pomp Winst voor Vitesse Corrie Schimmel 400 m vrije slag; Ada Den Haan 400 m schoolslag Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 de f g NEDERLANDSE PLOEG WOENSDAG THUIS ederland kon niet samen met Rus land aan de Olympische Spelen deel nemen na wat er in Hongarije gebeurde. Een ontmoeting met de Rus sische sportsüeden zou onder de huidi ge omstandigheden vooral zeer kwalijk zijn geweest, omdat in de Sovjet-Unie de sport nu eenmaal een werktuig is van de staat, en omdat de teams die dit land in het buitenland vertegenwoordigen fei telijk zjjn samengesteld uit staatsdiena ren, wier uiteindelijke taak de verbrei ding van het communisme is. De sport is door Moskou de laatste jaren welbe wust gebruikt als een wapen in de koude oorlog. In de U.S.S.R. is de sport een rege ringszaak. Alle activiteiten op het ge bied van de athletiek bijvoorbeeld wor den er gecoördineerd door de „Commis sie voor Lichaamscultuur en Sport van de Unie van Socialistische Sovjet Re publieken", welke commissie recht streeks ressorteret onder de minister raad. De commissie beschikt bovendien zelf over MVD-agentendie er op moe ten toezien dat de athleten de doelein den van de partij niet uit het oog ver liezen, en die zonodig moeten ingrijpen. Voor de tweede wereldoorlog gebruik ten de Russen de sport en de lichaams cultuur vooral als middelen om de mi litaire weerbaarheid van de natie te versterken en om de communistische gedachten via de sport- en gymnastiek verenigingen bij de grote massa ingang te doen vinden. Sinds 1945 speelt de sport echter een steeds grotere rol in het buitenlands beleid van de Sovjet- Unie. De regering in Moskou heeft de erkenning van het Sovjet Olympische Comité doojr het Internationaal Olym pisch Comité, in mei 1951, dan ook be schouwd als een belangrijk succes voor de internationale communistische pro paganda, in die zin dat men nieuwe mogelijkheden verkreeg om door mid del van de sport het prestige van de U.S.S.R. als communistische modelstaat te vergroten. In het vooroorlogse Rusland was de sport dermate aan de politiek onderge schikt gemaakt, dat sportsüeden die zich bijzonder onderscheidden niet slechts overheidsbetrekkingen en geld kregen aangeboden, maar ook bijzon dere voorrechten genoten. Zij kregen fraaie woningen toegewezen, zij ontvin gen extra rantsoenen en zij mochten hun vakanties doorbrengen in de staats- hotels aan de Zwarte Zee. Aldus konden de voornaamste sportsüeden feitelijk niet langer als amateurs beschouwd worden. Maar toen na de oorlog de Sov jet-Unie in het buitenland door middel van de amateur-sport propaganda wilde gaan bedrijven, en toen Moskou het nut tig oordeelde aan de Olympische Spe len te gaar mee doen, zocht men naar een andere tactiek. Er worden nu voor veelbelovende sportsüeden door de Over heid fictieve baantjes gecreëerd, die hen in staat moeten stellen als amateurs te blijven optreden. Toen in 1951 het Internationaal Olympisch Comité over de toelating van het Sovjet Olympische Comité moest beslissen, is de kwestie ter sprake gekomen, maar de Russi sche gedelegeerden hebben toen de uit drukkelijke verzekering gegeven dat de internationaal aanvaarde opvatting van amateurisme door de U.S.S.R. strikt ge ëerbiedigd zou worden. Het I.O.C. heeft de Russen op hun woord vertrouwd. Wel heeft in 1954 de Amerikaanse voor zitter van het I.O.C.Brundage, bij een bezoek aan Moskou opnieuw zijn twijfel Amerikaanse, Britse, Canadese en an dere Europese televisiemaatschappijen hebben unaniem besloten, geen televi siereportages te zullen maken van de Olympische Spelen in Melbourne, om dat de televisie het recht wordt ont zegd, vrijelijk en naar eigen goeddun ken de spelen te verslaan. In een gemeenschappelijke verklaring die te Londen is uitgegeven, stellen de televisie-maatschappijen „De Amerikaanse, Britse, Canadese en andere Europese cinema- en televi sie-journaalorganisaties maken thans bekend dat hun houding inzake de re portage van de Olympische Spelen on veranderd blijft. Deze organisaties zul len niet in staat zijn, films van de Olympische Spelen te leveren voor ver toning voor televisie of cinema. De spe len zullen door televisie-maatschappijen slechts met gesproken woord worden gevolgd, alsmede door foto-reportages. Dit besluit is genomen omdat na meer dan drie jaar onderhandelen met het Olympisch comité van Melbourne niet het recht is verkregen, de spelen zo te verslaan dat het publiek van een minumum aan televisie-nieuws kan worden voorzien." Avery Brundage. de Amerikaanse voorzitter van het I.O.C.heeft vrijdag kritiek geleverd op het besluit van zes landen, zich uit de Olympische Spelen terug te trekken. Brundage zeide, dat de tegenwoordige internationale span ning de Spelen niet zal schaden, en evenmin zal dat gebeuren door het thuisblijven van de protesterende naties: n.l Nederland, Libanon, Egypte, Irak. Zwitserland en Spanje. „Tweeduizend jaar geleden schorsten de Grieken alle oorlogen, om deel te nemen aan de Spelen. Thans schorsen deze landen de Spelen om aan oorlogen deel te nemen. Wij zijn niet veel opge schoten in tweeduizend jaar. Maar dit zal niet beletten dat de Spelen een groot succes zullen worden". Brundage was niet bang voor enig incident in Mel bourne. „Als die komen, dan zal het op de tribune zijn en niet onder de deel nemers", verklaarde hij. Baron Pierre de Coubertin, de man, die in 1896 de Olympische Spelen weer deed herleven. De Russische opvattin gen van sport zijn moeilijk te vereni gen met de idealen, die door De Cou bertin werden gekoesterd. geuit over de zuiverheid van het ama teurisme in de Sovjet-Unie, maar de voorzitter van de „Commissie voor Li chaamscultuur en Sport van de U.S. S.R.", Romanov, verklaarde bij deze gelegenheid nog eens uitdrukkelijk dat er geen reden tot ongerustheid was. In Rusland en in de satelietstaten past men nu wel op, om niet op schen ding van de amateur-bepalingen be trapt te worden. Hetgeen niet weg neemt dat men met die bepalingen de hand licht. Laten we een paar voor beelden noemen. Vsevolod Brobov, Ruslands meest beroemde ijshockey speler, die z.g.n. broepsmilitair is in het Rode Leger, besteedt in feite al zijn tijd aan zijn sport en is dus eigenlijk 'n professional. En zo heeft waakse strijdkrachten, Emil Zatopek, geen andere taak dan het ophouden van zijn reputatie als phenomenaal hardloper. Zijn officierschap is slechts een dekmantel, die hem in staat moet stel len zich in het buitenland als amateur te presenteren. Tenslotte heeft men in Praag ook voor de Tsjechoslowaak- se schaatskampioene, Miroslava Na- chodska, gewoonlijk „Mila" genoemd, een baantje gecreëerd, dat haar in staat moest stellen constant te trai nen zonder haar amateur-status in het buitenland in twijfel te stellen. Zij werd zogenaamd typiste op het kantoor van de Genie, en er werd haar gezegd dat zij slechts nu en dan voor de vorm op haar „werk" behoef de te verschijnen. Feitelijk besteedt zij dan ook momenteel al haar tijd aan schaatsen. De klassieke Olympische Spelen ble ven beperkt tot de Hellenen, dat is in de woorden van Herodotus tot hen „die gemeenschappelijke tempels en erediensten en een overeenkomstige le venswijze hadden." De Grieken geloof den dat de sport een integraal element is van een bepaalde cultuur en dat de deelname aan sportgebeurtenissen be perkt moest blijven tot hen die het over de fundamentele waarheden eens wa ren. De man die in 1896 de Olympische Spelen weer tot leven wekte: Baron Pierre de Coubertin sprak indertijd de hoop uit dat „l'Olympisme peut consti- tuer une école de noblesse et de pureté morale autant que d'endurance et d'énergie physiques". De geest waarin de Sovjet-Unie de sport als een politiek wapen gebruikt, is echter wel volkomen vreemd aan de idealen van „noblesse" en „morele zuiverheid" die door De Coubertin werden gekoesterd. H. Br. Geraadpleegde bronnen: „Sport As a Soviet Tool" by John N. Wasbum; Fo reign Affairs, April 1956. „The Russi ans and the Olympic Games" by Sir Arnold Lunn; The Tablet October 27th ook de z.g. officier in de Tsjechoslo- 1956. De vermaarde Tsjechoslowaakse hardloper Emil L-topek is z< genaamd officier, maar in feite besteedt hij al zijn tijd aan training voor de wedstrij den, waaraan hy deelneemt. In de communistische staten neemt men het met het amateurisme niet zo nauw, als het er om gaat ook op het gebied avn de sport in het buitenland zo effectief mogelijk propaganda te maken. Advertentie Niet onder woorden te brengen wal u denkt, wanneer midden op een kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u bij kil en vochtig weer op de meest ongewenste momenten ge beuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de metaaldelen van de carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandig heden slaat de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoor- klep. Gevolgen: minder motorvermogen, hoger benzineverbruik en... afslaan van de motor. Tank Esso Extra Winter Grade, de „winter"benzine bij uitne-"1 mendheid met een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijs- vorming. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, lager benzinever bruik en... de motor slaat niet af. Als hoofdpartijen voor de achtste ron de in de strijd om de wereldtitel dam men stonden op het programma Des- lauriersKeiler en Gournierir. van Dijk. De resultaten van deze partijen zouden beslissen of de leiding in Neder landse handen zou overgaan. De grillige Deslauriers speelde met wit een variant van de 3429 opening, die als nogal passief te boek staat. Men vroeg zich af, vanwaar deze plot selinge lijdzaamheid van de Canadees kwam. Zijn „eeuwige" pijp had hij ver wisseld tegen een enorme sigaar, van zeker 15 cm lengte. Alles wees op iets bijzonders. Deslauriers heeft nu een maal persoonlijke opvattingen. Naar onze smaak stond hij na 25 zetten slech ter. De wijze waarop hij echter aan zijn sigaar zat te trekken, duidde er eerder op, dat hij zich „lekker" gevoelde. De Canadees had het bij het rechte eind. Hij wist zich listig staande te houden en een punten-verdeling was het 'resul taat. Gournier speelde tegen Van Dijk weer een frisse aanvalspartij, door onze land genoot afwachtend tegen gespeeld. Na 25 zetten liet Gournier zijn aanval glip pen, of durfde niet doorzetten. In ieder geval wist Van Dijk het betere spel te krijgen en toen de Fransman in grote tijdnood de beste zet niet vond, profi teerde Van Dijk daar uitstekend van. Hij wist een zeer voordelig eindspel te bereiken. Na drie maal achtereen een zelfde winstkans over het hoofd te heb ben gezien, wist hij tenslotte onder da verend applaus de punten te veroveren. Het was de eerste „nul" voor Gournier. Roozenburg maakte met de Zwitser Forclaz korte metten door hem uit te nodigen, een damzet te doen. Deze dam bleek evenwel te duur. Roozenburg kwam een stuk voor en toen was het vonnis over de Zwitser spoedig voltrok ken. Een overwinning dus voor de man die de diepste berekening had gemaakt. De Jong vond in de Fransman Hisard een tegenstander van formaat en een speler die de moeilijkheden niet uit de weg ging. Het werd een zeer boeiende pa tij. Jammer, dat Hisard bü de 40e zet het slachtoffer werd van een ge raffineerde lokzet. Amzand en Huisman speelden zeer wisselend. Het begon met een gesloten hekstelling, die door de Surinamer uit stekend werd verdedigd. Huisman moest loslaten en in de volgende her groepering was er weinig voor hem te bereiken. Zelfs moest hij nog uitkijken om een nederlaag te ontgaan. De Lei- denaar was blij met zijn achtste remise in successie. Hij was zeer onder de De interland voetbalwedstrijd tussen Turkije en Polen welke vrijdag te Is- tamboel is gespeeld, is geëindigd in een gelijkspel 11. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Alle se mi-profclubs uit Haarlem en omgeving, alsmede vrijwel alle ama teurs, tweede, derde en vierde klassers, komen a.s. zondag in actie. Een serie belangrijke wedstrijden staat op het programma en het zal de ware voetbal liefhebber moeite kosten zich een keus te maken, welke wedstrijd hij zal gaan bezoeken. Ongetwijfeld is de ontmoeting Haarlem—Alkmaar de meest aan trekkelijke wedstrijd van het uitgebreide programma, maar ook in de lagere reaionen staan interessante wedstrijden vermeld. We zien b.v. HBCSchoten. DEMZandvoorlmeeuwen, TYBB—Wilhelmus en nog vele andere, die een bezoek overwaard zijn. Men kan zijn voetbalhart dus ophalen. spel. In Beverwijk zal DEM de Zand- voortse meeuwen niet mogen onder- He* js nog maar enkele weken ge leden, dat we HaarlemAlkmaar heb ben gezien. Dat was toen voor de K.N.V.B.-beker, in welke ontmoeting de Alkmaarse club met 10 aan het lang ste eind trok. De roodbroeken zinnen natuurlijk op wraak en het zou ons niets verwonderen indien Haarlem dit maal op de volle winst beslag gaat leg gen. Maar dan zal er hard moeten worden aangepakt. Met VSV gaat het de laatste tijd de verkeerde kant uit. Tegen het dit jaar niet bijster sterke DWS is echter een goede kans aanwezig de volle buit te veroveren. De drie overige Haarlemse clubs trek ken er op uit. Voor RCH staat een zeer belangrijke ontmoeting vermeld, n.l. de strijd tegen Hermes DVS in Schiedam. Zou de Racing daar weten te winnen, dan gaan we eens ernstig aan kampioenskansen denken. Maar zover is het nog niet. Stormvogels heeft het bij Excelsior in Rotterdam niet ge makkelijk. De Rotterdamse ploeg weet van wanten en wanneer de stormpieten met een gelijkspel terugkeren, zijn we al tevreden. EDO's reis naar Helmond belooft niet veel succes op te leveren. De Haarlemse club komt veel minder goed voor de dag dan in het vorige seizoen en zal nu toch eindelijk eens met een overwinning het vertrouwen van de supporters terug moeten verdie nen. Bij de tweede kleassers dus HBC Schoten, in welke ontmoeting HBC mo gelijk een kans maakt op een gelijk- schatten. Een kleine DEM-zege lijkt ons ondertussen het meest waarschijnlijke, maar of de andere Wijker club, Bever wijk, het tegen Zaandijk zal weten te klaren, menen we vooralsnog te moe ten betwijfelen. De Kennemers komt in Hoorn bij Hollandia voor een moeilijke opgave en WB zal bij WFC eveneens zijn beste spel moeten spelen om niet verrast te worden. Bij de derde klassers heeft Vitesse langzaam maar zeker het goede pad weer gevonden. De Castricummers krij gen ditmaal bezoek van het niet sterke Helder en zij kunnen de punten dus thuis houden. Voor ADO vrezen we echter in Pur- merend bij Purmersteyn het ergste en ook Wijk aan Zee zien we een zekere nederlaag bij KW tegemoet gaan. Vel- sen komt naar Haarlem om daar EHS te bekampen. Weer geen gemakkelijke tegenstander en niet dan na de aller grootste inspanning kan Velsen mis schien een gelijkspel bereiken. In West II krijgt TYBB bezoek van Wilhelmus, de club welke verleden week Roodenburg onttroonde. Dat belooft dus een spannende strijd te worden, omdat TYBB voor eigen publiek eens tonen wil wat het waard is. Misschien ook hier een gelijkspel? Ondertussen vragen vooral de presta ties van WSB meer dan de gewone aandacht. De St. Bavo-club is zelfs lei der in de afdeling en we zijn werkelijk benieuwd naar de verdere verrichtin gen van deze club. Tegen Laakkwar tier krijgt WSB weliswaar de handen vol, maar het kan de hele winst toch wel thuis houden. Lisse moet in Alphen het wisselvallige Alphia bestrijden. Meer dan een gelijk spel durven we Lisse niet toedenken. In het kamp der vierde klassers trekt ditmaal naast Waterloo-Geel Wit ook Advertentie Zondag a.s. staat de voetballiefhebbers uit geheel Noord-Holland een buitengewoon interessant voetbalduel te wachten, n.l. HaarlemAlkmaar. Deze wedstrijd mag beschouwd worden als een revanche van de kortgeleden tussen beide elftallen ge speelde bekerwedstrijd, die door Haarlem met 10 verloren werd. Uiteraard zal „HAARLEM" dat met hetzelfde elftal uit komt, dat in de gewonnen lichtwedstrii- den tegen RCH en Sparta zulk uitstekend spel liet zien, alle krachten inspannen de 10 nederlaag te wreken en daardoor het ongeslagen competitie-record te handhaven. En aangezien natuurlijk de „Reuzen ploeg" van Alkmaar haar plaats aan de top van de afdeling niet zal willen ver liezen, geloven wij hierboven niet teveel gezegd hebben, toen wij schreven, dat een buitengewoon interessant voetbalduel tegemoet kan worden gezien (een spor tieve kamp ook met als pikante bijzon derheid, dat hier de ideën zullen hotsen van Haarlem's huidige trainer Gé Peeters en Alkmaars huidige (en Haarlems vroe gere) trainer Kick Smit). de ontmoeting TeijlingenASC meer dan gewone aandacht. In eerstgenoem de wedstrijd zal Geel Wit inmiddels zijn handen vol, misschien wel te vol krij gen om de leider te onttronen; in de laatstgenoemde ontmoeting kan Teijlin gen, mits het de goede vorm weet te handhaven, ASC voorlopig als kampi oenskandidaat uitschakelen. Onze Ge zellen moet thuis zonder al te veel moei te kunnen winnen va Halfweg en het zelfde kan gezegd worden van NAS, dat bezoek krijgt van Bloemendaal. USVU gaat misschien weer een neder laag tegemoet bij SEW, terwijl SJC bij Meerburg op zijn tellen dient te pas sen. Foreholte heeft o.i. weinig kans tegen DSO en Warmunda zal THB in Haarlem niet mogen onderschatten. An ders blijven de puntjes zeer zeker in de Spaarnestad. Advertentie indruk van de speelkracht van zijn tegenstander. Het verloop van de partij Gournier (Frankrijk) (wit) Van Dijk (Neder land) (zwart) was als volgt: 1 32-28 16-21, 2 37-32 11-16, 3 41-37 7-11, 4 34-29 19-23, 5 28x19 14x34, 6 40x29 20-25, 7 45-40 1-7, 8 50-45 10-14, 9 32-28 14-20, 10 37-32 21-26, 11 39-34 26x37, 12 32x41 5-10, 13 44-39 16-21, 14 29-24 20x29, 15 33x24 11-16, 16 36-31 21-26, 17 39-33 26x37, 18 41x32 10-14, 19 46-41 7-11, 20 41-37 16-21, 21 37-31 21-26, 22 43-39 26x37, 23 32x41 17-22, 24 28x17 11x22, 25 48-43 14-20, 26 42-37 20x29, 27 33x24 13-19, 28 24x13 8x18, 29 38-32 9-13, 30 43-38 4-9, 31 49-43 9-14, 32 47-42 2-7, 33 41-36 6-11, 34 39-33 11-16, 35 34-29 19-23, 36 32-27 22x31, 37 36x27 23x24, 38 40x29 14-19, 39 33-28 19-24, 40 29x20 15x24, 41 37-32 7-11, 42 43-39 3-9, 43 42-37 11-17, 44 37-31 17-21, 45 31-26 12-17, 46 27-22 18x27, 47 28-23 13-18, 48 23x12 17x8, 49 26x17 27-31. 50 39-33 31-36. 51 32-27 36-41, 52 27-21 16-27, 50 17-11 41-47, 54 11-6 24-29, 55 33x24 47x15, 56 6-1 27-32, 57 1-34 15-24, 58 34-48 9-14, 59 45-40 24-15, 60 48-39 32-37, 61 39-50 37-41, 62 40-34 41-47, 63 50-45 15-33, 64 45-40 25-30, 65 35x24 33-15, wit geeft het op. De uitslagen van de partijen uit de achtste ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen luidden: Fanelli (It)Li Tchoan King (China) 0-2, Hisard (Fr)De Jong (Nederland) 0-2, Amzand (Surin.)Huisman (Ned.) 1-1, Navarro (Algiers)—Verse .Fr) 1-1, Merono (Marokko)Dionis (Fr.) 1-1, Roozenburg (Ned.)-Forclaz (Zwitse) 2-0, Deslauriers (Can)—Keller (Ned) 1-1, Verleene (Belg)—Verpoest (Belg) 1-1, Gournier (Fr)—Van Dijk (Ned) 0-2, Bom (Nederland) was vrij. Na de achtste ronde is de stand: 1 t/m 3 Roozenburg, Keiler en Gour nier allen 12 pnt, 4 Van Dijk 11 pnt, 5 en 6 Bom en King beiden lf pnt uit 7 part, 7. Deslauriers 9 pnt uit 7 part, 8 en 9 Huisman en Verse beiden 8 pnt, 10 De Jong 7 pnt uit 7 part, 11 Verpoest 7 pnt uit 8 part, 12 Navarro 6 pnt uit 7 part, 13 en 14 Verleene en Dionis oei- den 6 pnt, 15 en 16 Hisard en Amzand beiden 5 pnt uit 7 part, 17 Forclaz 5 pnt uit 8 part, 18 Merono 3 pnt uit 7 part. 19 Fanelli 2 pnt. Ada den Haan, het Gooische school- slagzwemstertje, dat deze week twee records brak. Dinsdagavond het we reldrecord 200 meter en gisteravond het Nederlands record 400 meter schoolslag. In het 25 meter bad van het Naar- dense zwemstadion zijn vrijdagavond opnieuw door enkele zwemsters van 't Gooi recordpogingen ondernomen. Cor rie Schimmel slaagde er in het ruim 16 jaar oude Europese record op de 400 meter vrije slag glansrijk te ver beteren. Zij is de eerste Europese zwemster die onder de 5 minuten grens komt op deze afstand. Voor haar werd een tijd van 4 miq 58.0 sec. afgedrukt, waarmee zij 2.1 sec onder het bestaan de record bleef van de Deense Ragh- hild Hveger die op 15 september 1940 te Kopenhagen 5 min en 0.1 sec liet noteren. Het officiële wereldrecord staat even eens op naam van Ragnhild Hveger met 5.00.1 zodat Corrie Schimmel ook onder dit officiële record bleef. Maar de Australische zwemster Lorraine Crapp heeft op 25 aug. j.l. reeds 4 min. 50.8 sec. gezwommen en deze tijd op 20 oktober tot 4.47.2 teruggebracht. Bei de tijden zijn echter nog niet door de FINA gehomologeerd. De tijd van Corrie Schimmel betekent uit de aard der zaak ook een nieuw Nederlands record, dat sedert 26 augustus van het vorig jaar met Algiers gemaakt. Ada den Haan, die enkele dagen ge leden het wereldrecord op de 200 me ter schoolslag op haar naam bracht deed met succes een poging het Ne derlands record op de 400 meter school slag in haar bezit te krijgen. Ada, die alleen zwom, noteerde de voortreffe lijke tijd van 5 min. 48.4 sec. Hiermee vergruizelde Ada het bestaan- Probleem no. 196 van A. M. Voorting te Haarlem. Wit geeft in 2 zetten mat. EERSTE PUBLICATIE. Lf5:; 15. efa: e4. Wit geeft op, daar de loper op f3 verloren gaat. Waar zit nu de fout van wit? Dit is de 11e zet, Pce2, waardoor de lichte witte stukken elkaar in de weg staan en de harmonische samenwerking be moeilijkt wordt. De witte loper op f3 had geen enkel vluchtveld meer, terwijl het paard op d4 werd gehin derd door de 12e zet b3. Hierop was de zwarte combinatie gebaseerd, daar het witte paard alleen nog naar f5 gespeeld kon wojden, waardoor na de afruil de e-lijn open kwam en e4 tot winst van de witte loper leidde. Probleem no. 197 van G. H. Goethart. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ke3 Df8 Td7 Th4 Le6 Lgl, pionnen a4 b5 c3 d2 f3. Zwart: Kc5 Dd6 Lb8 Lf5 Pe4, pionnen b6 c4 d3 g6. Oplossing probleem no. 195 van W. Meredith: 1. Dh8! dreigt Dh7 mat. Ld3: 2. Da8; Pd3: 2. Dhl; Kd3: 2. Dh7; Pg4 2. Dd4 mat. Interessante combinatie, met stuk winst, en daardoor winst van de partij. Wit: Hiller. Zwart: Hortner. 1. e4 c5; 2. Pf3 e6; d. d4 cd4:; 4. Pd4: Pf6; 5. Pc3 d6: 6. Le2 Le7; 7. 0-0 Pc6: 8. Le3 0-0; 9. f4 Dc7; 10. Lf3 a6 11. Pce2 Pa5; 12. b3. Wanneer we deze stelling oppervlakkig bekijken, lijkt het of wit zeker niet slechter staat dan zwart. En als iemand hier nen b5 d3 g3. beweert, dat wit wel op kan geven. Correspondentie betreffende de zult u misschien ongelovig uw schou- schaakrubriek te zenden aan A. Per- ders ophalen, en toche5!; 13. fe5: quin, Mafnixkade 104 te Amster- de5:; 14. Pf5 (het enige veld) dam-C. Wit: Kc8 Dg7 Td8 Tel Ld2 Pe4 Pe5, pion d5. Zwart: Kd4 Ta3 Ta4 La7 Pa5, pion- Probleem voor geoefende oplossers. No. 2196 van Joh. Lere te Breda. Probleem voor beginners. No. 436 van G. C. Kolenberg te Amsterdam. Wit begint en wint; oplossingen Wit speelt en wint; oplossingen van de nummers 435 en 436 kunnen kunnen ingezonden worden tot 15 tegelijk ingezonden worden tot 1 dec. dec. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken- a.s. aan bovengenoemd adres, laan 36, Heemstede. Oplossing van no. 431 van Oplossing van no. 2189 H. J. C. A. Nunnink te Delft, van dezelfde auteur. 34.30i 28x37, 48-42, 37x39, 38-33, Wit speelt naar: 44-40, 30, 44, 38, 39x19, 24x31 en wint op tempo. Een 38, 16, 7, 11, 5, 46, 8, 23 en wint. heel leuk stukje met als verrassing Een bijzonder fraai probleem, de de wijze waarop het stuk van 28 toch stand is weliswaar wat fantastisch, op 19 terecht komt. Het stuk op 10 maar de ontleding is schitterend. Het had eigenlijk gemist kunnen worden, is frappant hoe in dit vraagstuk al Jammer dat deze auteur de laatste het materiaal wordt opgelost. tijd zo weinig van zich doet zien. HET PARTIJSPEL 16-21; 21. 27x16 18x36; 22. 38-33 12-18; 23. 43-38 7-12; 24. 16x7 2x11; 25. 34-29 Toen wij de kopij voor de vorige 19.23; 26. 48-43 23x34; 27. 39x30 1-7; rubriek samenstelden konden we niet 28. 49-44 11-17; 29. 40-34 18-23; 30. bevroeden hoe er voor het Wereld- 44-40 14-9; 31. 34-29 23x34; 32. 40x29 kampioenschap gespeeld zou wor- 19-23; 33. 29x18 12x23; men kan zich den. Des te merkwaardiger was het hier nog maar moeilijk voorstellen, enkele dagen later de partij van Kei- dat het wit gelukken zal op rechts Ier te zien, welke hij gespeeld had door te breken, men lette echter eens tegen de Franse kampioen Verse, op het fijne combinatiespel van Kei- Deze partij was in zijn opzet geheel Ier. 34. 45-40 9-14; 35. 41-37 14-19; 36. verschillend aan die welke we vo- 37-32! 3-8; 37. 40-35 15-20; 38. 25x14 rige week plaatsten en toch is er 19x10; 39. 30-24! 10-14; 40. 43-39 17-21; veel overeenkomst. Het typische is, 41. 33-28! 4-10; 42. 28x19 14x23; 43. dat ook hier vrij plotseling een 24-20 7-12; 44. 35-30 12-18; 45. 20-15 flank-aanval door Keiler wordt op- 10-14; 46. 30-24 8-12; 47. 24-20 14x25; gezet, die doorslaat en tot winst 48. 15-10 18-22; 49. 39-33 22-27; 50. leidt. Men zie maar eens. Wit: R. C. 10-5 25-30; 51. 5x28 30-35; 52. 28-23 Keiler zwart: A. Verse. 1. 33-28 12-18; 53. 23x26 35-40; 54. 32x21 40-44; 19-23; 2. 28x19 14x23; 3. 39-33 10-14; 55. 21-16 44-50; 56. 33-29 50-28; 57. 4. 44-39 14-19; 5. 33-29 17-22; 6. 50-44 29-24 13-18; 58. 24-20 18-22; 59. 16-11 11-17; 7. 39-33 20-25; 8. 32-28 23x32; 28-46; 60. 38-33 22-27; 61. 42-38 en 9. 37x28 19-23; 10. 28x19 13x24; 11. zwart gaf op. 29x20 25x14; 12. 41-37 6-11; 13. 46-41 Een door Keiler bijzonder sterk 8-13; 14. 44-39 14-19; 15. 35-30 5-10; gespeelde partij. In deze vorm zal hij 16. 31-27 22x31; 17. 36x27 10-14; 18. een geducht woordje meespreken om 30-25 17-22; 19. 37-31 22-28; 20. 33x22 de titel. de Nederlandse record, dat sedert 3 nov. 1947 in het bezit was van de Robben- zwemster Nel van Vliet met niet min der dan 10.2 sec. Het wereld- en Euro pees record dat met dezelfde tijd even eens in handen was van Nel van Vliet is respectievelijk door de FINA en de LEN reeds per 1 januari 1949 van de recordlijsten geschrapt. De gehele Nederlandse ploeg die thans te Melbourne vertoeft, met uit zondering van Puck van Duyne-Brou- wer en waarschijnlijk ook Henk Visser, vertrekt morgen via Sydney, Manilla, Karachi en Rome naar Nederland. Volgens het reisschema zal de ploeg woensdagmiddag op Schiphol arriveren. Puck van Duyne-Brouwer keert via Amerika terug, en Henk Visser waar schijnlijk ook. Omtrent de pogingen, een nieuwe v»** te bondstrainer aan te trekken, dee de K.N.V.B. mee, dat de Engelsm113 George Hardwick, die woensdag»4"" te Amsterdam een proeftraining hee geleid, nog niet is aangesteld. De onderhandelingen van de tectinL sche commissie met de heer Hardw1 hebben een prettig verloop gehad, 013 aan het einde daarvan is overeen men, nog een week bedenktijd in aC te nemen. Wellicht zal de volgende week de slissing vallen, waarna het bom stuur nog zijn goedkeuring aan de e tuele aanstelling moet hechten. dsb' ver

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4