Prijsstabilisatie vraagt een offer ten aanzien van de winst Consumptie steeg in 1956 met 9% De famiIie P. van Uzzel HIJ IS ER WEER! RONDE VAN NEDERLAND 6-13 MEI DE ZAAK-ZONNEBLOEM A m Minister Zijlstra: Extra-interland niet mogelijk? Kalendercongres U.C.I. KUIFJE en BOBBIE De sigaren van de Farao Alfredo O.sear f3.95 Vraag bij UtV boekhandelaar naar het nieuwe KUIFJË mmwmwmmmmmmmmm* ZATERDAG 17 NOVEMBER 1954 FAG1NA Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Ruim 200.000 voor een doelman Hulp aan Hongarije Ned. scheidsrechters naar het buitenland Rapid (Wenen)—Real Madrid in Amsterdam? Internationaal Danlon dames-schaaktoernooi Hel NIEUWE boek van is verschenen! 900 platen in kleuren Wat 'n leuke reis,hè Bobbie.'' Pak het Pak het (Van onze Haagse redactie) Minister Zijlstra zegt in zijn memorie van antwoord op de begroting van Eco nomische Zaken niet vooruit te willen lopen op het bestedingsadvies van de SER. Hij waarschuwt echter voor een zjjdige opvattingen en bepleit voorzich tigheid bij het afremmen van diepte-in vesteringen. De prüsstabilisatie moet met kracht worden voortgezet. Zy vraagt van de ondernemers een positie ve instelling en een zeker offer ten aan zien van de winst. De totale consumptie van duurzame consumptiegoederen steeg dit jaar met 12 pet. De invoer van investeringsgoederen vertoonde een dalende tendens, die van consumptie goederen een stijgende. De betalings balans zal dit jaar waarschyniyk een tekort vertonen. De styging van de in ternationale grondstoffenprijzen zal de weinig rooskleurige betalingsbalansposi tie en deviezenreserve geen goed doen. De minister heeft, wat de prijsvorming betreft, bepaald niet meer aandacht voor klein dan voor groot wild. De onderzoe ken waarvan hjj gewaagt en de maat regelen waarmee hy dreigt hebben niet temin in hoofdzaak betrekking op wild van het eerstgenoemde soort. Met een hoofse buiging naar de consument stelt de bewindsman maatregelen in het vooruitzicht die een betere bescherming dan tot nu toe beloven. De bestedingsbeperking zal in be ginsel zowel op consumptieve uitgaven en investeringen als overheidsuitgaven betrekking hebben. Met de bepaling van de wijze waarop deze beperking moet worden uitgevoerd zal echter nog moeten worden gewacht tot het advies van de SER binnen is. Dege nen die bij het stellen van de schuld vraag over de bestedingsdrang het ac cent leggen op het hoge investerings volume maken zich aan eenzijdigheid schuldig. Ten opzichte van de periode januari-augustus 1955 is de invoer van investeringsgoederen slechts gestegen met 16 pet terwijl de invoer van con sumptiegoederen een stijging van 31 pet. te zien gaf. Het stygingstempo van de invoer van investeringsgoederen blijkt zelfs gedaald te zijn. De minister wijst nogmaals op het grote belang van de diepte-investerin gen voor de exportpositie en de ar- beidsproduktiviteit. Als er afgeremd moet worden, zal er ten aanzien van dat soort investeringen behoedzaamheid moeten worden betracht. Velen tonen zich bezorgd over de vraag of de ondernemers geen foute in vesteringen zullen verrichten ten gevol ge van beoordelingsfouten. Daardoor zouden later disproportionaliteiten in de produktiestruktuur ontstaan. De minis ter erkent de mogelijkheid van derge lijke fouten, maar hij zegt over het al gemeen niet ongerust te zijn over het zelfstandig beoordelingsvermogen van de Nederlandse ondernemers. De sugges tie, dat de overheid de rentabiliteit van de investeringen zou moeten onderzoe ken wimpelt hij af met de opmerking, dat de overheid het zeker niet beter kan dan het bedryfsleven. Zij is er niet voor geëquipeerd en bovendien zou een dergelijk stelsel niet passen in ons hui dig maatschappelijk bestel. Maatrege len tot afremming van de investeringen zullen dus steeds een globaal karakter moeten hebben. De prysstabilisatie, gebaseerd op de vrywillige samenwerking tusseu over heid en bedryfsleven, dient met kracht te worden voortgezet. Incidentele prijs aanpassingen, die door kostenverhogin gen onvermydbaar worden, zullen daarby niet tegengehouden worden. De sty'ging van internationale grondstof- fenprüzen zal dergeiyke prysverhogin- gen hier en daar wel onafwendbaar maken. Maar men dient niet te snel te concluderen dat alle mogelijkheden tot efficiencyverbetering reeds zyn uit geput. Bovendien zal in vele gevallen door omzetvergroting bij constante pre zen nog een zeer redeiyke winst wor den gemaakt. Het stabilisatiebeleid beoogt vooral om een min of meer automatische door berekening van elke kostenstijging tegen te gaan. Prijsverhogingen moeten zo veel mogelijk gecompenseerd worden door verlagingen welke mogelijk wor den door produktiviteitsverbetering. Als alle verbeteringen door produktiviteits verbetering in de prijzen doorgegeven werden zou de prijsstabilisatiepolitiek goeddeels overbodig zijn. Wat van de ondernemers gevraagd wordt is een po sitieve instelling ten opzichte van het prijsstabilisatiebeleid, dat een zeker of fer ten aanzien van de winst vraagt. De minister deed nog enkele mede delingen over afzonderlijke bedrijfstak ken. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de margeconcurrentie in de han del in tricot en kousen, naar de hoog te van de handelsmarges voor fototoe stellen en naar de prijsontwikkeling voor textielprodukten. Er zijn aanwijzingen dat de laatste jaren de procentuele mar ges in een aantal middenstandssectoren opgelopen zyn. Als een ingesteld on derzoek dit bevestigt zal hiertegen door middel van prijsmaatregelen worden opgetreden. Van een algemene prijsstijging kan niet gesproken worden. Wat de con sumptiegoederen betreft Is er enige sty ging door groente, fruit en vlees. De prysstqging van investeringsgoederen is echter groter. Zij bedraagt ten opzichte van 1954 ruim 5 pet hetgeen vooral ver band houdt met de prijsstijgingen van aluminium, koper, tin, ijzer, kolen en olie. Het consumentenbelang heeft de volle aandacht van de minister. Hij zal on derzoeken of op wetgevend gebied niet een aantal maatregelen te nemen zijn waardoor de belangen van de consu menten in meerdere mate dan tot dus verre beschermd zullen worden. In verband met de betalingsbalans zegt de bewindsman, dat de minder rooskleurige positie meer veroorzaakt is door de gestegen invoer dan door een dalende uitvoer. Het verloop Van de exportcijfers maant niettemin tot waakzaamheid. Waarschijniyk zal de betalingsbalans dit jaar wel een tekort vertonen. In verband met de interna tionale spanningen moet er gerekend worden op een versterkte voorraadvor- ming. Het gevolg daarvan zou kunnen zyn, dat de betalingsbalans onder ver sterkte druk komt te staan en dat er een verdere afvloeiing vein goud en de viezen zal plaats vinden. De totale consumptie in ons land is in de maanden jan.aug. 1956 met 9 pet. gestegen. Voor de duurzame con sumptiegoederen bedroeg de styging zelfs 12 pet. De recente loonsverhogin gen hebben tot een zekere toeneming van de bestedingen geleid. De econo mische toestand van het land was ech ter in de eerste maanden van het jaar nog niet van dien aard, dat op grond daarvan de differentiële loonsverhoging moest worden afgewezen. Het gevaar voor de inflatoire loon- en prysspiraal blijft by de huidige overspannen ar beidsmarkt reëel. Bij al de proble men die zich op het ogenblik in het we reldgebeuren voor dien, voegt Pa van Uzzel er deze week weer eentje bij. En nu wil pa zich na tuurlijk niet teveel op de borst slaan, niet met alle eer gaan strijken, doch hy meent, wel te mogen aannemen dat dit probleem het meest zorgelo ze van de hele week is. Daarom adviseert hij U, de veel zwaardere pro blemen een uurtje opzij te zetten en U te gaan verdie pen in de 41 kleine probleempj es, waar uit dit grote pro bleem bestaat. Zendt Uw oplos sing op tijd in, op dat pa weet, of dit zorgeloze probleem bij U in de smaak is gevallen. Hier volgen de omschry- vingen. Horizontaal: 1. Twee lidwoorden slui ten Zijne Hoogheid in; zelf. werd deze markies een groot deel van zijn leven, door gevangenismuren omsloten en wat hij schreef, mag niet gelezen worden. (2-4); 4. Deze dwaas bracht zijn hele leven aan de wal door. (6). 10. Bij de ze plaats in Noord-Holland denkt men altijd aan iets heel onprettigs. (7). 11. Is het waar dat er een den in het die renpark staat? (7). 12. Moet er bepaald een rund aan te pas komen om het amoureus te maken? (4). 13. We ne men het op die plaats wel door. (5). 15. Meestal is er ook wel een droogzolder bij. (4). 17. Keulen heeft er naam door gekregen. (3.). 19. Als hij niet tijdig de rem had gebruikt, was het raak ge weest. (5). 21. Het zou zowel mannelijk als vrouwelijk kunnen zijn. (5); 22. Het valt te betwijfelen of dit dier bij de vervaardiging van het voertuig be hulpzaam zou kunnen zijn. (7). 23. Men draagt 'n sok niet onder de arm, en zeker niet van die afmeting (5). 25. P.S.: dat komt ervan als je ruzie zoekt (5). 28. Geen plaats om moppen te ver tellen. (3.). 31. Het zit de Fransen nog al hoog in die Amerikaanse staat. (4). 32. Al ruikt het nog zo lekker, we moe ten de ingenieur een halt toeroepen (5). 33. Is er iets loos in het noorden' (4). 36. In Mei kreeg hij een gevaarlijke verstopping. (7). 37. In een dergelijke woning is het zelfs op het land goed wonen. (7). 38. Ook als hij niet in vest gekleed was, was hij een beroemd uit vinder (6). 39. En hoe vond het meisje deze dichter dan? (6). Verticaal; 1. Deze schrijver ziet het nogal somber in. (6). 2. De lange moet het hebben van vergane groente. (7). Als jullie dit lezen is hij er al, de goede Sint. En nou maar braaf zijn. Want het heerlijk avondje staat voor de deur. Vandaag eerst de pryzen. Ie prijs; Floor Gras, Langendyk 11, Haarlem. 2e prys: Nelly Bol, Hagelingerweg 4, Santpoort. 3e prijs: Bert van Eijndhoven, Bloem veldlaan 21, Overveen. De goede oplssing was zo; Horizontaal: 2 schoof, 5 acht, 6 doek, 7 kano, 8 ernst, 10 peer, 11 etna, 12. ransel. Verticaal: 1 landmeter, 2 stok, 3 haak, 4 fotograaf, 9 tres, 10 poel. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. In linkerbovenhoek schreven „Kinderprijs vraag". Naam van de krant vermelden. 3. Voorwaar, een muzikale vogel. (4). 5. Kun je daar zijn karakter uit op maken? (4) 6. Deze staatsman is als een voordeel te beschouwen. (7). (7. Hiervan worden meestal geen koekjes ge bakken. (6), 8. Hoe kan men nu vloeken met kunstmest be vorderen? (5). 9. Deze kleur brengt nogal wat verwikkelingen met zich mee (5). 14. Is het toegestaan in het gewas een gat te draaien? (7). 16. Ze geven stellig een wending aan de zaak. (5). 18. „Ik heb het gelezen", zei de Fransman, „ook op de windvrije plaats is alles geregeld" (5). 20. Een dwaas patroon (3). 21. Als de kous wat klei ner was, zou hij om te zoenen zijn. (3). 24. Het blijft er vochtig warm in, al tracht je de insekten met uitroepen te verjagen (7). 26. In het jaar onzes He ren kreeg Midas ezelsoren voor zyn wangedrag (7). 27. Stonden de buren altyd model voor hem? (6). 28. Die componist heeft wel iets van Betsi weg (5). 29. Ach, ik weet niet of de kroon die instorting bewerkstelligd heeft (5). 30. Het is niet in strijd met de zeden, dat een hert wordt opgeslokt door een graafdier (6). 34. Ook in de meest vruchtbare grond vindt men nog wei eens een grote steen (4). 35. To, als oudste, mocht in de stal slapen (4). Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 24 november aan 't Kasteel van Aemstel afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65 Amsterdam met vermelding: ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 3 november 1956 AOSTRAATVEGEROK DSOLENSOARREOKO ETSOIKOPOFAOARE LANENONAROSTRAM ADEROTELENOSINE ASEOKEGELENOETS ROOOOROTOTAPOET OMODERNOMETEENO KROEREONOLIKOJA OOKOSIMONIEQDON PEERONODIGOBONT SPEEROLESOREGGE TELOOTONOLEOEEN URONEROOVENTONN KOSTRANDVOOGDOE De prijswinnaars zijn: mej. W. SCHOLS, „Heliomare", Wük aan Zee; mej. G. KLEPPER, Egelantiersgracht 85 II, Amsterdam; J. v. d. MEULEN, Elzenplein 60, Haarlem. Horizontaal: 1. st„ 3. cent, 6. mees, 9. ah, 11. lena, 13. otter, 15. tule, 17. arme, 18. kras, 19. berm, 20. seine, 23. rank, 24. erts, 26. tree, 28. irene, 31. pro, 33. enige, 37. tin, 38. ei, 40. S.I., 41. vijg, 42. ka, 43. elite, 44. do, 45. vee, 47. p.p., 48. te, 50. oom, 53. malta, 55. mes, 57. porie, 59. oslo, 61. asem, 63. koon, 65. eerst, 67. eren, 70. odin, 71. alle, 72. sire, 74. tiara, 77. enig, 79. ta., 80. leek, 81. olst, 82. fa. Verticaal: 1. slab, 2. te. 3. carmen, 4. noest, 5. t.t., 6. me, 7. erker, 8. staren, 9. al, 10. henk, 12. nar, 14. tui, 16. u.s.a., 21. -sp, 22. nto, 25. ree, 27, cel, 28. it, 29. r.i., 30. enkel, 32. ruïne, 34. ivoor, 35. gij, 36. eg, 39. iep, 40. set, 45. v.m.,: 46. e.a., 47. pas, 49. epe, 51. o.i., 52. me, 54. Vondel, 55. moe, 56. sas, 58. omelet, 60. lente, 62. staal, 63. kist, 64. oor, 66. ria, 68. ren, 69. noga, 73. ia, 75. ik, 76. r.o., 78. if. Reg Matthews, de jonge doelman van Coventry City en van het Engelse elf tal, is door de eerste divisie club Chel sea voor een bedrag van 20.000 pond ster ling (ruim f200.000) gekocht. Dit is bijna het dubbele van het hoogste be drag, ooit voor een doelman in Engeland betaald. Aan de top stond Reg Allen, die in 1950 door Manchester United voor 11.000 pond sterling (ruim j 110.000) werd gecontracteerd. Na de gebeurtenissen in Hongary'e heeft de KNVB zich beraden over de wyze, waarop men van bondswege hulp zou kunnen verlenen aan de slachtof fers. Men heeft o.a. de verenigingen verzocht, by de thuiswedstryden collec tes te laten houden door het Nederland- sche Roode Kruis, wat zaterdag en zon dag j.l. is gebeurd en wat ook in het komende weekeinde zal gebeuren. Bovendien overwoog de KNVB een extra-landenwedstrijd te organiseren, eveneens ten bate van Hongarije. Dit biykt evenwel byzonder moeiiyk. Met een drietal landen, die hiervoor het meest in aanmerking kwamen, is con tact opgenomen, maar dit heeft tot dus ver geen resultaat opgeleverd, omdat ofwel de betreffende nationale elftal len ofwel de clubs in die landen reeds een uitermate druk programma hebben. Het bondsbestuur zal nu op korte termyn byeen komen om over de hulp verlening aan Hongarye te beraadsla gen. De interlandwedstryd SchotlandJoe goslavië welke woensdag in Glasgow wordt gespeeld, zal geleid worden door onze landgenoot P. Roomer uit Rotter dam. Als grensrechters fungeren W. Beltman uit Deventer en K. Schipper uit Groningen. De tweede wedstryd voor de Europabeker tussen Borussia Dort mund en Manchester United, die op dezelfde dag te Dortmund wordt ge speeld, zal door de heer J. Martens uit Zeist worden gefloten. Grensrech ters zyn A. Lacroix en D. van Male (beiden uit Amsterdam). Rapid (Wenen) en Real Madrid zyn overeen gekomen, de derde ontmoeting tussen beide clubs voor het toernooi om de Europese voetbalbeker te spelen op donderdag 13 december. De plaats waar de wedstryd zal worden gehou den, ls nog niet vastgesteld. Besloten Op het kalendercongres van de U.C.I., dat te Zurich werd gehouden, zyn de data van de wielerwedstryden voor het jaar 1957 vastgesteld. De Ronde van Nederland wordt gehouden van 613 mei, direct voorafgaande aan de Ronde van België en Italië. De voornaamste data zijn: PROFS: 10 maart: Ronde van Belgisch Lim burg en MilaanTuryn. 1217 maart: ParysNice. 19 maart: MilaanSan Remo. 31 maart: Ronde van Vlaanderen. 7 april: Parijs—Roubaix en de Ronde van de 4 Kantons. 22 april: ParijsBrussel. 26 april tot 12 mei: Ronde van Spanje. 4 mei: De Waalse Piji. 5 mei: LuikBastenakenLuik. 613 mei: Ronde van Nederland. 1519 mei: Ronde van België. 18 mei: ParijsLimoge. 18 mei tot 19 juni: Ronde van Italië. 2 juni: BordeauxParys. 8 tot 15 juni: Criterium van de Dau- phiné Liberé. 12 tot 19 juni: Ronde van Zwitserland. 23 juni: Nationale kampioenschappen van Frankrijk, België, Zwitserland, Italië en Luxemburg. 27 juni20 juli: Ronde van Frankryk. 18 augustus: Wereldkampioenschappen te Waregem. 22 september: De Grote Prys der Naties. 6 oktober: ParijsTours. 20 oktober: Ronde van Lombardye. AMATEURS: 27 april5 mei: Ronde van België. 215 mei: PraagBerlynWarschau. 4 en 5 mei: Ronde van Luxemburg. 5 mei: ParijsRouaan. 1219 mei: Route de France. 30 mei2 juni: Pijl van het zuiden en de vier etappenwedstrijd van Beriyn. werd, de Europese Voetbal Unie een keuze te laten maken uit de steden Genève, Parys, Amsterdam en Brus sel. 110 juni: Ronde van de 9 Provin ciën. 1923 juni: Ronde van Belgisch Lim burg. 28 juli: Belgische "kampioenschappen. 17 augustus: Wereldkampioenschappen te Waregem. 515 september: Ronde van Europa. De burgemeester van Amsterdaiflj mr. A. J. d'Ailly, heeft vrydagavon» 't internationaal-Danlon-dames-schaaB" schaaktoernooi in de hoofdstad geopend» waaraan de kampioenen van Neder land, Denemarken, Frankryk, Belgie e West-Duitsland deelnemen. De uitsla gen van de eerste ronde zijn: Groep A: mevr. F. Heemskerk (Ned- mevr. I. Larsen (Den) 10; mevrou** Ch. Silans (Fr.)mevr. A. van Aais (Ned.) 1—0. Groep B: mej. L. Loefler (Belg) mevr. van der Veen (Ned.) 01; mevr- F. Rindler (W-Dld.)—mevr. C. R°od zant (Ned) 10. Ja,m'n beste Bobbie morgen zullen we te Port-Said aan komen waar we aanleggen 'n har iren Wanneer eindelijk 't eindpunt Van daaruit zullen we door 't Suez kanaal gaan Vervolgens lopen we de haren ran Aden binnen En dan, nog 'ns aanleggen te Domböiy K en te Colombo op t eiland Ceylon. Daar komt nooit 'n eind aan _"A>? dan krijgen rve nog~ Si nga po reH on g - Kon gen ten langen laatste Shanghai, het doel ran onze reis. Noem je dat leuk 'n boot olie als "n schildpad vooruit gaat, en waar nimmer iets op te beleren is p SHANGHAI HONG-KO BOM6 COLOMB door Hergé, copyright Casterman 6 Copenhagen MOCO »»KÏ5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 8