SEMJENOWen HINSHELWOOD wilden het hele toneelstuk zien Chemische detective-arbeid ester blaast rook-krinseties i Directe schade aan belangen van Papoeabevolking Eisenhower wekt paniek onder de mannen N.S. protesteren bij Franse spoorwegen "»ef melk meer mans Sft&ïa Aldus vele Tweede-Kamerleden f* C\ OP DE AMERIKA eist optreden tegen deportaties WWSÜ&S W RADIO TELEVISIE ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 PAGINA 9 Drie fysici hebben dit jaar de Nobelprijs voor natuurkunde gedeeld. De prijs voor schei kunde werd toegekend aan twee onderzoe kers. Het waren de Engelsman Sir Cyril Norman fïinshelwood, hoogleraar aan de universiteit van Oxford, en de Rus Nikolaj Nikolajewitsj Semje- how, directeur van het instituut voor chemische natuurkunde van de universiteit van Moskou. Voor geen van beiden kwam die prijs nu bepaald vroeg. Maar voor elk van hen was hij de bekroning Van een bijna dertigjarig onderzoek. Een onder- Zoek dat zij onafhankelijk van elkaar, en toch ook nauw verbonden, hebben verricht. Nauw verbonden, namelijk zelfs door een lang durige vriendschapsband. Het delen van de prijs zal dus wel geen moeilijkheden opleveren. En onafhankelijk van elkaar. Want, hoewel zij een zelfde onderwerp bestudeerden, hebben zij ge werkt langs evenwijdige lijnen, niet langs identieke. Voor Sir Cyril is het niet alleen de kroon op zijn levenswerk, maar ook de kroon op zijn liefde. Deze bijna zestigjarige vrijgezel heeft namelijk zijn hart verpand aan de scheikunde. En het is zelfs een jeugdliefde, die) hij trouw is gebleven. Want die liefde dateert uit de tijd, dat hij een jongen van elf jaar was. Wat hem toen het meest bekoorde in zijn geliefde, was het feit, dat de scheikunde hem in staat stelde stoffen te maken, „die zo lekker knalden". Merkwaardig - knalgas, waarover hij zelfs een heel boek geschreven heeft, is nauw be trokken bij de wetenschappelijke detective-arbeid, die hem nu de Nobelprijs heeft opgeleverd. UT If. - I AMSTERDAM—PARIJS Hotel Van der Woude te Haren in brand O J scheïU® WaS' °ok al De oproep van de Generale Synode Jehudi Menuhin in het ziekenhuis A 6VW voor hen die meer eisen Landbouwschap kritisch over melkrapport van SER MET KNALGAS NAAR DE NOBELPRIJS -W. SIR CYRIL HINSHELWOOD Wat was het onderwerp, waaraan Semjenow en Hinshelwood hun leven gewijd hebben? Waaruit bestond die chemische detective-arbeid? Er is iets merkwaardigs met de schei kunde, zoals men die op school leert kennen. Misschien vinden sommige lezers het ?en hachelijke onderneming, na zoveel Jaren nog te trachten zich te verdie nd in dat wat ze op school over de Scheikunde moesten leren. Maar één ,°rmule weten ze toch meestal nog Viomfantelijk uit de mouw te schudden, ijst is de befaamde formule 2H2 plus y2 is 2H20. Uit twee moleculen wa terstofgas en één molecule zuurstof ontstaan na chemische verbinding twee moleculen water. Dat is ook de reactie van het exploderende knalgas, Waaraan Sir Cyril zoveel plezier beleef de. Ook Sir Cyril is deze formule in zjjn jeugd natuurlijk tegen gekomen, evengoed als wij. Maar het is aardig te vergelijken wat wij er mee gedaan hebben en wat h\j er mee gedaan heeft. Want nu komt dat eigenaardige, dat merkwaardige, waar wij het zo even °ver hadden. De „klassieke" scheikunde is als de Wonderlijke sinjeur, die bü een toneel- *tuk alleen maar belangstelling zou to- nen voor de begin- en de slotscène. De Wan, die daarna zou beweren, dat hij jju precies weet, hoe het begon en hoe "et eindigde en dat hij daarmee toch Keheel op de hoogte is. Het is zo'n heetje als de manier, waarop vroeger "j de keuken romans gelezen werden: l'en hoe het begint en dan op de laat- s'e bladzijde kijken, „of ze elkaar krij- 8en". Maar elke rechtgeaarde schouw burgbezoeker zal die man verontwaar digd voor de voeten werpen, dat hij ïjust het interessantste heeft gemist, ^arnelijk, hoe het gebeuren verliep en b°e het van het een op het ander kwam *h het begin tenslotte uitliep op het «inde. Die rechtgeaarde schouwburgbezoe ker heeft echter goed praten. Want °r de scheikundige is het eigenlijk Sw°r het besluit van de Franse bra"rwegen om, tot beperking van het st0i*?st°fverbruik, tijdelijk een aantal IgtpWtreinen voor personenvervoer te JiajJ1 uitvallen, zullen twee internatio- treinen, AmsterdamParijs en te- IfS' uitvallen. Zaterdagavond zal de 'tekt die om 23.00 uur uit Parijs ver- ^hlLen om t0-03 uur te Amsterdam *1 voor de laatste maal rijden de 1- dagavond om 20.54 uur vertrekt MO 'aatste trein uit Amsterdam, die om De k? te ParÖs aankomt. ^^Nederlandse en Belgische spoor gat?' die wel tot bovengenoemde Jcht ®Sel besloten hebben, hebben tph Eb» de Franse spoorwegen tegen s'Cf Jisluit geprotesteerd. Het betreft hp SrC00rntreinen, aldus de Nederland- Vp tj^rwegen, die geen olie gebrui- RftCdhiti motivering, dat de dieseltrein- dfu ven ParijsMarseille wordt op- de ï°tn en deze aansluit-nachttreinen Sen *<J«Meen zin meer hebben, achten 0tljui dse en Belgische spoorwe- zo, dat hij zich bevindt in de onprettige situatie van de man, die tracht zich groot te houden, omdat direct na de be ginscène het ijzeren brandscherm werd neergelaten en dat pas weer omhoog ging bij de slotscène. Het tussenliggende speelt zich voor de scheikundige inder daad als het ware in een donkere tun nel af en het valt voor hem niet mee, uit te maken, wat daar nu precies ge beurt. Dat, waarvoor Semjenow en Sir Cyril zich nu speciaal geïnteresseerd hebben, bijna dertig jaren lang, is de vraag: „Wat gebeurt er nu eigenlijk allemaal achter dat ijzeren scherm? Wat is pre cies het verloop van die chemische re actie?" Dat is een enorm belangrijke vraag. Niet alleen voor de theoretische we tenschap, maar ook voor de prak tijk, voor de moderne chemische techniek en industrie. En de vruchten van hun arbeid en studie zijn dan ook geplukt op velerlei terrein. Op dat van de verbrandingsmotoren van al lerlei soort. Verbeteringen daaraan be rusten op wat Semjenow en Hinshel wood ontdekten. De springstoffentech- niek profiteerde eveneens van hun on derzoekingen. En niet te vergeten de vervaardiging van plastics. Een chemische „bekering" Het is heel wat eenvoudiger uit te maken, wat het resultaat is van een chemische reactie, dan om te zeggen, hoe die nu precies verloopt en waarom zó, en niet anders. Dat is duidelijk. Het is ook een heel andere vraagstel ling. En zo schiep Semjenow in 1930 een heel nieuwe tak van wetenschap, die hij chemische natuurkunde noemde. Hij was een fysicus, die zich tot de scheikunde bekeerde. En hij werd op zijn terrein een pionier, door zich bezig te houden met het mechanisme, volgens hetwelk een chemische reactie zich vol trekt. De chemische natuurkunde, zo heeft hij het eens geformuleerd, ver houdt zich tot de chemie ongeveer als de fysiologie tot de anatomie. Sir Cyril maakte dezelfde bekering door. Ook hij bracht zijn natuurkundi ge methoden mee. En dat stelde hem in staat de theorieën van Semjenow op geniale wijze verder te ontwikkelen en te bevestigen. Al vóór Semjenow had hij zich bezig gehouden met de bestu dering van chemische reacties in gas sen. Hun onderzoekingen stelden hen voor de vraag: Wat gebeurt er eigenlijk bij een chemische reactie tussen bepaalde stoffen? Men weet uit ervaring, dat zo'n reactie niet altijd zo zonder meer maar onmiddellijk optreedt. Men kan rustig een hoeveelheid waterstof en zuur stof bij elkaar hebben, zonder dat er water ontstaat. Maar wanneer er een vonk inslaat, dan gebeurt er wat. Er ontstaat water en dat gebeurt zelfs met de snelheid van een explosie. Om tot een reactie te komen is het nodig, dat de moleculen, die op zich stabiel zijn, uit die stabiele vorm in een geëxciteerde toestand worden ge bracht. Hun energie-inhoud moet op de een of andere manier verhoogd wor den. Deze gedachte is de sleutel geweest voor het werk van Semjenow en Hin shelwood en zij danken die gedachte aan de eerste Nobelprijswinnaar voor chemie, die van 1901, de geniale Ne derlander Jacob van 't Hoff. En aan de Zweedse chemicus Svante August Arrhenius. Aan deze beide grondleggers heeft Semjenow dan ook zijn in 1934 uitgekomen en in 1935 in het Engels vertaalde werk „Tsepnye reaktsii", over de „Kettingreactie," in dankbare herinnering opgedragen. Hoe nu die energierijke moleculen ont staan, die gereed staan bij de reactie te bemiddelen, daaromtrent hebben de beide onderzoekers Semjenow en Hin shelwood klaarheid gebracht. Onder meer kwam daarbij aan de dag, dat de z.g. kettingreacties hier een grote rol spelen, dikwijls zelfs de voornaamste. Kettingreactie Het begrip kettingreactie is- sinds de atoombom meer algemeen bekend ge worden. Het is een wijze van „zich voortplanten" van een reactie, waarvan men een schema kan tekenen, door te beginnen met een omgekeerde V en aan elk van de uiteinden weer zo'n omge keerde V te zetten, en zo telkens op nieuw. Men krijgt dan het beeld van een vertakte kettingreactie. De nucleai re splijtingskettingreactie bij uranium is geen gewone chemische kettingreactie als bij een andere explosie, als b.v. die van knalgas, maar alleen het schema volgens hetwelk zij verloopt is hetzelf de. In 1913 eerst heeft Bodenstein het begrip kettingreactie in de chemie toegepast, ter verklaring van een foto- chemische reactie. En in 1923 hebben de Deen Christiansen en de Nederlan der Kramers het denkbeeld geopperd, dat de kettingreactie o.m. een rol zou spelen bij explosies. Semjenow en Hin shelwood hebben de bevestiging van dat vermoeden geleverd. Wanneer men denkt aan de grote be tekenis van de explosiemotoren, wordt het belang van deze onderzoekingen zonder meer duidelijk. Een niet minder belangrijke rol speelt de kettingreactie op een heel ander ter rein. Namelijk op dat van de vervaar diging van hoogpolymeren, de plastics bijvoorbeeld. Dat is, simpel gezegd, een soort spelletje van „Zwaan, kleef aan." Men gaat uit van een oplossing, die een z.g. monomeer bevat. Dat is een stof met kleine moleculen. Vinylchlori- de b.v. of ethyleen. Laten wij die stof voor het gemak A noemen. Nu voegt men een stof toe die gemakkelijk uit eenvalt in van die energierijke, reactie- bereide moleculen of brokken van mo leculen, radicalen genaamd. Noemen we die B. Nu begint het spel. B grijpt A beet en er ontstaat een groter mole cuul BA. Maar ook dat blijft eenzelf de soort grijpgrage hand houden en grijpt nog een A en er ontstaat BAA. De vrye hand blijft en zo ontstaan steed? langer ketens, BAAA, BAAAA, enz. Tot einde lijk, op de een of andere wijze, de ket ting eindelijk afbreekt. Maar dan heeft men al zo'n polymeer, zo'n stof met langgerekte molecuulketens, gekregen. Polyvinylchloride bijvoorbeeld, of poly ethyleen. En men kan de wereld weer verrijken met plastic voorwerpen in ve le vormen en met velerlei belangrijke eigenschappen. Daar heeft de „knalzucht" van de jeugdige Sir Cyril dus aan meegewerkt. Mr. H. C. M. EDELMAN. Advertentie S^gj $h (Van onze correspondent) Een felle brand heeft gistermorgen het hotel Van der Woude, in het cen trum van Haren bij Groningen, voor het grootste gedeelte verwoest. De boven verdieping brandde totaal uit, de be- nedenétage kreeg zware waterschade. Vermoedelijk is de brand ontstaan aan de zuidoostzijde van het gebouw, waar zich de woonkamer van een der eige naars, het gezin Van Hengel, bevond. Tijdens het blussingswerk ontstond nog even een precaire situatie voor twee leden van de vrijwillige Harense brandweer, toen plotseling het door de vlammen ondermijnde dak van het ho tel instortte, terwijl deze mannen zich binnen bevonden. Beiden werden door de neerstortende brokken geraakt, doch gelukkig kregen zij geen ernstig letsel. Voor het hotel Van der Woude, dat niet meer als zodanig werd geëxploi teerd, was nog geen definitieve andere bestemming gevonden. Er werden plan nen voorbereid om het gebouw af te breken en op deze plaats flats en win kels te stichten. Advertentie krJDüh varf6r had niet minder fantasie Vp ®r de p. der- Hij probeerde van alles. ehafte stunt die hem de middelen ïn het fen? voor zlchzelf te beginnen, Zagtfh sfeer1?®?11 "Pe rokonde oester". ta£,i 4 PuhinJi Seensceneerde ruimte bii»1 Hggen? lnderdaad een oester op girders gj?aar ogenschijnlijk niets °ptafeiPdier van ha"d tot hand. schm inSetjec ®venwel blies de oester Het ^ers verbaasde toe- 8^ opf^[la"dse circus-boek licht raad 'fGUs" vindt",?? ,te Droom van ci*eu* '••en ïa„. oplossing van dit ^^'8eheimen?ncno8 veel wonderlijker n" Spannende verhalen... ontroerende gebeurtenissende grap pigste anekdotes: Een standaardwerk, van vóór onze jaartelling tot het circus van nü! Verlucht met talloze penteke ningen. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter-leverancier, of rechtstreeks bestellen bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album per omgaand toege zonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende prachtige kleurenplaten en realistische fotoreproducties ontvangt u gratis voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er één aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! (Van onze Haagse redactie) De „Oproep tot bezinning" van de Generale Synode der Nederlands Her vormde Kerk is, naar het oordeel van vele leden van de Tweede Kamer, een stuk politieke voorlichting, dat zowel in politeke als in feitelijke zin aanvecht baar, zo niet onjuist moet worden geacht en dat directe schade toebrengt aan de belangen van de Papoeabevolking. Het is „geplaatst in het kader van uitspra ken die getuigen van een vooringeno menheid en/of eenzijdigheid bij de be oordeling van de feiten". Het „tendeert naar een voor Indo nesië meer dan thans bevredigende oplossing van het vraagstuk t.w. dat de bestaande staatkundige verhouding tus sen Nederland en Nieuw-Guinea dient te worden gewijzigd zonder dat daar bij het accent wordt gelegd op het di recte belang van de inheemse bevol king". Deze leden en van verschil lende andere zijden verklaart men, zich met dit standpunt wel te kunnen ver enigen willen echter anderzijds niet nalaten op te merken, dat een bezin ning over deze vraagstukken een zaak blijft van voortdurende urgentie. Men zal nu eenmaal rekening dienen te hou den met de feitelijke internationale si tuatie en daarom moeten streven naar een zo snel mogelijke ontwikkeling van de bevolking tot een peil waarbij zij zelf haar staatkundig lot kan bepalen. Men zal daarom bepaalde nadelen die voortvloeien uit de noodzakelijke snelle ontwikkeling moeten aanvaarden ten einde grotere nadelen in de nabije toe komst te voorkomen, zo wordt gezegd. Vele andere leden wijzen echter deze interpretatie als onjuist af. Zij wensten er echter niet verder op in te gaan omdat kwesties inzake de politieke status van Nw-Guinea h.i. bij de be groting van buitenlandse zaken dienen te worden behandeld. Een en ander wordt gezegd in het voorlopig verslag op de begroting van Nieuw-Guinea. In het verslag leggen verder vele le den er de nadruk op, dat het onvol doende is als de regering zich uitslui tend blijft beroepen op het soevereini- teitsprincipe. Er moet, hetzij in de rich ting van de V.N., hetzij in die van nau we samenwerking met Australië, het zij in die van vermelde zelfstandigheid van Nieuw-Guinea enig perspectief worden geboden. Wat betreft de zakelijke vooruit gang, die in het gebiedsdeel is geboekt is de Kamer teleurgesteld over de resultaten. Te weinig efficiency en onjuiste en stroeve ambtelijke ver houdingen worden genoemd als de oorzaken van deze ontwikkeling. Op tal van punten blijkt, dat de organi satie en de „planning is tekort ge schoten. Sprekende over het onderwijs wordt van verschillende zijden geklaagd over onvoldoende mogelijkheden voor voort gezet onderwijs en over te geringe steun aan de scholen van missie en zending. De violist Jehudi Menuhin heeft vrij dag in Kaapstad een lichte operatie aan de wervelkolom ondergaan. De vio list zal ongeveer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. Ondanks hevige pijn in de rug gaf Menuhin verscheidene recitals in Kaapstad. Advertentie kauw Wrigluy Doublemlnt. He» leven wordt sneller. Vermoeiender. Kauw rustgevende, opfrissende Doublemlnt I Dat is goed, bij al die spanning - verkwikkend bij al die inspanning - fris en koeler en heerlijk want Doublemlnt blijft lang en dubbel lang lekker. WIJS EN ONWIJS OM SLANK TE WORDEN ~r~\ eze week is het weer druk in de J showrooms bij onze grote con- fectie-f abrikanten, waar mode inkopers uit België, Duitsland, Zwit serland, Zweden en Denemarken de hier gefabriceerde kleren komen ko pen voor het aanstaande voorjaar, zoals ze dat elk jaar in de maand no vember doen. De inkopers zitten met paperassen en kopjes koffie voor zich in makkelijke stoelen en ze zien kleren, kleren en nog eens kleren. De wereld bestaat voor hen op die dagen uit mantels aan rekken, rokken aan rekken, japonnen aan rekken. De mannequins en pas dames drentelen en draaien onver moeid rond; ze zijn onmisbaar bij het tonen, want een japon DOET het niet op een hangertje. Daar zijn ze ook niet voor bedoeld. Wat doet de mannequin, die in de ze commercieel zo belangrijke week, modellen maat veertig moet tonen en ineens ontdekt, dat ze een paar kilo te veel heeft? Die kan naar een schoonheidsinstituut gaan, waar be halve het gelaat het gehele lichaam een esthetische verzorging krijgt en zich daar enige tijd laten opsluiten in een cilindervormig soort hondehok waarbinnen het zo warm is, dat er van haar omvang wel een paar pond verdampt! Vit beroepsnoodzaak is zo'n geforceerde snelle vermagering nog wel te aanvaarden. Maar op die wijze willen vermageren kan ook een overdreven cultus worden. Dan is het altijd nog beter om minder te gaan eten. Dat laatste echter schijnt bijvoor beeld voor de Amerikanen, materieel het meest verwende volk ter wereld, iets heel moeilijks te zijn. Want ze beschikken over permanent goed ge vulde ijskasten en er wordt dus veel van hun zelfdiscipline gevraagd om matig met dat geconcentreerde lui lekkerland om te gaan. Daarbij lopen ze zelden of nooit, want ze ver plaat sen zich uitsluitend per auto. Het kan wel niet anders of op die wijze cultiveren ze extra ponden lichaams gewicht, en zo gemakkelijk als dat surplus er bij komt, zo moeilijk is het weer kwijt te raken. Amerika is dan ook de methode die, heel suggestief, ,Slenderella' heet, ontstaan, voor vermageren zonder moeite, waar echter wèl de no dige dollars mee gemoeid zullen zijn want alleen al aan de reclame ervan worden handen vol geld weggegooid. Een handige Amerikaan, Laurence Mack, is onlangs met een apparaat op de proppen gekomen, dat lijkt op een soort rekbank, waarop men in uitgestrekte houding gaat liggen en passief spieroefeningen ondergaat, die- tengevolge hebben, dat men niet slechts gewicht verliest, maar dat het postuur tevens naar wens wordt gecorrigeerd, men slanker wordt en zelfs langer. Er moet dus wel haast een toverstok bij zijn! Hoewel wij dat nimmer vermeld hebben gevon den in de propagandabrieven, die ons ongevraagd regelmatig vanuit Parijs worden toegestuurd door de Public Relations van Slenderella in de Franse hoofdstad. Wel hebben wij daaruit begrepen, dat de assistente, die de correctie van het figuur, wel ke moet plaatsvinden, controleert, dat met de centimeter doet, zoals de coupeuse het kledingstuk, dat ze on der handen heeft. Het laatste bulletin vermeldde, dat er op het ogenblik in Chicago niet minder dan honderd vijf en zeventig salons zijn, waar men volgens deze methode (die gecombineerd is met dieet) zijn figuur kan verfraaien, en dat in de laatste geopende salon te vens een zeer elegant wachtvertrek is ingericht voor de hond, waar het dier alles aantreft wat een hond maar prettig vindt als hij, och arm, moet wachten tot alle icecream-dikte bij zijn meesteres is weggerekt. Het voorlaatste bericht, dat ons uit Parijs bereikte, was nog belang wekkender. Daar in stond, dat in Amerika nu ook twee salons voor heren waren ge opend om volgens deze methode een jeugdig figuur te herwinnen, want sinds de ziekte van president Eisenhower was er onder de Ame rikaanse mannen met enige kruis jes achter de rug een paniek uitge broken over hun overwicht, dat, zoals men weet, iedereen bedreigt, die op middelbare leeftijd niet ma tig wordt. En overwicht be dreigt de gezond heid. Vermoede lijk was het voor die ongeruste he ren goedkoper en makkelijker ge weest om touwtje te gaan springen of gewoon maar iedere ochtend kamergymnastiek te doen, iets wat eigenlijk iedere mens met een zittend leven dagelijks moet doen. Maar dat is natuurlijk niet zo interes sant. Ze zouden ook het nieuwste Franse apparaat kunnen aanschaf fen, de „Piqués d'Alcover", dat be staat uit twee lange staven van soe- Het Een mannequin mag geen onsje te veel hebben. moeilijk voor de Amerikaanse met de goed gevulde ijskast. pel staal, die een reuzen V vormen met de punt vast op de grohd. Men grijpt ze aan de bovenkant, laat zich zelf, met wegglijdende voeten, in ho rizontale houding zakken, en terwijl de voeten op de grond blijven steu nen kan men z'n spieren dan een flinke rekbeurt geven. j ctieve gymnastiek lijkt een zo /i veel meer sympathieke en min- der luie methode om het figuur in vorm te houden dan al die moder ne toestellen, die de mens rekken of met elektrische kracht kneden. Maar van die apparaten worden er steeds meer uitgedacht want naarmate er meer in auto's gereden wordt, is de behoefte aan activering van de spie ren groter, maar is ook de gemak zucht toegenomen. In de Nederland se schoonheidssalons, waar men, zo als dat hier en daar gebeurt, gelaats verzorging combineert met algehele lichaamsverzorging, kan men alterlei nieuwe toestellen aantreffen, waar van de deskundige beweert, dat ze in hun masserende werking meer ef fect hebben dan gewone handmas sage. Het is mogelijk. In ieder geval zullen wij in ons land, i,uchter als we zijn, ons toch niet spoedig over geven aan excessen en van deze din gen niet zo'n onmogelijke cultus ma ken als in Amerika geschiedt. En hoe dan ook, wij doen hier nog niet aan schoonheidsinstituten voor man nen. Het is nu eenmaal zo met deze dingen, dat ze evenzeer een reële als een ietwat onreële kant hebben. En aangezien dat gehele terrein, dat men „schoonheidszorg" noemt, spe culeert op iets zeer gevoeligs in de mens, vooral in de vrouw, laat ze zich gemakkelijk verleiden door rijp en groen. Zoals wij de vorige week in deze rubriek hebben aangetoond, heeft de schoonheidszorg voor het gezicht wel degelijk reden van be staan, meer dan ooit zelfs. Met de schoonheidszorg voor het lichaam, die meer en meer naar voren komt en die reeds in de opleiding voor schoonheidsspecialiste is ingescha keld, is het precies zo. Maar men moet bij al deze dingen de betrek kelijkheid niet uit het oog verliezen. A. Bgl. Bü het begin van het debat in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft de Amerikaanse afgevaar digde, Herbert Hoover, een onmiddellijk optreden van de Verenigde Naties ge- eist, om de deportatie van Hongaren naar Siberië, zoals die thans door de Russen in Hongarije wordt uitgevoerd, tegen te gaan. „Wü kunnen niet stil zijn nu Hongaarse mannen, vrouwen en kinderen met geweld weggevoerd wor den, omdat zij ondanks de Russische onderdrukking uiting durven geven aan hun gevoelens van vaderlandslief de", aldus Hoover. „Daarom zün de Verenigde Staten de overtuiging toege daan dat de Algemene Vergadering on middellijk dient op te treden, teneinde op te treden tegen deze tragische om standigheid". „Ons bereiken thans verbijsterende berichten over de onmenselijkheid waaronder het Hongaarse volk lijdt", aldus Hoover, die namens de nog bed legerige minister van buitenlandse za- ken, Dulles, sprak. „Het verzoek van de secretaris-gene raal om toelating van V.N.-waarnemers is afgewezen. Dit betekent dat wij onze pogingen moeten verdubbelen. Te zelf- der tijd moeten wjj met spoed over wegen welke maatregelen de V.N. thans nemen kan." „De wrede onderdrukking van de vrijheid door buitenlandse overheersing zal een onuitwisbaar merkteken ach terlaten op het geweten van de we reld", aldus de Amerikaanse woord voerder in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Hoover verklaar de dat Amerika zijn steun zal geven aan de resolutie die Cuba de Algemene Vergadering heeft voorgelegd, en waar in Rusland de eis wordt gesteld de deportaties stop te zetten, en alle Hon garen die thans op Russisch grond gebied zijn terug te brengen naar Hon garije. (UP) De Hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap is kritisch gestemd over het rapport dat de SER heeft uitgebracht over de prijsvorming van de melk. Volgens de SER zouden de richting en de omvang van de agrarische pro- duktie zoveel mogelijk moeten worden afgestemd op de prijzen van de export markten. De melkspecialisten van het landbouwschap vragen zich nu af of deze doelstelling te rijmen is met het bevorderen van een redelijke bestaans mogelijkheid voor de landbouw, een be grip dat door de SER niet geconcreti seerd is. De Hoofdafdeling sluit zich aan bij de bezwaren die een minderheid van de Raad reeds in het rapport tot uiting heeft gebracht en breidt deze bezwaren nog verder uit. Aangezien het juist driehonderd jaar geleden is, dat de eerste uitgave van de Utrechtse Pharmacopee verscheen, wordt van 17 november tot 1 december in het Utrechtse Universiteitsmuseum een ten toonstelling gehouden van de geschie denis van de pharmacie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9