WEENSE MODE GETOOND IN AMSTERDAM BRUILOFTEN OP .GROTE SCHAAL. Jachthoorns klieken ie de jager smis Radio en tv; Ruim 1.000,000 op giro 999 1 Anonieme alcoholisten zoeken steun bij elkaar Werkgroepen in Utrecht bijeen Zwierige toiletten voor de komende feesten Boodschap van de kerken Motor rijdt op stilstaande auto Culturele Raad Zuid-Holland Een beetje storing ERIC DE NOORMAN Veel MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 PAGINAL Afscheid van Zonnestraal Vele geschenken voor ome Jan van Zutphen Muziekfestival van Casals in Puerto Rico Weer uien naar België Twee doden bij Aalsmeer VERTRAGING IN TREINENLOOP Amerikaanse kernbrand stof voor het buitenland Medische voorlichting aan het publiek België zet invoer van witte kool stop Installatie door ere voorzitter mr. J. Klaasesz Mij. der Ned. Letter kunde en Hongarije Jaarlijkse H. Mis voor gesneuvelde militairen J. A. H. Maassen ridder St.-Silvester De akker is de wereld nieuws Vanavond Gezondheidstoestand van Mgr. Lemmens minder goed Prof. mr. J. G. van Oven 75 jaar Internationale conferentie Naar uniformiteit in rij-examens Blijvende stagnatie var» olie-aanvoer betekent ramp voor West-Europa De Weense haute couture bracht de nieuwste snufjes van vijf Weense mode huizen. Ook op het gebied van hoeden viel veel „fraais" te bewonderen. De Nederlandse Hervormde Kerk, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Alge mene doopsgezinde sociëteit, de Remon strantse broederschap, de Unie van Baptisten-gemeenten, de Evangelische broedergemeenten en de oud-katholieke kerk, hebben zich tot het Nederlandse volk gewend met een boodschap. Hierin wordt o.m. een beroep gedaan op de regering, krachtig en vastbera den in de bestaande internationale or ganen, met name in de Verenigde Na ties, de gerechtigheid zó te dienen, dat het onrecht, waar dan ook, aan het licht wordt gebracht en dat besluiten worden genomen, welke in de huidige nood uit wegen kunnen bieden. ,,Laten wij ons verenigen met de ker ken in alle landen die in nood zijn, in het gebed tot de Almachtige God, op dat Hij regeringen en volkeren leide op de wegen van gerechtigheid en vrede en opdat hij uitredding schenke aan al len, die smartelijk lijden onder vervol ging en verdrukking", aldus de bood schap. ,,Ik heb me voorgenomen 150 jaar te worden", zo besloot ome Jan van Zut phen zaterdagmiddag zijn dankwoord op zijn afscheidsreceptie als voorzitter van Zonnestraal. De 93-jarige en nog steeds bijzonder vitale pionier op het terrein der t.b.c.-bestrijding had tevoren in zijn dankwoord aan het slot der re ceptie het verleden dc revue laten pas seren. In een der grote recreatiezalen van het sanatorium waren velen bijeenge komen om van dit afscheid van de be jaarde t.b.c.-bestrijder getuige te zijn. Onder hen waren een tweetal mede-op richters v. Zonnestraal, de heren Evert Kupers- en G. H. Sanders; voorts o.a. burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum. Namens het bestuur bood de heer Landman de scheidende het ere-voor- zitterschap van Zonnestraal aan, bene vens een televisietoestel voor de rustige avonden. Een lange rij van sprekers ge tuigden van de waardering en dank, die men algemeen voor ome Jan koestert. Talrijke geschenken werden daarbij aangeboden. Er waren telegrammen met uitvoerige gelukwensen van de Koningin en minister-president, Drees. 26. Het denkbeeld van Svein, om te proberen een bootje te bemachtigen, staat Eric wel aan. „Maar", zegt hij, op de nederzetting wijzend, waar zo omstreeks een vierhonderd mensen bijeen zijn, „als wij met onze paar man de wraak van hen allen op onze hals halen, hebben we geen bootje meer nodig! Het schijnen rondtrekkende jagers te zijn, want ze zijn bezig vlees te roken, vandaar dat wij de rook van hun vuur konden zien. Ze hebben anders hun plaats daar op die ver in het meer uitstekende land tong goed gekozen. Je kunt niet anders dan door het water bij hen komen hier vandaan, we zouden dus moeten zwemmen". „Nou, dan zwemmen we", zegt Svein laconiek, „als maar lopen is ook niks". Na enig over en weer praten besluit Eric, dat ze toch maar zullen proberen een bootje te pakken te krijgen, maar eerst moeten zij de anderen gaan halen. Hierna gaan ze met elkaar heel voorzichtig langs de glooiing naar de oever van de rivier, die ze volgen, tot ze bij het meer zijn gekomen. Eric heeft de mannen verteld, dat er getracht zal worden een bootje te pakken en voegt er bij, dat hij dit karwei zelf wil opknappen. Als de duisternis is ingeval len, wacht de Noorman tot alles rustig is aan de overkant. Dan glijdt hij het donkere water in en zwemt met haast geluidloze slagen in de richting, waar hij de bootjes heeft gezien. Dit weekeinde zijn er in het Victoria Hotel in de hoofdstad weer modeshows geweest, nu eens van een vijftal Weense haute couture huizen, die wilden laten zien, dat Wenen als modecentrum, na de zware jaren van nationale beproe ving, weer meetelt. De collectie van de vijf maakt een tournée door Europa en wordt getoond door een achttal man nequins onder wie de dochter van de Nederlandse gezant in Wenen, Charlot te Star Busman. Deze blondine opende de show, van top tot teen in het ruit: lange pantalon met extreem nauwe pijpen, ruiten jak, waarover een groen leren korte jas, ge voerd met dezelfde ruit en geschroeid met ruiten pumps. Daar zat vaart in en pit tigheid en dat kon men van hetgeen men verder te zien kreeg ook zeggen. Er gingen veel ensembles van japon met jasje voorbij, en halflange feeste lijke wijdgerokte cocktailtoiletten om geven door de luister van een gloedvol le fluwelen mantel. Na de pauze was er louter de fragiele schoonheid van avondrobes in levendige kleurencombi naties, waarbij opvallend veel rood was. Glanzend rode stola's, ceriserode satij nen toiletten gecompleteerd met dito handschoenen, velerlei rode accenten. De couturiers denken in dit seizoen aan Kerstmis. Ook de schittering van witte satijn, bezaaid met glinsterende strass, gecombineerd met zwart fluweel, zo als men te zien kreeg, vraagt om de luisterrijke achtergrond van de feesten, die men op het eind van het jaar pleegt te vieren. Een paar straatjochies, die van buiten door het raam gratis meegenoten van alle schoons, keken zich de ogen uit op de feeën, die voorbij zwierden, de tullen stola's als etherische rookpluimen om haar frêle verschijning heenwaaierend. Dat de Oostenrijkers joyeus zijn, komt tot uiting in de kleren, die ze maken. Het wa; naar onze smaak wel eens bijna te overladen, wat afbreuk doet aan die perfectionering der een voud, die de haute couture moet kenmer ken. Het goud, waar de Amerikanen zo van houden, was goed vertegenwoordigd: veel van de mooie, rijke satijnen mate rialen waren met goud doorweven. Een blauw met gouden avondtoilet had een goud lamé ceintuur en de manne quin droeg goud lamé handschoenen. De cocktailpakjes, waar de zakelijke vrouw van houdt: rechte korte japon met jas je, waren ook gemaakt van voorname glanzende, met goud doorwerkte zij en soms was er nog een rand nerz langs de hals. Kennelijk is Parijs de grote inspira- teur, ook voor Wenen. Allerlei Parijse details vond men terug. Zowel het sier lijke losse pand op de rug bij de strak ke, lange avondrobe, dat van de schou der neervalt en elke beweging volgt, als het smalle fluwelen lint vlak onder de buste van de gemoderniseerde em- pire-lijn. Sommige tailleurs hadden min of meer de vóór even opbollende Dior-rok, die wel prettig is als men neigt naar embonpoint maar die be paald toch niet mooi is met het jasje erover. En natuurlijk waren er capes, kort, halflang en lang. De hoeden waren, zélfs voor show- hoeden, die best een beetje toneel-ef fect mogen hebben, iets te geëxage- reerd van hoogte. Daartegenover was de haartooi, die de mannequins droegen bij de romantische kanten, tullen en sa tijnen cocktailjaponnen bijzonder char mant. Sierlijke smalle fluwelen lussen ln de tint van de japon, die het kapsel juist voldoende een speels en teder re- lief geven. Alle mannequins hadden lang haar. Na het slot-défilé onder de tonen van een Wiener wals, waarbij de acht gra tiën het applaus in ontvangst namen, ieder met een grote doos choclade ver sierd met anjers in de arm, maakte het publiek gebruik van het aanbod om de collectie in de kleedkamer te zien en er eventueel van te kopen. A. Bgl. Volgend jaar zal het Internationaal mu ziekfestival. dat de cellist Pablo Casals sinds zijn zelf-verbanning uit Spanje leder Jaar in Perpignan of Prades geeft, gehou den worden in San Juan, Puerto Rico. 54 prominenten uit de muziekwereld zul len aan het festival, dat van 22 april tot 8 mei gehouden wordt, deelnemen. Pablo Casals zal aan alle twaalf concerten zes voor orkesten, zes voor kamermuziek gezelschappen medewerken, en wer ken spelen van Bach, Mozart en Schu bert. Met ingang van 17 november mogen weer uien naar België en Luxemburg worden geëxporteerd. Enkele weken ge leden werd deze invoer stopgezet als gevolg van de prijsontwikkeling van dit produkt op de markten van deze lan den. De prijs van de uien is ondertus sen sterk gestegen en da Nederlandse heeft van het exportverbod Er bestaat geen enkel pharmacolo- gisch middel, dat volledig afdoende is tegen alcoholisme. Wel zijn er goede middelen ter ondersteuning van een therapie, maar zonder de laatste ont komt de alcoholist niet aan zijn ver slaving. Dit betoogde dr. P. H. Esser, psychiater te Vogelenzang, toen hij za terdagmiddag te Utrech voor de stich ting werkgroepen anonieme alcoholisten een kort referaat hield over de medi sche behandeling van de alcoholist. Hij wees er voorts op, dat klinische observatie slechts in uiterste omstan digheden aan te bevelen is. Alcoholisten kunnen het best geholpen worden wan neer zij in hun eigen omgeving blijven. Zij moeten daarbij de steun genieten van anderen. Deze steun stellen de werkgroepen zich ten doel. De eerste groep werd in 1948 te 's-Gravenhage opgericht; thans zijn er twaalf in het land. Het ledental is niet bekend, omdat er geen leden lijsten zijn. De alcoholisten, die zich bij de werkgroepen aansluiten, wensen anoniem te blijven, aldus de voorzitter van de vergadering, die zich aan de honderden aanwezigen voorstelde met ,,Mijn naam is Theo, ik ben alcoho list". Op de grens tussen Bovenkerk en Aals meer is zaterdag een motor op een stil staande auto gereden, waarbij zowel de motorrijder als zijn duopassagier om het leven zijn gekomen. Het ongeluk gebeurde om zes uur 's morgens. De motor reed op de Luwte in de richting van Aalsmeer. Halverwege de vrij smalle weg stond uiterst rechts onder een brandende lantaarnpaal een zandauto geparkeerd. Hoewel de motor rijder niet door een tegenligger verblind kan zijn, reed hij tegen de zandauto op. De chauffeur van een even later passerende autobus van Maarse en Kroon, zag de motorrijder en zijn duo passagier ter plaatse, maar hij kon slechts de dood constateren. Beiden had den een zware schedelbasisfractuur, zo dat de dood bijna onmiddellijk moet zijn ingetreden. De verongelukten zijn de 39-jarige P. Hogerwerf, gehuwd en vader van twee kinderen, en de 22-jarige W. Lange, on gehuwd. Zij waren beiden afkomstig uit Amsterdam en waren op weg naar Maarse en Kroon in Aalsmeer, bij welke onderneming zij buschauffeur waren. Hedenmorgen omstreeks half zeven is een wagon van een werktrein bij Lage Zwaluwe ontspoord. Hierdoor trad op het baanvak Lage Zwaluwe-Zevenber- gen een vertraging in de treinenloop op van een half uur, die zich voortzette in alle aansluitende treinen van en naar het zuiden. Bovendien is in de voorbije nacht het 2e spoor op de hulpbaan Heemstede- Aerdenhout in gebruik genomen. Zoals bekend is in verband met de bouw van een viaduct in dit traject, een hulpbaan naast de bestaande spoorbaan aangelegd. Qp deze hulpbaan geldt een snelheids beperking, die de vorengenoemde ver traging nog in de hand werkte. Foren sen, die vanmorgen gebruik moesten maken van de treinen Amsterdam-Den Haag v.v., kwamen daardoor bijna een half uur te laat op hun plaats van be stemming. President Eisenhower heeft medege deeld, dat Amerika kernbrandstof voor proefreactors voor de opwekking van electriciteit ter beschikking van andere landen zal stellen tegen prijzen over eenkomend met die, vci'-c de commis sie voor atoomenergie aan de Ameri kaanse gebruikers berekent. De A.A.'s stellen zich op het stand punt, dat alcoholisme geen fout is, maar een ziekte, veroorzaakt door emotionele stoornissen, en zoeken genezing van hun kwaal in groepsverband. Prof. R. Hornstra, hoogleraar in de sociale ge neeskunde te Utrecht, onderschreef dit begrip „alcoholisme als ziekte", dat ook in de medische wereld wordt aanvaard. De heer H. J. Krauweel, directeur van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme te Amsterdam, zette uiteen, dat in Nederland per hoofd van de be volking per jaar voor een waarde van 49 aan alcohol gebruikt wordt. De meeste mensen weten met alcohol normaal om te gaan, echter niet allen; naar schatting telt ons land 30.000 al- cohol-problematici De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der genees kunst overweegt de mogelijkheden om een algemeen voorlichtend orgaan voor het Nederlandse volk te gaan uitgeven. Reeds lange tijd is de algemene me dische voorlichting in het hoofdbestuur een vraagstuk van diepgaande studie. Een speciale commissie heeft thans een toelichting op dit vraagstuk samen gesteld, dat op de eerstkomende alge mene vergadering van de mij bespro ken zal worden. Er wordt enorm veel gepubliceerd op medisch gebied, aldus de secretaris van het hoofdbestuur in Medisch Con tact van deze week. Het publiek leest graag over deze onderwerpen. Vele le den van de maatschappij verzorgen me dische rubrieken in dagbladen en tijd schriften, maar er ontbreekt veel aan de kwaliteit en vorm, waardoor het publiek in verwarring raakt en onge rust wordt. Volgens een mededeling van het pro- duktschap voor groenten en fruit heb ben België en Luxemburg besloten om met ingang van 20 november a.s. de in voer van witte kool uit Nederland tijde lijk stop te zetten. Maandag 19 oktober is de laatste inklaringsdatum. De invoer van Nederlandse witte kool in België werd dit seizoen al meer stopgezet en was sedert enige weken weer toege staan. Na de opmerking dat hq nog nimmer een gezelschap had toegesproken van zulk een hoog cultuur-quotiënt heeft mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, zaterdag middag in de Kapittelzaal van het Prin senhof te Delft plechtig de Culturele Raad voor dit gewest geïnstalleerd. Uitgaande van het citaat van prof. Bouman „Cultuur is de levensstijl van de samenleving", gaf mr. Klaasesz een differentiatie van de culturele status van Zuid-Holland, dat zowel door zijn heterogene samenstelling, de tegenstel lingen tussen grootstad en platteland en het gemis van een eigen streektaal geen sterk gewestelijk bewustzijn heeft zoals b.v. Friesland en Limburg en waar zowel wat het verhogen van de levens stijl als wat het stimuleren van cultu rele manifestaties betreft een even om vangrijk als belangwekkend werkter rein is weggelegd. Van het cultureel-quotiënt der gro te steden zal een diepgaande studie moeten worden gemaakt, terwijl daar naast het platte land en de kleinere gemeenten eveneens volledig in de werkingssfeer betrokken moeten wor den. Vooral in de aanvang zal de Raad zeker te kampen hebben met gebrek aan geld, ruimte en bruikbare men sen doch de eenvoudige opzet waar borgt bij goede samenwerking het wel slagen van de bijzondere taken zoals o.a. het opheffen der vrijetijdbeste- ding tot het niveau der cultuur en het stimuleren cn coördineren van veel soortige culturele manifestaties. Met de verzekering dat het provin ciaal bestuur de „Raad een goed hart toedraagt, installeerde mr. Klaasesz daarop de vijftig leden en sprak daar bij zijn verwondering uit over het feit, dat deze raad voor zelf geïnstalleerd te zijn, hemzelve reeds tot ere-voorzitter had geïnstalleerd, hetgeen toch wel een vreemde rechtsfiguur is. Mr. W. F. Lichtenauer, de voorzitter van het dagelijks bestuur, repliceerde met veel esprit het betoog van mr. Klaasesz en meende dat tussen geboor te en doop der stichting, wel degelijk rechtskrachtige besluiten konden wor den genomen, aangezien de stichtings akte reeds drie maanden verleden is. Het Delfts Madrigaalkoor o.l.v. P. van Hauwe zette de plechtigheid in een passende muzikale omlijsting, waarbij behalve enkele met élan gezorigen Franse chansons, vooral drie karakte ristieke Hongaarse liederen van Zoltan Kodaly te weten: Jelenti Magat Jezus, Turot Eszik en Jambor Gal Janos, een grote bijval oogstten. Het hartstochtelij ke, maar bijzonder moeilijke Turot Es zik werd gebisseerd. Tenslotte was het gezelschap w.o. zich een groot aantal burgemeesters be vonden in de Historische zaal van het Prinsenhof de gast van het Delftse ge meentebestuur. De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft vrijdag in haar ver gadering een motie aangenomen, waar in het feit wordt betreurd, „dat er onder de leden van de maatschappij personen zijn, die door hun lidmaat schap van de Comunistische Partij Nederland of door hun niet onvoor waardelijk afkeuren van de houding dezer partij ten aanzien van de ge beurtenissen in Hongarije de geeste lijke vooronderstellingen van de maat schappij ontrouw zijn". Besloten is in een buitengewone algemene verga dering de houding van de maatschap pij ten opzichte van deze leden nader te bepalen. In de Limburgse mijngemeente Nuth en Treebeek zijn zaterdag twee bijzondere bruiloften gevierd: in Nuth trouwden niet minder dan vier per sonen uit één gezin: Harry, Jan, Tilla en Anny van Horck en in Treebeek drie broers en zusters: Thea, Mia en Jac Koch. Een bijzonderheid boven dien was nog, dat de laatste drie in het huwelijk irejmi eveneens met drie personen uit gezin. De bruiloft van de vier van Horcks is een waar dorpsfeest geworden. Voor de St.-Bavokerk van Nuth ver drongen zich vier keer zoveel kijklus- tigen dan bij enkelvoudige bruiloften, de kerkelijke plechtigheden verliepen luisterrijker dan anders,, de grootste zaal van het dorp was omgetoverd tot een ruime feesthal en vanwege het unieke feit, 4 bruiloften op één dag, gaf fanfare St.-Donatus een klinkende se renade. Glunderend genoot vader van Horck van dit alles. Niet minder, dan twee honderd gasten, vertegenwoordigers van vijf bp deze bruiloften betrokken families. De eregasten waren uiter aard Tilla van Horck (23 jaar) en haar man: Albert Stevens (23-jarige hotel kok te Val, enburg)Anny van Horck (21 jaar) en de 23-jarige chauffeur Piet Deteren uit Amstenradei Harry van Horck (31-jarige mijnwerker) met zijn vrouw Mia Weyermans (24 jaar uit Nuth) en tenslote het vierde bruidspaar chauffeur Jan van Horck (25 jaar) en Mia Loermans uit Tree beek, met haar 19 jaar het jongste bruidje van het feest. Vele gasten hebben in zaal Wanters te Grjjzegrubben royaal feest gevierd. Het vetste varken uit de stal werd er voor geslacht, tachtig Limburgse vla's werden gebakken, vijf honderd liter bier ingeslagen en een heel regi ment hanen onthoofd. In Treebeek, waar de drievoudige bruiloft werd gevierd, waren slechts twee families erbij betrokken. Van de Treebeekse familie Koch trad Thea (22 jaar), Mia (26 jaar) en Jacques (28 jaar) in het huwelijk met respec tievelijk Toon (26 jaar), Harry (30 jaar) en Doortje (27 jaar) Vermeulen uit het Noordlimburgse dorpje Swol- gen. Alle drie de paartjes gaan zich in de mijnstreek vestigen, omdat de drie bruidegoms werkzaam zijn bij de staatsmijnen. Het was voor deze „kom pels" bijzonder zinvol, dat hun huwe lijk werd voltrokken in de kerk van Treebeek, die toegewijd is aan de pa trones van de mijnwerkers St.-Barba- ra. Uitgaande van het Nationaal Katholiek Thuisfront is zaterdagochtend in de ka thedrale kerk van St.-Barbara te Breda eer, plechtige Requiemmis opgedragen voor de gesneuvelden van de laatste wereldoorlog en voor de militairen, die ook na de oorlog nog tijdens hun dienst zijn omgekomen. Celebrant was de hoofdlegeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. van Straelen. Vele kerkelijke, militaire en burgerlij ke autoriteiten woonden deze jaarlijkse plechtigheid bij, o.a. de bisschop van Breda, mgr. dr. Jos Baeten, de hoofd- vlootaalmoezenier mgr. J. de Sain, ge- neraal-majcor J. G. Warringa, inspec teur-generaal van de mobiele colonnes te Vught; luitenant-kolonel W. Kloppen burg, gouverneur van de koninklijke mi litaire academie te Breda: dr. G.. Veldkamp, staatssecretaris van econo mische zaken; mr. dr. C. Kortmann, burgemeester van Breda, alsmede een vertegenwoordiging van de senaat van de K.M.A. Tijdens de H. Mis stond rond de katafalk, die gedekt was met de vader landse driekleur, een dodenwacht van de koninklijke luchtmacht onder com mando van eerste luitenant Sanders. De ere-wacht werd gevormd door zes tien man van de school reserve officie ren der artillerie te Breda onder com mando van kapitein Hendriks. Ook de hoornblazers en de tamboers, die de plechtigheid opluisterden, waren van de S.R.O.A. Het bestuur van de stichting Lim burgse bedevaart naar Lourdes heeft zondag een bezoek gebracht aan de di recteur van de bedevaartsstichting 'e heer J. A. H. Maassen te Maastricht, die reeds geruime tijd ziek is en hem bij die gelegenheid verrast met de Pau selijke onderscheiding ridder in de orde van St.-Silvester. De onderscheiding werd uitgereikt door de voorzitter van de stichting Limburgse Lourdes-Bede- vaart drs. P. van Odijk, secretaris van het bisdom Roermond. Drs. van Odijk memoreerde de vele verdiensten van directeur Maassen, die van de oprich ting van de Limburgse Lourdes-Bede- vaart af, nu dertig jaar geleden, zijn beste krachten aan dit werk heeft ge geven. In verband met zijn ziekte gaat de heer J. A. H. Maassen heen ais di recteur van de bovengenoemde stich ting. Pastoor Prinsen van de Udenhoutse St.-Lambertus heeft over de godsdienst zin van zijn parochianen niet te klagen; maar dat neemt toch niet weg, dat zijn kerk op weinige door-de-weekse dagen zo vol is als op de derde zaterdag in november, wanneer de „Sonneurs de Trompe de la Rallye Louvière" de hemel en de gewelven geweld aandoen met het blazen van de Grande Messe de St.-Hubert op de jachthoorns. Dat gebeurde zaterdag voor de derde maal tijdens de plechtige jagersmis, die de inzet vormde van de achtste slipjacht, door het comité „Slipjacht Udenhout" georganiseerd achter de meute van de Veluwe-Hout. Het sonore geschal van de jacht hoorns van de vrije vlakten gevan gen in een beperkte ruimte is bijna huiveringwekkend imponerend. Sommi gen mogen het niet passend vinden on der een H. Mis, tegenover hen staat een steeds groter wordende groep, die het juist waardeert, dat mét de rgod- en zwartgerokte ruiters en amazones ook de hoornblazers ter kerke komen en hun Schepper eer brengen op hun eigen wij ze en met hun eigen, simpele instru ment. Daarom is het ieder jaar druk ker in de jagersmis. Bij de traditionele ontvangst ten ge meentehuize, schuin tegenover de kerk, ontvangt burgemeester mr. W. Verhoe ven, voorzitter van het slipjachtcomité, met de ambtsketen over zijn jachtrok de gasten. Dan stromen langzamer hand ook de Udenhouters zelf naar het kruispunt dat het centrum vormt van hun landelijk dorp en van waar de kleurige stoet na de zegening van de nerveus samengedromde meute ach ter de harmonie St.-Cecilia op route gaat naar de „meet", het beginpunt van de jacht bij Bos en Duin. De „slip", een met vossemest getrok ken spoor, liep dit jaar uitsluitend door het uitgestrekte gebied van de Loonse en Drunense Duinen die men in Udenhout de Udenhoutse Duinen noemt aangezien de vele regen de weilan den volledig hadden doorweekt. De start, aan de voet van een steil hellink- je, was dit keer bijzonder attractief: de meute, zacht joekerend bij het „vat ten" van het spoor, rende met de neu zen op de grond onmiddellijk naar bo ven en de jachtstoet stijgerde er direct achteraan. In een oogwenk was het ge zelschap in het bos- en duingebied vei-' dwenen en pas na twee uur zagen d® honderden die zich aan het eindpunt, de Kill, verzameld hadden, de ruiters terug. Zó vast zat de meute op he* vossespoor, dat ze achter het in eet> kring geschaarde publiek verloren liep, vóór ze de beloning een portie pens die in het midden van de kring ge reed lag, in het oog kreeg. Toen werd het, temidden van een zestigtal dam pende paarden, een touwtrekken om de buit; de jagers moe maar voldaad na de sportieve rit wisselden hun er varingen uit en trokken vervolgens g®' leidelijk af naar Bos en Duin, waar de paarden werden afgewreven en ingela den en waar de jagers zich schaarded aan het jachtmaal. Er is gistermiddag aogal enige onge rustheid geweest onder de Nederlandse radioluisteraars. Wij persoonlijk zaten te luisteren naar Willem Andriessen, die in een half uur het een en ander zou vertellen over J. S. Bad. en de trans cripties. Aan de hand van een voorbeeld wilde hij aantonen dat het, wat de instrumenten betreft, nog niet zo ernstig was. Zijn betoog werd ech ter gestoord. Daarna wilde hij ingaan op de vraag of werkelijke transcripties zoals b.v. door Leopold Stokowsky gemaakt zijn, te waarderen zijn. De grote Toccata en Fuga in D voor orgel in de orkestbewerking van Stokowsky zou besproken worden. Maar weer liet de zender verstek gaan. Naderhand bleek ons dat de beide Hilversumse zenders waren uitgevallen. Erger was nog, dat na verder onder zoek duidelijk werd, dat de gehele Ne derlandse radiodistributie geen teken van leven meer gegeven had. Globaal duurde dit alles van kwart voor vier tot kwart na vier. De gehele kwestie komt hierop neer, dat in Hilversum in dat tijdperk geen stroom van 220 volt voorhanden was. Ook de radiodistributie heeft namelijk haar centrale controlepost in Hilversum. Daar passeren alle lijnen, die naar de andere versterkerposten gaan. Op zichzelf is het, vooral gezien tegen de achtergrond van alles wat thans ge schiedt, een onbenullig feit. Maar in het kader van de Nederlandse radio en voor al van de distributie is het wel belang rijk. Grote woorden spreken heeft geen zin. Maar zoiets mag zondags tegen sport- tijd niet voorkomen. Al deze incidenten verhinderen ons uitvoerig in te gaan op het prachtige tweede klankbeeld van de K.R.O. over missieproblemen. Een kennelijk op de K.R.O.-luisteraars ingestelde uitzending, in de K.R.O.-gids stond van de hand van prof. Zeegers een zeer uitvoerige en zeer lezenswaardige inleiding. In dit bij zónder boeiende indrukwekkende klank beeld werd vooral de rol van de leek in de missie toegelicht door de meest belanghebbenden, n.l. de missiebis schoppen. Maar zij deden dat aarzelend of liever bescheiden, de grote waarden van lekenwerk benadrukkend doch ze ker niet openlijk propagerend. Een pri ma klankbeeld nogmaals, mede door de goede geluids- en declamatorische en tourage. Het gehele weekeinde hebben zowel radio als TV ervoor gezorgd dat er veel rechtstreeks nieuws was. Zo was er b.v. nog voor het nieuws van een uur zondagmiddag een reportage van de aankomst van het tweede contingent Hongaren in Utrecht over de K.R.O. Na het nieuws van een uur gaf de A.V.R.O. een uitvoerig overzicht van Bernard Person over het gebeurde in de V.N. Op de verslagen van Person komen wij nog wel eens terug. Maar waarom zetten de omroepverenigingen de coördinatie van hun nieuws niet door! J. v. S. Voor de V.A.R.A. speelt vanavond het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Ber nard Haitink o.m. de Vierde symfo nie van Antonin Dvorak. (298 m 22.10) Voor de Home Service wordt een op voering gegeven van de volledige Medea van Euripides. (434 m 22.15 uur). Voor het Franse Nat. Progr. speelt het Orchestre National o.l.v. Jascha Horenstein o.m. de Tweede symfonie van Sibelius. (347 m 20 uur). De gezondheidstoestand van de bis schop van Roermond, mgr. dr. J. H. G. Lemmens, is tengevolge van opgetreden complicaties sinds het weekeinde sterk achteruitgegaan. Ofschoon de bisschop door de duur van de ziekte verzwakt is, is geen onmiddellijk levensgevaar aanwezig. In verband hiermede heeft de coad jutor van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, de priesters en gelovigen opgeroepen tot gebed en bepaald, dat in alle H. Missen de oratio pro infirmo (tamquam pro re gravi) zal worden ge beden. Mgr. Hanssen spoort de priesters aan om met de gelovigen voor de bis schop te bidden, vraagt in de scholen met de kinderen te bidden en beveelt voor de gezinnen het rozenkransgebed aan, dat de bisschop zo dierbaar is. Prof. mr. J. C. van Oven, oud-minis ter van Justitie en oud-hoogleraar, heeft zaterdag zijn 75ste verjaardag gevierd. Van 1925 tot zijn pensionering in 1952 was prof. Van Oven verbonden aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hij bleef echter studeren en publiceren, voornamelijk in het Nederlands Juris tenblad, waarvan hij oprichter is. Zelfs brak voor de bejaarde hoog leraar een periode van drukke werk zaamheden aan, toen hij in februari 1956, na het overlijden van de toen malige minister van Justitie, mr. L. A. Donker, geroepen werd tot dit ambt, welke taak hij in oktober overdroeg aan prof. dr. I. Samkalden. Onder auspiciën van het Centraal Bu reau voor .de afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen, is dezer dagen in Den Haag een tweedaagse international® conferentie, welke onder leiding stond van de heer LI. M. W. Westerlaken, directeur van het C.B.R., en waaraan werd deelgenomen door afgevaardig den uit Zweden, Duitsland, Zwitserland, Engeland, Frankrijk en België, had ten doel te komen tot een grotere een heid op het gebied van het afnemen van rijexamens. Waar de intensiteit van het verkeer in West-Europa zeer is toegenomen en de veiligheid op de weg voor veel ver betering vatbaar is, wordt getracht door een zekere mate van uniformiteit in het afnemen van de rijexamens te ver krijgen op deze wijze een bijdrage te leveren tot de verkeersveiligheid. Gro te aandacht werd besteed aan de meest doelmatige wijze van examineren, als mede aan een zekere uniforme beoor delingswijze. Uit reeds eerder gelegd® niet officiële contacten is gebleken, dat in diverse landen over principiële pun ten, het afnemen van rijexamens be treffend, vrijwel gelijk wordt gedacht- Op deze basis werd van gedachten g®' wisseld over diverse aan te leggen eisen voor rijvaardigheid. De aanwezigheid van afgevaardigden van België weeS erop, dat ook daar grote belangstelling bestaat voor deze materie, zodat de or ganisatoren het mogelijk achten, dat ook daar te zijner tijd zal worden over gegaan tot het afnemen van rijexamen®- In een redevoering, gehouden tijden® de jaarvergadering van het America11 Petroleum Institute te Chicago, heeft d® Amerikaanse minister van Binnenlands® Zaken, Fred Seaton, verklaard, dat West- Europa een ramp boven het hoofd hangt' indien het permanent van de olie in h®1 Nabije Oosten zou worden afgesneden- Naar hij zeide is het van het grootst® belang, dat de olie uit het Nabije Oosten beschikbaar blijft voor de wereldmark' ten. Dit betekent, dat het van belang i®' dat Amerika blijft streven naar vrede eb blijft bijdragen tot het handhaven van de produktie en de exploraties in hej Nabije Oosten. De landen in dit gebied staat economische achteruitgang wachten, indien zij hun olie niét kunnen verkopen. Deze landen weten, dat hi>n olievelden waardeloos zijn, indien niet beschikken over de grote markten van het westen. Dit wederzijö:e belan» is een van de voornaamste redenen- waarom gehoopt kan worden op vred® in het Nabije Oosten, aldus minist®' Seaton. Op giro 999 van het nationaal cotnttf hulpverlening Hongaarse volk te A®j® sterdam is het eerste miljoen rui'11* schoots voltekend. Het bestaat hoofd®1}, kelijk uit kleine bedragen. De grote lecten mogen pas later worden ve wacht. it/6 Bij het katholiek huisvestingscoffl*,e te Den Bosch zijn ten behoeve van hulp aan de Hongaren 13.203 storting binnengekomen. Het totaal bedrag 433.627,59. De inzameling, die zaterdag te 's venhage door een record-aantal co», tanten, n.l. 3500, voor het Nederi® sche Roode Kruis is gehouden, n 162.002,72 opgebracht. f. De collecte, die de afdeling SteeBrUiS gen van het Nederlandse Roode JJeeft voor Hongarije heeft gehouden, 8665,98 opgebracht. rep Vorige week hebben Haagse j°hS®.0or van alle gezindten 75.000 kranten de nationale jongerencampagne- Hongarije verkocht, die naar scha 20.000 hebben opgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2