Contactvergadering in Haarlem der Kustreddingsbrigades Hongaarse vluchtelingen naar Haarlem Creme Puff Jubileum-bollenveiling van St.-Bavoparochie in Heemstede Indonesische partijen niets voor begraven voelen er te worden Soekarno s aspiraties gaan nog veel verder Ernstig ongeval op het Schouwtjesplein Naaimachines WIE ZOU DE ERFGENAAM ZIJN? Schoonheid is het mooiste geschenk... J Ernstig ongeval op rijksweg 4 en STREEK MAANDAG 19 NOVEMBER 1956' PAGINA 3 ZIEKENFONDSPREMIE IN HAARLEM OMHOOG Katholieke Jeugdleeszaal Uitslag prijsvraag kinderboekenweek „Nicht mehr fliehen" Bijzondere film voor H.K.G. w; In de Anegang OVALEN BOLLEN ALS FEEST- VERLICHTING Uitwisseling band opnamen van Esperantisten Tweede en derde Nazorgpaviljoen kosten Haarlem half miljoen Mevr. J. van Liemt- Dolmans ten grave gedragen Oplossing sportprijs- vraag BRAND IN DE MOLUKKENSTRAAT AANRIJDING OP SGHIPHOLWEG BIJEENKOMST KABO S' m CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat bovenaan het verlanglijstje van elke vrouw. max Factor's GUrgerlijke Stand Haarlem wSMn De droom van de presi dent: Indonesië met één staatspartij en één lei der. Wie dat zou moeten zijn, daar twijfelt niemand aan. HA A RLEMMERMEER INBRAAK IN BENTVELD Zwarte Piet kreeg trap van een paard Zandvoorts meisje krijgt auto op zich Zilveren kerkzanger gehuldigd Opbrengst concert Marine-Sanatorium fonds Genootschap Nederland Engeland Diefstal van brons- slijpsel ST.-NICOLAAS IN ZANDVOORT Beurs van Amsterdam - tii? de -Zaterdagmiddag is in restaurant fiunniks te Haarlem, onder voorzitter schap van de heer P. v. d. Mije een contactvergadering gehouden van de «ustreddingsbrigades van de Koninklij ke Nederlandse Bond tot het Rédden van Drenkelingen. Besloten werd de he ven: P. v. (j. Mije (Zandvoort), P. J. yoppens (Rotterdam), G. Schuitemaker 'Bloemendaal) en H. v. d. Wel (Wijk «an Zee) voor een herbenoeming voor Je dragen in de contactcommissie kust- ■jcigades. In de plaats van de heer E. J. Blankwater die zich wegens brukke werkzaamheden niet voor een herbenoeming beschikbaar stelde, zal be heer A. Passchier (Noordwijk) op be benoemingsvoordracht worden ge- Plaatst. In de afgelopen zomer hebben zeer weinig ongevallen aan het strand Plaatsgevonden, waarop vanzelfspre kend de slechte weersomstandigheden hun invloed uitoefenden. Door de heer fl. y. d. Wel (Wjjk aan Zee) werd een thleiding gehouden over het onderwerp '•Is doorlopende bezetting van strand- Posten mogelijk." Hierin werd door spreker naar voren gebracht, dat het °P basis van vrijwilligheid moeilijk ^ordt zowel op werkdagen als op zón- hagen stranddienst te verrichten, daar be leden van de reddingsbrigades slechts na het verrichten van hun dage- Wkse arbeid hiervoor beschikbaar zijn. vanuit de vergadering werden verschil- De ziekenfondswet, die verplichte en Vrijwillige verzekering regelt zal er met Ingang van 1 januari een nieuwe vorm "ijkrijgen: die van de bejaardenverze kering. Naar gelang hun inkomen, be deden of boven de 2400 per jaar zul len de bejaarden zich kunnen verzeke ren bij de ziekenfondsen. Omdat de groep vrijwillig verzekerden steeds klei- her wordt zal de weekpremie weer om hoog gebracht worden. Verwacht mag Worden, dat de in Haarlem werkende Ziekenfondsen het bedrag op 1.95 per Week gaan brengen. De uitgaven van be ziekenfondsen zijn, de laatste jaren relatief toegenomen. Het Algemeen zie kenfonds Haarlems ziekenfonds gaf in 1952 2.100.000 uit, in 1955 was dit hedrag meer dan verdubbeld en bedroeg 4.712.000. Bij dit fonds waren in 1955 18.800 vrijwillig verzekerden ingeschre ven en 54.500 verplicht verzekerden. Waarschijnlijk zal omstreeks half mei bf begin juni het Medisch controle bu reau van de Haarlemse ziekenfondsen Worden overgebracht van het Frans Halsplein naar de Van Edenstraat. Daarvoor is dezer dagen aangekocht de voormalige woning van dr. H. Wamste- ker, die zich in Bloemendaal heeft ge vestigd. Naar deze verbetering werd reeds drie jaar gezocht. Op de prijsvraag van de r.k. leeszaal Jan Haarlem voor de katholieke scho- }®n zijn uit de beste oplossingen prijzen J6n deel gevallen aan: Paul de Graaf Ir.k. Opleidingsschool Nieuwe Gracht), Joke Oosterveer (Mariaschool), Nettie Turkenburg (St.-Bavo-school), Wim Harmsen (St.-Bonaventura-school) Jaap van de Fange (St-Franciscus- school), Ineke Nachtegeller (St.-Domi- nicus Savioschool), Marijke Hopman (St.-Jozefschool) en Frans Boes (le kl. Triniteitslyceum) Doel van de prijsvraag was: de jeugd te stimuleren om zelfstandig de weg te vinden in naslagmateriaal, en hem zodoende tot het juiste gebruik van het goede boek te brengen. geeft op donderdag 29 oktober 's avonds ®bi kwart over negen in het Rem- brandttheater op de Grote Markt de Première voor Haarlem van de be faamde film „Nicht mehr fliehen". De Voorstelling is toegankelijk voor leden yan de HKG, van de Sociëteit Teister- yant, van „Kunst zij ons doel", de leden van het „Haerlems Studenten Gildt" ea de Volks Universiteit. De film is gemaakt door de jonge eense cineast Herbert Vesely. Zij be handelt het thema van de ondergang, b'e alles zinloos maakt en op welke weg geen terug mogelijk is, wanneer de- weg eenmaal is ingeslagen. Vesely "taakt gebruik van moderne muziek, hloderne symbolen. Zijn film is van het experi mentele soort. In de film ontbreken de bndersrhriften. In het voorprogramma >jraaien „Unicorn in the garden" en de Cretons filmlegende „Tempestère" van Je an Epstein. Advertentie Alle merken dus ruime keuze èNGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 \NEma PALACE: Charlie's tante, volw., ^•4.15, 7, 9,i„. .J^Ns HALS: De vloek van de prairie, tnï-laar, 2.30, 8. MjvX De zesde juni' 18 i" 2' 415' 7> 915- Alexander the great, 14 jaar, 2, Mijden 9.15. -ïll'h' er regen, str. volw. en wo. 8.15: Notorious, 18 jaar. .2 j hANDTAlexander the great, en 9.15. kó^RVA: ma 8 j5. Ajg de ,jauw hangt rr,-ou 7 en 915- 14 Invitation to the dance, 18 J., lij,*'Lavastroom 7 en 9.15. over Java. 14 jaar, 8cll Maandag 19 november *het j^Wburg: De Nederlandse Comedie ware David", 8 uur. lende suggesties gedaan, waarover uit voerig van gedachten werd gewisseld. Ook de uitbreiding van de vrije baad- en zwem-gelegenheid langs de kust strook sprak hierbij een woordje mee. De heer Boekhoven (Katwijk) deelde mee, dat in Katwijk dank zij medewer king van werkstudenten gedurende het zomerseizoen doorlopend stranddienst wordt verricht. Besloten werd de jaarlijkse Bonds- stranddag 1957 in Zandvoort te houden ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Zandvoortse Reddingsbrigade. Eveneens werd het van belang geacht in 1957 een dergelijk evenement in Vlis- singen te organiseren waartoe in begin sel werd besloten. Over de proefnemingen met de boten aangeschaft voor het Rampenfonds ble ken de meningen verdeeld. De heer v. d. Mije (Zandvoort) vond de boot ideaal maar de heer H. v. d. Wel (Wijk aan Zee) vond de boot niet vast genoeg op het water liggen. Met een opwekking om de op 15 december te houden con tactvergadering van de KNBRD, in het Krelagehuis te Haarlem, te komen bijwonen sloot de voorzitter de verga dering. Op 15 december wordt het bondsbestuur der KNBRD aan de Ko ninginneweg te Haarlem officieel ge opend en in gebruik genomen na af loop van de vergadering in het Krela gehuis. De Anegang-vereniging heeft voor de Sinterklaas- en Kersttijd een nieuwe feestverlichting doen ontwerpen, die maandagavond zal worden geïnstal leerd. Hierbij is gebruik gemaakt van een nieuwe vinding van Philips met be trekking tot licht- en kleureffecten. Tus sen de bestaande acht verlichtingsarma turen in zullen vierentwintig grote bol len van glas worden gegroepeerd. Over dag zijn deze melkwit met naar men van Anegang-zijde mededeelt een „eiglans". 's Avonds geven de bollen, waarin zich rode, gele en groene lamp jes bevinden, een fantastisch diffuse- rend en fiuoriscerend schijnsel. Dins dag- of woensdagavond zal dit voor het eerst te zien zijn. Vrijdagavond waren de Haarlemse Es perantisten bijeen om te luisteren naar een der meest vooraanstaande figuren uit de Esperanto-wereld, Teo Jung, re- dakteur van het blad „Heroldo de Es peranto", dat tot in alle hoeken van de wereld gelezen wordt. Op boeiende wij ze vertelde spreker over zijn velerlei ervaringen in zijn ruim dertigjarige loopbaan. Van de causerie van de heer Jung werd een bandopname gemaakt ten be hoeve van de internationale opnamen- afdeling van de wereld-esperanto-orga- nisatie. Deze band zal nu eerst een tournée door Denemarken maken. Tot slot van de bijeenkomst werd een op name ten gehore gebracht van een kor te toespraak van prof. dr. Ivo Lapenna, secretaris van de Wereldbond van Es perantisten. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 1080 m2 grond aan de ir. Lelyweg in de Waarderpolder te verkopen voor 26 per m2 aan A. Keulen te Haarlem, die er een woonhuis, een kantoor en een werkplaats op gaat bouwen. In Haarlem zijn thans voorbereidingen getroffen om op korte termijn vijftig tot zestig ongehuwde Hongaarse vluchtelin gen onder te brengen. Het sinds enige tijd vrijstaande gebouw Bethesda Sarepta aan de Hazepaterslaan is voor dit doel ingericht. Onder supervisie van de stich ting Noord-Holland voor Maatschappe lijk Werk hebben zich met de organisatie van een en ander belast het Haarlems co mité voor hulp aan Hongaarse vluchte lingen, het Rode Kruis, de U.V.V. en andere instanties. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de vluchtelingen reeds a.s. woens dag hun intrek zouden nemen in het ge bouw, maar tengevolge van organisato rische moeilijkheden is het thans nog onzeker wanneer de Hongaren in Haar lem zullen arriveren. Leerlingen van Haarlemse huishoudscholen zullen voor de vluchtelingen, wanneer zij in de Spaarnestad gearriveerd zijn, speciaal Hongaars eten bereiden. Veertig Haar lemse dames hebben gisteren Huize Be thesda Sarepta schoongemaakt en inge richt voor het onderbrengen van zestig jongelieden. Het ligt in de bedoeling om de Hongaarse gasten de eerste drie we ken dat ze- in Haarlem zijn van een welverdiende rust te laten genieten. Daarna zullen zij in het arbeidsproces worden ingeschakeld. Met de arbeidsbemiddeling heeft zich de Nederlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp belast. Inmiddels is men reeds begonnen met het informeren naar de wensen van de Hongaren. Zij zullen in Haarlem en omgeving werk vinden, maar men weet nog niet in welke bran ches. Over de duur van hun verblijf is nog niets bekend, maar dit zal minstens twee maanden zijn. Nu het eerste dubbele paviljoen van de centrale arbeidsinrichting „Nazorg" aan de Schalkwijkerweg gereed is ge komen, en men komend voorjaar ge reed hoopt te komen met de bouw van een .ipslagplaats met garage, een ketel huis en een administratiegebouw, waar voor in februari door de raad crediet is verleend, zal overgegaan moeten worden tot de bouw van een tweede en derde paviljoen. Daarin zullen 80 minder-validen geplaatst kunnen wor den. De kosten daarvan bedragen ƒ500.000,- en B. en W. verzoeken de raad dit bedrag beschikbaar te willen stellen. Het is noodzakelijk, dat in het be staande gebouwencomplex een huis telefooninstallatie wordt aangelegd en B. en W. vragen de raad voor dit doel thans 7500,- beschikbaar te willen stellen. Onder grote belangstelling is zater dag mevrouw J. van Liemt-Dolmans, die dinsdag j.l. bij een tragisch ver keersongeval op de Herenweg om het leven kwam, ten grave gedragen. Me vrouw van Liemt was de weduwe van de vroegere Haarlemse wethouder W. J. B. van Liemt. De plechtige requiemmis werd opge dragen in de kathedrale Basiliek St.- Bavo. Celebrant was kapelaan C. W. J. Wenneker; assistentie verleenden de kapelaans W. J. F. de Lange en R. W. M. Geraets. Op de katholieke begraaf plaats „Valkenburg" te Heemstede werd de absoute verricht door kapelaan C. Bakker. Een zoon van de overledene dankte voor de vele blijken van be langstelling. Advertentie Zondag 18 november HBC—SCHOTEN DEM—ZANDVOORTMEEUWEN FURMERSTEIJN—ADO VITESSE—HELDER ALPHIA—LISSE NAS—BLOEMENDAAL ONZE GEZELLEN—HALFWEG WATERLOO—GEEL WIT TEIJLINGEN—ASC Zaterdagavond omstreeks zeven uur brak er brand uit in het schuurtje ach ter de woning van de familie Den B. in de Molukkenstraat in Haarlem-Nrd. Het vuur ontstond doordat de 24-jarige zoon des huizes, die in het schuurtje zijn voetbalschoenen repareerde, plotseling een van deze schoenen op een flesje benzine liet vallen. Dit flesje brak en in een oogwenk was de inhoud over de vloer uitgelopen. Tezelfdertijd viel een sigarettenaansteker op de grond, die de benzine deed ontbranden. In een oog wenk stonden het schuurtje en de aan grenzende bijkeuken in lichterlaaie. De brandweer, die terstond gewaarschuwd was, kon voorkomen, dat de keuken en de rest van de woning uitbrandde. De verf aan de achtergevel werd gebla kerd en beroet. Het schuurtje brandde geheel uit. Behalve de voetbalschoenen liepen ook enige fietsen en een nieuwe wasmachine ernstige schade op, die door verzekering wordt gedekt. Zondagmorgen omstreeks tien minuten over half tien kwam op de Schiphol weg bij de Prins Bernardlaan een personen auto in aanrijding met een vrachtwagen. De personenauto, die in de richting van het centrum reed, had bij genoemde kruising in de vrachtwagen een tegen ligger, die de Prins Bernhardlaan wilde inrijden en aan de andere auto geen voorrang verleende. Beide auto's vlogen, ondanks krachtig remmen, tegen elkaar op. De bestuurder van de personenauto, een 33-jarige vertegenwoordiger uit Groningen, liep kneuzingen op. Naast hem zat een 36-jarige inwoner van Klaziena. veen. Hij bekwam een hersenschudding en wonden aan het hoofd. Een 62-jarige Zwartemeerse, die achter in de auto zat, kreeg een shock. Allen moesten ter verpleging in de Mariastichting worden opgenomen. Tot intentie van de overleden en le vende leden van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel droeg de geestelijk adviseur van deze vereniging, kapelaan W. Dekleermaeker, gisteren een H. Mis op in de kapel van het St.-Franciscus Liefdewerk in de Zoetestraat. De ver schillende gezangen werden tijdens deze H. Mis uitgevoerd door een koor, samen gesteld uit leden van de Kabo, onder leiding van de heer P. Germes. Na de H. Mis zaten de leden aan een gemeenschappelijk ontbijt in gebouw St.-Bavo. De voorzitter herdacht in en kele gloedvolle woorden de vele slacht offers van de strijd in Hongarije. Hij wekte de leden op propaganda te ma ken voor de Kabo. Het gouden Kabo- insigne ontvingen de heren Bank, Van Damme en Vorstenbosch in verband met hun veertigjarig lidmaatschap van deze organisatie. De heren Moerwijk en Rooyers, die beiden verhinderd waren, zullen op een nader te bepalen datum het zilveren insigne ontvangen, daar zij vijf en twintig jaar lid van hun orga nisatie zijn. Kapelaan Dekleermaeker wees in een toespraak op het belang van onze vrijheid en vergeleek deze met de „vrijheid", die in communistische landen heerst. Na een dankgebed en het zingen van het Kabo-strijdlied werd deze bijeenkomst gesloten. ■WV-'. crème make-up basis en poeder in één! Creme Puft handelsmerkbetekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HUDDESTRAAT 5, AMSTERDAM De parochie van St. Bavo te Heem stede vierde reeds jaren geleden haar 250-jarig bestaan, In de geschiedenis van meer dan twee-en-een halve eeuw zijn verschillende hoogtepunten. Een daarvan is wel de bouw van wat nu de rijzige en indrukwekkende parochiekerk is op de hoek van Herenweg en Kerk- laan. Tot deze bouw werd besloten in 1876 nadat de in dat jaar gehouden bollenveiiing het bewijs had geleverd van de offergezindheid van de 2191 pa rochianen die de parochie telde. De pas benoemde kerkmeester C. v. d. Weiden beijverde zich in oktober 1875 voor de aankoop van een akker van 30 roe die werd volgeplant met hyacinten, bijeengebracht door paro- chianen-bollenkwekers. In het voorjaar van 1876, nu dus 80 jaar geleden, werd de opbrengst van deze akker geveild. Men had een opbrengst verwacht van 1.000 maar deze werd ruim overtrof fen zodat het eindresultaat 1.400 be droeg. De toenmalige pastoor H. Ker- len besloot mede door deze milddadig- Scv Dinsdag 20 november biet °1j)vburg: Toneelver. „Alb abdi„ oning Midas", houweel) >ün„ annWereld Federalisten (dil.) 8 Thijm" u. (Nat. Wereld Federalisten Be- c' A afd' Haarlem e.o. Voordracht door entr»ii ^e'ihior over reisindrukken in raal Afrika, 8 u. A. Jansen en A. M. van ^f. Bi«"Lst; M- A. Kemper en H. Th. >-GERdptRSt: Schouw en J. W. Tuijn. v Petrr-I ■E- van Aalst—Bruin, z.; Joutva„~~. ornme. z.; E. H. M. Vier- alv«Bh eLMolen- d.; A. J. Vos— fyhhui-wp,?'' ,1- C. van der AarScher- vtolmond d ilr Gï J- Joossenvan "°ut, (j. A. Minnebovan Lies- U°ShSPr?N: H. L. Spee, 63 j„ NePtunusstraatf' d® Vries~Reit. 97 (Van onze correspondent in Indonesië) President Soekarno heeft in een van zijn opzienbarende redevoeringen gepleit voor het begraven van de partijen in Indonesië. De betrokkenen geven echter nog niet veel blijk er voor te voelen begraven te worden, aldus merkt het blad „Indonesia Raya" schamper naar aanleiding van de reac ties uit de partijen op dit voorstel op. Trouwens, als de partijen begraven wor den, wie zal dan de erfgenaam zijn? Al dus de strekking van de eveneens aan „Indonesia Raya" ontleende neven staande caricatuur. De mededelingen van journalisten, die president Soekar no op zijn reizen naar Rusland en China vergezeld hebben, dat zijn aspiraties nog veel verder gaan, mag in dit ver band veelzeggend heten. Algemeen is men van het voorstel van de president toch echt wel een beetje geschrokken. Het blad „Suluh Indonesia", dat altijd zeer op de hand van Soekarno is, schreef dat hij het misschien allemaal niet zo erg bedoeld heeft. Hij heeft misschien alleen maar willen zeggen, dat een deel van de partijen opgeheven moet worden, aldus dit blad. Maar president Soekarno heeft in een volgen de redevoering daarop prompt doen weten dat hij niet de opheffing wenst van een aantal partijen, maar van alle veertig! Uit de verslagen van de Indonesische journalisten, die zowel de tournee van president Soekarno naar Amerika en enkele Westeuropese landen als die naar China, Rusland en andere Oost- europese landen hebben meegemaakt, kon men reeds merken dat hij zich in deze communistische landen veel meer thuis voelde dan in de democratische. Met deze tweede reis toonde hij zich veel meer ingenomen en dat bleek ook duidelijk uit de toespraken, die hij on derweg hield. Trouwens, president Soe karno heeft nu ook zelf verklaard dat hij op zijn tweede reis veel meer geleerd heeft dan op de eerste. Voor Amerika, waar hij telkens de lof zong van George Washington, Jefferson en andere grote figuren uit de geschiedenis van de Ver enigde Staten, moet dit wel een teleur stelling zijn Begrijpelijk is de reactie van pre sident Soekarno tot op zekere hoogte wel. Hij heeft voor, tijdens en na de oorlog altijd verkondigd dat als In donesië eenmaal vrij zou zijn de tijd van welvaart zou zijn aangebroken en nu men vrij Is blijkt dat allemaal erg tegen te vallen. In landen als China en Rusland kon president Soe karno zien dat het toch wel mogelijk is om een land in een betrekkelijk korte tijd belangrijke vooruitgang te bezorgen en hij is deze landen dus min of meer als een voorbeeld gaan KA8NO zou kunnen en iedereen vindt ook dat er aan de partijen zelf nog wel heel wat te verbeteren valt, maar voor op heffing voelt niemand iets. Het ziet er dus bepaald niet naar uit dat de rede voering van president Soekarno ver strekkende gevolgen zal hebben. Intussen vraagt men zich natuurlijk wel af in hoeverre dergelijke redevoe ringen de positie van president Soe karno zelf in Indonesië schaden. Reeds eerder hebben redevoeringen van hem in Indonesië veel opschudding verwekt, met name toen hi) de oppositie (des tijds de Masjumi) beschuldigde tegen de regering te komplotteren. Het blad „Indonesia Raya" heeft reeds gesugge reerd dat de consequentie van het feit dat president Soekarno heeft toegegeven dat men gefaald heeft aan de vrijheid inhoud te geven zou moeten zijn dat hij aftreedt. Dit is echter stellig nog niet de algemene opinie in Indonesië. Algemeen is men nog de mening toe gedaan dat Soekarno als president van de Republiek Indonesië onvervangbaar is en ook al zegt of doet hij dan wel eens iets wat men niet helemaal kan appreciëren, men vergeeft dit gaarne met het oog op de deugden die daar tegenover staan. Opvallend is overigens dat vice-presi dent Hatta, die deze maand zal af treden, er pas op gewezen heeft dat de huidige situatie in Indonesië, waarbij een niet-gekozen president nu reeds elf jaar aan het bewind is, niet gehand haafd kan blijven. Er behoort, evenals in Frankrijk en Amerika, in Indonesië een ambtstermijn voor een president te zijn en er hoort een regeling te zijn en volgens welke deze verkozen wordt, al waar men zodoende evenveel zou kun- dus Hatta. Doch ook als deze regeling nen bereiken als in deze landen. En er komt, hetgeen men nu deze maand de leider? Nu ja, wie dat zou moeten de Constituante begint te werken op zijn, daar twijfelt niemand aan. niet al te lange termijn kan verwach ten, dan nog mag het wel zeker heten Het is echter wel duidelijk dat het dat ook dan weer president Soekarno voorstel van president Soekarno bij de verkozen zal worden. Men zal hem geen partijen in Indonesië niet in goede aar- „directeur-eigenaar van de Republiek de is gevallen. Iedereen is het er over Indonesië" (de term is van Bung Tomo) En zo begon Soekarno te dromen van eens dat er in Indonesië veel te veel laten worden, maar men wil hem in een Indonesië, waar ook maar één partijen zijn en dat het best wat minder zijn huidige positie zeker handhaven. 1 heid overtuigd, de plannen van zijn voorganger, pastoor J. C. H. Muré ten uitvoer te brengen. De architect E. J. Margry uit Rotterdam werd aange zocht voor een bouwplan en In 1879 was het reeds zo ver dat mgr. Suickers kerk en hoogaltaar kon consacreren. Een bouwwerk van 118.000 gulden was vol tooid, voor het grootste deel door de steun van de Berkenrode-parochianen. De Bollenveiiing bleef. In 1877 steeg de opbrengst tot 1874, in 1878 tot 1891. Dat waren een paar interessante bij zonderheden over de start van deze traditionele bollenveiiing zoals wij ze lazen in het Liber Memorialis van de St. Bavo-kerk. Pastoor Pouw voegde hier aan toe dat zolang er een pastoor was geweest sindsdien ook elk jaar de veiling is gehouden. Elk jaar steeg ook de opbrengst steeds hoger. In 1954 was een bedrag van 8.000 bereikt, in 1955 kwam het zelfs tot 11.000. Wat 1956 brengen zal blijft tot dinsdagavond een vraag, maar zeker is dat ook dit jaar veel geld nodig is. De laatste jaren is er al heel wat gebouwd en gebroken aan kerkgebouw en andere eigendommen van de paro chie. De torentjes naast de grote toren moesten afgebroken worden, de pasto rie verkeerde in een toestand die drin gend verbetering behoefde en er wer den plannen gemaakt voor een nieuwe geluidsinstallatie in de kerk. Pastoor Pouw heeft zijn faam van bouwend pastoor wel hoog gehouden. Deze jubileumveiling zal verschillen de verrassingen bieden. In verband daarmee verzocht pastoor Pouw een ieder vooral tijdig, dat is om half acht aanwezig te zijn. zien. Het communisme, dat geen an dere partijen naast zich duldt, is daar de leer en het staatshoofd, dat geen last heeft van oppositie, de leider. Ook vroeger reeds heeft president Soekarno verkondigd dat naar zijn mening de meest ideale vorm van presidentschap degene is die men in China kent, waar Mao Tse Tung in elke staatsbeslissing wordt gekend. partij zou zijn, de staatspartij, Op de Rijksweg vier tussen de Vijf- huizerweg en de Kruisweg in de ge meente Haarlemmermeer is zaterdag middag een ernstig verkeersongeval ge beurd. Een personenwagen, bestuurd door de 64-jarige J. H. C. Sens uit Den Haag, wilde twee andere wagens voor bij gaan, die elkaar juist passeerden. De derde auto vloog in de berm tussen de beide rijbanen en sloeg over de kop Er was een remspoor van 96 meter, zo dat de wagen zeer snel moet hebben gereden. De heer Sens vloog uit het voertuig en werd zeven meter wegge slingerd. Hij had een zware hersen schudding, een schedelbasisfractuur en enige uitwendige verwondingen opge lopen en werd in zorgwekkende toe stand naar het Grote Gasthuis te Haar lem overgebracht. Toen de bewoners van een villa aan de Zandvoortselaan te Bentveld zon dagavond thuis kwamen bemerkten zij, dat er tijdens hun afwez-'gheid onge nood bezoek geweest was. Door een bovenlicht aan de achterzijde van het huis was men de huiskamer binnenge drongen. Alle kasten en laden waren doorzocht en overhoop gehaald. Er wordt f 800 vermist, alsmede gouden en zilveren voorwerpen. De politie in Zandvoort stelt een uitgebreid onder zoek in. Tijdens de intocht van St.-Nicolaas te Lisse kreeg één der zwarte pieten een trap van een paard. Met een gebro ken been is hij naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. De Haarlemse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 34-jarige op koper die van een 16-jarige jongen een bromfiets had aangekocht zonder toe stemming van diens ouders. De politie in Haarlem heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 44-jarige Haarlemse jeugdleider die geruime tijd geleden een gouden muntbroche heeft gevonden en deze later heeft verkocht aan een opkoper. De eigenares van de broche heeft het kleinood als haar eigendom herkend. Om half twaalf vanmorgen is een ernstig verkeersongeval gebeurd op het Schouwtjesplein in Haarlem. Een be stelauto, die in Noordelijke richting reed, moest uitwijken voor een zeven jarig meisje, M. C. J. van Nooyen, wo nende te Zandvoort, dat plotseling de weg overstak. De auto botste door de manoeuvre naar links tegen een ver- keerszuil en kantelde. Het voertuig viel daardoor op het meisje. Zij werd in ernstige toestand naar het Grote Gast huis overgebracht. Zondag heeft de heer M. Nolet het feit herdacht, dat hij vijf en twintig iaar ge leden lid werd van de Schola Cantorum „Magnificat" in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara. Des morgens om negen uur droeg kapelaan Th. J. Steen, land een H. Mis op tot intentie van het gehele zangkoor en in het bijzonder van de heer Nolet met zijn gezin. De leden van het zangkoor hadden hun jubile rende collega voor de Mis begon bij de ingang van de kerk ingehaald. Tijdens het ontbijt werden er vele woorden van waardering gesproken aan het adres van de feesteling, die zich vijf en twintig jaar lang een ijverig en bekwaam lid van het koor in de parochie heeft getoond. Als vice-voor- zitter van „Magnificat" sprak de heer N. Koster, die de heer Nolet dank bracht voor zijn prettige collegialiteit en mooi werk in de afgelopen jaren. Spreker bood een fraaie vlupen aan, die naar hij hoopte voorlopig nog niet nodig zal zijn voor afschrijvingen van de repetities. Namens het kerkbestuur en de gehele parochie sprak pastoor S. Mol, de voor zitter van het koor. Hij overhandigde de heer Nolet het zilveren kruis van de parochie, dat een bijzonder eerbewijs is. Voor mevr. Nolet had pastoor een tuil bloemen bestemd. Van het hoofdbestuur van „Sint Gregorius" ontving de jubi laris het erediploma. Het negende jaarlijkse concert ten bate van het Marine Sanatorium-fonds, op 3 oktober gegeven te Haarlem door de Marinierskapel van de Koninklijke Marine onder leiding van de majoor G. Nieuwland heeft een batig saldo van 2502,52 opgebracht. Over ,,The Stately Homes at Home" zal mr. David Coleman spreken voor de leden van het Genootschap Neder landEngeland, afdeling Haarlem, op donderdagavond 29 november in de Kleine Brinkman aan het Houtplein. De Haarlemse politie heeft als ver dacht van diefstal van twee vaten brons- slijpsel, die enige dagen geleden ont vreemd waren op het fabrieksterrein van de Bronsmetaal N.V. in de Waar derpolder, aangehouden twee Haarlem se kooplieden, oud 42 en 34 jaar. De 42-jarige koopman heeft bekend, de va ten te hebben vervoerd, maar zijn medeverdachte blijft hardnekkig ont kennen. Beiden zijn ingesloten en zullen worden voorgeleid. Jeugdig Zandvoort heeft Sint-Nicolaas zaterdagmiddag een hartelijke intocht bereid. Een comité van ontvangst on der leiding van de heer van Seggelen begroette de Sint 's middags om half drie bij de Tol. Voorafgegaan door de Zandvoortse muziekkapel met een tam boerkorps ging het gezelschap geës corteerd door magistrale hellebaardiers en talrijke zwarte pieten naar het raadhuis. Burgemeester van Fenema begeleidde zijn gast naar het bordes van het raadhuis en hield een toespraak waarin hij Sinterklaas namens geheel Zandvoort welkom heette en hem ver zekerde dat de kinderen, zich goed ge dragen hebbende, veel van zijn gulheid en goedheid verwachtten. Sint Nicolaas dankte voor de hartelij ke ontvangst en vertelde dat hij op zijn reis naar ons land veel lof van Zand voort heeft horen verkondigen. Hij ont hulde voorts, dat hij de afgelopen nacht in het „Huis in de Duinen" had door gebracht, welk pensiontehuis voor be jaarden door de hoog-bejaarde gast uit bundig werd geprezen. Het enthousias me van de jeugd was inmiddels zó hoog gestegen, dat het politiecordon werd doorbroken en de kinderen juichend de auto van St.-Nicolaas omstuwden toen deze naar „de Rotonde" vertrok om zit ting te houden tot uitreiking van de prij zen, verbonden aan de actie van de Zandvoortse winkeliers. Een 15-jarig meisje, dat zaterdagmiddag met een fiets aan haar hand op het trottoir van de Schoterweg liep, kwam te vallen. De fiets viel door een etalage ruit ter grootte van drie bij vijf en een halve meter, dat onherstelbaar vernield werd. Op het spoorwegemplacement aan de Westergracht vloog zaterdagmiddag een 39-jarige rangeerder, die op de tree plank stond, met zijn hoofd tegen een metalen paal op. Met een hersenschud ding werd de man naar het Grote Gast huis overgebracht. (Niet officiële Koersen» Vorlg Opening slot 19/11 3% Ned. 1953 95% 90(4 3y2 Ned. 1953 3M, Ned. 1956 90ft 90 3(4 Ned. 1948 86(4 3(4 pCt. Ned. 1950 87ft 3(4 Ned. 1954 87(4 3(4 Ned. 1955 1 3-3(4 Ned. 1947 87% 90% 89(4 3 Ned. 62-64 bel. fac. 90ft 90 Inscb. Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert 167 A.K.U. 225% 226% Van Berkel's Patent 182 Calvé-Delft cert. 314 Van Gelder 214 Kon. Hoogovens cert. 310 Unilever Cert. 367% 364 V2e Ned. Kabel 285(4 Philips 254(4 764(4 256 y* Kon. Petroleum 761 „Amsterdam" Rubber 73% 74 Holl. Amerika Lijn 194% 173(4 1971/? Kon. Ned. Stoomb. Ml). 175V2 Ned. Scheepv. Unie 169% 170 H.VA 90(4 Deb Mij. Cert. 993,4 A'dam 2(4 .56 I A'dam '56 H 92(4 99% A'dam '56 III

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3