Nieuwe gebeds actie voor de Kerk der Stilte Oorspronkelijke middagklok weer ingesteld Drie doden in het verkeer De toestand in Midden- Oosten Beambtensalarissen nog veel te laag Be»r Moskou over ontwapening Twee jongens onder trein gedood West-Duitsland heeft 3 miljoen vrouwen „over m Scheidende penningmeester A. de Graaff ridder in Silvesterorde fê 4K éfe HtaatteCdétèe aCagSAN O STOL Tussen neus en lippen In totaal 3.000 vluchtelingen? Verboden x .x MAANDAG 19 NOVEMBER 1956' PAGINA 4 Oproep van mgr. Alfrink aan alle Nederlanders Eet wat U wilt- Maar wees wel voorbereid als er iets „verkeerd valt" Zorg voor Kennies I Vier gewondenvan ivie één zeer ernstig EXPLOSIE OP BRITS VRACHTSCHIP Tweede taak Opruimen van versperringen Duur van verblijf Troepentransport Reactie HHH Welke revolutie is op deze tekening in beeld gebracht? Om u te helpen: zij begon in 1789. BQNDSCONGRES H.K.W. Het lastige kuchen Schendingen Baby in wieg gestikt Beperkte aanvaarding van luchtinspectie D O O R C. BAUER Uit het Pen-centrum genoeg Gans Ondraaglijk Dubbele pech Vakman.... W erkgelegenheid SS1 De vraag wat wij in het vrije westen kunnen doen voor onze vervolgde broeders en zusters achter het Ijzeren gordijn is sinds de gruwelijke gebeur tenissen in Hongarije voor elk weldenkend mens een kwellende gewetens kwestie geworden. Machteloos toezien is niet te verdragen. Daar echter een direct ingrijpen om zwaar wegende redenen niet verantwoord wordt geacht, grijpt zuiver, menselijk solidariteitsgevoel naar alle beschikbare middelen om in het nameloze leed en de totale nood der onschuldige slachtoffers de grootst mogelijke troost en steun te bieden. Hoog boven de met graagte ge schonken stoffelijke hulp uit erkent de christen bovendien dankbaar het rijke voorrecht van het gemeenschappelijk gebed-uit-Ievend-geloof, dat alleen in staat is de Boze te overwinnen. Deze overtuiging heeft Z. H. de Paus geïnspireerd tot het herstellen der oorspronkelijke intentie van de Middagklok in Zijn encycliek van 29 juni, gericht aan heel de vervolgde Kerk. Vijf eeuwen geleden, toen de Turkse legers de christenheid van Europa met overweldiging bedreigden, riep paus Callixtus III alle volkeren op tot het bidden van het Angelus bij het luiden van de middagklokken, om zo doende de catastrofe af te wenden. De slag bij Belgrado in 1456 onder aan voering van Hunyadi bracht de verhoring van het gezamenlijk gebed. Nu miljoenen geloofsgenoten en medemensen aan eenzelfde beproeving bloot staan is het herstel van de oorspronkelijke bedoeling der Middagklok méér dan een louter symbool. Het luiden der klokken moet ons „de aansporing herinneren de Almachtige God te smeken welwillend en goedgunstig de grote ramp, welke ook vijf eeuwen geleden dreigde, af te weren van het christenvolk". (Paus Pius XII). Deze Pauselijke oproep heeft geest driftige weerklank gevonden. In Rome, Wenen, München en Straatsburg wordt het vijfde eeuwfeest van het instellen der Middagklok met grote instemming herdacht. Ook in Nederland werden plannen uitgewerkt tot hetzelfde doel. Het landelijke comité „Middagklok", dat in samenwerking met het Aposto laat des Gebeds en andere instanties de handen aan het werk sloeg, kon niet vermoeden welk een gruwzame en dringende actualiteit het mensonterende onrecht, Hongarije aangedaan, zijn stre ven zou verlenen. Tijdens een indrukwekkende bijeen komst zaterdag in de Esplanade te Utrecht gehouden onder het motto: „Wij gedenken de Kerk der Stilte" werd de „Middagklok" officieel ingesteld als een dagelijkse oproep aan allen tot blijvend gebed voor de vervolgden. Aanwezig waren Hunne Excellenties mgr. dr. B. J. Alfrink, mgr. P. Giobbe, mgr. C. Kramer O.F.M., de ministers dr. M. Klompé, mr. J. Cals, de gezanten van Frankrijk, België en Peru, vele kerke lijke en burgerlijke autoriteiten en ver tegenwoordigers van alle belangrijke katholieke en maatschappelijke groepe ringen. Mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst leidde de vergadering, die opgeluisterd werd door een gezongen openings- en slotgebed, voortreffelijk uit gevoerd door het Utrechts Byzantijns Koor onder directie van dr. Meroslaw Antonowitsch. Waarom, zo vroeg de voorzitter zich af, zou de gelovige wereld evenals in 1456 niet weer op Goddelijke tussenkomst mogen rekenen, deze zelfs „afdwingen" door een aanhoudend en vurig gebed voor de miljoenen hulpeloos geknechte medemensen? Hoewel het mysterie van het lijden voor ons ondoorgrondelijk is, moeten wij steeds ons vertrouwen le- Advtrtentli Met Digestif Rennies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand U geen zor gen meer. Die blussen Rennies van de ene minuut op de andere, 'n Wonder die Rennies! En zo eenvoudig om in te nemen gewoon laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. 't Tabletje opgelost zuurbrand ge blust. Bij een auto-ongeval in de Noord oostpolder zijn zaterdag twee perso nen omgekomen. Een persoon werd zeer ernstig, twee anderen werden minder ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt van de Kamperweg en de Sloef- weg tussen Emmeloord en Ens. Op de Kamperweg, die voorrangsweg is, reed een auto, bestuurd door de heer Lleu- wes, uit Ens, die drie lifters, die in Kampen de bus gemist hadden, bij zich had. Van de Sloefweg kwam een auto waarin de heer Kruizinga. uit Emmel oord zat. Hoewel de situatie ter plaat se zeer overzichtelijk is, hebben de be stuurders eikaars wagens blijkbaar niet opgemerkt, zodat zij op het kruispunt met elkaaar in botsing kwamen. De auto van de heer Lieuwes kwam in een sloot terecht. De inzittenden moesten onder de wagen worden weggehaald. De heren Lieuwes en Kruizinga wa ren op slag dood. De drie lifters moes ten naar het ziekenhuis te Kampen wor den overgebracht. Voor het leven van een hunner, de heer G. Kievit, organist, van Ned. Herv. Kerk te Emmeloord, wordt gevreesd. Minder ernstig ge wond werden de heren G. J. Kanis en van der Hoven uit Kampen Zondagmiddag is te Musselkanaal een ernstig verkeersongeval gebeurd, waar bij een persoon werd gedood en een zwaar gewond. Op onverklaarbare wij ze schoot een motorrijwiel onder een vrachtauto. De motorrijder S. Woort- man was vrijwel op slag dood, zijn duo passagier liep een hersenschudding op en inwendige kneuzingen. Zondagavond meldde het 1250 ton metende Britse vrachtschip „Harris- brooke" een explosie in de machine kamer. Het schip kwam van Antwerpen en bevond zich op vijftig mijl noord west van het vuurschip Tessel met be stemming Esbjerg. De sleepboot Titan van Wijsmuller uit IJmuiden, die zater dag ook al naar het schip onderweg was geweest, toen het op veertig mijl noord west van IJmuiden moeilijkheden in de machinekamer meldde, maar het ten- lotte tocli zonder sleepboothulp aankon, voer opnieuw uit en maakte maandag morgen om vijf uur vast. De Titan lseept de Harrisbrooke thans naar Esbjerg. vend houden in de Goddelijke belofte, dat wie vraagt verkrijgt. De Middagklok, aldus baron Gabor Apor, de broer van de in 1945 vermoor de bisschop van Györ, Vilmos Apor, en leider van de Hongaarse Actio Catholica-in-ballingschap, moet voort aan luiden in ieders hart en ons dwingen tot voortdurend biddend me deleven om zo de overwinningsklok te worden die vrijheid en vrede te rugschenkt. Spr. richtte een dringend beroep op alle katholieken van het vrije westen om onophoudelijk te blij ven bidden voor de Zwijgende Kerk van Europa. Ook het onderdrukte China smeekt om een plaats in ons gebed. Twintig miljoen Chinezen worden in concentra tiekampen gekweld, riep pater Joseph Schijns, Belgisch missionaris van Scheut en zelf, na gruwelijke gevangenschap en martelingen uit China verbannen, de vergadering toe. „Ga en vertel de vrije wereld wat wij te lijden hebben; men heeft er geen voorstelling van. Wy zijn bereid voor ons geloof te sterven, maar laat men toch bidden en blijven bidden, opdat ons offer uiteindelijk de vrijheid moge verkrijgen voor land en Kerk". Met deze aangrijpende woorden hebben de Chinese christenen knielend afscheid van hem genomen. Kunnen zulke harte- kreten ons onberoerd laten? In deze tijd van bloedig martelaar schap en snel groeiende wereldverbon denheid kan niemand meer goed katho liek zijn, die niet wereldwijd denkt en bidt en medebezorgd is, zei pater K. Douven S.J, De Middagklok wil meehelpen een nieuw bovennatuurlijk bewustzijn van universele verantwoorde lijkheid in ons wakker te roepen en le vend te houden. HU zette vervolgens de plannen van het werkcomité uiteen. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was uiteraard de officiële instelling van de Middagklok door mgr.dr. B. J. Alfrink. Z. H. de Paus heeft het Angelusgebed voor de Zwijgende Kerk gevraagd, al dus mgr., „opdat aldus heel de Kerk samen zou bidden voor heel de volheid der onderdrukte volkeren, die van Oost- Europa zich uitstrekken tot aan de Oost kust van het onmetelijke China". Wij waren gewoon geraakt aan het lijden achter het IJzeren Gordijn, maar door de laatste gebeurtenissen „heeft God ons als het ware met de neus er boven op geduwd, opdat wU het nooit meer zouden vergeten. De Zwijgende Kerk liep het gevaar de Verzwegen Kerk te worden". WU moeten opnieuw onze lots verbondenheid gaan beseffen met chris tenen en niet-christenen. Het Angelus herinnert ons aan de menswording, die wij in dankbaarheid gedenken, omdat ijw daaraan de vrijheid der kinderen Gods verschuldigd zijn. zou tilden van de Middagklok alles wat in God gelooft katholiek of niet-katholiek een ogenblik zijn gedachten naar boven richt, naar de Gever van alle goeds om Gods barmhartigheid te vragen voor de verdrukte volkeren? Ik roep daarom al onze land- en volksgenoten op om bij het luiden van de klokken in Nederland te denken aan hen die in verdrukking smachten naar de vrijheid. Staande aanhoorde de vergadering tenslotte de aartsbisschop, toen deze het volgende gebed uitsprak, dat be doeld is om voortaan aan het Angelus te worden toegevoegd en waaraan hU een aflaat heeft verbonden: „Heer Jezus Christus, die Uw Kerk nooit verlaat, sterk onze broeders en zus ters, die vervolgd worden om hun ge loof in U en hun trouw aan Uw Kerk; schenk hun Uw geest van kracht en overwinning. Amen". Wharom, vroeg de aartsbisschop, het niet mogelUk zijn, dat bij het luii (Vervolg van pag. 1) Een tweede taak, die men de V.N.- politiemacht wel toedenkt, is: ervoor te zorgen, dat er ook op een later tijd stip geen „vrijwilligers" uit communis tische landen meer in Egypte komen. De politieke adviseur van Nasser, Ali Sabri, verklaarde gisteren wel, dat Egypte geen prijs meer stelt op vrU- willigers, omdat het besloten heeft mee te werken met de Verenigde Naties, maar hU zei ook, dat Egypte opnieuw vrijwilligers zou vragen, zodra het vond, dat Engeland, Frankrijk of Is raël zijn troepen te lang in Egypte liet of „op een andere manier de agressie voortzette." Het is bekend, dat de Russische regering de taak van de internatio nale politiemapht wil beperken tot het Israëlisch-Egyptisch grensgebied en dat zU de mening huldigt, dat het V.N.-leger niets te maken heeft in de zone van het Suezkanaal. De Ameri kaanse regering denkt daar anders over. Zij vindt, dat de politiemacht ook aan het Suezkanaal wel degelUk een taak heeft, al kant zU zich scherp tegen een opzet, die in sommige Brit se kringen leeft, om de V.N.-politie macht de „internationalisatie" van het Suezkanaal te laten afdwingen. Washington meent, dat de politie macht behulpzaam kan zijn by het op ruimen van de versperringen in het kanaal en bij het waarborgen van een onbelemmerde vaart door het kanaal. Hammmarskjöld heeft gisteren in Cairo gezegd, dat hy „in principe" had inge stemd met een Egyptisch verzoek aan de Verenigde Naties om hulp bü het opruimen van de versperringen in het zitterschap van de Franse schout-by- nacht Jean Champion, die al dadelük een begin wil maken met het vryma- ken van het kanaal, omdat dit in het belang is van alle zeevarende mogend heden. De Egyptische regering wenst, dat met het vrymaken van het kanaal pas begonnen wordt, als de Franse en Brit se troepen het land hebben verlaten, en de daartoe nodige werkzaamheden moeten worden verricht door in dit ver band „neutrale landen", zoals Neder land en Denemarken. Egypte weigert de kosten van de opruimingswerkzaam heden te dragen, omdat het zich niet verantwoordelijk acht voor de gebeur tenissen, die tot de versperring van het kanaal hebben geleid. Een ander belangryk punt, dat door Hammarskjöld en de Egyptische rege ring is besproken, is de duur van het verbiyf van de internationale politie macht. Wie zal het bevel tot haar ver trek mogen geven: president Nasser of Dag Hammarskjöld? Van Amerikaanse zijde wordt be toogd, dat de politiemacht zeker ter plaatse moet blijven totdat aan twee eisen is voldaan: een definitief vredes verdrag tussen Israël en de Arabische landen en een zodanige regeling van de scheepvaart door het Suezkanaal, dat deze internationale waterweg niet lan ger een werktuig van Nassers willekeur zal zijn. Het zijn allemaal gewichtige kwesties en de wereld verwacht de op lossing van Hammarskjöld. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft gisteren mee gedeeld, dat in de komende dagen het overbrengen van diverse troepeneenhe den voor de internationale politiemacht naar Napels belangrijk zal worden ver sneld. Thans zyn ongeveer 560 man van het V.N.-leger in Egypte. Gisteren z;jn ook de eerste veertig Joegoslavische militairen op het vliegveld Aboe Soe- weir bij Ismaïlia aangekomen. In Port Saïd heerst een gespannen situatie. De Britse commandant, gene raal Sir Hugh Stockweil, heeft om ver sterking van het garnizoen gevraagd teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de campagne van burgeriyke on gehoorzaamheid, die de Egyptenaren er voeren. Handelaars en ambachtslieden worden van Egyptische züde met de dood bedreigd, ais zij met de Engelsen en de Fransen „collaboreren". Met de z.g. vernieling van het zoet waterkanaal schynt het zo'n vaart niet te lopen. De Egyptenaren hadden een stuk van de weg, die langs het Suez kanaal loopt, opgeblazen, maar zy had den het zo ongelukkig gedaan, dat een van de dammen van het zoetwaterka naal werd beschadigd. Er ontstond een bres van tien meter, maar die wordt nu ylings weer gedicht. De Egyptische regering heeft de bewegingsvryheid van alle Britse en Franse burgers beperkt, „met het n (Van onze verslaggever) Met een scherp protest tegen de ge beurtenissen in Hongariie en een oproep om door betere sociaal-economische verhoudingen bewust mede te werken aan de bestrijding van het communis me heeft de heer J. de Wit, voorzitter van de Ned. katholieke bond van admi nistratief, verkopend en verzekerings- personeel St.-Franciscus van Assisië het tweedaags bondscongres geopend, dat zondag in Bellevue te Amsterdam is be gonnen. De bond telt thans 22.580 leden, van wie bijna 5150 vrouwelijke, en is in een jaar tijds met 4000 leden gegroeid. De voorzitter wees op de invloed van de vakbeweging, die thans veel verder reikt dan ooit het geval is geweest, al speet het hem dat de groep kaderperso neel (met 700 leden een van de groot ste) nog niet dié erkenning bij de Soci aal Economische Raad en andere in stanties heeft verkregen, die haar toe komt. In overleg met de K.A.B. zal ge tracht worden hierin verbetering te bren gen In meer dan dertig bedrijfstakken is thans voor kantoor- en winkelperso neel een CAO of salarisregeling van kracht. De actie voor de drie procents uitkering over 1955 en die van zes pro cent loonsverhoging heeft in het alge meen, zij het niet overal, behoorlijk suc ces gehad. In verschillende branches en bedrijven (o.m. levens- en schadeverze keringsbedrijf) heeft men nog geen CAO, hoewel de gang van zaken daarvoor ze ker geen beletsel is. Een netelig vraagstuk blijft het inhalen van de in de naoorlogse ja- Advertenti» TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOO» STEM EN KEEL in concert, kerk, schouwburg, enz., is zowel voor U als voor Uw om geving onaangenaam en hinderlijk. Gebruik bij hoestprikkel steeds Wybert. oog op de reactie van de Egyptische bevolking op de door Franse en Brit se troepen gepleegde wreedheden." De politieke adviseur van president Nasser, Ali Sabri, heeft de Verenig de Staten dank gebracht voor hun houding in het conflict. Hij heeft de Amerikaanse regering bovendien ge vraagd geen olie te leveren aan Enge land, Frankryk en Israël, zolang die landen hun troepen in Egypte laten. Israël heelt geantwoord op een brief van de Sovjet-premier, maarschalk Boelganin, waarin van Israël werd gevraagd schadevergoeding te betalen aan Egypte. Israël antwoordt, dat als er sprake moet zijn van schadevergoe ding Israël toch zeker de begunstigde party moet zyn. Egypte is aan Israël vergoeding schuldig voor de aanval, die het in 1948 op dat land deed en voor de duizenden Israëlische burgers, die bü die aanval en bp de latere over vallen door Arabische commando's zyn gedood. In de periode van januari 1949 tot oktober 1956, aldus verluidt te Tel Aviv, zijn bp 3.000 grensincidenten 434 Israëliërs gedood en 942 gewond. Er is gisteren nog melding gemaakt van enkele schendingen van de wapen stilstand. Egyptische troepen openden het vuur op Franse en Britse stellingen in de zone van het Suezkanaal. Een Egyptische patrouille drong via de Milta-pas de Sinaï-woestijn bninen. Zij kwam in contact met Israëlische troe pen en bij het treffen dat toen ont stond verloren vijf Egyptenaren het le ven. De fabrieksarbeider E. A. te Utrecht deed zondagmorgen de ontstellende ont dekking dat zijn drie maanden oude zoontje in de wieg was gestikt. De va der had zaterdagavond laat een plastic kussentje op de dekens van de baby gelegd tegen de koude. Dit gladde kus sentje was verschoven en op het hoofd je van de baby gekomen, waardoor het is gestikt. Advertentie De Sovjet-Unie heeft zaterdag de re geringen van Amerika, Engeland, Frankryk en Indië voorgesteld een ont wapeningsconferentie te houden. Zij heeft daartoe enkele voorstellen gedaan die in hoofdzaak neerkomen op hetgeen de Sovjet-Unie vroeger al naar voren heeft gebracht. Het enige nieuwe ele ment is een beperkte aanvaarding van het plan van president Eisenhower voor inspectie vanuit de lucht. Het Russische persbureau Tass heeft eveneens zater dag meegedeeld, dat in de Sovjet-Unie op grote noogte een kernwapen tot ont ploffing is gebracht. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en Japan se weerstations hebben het bericht van Tass bevestigd. Het is de twaalfde kernontploffing in de Sovjet-Unie. Het Russische ontwapeningsvoorstel bestaat uit zes punten: 1. De strydkrachten Van de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie en commu nistisch China moeten in twee jaar tijds tot een a anderhalf millioen man worden teruggebracht en die van Enge land en Frankryk tot 650.000 man, in het eerste jaar resp. tot 2,5 miljoen en 750.000 man. 2. Er komt een verbod op het ver vaardigen en gebruik van atoom- en waterstofbommen. Alle voorraden moe ten worden vernietigd. Er mogen direct ingaand geen proefnemingen meer mee worden gedaan. 3. De Amerikaanse, Britse, Franse en Sovjetrussische strijdkrachten in Duits land moeten in 1957 met een derde ge deelte worden verminderd. 4. Alle buitenlandse militaire bases moeten binnen twee jaar zyn opgehe ven. 5. Beperking der militaire uitgaven. 6. Het vestigen van een strikt inter nationaal toezicht op de naleving van het voorafgaande, voornameiyk op ha vens, luchthavens en spoorwegstations. In de toelichting wordt duideiyk ge maakt, dat de luchtinspectie boven een gebied van achthonderd kilome ter aan weerszyden van de oost-west grens in Europa moet worden uitge voerd. Dit is het gebied, aldus de Rus sische verklaring, waarin de voor naamste strydkrachten van de NATO en van het pact van Warschau zyn ge legerd. Als de ontwapeningsconferentie van de vijf grote landen met succes wordt beëindigd, zou er een tweede, veel gro tere conferentie belegd moeten worden (o.a. met deelneming van communis tisch China) en daar zou o.a. een niet- aanvalsverdrag tussen de NATO-lan- den en de bij het pact van Warschau aangesloten staten gesloten moeten worden. In de Russische verklaring wordt ge zegd, dat Engeland en Frankrijk door hun optreden in Egypte militair zyn verzwakt. Als het waar zou zijn, dat de Sovjet-Unie, zoals beweerd wordt, agressief zou zyn, dan ware het nu het ogenblik om toe te slaan, aldus de ver klaring. Ook zonder gebruikmaking van kernwapens en raketten zou het Russi sche leger thans gemakkeiyk Europa kunnen veroveren. In de Sovjet-verklaring wordt het be staan van een westerse luchtverdedi ging enigszins over het hoofd gezien, terwijl ook geen aandacht wordt ge schonken aan de ondergraving van de Sovjet-posities in Oost-Europa. (A.F.P.-Reuter-U.P.) 18 Over haar voorhoofd hingen een paar donkere krul len. Hoe is 't mogelyk, dacht Brennan, ze is 't, dat kan niet missen. Alleen heeft ze nu een rood blousje aan en toen een wit. Uiteriyk was hy zichzelf nu weer volkomen meester, hoewel er een overstelpend aantal tegenstrydige gedachten door zyn hersens tol den. „Ik beloof u op myn erewoord, dat er niets zal gebeuren," zei hij rustig, „gaat u nu maar zitten, dan zullen we eens even praten." Hy sloeg bedaard het stof van zyn overall en ging toen huiselyk op een stoel zitten. Uit zijn zak haalde hij een pakje sigaretten. „Rookt u?" Zijn optreden scheen haar wat gerust te stellen, hoewel ze haar ogen niet van hem afhield toen ze naar een stoel tastte en zich daarop liet neerzakken. Ze was niet ouder dan een jaar of vier en twintig, schatte Brennan. Aarzelend stak zy haar hand uit en nam een sigaret uit het pakje dat Brennan haar voorhield. Brennan zag dat die hand trilde. Hjj gaf haar vuur, stak toen zelf een sigaret op, sloeg zyn benen over elkaar en keek nadenkend een kring van rook na, die langzaam naar het plafond zweefde. Het meisje duwde zenuw achtig de krullen van haar voorhoofd. „Tjabegon Brennan peinzend, „u zult dat zo op het eerste gezicht wel heel vreemd vinden, maar ik geloof dat wy elkaar zo het een en ander te vertellen hebben, juffrouwehhoe heet u eigf dijk?" „Marjorie Vandervelde," zei het meisje onwillig. Ze begon snel haar kalmte te herwinnen. „Juist," glimlachte Brennan, „Vandervelde, Ne derlandse voorouders zeker?" En zonder op ant woord te wachten, ging hy verder: „Wel, juffrouw Vandervelde „Mag ik misschien nu ook nog weten wie u bent?" zei het meisje koel. „De manier waarop u onge vraagd op bezoek bent gekomen heeft al weinig met goede omgangsvormen te maken, maar u zoudt zich by voorbeeld kunnen voorstellen." Er kwamen zo een paar herinneringen bij Bren nan naar boven. „U weet al genoeg van me," zei hy niet zonder sarcasme. Het meisje keek hem niet begrijpend aan. „Ik ben hüh," verduidelijkte Bren nan iets te vriendelyk. Zyn gastvrouw duwde haar sigaret met een driftig gebaartje in een asbak. „U schynt nog steeds te vergeten dat ik niet om dit gesprek heb verzocht en zeker niet om flauwe grap jes," merkte ze op. „Goed dan," zei Brennan, „ik zal nog duidelyker zijn. Ik ben die domme jongen, weet u wel? Ik ben die eigenwyze opgeblazen kwast. Was het zo niet? Ik ben de man die denkt dat hy alles kan, die er by loopt of hy de grote meester-speurder zelf is." Brennan ging steeds sneller spreken. De herinnering aan het gesprek dat hy zoëven had afgeluisterd maakte hem weer woedend. „Weet u het nu nog niet, juffrouw Vandervelde? Kom nou, denk eens goed na. Ik ben die blaag, die aardige jongen waar van alle ouwe dames zeggen: wat 'n snoes! Juist, ik zie aan uw gezicht dat u er achter begint te komen. Myn naam is inspecteur Brennan." Hy noemde zyn naam met de klank van een pistool schot en als zodanig had hy het ook bedoeld. Brennan kreeg tDd genoeg om te constateren hoe groot en mooi Marjorie's ogen waren. Secondenlang keek ze Brennan stomverbaasd aan. Ze opende haar mond alsof ze iets wilde gaan zeggen, maar ze be dacht zich weer. Langzaam kwam er een trek van half begrypen in die donkere ogen en scheen de si tuatie in haar volle omvang to' haar door te dringen. „Wie zegt u dat u bent?" hijgde ze. Haar stem sloeg even over. „Inspecteur Thomas Brennan," herhaalde Brennan dreigend. Hij trok zyn legitimatiebewys uit zyn zak en gooide het geopend voor haar op tafel. Ze keek er naar en toen weer naar hem. Haar mondhoek begon te trillen en ze zoog haar onderlip naar bin nen. „Daar zul je 't hebben!" dacht Brennan gelaten. „Tranen! Enfin dan zal de bekentenis ook wei niet meer veraf zyn. Evenzogoed zonde van dat dingi" „Inspecteur Brennanzei ze met gesmoorde stem en toen kon ze zich niet lapger bedwingen. Ze Sloeg haar handen voor haar gezicht. „Kom, kom," zei Brennan vaderiyk. Het meisje plantte haar ellebogen op tafel en verborg haar ge zicht snikkend in haar armen. „Kalm nou maar, kalm nou maar," suste Brennan, „huil nou maar eerst eens rustig uit en vertel me dan hoe dat alle maal zo gekomen is." De enige reactie was dat ze nog krampachtiger ging snikken. Ze liet haar hoofd op haar armen vallen. Haar donkere krullen dans ten wild en Brennan kreeg een onbedaarlijke neiging ze te strelen. „Stil nou maar, meisje," baste hy met een diepe keelstem, „stil nou maar, als je alles eeriyk bekent, zal het nog wel loslopen." Ze beurde haar hoofd op. Tranen liepen over haar gezicht maar haar ogen schitterden. „Hou op, in specteur, hou alstublieft op," gierde ze, „daar kryg ik wat van!" Brennan verstijfde. Wel verduiveld, daar zat dat loeder hem nog uit te lachen ook. Hy zocht vergeefs naar een gepaste houding en bleef haar stijfjes-onhandig aan zitten staren. Zy was byna niet tot bedaren te brengen. Telkens pro beerde ze haar gezicht in de plooi te houden, maar dan schoot ze opnieuw in een lach. Wat 'n snoes!" snikte ze. „Zo," donderde Brennan, „nou is 't wel genoeg!" „Ja inspecteur", hikte ze. Haar gezicht vertrok. „Om te beginnen, juffrouw Vandervelde," begon Brennan snel, voor er een nieuwe lachbui zou los barsten, „vertelt u my eens even: wie was de man die zojuist uw kamer heeft verlaten!" Hy sprak afgemeten in proces-verbaal stijl. „Moet u dat echt weten, inspecteur?" vroeg ze nog nahijgend van het lachen, „Bent u nu echt zo wraak zuchtig?" „Dat wil ik weten", zei Brennan streng. „Waarom dan?" hield ze vol, „gaat u dan met hem duelleren of zoiets?" Onheilspellend versprongen de lichtjes in haar ogen. (WoTdt vervolgd) Toen zaterdagmiddag het zesjarig zoontje van de familie Beune te Delft, dicht bij de ouderiyke woning de on bewaakte overweg in de spooriyn Delft Den Haag wilde oversteken, raakte het met een voetje in de rails beklemd. Het kind kon zich niet tijdig bevryden en werd voor de ogen van zyn vriend jes overreden door een trein uit de rich ting Delft. Het was op slag dood. Zondagmiddag is te Nymegen op de spooriyn Nijmegen—'s-Hertogenbosch de 13-jarige W. T. door de trein gegrepen en gedood. De jongen had met enige makkertjes post gevat op een soort vlonder, waar de rails overheen liggen om naar het eronder stromende water te kijken. De knaap was hierin zó ver diept, dat hij niet bemerkte, dat de trein aankwam. Hy werd door de trein ge grepen en onmiddellyk gedood. Ook de volgende leden hebben dezer dagen voor het lidmaatschap van het PEN-centrum bedankt: Mia Bruyn- Ouwehand, dr. W. van Doorn, mr. J. J. Fock, A. Hagtingius-Seger, mr. G. A. N. v. Huet, Gerard Knuvelder, Nel Noord zij, V. Pearce Delgado-Orth, prof. dr. E. Reeser en G. H. Streurman. In de Nederlandse afdeling van het op vangcentrum voor gevluchte Honga ren by Wenen heeft men slechts één wens: laat de regering nog meer vluch telingen de gelegenheid geven naar Ne derland te gaan. Minister Suurhoff heeft medegedeeld, dat de ministerraad vandaag hierover zou beslissen. De Federatie voor vluchtelingenhulp hoopt, dat de regering het aantal op te nemen Hongaren nog met 1700 zal ver hogen, zódat er totaal 3000 Hongaren in ons land zullen worden ondergebracht. Werkgelegenheid, zo zei minister Suurhoff, is er voor de Hongaren te over, maar wij staan voor het enorme probleem van de huisvesting. Onder de tweede groep bevindt zich een groot aan tal metaalbewerkers, voorts textielar beiders, landarbeiders en mijnwerkers. Nog steeds stromen de aanbiedingen voor werkgelegenheid binnen. Deze gaai» veelal gepaard met terbeschikkingsteJ- ling van huisvesting in de woningen van het personeel van de betrokken bedrij ven. Libanon Sami el Solh heeft een nieuwe regering gevormd, die het ka- binet-Abdallah el Jaffi opvolgt, dat vo rige week vrydag aftrad. 99 Statistiekelingen in West-Duits land hebben zich voor de ver andering weer eens bezig ge houden met het vrouwenoverschot. Zij zijn na weken van optellen en aftrekken tot de slotsom gekomen, dat alleen West-Duitsland al een overschot heeft van 3 miljoen vrou wen. Daarby hebben zU uitgerekend dat niet minder dan 600.000 vrouwen uit dat „overschot" zyn ingeschreven als zelfstandige onderneemsters. by. Thans kwam hy er aangifte van doen, dat zyn auto was gestolen. De recherche gaf Zontini een sigaar. Om het eerste leed alvast een beetje te verzachten. De inspecteur van dienst op het hoofdbureau van politie te Chi cago hoorde dezer dagen het vreemdste verhaal uit zyn politiële loopbaan aan. De 30-jarige heer Stem mer kwam zich namelijk melden en vertelde, dat hy het te gek vond, dat hy sinds augustus maar liefst dertig taxi's had beroofd en niemand zich daar blykbaar iets van aantrok. Zenuwachtig vertelde hy de verbaas de inspecteur. „Ik werd maar steeds niet betrapt. Ik begreep daar niets van en kon het tenslotte niet langer verdragen. Hier ben ik. Vat me".... Een zekere Clarence Hyde ging onlangs op jacht en schoot in de omgeving van Oshkosh een enorme gans. Met inspanning van ai zyn krachten sjouwde hy het dier, dat triest zyn kop liet hangen, naar de laadbak van zyn auto. Juist toen hy de laadbak wilde sluiten, keek De directie van de dierentuin van New York heeft van die oiyke momenten. Kortgeleden werd vanwege die directie by de kooi van de tygers een bordje opgehangen, waarop in sieriyke letters geschre ven stond: „Kom niet te dicht by de kooien. Het is verboden om uzelf aan de dieren te voeren". Gustavo Zontini kwam hijgend een van de politiebureaus van Rome binnensnellen om er by de afdeling recherche aangifte van te doen, dat er zojuist uit zyn ge parkeerde auto waardevolle pakket jes waren gestolen. „We hebben het genoteerd" zei de recherche en Zontini verliet het bureau. Twee mi nuten later kwam hy met rasse schre den terug. Hygend en woedend daar- de gans door een kiertje van zyn ge sloten ogen, sprong vervolgens in een wip de laadbak uit en vloog triom- fantelyk weg. De jager was te ver baasd en te teleurgesteld om er nog eens achteraan te gaan. Niemand van zyn vrienden geloofde het verhaal. Wij ook niet trouwens. Te Los Angeles werd dezer dagen William Buchanan veroordeem wegens het onbevoegd ui to we nen van de geneeskunde, yvn- liam had zich links en rechts ulyle geven voor voedseldeskundige- rechter besloot om William met een cel te stoppen, omdat ny---- ondervoed was. ren gegroeide achterstand in de beamb tensalarissen. Het kernprobleem wordt gevormd door het feit dat de basis, de jeugdregeling, te laag is. In het brandpunt van de belangstel ling staat het vraagstuk van de auto matisering in het bedrijfsleven, waar voor omscholing vaktechnisch onder wijs, goede beroepskeuze en voorlich ting noodzakelijk zijn. De herziening van het werktydenbe- sluit voor winkels was ongetwijfeld een stap in de goede richting, doch niette min achtte de voorzitter waakzaamheid geboden t.a.v. de invoering van een we kelijkse koopavond, waartegen de bond zich blijft verzetten. Een uitspraak van het Hoogwaardig Episcopaat in het reeds jaren hangende vraagstuk van de bedrijfsbonden en de daarmee samenhangende structuur van het katholiek vak- en standsorganisato- rische leven, is waarschijnlijk nog dit jaar te verwachten. De heer P. Kafoe uit Arnhem werd benoemd tot bondspenningmeester als opvolger van de heer A. de Graaff uit Amsterdam, die de bond verlaat we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De bondsadviseur, rector C. M. Kla ver, deelde mee, dat Z.H. de Paus de heer De Graaff heeft benoemd tot rid der in de orde van St.-Silvester, Er worden vele waardevolle woorden tot de scheidende penningmeester ge sproken en waardevolle geschenken over- digd. Mevrouw De Graaff ontving talrij ke bloemen. Bondsvoorzitter De Wit wees op de grote verdiensten van de heer De Graaff tijdens de werkloos heidsvoorziening in de vooroorlogse ja ren. Hij bood een fraaie cassette tefael- zilver en een bedrag onder couvert aan, terwijl alle 110 afdelingen gezamen lijk een televisietoestel offreerden. De penningmeester van de KAB, de heer W. Essers, dankte de heer De Graaff voor diens belangryke werk bin nen de katholieke arbeidersbeweging. De hierna volgende afscheidsreceptie was zeer druk bezocht. A»d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4