De Commissaris der Koningin en de burgemeester van Beverwijk verwelkomen Hong aren Zeer grote hartelijkheid in bad plaats Wijk-aan-Zee tussen VKD en Sportief Alliance dames winnen, Everswift dames verliezen s TYPEN STENO PONT OPROEP ss Zondag Hongaarse Avondmis Een huis vol dieren", kinderboek bij uitnemendheid Amerikaanse Ford te kopen! (scheepvaartberichten} 533ste STAATSLOTERIJ 4* w=5 'A D.W. deBijll Nachenius Meldt U nog heden aan 11 ONTROERENDE ONTVANGST De heer De Wit treedt af als voorzitter van de Volks universiteit Antilopen verslaat na boeiende strijd SSD Ken-Am-Ju wint Grote Prijs van Keulen «■MINERVA TELEF. 34345 „IN IEDER HUIS EEN LID VAN HET RODE KRUIS" MAANDAG 19 NOVEMBER 195fl PAGINA 8 Basketbal Dammen is de beste tijd om een Vraagt Uw Ford-dealer alle inlichtingen HOCKEY IN HAARLEM Judo Waterpolo H.V.G.B. won waterpolo- toernooi om De v. Leer- sum-wisselprijs MARKTBERICHTEN 17 n0V" tal3- Ie liist oil lil til DIRECT VAN FABRIEK in officiële publikaiie OPKOMST HERHALINGSOEFENIN tfj Hei Besiuur der Afdeling HAARLEM EN OMSTRE KEN VAN HET NEDEKLANDSCHE ROODE KRU»> doei een dringend beroep op de bewoners &eï Gemeenten: Haarlem, Bennebroek, Bloemendaai en Heemstede zich aan ie melden als lid &eï Afdeling. De contributie bedraagt MINIMUM f 1. Postgiro: 84289. Aanmelding bij voorkeur schriftelijk, of per ±e*e' foon No. 21485: Paviljoenslaan 3, Haarlem. j IV T as men er in geslaagd de aankomst van de Hongaarse jongemannen YY en meisjes, die de eerste maanden in Wijk aan Zee gehuisvest zullen zijn, zonder hinderlijke belangstelling te doen verlopen, van een zeer hartelijke naastenliefde spraken de voorbereidingen, die er aan waren voor afgegaan: men had Westerduin huiselijk en opgewekt ingericht. Het grote huis op de duinen nabij de zee had zelfs een feestelijk aanzien gekregen doordat de Beverwijkse bloemisten voor de bloemversiering hadden gezorgd, een feestelijk welkom in de vrijheid aan jonge mensen, die praktisch nooit deze vrijheid hebben gekend. Het Rode Kruis zorgde voor veel materiaal, en dat aan alles liefdevol gedacht was, blijkt wel uit het feit, dat de Beverwijkse drogisten samen de benodigde tandenborstels en tandpasta hadden geleverd. Zo zal het ongetwijfeld doorgaan. Nadat de meisjes en de jonge man nen uit Hongarije zich wat verfrist had den en wat tot rust waren gekomen van de vele beslommeringen aan hun reis verbonden, werden ze 's middags in de grote recreatiezaal van Wester duin" hartelijk toegesproken. De vele hartelijke woorden werden dadelijk om- §ezet in het Hongaars. In de met vele loemen versierde zaal hing de Hon gaarse vlag naast de driekleur en vele nieuwe vrienden waren reeds bezig om door middel van woordenlijsten iets van de Nederlandse taal machtig te worden. De leidster, mejuffrouw Lint, begroet te eerst de Commissaris van de Ko ningin, dr. M. A. Prinsen, burgemees ter mr. H. J. J. Scholtens, de gastheer van Westerduin en daarna de nieuwe vrienden. Deze laatste begroette me juffrouw Lint namens het gehele volk. Tot alle medewerkers meende ze te mogen zeggen, dat alles wat men voor de Hongaarse vrijheidsstrijders reeds had gedaan, het grootste vertrouwen geeft voor de toekomst. Het was ook met grote vreugde dat burgemeester Scholtens een hartelijk welkom tot de jonge mensen sprak. Hij toonde zich dankbaar dat het publiek getoond had begrip te hebben voor wat er stond te gebeuren en dat er bij de aankomst een heerlijke rust heerste in de badplaats. Wij nemen u graag op in de volksge meenschap, zo zei de burgemeester, want ik ben er van overtuigd, dat u de inwoners niet tot last zult zijn. ,,U is hier volkomen vrij en zult ervaren dat niet de Staat, maar de door God ge schapen mens hier heer en meester is. We leven van harte met u mee, wat uw vaderland betreft. De overwinning zal tenslotte aan de Vrijheid zijn en niet aan de duistere machten. Leve het Hon gaarse volk, Vivat Hongaria," zo be sloot burgemeester Scholtens. Na de vertaling volgde een donderend ap plaus. Onder doodse stilte vertelde een van de jongens dat ze diep onder de indruk waren van de ontvangst. Sinds 1945 hadden ze niet veel vrijheid en liefde ondervonden, zodat het hen nu wat heeft overvallen. Ze zagen wel veel vreemde gezichten, doch ze hoopten spoedig nuttige leden van de omgeving te zijn. Leve de Hongaren, leve het Ne derlandse volk, zo riep hij uit. Hierna werd een kopje thee geschon ken en mejuffrouw Lint deelde mede, dat de burgemeester had gezorgd voor een extra koekje, de jonge mannen ont vingen allen een pakje sigaretten en de meisjes een zakje snoep. De thee was voor hen nog een ongekende verrassing. Aan de Hollandse koffie- en thee gewoonte zullen de Hongaren nog moe ten wennen. Maar ze staan open voor alles in ons gastvrije land, zoals ze ver klaarden. Ontroerend werd de bijeenkomst ge sloten met het Hongaarse volkslied. Daarna werd een wandeling naar het strand gemaakt. Stil van bewondering werden deze jonge mensen voor het machtige schouwspel van de zee, de thans rustige zee, die de meesten van hen nog nooit hadden gezien. Ze wan delden over het strand, volgden met de grootste interesse de verrichtingen van de bemanning van de Albatros, beke ken het enorme walvis-kadaver op het strand en liepen rond met verraste, stralende gezichten. Zaterdagavond volgden ze in de grote zaal van Wester duin de televisie-uitzending, waarna ze, het ruisen van de nabije zee in de oren, een gezonde, diepe slaap genoten, rus tig, zoals alleen vrije mensen dat kun nen. Zondag zal de enorme drukte in de badplaats hun ongetwijfeld zijn opge vallen. 's Avonds volgden zij in Westerduin de plechtige Avondmis met Hongaarse toespraak voor hen en al hun intenties opgedragen. Eindelijk konden deze jonge Hongaren weer lachen: dankbaar ontvingen zij de geschenkpakketten uit handen van de dames van de Beverwijkse kolonne Roode Kruis-korps. In de bestuursvergadering van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Om streken is de heer P. V. de Wit af getreden als voorzitter in verband met «ijn komende pensionering en het feit, dat hfj zich elders gaat vestigen. Hij wordt opgevolgd door dr. L. M. van Dis, die gesecundeerd gaat worden door dr. A. Meesters als vice-voorzitter. Dr. van Dis heeft namens de V.U.- gemeenschap van Haarlem en omge ving de dank vertolkt voor het vele werk, dat de heer de Wit gedurende achttien jaren heeft verricht, aanvan kelijk als bestuurslid, later als secre taris en sinds 1948 als voorzitter. Spre ker memoreerde dat de leden hem als afscheidsgeschenk juist dezer dagen het tweeduizendste lid hadden bezorgd. Het aantal cursisten lag de laatste jaren tussen vijf- en zesduizend. Als oudste besuturslid haalde dr. C. Spoelder her inneringen op uit de oudste periode van de Kaarlc— e V.U. De nieuwe voorzitter, dr. L. M. van Dis hield vervolgens onder de titel ,,De taak van de Volksuniversiteit nu" een voordracht. Hij herinnerde aan het stre ven van de „University Extension" In Engeland en ie pogingen om hier te lande een „Interuniversitaire vereni ging voor H.O. buiten de universitei ten" op te richten. Hfj wees op het werk van nrof. eim stichter van de eerste Volksuniversiteit en toon de aan de hand van diens „Kerntrek- ken der V.U." aan dat zijn opzet altijd actueel is. Vervolgens ging hfj na welke wijzigingen de verandering in het gees telijk en maatschappelijk leven nodig maken: niet meer uitsluitend cursussen van lange ,1" meer avonden die aan eenzelfde onderwerp zijn gewijd. Meer aandacht voor het artistieke. Spr. wees op het feit dat niet het rijk, maar de gemeenten en de provincies het wer ken der plaatselijke volksuniversiteiten mogelijk maken. Dr. van Dis sprak de hoop uit, dat ook in onze omgeving de plaatselHke ove-*-- oog zal krij gen voor het belang van de volksuniver siteiten. Het heeft vrijdagavond in het Haar lemse Krelagehuis gedaverd van de toejuichingen voor de districts heren basketbal teams Antilopen en S.S.D. uit Den Haag. Beide ploegen hebben de talrijke toeschouwers doen genieten van een fraaie en spannende strijd, wel ke slechts in de laatste seconden in het voordeel van Antilopen werd be slist. In de eerste helft van deze belang rijke districtsontmoeting zag het er niet naar uit dat de Haarlemmers nog slechts op het kantje af de zege uit het vuur zouden slepen, want gedurende de eerste helft drukten zij hun meerder heid uit in een voorsprong van 1610. Na de hervatting kwam internatio naal Guda de Haagse gelederen ver sterken. In het begin sorteerde het nog niet veel effect, want Antilopen kon de voorsprong tot ver in de tweede helft handhaven, ofschoon de bezoekers met geraffineerde aanvallen het de Antilo pen verdediging danig lastig maakte. Het was dan ook niet te verwonderen dat de achterstand geleidelijk door S.S.D. werd verkleind, zodat met nog slechts twee minuten te spelen een ge lijke stand werd verkregen (3636) Voor de laatste keer trok Antilopen met 10 seconden te spelen ten aanval, waarna Veenenbos een schot waagde, doch miste. De bal werd echter uitste kend door Dingshoff afgevangen en in een doelpunt omgezet, vrijwel gelijktij dig met het eindsignaal, zodat Antilo pen een benauwde overwinning had be haald. De Antilopen dames verloren in de districts eerste klasse van het Rotter damse Hudig (2932). De overige uitslagen waren: Dames: Antilopen 3 - Typhoons 3 238, Antilopen-Hudig (R'dam) 2932. Heren: Z..BV.S. 2 - Rapiditas '31 34— 28, Flamingo's 2 - Typhoons 2 2421, Antilopen-S.S.D. (den Haag) 3837. De basketballers zullen ook maan dagavond spelen, want er is een inhaal programma vastgesteld. Bij Elsevier te Amsterdam is een zeldzaam goed kinderboek verschenen van Cornelius Conijn. Het heet „Een huis vol dieren" en het schrijft over de particuliere dierentuin die de schrij ver had aangelegd op Sumatra. Het gaat over een aap, een hond, een mara- boe, een jonge beer en een krokodil, en bet boek schrijft daarover goed en waarachtig. Geen ogenblik weet de schrijver het beter dan zijn jeugdig pu bliek. Hij méént alles wat hjj zegt en zijn ontroering is echt. Al moet het ter ere van de auteur gezegd worden, dat de ontroering zuinig verwerkt is, en dat zij door de waarachtigheid van het ge heel gedragen wordt. De auteur heeft er geen behoefte aan om in dit verhaal ook nog wat paedagogiek te vlechten. Hij spreekt niet over de inlanders die zijn bedienden zijn, althans niet anders dan terloops en in verband met de die ren. Hij praat over een inlands vrouw tje dat haar „ponden" vis door de ma- raboe zag opvreten, en vertelt niet zon der humor van de oude krokodil en van de witgekalkte schildpadden. Zou de veronderstelling erg gewaagd zijn, dat Cornelius Conijn verbonden is aan het onderwijs? Zijn zinnen zijn ner gens lang en onleesbaar, zijn gedachten nergens abstract. Nu kan dat natuur lijk ook komen doordat hij talent heeft en in staat is tot een goed verhaal. Maar daartegen pleit het feit dat er zo weinig ontroering en geestigheid in het boek zijn verwerkt. Wij ontmoeten al- De VKD-ers zijn naar Santpoort ge trokken met het vaste voornemen hun huid zo duur mogelijk te verkopen en zo mogelijk de volle winst te behalen, nodig om degradatie te ontgaan. Spor tief echter verkeert in hetzelfde gevaar en het werd dus een interessante strijd. Toen de avond verstreken was en de wedstrijdleider de stand ging opmaken bleken twee partijen nog niet beslist te zijn en het scoringbord wees 97 in het voordeel van de thuisclub aan. De afgebroken partijen zullen ongetwijfeld ernstig geanalyseerd worden. Haarlem O.K. wist door een over winning op H.D.C. II beslag te leggen op de tweede plaats (812). V.K.D. II deed het thuis tegen K.N.C. toch wel wat erg zwak, met 218 ging de kampioen naar Haarlem-Noord te rug. Stabiel was ook niet mis en ver sloeg B.D.C. II op eigen terrein met 14—6. De wedstrijden B.D.C. II—V.K.D. II en B.D.C. II—K.N.C. zijn uitgesteld tot resp. 6 en 13 december. Hillegom ontvangt deze week B.D.C. en zal wel alles in het werk stellen om de punten thuis te houden, iets waartoe het team in staat moet wor den geacht. Voor de tweede klas moet Zandvoort naar de a.s. kampioen K.N.C. en zal de winst daar wel achter moeten la ten. Of V.K.D. II er in slagen zal tegen Stabiel succes te behalen mag betwij feld worden. Advertentie luict nuf. leen de nuchtere, naakte waarheid. Dat hij daar op Sumatra misschien ook iets van zjjn dieren heeft verwacht als re medie tegen de eenzaamheid merken wij niet. Daarover praat de auteur niet. Hij vertelt wel van de vleermuis die hij verzorgde tot ze weer vliegen kon. En dan komt eindeloos mistroostig dat hij deze vleermuis na de genezing liet wegvliegen. Zijn ontroering in dit su blieme moment is maar kort, en de kinderen zullen ze misschien niet op merken. Maar de volwassene, voor wie ook een kinderboek bruikbaar moet zijn, begrijpt het. Op het eind van het boek komt de grote ontroering van de Nederlander op Sumatra die vertrekken moet, en die weet dat hij zijn dieren nooit meer zal terugzien. Maar het is juist in dit ge deelte dat wij ook de vriendschap ont waren die de inlandse bedienden hebben voor hun meester. Ergens in Neder land moet nog de hond wonen, die Co nijn op het schip heeft meegenomen toen hij naar huis voer. Heel dit boek is waarachtig en kin deren zowel als grote mensen zullen er hun vreugde aan beleven. Iemand vroeg ons of het boek geschikt zou zijn voor kinderen van tien jaar. Deze leef tijd is misschien wat te laag genomen. Kinderen van tien jaar zitten gewoon lijk pas in de vierde klas. Zij zullen er technisch nog te veel moeilijkheden mee hebben. Maar twaalfjarigen zullen het zeer waarderen, al zijn zij emotioneel misschien nog niet tegen alles opgewas sen. Maar dat hindert niet, want zij zullen niet uitgekeken raken op dit zeer goede kinderboek, dat wel een grote Mochten dan de heren van Alliance geen overwinning uit het vuur slepen, de dames van deze club hielden de vlag hoog met de verdiende winst van 2 punten. Bij Ever Swift lagen de kaar ten iets ongunstiger. De heren hadden het beste deel van het spel, tot even voor het einde 'n 21 voorsprong, doch ondanks grote meerderheid moest ge noegen worden genomen met een gelijk spel. De dames van Ever Swift speelden tegen Eechtrop om de bovenste plaats en zagen een mooie kans daarop ver vliegen. In Heemstede speelden de heren van Alliance een tamelijk matte partij te gen Leiden, hetgeen als gevolg had dat geen belangrijke evenementen deze wedstrijd tot boven de middelmaat kon heffen. De beide aanvallinies kwamen regelmatig tot actie, doch zagen zich steeds opnieuw de pas afgesneden door de achterhoede der tegenspelers, die geen enekel maal krimp gaven. De dames van Alliance toonden meer agressiviteit, ofschoon het eerste kwar tier van de wedstrijd tegen Leonidas 'n somber resultaat deed vermoeden. Het begin was n.l. zwak, hetgeen tot een 01 achterstand leidde. De noodklok werd toen geluid en vanaf dat moment lieten de dames van Alliance zien dat zjj veel beter konden dan tot nu toe te zien werd gegeven. Het samenspel vlot te beter, het tempo 'kon worden opge voerd en nog voor rust werd met deze wapens de achterstand in voorsprong omgezet. Na de hervatting werd de wan kele 21 basis, waarvoor H. Olthoff en J. v. d. Schoot hadden gezorgd, nog verbreed tot 31 door J. v. Os. En dit bleek voldoende te zijn om de winst volledig binnen te hal-en. De strijd om de (voorlopige) leiding in de afdeling waarin Eechtrop en Ever Swift wat in de melk te brokken hebben viel gisteren na een spannende wed strijd met 01 ten gunste van de Eech- trop-dames uit. Ever Swift moest op het gladde veld al spoedig tegen een 01 achterstand optornen, kwam gedu rende de hele wedstijd en overtuigend in de tweede helft tot betere en gevaar lijke aanvallen, maar kon deze keer op keer niet op de juiste wijze afwerken. De heren van Ever Swift brachten een iets gunstiger resultaat van hun tocht naar Den Haag mee naar huis. Zij hadden het leeuwendeel van het spel tegen Togo 6, kwamen voor rust echter niet tot doelpunten, maar na de hervat ting ging dat beter. P. Bersee bracht de kans op de overwinning met 2 doel punten, welke kans op 't laatste nip pertje via een strafbully teloor ging. De heren tekenden echter protest aan tegen een niet bestrafte overtreding van Togo en de daaruit eventueel voortvloei ende strafbully werd na afloop van de wedstrijd vast genomen en door T. Ber see gewonnen. Overige uitslagen: HEREN: Zandvoort 2Alliance 2 22; Leiden 4Alliance 3 82; Saxen burg—-Alliance 4 1—0; HBS 7—Ever Swift 2 01; Ever Swift 3Zandvoort 4 12. DAMES: Togo 2Alliance 2 10; To go 3Alliance 3 30; HBS 3Alliance 4 50; Togo 4Ever Swift 2 02; Ever Swift 3BDHC 711; Ever Swift 4 Pinoké 4 02. Op zaterdagavond 17 november wer den in de grote zaal van Am Bock in Bergisch-Gladbach de judowedstrijden gehouden tussen teams van de ama teur-Judo-clubs om de Grote Prijs van Keulen. Hieraan werd deelgenomen door de volgende Amateur Judo Clubs: E.S.V. „Olympia" (Keulen) met twee teams, Kiaen-Sue (Bergisch-Gladbach) met twee teams, een Belgisch leger- ploeg, een Belgische marine-ploeg en de Haarlemse Amateur Judoclub „KEN- AM-JU. De uitslagen waren: 1ste Ronde: Bel gische marine—Olympia B 1—3; Kiaen —Sue B—Olympia A 05; KiaenSue AKen-Am-Ju 05. 2de Ronde: Olympia ABelgisch le ger 50; Olympia BKen-Am-Ju 04. Finale: Olympia AKen-Am-Ju 23. Scheidsrechters waren: G. Hülser, 2de Dan en G. F. M. Schutte, 4de Dan. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de uitbreiding van het leerplan van de Haarlemse Huishoud- en indus trieschool met een opleiding voor de akte Nd opleiding lesbevoegdheid ÏÏeide voor dieren toont, maar toch"ner-1 eenvoudig handwerken noodzakelijk gens sentimenteel is. T. T. I te verklaren. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram, 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Franse chansons. 10.55 Gram. 11.00 Vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Boeren. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het boek der Boe ken. 19.30 Gram. (20.00-20.05 Inleiding door H.K.H. Prinses Beatrix). 20.30 Act 20.45 De gewone man. 20.05 Poolse lie deren. 21.10 Caus. 21.30 Harprecital. 21.55 Radio Philharm. Ork. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nws. 23.15 Wereldkamp. dammen. 23.20 Nouveauté's. HILVERSUM II, 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.20 Gram. VPRO7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Prot. pr 1000 Gram. 10.50 Kleuters. 11.00 R.V.U. 11.30 Tenor en piano 11.50 Gram 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.20 Metro- pole ork. 13 55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Vrouw. 15.30 Gram 16.30 Jeugd. 17.20 Caus .17.30 Lichte huz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 118.30 Caus. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Kind. 19.05 Koorzang. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Inleiding door H.K.H Prinses Beatrix. 20.05 Nws. 20.10 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Vi ool en altviool. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nws. 23.15 Koersen in New York. 23.17 Act. 23.35 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA20.30 Journ. en weerber. 20.45 Filmprogr. ENGELAND, BBC, home service 330 m13.00 Lichte muz. 16.45 Gram. 19.45 Ork. conc. 20.30 Gtam. 21.15 Revue ork. 22.45 Pianorecital. BBC, light prog 'amrne, 1500 en 247 M 14.00 Dansmuz. 16 30 Pianorecital. 16.45 Ork. conc. 17.30 Variété ork. 18.00 Orgel spel. 19.00 Revue ork. 23.20 Swingmuz. 0.15 Swingmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m: 12.00 Omr. okr. 13.15 Operette- muz. 16.00 Klassieke muz. 17.20 Piano- voordr. 17.45 Amus. muz. 19.15 Vrolijke muz. 21.15 Gram. 23.20 Symf. ork. 0.10 Amus. muz. FRANKRIJK, nationaal progr. 3« m: 12.30 Omr. ork. 13.55 Gram. 14.05 *iool- recital. 18.30 Pianorecital. 20.00 Kamer- muz. 23.15 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Gram. 16.02 Orgelspel. 16.30 Kamerkoor. 17.10 Ork. conc. 19.40 Zang. 19.45 Gram. 20.30 Gr. 20.45 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.11 Ork. 484m12.00 Gram. 14.45 Ork. conc. 16.05 Lichte muz. 17.10 Gram. 20.00 Ork. conc. ENGELAND, BBC, uitz. v. Nederland. 17.45-18.15 Nws., Londens Radiodagboek, vraaggespr. Boeken en schrijvers (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S 16.30 V. d. kind. 16.45 Vragenbeantw. 17.10-17.30 V. d. vrouw. DaarnaProgr. overz. 20.00-20.15 Dagjourn. 20.20 Film progr. 20.50 Ilem. 21.30-22.00 TV-spel. BELG. TELEVISIEPROGRAMMA Franse uitz.18.45 Testbeeld. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De club v. uitvinders. 20.00 Act. 20.20 Act. 21.15 Sélection. Daar na Wereldnws. Vlaamse uitz 19.01 V. d. kind. 19.31 Nws. 20.00 63 jaar vliegen20.30 Filmprogr. 22.05 Literair progr. 22.45 Journ. en nws. In hef Sportfondsenbad Haarlem werd zaterdagavond het jaarlijks waterpolo- toernooi van DWR gehouden om de D. E. van Leersum wisselprijs. In de eerste ontmoeting bonden DWT en HPC de strijd aan. DWT bleef be neden haar kunnen en schonk HPC te veel vrij spel, zodat HPC door twee treffers van Geurtsen en twee van Wiers reeds met de pauze met 4-0 voor stond. Ook in de tweede helft kwam DWT niet tot het maken van doelpunten en waren het Prins (2) en Geurtsen die de HPC-overwinning op 7-0 brachten. In het treffe ntussen DWR en Haar lem werden in de eerste helft schiet kansen door DWR niet goed benut terwijl de vleugelspelers van de voor hoede weinig actief waren, zij lieten midvoor Kollerie alleen ploeteren. In de tweede helft waren het de DWR-verde- digers die ook de aanvallen afwerkten en zo kwam DWR door doelpunten van Piet de Bruyn en Wisker met 2-0 voor, waarna Kollerie bij een verwarde si tuatie voor het Haarlem-doel de bal in het net drukte en de DWR overwinning op 3-0 bracht. HVGB, dat gunstig had geloot kwam hierna in het strijdperk tegen HPC. Met een keurige boogbal van Meulenberg in de uiterste hoek nam HVGB de leiding en daar bleef het bij. In de wedstrijd voor de ver liezers-ronde liet DWT beter spel zien. Nadat Huël een Haarlem-aanval met een doelpunt had afgewerkt, maakte Molenaar gelijk. In de tweede helft brachten Molenaar en Roozekrans de DWT-overwinning op 3-1. In de finale gespeeld tussen DWR en HVGB had HVGB enig overwicht dat in doelpunten van Meulenberg, Halsema en Rol tot uitdrukking werd gebracht. In de twee de helft kreeg DWR een doelpunt ca deau doordat Bongertman de bal in eigen doel terugspeelde. Nadat Dekker en Meulenberg de HVGB voorsprong op 5-1 hadden gebracht was het met het nemen van een strafworp dat Hogeland er 6-1 van maakte en HVGB voor een jaar beslag op de wisselprijs legde. AENEAS, p. 19 Hamb. n. Amst. AMOR 17 van Cavalla n. Volos. ARIADNE, p. 19 Ouess. n. Ceuta. ATLAS. 18 te Oran. ALIOTH, 17 te Rio Janeiro. ALMDIJK, 17 te Antwerpen. ALNATI ,18 te Villa Constitution. ALPHACCA, 18 te Paranagua. AMSTELPARK, p. 18 Walvisb. n. Dakar. ARTEMIS, 16 van Horta n, Barbados. ATTIS, 17 te Amsterdam. AMSTELVLIET, 17 te Amst. AMERSKERK, .18 te Bremen. ALDABI, p. 17 Las Palmas n. Rio Jen. ANTONIA, 17 te Pladju. ALWAKI, 19 te Antwerpen. ADONIS, 17 te Fort de France. BUSSUM, p, 17 Kp. Verde n. Fahah. BORNEO, p. 17 Mosselbay n. St. Vino. BOREAS, 18 te Thessaloniki. BLIJDENDIJK, 17 te Amsterdam. BENNEKOM. 17 te Emden. CONGOKUST, 17 te Winnebah. CALLISTO, 17 te Boston. EENDRACHT, p. 19 Kp. St. Vine, naar Gibraltar. FELIPES, 17 te Djakarta. DEO FAVENTE, 19 te Gdynia. GOOILAND, 17 te Amsterdam. GAASTERKERK, 17 te Shanghai. HOUTMAN, 17 te Lindi. HERSILIA, 19 te Ciudad Trujillo. ILOS, p. 19 Malta n. Tunis. KENIA, 17 te Heyshamn. KOTA INTEN, p. 19 Walvisb. n. Dakar. LUTTERKERK, p. 18 Burl. n. Dakar. KARIMUN, p. 18 Melb. n. Colombo. LEERSUM, p. 17 Bermuda n. Houston. LAWAK, p. 17 Acapuleo n. Kaapstad. MIJDRECHT, 17 te Curasao. MERWEDE, 17 te Dakar. MENTOR, 17 van Demerara n. Kwinana. NIEUW HOLLAND, 17 te Sydney. NOTOS, p. 19 Gibr. n. Genua. OSIRIS, 17 te Curasao. NERO, 17 te Alicante. OUWERKERK p. 18 Walvisb. n. Dakar. OBERON, 17 te Maracaibo. ORION, 17 te Rotterdam. OOSTKERK, 17 te Adelaide. POELAU LAUT, 17 te Philadelphia. PHIDIAS, 17 te Algiers. PLATO, 17 te Rotterdam. PHILETAS, 17 te Rotterdam. PRINS WILLEM V, 18 te Bremen. RIOUW, 17 te Surabaia. ROELF, 19 te Amsterdam. SCHIEDIJK, p. 18 Key West n. Havanna. SLIEDRECHT, p. 19 Key West n. Las Palm. SENEGALKUST, 17 te Dakar. STAD VLAARDINGEN, 18 te Narvik. STENTOR, p. 19 Key West n. Maracaibo. STRABO, 18 te Oporto. RIJNLAND, 17 te Hamburg. TROMPENBERG, 19 te Savannah. VAN CLOON, 18 te Djakarta. VAN WAERWIJCK, 17 te Singapore. ZONNEWIJK, 17 te Balboa. ZIJPEBERG, 17 te IJmuiden. PASSAGIERSSCHEPEN JAGERSFONTEIN, 19 te Southampton. NOORDAM, p. 19 Landsend n. New York. WESTERDAM, p. 19 Sable eil. n. R'dam. ZUIDERKRUIS, p. 17 Piteairn n. Cristob. RIJNDAM p. 18 Landsend n. Halifax. JOHAN v. OLDENB. 19 te Kaapstad. WILLEM RUYS 19 te Kaapstad. GRAANMARKT AMSTERDAM, 17 nov. Granen. De markt verkeerde voor buiten landse granen over het algemeen in een vaste stemming, welke nog verhoogd werd door de berichten over de havenstakingen in N.-Amerika. Meerdere zaken kwamen tot stand in Platamaïs. Voor loco werd van f 32—32.75 betaald, terwijl stomend voor f 31.75 gelaten werd. De januari-ter- mijn .werd door afladers teruggekocht. In Amerikaanse maïs loco werden transacties afgesloten tegen f 29.75 tot f 30.ter wijl nov.-aflading werd geoffreerd voor f 29.90, dec. voor f 30.— en jan. voor f 30.20. Russische gerst stomend werd ver handeld voor f 26.— en f 26.10. Franse gerst op aflading nov., dec. en jan. no teerde f 26.55. Amerikaanse No. 3 gerst stomend werd aangeboden voor f 26.25. Haver trok minder belangstelling. Een en kele zaak werd gedaan in No. 3 witte Ame rikaanse 36>/2 pounds stomend tegen f24.85, terwijl voor verdere aflading 40 tot 60 c. hoger werd gevraagd. Milocorn loco was aan de markt voor f 26.50, stomend en af lading nov.-dec. voor f 26.15. Inlandse gepunte 55-^ kg haver werd per directe levering aangeboden voor f 28.25, terwijl voor inlandse rogge op jan.-april levering f 25.90 werd betaald. Fijne zaden. Karwijzaad aanvankelijk flauw gestemd. In het verdere verloop jcad echter verbetering in en liepen de prijzen op, zodat de slotnoteringen ca. f 1.— ho ger waren dan aan het vorige slot. Voor disponibele partijen blauw maanzaad bleef vraag bestaan en hierin kwamen zaken tot stand op ca. f 2.50 hoger prijsniveau. Geel mosterdzaad onveranderd genoteerd, met weinig zaken. In kanariezaad kwamen op november-levering zaken tot stand tegen ca. f 4.— hogere prijzen. Peulvruchten. In groene erwten wer den op iets hogere prijsniveau enkele za ken gedaan. De prijs voor schokkererw ten kon ca. f 1.— verbeteren, doch de handel bleef gering. Kapucijners en brui ns bonen werden alleen op monster ver handeld tegen vrijwel onveranderde prij zen. KATOENNOTERING R'DAM, 17 nov. USA strict middling 1—1/32 inch staple f 2.77% (2.77%); Mexicaanse str. midd ling 1—1/32 inch f 2.77% (2.77%). MAÏSTERMIJNMARKT R'DAM, 17 nov. Noteringen: nov. 29.65 (29.65), jan. 28.75 (28.75), mrt. 28.50 (28.50), mei 28.30 (28.30). Overzicht cacaomarkt (Medegedeeld door de firma C. W. M. Heslenfeld) In de week van 10 tot en met 16 no vember werd de cacaomarkt beinvloed door het hoge aankoopcijfer van de British Marketing Boards over de 7e week van het Accra-aankoopseizoen. Dit weekcijfer bedroeg 23.135 ton en bracht het totale Accra-aankoopcijfer over 7 weken op 102.631 ton. De Accra hoofdoogst van nu verloopt dus zeer gunstig. De markt werd voorts beïn vloed door verkopen van de Boards aan de Engelse industrie en handel tegen prijzen, die voor Accra 20 7/6 en 210/ - per cwt. zouden hebben bedragen. Bovengenoemde feiten maakten ko pers en verkopers gereserveerd. Op sommige dagen was er belangstelling voor stomende en dichtbijzjjnde posities, terwijl ook in Franse cacao's een en ander omging, Het aanbod van Franse afladers was echter beperkt. Tegen h einde van de berichtsperiode gat havenstaking in de Ver. Staten aa leiding tot een vastere stemming. Pluimveemarkt 's Hertogenbosch, nov. Aangevoerd 30.000 stuks PrUze kippen (witte) van f 2 tot f 2.05 P- lev. gew., kippen (gekleurd) van f tot f 2, jonge slachtkuikens van f f 1.95, oude hanen van f 3.25f 4.10 V' stuk, hazen f 5 tot f 8 p. stuk, tam" konijnen f 5.2510.50 p. stuk. VEEMARK UTRECHT, gevoerd 3413 dieren. Melk- en -~„c koeien f 1125-750, kalfvaarzen 925—?^- vare koeien f 800560, pinken f stieren f 625400, vette kalveren f 350p 200, graskalv. f 375—250, nucht. kal-' re" f 62—38, schapen f 130—110, lamme: f 115-90, varkens boven 100 kg f 40ir' 250, id. beneden 100 kg f 160—60. bigBe' f 5538, bokken of geiten f 4810. HOGE PRIJZEN ƒ5000 56792000 1818 f 1500 5241 10468 10853 14454 1000 7249 _1_6_204 17741 18897 193% 9958 10358 11007 11742 12194 12322 12584 12775 13902" 14414 14657 15821 16834 l?94 21606 21763" 400 33Ï1 7243 11541 12566" 14569 ~i5941 "l6859_ 18890 19446 19615 2l2j# 200 1465 2175 3491 4035 4342 5314 5392 5927 6328 6408 7121 7358 7481 7791 9593 *1.0. 18453 19229 20712 21959 1123 2098 449 3179 4087 834 5031 861 6187 709 7021 627 8046 9134 10121 926 162 184 266 100 105 109 484 486 524 267 404 570 090 112 131 894 129 152 171 233 298 384 756 828 931 025 036 109 741 929 444 609 691 177 702 891 124 227 414 928 379 448 112 122 692 901 604 698 165 364 PRIJZEN 758 2000 126 157 255 312 779 830 832 418 421 557 586 283 389 422 724 832 846 585 587 635 704 293 340 425 587 825 658 795 839 885 547 554 989 124 237 804 822 923 965 438 550 VAN ƒ80— 11162 251 13004 160 879 979 13005 043 947 976 14105 164 829 869 15016 124 16005 158 17123 255 18051 120 625 656 19028 177 20063 186 799 21028 042 387 772 343 377 906 518 586 651 150 157 222 259 403 278 352 185 333 122 138 983 184 216 882 896 184 456 627 630 312 509 156 172 908 997 275 385 255 287 248 339 351 365 435 875 996 314 635 915 946 463 478 640 815 539 546 233 336 701 723 761 951 768 800 912 942 963 980 563 635 697 427 442 444 50* 81* 386 832 878 909 964 342 447 569 710 715 NIETEN 1038 060 094 363 380 383 580 607 622 795 810 815 2023 096 097 286 315 320 576 581 592 686 689 707 8016 065 078 303 305 319 564 618 630 772 773 793 4045 068 134 350 378 539 776 814 867 '996 998 5069 078 108 285 322 371 523 539 545 766 767 863 6046 097 098 274 334 336 488 500 537 778 791 802 926 932 933 7042 049 054 182 210 240 378 387 396 695 709 722 933 966 971 8011 067 071 393 423 '19 506 547 577 791 799 844 9015 020 028 228 236 275 392 399 452 622 661 763 10011 020 025 359 435 482 633 637 640 950 961 980 11029 048 055 .190 223 231 400 425 528 110 202 416 459 647 683 827 856 115 120 402 418 615 623 728 732 101 103 321 337 662 717 862 871 144 177 561 580 880 891 207 283 474 552 686 693 876 946 141 146 446 451 626 632 768 771 169 207 339 356 719 724 882 936 181 219 591 643 899 911 109 393 621 901 109 344 546 809 962 073 265 451 847 984 152 440 646 854 029 286 487 796 054 489 712 990 063 264 542 126 156 172 429 430 463 637 638 641 958 968 981 110 120 128 357 370 432 551 564 701 823 826 829 296 328 355 553 567 572 703 727- 770 984 164 211 257 479 499 553 643 666 924 982 249 271 283 460 465 480 745 753 769 949 955 228 320 328 655 689 690 928 937 961 180 186 281 496 498 506 651 669 718 198 246 253 434 435 475 713 717 734 841 880 907 080 083 286 295 464 496 882 885 985 224 274 447 458 650 670 867 892 057 060 292 342 510 523 911 930 070 117 502 537 771 790 091 114 125 138 298 301 304 319 504 584 604 684 888 901 910 920 309 323 478 497 725 744 921 929 095 204 365 368 549 573 937 949 123 152 587 595 848 857 356 379 500 502 752 776 941 212 216 369 382 599 602 983 207 211 621 624 902 906 065 077 081 101 161 189 276 305 350 369 389 392 568 569 607 626 657 665 669 682 684 702 731 739 759 850 _871 885 889 894 912 919 940 77 97' 12005 047 271 280 515 597 800 829 13024 110 275 280 510 517 765 843 14007 017 313 347 634 641 804 838 15011 041 195 201 434 459 737 841 16015 047 212 226 635 710 865 886 17018 033 286 327 6 74 690 885 908 18037 108 267 304 447 466 707 715 913 915 19001 017 339 368 777 815 20003 072 210 230 359 532 844 856 21014 036 170 225 564 577 711 733 904 911 062 285 622 840 112 317 535 844 035 355 705 877 073 260 493 848 061 259 720 888 088 337 700 909 109 333 467 720 963 100 369 852 083 256 561 884 071 232 579 750 926 078 116 325 431 646 650 845 867 120 121 320 380 547 548 846 850 048 066 471 490 708 753 881 926 087 090 298 311 514 530 856 867 088 106 275 304 731 773 902 912 095 096 344 377 708 719 926 952 130 132 356 361 472 512 761 776 124 131 132 445 456 464 660 668 761 937 976 990 126 146 198 438 442 450 609 679 686 862 867 900 114 126 144 534 559 562 757 760 764 935 978 122 130 151 322 323 365 544 598 625 989 111 118 122 309 406 569 790 812 816 915 916 962 157 163 166 464 510 558 781 812 841 135 167 168 365 387 399 532 565 603 784 806 834 145 178 186 188 234 482 523 525 554 608 885 935 112 117 154 163 175 258 264 308 328 332 586 684 690 737 738 080 092 106 114 125 262 273 281 328 398 582 588 616 627 629 764 794 808 816 845 927 943 957 958 974 835 952 241 468 794 994 257 457 754 187 620 776 171 376 639 191 573 817 996 223 644 853 237 417 652 877 247 732 183 348 786 129 473 650 865 1$ 2% 83? 3j 69* 90S 273 773 19? 13\ Vervolg prijzen van 80: 11692; vervolg nieten: 2865, 2938. Met grote vreugde en dank baarheid delen wij U mede, dat onze dochter en zusje Zr. M. HILDEGARDE in de wereld Wilhelmina M. M. van Lieshout heden haar eeuwige gelofte heeft afgelegd in het Moeder huis van de Zusters Francis canessen van Alverna te Aerdenhout. W. F. V. LIESHOUT C. A. v. LIESHOUT— v. VLIET zusters en broers. Haarlem, 19 november 1956 Vooruitgangstraat 102 Heden overleed tot onze diepe droefheid, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk, mijn lieve vrouw en onze lieve moeder CORNELIA MARIA KLITSIE-HOHENSTEYN in de ouderdom van 64 jaren. Uit aller naam: P. Klitsie. Haarlem, 18 nov. 1956 Houtmankade 23 De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden op don derdag 22 nov. a.s. in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen te Overveen. De stille H. Mis om 8.25 uur en de plechtige gezongen Re quiemmis om 11 u.f waar na de begrafenis zal plaats vinden in het familiegraf op het r.-k. kerkhof te Overveen. Rozenkransgebed woens dagavond 8 uur in boven genoemde kerk. Dag- of avondles Aanvang deze week. Systeem Pont of Groote ENGELS, aanv. 26 nov. Haarlem, Oude Gracht 71 Ondanks prijsverhogf gaan wij door: 2-pers. Damast bedstel'e{ van t 129 voor f 89 '5«f 15 jaar garantie. V moderne Barok en G" - huisk., Bankstellen, Clu"<, Siaapk., Karpetten, 1 tegen de laagste pril- Ook op 6, 12 en 18 ro's!l den zonder borg. MeubeltoonkainerS westerhoutpark bij Wagenweg, Tel. Dinsdag 20 en woensdag 21 november - 8-1® INGRID BERGMAN, CARY GRANT en CLAUDE RAINS in HITCHCOCK'S NOTORIOUS (BERUCHT) 18 jr Ten behoeve van de militairen, die op 20 november^ voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, m den 3 extra-treinen ingelegd. Bedoelde militairen n f. van deze treinen gebruik maken en daartoe op eeTj «j danig tydstip van hun woonplaats vertrekken, dat het betreffend? station aansluiting hebben op de. p", hen bestemde trein. De militairen, die in verband plaats van vertrek of bestemming niet gebruik maken van deze treinen, moeten ingevolge hun lastg reizen met de eerste reisgelegenheid na 6.59 uur. wi'V Extratrein 18107: Rotterdam C.S. v. 9.22, Rotterd» V. 9.29, Gouda v. 9.45, Utrecht v. 10.16, GeldermaJ^ PJ. 10.49, Nijmegen v. 11.38, Boxmeer a. 12.05. Militair®,# Oogarts Spreekuur: Pieter v. Foreest- huis, van dinsdag 4.30 uur voorlopig verzet op 2.30 uur. stemd voor Weert te Utrecht aansluiting op trein "pA Utrecht v. 10.24. Extra trein 18109: Amsterdam C.S. v® g.\ Amsterdam M.P. v. 9.43, Amsterdam Amstel v* 0$<. Utrecht v. 10.24, Geldermalsen v. 10.54, s-Hertogen-{fv, srt a. 12.11. Mil'VS v. 11.13, Eindhoven v. 11.50, Weert bestemd voor Boxmeer te Utrecht aansluiting °P w&ji 18107: Utrecht v. 10.16. Extra trein 18119: AmB^Oj v. 10.04, Amsterdam M.P. v. 10.10, Hilversum v. jffiu Amersfoort v. 10.51, Ermelo v. 11.12, Zwolle v. 11.46»jv pel a. 11.54. Militairen van trein .18107 en 18109 -rfiy militairen uit Utrecht en omgeving, met besten^» Ermelo en Meppel, moeten reizen met trein 1621, v. 10.27, naar Amersfoort en aldaar overstappen op 18119.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 8