Amsterdam ziet met beducHtheid ontwikkeling van de ij mond Leergang via de over beeldende kunst Nederlandse radio Negentien meter snoek Niets staat de vorming van een IJmond-oost in de weg Overleg opnieuw vastgelopen Ook Kadar wenst vertrek der Russen Bondsstranddag K.N.B.R.D. in 1957 in Zandvoort eter Veertig kleurenreproducties per jaar Inleiding van Prinses Beatrix KRUISWOORDRAADSEL Vierde zitting in zaak-De Braai ERIC DE NOORMAN WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 PAGINA Van de profclemen rond bet Noordzeekanaal spreken voor Amsterdam bet meest de ver keersproblemen te land en te water. Vergeleken met 60 jaar geleden is de verbinding met de zee zeer draaglijk geworden en met bet achterland is deze door bet Amsterdam-Rijnkanaal, dat Amsterdam zelf beeft gegraven en niet door anderen liet graven, uitstekend geworden. Niettemin is een zeevaartka naal met bruggen een onding, aldus de beer F. de Boer, direc teur der Ned. Dok en Scheeps bouw Maatschappij te Amster dam, die dinsdagmiddag voor de leden van bet departement Haarlem van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel sprak over problemen rond ket Noorzeekanaal. Hierbij waren onder meer aanwezig de commissaris der koningin in de provincie Noordbolland, dr. M. J. Prinsen, de voorzitter van de kamer van koophandel te Haar lem en vertegenwoordigers van de Rijkswaterstaat. Geen werven naar de IJmond Ambtenaren pensioenen Scherp hoofdartikel in partijblad Huldiging van Matthieu Wiegman „OPENBAAR KUNSTBEZIT' Wekelijks deskundige bespreking „Het is weer tijd voor ons brulnummer" IN Auto's uit Duitsland gesmokkeld? Vader en twee zoons voor de rechtbank Kennan over de toestand in Oost-Europa ioK' Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Geen Nederlands in Indonesië Minister acht onderwijs niet noodzakelijk Uit het Pen-centrum t-rpr: fflw ,Xels?rbru§ Saat gelukkig weg en hetzelfde hoopt men van de Hembrug, al zal dat nog wel een jaar of acht du- een van het comP,ex a,s geheel. En hij ren. De Hemtunnel schept namelijk di- voe&de de heer De Boer toe, dat niets verse problemen van aansluitende we- 111 de weg staat om ook een IJmond- gen in het Zaarise en Amsterdam zit 00st te creëren. Het zal zelfs gemakke- met zijn Schrothaven, waar een bedrijf 'ijker gaan, omdat het in hoofdzaak al een zeer'groot bedrag heeft geïnves- Amsterdam betreft, teerd en nu zal moeten verdwijnen. Om efP '?n?? elkaar heen werken en on afhankelijk van elkaar bespreken van de problemen met hogere instanties te voorkomen, achtte de heer de Boer een lnter-gemeenteljjk lichaam, dat zich met deze zaken bezig zou houden, van meet af nodig. Voor de op Amsterdam georiënteer de lijnvaart is de Hembrug niet zozeer een probleem. Die heeft zich op de ope ningstijden ingesteld. Voor de andere schepen werkt deze brug als anti-pro- paganda en evenzo voor eventueel te vestigen lijnvaart. Bovendien is de Hembrug ter breedte van 55 m t esmal. Tankers van 40.000 ton kunnen er bij een beetje wind al moeilijk door, zelfs al hebben ze vier sleepboten. Want als hu dan eindelijk slaags voor de brug is gemanoeuvreerd, gaat deze natuurlijk net dicht omdat er een trein over moet. En dan te weten, dat men al in prin cipe opdracht heeft voor de bouw van enige schepen van 65.000 ton, die dan aan weerskanten een speling hebben in de Hembrug van 2 meter, dan wordt het wel heel benauwd. Na gewezen te hhbben op de ponten- misere voor het landverkeer noemde de heer De Boer dê problemen, die sa menhangen met industrie-vestiging en arbeidsmarkt. De hoogovens heeft de mogelijkheid zijn geweldige expansie drang uit te vieren. Daar heeft men kennelijk de wijsheid gehad de plannen voor te leggen aan de overheid met het verzoek er een stad bij te projecteren. En zo kwam er een streekplan. De an dere industrieën en de gemeenten heb ben zich niet tijdig gerealiseerd, wat het voor hen betekende, dat de hoog ovens het uitbreidingsplan aan zijn ex pansie ondergeschikt maakte. het te danken, dat in IJmuiden zo'n grote sluis werd gebouwd, dat deze al le schepen kan bevatten, misschien al leen niet een vliegtuigmoederschip. Maar hij oordeelde het dan ook de con sequentie daarvan, dat men thans ka naal en havenmond hieraan aanpast. Dat men bii de hoogovens de door de heer De Boer genoemde bezwa- zwaren ook ziet, bleek uit de woorden van prof. Ten Doeschate, die ver klaarde, dat de heer De Boer bij de hoogovens een open oor zal vinden om over de bezwaren te spreken. Maar de hoogovens moest uitbreiden, wilde zij vooraan blijven en de strijd in de concurrentie kunnen volhouden. Maar als de werven nu zo'n last heb ben van het kanaal, is er dan niet te denken over verplaatsing naar de IJmond? De heer De Boer zag daar niets in, omdat daarvoor geen vesti gingsplaats meer over zou zijn. De commissaris der Koningin, dr. Prinsen, was van mening, dat de ge zichtshoek, van waaruit de heer De Boer de problemen had benaderd, mis schien niet helemaal juist is. Het was niet de overheid, die hier een staalstad wilde creëren. De overheid heeft slechts een aanvullende taak. Er is een ontwikkeling van de industrie en het is de taak van de overheid om de noden, die hierdoor ontstaan, zoveel mogelijk op te vangen. Dr. Prinssen betoogde voorts, dat er een uitgebreid contact is geweest met. de industrieën. Maar als van een te verdelen koek ieder het grootste deel wil hebben, dan kom je er niet. Vandaar, dat het streekplan moest komen om een zo efficiënt mo gelijke verdeling tot stand te brengen. Sprekende over de IJmond-raad zei dr. Prinssen, dat deze beoogt de drie gemeenten een vorm te geven, waar zij samen kunnen komen om de enorme gemeenschappelijke moeilijkheden sa men op te lossen. Deze raad wil trach ten in de drie gemeenten een geest te kweken, die open staat voor de belan- De heer De Boer zag ook proble men- ten aanzien van de woningbouw en de arbeiders in de bouwnijverheid. Wanneer het waar js, dat in 24 jaar de woningvoorraad zal worden opge voerd van 10.000 tot 30.000, dan zul- len Haarlem en de Zaanstreek hier- van de gevolgen in hun bouwvolume ondervinden. Zij zullen het ook on dervinden in de krappe markt van bouwvakarbeiders. Amsterdam beziet met zorg de IJmond- «oord zich ontwikkelen. Men vraagt zich af, wat de invloed zal zijn van de IJmondraden of het niet hoog tijd is te zorgen voor een tegenwicht, b.v. door een federatieve samenwerking aan de oostkant van het Noordzeekanaal. Want die oostkant heeft zich kennelijk niet gerealiseerd, wat in de IJmond-noord op het vuur staat. Ook de haven van ijmuiden achtte de heer De Boer niet voldoende geschikt om tankers van grote maat onder alle omstandigheden veilig binnen te laten komen en te laten uitvaren. Deze is te smal en te ondiep. Gelukkig heeft men dit bij rijkswaterstaat ingezien en wordt thans onderzocht hoe dit veranderd kan worden. Aan een bijzonder vooruitstrevende regering en rijkswaterstaat achtte hjj (Van onze Haagse redactie) Wij vernemen van goed ingelichte zijde, dat in het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken wederom geen over eenstemming bereikt is over de kwestie van de ambtenarenpensioenen. Zoals wij reeds eerder berichtten was het overleg na een nota van wijziging van de minister op het betreffende wets ontwerp wederom hervat. De partijen kwamen op ondergeschikte punten tot overeenstemming, maar de steen des aanstoots, de onvoldoende geachte ver betering van het weduwen- en wezen pensioen, kon niet worden weggenomen. Het wachten is nu op de memorie van antwoord die minister Struycken dezer dagen zal uitbrengen. De Kamer ziet Zich inmiddels na al het uitstel en wei nig geslaagd overleg steeds dichter ge plaatst voor de fatale datum van 7 ja nuari waarop het complex van pensioen wetten geregeld moet zijn. In een verrassend scherp hoofdarti kel dat in het officiële communistische blad „Nep Szabadsdag" is gepubliceerd, heeft de Hongaarse regering het Krem lin laten weten, dat Hongarije niet per manent Russische troepen op zijn grond gebied wenst te hebben. Het blad is het officiële orgaan van de door de Russen beschermde marionetten-rege ring van premier Janos Kadar. Het hoofdartikel is door radio Boedapest uitgezonden. Totnutoe heeft de rege- ring-Kadar altijd gezegd, dat zij met Je Russen zou onderhandelen over het te rugtrekken van hun troepen, nadat de rust zou zijn hersteld. Het hoofdartikel maakt beslist geen melding van zulk een tijdsverloop. Het blad vestigt de aandacht op de overeenkomst, die gedurende het af gelopen week-einde in Moskou werd gesloten tussen de leiders van het Kremlin en de Poolse communisten leider Wladyslaw Gomulka, wat betreft het permanent in garnizoen hebben van Russische troepen in Polen, en noemt dit „verontrustend". Het vervolgt: „Wij kunnen alleen maar hopen, dat de re den voor de voortdurende aanwezig heid van de Russen in Polen gelegen is in het feit, dat het land aan Duits land grenst, terwijl Hongarije alleen maar grenzen heeft met vriendschap pelijke staten en Oostenrijk. Wij hopen, dat de Russen aandacht zullen schen ken aan de wens van het Hongaarse volk, want alleen, als zij dat doen, kun nen er zich vriendschappelijke betrek kingen tussen de twee landen ontwik kelen." Dit hoofdartikel is de meest directe waarschuwing aan de Russen van de regering-Kadar en sluit zich aan bij het dreigement van miljoenen stakende Hongaarse arbeiders, dat zij het werk niet wilden hervatten, totdat het Rus sische leger weg zou zijn gegaan. Het communistische orgaan deed ook een direct beroep op de Russen het Russisch-Hongaarse handelsverdrag te herzien, waarvan de bepalingen nooit zijn gepubliceerd en dat hierop neer kwam, dat de Hongaarse economie voor namelijk ten voordele van Rusland werkte. Het wees er op, dat Hongarije verwacht handels-credieten van de Russen te kunnen krijgen. (UP) De ere-tentoonstei:ing en huldiging van de Bergense schilder Matthieu Wieg man ter gelegenheid van zijn 70ste ge boortedag in het gemeentemuseum te Den Haag is thans vastgesteld op vrij dag 30 november a.s. 5 uur. De tentoonstelling zal eopend worden door de wethouder van kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt. De dichter Ga briel Smit zal een inleiding houden. De minister van O., K. en W. zal zich doen vertegenwoordigen door dr. J. Hulsker, chef van het kabinet. De jubilaris zal een huldeblijk worden aangeboden. Ter gelegenheid van het vUfendertig- jarig bestaan van de Zandvoortse red dingsbrigade za' deze gemeente in de zomer van 1957 de jaarlijkse bonds stranddag van de Kon. Ned. bond tot het redden van drenkelingen worden gehouden. De demonstraties zullen wor den verzorgd door een keurploeg onder leiding van de heer A. Passchier uit Noordwijk. Zeer waarschijnlijk zal de ze ploeg ook in Zeeland een demonstra tie komen geven om in dat deel van het land meer propaganda voor de bond en voor de beveiliging van ba ders en zwemmers langs onze kust te maken. Dit alles werd besloten op de jaarlijkse bijeenkomst van de Contact commissie kustbrigades, die dezer da gen in hotel Munniks in Haarlem werd gehouden. Van de vijf leden van deze contact commissie werden de heren P. van der Mije te Zandvoort (voorzitter), P. J. Coppens te Rotterdam (secretaris), H. van der Wel te Noordwijk en G. Schuite maker te Haarlem (lid Bloemendaalse reddingsbrigade) herkozen. Daar de heer J. E. J. Blankwater te Haarlem, lid van de Zandvoortse reddingsbriga de, zich door drukke werkzaamheden niet tneer beschikbaar kon stellen, werd zijn plaats ingenomen door de heer A. Passchier uit Noordwijk, die na her stemming zijn mede-kandidaat J. van den Oever uit Katwijk overwon. De heer Blankwater werd dank gebracht voor zijn vele werk, zoals onder meer de leiding van de keurploegen die in vori ge jaren op de bondsstranddag demon streerden. De heer Schuitemaker gaf uiter aard nog overzicht van de strandon- gevallen in de zomer van 1956. Tegen tweeënveertig ongevallen in het jaar daarvoor, werden er acht in 1956 ge noteerd. Het vermoeden kon worden bevestigd, dat de meeste verdrinkings ongevallen langs onze kust gebeuren na twaalf uur des middags en onder de jeugd tot eenentwintig jaar. Over het algemeen was er dit seizoen veel minder werk te doen, door de zomer van „veel en langdurig slecht weer". De voorzitter van de K.N.B.R.D., de heer J. P. Weyburg, vroeg zich af hoe men aan een officieel juiste tel ling van het totaal aantal verdrinkings ongevallen en reddingsgevallen langs onze kust zou kunnen komen. Ook de regering heeft naar zo een opgave gevraagd. Hij laakte de houding van sommige burgemeesters, die dodelijke ongevallen door verdrinking niet wil den bekend maken, omdat dit mis schien schade voor hun badplaats zou kunnen betekenen. De flotteur van de Bloemendaalse reddingsbrigade heeft het vorige jaar de houten drijvers vervangen door al- luminium. Omdat de Haagse vrijwillige brigade tot het redden van drenkelin gen door het goede succes daarvan ook de Haagse flotteurs wil „ombouwen" komt binnenkort een technisch ambte naar van de gemeente Den Haag naar Bloemendaal om de drijvers te bezich tigen. De meningen over het gebruik van plastic vlets, die door een IJmui- dense firma werden vervaardigd en in enkele kustbrigades zijn uitgeprobeerd (onder andere in Bloemendaal en IJ muiden) liepen uiteen. Over het alge meen werd de plastic boven de houten vlet verkozen door de langere houdbaar heid. De brigade van Wijk aan zee was een der weinigen, die de houten vlets de voorkeur gaven. 28. In de schaduw van de oeverrand tornen de beide bootjes tegen de stroom op, terwijl hun achtervolgers stroomafwaarts varen. Het duurt echter niet lang, of ze bemerken hun vergissing. Snel maken ze rechtsomkeert en met verdubbelde woede komen zij achter de vluchtenden aan. Eric geeft de krijger zijn paddel in handen en grijpt zijn boog. Als hij ziet, dat Svein zijn voorbeeld heeft gevolgd, roept hij hem toe: „Niet op de mannen schieten, maar op de bootjes!" Svein begrijpt hem en knikt. In snelle opeenvolging vliegen de pijlen op de bootjes toe, de lichte berkenbast doorborend. Het resultaat blijft niet uit en reeds beginnen twee, drie bootjes te zinken. De overigen hebben blijkbaar aan de schrik genoeg, want hoewel de duisternis Eric en zijn mannen belet alles goed te onderscheiden, horen ze de stemmen van hun achtervolgers steeds verder weg. Ze zien blijkbaar van een verder* vervolging af. Met vernieuwde moed paddelen Eric en Svein over de don' kere rivier, die vele bochten maakt en verschillende zijarmen heeft. Opeen* klinkt een krachtig ruisen tot hen door, recht voor hen uit. Sterker e1\ sterker wordt het, tot het aanzwelt tot een waar gebulder. Èen watervo' doemt voor hen op. Ze zitten hopeloos in de val, de weg vooruit is nu vet' sperd en terug kunnen ze niet, want daar zijn hun achtervolgers. In januari van het komende jaar be gint via de radio een leergang over het Nederlandse bezit aan kunst. Van dan af wordt iedere week gedurende tien minuten één schilderij, tekening of beeldhouwwerk besproken. Degenen, die de cursus serieus willen volgen, hebben vóór elke les een reproductie in kleuren, groot 18 x 24 cm, in hun bezit. Later krijgen zü liet voor de mi crofoon gesprokene ook nog gedrukt toegezonden. Zo zij dat wensen, kunnen zij zich ook een band laten toezenden, waarin zij telkens na een cursus de veertig reproducties met de daarbij be horende besprekingen kunnen samen voegen. Zo zullen zij na verloop van jaren een bijzonder gedocumenteerd overzicht van het gehele openbare kunstbezit in Nederland kunnen ver werven. Een abonnement op de cur sus, met inbegrip van de reproducties en de toelichtingen, komt op 6,75, met de band 8,75. Het plan, waarvan in het bovenstaan de de hoofdzaken zijn weergegeven, is in eerste instantie uitgegaan van de beeld houwer J. G. Wertheim uit Laren. Het wordt thans uitgevoerd door een uitge breide stichting, waarvan prof. dr. J. G. van Gelder, hoogleraar in de kunst geschiedenis te Utrecht, voorzitter is, de heer Wertheim secretaris-penning meester. Onder de leden van het be stuur en van het initiatief-comité treft men voorts vertegenwoordigers van on geveer alle musea aan, kunsthistorici, andere persoonlijkheden uit de kunst wereld, uit het onderwijs, uit de krin gen ook die zich met de culturele vor ming van jeugd en volwassenen bezig houden. De voorzitter van de Raad voor de Kunst, mr. dr. P. J. Witteman, maakt deel uit van het bestuur, mgr. mr. F. J. C. M. op de Coul, directeur van het katholiek centraal bureau voor opvoeding en onderwijs, Bernard Ver hoeven, voorzitter van Nationaal Over leg voor gewestelijke cultuur; onder de leden van het initiatief-comité treft men aan prof. dr. F. van der Meer, hoogleraar in de kunstgeschiedenis te Nijmegen, mej. dr. M. E. Houtzager, directrice van het Centraal Museum te Utrecht, jhr. D. C. Röell, hoofddirec teur van het Rijksmuseum te Amster dam, prof. dr. J. J. N. Timmers, direc teur van de Jan van Eyckacademie te Maastricht, Th. J. Loerakker, leider van de cultuurdienst van de K.AB., om slechts enkele van de 75 namen te noemen. De stichting berust dus op een bre de basis. Zij richt zich ook tot een breed publiek, in het bijzonder tot de genen, die tot dusverre weinig gele genheid hebben gehad wat meer thuis te raken op het gebied van de beel dende kunst. Dat wil zeggen, dat de cursus voor iedereen bevattelijk zal zijn, zonder te vervallen in al te op pervlakkig gepraat. De eerste vier besprekingen worden gegeven door dr. A. B. de Vries, direc teur van het Mauritshuis te Den Haag, ir. V. W. van Gogh te Laren, prof. dr. J. G. van Gelder en de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals museum te Haarlem. Zij bespreken res pectievelijk een schilderij van Saenre- dam, een schilderij van Van Gogh, een tekening van Rembrandt en een schil derij van Weissenbruch. Dat zal, te be ginnen op 11 januari gedurende het eer ste kwartaal van 1957 telkens op vrij dagavond van tien minuten vóór zeven tot zeven uur geschieden in de pro gramma's van de K.R.O. en de N.C.R.V. In het tweede kwartaal vallen de les sen in de programma's van de A.V.R.O. en de V.A.R.A. op de maandagavon den, eveneens van tien minuten voor zeven tot zeven uur. Gedurende het eerste cursusjaar worden 22 voorbeel den van oude kunst 14 schilderijen, 2 tekeningen, 2 bladen grafiek, 2 oude beeldhouwwerken en 2 klassieke beeld houwwerken behandeld, en 18 voor beelden van moderne kunst 6 schil derijen uit de 19e eeuw, 6 schilderijen uit de twintigste eeuw, 2 bladen grafiek uit de 20e eeuw, 2 tekeningen uit de 20e eeuw en 2 beeldhouwwerken uit de 20e eeuw. Aangezien de cursus is ge baseerd op het kunstbezit der Neder landse musea omvat de leerstof niet slechts de Nederlandse, maar ook kunstvoortbrengselen van andere landen en andere culturen. Het is niet de eerste maal, dat men tracht beeldende kunst via de radio te bespreken. Het succes daarvan was tot dusver niet bijster groot, omdat men de luisteraar hoogstens een onvoldoende reproductie op het krantenpapier, waarop de gidsen gedrukt worden, in de hand kón geven. Een reproductie in kleuren van behoorlijk formaat is in dat opzicht reeds een grote verbete- ring, vooral als men die reproducties I zo goed maakt als de Nederlandse drukkers reeds herhaaldelijk in de prach tige Skira-uitgaven bijvoorbeeld, bewe zen hebben het te kunnen. Gezien het groot aantal kunstkenners in de stich ting zal men daar ook wel op mogen rekenen; zij kunnen althans bijzonder goed weten, welke eisen men aan re producties mag en dus moet stellen. Op de prestaties van de sprekers wordt, hebben wij het goed begrepen, enige controle uitgeoefend door de vijf omroepverenigingen, die het plan van harte steunen en er even van harte hun medewerking aan verlenen, maar toch zo zuinig zijn op hun „spreektijd" tussen zes en acht uur 's avonds, dat zü die ook zo goéd mogelük besteed willen zien. Zü verlangen dus goede sprekers en een duidelüke, begrüpelijke tekst, zonder „vakjargon". De stichting heeft zelf een programmacommissie, bestaande uit kunsthistorici, ingesteld, die bepaalt van welke kunstwerken re producties worden gemaakt en die de teksten doet samenstellen. Een verte genwoordiger van het middelbaar onder wüs ziet er op toe, dat die teksten be- grüpelük blüven voor de rüpere jeugd. OiSJTSlE* De administratie van de Stichting Kunstbezit, nader aangeduid als „Stich ting voor aesthetische vorming door middel van de radio, in woord en beeld", wordt gevoerd door N.V. Kee- sing's Systemen, postbus 5555, Ruys- daelstraat 71 Amsterdam Z. Verdacht van het handelen in gesto len Duitse auto's hebben dinsdag voor de rechtbank te Arnhem terecht ge staan een vader en twee zoons uit Dinx- perlo. De officier van justitie eiste te gen de vader twee en een half jaar ge vangenisstraf met aftrek, tegen de ene zoon zes maanden, waarvan drie voor- waardelük en tegen de andere negen maanden, waarvan drie voorwaarde- lük. Bü de handel in gestolen auto's ging het om veertien wagens, die de Neder landse grens werden over gesmokkeld en hier respectieveRjk 2500,- en 2800,- moesten opbrengen. Om de dief stal te camoufleren werden de chassis- eh motornummers in ons land veran derd. De wagens werden de grens over gebracht door een Duitser. De vader werd er van verdacht ze van deze Duit ser in ontvangst te hebben genomen en te hebben doorverkocht. Uitspraak 4 december.. In een interview, dat in de Saturday Evening Post gepubliceerd werd, heeft Qeorge F. Kennan, vroeger Amerikaans ambassadeur te Moskou, als zün over tuiging uitgesproken, dat de recente ont wikkelingen in Hongarüe en Polen vroeg of laat het einde zullen betekenen van de macht van Moskou in heel Oost- Europa. Oorzaak van het anti-Russische ver zet in de satellietlanden noemt Kennan de dood van Stalin en de intrinsieke „verkeerdheid" van het Russische com munistische systeem. Kennan verwachtte niet, dat de Rus sische leiders opnieuw een „Stalinisti sche" ommezwaai zouden maken. (U.P.) H. K. H. Prinses Beatrix heeft gisteravond over de beide zenders het project van de „Stichting voor aesthetische vorming door middel van de radio, in woord en beeld", aldus ingeleid en aanbevolen: Ter inleiding van het project van de „Stichting voor aesthetische vor ming door middel van de radio, in woord en beeld" wil ik graag enige woorden tot u richten. Ik heb mij hiertoe bereid ver klaard, omdat ik het doel, dat hier wordt nagestreefd, zo buitengewoon belangrijk vind. Men beoogt namelijk, velen, vooral onder de oudere jeugd, in contact te brengen met het kunstbezit van de Nederlandse Musea door middel van wekelijkse radiouitzendingen. Wellicht zijn er verscheidenen on der u, die reeds eerder voortbreng selen van onze kunst hebben gezien en leren waarderen, en anderen, die zich nog nooit werkelijk gerealiseerd hebben, dat kunst een vreugde kan betekenen. In deze uitzendingen aan de hand van de voortreffelijk uitgevoerde reprodukties willen grote kenners trachten u de schoonheid van onze kunstwerken te doen begrijpen en te doen aanvoelen, waardoor uw belangstelling gewekt moge worden. Hopelijk zal dit een stimulans voor u zün om zelf de musea te be zoeken en van de originele kunst schatten te genieten, waaraan ons land zo rijk is. Het volgen van de radiouitzendin gen en het verzamelen der reproduk ties kunnen er toe bijdragen de liefde voor de kunst te doen groei en. De waarde van deze onuitput telijke bron van schoonheid zai dan wellicht meer tot u spreken. Hoe belangrijk dit radioproject is, moge blijken uit het feit. dat de vijf omroepverenigingen samen wer ken om dit idee de kunst tot u te brengen te verwezenlijken. Het lijkt mij bijna overbodig de wens uit te spreken, dat velen van u van déze unieke gelegenheid een dankbaar gebruik zullen maken. Horizontaal: 1. onbep. vnw.; 3. bevel; 4. boom: meisjesnaam; 8. voorzetsel; 10. in Overijs1 spijs; 13. gemeen; 15. pl. in viveiv--,. 16. houding; 17. koning (Fr.); 18. g°°t 21. uitheemse vogel; 24. bijb. naam; 't vogel; 27. nauw; 28. treiter; 29. d® v. h. hoofd; 30. nakomeling. Verticaal: 1. schaakterm; 2. visgerei; 3. 5. kogelmaat; 6. als volgt (afk.); kindergroet. 9. veegwoord; 11. sp"' 12. heilige (afk.); 14. beteuterd; 1 schaap; 18. pers. vnw.; 19. geogr. a® duiding (afk.); 20. onmeetbaar ge'aJ 22. voorzetsel; 23. natuurkundetef" (afk.); 25. omroepvereniging (alk-" 26. stoot. De Indonesische minister van onder- wüs, Sarino Mangunpranoto, heeft ver klaard. dat het wederinvoeren van het onderwijs van de Nederlandse taal bü de hogere onderwijsinstellingen in In donesië, niet noodzakelijk is. Hij ver klaarde dit naar aanleiding van aan sporingen en voorstellen, die door on- derwüzers en studenten bü zün minis terie zün gedaan om de Nederlandse taal weer in het leerplan van de hogere onderwijs instellingen op te nemen. Op 22 oktober heeft prof. Sudiman Kartohadiprodjo, hoogleraar aan de ju ridische en sociale wetenschappen fa culteiten van de universiteit van Indo nesië een krachtig pleidooi gehouden voor het onderwijs van de Nederlandse taal. Hij zei, dat het voor de studenten in de rechten noodzakelijk was kennis van de Nederlandse taal te hebben, aan gezien de meeste studieboeken in het Nederlands gesteld zün. Horizontaal: 1. drukte - aval; 2. rail - Rome:. advertentie; 4. iep - eend; 5. partij as; 6. aa - overtoom; 7. clementie; nar - serre; 9. totaal - aai; 10. evenaa - lat; 11. nor ruim - de. Verticaal: 1. dra - pachten; 2. radiaal ov 3. uiver - enter; 4. kleptomaan; 5. ijv®' raar; 6. erts - en - lau; 7. oe - ar's,n R.I.; 8. amnestie; 9. vete - Oeral; l"' indo - raad; 11. leed - moeite. Voor het landgerecht te Majdaleng^ is maandag de vierde zitting gehouden de zaak tegen de Nederlander De Bra^ die beschuldigd wordt van ondergrond' activitieten. vyt getuigen a charge telden op deze zitting aan de rechter, d zij De Braai hadden gezien in gezelscb'S van leden van de Darul Islam. Maar maakten niet duidelijk, welke rol b? klaagde in deze beweging heeft gespee>p De eerste getuige kon de leider van Darul Islam, Kartosuwirjo, niet aan^V8 zen, toen hem een aantal foto's door 6. rechter werd getoond. De tweede getuit was evenmin in staat de opstandeling leider te identificeren. Beide getuig zijn lid geweest van de Darul Islam. drie andere getuigen verklaarden, dat K De Braai „in 1952 tussen de bendep hebben gezien. Getuige Hasan bin A"', zei, dat hij zich herinnerde, dat het een maandag was geweest, maar hy VLj zich de maand niet herinneren. Getuig Abdul bin Iloh zei', dat hij beklaagde het gebied van de Darul Islam had zien. Beklaagde droeg toen volgens de.O getuige een wapen, maar hü wist wat voor soort wapen. Voor de poln'j had hij verklaard, dat het een geWe?( was geweest. Hij zei vandaag tegen ,t rechter, dat hij deze verklaring voor p politie had afgelegd, omdat andere t tuigen hetzelfde hadden verklaard. V<?pj deze vierde zitting in de zaak-De Br®a was nauwehjks enige publieke belai™, stelling. De volgende zitting zal maap dag 3 december worden gehouden. Ook de volgende leden hebben pii" lidmaatschap van het Pen-centrum derland opgezegd: Anna Blaman, AP*L de Hoog-Nooy. dr. G. Knuttel Wzn., chel van der Plas, Gabriël Smit, Joha van der Woude. Gisteren hield de hengelsportclub der honderd haar jaarlijkse grote snoek- dag op „de Wijde Bliek" te Korten- hoef. Zes en vijftig van de honderd wierpen 's morgens om acht uur reeds de snoek verschalkende middelen in het Bliek-water, al had de eerste bur ger van Kortenhoef, die door middel van een vuurpijl het sein voor de aanvang van de wedstrijd zou geven, verstek moeten laten gaan daar hij wegens een griep-aanval het bed moest houden. De om het vriespunt schom melende temperatuur had de snoeken vastgelegd, zoals de term is, en deze omstandigheid in aanmerking geno men was de totale buit van bijna 19 meter snoek geen onbevredigend re sultaat. Om vier uur in de middag verzamelde men zich in hotel de Wit te Bergen, gelegen aan de rijksweg AmsterdamAmersfoort onder de Utrechtse gemeente Eemnes, om de stramme ledematen te strekken on der goedvóorziene tafels. Burgemeester J. Ch. I. Niekerk van Eemnes was het daarom, die bij ont steltenis van 'zijn Kortenhoefse ambt genoot, niet alleen als gastheer op trad, maar ook de prijzen uitreikte. Niet minder dan drie prijzen, waar onder de wisselbeker, kwamen in Rot terdamse handen, een situatie, die het de secretaris van deze club van sterdamse origine en met v°or merendeel Amsterdammers als l6dgf noodzakelijk maakte, tijdens het een complete redevoering af te stef- - om te bewijzen dat Rotterdam#! niet kunnen vissen. ■e% De club der honderd is een yd' gezelschap. Ze kan bogen op het maatschap van alom bekende PerS.°vef lijkheden zoals de vlieger-schi'JJ^,,fi Willem van Veenendaal, Gerard Krevelen, Max Tailleur, Cees dej£^e( ge, die het eerste jaar de wissel# g{, won, maar die vorig jaar moes! ^g. staan aan Rinus v. Moorsel, depoe' kende voetballer uit Blauw-Wit. j5 van de club, die 18 februari, ly? ye' opgericht, is primair ongetwij£eiaicI1d' hengelen, maar dat daardoor VI ge' schapsbanden worden gesmeed spannen zenuwen worden gekal" jti zoals de burgemeester van Eernn „gf zijn welkomstwoord zei, dat is \^ed' niet minder belangrijk. Dat de strijd-organisator met zijn k°° -üvlt lijnen afsneed en bij deze manoe bovendien een fles cognac van e yfjjoe, leden op de bodem van „de t d> brengt Bliek" deed belanden, Drens- secundaire doel van de club maai welijks in gevaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2