Assemblée der V.N. over de Hongaarse deportaties Mogelijkheden van ontheffing NIVEA 8» 1 nmnr SINT-NICOLAAS WEER BIJ DE HONGAREN Gebedsuur voor Hongarije WEST-EUROPA ZUINIG MET OLIE In meeste landen beperkende maatregelen ingevoerd Generaal Norstadt neemt bevel de NATO van over In Engeland Benzine op de bon De jongste generaal van de Amerikaanse luchtmacht Ulontied Nederland dringt aan op een doelmatig optreden Tweede groep vanmorgen uit Utrecht vertrokken Film voor T.V. verboden HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 e*e? BIRMA UIT DE PAS Zondagsrijverbod O Centrale Commissie voor boekdrukkers- bedrijf Onzegbare wreedheden Telegram voorkomt winter en werk handen f 2.40 f 14.25 f 3.05 f 5.35 f 7.70 m 1 CE f 1.60 f 1.65 f 2.90 f 6.75 f 2.50 Via de radio Vluchtelingen in contact met Hongarije Verduistering en brandstichting Straffen van 2 en V/2 jaar Nieuw stuk van Ed. Hoornik Engeland Frankrijk W.-Duitsland België Gruenther vandaag terug naar Amerika Ernstige klap voor auto-industrie Italië Zwitserland Keeltabletten helpen direct! Prof. Beel commissaris bij Jan de Poorter r I»®* Ook gisteravond en vannacht heeft de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties de toestand in Hongarije be sproken. Het debat gaat in hoofdzaak om twee resoluties. De ene, ingediend door Cuba, houdt in, dat aan de Sovjet- Unie wordt gevraagd haar troepen uit Hongarije terug te trekken en onmid dellijk een eind te maken aan het de porteren van Hongaarse burgers. Op Rusland en Hongarije beide wordt een beroep gedaan waarnemers van de Ver enigde Naties in Hongarije toe te laten. De tweede resolutie is ingediend door Indië, met steun van Indonesië en Cey lon. Hierin wordt uitsluitend aan de Hongaarse regering gevraagd waarne mers van de Verenigde Naties toe te laten. Aan de secretaris-generaal wordt gevraagd „op een geëigend tijdstip" rapport uit te brengen over de uitvoe ring van de resolutie. België heeft nu een amendement op deze Indische reso lutie ingediend, waarbij wordt bepaald, Advertentie Het ministerie van verkeer en water staat deelt mede, dat in het algemeen gunstig zal worden beschikt op verzoe ken om ontheffing van het zondagsrij verbod voor of ten behoeve van gees telijken in de uitvoering van hun ambt, zomede voor pers, radio en televisie, chronische invaliden, ook indien zü niet zelf het motorrijtuig besturen en voor personen, die invaliden, zieken en ouden van dagen naar en van de kerk vervoeren. Bovendien kan in dringende gevallen Van andere aard ontheffing worden ver leend. Eerstbedoelde categorieën zul len met voorrang worden behandeld en kunnen zich eventueel ook monde ling tot de provinciale rijksverkeersin specties wenden, welke zijn gevestigd te Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwol le, Arnhem, Maastricht, 's-Hertogen- bosch. Middelburg, Utrecht, Rotterdam, en Amsterdam. Het verzoek moet ver melden: naam, adres en beroep van de aanvrager, zomede kenteken en soort van het motorrijtuig waarvoor de ont heffing móet gelden. De heer H. Diemer te Rotterdam, die Sinds 1 januari 1923 voorzitter was van de centrale commissie voor het boek drukkers- en rasterdiepdrukbedrijf, de hoogste rechtspraakinstantie krachtens de collectieve arbeidsovereenkomst voor deze bedrijfstak, heeft in een gisteren gehouden vergadering van dit college zijn voorzitterschap neergelegd. De C.A.O. in het boekdrukkersbdrijf is de eerste landelijke C.A.O. in Neder land geweest. Op 1 januari 1914 is zij in Werking getreden. Enkele jaren geleden heeft men het 40-jarig bstaan van deze collectieve arbeidsovereenkomst her dacht. Tot opvolgr van de heer Diemer is benoemd de heer G. J. Portielje te Am sterdam, lid van het algemeen hoofdbe stuur van de federatie van werkgevers organisaties in het boekdrukkersbedrijf. dat de secretaris-generaal „binnen 72 uur" verslag moet uitbrengen. De meeste sprekers, die gisteren aan het woord waren, zeiden weinig geloof te kunnen hechten aan de afgevaardig den van communistische landen, die ont kenden, dat er deportaties hadden plaats gehad. „Waarom", zo redeneer den deze sprekers, „wordt dan aan waar nemers van de Verenigde Naties niet toegestaan zich ter plaatse van de toe stand op de hoogte te stellen?" De leider van de Nederlandse dele gatie, mr. C. W. A. Schürmann, sprak over de „onzegbare wreedheden", die in Hongarije zijn gepleegd en hij deed 'n beroep op de Verenigde Naties niet' werkeloos te blijven toezien, maar nieuwe maatregelen te nemen, als de Sovjet-Unie zou blijven weigeren haar troepen uit Hongarije terug te trekken en een eind te maken aan de depor taties. Hij verklaarde, dat de Neder landse delegatie „alle maatregelen zal steunen", die ertoe kunnen leiden, dat cp doelmatige wijze een eind wordt gemaakt aan de Russische gruwelen. Premier Nehroe van Indië heeft in zjjn eigen parlement verklaard, dat zijn de legatie zich van stemming zal onthou den ten aanzien van de Cubaanse reso lutie. Bij de stemtoelichtingen in de Alge mene Vergadering trok het de aan dacht, dat de Birmese afgevaardigde de Cubaanse resolutie krachtig onder steunde en zodoende afweek van de houding van de andere landen van het Aziatische blok. Het secretariaat-generaal van de Ver enigde Naties deelde nog mee, dat een telegram was binnengekomen van de waarnemende Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Istvan Sebes, waar in wordt gezegd, dat er geen sprake is van deportaties uit Hongarije en dat slechts een aantal „fascistische terro risten" is gearresteerd. De Nieuwzeelandse afgevaardigde, MacDonald, waarschuwde de Aziati sche landen, dat de Sovjet-Unie ten op zichte van Azië en Afrika precies de zelfde doeleinden nastreeft als die, wel ke zij thans op zulk een gruwelijke manier in Hongarije tracht te verwe zenlijken. De Ierse woordvoerder, Cosgrave, noemde „deportatie, of eigenlijk mas sale overbrenging, zoals het in de don kerste uren van de geschiedenis van mijn land heette" een barbaars middel, een van de wreedste vormen van onder drukking en „het laatste wapen, waar naar een in moeilijkheden verkerend tiranniek bewind grijpt". Uit naam van 32 internationale katho lieke organisaties heeft de heer Raoul Delgrange aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. ge vraagd om een beslist optreden met het doel een eind te maken aan de depor taties in Hongarije en de onmiddellijke terugkeer van de reeds gedeporteerden te bewerkstelligen. (AFP-KNP-Reuter-UP) Advertentie Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid Advertentie Dinsdagavond heeft Sint Nico- laas een bezoek gebracht aan de tweede groep Hongaarse vluchte lingen in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Men ziet hier de Goed heiligman temidden van de vluch- *elingetjes. EAU DE COLOGNE KÖINISCH WASSER KÖLNtSCH t«u at Cologne Partumene'abn* G10CKENGASSE N947II COLOGNf (Van onze Utrechtse redacteur) Voor de tweede keer heeft Sint-Nico- laas een bezoek gebracht aan de Hon gaarse vluchtelingen. Het feest van vrijdagavond voor de eerste groep her- haaide zich dinsdagavond voor het twee de transport, dat zaterdagavond in de Jaarbeurshallen te Utrecht arriveerde en vanmorgen naar de opvangcentra gebracht werd. Sint-Nicolaas kwam te paard en om ringd door Zwarte Pieten in de recrea tiezaal van de Julianahal aan, waar alle vluchtelingen in spanning zijn komst verbeidden. Tevoren had men de kin deren zo goed mogelijk ingelicht over de persoon van de bisschop en zijn be langrijke functie in Nederland. Aan de hand van foto's, gemaakt bij de eerste ontvangst, werd een en ander verdui delijkt. De kinde-en waren zó enthou siast, dat zij 's middags Hongaar se volksliedjes Instudeerden, die 's avonds voor de Sint gezongen wer den, begeleid door een uit vluchtelin gen samengesteld orkestje. Hiertoe in staat gesteld door het be drijfsleven, liet Sint-Nicolaas zich van zijn meest royale zijde zien. Voor alle kinderen had hij pakjes met prachtige geschenken bij zich, voornamelijk kle ding en speelgoed. De kleintjes moch ten één voor één bij hem komen om hun pakje in ontvangst te nemen. Aan de groteren en volwassenen werden de pakjes door het Rode Kruis-personeel rondgedeeld. Ook voor hen waren er kledingstukken, o.m. overhemden en ja ponnen, bovendien toiletartikelen, zoals kammen en scheerkwasten, en andere praktische gebruiksvoorwerpen. De dankbaarheid was groot, zoals uit de voortreffelijke stemming bleek. Vanmorgen negen uur begon het transport naar de opvangcentra. De mannen gingen naar Wieringerwerf, So meren en Renkum, de meisjes naar Renkum en Nunspeet, de studenten naar Zeist, de gezinnen naar Ootmarsum, Sevenum, Medemblik, Enschede, Oister- wijk, Horst en Eerbeek. De leiding van de Nederlandse Pax- Christibeweging beschouwt de radio toespraak van zondag 4 november, uit gesproken door haar voorzitter, de aartsbisschop van Utrecht, tevens als een protest harerzijds tegen de overwel diging van het Hongaarse volk en als een oproep tot gebed voor zijn verdere lotgevallen. Om in de geest van een voortdurend en standvastig gebed niet te verslappen, vraagt de leiding van de Pax-Christibeweging aan haar le den, vrienden en belangstellenden zich aan te sluiten bij een Gebedsuur, dat gehouden zal worden in de avond van 7 december van tien tot elf uur. Men zal God bidden, dat Hij het lijden van het Hongaarse volk wil aanvaarden voor de bekering van Rusland en voor het herstel van gerechtigheid, liefde en vrede in de wereld. Toestemming is verleend o.a. tot het celebreren van een avondmis. Verdere gegevens verstrekt het landelijk secretariaat, Amaliastraat 13, Den Haag. Bovendien heeft de lei ding van de beweging besloten haar medewerking te verlenen aan het wel slagen van de actie „Middagklok". De Hongaarse vluchteling kunnen contact houden met hun familieleden in Hongarije dankzij het initiatief van de Nederlandse Radio-Unie, die klankbeel den opneemt in het vluchtelingen-cen trum te Utrecht en in de diverse op- vang-centra in ons land. Er worden ve le interviews op band opgenomen, die worden gezonden naar radio vrij Euro pa te München. Hier worden de repor tages regelmatig uitgezonden. Hoewel in de reportages geen hamen van de vluchtelingen worden genoemd, vertel len de thans in Nederland vertoevende Hongaren zoveel van hun huiselijke en familieomstandigheden, dat het voor hun familieleden in Hongarije duidelijk zal zijn, naar wie zij luisteren. De rechtbank te Almelo heeft een Inwoner van Heemstede tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen hem was 2'A jaar geëist, omdat hij in ver scheidene plaatsen in Nederland ver duisteringen en oplichtingen had ge pleegd, voornamelijk ten nadele van scholen en pensionaten. Een fabrieksdirecteur uit Enschede werd veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf, omdat hij brand had ge sticht in zijn confectiebedrijf. Tegen hem was twee jaar geëist. Ed. Hoornik heeft een nieuw toneel stuk gereed, dat geïnspireerd is op de watersnoodramp in februari 1953 en dat „Water," heet. De Nederlandse Come- die is voornemens er het seizoen 1957/ 58 mee te openen. De hoofdrollen wor den gespeeld door Ank van der Moer, Ko van Dijk, Kitty Janssen en Johan Fiolet. Tengevolge van de moeilijkheden bij de olievoorziening hebben verschillende Westeuropese landen zich genoodzaakt gezien maatregelen te nemen om hun olieverbruik te beperken. Behalve Ne derland hebben ook België en Luxem burg een zondagsrijverbod afgekondigd. Engeland gaat over tot distributie, waarvoor de bonkaarten van donderdag af zullen worden uitgereikt. Frankrijk overweegt om nog voor 1957 over te gaan tot rantsoenering. Inmiddels heeft de Amerikaanse am bassade in Damascus de Syrische re gering gevraagd om de levering van olie aan West-Europa te hervatten ten einde West-Europa voor verdere econo mische schade te behoeden. Doch de Syrische regering zou als voorwaarde de terugtrekking van de Franse, Engel se en Israëlische strijdkrachten uit Egypte hebben gesteld. De oliecommissie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) komt in het begin van de volgende week te Parijs bijeen. Over wogen wordt vertegenwoordigers van de olie-industrie advies te vragen om het toewijzen van olie aan de O.E.E.S.-lan- den te vergemakkelijken. Met ingang van 17 december wordt in Engeland de benzine gerantsoeneerd. De rantsoenen zullen toereikend zijn voor ongeveer 320 km per maand. Het verbruik van benzine en dieselolie zal met 10 pet. worden beperkt. De leve ranties van huisbrandolie zullen met 25 pet. worden verlaagd, die van gasdiesel- olie voor industriële doeleinden met 20 pet. De voorraden benzine in Frankrijk nemen snel af, mede doordat aan het beroep van de regering op de berijders van motorvoertuigen om hun reizen met 30 pet. te verminderen weinig gehoor is gegeven. Overwogen wordt nog in 1956 over te gaan tot distributie van benzine. Nauwelijks 24 uur na zijn geruststel lende verklaringen heeft de Westduitse minister van economische zaken, prof. Erhard, de openbare mening verrast met de aankondiging van beperkingen op het verbruik van stook- en diesel olie. De minister deelde vandaag te Bonn mede, dat de oliemaatschappijen zelf haar leveranties procentueel zul len beperken. De minister liet zich ver der optimistisch uit. Voorraden en le veringsvooruitzichten voor vergassings brandstof zijn zo gunstig, zo zeide hij, dat zelfs bij een langere onderbreking van de leveranties uit het nabije oosten niet tot regelende maatregelen moet worden overgegaan. De Belgische regering heeft een rij verbod voor zondagen en wettelijke feestdagen afgekondigd. Tevens werd aan de petroleummaatschappijen opge dragen hun leveranties wat betreft mo torbrandstoffen en stookolie voor nijver- (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van brandstoffen- voorziening, Aubrey Jones, heeft giste ren, onder luid hoongelach van de La- bouroppositie, bekend gemaakt dat met ingang van 17 december de benzine voor particuliere motorrijtuigen en motorrijwielen gerantsoeneerd zal wor den. Automobilisten zullen, al naar ge lang de grootte van hun auto, een maandelijks benzinerantsoen ontvangen voldoende voor het afleggen van een gemiddelde afstand van 300 km. Vol gens schattingen van de Britse auto industrie is de normale gemiddelde af stand afgelegd door particuliere auto's ongeveer 1200 km. Van morgen af zul len de benzinebons verkrijgbaar zijn bij de postkantoren. De benzinerantsoenering betekent een zeer ernstige klap voor de Britse auto industrie. Deze bevond zich reeds in moeilijkheden. De verkoop van auto's was gedurende de eerste negen maan den van dit jaar gedaald met 85.000 vergeleken met het vorig jaar. Verschil lende fabrieken waren reeds begonnen met het ontslaan van personeel en het bekorten van de arbeidsweek. Meer ontslagen en verdere besnoeiing van het aantal arbeidsuren in de autoindustrie zullen ongetwijfeld volgen. heidsgebruik met 10 pet. te beperken, terwijl de stookolie-leveranties voor ver warming met 20 pet. verminderd moe ten worden. Ook Luxemburg heeft een zondagsrijverbod afgekondigd. In het Shape-hoofdkwartier te Fontainebleau bij Parijs heeft generaal Alfred M. Gruenther (links), de opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten, zijn commando overgedragen aan generaal Lauris Norstad (rechts). Generaal Lauris Norstad, zoon van een Luthers predikant en met zijn 49 jaren de jongste generaal van de Ame rikaanse luchtmacht, is gisteren opper bevelhebber van de NATO strijdkrach ten geworden. Hij volgt in deze functie generaal Alfred Gruenther op, die van juli 1953 af opperbevelhebber was van de geallieerde strijdkrachten in Europa en die thans benoemd is tot voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis, Gruen ther zal vandaag naar de Verenigde Staten vliegen. De korte plechtigheid van de over dracht, waarbij vertegenwoordigers van de Atlantische raad, secretaris-generaal Lord Ismay van de NATO en de NATO- onderbevelhebber veldmaarschalk Mont gomery aanwezig waren, had gisteren plaats op het bordes van het NATO- hoofdkwartier bij Parijs. Straalvliegtuigen brachten een saluut toen generaal Gruenther voor het laatst een erewacht uit de NATO-landen in specteerde. Na het afscheidswoord van Gruenther werd de groene Shapevlag gestreken en even daarna weer gehesen om de over dracht van het commando te symboli seren. Norstadt aanvaardde daarop in een redevoering het opperbevel en zei: „De Sovjets hebben opnieuw getoond dat zij alleen macht verstaan. We kunnen onze vreedzame doeleinden slechts bereiken door onze kracht te handhaven, door te streven naar eensgezindheid in doelstel ling en actie, waaruit onze kracht moet voortkomen en door herbevestiging van ons besluit de NATO-volkeren te ver dedigen. Ik ben er stellig van over tuigd dat het NATO-verdrag van meer belang is dan ooit tevoren". De nieuwe opperbevelhebber werd in 1935 luitenant bjj de luchtmacht. Bin nen tien jaar ontving hij zes promoties tot de rang van generaal-majoor. In 1952 volgde zijn benoeming tot generaal. (AFP - Reuter) Italië heeft de Verenigde Staten om hulp gevraagd bij de moeilijkheden waarin de olieverzorging van het land verkeert. Ook in Zwitserland mag op zondag niet gereden worden. Verschillende Zwitserse bladen hebben maatregelen gevraagd tegen de Franse en Italiaanse automobilisten, die het land binnenko men om hun tanks te vullen. In Istanboel is benzine rantsoenering ingevoerd. Op zondagen mag aan parti culieren geen benzine worden verkocht. Wat betreft Spanje weet de K.N.A.C te melden dat de stagnatie in de be voorrading van de benzine pompen weer is opgeheven. De regering van Ceylon heeft de olie maatschappijen opgedragen haar leve ranties van benzine en dieselolie met 10 pet. te beperken. De beperking geldt voor de leveranties aan alle verbruikers. Advertentie De Vara-televisiesectie was dinsdag avond voornemens de film „Eindstation" te vertonen, die door de centrale film keuring was goedgekeurd voor perso nen boven achttien jaar. De staatssecre taris van onderwijs, kunsten en weten schappen, onder wie ook radio en tele visie ressorteren, heeft echter geen toe stemming tot vertoning van deze film gegeven en nadien ook geweigerd toe stemming te verlenen tot de vertoning voor de televisie van een film van Fer- nandel, die voor personen boven veer tien jaar was goedgekeurd. Voordat de vertoning van de film „Ma Pomme", goedgekeurd voor alle leef tijden, werd begonnen, heeft de heer J. W. Rengelink, televisiesecretaris van de Vara en programmacommissaris van de Nederlandse televisiesticntihg, in de uitzending een verklaring over deze zaak afgelegd. Hij zette uiteen, dat krachtens artikel vier van het Televisiebesluit 1950, ten aanzien van televisieuitzen dingen wordt bepaald, dat deze niet de veiligheid van de staat, de goede orde of de goede zeden in gevaar mogen bren gen. Ten aanzien van de vertoning van films wordt bovendien voorgeschreven, dat voor de vertoning van films, voor zover die gekeurd zijn voor personen boven veertien jaar of ouder, toestem ming aan de minister moet worden ge vraagd. „Wij hebben ons over die be paling niet ongerust gemaakt en het verleden heeft daartoe ook geen aanlei ding gegeven", aldus de heer Renge link. „Maar nu de staatssecretaris mee gedeeld heeft geen toestemming te ver lenen. hetgeen voor de eerste maal ge schiedt, meen ik enige toelichting aan de kijkers schuldig te zijn". De heer Rengelink betoogde vervol gens, dat indien films, gekeurd voor achttien jaar, en voor veertien jaar en ouder, niet door de televisie mogen wor den vertoond, de Nederlandse TV, voor zover het de vertoning van films aan gaat, een belangrijke verarming onder gaat. Er zijn reeds vele bepalingen, die de keuze gering maken: zo heeft de Bio scoopbond voorgeschreven, dat een film „uitgerouleerd" moet zijn en minstens veertig maanden oud. Bovendien zijn geen Amerikaanse en Engelse films be schikbaar. Nu van de toch al kleine hoeveelheid weer twee derde „met een brede armzwaai wordt weggeveegd" komt de TV wel in een zeer moeilijke situatie, aldus de heer Rengelink. De raad van commissarissen van de Internationale Handel- en Scheepvaart Mij. Jan de Poorter zal aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voorstellen tot commissaris te benoemen prof. mr. L. J. M. Beel te Wassenaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3