Raadslid Vissers bepleit opnieuw kostendekkend tarief voor Grote Gasthuis Burgerzin Moby Dick, een spannende avonturenfilm 7 Organisten protesteren THE KING AND I, een Engelse onderwijzeres aan het Siamese hof ƒ1.000.000 Toezicht op rust- en verpleeghuizen wordt binnenkort geregeld TAXI ISOIMk Tekort geraamd op bijna vier ton Ronald Smith speelt Rachmaninoff De jacht op een walvis op de zeven wereldzeeën Charlie's tante „De vrouw van de Sultan" Vrouwen in de val Drie matrozen in Parijs Botsende jeugd Elke minuut telt BEGROTING „VOLKSGEZONDHEID" JAN VAN DER PIGGE Bejaardenzorg Warme maaltijden J eugdpsychologisch bureau SMYRNA- en SOEDANWERK Begroting Bloemendaal Concert N.Ph.O. Cinema Palace Biljarten om Houwe- lingsbeker Restauratie van orgel in Grote Kerk door Deense firma Roxy^ Luxoj, NAAIMACHINES Minerva Studio Frans Hals AUTO-RAD^ H. J. Maertens S- ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 PAGINA 2 IN ONZE SHOWROOM TABAKSPIJPEN 5.-. AANSTEKERS ACCESSOIRES eelnemers! Burgerlijke Stand Haarlem Speciaslzaak LABOR N.V. Ester-trio in „Boekenroode" ZANDVOORT PSYCHOLOGISCH GROEPSONDERZOEK Bejaardensociëteit Zandvoort Spaans danspaar in Zandvoort AALSMEER NIEUWE TELEFOON- CENTRALE H.H. MISSEN OP ZON DAG Schaken WASSERIJ DUYN Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Apotheken en dokters' diensten Inhouwen Service Sta FILMJOURNAAL Het hoofdstuk Volksgezondheid van de ontwerp-begroting 1957 is gis teravond in de Haarlemse ge meenteraad in eerste instantie afge werkt. De katholieke afgevaardigde drs. F. A. VISSERS, heeft daarbij opnieuw bepleit dat het Sinte Elisabeths' Gasthuis kostendekkend zou gaan werken door zijn tarieven kostendekkend te maken. Het geeft naar zijn inzicht geen pas, dat de gemeente middels een subsidie de te korten dekt, terwijl in feite de zieken fondsen daarvan profiteren, omdat die de kosten voor verreweg de meeste verpleegden dragen. Het subsidie aan het Gasthuis is dus eigenlijk een ver kapt subsidie aan de ziekenfondsen, al dus de. heer Vissers. Hij toonde aan, dat ook elders de tendenz bestaat om van een dergelijke subsidiëring van overheidsziekenhuizen terug te komen en hij verwachtte zelfs dat de regering dit binnen afzienbare tijd zal gaan ver bieden. Wethouder BAKKER geloofde dit laatste niet zo erg, maar vond ove rigens dat deze kwestie op landelijk rigens dat deze kwestie op landelijk dat de Haarlemse raad daaraan voor lopig weinig veranderen kan. De heer Vissers bepleitte een vol doende ontplooi ingsmogelijkheid >or de particu liere ziekenhuizen, stellend dat het grootste deel der patiënten voorkeur heeft voor parti culiere ziekenhui zen. Daardoor zou de urgentie tot vervanging van het Elisabeth's Gasthuis afnemen, hetgeen de gemeen te veel kosten en investeringen be spaart. De wethouder deelde in ant woord hierop mee, dat gemeente open staat voor ieder verzoek van particu liere zijde om garantie van geldlenin gen wanneer dat nodig is. De heer DE LANDMETER (C.H.U.) merkte in dit verband nog op, dat de keuze van het ziekenhuis in feite niet van de zieken huizen zelf afhangt, maar van de be handelende arts. Hij stelde zich geheel achter het voorstel van de heer Vissers om de particuliere ziekenhuizen ont plooiingsmogelijkheden te bieden. Aan het begin van het debat had mevrouw KERKHOFF-PET (PvdA) reeds hulde gebracht voor het vele werk, dat door de directeur van de GGD, dr. W. B. Smit, is verricht. Zij sprak de hoop uit, daarin gevolgd door de heren Vissers, PROPER (C.P.N.) en De Landmeter, dat dr. Smit die thans zijn werk heeft moeten staken als gevolg van een pijnlijke ziekte, niet teveel zal hoeven te lijden. Wethouder Bakker dankte voor de woorden van medeleven en deelde mede, dat dr. Smit de dienst met pensioen zal moe ten verlaten, omdat zijn ziekte hem verder werken belet. Mevrouw Kerkhoff verzocht om spoed bij het uitvoeren van de bouw plannen van het nieuwe ziekenhuis. De wethouder herinnerde eraan, dat een en ander afhankelijk is van het onderzoek dat door de regenten wordt ingesteld. Haast is echter geboden, Advertentie vindt U een keurcollectie: Wereldmerken: Comoy (eigen import) v.a. DE JAN v. d. PIGGE-PIJP (eigen import uit Londen) v.a. 7.50. Sportpijpenv.a. 2.50. Ronson Flaminaire (gasaanstekers) en verder goed functione. rende aanstekers v.a. 1.40 en vele exclusieve Vakkundige bediening Volledige garantie en service GROTE HOUTSTRAAT 81 De gemeenteraad van Bloe- %yA mendaal heeft reeds bij herha- ling zijn bezorgdheid uitge sproken over de wegenplannen, die zijn opgenomen in het ontwerp-streek- plan Zuid-Kennemerland. De raads leden vrezen, dat het karakter van de eigen gemeente daardoor te sterk zal worden aangetast. Men heeft gepro testeerd en beroep aangetekend en daarmee zijn de officiële mogelijkhe den uitgeput. Maar de Bloemendaalse raad heeft beseft, dat, wil zijn protest werkelijk stoelen in de overtuiging van de be volking zelf, de gemeentenaren door drongen moeten worden van de be langen die er bij het realiseren van het ontwerp-streekplan op het spel staan. Dat is een daad van burgerzin in de beste betekenis van het woord. Het is verheugend, dat in een derge lijke belangrijke aangelegenheid de ge meenteraad, met burgemeester Pee- reboom Voller aan het hoofd, de be volking zelf gaat informeren. Volgen de week zal de burgemeester op twee verschillende avonden voor de inwo ners van Overveen en Bloemendaal een uiteenzetting geven over de bij het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemer land betrokken grote belangen voor de inwoners der gemeente. Het is hier niet de plaats, noch is het nu voor ons de tijd om ons uit te spreken over het ontwerp streekplan of over de Bloemendaalse bezwaren. Wij willen slechts het verheugende feit signaleren, dat een gemeenteraad doelbewust het contact herstelt met de kiezers wanneer grote belangen op het spel staan. Dit is een voorbeeld van burgerzin, dat navolging ver dient. Het is te hopen, dat de bewoners van Bloemendaal en Overveen dit initiatief van de gemeenteraad in deze geest zullen weten te waar'''•,•," «n dat zij in groten getale deze voorlichtingsbij eenkomsten zullen bezoeken. omdat ook het vaststellen van het uit breidingsplan Schalkwijk op een be slissing wacht. Mevrouw Kerkhoff en de heer Vissers bepleitten met klem de nieuwbouw voor de GGD en de wethouder kon meedelen, dat Open bare Werken opdracht heeft een bouw plan op te stellen. De wethouder deelde mevrouw Kerk hoff mee, dat de enquête-formulieren van het onderzoek bij de bejaarden thans worden verwerkt en dat het rap port daarover binnen afzienbare tijd gereed zal zijn. Het onderzoek naar de aantallen chronische zieke, geestelijk ge stoorde en andere groepen bejaarden zal moeten wachten tot de geriater zijn functie volledig heeft kunnen beginnen. In antwoord op vragen van mevrouw Kerkhoff en de heren Vissers, Fibbe en Proper kon de wethouder meedelen, dat een ontwerp-verordening op het toe zicht op rust- en verpleeghuizen gereed ligt. Wel meende hij dat de toepassing vooral de eerste tijd soepel diende te zijn, omdat men maar al te blij is, dat er nog particuliere huizen zijn die de bejaarden willen opnemen. De heer FIBBE (V.V.D.) kreeg ten antwoord, dat de verpleegprijs voor van gemeentewege bij particuliere in stellingen geplaatste bejaarden afhan kelijk is van de reële kostprijs en de inrichting van het tehuis.. De GGD en de dienst voor Sociale Zaken hebben voorstellen gedaan om de verpleegprij- zen aan te passen, maar deze zullen eerst worden besproken met de fede ratie van Verpleeg- en rusthuizen voor Haarlem en omgeving. Enkele der par ticuliere huizen, die zelfs niet aan mi nimumeisen voldoen, worden door de GGD gepasseerd bij plaatsing van be jaarden. Men wil echter komen tot een splitsing tussen rust- en verpleeg huizen. Ook hieraan zal de geriater zijn zorg en aandacht moeten wijden. Ten anzien van het Bejaardentehuis aan de Schotersingel, zette de wethouder uit een, dat tot yoor kort voor dit soort nieuwbouw geen vergunning te krijgen was. Openbare Werken ziet nu uit naar een nieuw tehuis voor het Kindertehuis, dat in het Bejaardentehuis is onderge bracht, zodat de bejaarden dan meer ruimte krijgen en het gebouw gemo derniseerd kan worden. Zowel mevrouw Kerkhoff als de heer Proper hadden gevraagd naar uitbrei ding van de voedselbezorging bij be jaarden. De wethouder stelde die in het vooruitzicht en sloot zich aan bij de hulde, gebracht aan de dames van de UW. Een subsidieverzoek is thans in behandeling. De mogelijkheid van het inrichten van een verblijfplaats voor tij delijk geestelijk gestoorden wordt be studeerd, maar het blijkt een moeilijke kwestie. Ten aanzien van de tekorten op de rekeningen van het gemeentelijk ziekenvervoer, deelde de wethouder de heer Vissers mee, dat een kostendek kend tarief wel aan particulieren bere kend kan worden, maar dat de zieken fondsen er niet aan willen. Het overleg erover duurt echter voort. De heer Vissers bepleitte de nood zaak van een tehuis voor chronisch zieke bejaarden en een voor geestelijk gestoorde bejaarden. Voor dit laatst zou men de Clarastichting in Zand- voort kunnen gebruiken, mits die wordt losgemaakt van het Grote Gasthuis. Als beheersvorm voor deze tehuizen stelde de heer Vissers voor de leiding op te dragen aan de GGD en het be stuur te laten vormen door een com missie van bUstand of door de raads commissie voor Volksgezondheid. De wethouder moest mevrouw Kerk hoff toegeven, dat de artsen van de schoolartsendienst meer dan zwaar be zet zijn. Een voorstel tot uitbreiding wordt binnenkort in de commissie Volksgezondheid aan de orde gesteld. Hij kon haar meedelen, dat op de kleuterscholen ook een volledig onder zoek plaats vindt en gaf toe dat de samenwerking tussen de schoolartsen- dienst en de afdeling Onderwijs der se cretarie ten aanzien van de scholen bouw wel eens te wensen overliet. De heer VOOGD (P.v.d.A.) merkte naar aanleidig van de reeds jaren lang toegezegde resultaten van een onderzoek bij het Jeugdpsychologisch bureau op „Ik hoor uw boodschap wel, maar mij ontbreekt het geloof/' Het rapport was nu door B. en W. namelijk op korte termijn toegezegd. De wet houder pareerde dit echter met de mededeling, dat de stukken gereed zijn om in de commissies besproken te worden. Teneinde de commissie en de raad de volle vrijheid te laten, had den B. en W. zo deelde de wethouder mee, wel een derde psycholoog bij het bureau aangesteld, maar nog niet be noemd. De heer Voogd vond dit maar vreemd, dat men blijkens de Me morie van Antwoord uitbreiding van de stad noodzakelijk acht, maar niet doorvoert. De wethouder kon hem ge rust stellen met de mededeling dat de psycholoog die men op het oog heeft, beschikbaar blijft. Advertentie Advertentie NHC GEBORENIL DoorenweerdAart- sen, z.; A. C. STegginkBoerrigter, z.; H. W. C. SchelffautMusch, z.; M. H. A. StoelingaLe Hane, z.; J. P. de Jong—Schouten, z.; J. Ottolini—Mulder, z.; A. C. M. NeevenHekker, z.; G. Weemering—Koppen, z.; J. P. Rezel Jousma, z.E. BrokmannEerligh, d.; E. JansenTeklenburg, d. ONDERTROUWD: A. Kooij en F. Oer- lemans. GETROUWD: R. Kreule en A. Huij- bens; E. Huizing en H. de Jong. OVERLEDEN: L. P. Dekker, 62 1., Nieuwe Landstraat; A. Rootlieb, 6 j„ Merwedestraat; A. Chr. Weber—Zwem mer, 70 j., Wijde Geldelozepad; J. Kra merOffereins, 76 j., Crayenesterlaan; A. B. M. van MeeuwenBrugman, 35 j., van Nesstr.; H. C. Vermeulen Sporre, 87 j., Kleverlaan: J. P. Ro- woldMirani, 76 j., Crayenesterlaan. keert de Onderlinge Levensverzekering - Mij. Advertentie HANDSCHOENEN en SJAALS Haarlem, Rijksstraatweg 127, Tel. 24642 De thans gepubliceerde begroting van Bloemendaal vertoont een tekort van 390.000, een bedrag van 290.000 meer dan verleden jaar. De grote stijging van de uitgaven wordt o.m. veroorzaakt door een belangrijk hogere bijdrage aan de gemeente Haarlem voor door Bloemen daalse leerlingen in Haarlem genoten middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs. Vermeld wordt nog dat vijftien klas- en vaklokalen zullen worden gebouwd voor bijzondere scholen en dat een nieuw gebouw zal worden opgetrokken voor de school voor individueel voortgezet onderwijs. Uit de Memorie van Toelich ting. die thans in één band met de ont werpbegroting is verschenen, blijkt voorts dat in 1957 een nieuwe politie post in Aerdenhout zal worden gebouwd en dat het theehuis bij het Duinmeer zal worden verbouwd, hetgeen openleg ging van het recreatiegebied kan bete kenen. De Zandvoortseweg zal worden verbreed en verbeterd en het plan kop Zeeweg zal in uitvoering worden geno men. Zondagavond om half negen begint de derde avond voor r.k. jongeren in de St.-Bavo-parochie in Heemstede. Dit in verband met het 40-uren-gebed. Het programma staat in het teken van de klassieke muziek die zal worden ver tolkt door het „Ester-trio". Zoals ge bruikelijk is er ook nog gelegenheid voor een dansje. 20 november vond het psychologisch onderzoek van de leerlingen van de vier de klas der openbare en bijzondere la gere scholen in de gemeente Zandvoort plaats. De inspecteur van het lager on derwijs te Haarlem woonde dit onder zoek gedeeltelijk bij. Thans is het groepsonderzoek op de scholen dit jaar wederom beëindigd, daar de leerlingen van de zesde klas reeds op 23 oktober werden getest. In het geheel werden pl.m. 440 kinderen psychologisch onderzocht, t.w. 265 leer lingen van de vierde klas en 175 van de zesde klas. Het eindresultaat van de leerlingen van de zesde klas, die ook reeds in de vierde klas werden getest, zal nu kunnen worden opgemaakt en zal voor de ouders ongetwijfeld een waardevol advies zijn bij de keuze van de verdere studierichting van hun kind na het verlaten van de lagere school. Bij het opmaken van het eindadvies wordt nagegaan of zich ook bepaalde ontwikkelingsverschillen bij het kind voordoen. Het is bijv. mogelijk, dat een kind zich niet voldoende kon ontplooien, toen het leerling was van de vierde klas, terwijl ditzelfde kind in de zesde klas blijkens de test tot zijn volle ca paciteiten blijkt gekomen te zijn. In verband hiermede moet de zoge naamde dubbele test zo belangrijk wor den geacht. De adviezen worden een dezer dagen door het psychologisch in stituut van de rijksuniversiteit te Lei den aan de hoofden der scholen toege zonden, waarna de ouders deze met hen kunnen bespreken. Dit wordt echter van gemeentewege nog schriftelijk aan de ouders mede gedeeld. Op donderdag 29 november staat voor de leden van de Zandvoortse sociëteit voor bejaarden weer een bijzondere middag op het programma. Ter ge legenheid van het a.s. St.-Nicolaasfeest wordt n.l. door de eigenaar van ,,Zo- merlust" waar de leden der Sociëteit drie middagen in de week een zo ge zellig „thuis" vinden in samenwer king met enkele andere ingezetenen een middag vol attracties aangeboden. In verband hiermede zal de sociëteit op vrijdag 30 november gesloten zijn. Onder auspiciën van de Stichting Cul turele kring 't Helm treedt donderdag 29 novembe.- in Theater Monopole te Zandvoort het Spaanse danspaar Susa- na en José op in een programma ge wijd aan Spaanse danskunst. Medewerkenden Pepe de la Matrona, flamenco-zanger; Paco Hernandez, gui taar en Ramon Castillo, j3iano. 18 december te 13 uur zal de nieuwe telefooncentrale Aalsmeer In dienst worden gesteld, waarvan de capaciteit 300 nummers groter is dan van de oude centrale. De telefoonnummers zullen als volgt worden gewijzigd: alle 3-cjjferige num mers worden 4-cijferig door het er vóór plaatsen van het cijfer 4 (bijv. 211 wordt 4211): bij de reeds bestaande 4 cijferige nummers wordt het eerste cijfer, n.l. het cijfer 1, vervangen door het cijfer 5 (bijv. 1811 wordt 5811). Het bewijs dat het planoconcert van Serge Rachmaninoff wat zijn merites betreft, toch niet zo versleten is als velen wel eens willen laten voorkomen, werd vrijdagavond weer eens geleverd op het concert van het Noordhollands Philharmonisch or kest, onder leiding van Marinus Adam. Als dit concert geen muzikale inhoud zou hebben, is het mij een volkomen raadsel dat vooraanstaande kunste naars het nog zo vaak spelen, en er vooral zulk een warm pleidooi voor kun nen houden. Mag dit overigens niet helemaal een graadmeter zijn, het valt bovendien niet te ontkennen, dat Rachmaninoff's con cert een echt brok muziek is, waarin misschien een iets teveel aan sentiment voorkomt, maar waarin tevens de me lodie een dusdanige meeslepende wer king heeft, dat uitvoerders en luisteraars toch iedere keer opnieuw worden ge grepen. Een tweede deel schenkt zelfs ontroering, en zo lang een kunst dit kan doen, blijft het één der belangrijk ste elementen bevatten van iedere ar tistieke schepping. De Engelse pianist Ronald Smith heeft het werk met gloedvolle overtuiging en vurig muzikaal temperament gespeeld. Soms wel eens iets te heftig, zodat Ma rinus Adam al zijn bekwame begelei dingstalenten aan moest wenden om het geheel kloppend te houden. Het succes was voor de solist terecht zeer groot, waarin hij dirigent en orkest rijkelijk liet delen. Het programma was geopend met drie fragmenten uit de quasi-ernstige opera „De Doge van Venetië" van Jo- han Wagenaar. Het is muziek zonder enig probleem, die men met een glim lach aanhoort. Ik kan me echter voor stellen dat de glimlach bij de orkest musici na enkele uitvoeringen veran dert in een zekere plichtmatige gezichts trek, die zijn invloed ook over het spel uitstrekt. Na de pauze heeft Marinus Adam met zijn orkest een zeer verzorgde uit voering gegeven van Beethovens vier de symphonie. Doelbewust heeft hij de structuur orkestraal opgebouwd, en menig fragment bezat het heilige vuur van gewetensvol musiceren. Bijzonder trof m(j dit keer het blazers-ensemble in het schone trio uit het menuet. Voor de gehele prestatie schonk het publiek gulle bijval. j. l. H. Bavo (Kathedraal): 6.03, 7.30, 9 'Hoogmis) 1] en 12 uur H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10. 11 en 12 uur H Jozef: 645 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur: 18 uur Avondmis O L Vr Rozenkrans 'Soanme): 6. 7.30 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H Joannes de Doner Amsterdamstraat): 6.30 7 30 8.30 9 30 'Hoogmis) 11 en 12 u H Hart (Kleverpark): 6 30 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H.H Elisabeth en Barbara 'Paul K.ru gerstraat): 6.30. 7.45, 9 (Hoogmis), en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30. 7.30, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. O L Vr van Zeven Smarten (Rijks straatweg): 6 30 7.30 8 45 'Hoogmis) 10.15 en 1130 uur 18 u Avondmis. H.H Petnis en Panlns (Tesselsehade- Straat)- 6 30 7 45 O 'Hoogmis) 10.45 en 12 uur Allerheiligste Drieëenheid; 7.30, 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Hulnkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O f. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11 30 uur H. Agatha. Zandvoort: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur H. Bavo (Heemstede) 6.30, 7.45, 9, 10.15 IHnr.»mi' pp 1? Imi O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede-: 7, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H Antonlns var- Padn-> Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H.S.G. 3H.W.P. Jorissenv. Emmerik 01 LeenheerHuyboom l0 Bottelierv. Rijnsoever 01 v. d. SteegHoogland 01 AndersonHoltkamp \2*'2 De VriesHopman 01 RiphagenReeuwijk O1 DuynPancras 01 VosBleekemolen 01 Wijdoogen—v. d. Velde 01 1V2 8V2 Voor de onderlinge competitie van de R.K. Schaakvereniging ,,Het Witte Paard" te Haarlem werden de navolgende partijen gespeeld: v. RijnsoeverPancras 01, Hop manHoltkamo V>V2, HuyboomHoogland afgebr., v. d. SpekReeuwijk 01, v. Rijns oeverBleekemolen V2v. d. Stoop Baas 10. Bankenv. Schie 10, Huneker —Rasing 0—1, Hoek—De Lange 1—0, v. d. Berg—Joosten 10. Onder auspiciën van de Bloemendaal se gemeenteraad zal burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller voor de bewo ners van Overveen spreken over het ontwerp streekplan Kennemerland-Zuid op donderdag 29 november om 8 uur 's avonds in gebouw Domi te Overveen. Vrijdag 30 november 's avonds om 8 uur spreekt de burgemeester voor de bewoners van Bloemendaal en Sant poort-Station in het jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal over het zelfde onderwerp. Naar het bekende boek van Her man Melville heeft John Huston de film Moby Dick gemaakt. Moby Dick is een witte walvis, die werkt als een obsessie op de kapitein van een walvisvaarder, Ahab. De kapi tein is namelijk in zijn strijd met deze reusachtige walvis een been kwijtge raakt en hij heeft het vervangen door een kunstbeen van een walviskaak. De kapitein rust niet voor hij met zijn schip de Pequod de befaamde en ge vreesde witte walvis heeft opgespoord. Dan volgt een adembenemende strijd, wgarbij kapitein Ahab verstrikt raakt in de touwen van de harpoens die het beest omvatten. Ahab vecht een strijd op leven en dood. Maar de walvis sleept hem de diepte in. Een spannende film, vol avontuur, die door Huston vaardig is verfilmd. De aanloop is heel traag, maar bij de Zoals te verwachten was, blijft de tante van Charlie nog een week in Cinema Palace. Vorige week hebben wij over die tante reeds een en ander meegedeeld. De lachers komen aan hun trekken. Volwassenen. In het biljarttoernooi om de Hou- welingsbeker, dat tot en met zondag in hotel ,,'t Hof van Holland" wordt gehouden, waren ook de prestaties van gisteren niet best. Men kon constateren, dat de spelers, die de derde klas kader 38/2 hebben bereikt, nog niet in staat zijn om een goede serie op de lijnen te maken. Maar zij bezitten wel zoveel biljartroutine en -gevoel om tot een gemiddelde te komen ,dat om de acht ligt. De zwakte van sommige spelers kwam gisteravond sterk tot uiting in de par tij van de Amsterdammer J .W. de Kruyff tegen zijn stadgenoot J. J. Hoog- lande. De Kruyff had donderdagavond moyennes genoteerd van 5.17 en 7.41, nu kwam hij tot 3.64 na 28 beurten. Men mag aannemen dat een speler niet in vorm is, maar een kadrist moet toch op de kleine tafel meer kunnen bereiken, dan zulke moyennes. Overi gens hebben de Haarlemmers in dit toernooi de ballen ook nog niet naar hun wil kunnen zetten. J. Willemse won in een zeer slechte, lange partij van C. Hellingman, maar even later wist Hellingman zich te herstellen. In een redelijk tempo liet hij zijn caram boles los wat in een alg. moyenne van 10. resulteerde. Nobels verloor zijn eer ste partij, en wel tegen Willemse, die, al is het gemiddelde aan de matige kant, altijd de winstpunten in het oog houdt. De uitslagen waren: J. Hooglande J. de Kruyff J. Willemse C. Hellingman J. Nobels J. Willemse C. Hellingman C. Philippo 250-102-28-14- 3.64-0 250-250-28-35- 8.92-2 250-250-39-34- 6.41-2 250-243-39-37- 6.23-0 250-177-27-31- 6.55-0 250-250-27-43- 9.25-2 250-250-25-42-10.00-2 250-218-25-46- 8.72-0 Advertentie /VMSTKHDAMSE VAART 20 TEL. 11053 De Nederlandse Organisten Vereni ging heeft zich in een adres gericht tot de leden van de Haarlemse gemeente raad. Daarin wordt de vrees uitgespro ken, dat aan een Deense firma de res tauratie van het kostbare Chrlstlaan Müllerorgel uit de Grote Sint Baaf zal worden opgedragen en op deskundige gronden wordt in twijfel getrokken of deze firma daarvoor het meest in aan merking komt. In het adres wordt voorts gewezen op enkele orgelrestau raties In ons land, die tot ieders te vredenheid door Nederlandse orgelbou wers zijn uitgevoerd. Het grootste deel der Neder landse organisten zou niet achter het advies staan, dat een door B. en W. van Haarlem ingestelde commissie van deskundigen heeft gegeven. Geruime tijd geleden hebben B. en W. van Haarlem aan vier deskundigen op dracht gegeven hun advies te verstrek ken inzake de restauratie van het or gel in de Grote Sint Baaf. Deze com missie bestaat uit dr. H. L. Oussoren, Adriaan Engelsz, W. Hulsmann en Geor ge Robert. Deze commissie heeft blij kens de Memorie van Antwoord op de vragen naar aanleiding van de tnt- werp-gemeentebegroting 1957 inmiddels advies uitgebracht, terwijl B. en W. ook nog andere deskundigen hebben ge raadpleegd. Afgaande op het adres van de Nederlandse Organisten Vereniging, moet men wel concluderen, dat gead viseerd is de restauratie van het Chris- tiaan Müllerorgel op te dragen aan een Deense firma. Wjj vernemen, dat het plan bestaat bjj B. en W. van Haar lem om in de raadsvergadering van 12 december voorstellen te doen met be trekking tot de omvang van de restau ratie en inzake de daarmee te belas ten orgelbouwer. Wij vernemen voorts, dat de Haar lemse stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee ook tegen restauratie door de De.nse firma zjjn. In organistenkrin- gr:i wordt vooral de naam genoemd van de Zaanse orgelbouwer de firma Flentrop, die reeds enkele soortgelijke restauraties op haar naam heeft staan en als de meest in aanmerking komen de bouwer wordt beschouwd. De Neder landse Orga listen Vereniging heeft af schriften van haar adres aan de Haar lemse raadsleden, verzonden aan de le den van provinciale staten van Noord- Holland en aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Kapitein Ahab vecht een strijd op le ven en dood. nadering van het grootse gevecht komt er aanzienlijk meer vaart in de film. Men kan haar zien in Lido. Veertien jaar. Dit keer eens een Italiaanse versie van de sprookjes van duizend eJl meer nachten, al speelt het on derhavige verhaal zich dan niet in Bag dad, maar in Venetië en Constantinope' af. De intrige van deze geschiedenis voor zover men dan van een intrige z0 kunnen spreken verschilt niet van a' die andere, ofschoon er minder mf* kleurrijke zoetigheden is gewerkt dan tfj soortgelijke produkten uit de studio van Hollywood. Maar overigens dus- oosterse romantiek, doorkruid met 0» spanning van spionages, ontvoering®" en gevechten. De film draait in Ro*y voor boven de 18. Vanaf maandag in dit theater ,,Ke®r terug". 18 jaar. Een geestelijk allesbehalve gezond individu is bijzonder gehecht aan geld. Om het slijk der aarde t® kunnen bemachtigen, gaat hij met vee' listen te werk en hij schrikt daarbij bo vendien niet terug voor een moord- Maar de kuil die hij voor een ander heeft gegraven, wordt hem uiteindeUl* zelf noodlottig. Erg overtuigend is de film niet, bijster interessant evenmin- maar toch wel acceptabel. „Vrouwen in de val" is in Luxor voor hen die ou der zijn dan achttien jaar. Advertentie Het kon niet uitblijven. De musical „Anna and the king of Siam" /an het duo Rodgers en Hammerstein had op Broadway zulk een succes dat een verfilming voor de hand lag. Deze ge schiedenis van de Engelsche onderwij zeres, die les komt geven aan het hof van de koning van Siam, en die de ti tel „The King and I" heeft gekregen is te zien in Rembrandt. Het is een niet erg geslaagd schouwspel, waar in men de nieuwe Don Juan van Holly wood, Yui Brynner, met een schedel zo glad als een biljartbal, kan aanschou wen. Hij is de koning, die de onderwij zeres Anna heeft ontboden en die met haar herhaaldelijk overhoop ligt. Hii kan met zijn Oosterse begrippen haar gedachtenwereld niet aanvoelen. Er ontstaan diverse conflicten, die opgelost worden als Anna ten overstaan van een aantal diplomaten zal bewijzen dat de koning de betiteling barbaar niet ver dient. Zij leert hem tafelmanieren, zij organiseert een ballet gebaseerd op het boek De negerhut van oom Tom, kort. om, doet alles opdat de koning op het hoge gezelschap een zo goed mogelijke indruk zal maken. Het resultaat is, dat er een gunstig rapport naar Engeland wordt uitgebracht en dat het plan om van Siam een protectoraat te maken geen doorgang vindt. De film is nogal simpel en kinder lijk, maar er komt een interessant bal let in voor. Het verhaal van de neger hut van oom Tom is naar Siamese op- Het is werkelijk allemaal rozengeur en maneschijn, dat men t/m zon dag in Minerva kan beleven. Drie Amerikaanse Jantjes stuiven als gla- mour-losbollen Parijs binnen en dansen en zingen zich in allerlei amoureuze avonturen. Ze eindigen er tenslotte als weldoeners van vijf weesjes. Het is een showfilm van het bekende Amerikaanse soort. Voor de liefhebbers boven de 14 jaar. Ma. en wo. avond om 8.15 draait de uitstekende film „Marty", een aan grijpend epos van doodgewone mensen met hun geluk en ongeluk. 14 jaar. In Studio kan men de film „Botsende jeugd'' of wel „Rebel without a cause" zien. Men zou ook kunnen zeggen de Blackboard jungle van de hogeschool. Het gaat in deze film om losgeslagen jeugd in Amerika, waarvan een zekere Jim (de door zijn dood beroemd geworden James Dean) sterk lijdt onder een ge voel van minderwaardigheid. Dean doet anders dan anders en dat Is in een film over een dergelijk thema al iets bijzonders. De film heeft In april van dit jaar al in Lido gedraaid. 18 jaar. Een garagehouder in een Frans stadje wordt gekweld door wroe ging omdat hij vergeten heeft in een door hem gerepareerde auto het moertje van de stuurstang vast te draaien. Deze vergissing kan voor de bestuurder van deze auto fataal zijn. Wanneer de garagehouder de politie van zijn vergissing in kennis stelt kan dit evenwel voor zijn reputatie ais vak man fataal zijn. Wanneer de man ten slotte toch alle moderne communicatie middelen in beweging zet om te trach ten de inzittenden van de auto niet op andere wijze oereikbaar van de vergissing op de hoogte te stellen, be gint een reeks van spannende verwik kelingen, waarbij natuurlijk het toeval een grote rol speelt. In de auto bevindt zich een brooddronken stel snelheids maniakken, dat 1 ijvoorbeeld niet naar de voor hen bestemde waarschu wing via de radio wil luisteren, maar liever muziek hoort. Tenslotte loopt al les nog goed af, ook voor de garage- huider. Een onmerkelijke film. waarin de verhoudingen in een klein provincie stadje aardig getekend zijn Er is goed spel te genieten, al doen de situaties soms wat melodramatisch aan. Veer tien jaar. vatting bewerkt en het wordt op ori ginele wijze uitgevoerd. Een van slavinnen van de koning vertelt het ver haal en op het toneel ziet men de dra matische geschiedenis voor zich afspe len. Men houdt van de film echter een flauw smaakje in de mond over. We zullen maar zeggen, dat zij bedoeld i* voor grote kinderen. FILMS CINEMA PALACE: Charlie's tante, vólV<# 2. 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Elke minuut telt, a 1 2-31' 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Ma. tot en met do.: 2.30 en 8 uur. LIDO. Moby Dick, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.1'' LUXOR: Vrouwen in de val, 18 jaar, J' 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA, t/m zo.: Drie matrozen 1*® Parijs, a. 1. Za. 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma. en wo. 8.15: Marty. 14 j. REMBRANDT: The King and I, a. 1.. 2' 4.15, 7 en 9.15. ROXYt/m zo.: De vrouw van de sultan' 14 jaar. Ma. t/m do.; Keer terug, 18 jaar. 2.3®1 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Botsende jeugd, 18 Jaar, 2.15, en D.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 24 november Schouwburg: Het Rotterdams Toheel m'1 „De wilde eend" 8 uur. Zondag 25 november Schouwburg: Het Rotterdams Toneel m®' „De wilde eend", 8 uur. Maandag 26 november Grote Kerk: Beiaardbespeling Arie P® ters, van 15.30—16.30 uur. Schouwburg: Het Nieuw Ned. Toneelg®' zeischap met „Detective story", 8 uur. Gebouw St. Bavo: R.K, Commissie Vrije Tijd" 10 jaar. De r.k. toneelvereiü ging ,,'t Voetlicht" uit Zandvoort Pj® senteert cabaret-revue „Lachen is vlta mine", 8 uur. Haarlem De diensten voor apotheken worden waSr' genomen door de firma C. G. Loomeyer e' Zn., Barteljorisstraat 11, telefoon 10175: Pa1",, apotheek. Kleverparkweg 13, telefoon 117®2' Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 'J teief. 12038 en apotheek J. Krijnen, Ekste* straat 100, telefoon 25860. Voor de doktersdiensten in Harlem b®' men nummer 11990. ZIEKENVERVOER „1 G.G.D., Teief. 14141: Margriet, Turfmar" 10 r., tel. 21400. Overveen Doktersdienst: dokter Post, Rollandsla31® 35, tel. 10367, b. g. g. 11990. Bloemendaal Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Z. sti' tionsweg 12, tel. 22261. Apotheken: Bloemendaalse Apoth®® 0 BJoemendaalseweg 85, Bloemendaal, te'K, foon 22181 en Apotheek De Wilde, Broe bergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560,„g' Wijkverpleging: zuster J. van Dijk, ei» mendaalseweg 307, Overveen. tel. 12689 H J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, A denhout, tel. 26876. Aerdenhoul Apotheken: Aerdenhoutse Apotheek. Za"<' voortselaan 164, tel. 26772. -.-jj. Doktersdienst: C. Kroon, Burg- den laan 12, Aerdenhout, tel. 26073. Heemstede Apotheken: Fa. Schotsman, Binnenweg 20 telefoon 38320. v3ft Doktersdienst: J. L. Tombrock. Burg- ut, Lennepweg 1, tel. 38032 en G. S. 01 Camplaan 20, tel. 38763. Santpoort ZONDAGSDIENST - Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat Santpoort, tel. K 2560—8510. „nee" Apotheken (ook nachtdienst) De Wilde, Broekbergenlaan 42, San p4po- tel. K 2560—8284, en Bloemendaalse d3al. theek, Bloemendaalseweg 85, Bloem tel. K 2500-22181. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Teief10"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2