Gunstiger regeling voor weduwen en wezen lm België behoudt zich nog zijn rechten voor moet overwerken m Warm hart voor de vrouw Cumulatie zonder korting tot f14,000 mogelijk gemaakt WEM ,U VOOR i EEN. Lutine-expeditie al aan de grond Nederlandse piloot nu Captain in Canada SWEEr VVM- Open brief over lerarensalarissen Soekarno wenst Chinees voorbeeld te volg en Toch Sinterklaas dr. Anna de Waal Opvallend! RIJEN, O A&£NTJ£ ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956' PAGINA 5 OVERHEIDSPENSIOENEN JZ1JEN, Vi INSPECTIE RIJ-VERGUNNlUGrB Commissarissen trekken zich terug Weinig concreets over steun IJsselmeervissers ^ORAt Nederland Minister bij gevangenen in Breda In West-Duitsland gaat de benzine nog niet op de bon Prinses Irene in Leerdam DELTAPLAN-MOERDIJKKANAAL Minister Algera Ontwikkeling van westelijk Noord-Brabant vraagt om spoedige voor zieningen mammm êÊÊÈrn^mmê N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN IV.V.M.) x - Rectoren en directeuren schrijven de regering Woonarkbewoner over vallen en gewond Complementaire sociale voorzieningen Verhogingen per 27 augustus Staatssecretaris voor minister Algera Dode en gewonde bij ongeluk met tractor 46. 10 (Van onze parlementaire redactie) .De regering heeft blijkens de Memo- rie van Antwoord op de aanpassing en Wijziging van de overheidspensioenen *?'ge concessies gedaan aan de Tweede Kamer in de geest van wat de organi saties van ambtenaren in het Georgani seerd Overleg naar voren hebben ge bracht. Onder meer zullen weduwen- (Nadruk verboden pensioenen, wanneer de pensioengrond slag niet hoger is dan vijfduizend gul den, voortaan worden berekend tegen 5/7 in plaats van 5/8 van het „eigen pensioen". Bepalingen ter verfijning zijn daaraan toegevoegd, om te voorkomen dat de regeling toch nog voor iemand nadeel zou kunnen opleveren. De regering is voorts de Kamer tege moetgekomen in het bezwaar dat pen sioenen van onderwijzers, toegekend volgens art. 173 der Pensioenwet, lager zouden zijn dan wanneer zij berekend worden volgens de artikelen 54 en 55 van de Pensioenwet 1922, een kwestie die de onderwijzers ernstig bezighoudt. Een andere verbetering betreft de cu mulatiebeperking bij het gelijktijdig ge nieten van meer dan één pensioen. De grens is van 4300 gulden tot 14.000 gul den verhoogd. Eerst daarboven worden pensioenen evenredig gekort. De cumu- latiegrens wordt voor weduwenpensioe- nen 8750 gulden en voor gezinspen sioenen 14.000 gulden. Dat er sprake zou zijn van „aantas ting van verkregen rechten", wanneer men bij het samenvallen van ouder domspensioen en overheidspensioen een zekere grens aanhoudt waarboven gekort gaat worden, kan de regering niet inzien. Het is volgens haar de wetgever niet verboden rechten aan te tasten wanneer het algemeen be lang dit vordert. Bovendien zal van toekomstige ambtenaren in ieder ge val gekort moeten worden. Wanneer de nu reeds in dienst zijnde over heidsdienaren zouden worden ontzien, zou juist van ongelijke behandeling sprake zijn. De aftrek van het ambtelijke pensioen zal bij aanpassing aan het bodempen sioen dat op 1 januari ingaat, worden berekend tegen twee procent van het ouderdomspensioen per dienstjaar. De Kamer had 1% a 1% procent gevraagd. Dit zou echter, naar de regering mede deelt, tot gevolg hebben gehad dat het totale pensioen tot boven zeventig pro cent van het laatst genoten inkomen zou kunnen uitlopen. Dit was een grens die zowel de Kamer als de Stichting van den Arbeid reeds bij de ouderdomsvoorzie ning als maximum hadden gesteld. De pensioenen uit nevenbetrekkingen en de kleine pensioenen zullen slechts zoveel gekort worden dat in ieder geval 1/5 van het ouderdomspensioen onaan getast blijft. De regering wijst voorts „automatische aanpassing" van de overheidspensioenen bij iedere salariswijziging van de hand. De regeling daartoe zou niet passen in de wetsontwerpen die thans in behan deling zijn. Wonderlijk klinkt een passage in de Memorie van Antwoord dat „zuiver fi nancieel beschouwd het voor de schat kist de voorkeur zou hebben verdiénd deze nieuwe wetten geheel achterwege te laten." Hieruit blijkt dat het systeem van het steeds bijschaven van de pen sioenwetten zich zodanig gaat wreken dat zelfs de ambtenaren het financiële nadeel daarvan in de stukken duidelijk naar voren brengen Donderdag zal minister Struycken met dit nieuwe complex van wetten in de Tweede Kamer als minister van Binnen landse Zaken zijn debuut maken. De minister zal zich ook al vanwege de ingewikkelde materie daarbij aan de regeringstafel laten bijstaan door een van zijn hoofdambtenaren. (Van een verslaggever) Nog voordat er een cent kapitaal is bijeengebracht is de expeditie van ing. van Wienen naar de schat van de „Lu- tine" al in verkeerd vaarwater geko men. De moeilijkheden zijn nu al zo groot, dat het een vraag is of er de komende zomer nog wel een expeditie zee zal kiezen. Een rapport over de fi nanciële achtergronden van de affaire was voor het Amsterdamse publiciteits bureau, dat de voorlichting en het con tact met de pers behartigt, zo open barend, dat het contact met de heer van Wienen werd verbroken. Als re den werd opgegeven dat de heer van Wienen zich voor de financiële leiding van de zaak verzekerd had van een zekere v. d. B„ een goede bekende van de politie, die reeds vele veroordelin gen wegens geldzaken achter de rug heeft. Ook de drie commissarissen van de N.V. Ned. Duik- en Bergingsmaatschap pij te Bussum, waarvan de heer van Wienen de oprichter en directeur is, is de schrik om het hart geslagen. „Het Parool" meldt dat zij zich hebben teruggetrokken bij het vernemen van het nieuws, dat de financiering door de N.V. zal geschieden. Zoals bekend zou het benodigde bedrag van een drie kwart miljoen gulden worden verkre gen door uitgifte van 16.000 bewijzen van deelgerechtigdheid van elk 112,50. De bewijzen zouden door de N.V., die momenteel van zeer bescheiden omvang is, worden uitgegeven. De heer van Wienen, die om onverklaarbare redenen steeds heeft voorgegeven 62 jaar te zijn te-wijl hij in werkelijkheid reeds de 70 is gepasseerd, heeft nog geen nieu we commissarissen kunnen aantrekkén. (Van onze Haagse redactie) Veel concreets heeft minister Algera over de verbetering van de financiële steun aan IJsselmeervissers niet kun- ner zeggen. In de Tweede Kamer, waar de begroting van het Zuiderzeefonds werd behandeld, zei de bewindsman, naar anleiding van vele klachten uit de Kamer, dat de hele steunkwestie nog op interdepartementaal niveau wordt onderzocht.. Ook de komende af vloeiingsregeling en de mogelijkheden voor steun aan gedupeerde nevenbedrjj- ven zijn daar in behandeling. Niet alleen het ministerie van water staat is bjj deze kwestie betrokken, al dus mr. Algera, maar ik kan wel toe zeggen dat van de kant van mijn de partement op de grootst mogelijke spoed wordt aangedrongen. De begroting van het Zuiderzeefonds werd daarop, evenals die van het vis sershavenbedrijf IJmuiden en van het scheepvaart fonds, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Advertentie Bijna 20 jaar is Capt. van Rees uit Aerdenhout bij Haarlem piloot bij de K.L.M. Thans loodst hij zijn DC-6B met 58 passagiers van Montreal naar Mexico en Curasao. Voordat hij zich in 1952 voorgoed in St. Adele, Quebec vestigde, vlo jg Capt. van Rees reeds 3 jaar de transatlantische route naar Canada. „Jaren geleden," zegt Capt. van Rees, „rookte ik mijn eerste Sweet Caporal, sindsdien heb ik ze altijd ge rookt. Ik hoop, dat jullie in Nederland ze even lekker vinden als ik". Originele verklaring ligt ter inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada, Canada schenkt het beste aan Nederland: CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent Dezer dagen neeft de minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, in ge zelschap van de secretaris-generaal, mr. J. C. Tenkink, en de directeur van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, een werkbezoek gebracht aan de gevan genis te Breda, waar hij zich uitvoerig heeft doen voorlichten omtrent de hui dige situatie der aldaar verblijvende po litieke delinquenten en Duitse oorlogs misdadigers. Dit zijn voor het meren deel levenslang gestraften. De minister heeft persoonlijk de gang van zaken in ogenschouw genomen. De Westduitse oliemaatschappijen heb ben vrijdag verklaard, dat de Westduitse voorraden aan vloeibare brandstoffen voorlopig tegen de schaarste-situatie zijn opgewassen. De maatschappijen blijven daarom een benzinerantsoenering afra den. Een gunstige factor voor West-Duits- land vormt de binnenlandse produktie van ruwe olie, welke in ongeveer 1/3 van de behoeften kan voorzien. De Westduitse raffinaderijen hebben tot dusverre haar produktie slechts met 20 procent verminderd. Prinses Irene heeft vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de n.v. Kon. Ned. Glasfabriek Leerdam. Zij werd daarbij vergezeld door zeven leerlingen van de vijfde klas van het Baarns ly ceum. Na de glasfabriek bezichtigd te hebben bracht het gezelschap een be zoek aan het glasmuseum in Leerdam. Bij het vertrek ontvingen de gasten een souvenir. (Van onze Haagse redactie) ,,De Belgische regering heeft vol ledig begrip voor het Nederlandse streven naar beveiliging tegen het zeewater, doch is ook bezorgd over de mogelijke gevolgen van het delta-' plan voor de bevaarbaarheid van de Westerschelde. Zij heeft om deze re den gemeend een algemeen voorbe houdt te moeten maken t.a.v. de Bel gische verdragsrechten in de ge noemde wateren. België is evenwel bereid eventuele opkomende vraag stukken op te lossen is de geest die tussen partnerlanden in de Benelux betaamt". Dit is in grote trekken het antwoord, dat de Belgische regering aan de Ne derlandse regering heeft gezonden als reactie op de Nederlandse deltaplannen. Het antwoord wordt vermeld in de memorie van antwoord van minis- Intussen heeft de Belgische regering zich nog niet uitgesproken over de voor stellen inzake het Moerdijkkanaal. Hoe wel de Nederlandse regering er bij her haling op heeft gewezen, dat de ont wikkeling van westelijk Noord-Brabant Advertentie smm —aan premie voor MALIEBAAN 50 UTRECHT MP l In lange rijen wachten de Franse automobilisten bij de tankstations om een paar liter benzine te krijgen. De benzinepositie in Frankrijk is dermate pre cair, dat de premier zich reeds via radio en televisie tot de automobilisten heeft gewend met het verzoek de uiterste beheersing met rijden te betrach ten zonder veel resultaat evenwel.... Vele stations staan dan ook al „droog". „Ik heb nooit geweten, dat er 's zondags in Nederland zóveel men sen werken", verklaarde ons een amb tenaar van de Rijksverkeersinspectie te Utrecht. Wij troffen hem vrijdag middag op een rustig ogenblikje, even voor de stroom weer kwam opzetten. „Wij schijnen wel een zeer nijver volk je te zijn," vervolgde hij. „Zelfs op zondag komen wij blijkbaar niet tot rust. Dat moet ik nu althans wel ge loven. Wist u, dat verzekeringsinspec teurs zelfs op zondag werken; na tuurlijk niet thuis, maar uitgerekend ergens ver weg, bij voorkeur in de on mogelijkste dorpjes, die zij helaas uitsluitend per auto kunnen berei ken. Wist u, dat vertegenwoordigers beslist op zondag de boeren moeten af reizen? Ik heb tot mijn stomme ver bazing ontdekt, dat commissarissen van grote bedrijven persé op zon dag moeten vergaderen." Ja, wij zijn een nijver volkje. Bo vendien een zeer kerks volk. Het me rendeel van de aanvragen tot onthef fing van het rijverbod op zondag komt van de kerkbezoekers, een van de ca tegorieën, waarvoor de minister toe stemming tot ontheffing heeft ver leend. Merkwaardig is voorts, dat tal rijke autobezitters gewend zijn buiten hun woonplaats te kerken. De ene kerk is tenslotte de ander niet en men wil toch graag zijn favoriete predi kant oeluisteren of uitgerekend onder het gehoor van een bepaalde pastoor verkeren. „Ik ga altijd naar de pa terskerk in X", verklaarde ons een- wachtende in de rij. „Als ik daar niet naar de kerk geweest ben, heb ik het gevoel, dat ik helemaal niet geweest ben." Daarom stond de man vrijdagmiddag met ons voor de zwoe gende ambtenaren in Utrecht. Zij kennen inmiddels het klappen van de zweep en menige automobilist kijkt beteuterd, wanneer zijn vergunning uitsluitend voor een bepaald traject naar de kerk geldt. Het aantal aan vragen in Utrecht loopt in de duizen den, maar het merendeel wordt af gewezen. Wanneer 's middags het kan toor van de inspectie open gaat, ont staat op de Maliebaan een complete verkeerschaos. Tien mensen worden tegelijk geholpen, maar desondanks vormt zich een queue wachtenden. De outillage van de Rijksverkeersinspec tie is uiteraard niet berekend op zo'n toeloop en het gevolg is, dat de amb tenaren 's avonds tot tien of elf uur moeten overwerken, omdat alle ver gunningen nog dezelfde avond de deur uitgaan. Het ziet er niet naar uit, dat de stroom de eerstkomende dagen zal afnemen. De minister heeft reeds gewaar schuwd, dat er streng gecontroleerd zal worden. Gelukkig. Zoals ons in Utrecht bleek en het zal in de an dere plaatsen niet veel anders zijn proberen velen hun snoepreisjes tot even belangrijke als noodzakelijke za kenreizen op te blazen. Dat dit a- sociaal is, dringt blijkbaar niet tot deze mensen door. Evenmin, dat hun argument „wat maken nu die paar litertjes van mij uit" vertiendui- zendvoudigd het verbod tot een farce kan maken, met ernstiger maatrege len als gevolg. op korte termijn voorzieningen vraagt. Indien België, zo zegt minister Alge ra thans, zich voor het ogenblik niet over de plannen wil uitspreken, dart zou het later bezwaarlijk zijn, dat op deze voorstellen een beroep wordt gedaan. De feitelijke situatie in Noord-Brabant kan immers tegen die tijd zo gewijzigd zijn, dat de grondslag van de voorstellen zou zijn verdwenen. In verband hiermee vertrouwt de mi nister, dat binnen niet al te lange tijd verantwoorde beslissingen, over wat in Brabant moet gebeuren, kunnen worden genomen. De samenwerkende verenigingen van rectoren en directeuren der scholen voor VHMO hebben in een open brief aan de regering een protest doen horen te gen de achterstelling der leraren bij de jongste salarismaatregelen: „De salarissen der hogere rijksambte naren zullen worden verhoogd. De leraren'bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zullen daarvan zijn uitgesloten en zullen dus volgens een aanzienlijk lagere schaal worden bezoldigd dan die, welke voor de weten schappelijk hoofdambtenaar van kracht zal zijn, alhoewel de leraren toch zonder twijfel krachtens hun wetenschappelijke ontwikkeling en krachtens het beroep dat zij uitoefenen met een wetenschap pelijk hoofdambtenaar gelijk gesteld dienen te worden." De samenwerkende verenigingen vrezen, dat bij de keuze van hun be roep velen, die er wel geschikt voor zijn, zich van het leraarschap zullen afkeren om in een andere sector van het maatschappelijk leven hun werk kring te gaan zoeken, zodat tenslotte geen andere mogelijkheid meer over blijft, dan voor het middelbaar onder wijs „in grote aantallen onbevoegden aan te trekken." „Niemand beter dan de rectoren en directeuren van die scholen zijn in staat de noodlottige gevolgen daarvan te overzien," aldus wordt de open brief besloten. „De verantwoordelijkheid voor de taak, die zij als leiders der scholen voor VHMO te vervullen hebben, nu bij de voorziening in vacatures reeds niet voldoende kan worden gelet op kwali teit van het te geven onderwijs, dwingt hen er toe openlijk te spreken en de regering dringend te verzoeken, alle consequenties ten spijt, het besluit de leraren van de verhoging uit te sluiten niet ten uitvoer te brengen." President Soekarno van Indonesië heeft vandaag te Djakarta in een toe spraak tot officieren en manschappen van het achtste infanterie-regiment te Bomor gezegd dat Indonesië voor de ontwikkeling van het land het voor beeld van communistisch China zou moeten volgen. De president zei onder meer dat hü in de Sovjet-Unie en China goede voorbeelden had gezien van methoden tot ontwikkeling van de natie. „Voor Indonesië is het beter, de ont wikkeling van China te volgen, die dank zij de Chinese eenheid kon wor den bereikt", aldus Soekarno, die hier mee vermoedelijk wilde zeggen, een ontwikkeling naar Chinees voorbeeld te verkiezen boven een volgens het Rus sische systeem. (U.P.) Donderdagavond trof de 34-jarige J. L. A. O., bewoner van een in de Oude Rijn aan de Kanaalweg te Utrecht liggende woonark, bij zijn thuiskomst twee jonge mannen op het achterdek aan. Zij gooiden naar hem met een steen, die een ruit vernielde, en namen daarop de vlucht in het nabijgelegen park Oog en Al. De bewoner zette per fiets de achtervolging in. Middenin het park sprongen de twee knapen uit het struik gewas en trokken hem van de fiets. Zij gaven hem een klap op het hoofd. Ter wijl de overvallene messteken in linker arm en been kreeg, werd hem bijtend vocht in het gezicht gegooid. De inmid dels door een omwonende gewaarschuw de politie was snel met de radiowagen ter plaatste, maar trof enkel nog het slachtoffer aan, die vrijwel niets kon zien, de daders waren gevlucht. Het onderzoek wordt met hulp van een politiehond voortgezet. Het slachtoffer is in het ziekenhuis verbonden en ook in het ooglijdersgasthuis behandeld. Zijn toestand is vrij redelijk. Hij heeft vorige week een dreigbrief ontvangen, die hij heeft genegeerd. Zoals de minister van sociale zaken en volksgezondheid in de dezer dagen verschenen memorie van antwoord be horende bij zijn begroting heeft mede gedeeld, worden de complementaire sociale voorzieningen met 6 pet. ver hoogd. Bij beschikking van de staats secretaris van sociale zaken is bepaald, dat deze verhogingen in werking treden met ingang van 27 auguatus jl. Het betreft hier vooreerst de uitke ringsnormen van de sociale voorzienin gen, de zelfstandigenregeling, de voor ziening voor blinden, de regeling soci ale opdrachten beeldende kunstenaars en de hulpverlening aan ex-militairen. De kinder- en gezinsledenbijslagen blij ven, in afwachting van een wijziging van de kinderbijslagwet, vooralsnog onge wijzigd. Eveneens zijn de sociale werkvoor zieningsregelingen voor hoofd- en hand arbeiders verbeterd. De lonen worden met 6 pet. verhoogd en de vakantie toeslag van 2 tot 4 pet. De vakantie wordt gebracht van 12 op 15 dagen per jaar. Zoals bekend is genieten geplaats ten in de hoofd- en handarbeidersrege lingen kinderbijslag ingevolge de kin derbijslagwet. De in het voornemen lig gende verhoging van de wettelijke kin derbijslag zal deze categorieën ten goe de komen. Als u het mij vraagt is het St. Nicolaasfeest alleen uit te houden voor hen, dia geloven in de Goedheilig Man. Doet men dat niet meer, dan is, dunkt mij, de aardigheid er af. Ik gun iedereen dat hij blijft ge loven tot zijn laatste snik, maar ik moet eerlijk zeg gen dat het mij reeds sinds lang de keel uithangt, de met sinistere regel maat terugkerende folklore van de speculaasjes mét amandeltjes en de suikeren beesten. En nog meer de dwa ze, giechelachtige fop-mentaliteit, die zich telkenjare tegen 5 december van ons goede volk meester maakt. Het aap-wat-ben-je-een - mooie - jongen -spe len tegenover de ellendeling, die je uit naam van een niet-bestaande scherts figuur verrast met een marsepeinen neus of een onbruikbaar vulpotlood staat mij tegen. En ik begrijp ook niet goed waarom ik elk jaar weeraan op een bepaalde tijd moet ondergaan in een damp van warme melk-chocolade. Enfin, ik héb iets tegen de Sinterklaas voor-volwassenen. In dit verband kan ik mij nog goed die 5 december van enige jaren ge leden herinneren. Ik was tot een daad werkelijk verzet tegen het mooie ge bruik gekomen en ik had besloten, de avond nu eens door te brengen alsof er niets aan de hand was. Dus begaf ik mij tegen de avond gewoon op straat, liep doelloos wat rond en hoorde over al uit de huizen nerveuze kinderstem metjes het aloude „Zie de maan schijnt" zingen. Dat maakte mij een beetje week, want in kindervreugde geloofde (en geloof) ik wél. Maar ik zette door, liep een kleurloos buurtcafeetje bin nen, bestelde een biertje en begon in het boek, dat ik had meegenomen, te lezen. Na een poosje voelde ik mij wer kelijk bevrijd. Voor mij géén banket letter en geen krampachtig schater- werk en géén „dank u wel Sinter- klaasje"-roepen tegen de schoorsteen. Ik zat volop van mijn overwinning te genieten toen uit de duistere achter grond de waard op mij toetrad. Hij be zag mij met innig medelijden en vroeg: „Mijnheer heeft zeker geen familie in de stad". „Och jawel", antwoordde ik aarze lend. Maar hij lette er niet op en zei met een brok in zijn keel van mijn ver meende eenzaamheid: „Ja ja, er kan wat in een mens om gaan". Toen haalde hij het pakje te voor schijn, dat hij op de rug had gehouden, legde het op mijn tafeltje en zei, opge vreten door zijn eigen medeleven: „Als xk mijnheer een pleziertje mag doen. 't Is maar een kleinigheidje". Het was een letter. Op weg naar huis heb ik luidkeels lopen zingen van: „O, kom ereis kijkèèèèèn." Sinds enkele weken hebben we een vrouwelijke minister, maar de eerste vrouwelijke ex cellentie was dr. Anna de Waal, nu bijna vier jaar staatssecre taris O., K. en W. Over enige maanden treedt zij terug uit deze functie, omdat het onder wijsbeleid geheel in één hand, die van de minister moet ko men. Zij wil zich dan weer gaan oriënteren in haar eigen vak: geografie annex sociologie, en de duik in deze sociale we tenschappen dienstbaar maken aan het zoeken naar richtlij nen, waarlangs de vrouwenbe weging moet evolueren. De emancipatie is er (anders had den we geen vrouwelijke staats secretaris gehad), de vrouw heeft de medeverantwoordelijk heid geaccepteerd. Maar hoe gaat ieder die in de eigen omstandigheden nu daadwerke lijk realiseren? Bijvoorbeeld moet eens goed en gefundeerd een en ander worden gesteld, zegt mej. De Waal over de „part time"-arbeid, de deelarbeid van de getrouwde vrouw, die zich onherroepelijk gaat inburgeren gezien het toenemend vrouwen tekort. Dr. Anna de Waal, die zon dag 25 november vijftig jaar wordt, is gewend leiding te geven. Aanvankelijk als lerares, eerst in Indo nesië, later in Nijmegen, toen als wetenschappelijk docente te Utrecht aan het geografisch instituut. Als gemeenteraadslid, ook te Utrecht en tenslotte als staatssecretaris voor onderwijszaken. En tegelijk met dit alles als actief bestuurslid, jarenlang als presidente van het Katholiek Vrouwen dispuut, dat deze maand zijn tienjarig bestaan heeft gevierd. Zij was in het eerste jaar na de bevrijd ing aanstekelijk enthousiast deelneemster, toen een groepje vooruitstrevende katholieke vrouwen, in het openbare leven werkzaam, elkaar in dat nieuw gestichte ontmoetingspunt vonden en hun energiek idealisme op voortvarende wijze bundelden. Zij heeft aan de betekenis van het dispuut een constructief aandeel gehad, onder meer wat betreft het verhelderen van vaag levende progressieve begrippen, met name omtrent de arbeid van de gehuwde vrouw. En persoonlijk heeft zij een andere doelstelling van het dispuut verwezenlijkt, namelijk door het als vrouw aanvaarden van een hoge post in het openbaar bestuurs apparaat. Naast zich heeft zij in de tien vruchtbare jaren, dat het dispuut bestaat, andere katholieke vrouwen uit die groep, met wie ze verbonden is door steunende vriendschapsband, hoge posten zien bereiken. Dr. Marga Klompé, de eerste vrouwelijke minister, mej. Wil Hillen, de eerste vrou welijke raadsadviseur, mevr. Ko Luyckx-Sleijfer, het eerste katholieke vrouwelijke senaatslid, mej. Mia Berden, thans presidente van het dis puut, onlangs als eerste vrouw benoemd tot hoofdinspecteur van de arbeid. Tot de kring van het Vrouwendispuut behoren mej. Agnes Nolte en dr. Nettie de Vink, leden van de Tweede Kamer. En ook de vrouwelijke wethouder van Bloemendaal, mej. dr. Mies Nolte. En haar medebewoon ster, mej. mr. Wally van Lanschot, is thans in Utrecht chef van het door haar gecreëerde bureau voor studentenbelangen. „Wat mij, bij de viering van het tienjarig bestaan van het Dispuut verheugd heeft", zegt mej. De Waal, „is, dat de jongeren, onder anderen vele meisjes-studenten, die we kortgeleden voor een oriënterend weekend hebben uitgenodigd en die er aanvankelijk nogal stroef tegenover stonden, met wijdopen begrip voor de zaken, waar het om gaat, naar huis zijn gegaan". t Inderdaad, de steen moet verder rollen. Maar het doel dient daarbij scherp gesteld. En daarvoor is inzicht nodig in de ingrijpende verande ringen, die zich aan het voltrekken zijn en die de vrouw meenemen of ze wil of niet. Anna de Waal met haar scherp verstand en haar weten schappelijke gerichtheid, die samengaat met een warm aanvoelen van de levensrealiteit, heeft door haar weloverwogen en gefundeerd oordeel reeds veel bijgedragen tot een juiste meningsvorming waar het gaat om de positie of om de toekomstige posite van de vrouw. De opvoeding van het meisje, de vrouw van, de volgende generatie, heeft de laatste jaren bij haar werk als staatssecretaris O., K. en W. haar volle aandacht gehad. In de nabije toekomst gaat zij zich richten op het vervolg op die taak. Het zoeken van een oplossing voor de problemen, die samenhangen met de situatie, zoals die nu voor de vrouw geschapen is. Degenen, die haar kennen, weten, dat het haar is toevertrouwd, om de vrouwen te helpen hun tijd beter te begrijpen. (Van onze Haagse redactie) De minister van verkeer en water staat, mr. Algera, zal binnenkort een staatssecretaris krijgen. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zegt de minister, dat hij, gezien de om vang van zijn departement, het nodig acht zich de hulp van een staatssecre taris te verschaffen. De bewindsman kan echter nog niet mededelen welk gebied van het uitge breide werkterrein van verkeer en wa terstaat aan de nieuwe functionaris zal worden toevertrouwd. Forrrtosa heeft blijkens de voorlopige resultaten van een volkstelling een be volking van meer dan tien miljoen zie len. In dit aantal zijn niet begrepen de gewapende strijdkrachten op het eiland. Advertentie Het valt steeds weer op, dat de voor de Televisie sprekende meisjes zulke mooie witte IVOROL-tanden hebben. Het 6-jarig jongetje Panltje Kusters uit Slenaken en zijn oom E. Lensen uit Heijen- rath zijn vrijdagmiddag tegen vijf uur in het veld van een tractor gevallen, waardoor het jongetje werd gedood en de bestuurder ernstig gewond. De heer L. reed over een stoppelveld met een wagen hout. Waar schijnlijk door de gladheid van het terrein is de wagen geslipt. De tractor werd toen meegesleurd. Het jongetje werd dodelijk ge troffen door het stuur van de tractor. U moest onder de tractor worden uitgehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5