Het alziend oog van walradar leidt scheepvaartverkeer op Waterweg ÉllÈlÉlli WAT GEBEURT ER BIJ EEN SHOCK? Vraai Antwoord Zevert radarposten van De Hoek tot Rotterdam Veiligheid van de navigatie aanzienlijk verhoogd f Sun balm H met melk meer mans V erkeer sonder wij s op de lagere school Mr. Luns hoopt op Amerikaanse hulp en S|p ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 PAGINA 9 In één nacht Uw handen 9aaf en zacht „St.-Jan" gesplitst Uitgevers en boekhandelaren in eigen organisaties Het Ftrecht. sanien stbur van de N.K.B.U. is aldus ter; j gesteld: F. J. M. Verbiest, voorzit- P. Gertu Gianotten, ondervoorzitter; Gent w.nd. secretaris; H. J. M. van tendril nninSmeester; Drs. W. G. M. Vervan gin gsr e gelin g voor ministers Bestuur van de K.V.P. over de IJ-mond Hoogewerfmedaille voor prof. Waterman Opleiding tot radar navigator ook in Rotterdam De olie-schaarste Onderhoud met Herbert Hoover Jr. Bloedtransfusie kan vaak redding brengen Vochtigheid Huurprijs Hovenier Schilderij Wedde-uitkering V erkeersvlieger Ouderdomsverzekering Brandstof Pensioen Eigen huisje Bloemen dicht Begonia's 2 (Van onze correspondent) Loodsen die tot taak hebben zeeschepen de Nieuwe waterweg binnen te leiden naar Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Rotterdam en Dordrecht, wordt het binnenkort Vrijwel onmogelijk gemaakt nog een foutieve navigatie te voeren dank zij een nieuw zeer waardevol hulpmiddel: de Walradar. Zeven posten langs de gehele rivier, die elk een elkaar ten dele overlappende kring bestrijken, geven tele fonisch aanwijzingen omtrent tegenliggers, veerboten, boeien en andere voor een juiste besturing wetenswaardige *aken door, en de kapitein kan daarvan een dankbaar ge- Men moet zich geen overdreven voor- Stelling maken van de mogelijkheden die dit nieuwe hulpmiddel de scheep vaart biedt. Bij het optreden van een Londense fog, zoals overigens zelden gebeurt, kan zelfs de walradar geen be weging brengen in het lamgelegde ver deer, maar bij geringere mist maakt deze vinding veel meer navigatie mo gelijk dan tot nu toe het geval is. Voor grote schepen zal mist altijd een be lemmering blijven vormen. Onder dergelijke omstandigheden zal thans door de radar de veiligheid van de navigatie worden vergroot. Dit jaar was er door mist, slecht weer enz. gedurende 3o0 uur op de Waterweg een zicht minder dan 1500 meter, ten gevolge waarvan tal van vertragin gen ontstonden die het produktiesche- nia in de war stuurden en dus ern stige schadeposten voor de rederijen en cargadoors opleverden. Een ver lies van enkele tienduizenden guldens kan veroorzaakt worden door een half uurtje oponthoud. De geraamde cijfers voor Hamburg J-lln in dit opzicht veelzeggend. Men heeft uitgerekend, dat de mistschade naar in één jaar ongeveer drie miljoen D-mark bedroeg door vertragingen in net scheepvaartverkeer. In Hamburg V'ordt overigens ook gewerkt aan een radarinstallatie. Liverpool bezat voor de oorlog al een dergelijke apparatuur, 2U het in primitieve vorm. De Rotterdamse walradar is echter *o geacheveerd en volmaakt toegerust, dat geen haven zich daar thans mee kan meten. Het Radar Proefstation in -^oordwijk heeft jarenlang geëxperimen teerd en zelfs moest worden besloten een apparatuur te ontwikkelen en te laten vervaardigen die tot nu toe biet bestond. De onderdelen werden ge blaakt bij Philips en Van der Heem. Het gemeentebestuur van Rotterdam Zag reeds in 1947 de vraag onder ogen, ?Qe de radiotechnische hulpmiddelen °nden worden aangewend ter verho ging van de veiligheid op de rivier en In de havens. De vaarweg van Hoek van Holland naar de Maasstad is im- m?r5 lanS 30 kilometer en vol bochten.Begin 1949 werd een radar- commissie ingesteld, die dit probleem nader bestudeerde en daarbij gebruik kon maken van een rapport dat was Uitgebracht door de staatscommissie onderzoek radiotechnische hulpmidde len. Tenslotte was er in het Noordwijk- se proefstation een modelonderzoek, dat Uitwees dat er voor het hele gebied van de Waterweg zeven blokposten nodig tsaren. Architect B. v.d. Lecq ontwierp de gebouwtjes voor deze posten en in de loop van 1954 werden zjj voorzien Van de benodigde apparatuur. De posten zijn gevestigd in Hoek Van Holland als aanbouw van de se- mafoor, op Rozenburg, in Maassluis, op het Tankhoofd, op Pernis, aan de Lekhaven en bij het Charloise hoofd aan de Waalhaven. Het zijn smalle hoge bouwwerkjes van lichte steen jn éénzelfde bouwtrant uitgevoerd. Bovenop staat een scherm dag en hacht te draaien en in de controleka- Uiers kan men op een rond glazen scherm, dat wel wat doet denken aan de glazen bol van een magiër, nauw keurig de bewegingen op het water volgen. Grote schepen zjjn van klei- here vaartuigen duidelijk te onder scheiden aan hun vorm en zelfs de boeien zijn als kleine lichtpuntjes op bet scherm zichtbaar. In iedere post zijn twee schermen, zo genaamde indicatoren opgesteld behal ve in Hoek an Holland die als dubbel post over vier ontvangtoestellen be schikt. Daar moet namelijk zowel de binnenloop als een riviergedeelte kun- oen worden geregistreerd. De waarne- Phngen zijn zo fijn afgesteld, dat men zelfs voetgangers in hun bewegingen kan Advertentie rjhgevolge het reorganisatierapport, dat èrJi,cornmissie van de R.-K. Nederlandse ,,St ^handelaren- en Uitgeversvereniging 8enTJan" heeft uitgebracht, is men over- tot de formele oprichting van Ver- afzonderlijke bonden voor uitge- hi6u eh boekverkopers. De namen dezer bonden luiden: Nederlandse derK Van Katholieke Uitgevers en Ne- ^se Katholieke Boekverkopers- Hef Vo0r] secretariaat van de N.B.K.U. is Ztra10?'5 gevestigd: Jan van Nassau- 103 te Den Haag. V°°'ui socretariaat van de N.K.B.B. is bis t„ ?,lg n°g gevestigd: Maria-plaats 45 Het hS\lid' SarhenoT-! ,Ur van de N.K.B.B. is aldus *'tter; M rd: M. van Gent, voor- Zitt- L L A. I. Oomens, ondervoor- C xt J?.\ Ghanotten, penningmeester; ïh. k lot. lid; P. J. F. Schoth, lid; iaris van der Hoeven, wnd. secre- ?e statutnric*ltings:ver§atleringen werden itu VastEetftm huishoudelijke reglemen- e0bpelifwl en werd besloten de bis- P de nieiit en koninklijke goedkeuring e statuten aan te vragen. volgen. Het personeel op de posten be draagt in totaal 43 man, die al enkele maanden ervaring achter de rug heb ben. De loodsen nemen, zodra het zicht minder is dan 4000 meter, voortaan een draagbare telefoon, een zogenaamde portofoon, mee aan boord, waarmee zij informaties van de posten kunnen ont vangen. In de portofoons, die voor twaalf golflengtes geschikt zijn, bevin den zich luidsprekers, zodat de gehele bemanning eventueel van de inlichtin gen kennis kan nemen. De portofoon moest voor dit doel speciaal worden ontworpen. Door een reserve van vier golflengtes kunnen deze apparaten, die 17 kilogram wegen, ook bij uitbreiding van het radarproject worden gebruikt. De veerboten zullen worden uitgerust bruik maken. Kan, want verplicht is hij het geenszins. Bij hem blijft alle verantwoordelijkheid berusten, ondanks de aanwezigheid van de loods met zijn radarapparatuur. Het radarsysteem langs de Rotterdamse Waterweg, dat het mo dernste en voor de civiele scheepvaart omvangrijkste is ter wereld, is dus niet geheel te vergelijken met het binnen- praten van vliegtuigen. Prins Bernhard zal volgende week vrijdag de Installatie in gebruik stellen en daarmee een nieuwe fase inluiden in het scheepvaartverkeer op Rotter dam. met mobilofoons, waardoor het de ra darwaarnemers mogelijk is de kapi teins mededelingen over te brengen, waardoor het arbeidersvervoer zonder vertraging kan verlopen. Vanzelfspre kend zijn ook de radarposten onderling telefonisch met elkaar verbonden. Het radarproject, dat boven al deze voordelen nog de mogelijkheid biedt om controle uit te oefenen op de juiste lig ging van de tonnage, en om in korte tijd een overzicht te krijgen van heel de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg is tot stand gekomen in nauwe samen werking met de koninklijke marine, het loodswezen, de rijkswaterstaat en de P.T.T. De radar- en communicatie-ap- paratuur evenals de gebouwen zijn door de gemeente Rotterdam bekostigd, waar mee een bedrag van ongeveer 4.700.000 gemoeid is geweest. Het systeem wordt geheel bediend door het Rijksloodswe- zen die de apparatuur in beheer heeft gekregen. Nog niet direct na de offici ële inbedrijfsstelling zal de installatie in volle exploitatie komen. Dit zal eerst geleidelijk aan geschieden, afhankelijk van de routine die de waarnemers zich na voldoende ervaring zullen weten te verwerven. Verschenen is een K. B., houdende een vervangingsregeling in geval van tijdelijke afwezigheid van één van de ministers. Daarbij zal in geval van tij delijke verhindering van de minister, hoofd van een departement, het tijde lijk beheer van de departementen van buitenlandse zaken, van financiën, van oorlog, van marine en van sociale za ken en volksgezondheid worden ge voerd door dr. W. Drees, van de de partementen van algemene zaken en van justitie door mr. A. A. M. Struy- cken, van de departementen van land bouw, visserij en voedselvoorziening en van overzeese rijksdelen door ir. C. Staf, van het departement van binnen landse zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie door prof. dr. I. Samkalden, van het depar tement van onderwijs, kunsten en we tenschappen door mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, van het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid door mr. J. Algera, van het departe ment van verkeer en waterstaat door ir. H. B. J. Witte, van het departe ment van economische zaken door dr. S. L. Mansholt, van het departement van maatschappelijk werk door mr. J. M. L. Th. Cals. Bij gelijktijdige afwezigheid van een minister, hoofd van een departement, en diens hiervoren aangewezen vervan ger zal het tijdelijk beheer van het be trokken departement worden gevoerd door de minister-president en bij diens verhindering door de vice-minister-pre sident. SCHEMATISCHE VOORSTELLING WERKING RADARBLOKPOST 2 (ROZENBURG) MAASDAM: „ROZENBURG RADAR HIER MAASDAM, KUNT U MIJ RADARINFORMATIE GEVEN7' RADA2BLOKPOST ROZENBURG: „MAASDAM HIER ROZENBURG RADAR. - UW POSITIE IS 10 METER-NOORD UCHTENtIJN DOOR GRAVING, 130 METER BOVEN WIT 3. - U HEEFT DE „LAAGKERK" ALS TEGENLIGGER 500 METER BOVEN ROOD 6. 15 METER NOORD LUN NIEUWLANDSPOLDER. OVERIGENS GEEN SCHEEPVAART IN HET BLOK". - MAASDAM: „ROZENBURG HIER MAASDAM, BEGREPEN". e PORTOFOON WAT R W E Advertentie Nfef Rubllkolle Nederland» Zuivelbureau Gravenhage. RADARBLOKPOSTEN 1. HOEK VAN HOLLAND, 2. ROZENBURG, 3. MAASSLUIS, 4. TANKHOOFD, 5. PERNIS, b. LEKHAVEN. 7. CHARLOISSE HOOFD. In het Ontwerp tot wijziging van de L.O.-wet, dat in het laatste stadium van voorbereiding verkeert, is het ver- keersonderwijs op de lagere scholen verplicht gesteld. Deze maatregel in het belang van de verkeersveiligheid stelt minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in het vooruitzicht, Het vraagstuk van een wettelijke re geling voor de autoverhuurbedrijven en de autorijscholen is nog in onderzoek. Voor wat betreft de rijscholen zijn er zekere staatsrechtelijke bezwaren in verband met de grondwettelijk vastge legde vrijheid van onderwijs. Niette min acht de bewindsman wettelijke maatregelen zeer gewenst. Het bestuur van de K.V.P. is in Utrecht bijeengekomen ter bespre king van de vraagstukken, die de ont wikkeling in de IJ-mond en het Noord hollands Noorderkwartier stelt. Een aantal deskundige genodigden woonde de besprekingen bij. Inleidingen werden gehouden door de directeur van de Stichting opbouw ka tholiek Kennemerland en de secreta ris van de Stichting opbouw katholiek In onderling verband werden gees telijke, maatschappelijke en bestuurlij ke problemen aan de hand van rappor ten aan een onderzoek onderworpen en nagegaan werd op welke wijze de K.V.P. haar verdere werkzaamheid ten behoeve van de betrokken ontwikke lingsgebieden op de meest efficiënte wijze kan inrichten. Als eerste doel werd gezien een bun deling van de op de genoemde terrei nen werkzame krachten, met het oog waarop werd besloten op zeer korte termijn een werk-contact tussen alle direct betrokkenen te bevorderen. Het bestuur van het Hoogewerffonds, dat het recht heeft om ééns in de vijf jaar als onderscheiding een gouden me daille toe te kennen aan personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt op het terrein van het weten schappelijk chemisch-technisch onder zoek, heeft deze onderscheiding ditmaal toegewezen aan prof. dr. ir. H. I. Wa terman, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Sedert de stichting van het fonds in 1917 is deze medaille pas driemaal uitgereikt, n.l. in 1925 aan ir J. Rutten, in 1930 aan prof. dr. ir. H. ter Meu- len en in 1935 aan ir. D. P. Ross van Lennep. Na Amsterdam wil nu ook Rotterdam het leerplan van de Gemeentelijke Zee vaartschool uitbreiden met een oplei ding tot radarnavigator, aldus is ver vat in een voorstel van B. en W. van de gemeenteraad. Het steeds intensiever gebruik van radar bij de scheepvaart heeft tot dit besluit geleid. In scheep vaartkringen wordt sterk de behoefte gevoeld om leidinggevend personeel van de koopvaardijvloot, met name de ge zagvoerders en de kapiteins, met het gebruik van radarapparaten bij de na vigatie vertrouwd te maken. Omdat een deel der reders in Nederland een opleiding aan boord prefereert, zoals in Amsterdam thans gebeurt, en een ander deel een cursus aan de wal met behulp van de linktrainer, zal deze laatste gedachte in Rotterdam worden verwezenlijkt. Amerika In de noordelijke staten van Amerika zijn al elf mensen over leden als gevolg van de plotseling intredende ernstige koude. Tal van dor pen, die door sneeuw van de buiten wereld zijn afgesloten, worden door tanks en helicopters van voedsel voor zien. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren in Washington meer dan 'n uur gesproken met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken ad inte rim, Herbert Hoover jr. De crisis in het Midden-Oosten, het Westeuropese olieprobleem en de toekomstige samen werking in NATO-verband vormden on derwerpen van gesprek. Minister Luns verklaarde na afloop van het gesprek enige hoop te hebben, dat de Verenigde Staten in een nabije toekomst maatre gelen zuilen treffen om het tekort aan olie in West-Europa op te heffen. Terugtrekking van de Brits-Franse troepen uit Egypte zou daarbij door Amerika, naar de mening van mr. Luns, niet als voorwaarde worden ge steld. De heer Hoover en hij zelf waren het erover eens, dat de eerstvolgende bij eenkomst van de NATO in december van „bijzondere betekenis" zal zijn, waarschijnlijk ,,de belangrijkste, die wij gehad hebben." Tegenover journalisten sprak minis ter Luns zijn bezorgdheid uit over de situatie, die ontstaan is in de Verenigde Naties nu de Aziatisch-Afrikaanse groep van landen een derde van alle stemmen bezit. Samen met het Sovjet blok kunnen deze landen in de Assem- blée praktisch iedere belangrijke re solutie tegenhouden, aldus de minister. (A.F.P.-Rtr.-U.P Hongaarse spraakleer: een uiterst be knopte Hongaarse spraakleer met een eveneens beknopte woordenlijst, beide samengesteld door mgr. dr. Knebel Miklós, Hongaars aalmoezenier, verzorgd door N.V. Poa, Alkmaar, beleeft haar derde druk. oe moeten wij de toestand zien van iemand, die bij een verkeersongeval van fiets of motor is geslin gerd en daarna niet dood of bewusteloos maar toch doodsbleek en machteloos op straat ligt zonder dat hij waar neembare letsels heeft opgelopen? Of van de chauffeur van een zware vrachtauto of bus, die al of niet door eigen schuld bij een ernstig ongeluk betrokken is, waarbij doden zijn ge vallen, terwijl hijzelf geen ernstig let sel heeft opgelopen, maar desondanks apatisch, wezenloos en met asgrauw gelaat achter zijn stuur hangt, tot ant woorden nauwelijks in staat? De leek ziet met één oogopslag, dat beider toestand ernstig is en hulp drin gend nodig, maar wat is er met deze mensen aan de hand? Als zij naar een ziekenhuis zijn overgebracht kan men verschillende dingen constateren: een asgrauwe bleekheid van de huid, on- dertemperatuur, hoewel het zweet soms in dikke druppels op het voor hoofd te zien is. Het slachtoffer is wel bij kennis, maar is niet in staat tot een normaal gesprek. Het is mogelijk, dat bij lichamelijk onderzoek verder niet anders wordt gevonden dan een zeer snelle polsslag en een desondanks opvallend lage bloeddruk, waarmede de diagnose shock vrijwel zeker is. Natuurlijk is het mogelijk, dat het slachtoffer ook verwondingen heeft. Hierdoor kan eveneens een shock veroorzaakt worden, maar zoals uit de voorbeelden blijkt, kan het ook zonder waarneembaar letsel. Het hart pompt het bloed in de slag aders, die het bloed voortstuwen naar alle lichaamsdelen waar de slagaders zich vertakken in zeer fijne kanaaltjes met een dunne, vliezige wand. Hier doorheen vindt de uitwisseling plaats van voedings- en afvalstoffen naar en van de weefsels. Als het bloed de haar vaten gepasseerd is, komt het bloed in de adertjes, die zich verenigen tot grotere aders, welke het bloed weer naar het hart voeren. De wand van alle bloedvaten is elas tisch en wat belangrijker is, zij kan zich actief samentrekken. Dit is een zeer gewichtig punt, want hierdoor be schikt het lichaam naast het hart over een tweede mechanisme om de bloedstroom te reguleren. Als er op een plaats in het lichaam veel bloed nodig is, kunnen de bloedvaten in dit gebied zich verwijden, mocht dit on bloeddruk daalt sterk. Alle bloedva ten behalve die in de belangrijke orga nen vernauwen zich om de bloedvoor- ziening van de vitale organen zoveel mogelijk in stand te houden. Het hart doet, voor zover de gebrekkige bloed- voorziening dit toelaat, zijn uiterste best, hetgeen blijkt uit de zeer snelle pols. In zo'n geval kan alleen een bloedtransfusie redding brengen. De andere oorzaak of liever groep van oorzaken is die waarbij hst auto- voldoende zijn dan zullen de bloedvaten elders in het lichaam zich vernauwen. Is de spanning van de bloedvatwand voortdurend te groot, dan staat het bloed dus onder te hoge druk en spre ken wij van hoge bloeddruk. Bij dit alles speelt het zogenaamde autonome, sympatische of onwillekeu rige zenuwstelsel een grote rol; dit beïnvloedt en reguleert de gehele li chaamshuishouding waarbij ook de hor monen een hoofdrol hebben. De regulering van de bloeddruk is een van de vele bewonderenswaardige en welhaast feilloze mechanismen, die wij bij de bestudering van het mense lijk lichaam aantreffen. Er is grof ge weld nodig om het reguleringsmecha nisme van de bloeddruk ernstig in de war te brengen; gebeurt zulks even wel, dan kan een shock ontstaan. Kort geformuleerd kunnen wij zeg gen dat bij shock te weinig bloed in omloop is, waardoor de belangrijke organen: hersenen, nieren, hart, lever, onvoldoende bloed en dus te weinig voedingsstoffen en zuurstof ontvangen. De oorzaken kunnen verschillend zijn: op de eerste plaats gewoon bloed verlies. Een gezond mens kan gemak kelijk een halve liter bloed afstaan zonder er nadelige gevolgen van te on dervinden. Bij een verlies van een a twee liter of nog meer in korte tijd ontstaat een absoluut tekort en de nome zenuwstelsel ontredderd raakt. Ernstige ongevallen met plotselinge hevige schrik (schok!), ernstige ver wondingen al of niet met pijn, uitge breide verbrandingen, ernstige ziek ten (hartaanval, buikvliesontsteking) en combinaties hiervan zijn veelvuldig voorkomende oorzaken van shock zonder dat bloedverlies is opgetreden. Het onwillekeurige zenuwstelsel en de bijnieren raken als het ware de kluts kwjjt. Een van de gevolgen hiervan is, dat het enorm uitgebreide bloedvaten- net van de buikholte gaat uitzetten (de wanden verliezen hun spanning) waardoor er een paar liter bloed in opgehoopt kan worden. Dit heeft het zelfde effect als groot bloedverlies en het is niet moeilijk te begrijpen, dat aldus een shock kan ontstaan. Hoewel bloedverlies niet de eigen lijke oorzaak is kan in een enkel ge val ook hier een bloedtransfusie red ding brengen. Meestal past men ech ter tegenwoordig 'n plasma- of vocht- infuus toe. Zuurstof is soms ook nood zakelijk. Verder is men tegenwoordig in staat het bijnier-hormoon, dat de spanning van de bloedvatwand mede beïnvloedt, in de fabriek te bereiden. Het is een belangrijk hulpmiddel ge worden bij de shocktherapie. Warmte, rust en goede verzorging tenslotte zijn onontbeerlijk bij een goede behandeling van de shock. St. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons bi ad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. M. v. d. P. 1) Mijn huurhuis is zo vochtig, dat de kleren die aan de kapstok hangen, beschim melen. De verhuurder heeft reeds toegezegd, dat h(j de muren zal laten betimmeren, doch tot op he den heb ik geen timmerman ge zien. Wat is hieraan te doen? 2) Wij hebben nog steeds een ouder wetse w.c. (een „doos") in de plaats waarvan ik gaarne een modern clo set wilde hebben. Moet ik dat zelf bekostigen? Antwoord: De gemeentelijke dienst van bouw- en woningtoezicht heeft tot taak te waken voor de instandhouding der bewoonbaarheid van woningen en zou in uw geval wellicht iets kunnen doen. Is dat niet het geval, dan zou u kunnen aansturen op een huurvermindering, welke u wellicht kunt bereiken via een advies omtrent uw betalingsverplich ting van de huuradviescommissie. U moet zich dan wenden tot het secreta riaat van deze instelling waar uw woon plaats onder valt: Hooigracht 1416 te Leiden, met verzoek om toezending van formulieren voor de aanvrage van een advies. De kosten van dit advies be dragen 2,50, welke bij vooruitbetaling verschuldigd zijn. 2) Inderdaad zult u dit zelf moeten be kostigen. De verhuurder is verplicht tot reparaties maar niet tot verbeteringen. Hij zou dat vrijwillig kunnen doen, doch dan mag de huurprijs worden verhoogd. U hebt het huis nu eenmaal gehuurd en aanvaard zoals het was. IJ. Z. 1) Welke verhogingen kan ik alsnog toepassen op de huur van een huis, dat tot heden niet in huur prijs is verhoogd? 2) Hoe hoog is de bijdrage (via belasting) aan de kinderbijslag van een werknemer zonder kinderen met een salaris van 4.800. Antwoord: Als om een of andere reden de wettelijk toegestane huurverhoging niet is toegepast, kunt u deze alsnog toepassen. Het beste zou zijn, dat u terzake een advies vraagt van de huur adviescommissie te uwent, opdat met de eventuele modaliteiten in uw geval o.a. de gemeente, rekening wordt ge houden. 2) De werknemer is mets verschuldigd, doch de werkgever is verplicht tot be taling van 5,5 pet. is 264. v. d. B. Ik heb in Amsterdam examen gedaan voor hovenier en ben afgewezen met een zeer hoge puntenlijst. Nu moet ik een jaar wachten voor ik in Amsterdam wederom examen kan doen. Ik heb gehoord dat er o.m. in Utrecht ook examens worden afgenomen, wan neer is dat? Antwoord: Uw bedoeling begrijpende, kunnen wij u berichten, dat u er niet mee opschiet om het examen in De Bilt af te leggen, want u moet voor dit doel daarna toch weer in Amsterdam examen afleggen, omdat alleen daar het officiële examen wordt afgenomen en aangezien dit slechts eens per jaar plaats heeft, kunt u evengoed gewoon doorgaan met leren en over een jaar uw geluk opnieuw beproeven in Am sterdam. Alle examens afgelegd op een andere plaats hebben niet voldoende waarde, d.w.z. ze worden niet erkend. H. J. S. Hoe kan ik een ver gulde lijst en het doek zelf van een schilderstuk zonder beschadi ging reinigen? Antwoord: Volgens een bekend huis middeltje kan men vergulde lijsten rei nigen met een doorgesneden ui, met wat zout bestrooid. Wij raden het ech ter sterk af om zelf met het doek te experimenteren. Voor het reinigen en opnieuw vernissen wende men zich tot een goede restaurateur. A. J. M. te H. Komt terug op zijn vraag over aanvulling wedde- uitkering per 111956. Antwoord: Het lijkt ons het beste dat u zich wendt tot de instantie, van wie u uw salaris ontvangt. Ons zijn geen nadere gegevens bekend dan die wij in ons eerste antwoord gaven. Ook na der ingewonnen inlichtingen brachten geen opheldering. F. de K. Kunt u mij zeggen welke opleidingen er vereist zijn voor ver keersvlieger 4e klas na de H.B.S. B.? Kan de militaire dienstplicht hier ook nog een rol bjj spelen? Tenslotte zou ik graag willen weten tot welke instantie (s) ik mij moet wenden om inlichtingen hierom trent te verkrijgen. Antwoord: Wij raden u aan u in ver binding te stellen met de K.L.M. te Schiphol, afdeling vliegend personeel. Hier beslist men over opleiding en aan stelling van bepaalde candidaten. C. B. Krijgt een priester, die in Frankrijk woont, ook uitkering van de komende ouderdomsverzekering, ais hij 6 jaar in Nederland gewoond heeft? Antwoord: Ja, ook hij komt hiervoor in aanmerking, als hij gedurende die tijd in Nederland heeft gewoond en vol daan heeft aan zijn premieverplichtin gen. S. W. Betreft vraag brandstof- fentoeslag. Antwoord: De regeling van de brand- stoffentoeslag in uw gemeente is strikt een gemeentelijke aangelegenheid, die ons niet bekend is. U zult hiervoor dus moeten zijn bij de plaatselijke instanties. 2) Ik heb steeds gelezen over een uitkering van een maand aan de ouden van dagen die van de nood wet ouderdomsvoorziening trekken. Gaat die uitkering door? Antwoord: Dat wat u gelezen hebt, is een voorstel geweest en kon door de kabinetsformatie nog niet in behande ling worden genomen. Eerstdaags zal er wel wat over loskomen. Het ging over een maand extra c.q. over 4 x 10 pet. over de maanden september tot en met december 1956, dus over 40 pet. Nog even geduld s.v.p. B. J. H. Sinds 12 april 1943 ben ik als besteller in vaste dienst werkzaam bjj de PTT. 1 mei 1957 hoop ik de dienst wegens pensioen gerechtigde leeftijd te verlaten. Als dan heb ik dan recht op pensioen over 14 dienstjaren. Ook heb ik in het tijdvak 19131918 ongeveer 4 jaren als dienstplichtig soldaat ge diend. Tellen die jaren nu ook als pensioen jaren? Antwoord: Dat kunnen wij niet zeggen. Voor de berekening van pensioenen moeten zoveel gegevens verstrekt wor den en moet tevens rekening gehouden worden met zoveel factoren, dat het ons niet mogelijk is aan de hand van zo weinig gegevens „ja of neen" te zeggen. Het is echter wel mogelijk, maar richt uw verzoek liever tot de Pensioenraad te Den Haag, aldaar be schikt men over de nodige gegevens. H. L. H. Ik heb een melkslijterij in A, ben op leeftijd en wil de zaak er aan geven. Ik heb in H. een huisje met grond, geschikt voor tuinbouw, dat ik gaarne wil betrek ken. De postbode, die er in woont, heb ik 3 jaar geleden reeds opge zegd, maar hij woont er nog steeds in, hoewel hjj zijn werk in een na burige plaats heeft. Wat moet Ik doen om mijn huisje te kunnen be trekken Antwoord: Ziedaar een veel voorkomen de vraag. Wat u te doen staat, is In de eerste plaats een vergunning zien te krijgen om in de gemeente H. te mogen gaan wonen, als ambteloos bur ger of als tuinder. Dat valt in de regel niet mee, wees daar zeker van. Als het niet vaststaat dat u die vergunning kunt krijgen (zwart op wit natuurlijk), behoeft u er niet aan te beginnen om te procederen, want dan zult u, al mocht die postbode gelast worden het huisje te ontruimen, toch geen vergun ning krijgen dat huisje te mogen be trekken. zodat u daarmede uw doel voorbijstreeft. Hebt u echter wel een vergunning gekregen, dan moet u de kwestie in handen geven van een kan tongerechtsdeurwaarder, die bij de kan tonrechter een verzoek tot ontruiming moet indienen. Hierbij kan het van be lang zijn, dat u aan de weet komt b.v. of die postbode vergunning heeft van zijn dienstleiding in H. te mogen wonen, terwijl in A. zijn standplaats is. Het is een moeilijke geschiedenis. Wij voor ons geven u geen grote kans, maar willen ons niet mengen in de taak van de kantonrechter. U moet echter eerst de vergunning in uw zak hebben om in H. te mogen wonen, dat is uw eerste werk en daarvoor moet u een bezoek brengen aan B. en W. van H. De bloemen van mijn bladbegonia blijven dicht. Wat moet ik doen? Antwoord: Wanneer het een echte blad begonia is, het soort met grote mooi gekleurde bladeren, n.l. de Begonia Rex, dan b"tek»nen de niet veel. Deze zijn dan vrij klein en blijven ook meestal bijna geheel die)-' on. Dat is dus een kenteken van de soort. Wanneer het 'er stenveibegonia's zijn, dan wordt de zaak wat anders. Is de groei wel naar wens? Als deze stagneert, blijven de bloemen namelijk ook wel eens dicht zitten. Bij droogte of wanneer de planten te nat gehouden worden, vallen de bloemen gewoonlijk af. "s de plant soms door een ziekte aangetast, b.v. door meeldauw? Hierbij openen de bloemen zich ook meestal niet. In dit geval stuiven met Zineb als de planten in bloei staan. Bloeien ze niet, dan met Bloem van Zwavel, daar dit beter tegen de meeldauw helpt, maar bloemverbranding geeft. Meel dauw is te herkennen aan de witte vlok-achtige vlekken op alle delen van de plant. Mevr. L. B. Hoe moet ik bego nia's, die in de tuin staan, behan delen, voordat het gaat vriezen. Antwoord: Aannemende dat u een knolbegonia bedoelt, kunt u wachten tot alle bladeren en stengels afgestor ven zijn. U plaatst de potten daarna in huis op een vorstvrije plaats. Geen water geven. De plaats mag geheel donker zijn. In april haalt u de potten weer te voorschijn, verwijdert alle oude aarde en pot de knollen opnieuw op in vette tuinaarde, turfmolm en oude mest. Op een warme plaats aan de groei brengen. Zij zijn niet bestand tegen de felle zon, dus is een plaatsje op het noorden of noordoosten zeer aan te bevelen. In het begin matig gieten en naar gelang ze groeien, meer water geven en af en toe mest. Zorgen voor veel frisse lucht en een licht plaatsje. Dan staan zij tegen de zomer weer in volle bloei. 2) De Aaronskelk. Nu de plant in okto ber in huis gebracht is, plaatst u haar op een lichte koele plaats uit de zon. Als zij het te warm heeft, verliest zij haar bladeren. Het geel worden der bladeren gaat hieraan vooraf. Naar mate het kouder wordt, krijgen zij een warmere standplaats, maar de tempe ratuur mag niet boven de 60 graden Fahrenheit komen. In deze periode vraagt zij veel water en elke week kunstmest en is ze dankbaar voor af en toe besproeien met lauw water en afsponsen der bladeren. Tijdens de bloei nog steeds veel water en zo mo gelijk 2 maal per week kunstmest. In dien de plant nog in de volle grond staat, moet u haar opgraven met een flinke kluit aarde er aan, zodat de groei niet gestuit wordt. U dient voor een ruime pot te zorgen. Verder behande len als hierboven omschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9