Toenemende onkerkelijkheid bij concentratie arbeiders SINT-NICOLAAS OP BEZOEK BIJ DE KINDEREN VAN ONZE KRANT Geestdriftig vraagt steun Memisa hulp én Kerkdeurcollecte op de tweede zondag na Driekoningen Radio en TV' Grensverkeer Douane streng Taxi's druk Rouwwimpels Verrassend bezoek van Simatupang aan Soekarno Laagst betaalden niet duperen bij compensatie ouderdomsvoorziening Weekend-r enclez-vo us Op petroleum Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Rome MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 PAGINA 5 sbbf^/V *1 kospibv® De eerste zondag, dat het deze week ingevoerde zon dagsrijverbod van kracht was, heeft voor de controleurs, ste delijke politie, rijkspolitie en koninklijke marechaussee, geen bijzondere moeilijkheden opge leverd. Wel zijn verscheidene auto's in beslag genomen en moest proces-verbaal worden gegeven wegens overtredingen die ai dan niet opzettelijk waren gemaakt. In 's-Gravenhage zijn drie auto's in beslag genomen, in Amsterdam vijf en in Rotter, dam dertien. Deze zondag ken merkte zich door een weldadige rust. Op een dag als deze merkt men eerst goed hoezeer men slachtoffer is geworden van het afschuwelijk tumult van de mo derne mechanisatie. Ondanks 6et druilerige weer wandelden veel mensen op straat en allen keken wantrouwend naar de enkele auto's, die zich haastig over het verlaten asfalt voort spoedden. Men was niet afgun stig op de schaarse bevoor rechte chauffeurs, want men nam deze eerste autoloze zondag over het algemeen uitermate sportief oi. Nederlandse ambassa deur te Brussel gaat heen Nieuw Tweede-Kamerlid K.A.B. bisdommen Haarlem en Rotterdam Kadervorming Credo Pugno Wimpels Cijfers Onkerkelijkheid Pater H. Kooien t In welke stad wordt dit zonnig gondelfeest gevierd? Bruckners Vierde Vanavond Radiospreker Peters Britse lof voor Gré Brouwen stijo Zondagsr ij verbod is sportief opgenomen In vele delen van het land waren landbouwers op het idee gekomen, hun tractor voor de auto te spannen, en op deze wijze hun gezin toch beschut naar de kerk te brengen. Hoewel het niet be kend is of de politie in deze gevallen heeft ingegrepen, zijn zij waarschijn lijk toch strafbaar, als zij niet in het bezit zijn van een wegenbelastingkaart, die voor personenvervoer op de weg vereist is. In het land van Maas en Waal stond op deze vreemdsoortige tweespannen te lezen ,,al geraden", met een woordspeling op de naam van minister Algera. De politie in De Bilt dacht zondagmorgen een goede greep te doen met een automobilist die rond weg verklaarde geen vergunning te hebben voor het rijden op zondag. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij op petroleum reed. Na onderzoek bleek hij Inderdaad op deze wijze vrijuit te gaan. Hoewel het autoverkeer gewoonlijk in déze maanden op zondag toch al in Am sterdam sterk is verminderd, vergele ken bij een door-de-weekse-dag, was „net autorljverhod bijzonder goed merk. baar, het meest nog op de parkeerterrei- nen in de binnenstad. Helemaal leeg 'waren ze niet want nu pas kon men constateren hoezeer deze parkeerterrei nen als openluchtgarages worden ge bruikt. Er stonden tal van auto's, die daar blijkbaar zaterdag al waren ge plaatst. verminderd. De taxicentrale deelde ons mede het „ontzettend" druk gehad te hebben zodat alle hens aan dek moest worden geroepen om de enorme stroom klanten te kunnen opvangen. In tegenstelling daarmede had de poli tie het zeer stil. Er is geen enkel ver keersongeluk, met lichamelijk letsel tot gevolg gebeurd, maar toch wel vier aanrijdingen tussen auto's. De oorzaak van deze botsingen was eenvoudig het feit, dat de autobestuurders bij de kruis punten niet rekenden op ander wegver keer en bovendien meenden erg hard te kunnen rijden. De auto's werden niet ernstig beschadigd. Behalve taxi's re den er ook nog een paar buitenlandse wagens door de stad maar motorfiet sen en scooters hebben we niet gezien. De trams en bussen hadden het uiter aard drukker dan gewoonlijk. Op een enkele uitzondering na heb ber de Amsterdammers zich stipt aan het rijverbod gehouden. Van de onge veer 40.000 autobezitters en 20.000 mo tor- en scooterrijders behoefden er maar vijf bekeurd te worden. Hun auto's werden in beslag genomen. Drie artsen en een vroedvrouw behoorden tot hen omdat zij al des morgens vroeg in een auto reden zonder dat dit voor de uitoefening van hun beroep noodza kelijk was. De vijfde was een particu lier. Ook het grensverkeer vertoonde geen buitengewone drukte, hetgeen mede veroorzaakt werd door de beijzelde, gladde wegen bij de Duits-Nederlandse grens. Het verkeer uit Duitsland naar Nederland was ook gedurende de ge hele dag minder groot dan gewoonlijk. Een Duitse automobilist verklaarde, bij de grenspost te Vaals, dat vele autobe zitters in Duitsland sympathiseerden met het Nederlandse besluit, en daar om hun bezoeken aan het buurland tot een minimum beperkten. Een Maas trichtenaar, die bü Vaals de grens op weg naar huis wilde passeren, moest zijn reis op andere wqze dan per auto vervolgen, aangezien hij bleek te we ten dat hjj op zondag niet mocht rijden, en terug kwam van een plezierreisje. Wegens het slechte weer was ook het aantal fietsers en bromfietsers sterk Met betrekking tot de controle op het benzineverbuik door de buitenlanders werd door de douane ook streng opge treden. Als een buitenlands automobi list Nederland wilde verlaten, en het bleek, dat hij meer dan tien iy,er ben zine In zijn tank had, werd hij verplicht terug te ryden naar een benzinepomp mi het teveel aanwezige af te laten tan ken. In douanekringen wordt verwacht datook in Duitsland met ingang van de volgende zondag een zondagsrijverbod zal worden Ingesteld. Mr. B. Ph. baron van Harinxma Thoe Slooten is met ingang van 1 januari a.s. op de meest eervolle wijze ont heven van zyn ambt van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij het Belgische hof. Limburg zou zichzelf niet geweest zijn wanneer daar het zondagsrijver bod niet op de korrel zou zijn geno men. Een Heerlense autoverhuur inrichting, door het rijverbod ernstig gedupeerd, verscheen met een tw.ee- tal auto's op straat, welke voor deze gelegenheid getrokken werden door twee paarden. De auto's voerden de nationale driekleur halfstok en enke le rouwwimpels. President Soekarno van Indonesië heeft vandaag besprekingen gevoerd met de minister-president, Ali Sastro- amidjojo. Naar men aanneemt hadden de besprekingen de verwarde binnen landse toestand in. Indonesië als gevolg van de moeilijkheden in het leger tot onderwerp. Een persconferentie, die door de Indonesische premier zou wor den gehouden en die zou worden bijge woond door de Indonesische gouverneur van de „provincie West-Irian", werd voor deze besprekingen afgelast. Vrij dagavond ontbood Soekarno de voor malige chef-staf van het leger, gene raal Simatupang. Over deze ontmoeting kon slechts worden vernomen, dat zij werd gehouden als onderdeel van de pogingen een uitweg te vinden uit de huidige moeilijkheden in de landstrijd krachten. Soekarno en Simatupang heb ben elkaar in vier jaar niet ontmoet. Politici in Djakarta herinneren eraan, dat de president generaal Simatupang voor het laatst sprak tijdens de op stand van het leger in 1952 (de 17- oktober-affaire). Men was zeer verrast door het bezoek van Simatupang op het paleis op verzoek van Soekarno. Zij waren van mening, dat dit onderhoud een aanwijzing is, dat de crisis in het leger nog niet is opgelost. Kolonel Zulkifli Lubis, de voormalige waarnemende chef-staf van het leger, die ervan wordt beschuldigd een com plot te hebben gesmeed om de rege ring omver te werpen, heeft vandaag alle beschuldigingen tegen hem van de hand gewezen. De kolonel, die door het opperbevel van het leger als een deser teur wordt beschouwd en wiens ver blijfplaats nog steeds onbekend is, heeft een open brief geschreven aan „al mijn vrienden, in het bijzonder die in de strijdkrachten". Deze brief werd van ochtend in een aantal ochtendbladen in Djakarta gepubliceerd en was door hemzelf ondertekend. Inmiddels wordt u;t Bandung gemeld, dat negen officieren van de militaire opleiding in Bandung door hun onderge schikten zijn afgezet omdat zij voorberei dingen zouden hebben getroffen voor een aanval op Djakarta. Het communis tische blad „HaYian Rakjat" voorspelt vandaag in een hoofdartikel, dat de „Ne derlandse reactionairen" de activiteiten van kolonel Lubis zullen gebruiken om de Indonesische aanspraken op Nieuw- Guinea te doen verwerpen door aan te voeren, dat er in Indonesië een chaos heerst. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer J. Haken te Amsterdam, de heer B. Brandsen tC.P.N.) te Amsterdam benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. Onder voorzitterschap van de heer Joh. Kortink hield de K.A.B. in de bis dommen Haarlem en Botterdam zater dag te Haarlem haar jaarlijkse algeme ne vergadering. Na een gebed voor het Hongaarse volk sprak de heer Kortink zyn openingswoord, waarin hij in het bijzonder de oud-bestuursleden W. Steinmetz en F. Keesen welkom heet te. Hij herinnerde er aan, hoe binnen kort weer belangrijke maatregelen ge nomen moeten worden bij de invoering van de Algemene Ouderdomsvoorzie ning. Het is nog wel onzeker, of er een totale compensatie zal worden gege ven, maar de voorzitter sprak er zijn vertrouwen over uit, dat het georgani seerde bedrijfsleven en de overheid sa men die maatregelen zullen treffen, welke niet alleen door iedereen als re delijk zullen worden erkend, doch die ook de laagstbetaalden niet zullen du peren. De heer Kortink besprak vervolgens enkele noodzakelijke wijzigingen op het eigen werkterrein van de K.A.B. Die waren voortgekomen uit de zeer bijzon dere situatie, waarin de K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam sinds lang verkeert. Op de Voorhoutse Studiedagen werd reeds naar voren ge bracht, dat „hoe meer mensen bijeen gebracht worden, hoe groter ook het gevaar voor vereenzaming is." Zich daarop bezinnend had het be stuur zich de vraag gesteld, of de mid delen, die de K.A.B, bij haar dienstver lenende taak gebruikt, nog wel de goe de zijn. De mensen krijgen steeds meer tegenzin in het bezoeken van vergade ringen en ontwikkelingsavonden. Daar om is het ook voor de K.A.B. nood zakelijk gebleken andere middelen toe te passen, en met name noemde de heer Kortink de kadervorming en de Gewestelijke Sociale Scholen, Mag men zich er over verheugen, dat genoemde scholen zich in een goede interesse ver heugen, teleurstellend is het, dat de Tweejarige Eenvoudige Cursus ver loopt. Dat laatste moet aldus spre ker te wijten zijn aan de plaatselijke bestuurders, die hun gemaakte afspra ken niet altijd nakomen. Bijzondere aandacht wijdde spreker nog aan het Credo-Pugno-werk en de Discussiegroepen. Het eerste is in zijn werkwijze belangrijk verbeterd, doordat men is overgestapt op het zelf-vor- mende gesprek. In het komende sei zoen zal men dienaangaande meer naar buiten treden. Alle leden krpgen na melijk opdracht drie keer, en ieder voor zich, huisgesprekken te organise ren. Als de opzet slaagt, zullen ruim duizend mannen per week vijf mensen in een gesprek ontmoeten, dat in het teken zal staan van „de vereenzaming van de moderne mens." De voorzitter stelde vervolgens vast, dat er grote aandacht geschon ken zal moeten worden aan de onge schoolde leden van de Beweging. Zij zijn vaak om een geheei andere reden lid geworden van de K.A.B. dan de geschoolde leden. Bij de eerste groep is een sterk persoonlijk contact zeer noodzakelijk. Met dankbaarheid maakte hij gewag van de actie „Naar de 400.000", waarbij de afdelingen Bloemendaal, Gouda, Leiden, Mon ster, Oud-Ade, Wognum en Zevenho ven de wimpels behaalden voor haar grote activiteit. Een hartelijk woord voor allen.. Diep ontzag. (Van onze verslaggever Het „Roothaanhuis" op de Amster damse Rozengracht was zondagmiddag het toneel van een bijzonder opgewek te bijeenkomst, toen St. Nicolaas er, de traditie getrouw, een bezoek bracht aan de kinderen van het personeel van on ze krant. De maan had al verschillen de malen heel duidelijk en zelfs heel krachtig door de bomen geschenen voordat de heer G. Geurtsen gelegen heid kreeg om de kinders namens de directie van harte welkom te heten en om enkele richtlijnen te geven voor het verdere verloop van de middag. En het is dan ook allemaal heel keurig ge gaan. Dank zij op de eerste plaats het optreden van „Oom Cas", die met zijn vernuftige goochelkunst het jeugdige auditorium terdege wist te boeien. Het moet bepaald een toer zijn om zulk een van woelige Sinterklaas-spanning vervuld gezelschap in bedwang te hou den. „Oom Cas" slaagde daarin niet alleen, maar hij wist de kinders zelfs bijna helemaal te doen vergeten, dat de goede Sint ook nog moest komen. Er werd in de zaal zicht- en hoorbaar genoten. In de pauze werden de flesjes limo nade ietwat beverig leeggedronken. Maar heel de nerveuze spanning ont laadde zich in een gemeenschappelijk en zeer geestdriftig gezongen „Dag Sin terklaasje", toen de grijze Bisschop met twee indrukwekkende zwarte knechten de zaal betrad. Toen de Sint op zijn zetel op het toneel had plaatsgenomen werd hij door de heer Albert Welling in een even bloemrijke als eerbiedige bewoordingen toegesproken. En zij geno ten kennelijk de volledige instemming van de kinders. Er viel een diepe stilte toen Sint Ni colaas zelf met een wel heel „oude" maar toch onverwacht heldere stem een toespraak hield, waarin hij duide lijk deed uitkomen, dat hij de kinders van onze krant een heel jaar lang wel degelijk in het oog had gehouden. Tot zijn kennelijke tevredenheid gelukkig. Er waren inderdaad „geen stoute kin ders bij". Natuurlijk, de kleinen die zich Naar de heer Kortink de vergadering mededeelde, is men thans tot een ak koord gekomen over de oprichting van een eigen provinciaal beroepskeuze-bu reau in Alkmaar. De cijfers bleven ook op deze ver gadering niet achterwege. Bij het Credo- Pugno-werk zijn thans 1500 mensen in geschakeld, die werkzaam zijn in het hele gebied van Haarlem en Rotter dam. Óp sommige plaatsen ondervindt men „concurrentie" van het bedrtjfs- apostolaat. Samenwerking werd wel wenselijk geacht. De Centrale Volks bank telt nu 180.000 spaarders en het tegoed is 65 miljoen gulden. De bisdom men Haarlem en Rotterdam hebben 185 K.A.B.-afdelingen. Voorts' werd mede- fedeeld, dat de Katholieke Bond van ejaarden en gepensioneerden 11000 le den telt, 34 plaatselijke en 45 parochiële afdelingen. Met de K.A.V. olijkt het in stijgende lijn te gaan. Het ledental is de 12000 gepasseerd. Helaas moest men vast stellen, dat de K.A.V. nog slechts in 74 K.A.B.-afdelingen voet aan de grond heeft gekregen. Vanwege de afdeling Boskoop werd gewezen op misverstanden en wanbegrip bij de geestelijkheid ten aanzien van de K.A.V. op sommige plaatsen. Rector Kraakman, geestelijk adviseur, herin nerde er echter aan, dat de K.A.V. een bisschoppelijk goedgekeurde en zelf standige lekenorganisatie is. De paro chianen hebben het recht zelf een af deling op te richten van de K.A.V., wel ke in dit verband niet te vergelijken is met bij voorbeeld een Maria-congrega- tie. In een enthousiaste toespraak wek te hij de bestuurders op naar beste vermogen hun taak als christenen in de maatschappij te vervullen. Sprekend namens het nationaal hoofdbestuur memoreerde de heer J. Alders de toenemende onkerkeiykheid ten gevolge van de steeds groter wor dende concentratie van arbeiders. Dit probleem, dat typisch „Haarlems-Rot terdams" is heeft de volle aandacht van het hoofdbestuur. Met een geest driftig woord voor de eenwording van Europa, waarvan ook de K.A.B.-leden het belang moeten inzien, besloot hij zijn toespraak. De afdeling Hillegom riep de hulp in van de K.A.B. om het* instituut van de gezinsverzorgsters mede in stand te houden. De voorzitter zegde die steun toe, maar herinnerde er aan, dat de K.A.B. ieder meisje uit zijn kringen, dat een cursus volgt voor gezinsver zorgster, een subsidie geeft van 75. Op de vraag, of er voor de meisjes niet, een soort dienstplicht kon worden ingesteld om in de gezinnen te helpen, deelde de voorzitter mede de vraag bij de Katholieke Gezinsraad aan de or de te stellen. Nog enkele andere punten kwamen aan de orde. Vermelden wij nog slechts, dat de aftredende bestuursleden J. Kor tink, A. J. M. Angenent, W. van Bergen Henegouwen en J. van Bockxmeer wer den herkozen. Vrij onverwacht is te Nijmegen op 80-jarige leeftijd overleden de stichter van de congregatie van de Dominica nessen van het H. Sacrament (Huize Bethlehem), pater Hieronymus Kooien. Pater Kooien, die in Rotterdam ge boren is, was achtereenvolgens kape laan te Tiel, Zwolle, Rotterdam, Alk maar, Utrecht en Nijmegen. Enige ja ren was hij prior van het Dominicaner klooster te Zwolle. Sinds 1954 verbleef hij om gezondheidsredenen in het kloos ter te Huissen bij Arnhem. President Eisenhower heeft James Zellerbach benoemd tot ambassadeur der V.S. in Italië, als opvolger van me vrouw Claire Boothe Luce, (Van onze speciale verslaggever) Gisteren heeft het hoofdbestuur der Medische Missie Actie traditiegetrouw te Rotterdam zijn vergadering gehouden met de besturen der plaatselijk® afdelingen in Nederland, om door onderling overleg tot nóg grotere activi' teiten en nóg betere collectevoorbereiding te komen. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter mgr. J. H. Niekel, deken van Rotterdam, met grot® voldoening dat de werkzaamheden der Memisa door heel katholiek Neder' land gedragen worden. Het welsprekend bewijs daarvoor levert de sin°s 1952 met grote sprongen stijgende opbrengst der jaarlijkse kerkdeurcollecte op de tweede zondag na Driekoningen. Van f 46.000 in 1952 bereikte zij over f 65.000 in 1953, f 86.000 in 1954 en f 108.000 in 1955, dit jaar de indrukwek' kende som van f 122.000, die evenals de opbrengsten der vorige jaren geheet aan medische uitgaven besteed is. Is het dan te verwonderen dat mgr. Niekel' door dit algemene meeleven met het prachtige medische missiewerk bemoe' digd, volgend jaar op anderhalve ton durft hopen? Men heeft de zorg voof het goed functioneren der missies wereldprobleem nummer een genoenw- Wie ook maar enigszins op de hoogte is van de achtergronden, die de wereld' politiek beheersen, zal dit oordeel volmondig onderschrijven. Om vele f" dwingende redenen is het instandhouden' en versterken der katholieke mis' siën een levens- en gewetenskwestie gewofden van de eerste rang. Kerk beschaving staan of vallen daarmee. Dit is onomwonden de naakte waarheid» waarvoor wij en wel naar Gods uitdrukkelijke opdracht en aanwijzing de verantwoordelijkheid dragen. Is dat besef eenmaal in ons gewekt, da® blijkt ons menselijk solidariteitsgevoel een machtige stimulans te zijn to» waarlijk grootse daden, getuige de edelmoedige actie voor Hongarije, die to1 op zekere hoogte met tegenwoordige missieproblemen vergelijkbaar is. Het zaterdagavondprogramma van de AVRÖ-TV heet Weekend en bestaat uit een variétéshow en een inleiding waar in allerlei interviews en merkwaardig heden voorkomen. Wy hebben dat ren dezvous" wel eens beter gezien. Dat men niet altyd byzondere personen en ook geen onderwerpen kan vinden voor ac tuele en directe interviews is begrijpe lijk. Het gesprek over het zondagsry- verbod bracht echter zulke weinig zeg gende meningen dat het gerust had kun nen wegbiyven en dat Wout Wagtmans aan de rally van Monte Carlo wil deel nemen interesseert ons op het moment maar matig. Zeer vervelend was het gedoe met de marsepeinen Sint Nico laas-,,surprises", nogal dom het ver haal over nieuwe „make up". Het top punt waren echter de vijf wensen van Lou Bandy. Het is ons een raadsel hoe men zo iets in dit programma kon opnemen. Twee wauwelende juffrouwen aan de bar die Bandy ondervroegen, die natuurlijk terugwauwelde, en de juf frouwen maar „enig" en „leuk hè" roe pen. Het was erg. De show was prima, goede nummers, vlot, afwisselend en boeiend op het beeld gebracht. Huub Martron was nu een soort zingende conferencier, een uitste kend idee. Johnny Kraaijkamp is een zeer opmerkeiyk man op het gebied van de „crazy fun", een van zyn aardigste eigenschappen is dat hy zichzelf biyft, dat hij zyn eigen figuur en genre tracht te vinden. Hy doet niets na, maar maakt alles zelf en vaak is dat heel goed. Het is echter jammer dat hy te weinig geschoold is en zijn originele daarna persoonlijk bij de goede Sintyon(jsten onvoldoende uitwerkt. Door het moesten vervoegen hadden zich wel grote gebrek aan personen als hy heeft voor enkele kleinigheden te verantwoor den, maar de roe hoefde er in de verste verte niet aan te pas te komen. Bijzonder tevreden bleek St. Nicolaas over mej. L. Timmermans, de sociale verzorgster van ons bedryf, die ook dit jaar weer het feest perfect had georga niseerd. Zy mocht deswege uit de han den van de Bisschop persoonlijk een geschenk in ontvangst nemen. Hetgeen de uitbundige bijval van iedereen op wekte. Maar het betekende na dit alles toch nog een climax toen elk kind tenslotte de Sint zelf een handje mocht komen géven en door Zwarte Piet „lekkers" en een cadeautje ip de handjes kreeg gedrukt. Het feest was toen werkelijk compleet. zoveel mogelijk mensen aan te spreken, het is dan ook vaak van een pathos dat wij hier door de radio weinig horen. Maar het pathos is niet vals en wat gezegd wordt Is goed. De uitvoering gistermiddag door het omroeporkest o.l.v. Henk Spruit van de Vierde Symfonie van Bruckner heeft ons teleurgesteld. Dit zowel wat be treft het spel als wat de opvatting van de dirigent aangaat. Met name waren de tempi weinig evenwichtig, het geheel had geen vloeiende Hjn. Ook waren de verschillende groepen uit het orkest niet helemaal goed tegen elkaar afgewogen, zo speelde het koper veel te luid. Het geheel miste voor alles echter de be wogenheid, waardoor een brede melodi sche massa als deze gaat léven. Ook waren er onbegrypelijke slordigheden in het in'dividuele spel. Wp zjjn van dit ensemble en deze leider beter ge wend. J. v. S. hij veel te veel hooi op zyn vork moe ten nemen, wat zyn resultaten natuur lek niet ten goede komt. Het Kamerlid Peters, dat deze zomer geroepen werd wekeiyks een verhande ling voor te dragen over „Bent u ook van de party?", ontpopt zich steeds meer als een voortreffelijk radiospre ker. Hij voelt goed aan welk onderwerp zpn zeer uitgebreid gehoor op het mo ment het meest beroert en hü weet Oost-Duitsland Het Oostberlijnse dat onderwerp dan volkomen uit te bui- dagblad Der Morgen heeft gemeld, dat ten. Hy begint altijd met een min of Oost-Duitsland in het volgende vyfjaren- meer geheimzinnige inleiding, die ech-1 plan, dat 1 januari begint, heeft voor ter zo gesteld is dat zij tot verder luis- zien in de bouw van straal-passagiers- teren noopt. Het praatje is bedoeld omvliegtuigen voor 50 passagiers. (UP) Het Nederl. Kamerkoor zingt van avond voor de NCRV o.l.v. Felix de Nobel een Nederlands programma (402 m 22.05 u). Voor het Franse Brussel worden op gevoerd „Broceliande" van Henry de Montherlant en „Amédée et les mes sieurs en rang" van Jules Romains (484 m 21.05 u). Voor Luxemburg speelt het groot om roeporkest o.l.v. Henri Pensis, waarby Josef Szigeti het Derde Vioolconcert van Mozart zal spelen (1298 m21.16 u). Voor het Franse nationale programma speelt het omroep symfonieorkest o.l.v. Jean Giaydino o.m. de Symphonie Fan- tastique van Hector Berlioz. Annie Jo- dry speelt het Concerto voor viool en orkest van J. S. Bach, dat getranscrip- teerd werd naar het Pianoconcert van dezelfde Meester (347 m 20 u). Enige tijd geleden heeft de heer Bertels, hoofdredacteur van het D blad voor Noord-Limburg, een reis v®8 drie maanden gemaakt langs de missi® posten van Nederlands Nieuw-Guin®8' Over zijn daar opgedane ervaring®' bracht hij in een bewogen causerie ef\ ontstellend verslag uit, dat één eb*®, facet van het missieprobleem belichtt®' de mensonterende achterlijkheid inheemse bevolking. Het moge dan A zijn, dat Nieuw-Guinea in dit opzi®b een dieptepunt vormt, in talrijke andere missielanden heerst, zij het in minder mate, dezelfde ten hemel schreien® ellende. Eén ding staat vast: wie, 8g de heer Bertels, uit eigen aanschouw!®8 het onmenswaardig bestaan der P poea's heeft leren kennen, wyst h1®, verontwaardiging de mening af als zo8 den deze mensen in hun primitief f staan gelukkig zpn en door het werk «e missionarissen slechts gestoord V den. Daarom pleitte de heer Bertels b1?., klem voor de grootst mogelijke buJ> van het thuisfront. Het Gouvernem®'^ en de oliemaatschappijen zorgen e voor hun personeel, de Amerikaan® Zending beschikt over de overwinst v8f grote ondernemingen. DaartegenoV® zijn onze missionarissen afhankelijk va een kruimelactie! Wat kunnen wij doen in een dergelijk nood? vroeg mgr. Niekel in zqn dané. woord. De Memisa heeft te zorgen vb alle missies. Hoe harder er gewjf,uj wordt, des te groter kan ook de t"iA zijn voor Nieuw-Guinea. Men beho® zich niet te beperken tot de jaarÜJk kerkdeurcollecte. Tussen de acties 8t0 die welke onlangs met groot succes t Eindhoven gehouden werden onder »V motto „De barmhartige Samaritaan.g werden ter navolging voorgesteld: d* vrachtauto's met goederen en een drag van 5400 hebben de Memisa W' wat armslag gegeven die zeer welk" was. Tenslotte sprak de voorzitter de 1?°?^ uit dat alle afdelingen de voorberei" e( gen voor de a.s. kerkdeurcollecte v{. heel hun hart en heel hun verantw delijkheidsbesef ter hand zouden ber"ejf- Aan katholiek Nederland om in "e de geest daarop te antwoorden. De Engelse pers was vanmorgen laten over de Nederlandse opera-soP Gré van Swol—-Brouwenstijn, die avond in Londen de Desdemona-pa1"^ in Verdi's „Otello". De uitvoering werC* geven in het Royal Opera House. Alle bladen, zonder uitzondering. P de zang van Gré Brouwenstijn en a ductie als geheel werd bescnr „groots", „boeiend" en „betoveren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2