Vereniging „Het Bijgoed" begint met crocussenkeuring Zal Piet Roozenburg in Velsen winnen? 1 I Bezorging Brandstoffen K ru iswoordraadsel Prof. G. Holt OMEGA - MIDO eter fe oüer kerkelijke bouwkunst i r Tot ÏO uur i Wij smul Iers vloot te Ijmuiden Heemskerk helpt de Hongaren Familie van Nagy c.s. vraagt hulp Vrouw verbrau ERIC DE NOORMAN MM 1 DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 pagina BIJGOEDKWEKERS VERGADEREN Basketbal Dames van Typhoons aan de leiding BLOEMBOLLENVARIA Dat leuke, vlotte kapseltje MOIENDI] K voor U! Bestrijdingsmiddelen Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt! helpt snel tegen: MAAGSTOORNISSEN DARMSTOORNISSEN slechte SPIJSVERTERING ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Medicinaal Norit Basketbal Fraaie prestatie van The Typhoons Overhemden Dassen Rodia - wol - zijde Truien Vesten Wollen jersey en Ottoman Handschoenen Wol - nappa - pigskin Shawls Anegang 17 •W' r i «s Door de BENZINE-DISTRIEUTIE zijn wij genoodzaakt de bezorging van brandstoffen nog ECONOMISCHER ie doen geschieden. In verband hiermee verzoeken wij U dringend TIJDIG Uw bestellingen op ie geven, opdat wij gevolg kunnen geven aan de oproep van de Minister van Economische Zaken, om ie komen tot de voorgeschreven benzine bezuiniging. EEN WONING VOOR HONGAREN KATH. BEJAARDEN VIEREN SINTERKLAAS SINT NICOLAASFEEST VOOR K.A.B.-KINDEREN Nieuwe schepen gaan slepersvloot versterken Voorspoedig Waterstanden 4 5 6 7 8 9 10 H Onrust in Sub- Kar pathen? Kardinaal Wyszynski weldra naar Rome? ui sortc> Zijlstraat 90 Haarlem Tel. Soekarno wenst erewacht ep Een collectie vindt U bij t Sïl ver-S toe pke Grote Houtstraat 49 De „Cottica" heeft vertraging Maandagavond kwamen, in de Scheids gerechtzaal van het Krelagehuis te Haarlem de leden van de Vereniging „Het Bijgoed", groep van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, onder voorzitterschap van de heer J ,J. Bos in vergadering bijeen. Als voornaamste punt prijkte op de agenda het verslag van de keu ringsdienst voor crocussen over het jaar 1956, het eerste sinds de instelling van deze dienst in ile zomer van het vorige jaar. Hierin gaf de directeur, de heer F. Limburg, een overzicht van de eerste maatregelen die in het be lang van' deze cultuur genomen zijn. In zijn openingswoord besprak de heer Bos de resultaten van de export in 1955 van de bijgoedgewassen. De uit voer van crocussen vertegenwoordigde een waarde van 5y, miljoen gulden, Anemonen 3Va miljoen, Begonias en Gloxinias 1 y„ miljoen, overig bijgoed, inclusief dahlias, 11 miljoen, totaal dus ruim 21 miljoen gulden. Uit dit over zicht blijkt wel de grote betekenis van het bijgoed voor onze uitvoer van bloem bollen in het algemeen. We moeten er naar blijven streven, aldus spreker, een product af te leveren dat aan zeer hoge eisen voldoet opdat wij daarmee de plaats innemen die we verdienen. Sprekende over de oogstresultaten memoreerde de heer Bos, dat de zeer strenge vorst in februari van dit jaar betrekkelijk weinig schade heeft aan gericht. Met uitzondering van Anemo nen en ranonkels waren de opbreng sten van alle artikele redelijk. Het prijzenverloop varieerde echter van goed tot zeer slecht en bleef bij sommi ge artikelen zelfs beneden de productie kosten. Het slechte prijsbeeld in de crocussenhandel weet spreker o.m. aan de grote teeltuitbreiding der laatste ja ren. Hij ging de verschillende culturen in het kort na waarbij de heer Bos, met betrekking tot de fresiateelt, waarvan de uitkomsten over het algemeen goed te noemen waren, de waarschuwing liet horen voorzichtig te zijn met ver dere uitbreiding. Het bestuur van de vereniging is in dit verband gaarne be reid contact op te nemen met de fresi akwekers in het Westland. Voorts werd aangedrongen op selectie daar men al leen door juist selecteren kan komen tot een product dat aan alle en hoge eisen voldoet. De voorzitter deelde voorts nog mede dat aan het Centraal Bloem bollencomité is verzocht van 27 soor ten een gekleurde plaat te laten make Het C.B.C. heeft dit weliswaar toe gezegd doch tot voldoening aan dit verzoek is men tot nu toe nog niet kunnen komen. De periodieke be stuursverkiezing had tot resultaat dat in de vacature G. v.d. Eng Az., (ranonkels) gekozen werd de heer W. v. Duin, Obdam; en in de vacature J. J. v.d. Berg-Winnubst (algemeen bijgoed) de heer Fl. Swart (NV L. Stassen Jr. )te Bennebroek. Aan het jaarverslag van de secre taris ontlenen we o.m. dat het leden tal in de loop van 1955 steeg van 132 bij de oprichting tot 369. In dit ver slag was tevens een overzicht opge nomen van de monster-op-planting in de proeftuin. Hieruit bleek dat door 50 kwekers tezamen 181 partijtjes wa ren opgeplant en wel 18 monsters van „Grote Gele", 2 monsters van ande re gele variëteiten, 85 blauwen (35 variëteiten), 39 witten (13 var.), en 41 gestreepten in 17 variëteiten. Het verslag van de keuringsdienst,- uitgebracht -door de directeur de heer F. Limburg, gaf een goed beeld van de moeilijkheden aan de start van zulk In het Krelagehuis was maandag avond een inhaal basketbal programma vastgesteld en ofschoon vele reserve teams binnen de lijnen kwamen was de strijd steeds fel en dikwijls ook bij zonder goed. Bij de dames ging natuur lijk de meeste belangstelling uit naar de ontmoeting tussen de leidende teams in de overgangsklasse The Typhoons en White'Stars II. Na een vrijwel voort durende voorsprong slaagde het Ty phoons team een kleine overwinning te behalen, waardoor deze ploeg de lei ding van de Stars heeft overgenomen. Bij de heren was de strijd in de twee de klasse tussen de reserve teams van Typhoons en White Stars eveneens in teressant. In deze ontmoeting ging de strijd vooral na de hervatting volko men gelijk op. Tenslotte won Typhoons met gering verschil. Rapiditas kwam binnen de lijnen tegen Flamingo's 2. Rapiditas ploeg moest het nog steeds doen zonder Wolf en Lazones, hetgeen een te zware opgave betekende. Hoewel dapper tegenstand werd ge boden, kon het Flamingo's team een fikse overwinning bereiken, welk resul taat de verhouding in het veld ook wel juist weergaf. De uistlagen waren: Dames: H.O.C.4 - Typhoons 3 1016; H.O.C.3-White Stars 3 22—19 (na verl) White Stars 2-The Typhoons 2027 R.H.C. 2-Antilopen 4 18—17; S.C. Haar lem 2-Typhoons 2 24—21. Heren: Old Boys-I.H.J.3 41—42; Ra piditas '31-Flamingo's 2 24ije; Ty phoons 2 White Stars 2 2620. Voor adspirant-deelnemers aan het bloembollencorso 1957 e'n andere be langstellenden belegt het corso-comité 1957 woensdagmiddag 2.30 uur een bij eenkomst in „Treslong" te Hillegom. T dens deze bijeenkomst zal de heer Jos v. Driel verschillende ontwerpen tonen. De vereniging „De Hyacinth" houdt donderdag 6 december 2.30 uur in „De Nachtegaal" te Lisse een algemene le denvergadering. De, heer F. Limburg zal daarbij verslag uitbrengen over de hyacinthenkeuringsdienst in het afgelo pen seizoen. Tevens moet bestuursver kiezing plaats hebben wegens periodiek aftreden van de heren J. Th. Jonkheer Hillegom (kweker) en L. F. v. d. Mey, Lisse (kweker-exporteur). Het Bedrijfschap voor de Bloembol- lenhandel houdt op dinsdag 4 decem ber a.s., des namiddags te 2 uur in Restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem, een openbare bestuursver gadering. Op de gisteren in het Krelagehuis ge houden bloemenkeuring verscheen slechts één vaas met bloemen en wel 'de gele freesia Souvenir van M. C. v. Staaveren, Aalsmeer. De kwaliteit was prima. Advertentie TT) a 51 W- f SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 19706 Bus 3.4. een keuring èn voor de dienst èn voor de aangeslotenen verbonden, maar ook van resultaten die hoopgevend zijn voor de toekomst. De keuring strekte zich uit over 270.000 RR (ca. 385 H.A.) by 2742 kwe kers. In vrijwel alle provincies van ons land werden crocussen aangetroffen; van die buiten de eigenlijke cultuur centra moesten echter verreweg de meeste worden afgekeurd. Na een op somming te hebben gegeven van de maatregelen ter bestrijding van het vi- rusziek werden nog verschillende aspec ten van de keuringsdienst aan de orde gesteld zoals de keuring op soortecht heid, het wetenschappelijk onderzoek en de samenwerking met de Planten- ziektenkundige Dienst. De heer Lim burg besloot zijn verslag met te ver wijzen naar de verschijning van de eer ste statistiek betreffende de teelt van crocussen, welke statistiek 88 pet. van de Nederlandse cultuur omvatte, ver deeld over 20 variëteiten. Dat er aan het gegeven beeld toch nog 12 pet. ont brak weet spr. aan de vroege verschij ning van deze statistiek en de onbe kendheid met de registratie bij vele kwekers. Bij de rondvraag werden met betrek king tot de keuring nog enkele proble men van vaktechnische aard te berde gebracht waarbij b.v. gewezen werd op de gevolgen van het gebruik van kwik- houdende bestrijdingsmiddelen, waar over de heer Twisk van de Tuinbouw- voorlichtingsdienst zijn visie gaf. De vergadering werd o.m. bijgewoond door ir. Vlag, Rijkstuinbouwconsulent, en en kele vertegenwoórdigers van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wagenin- gen. De algemeen voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloemb. cultuur, Jhr. mr. dr. O. v. Nispen tot Pannerden, was wegens ziekte verhinderd, terwijl ook prof. E. v. Slogteren bericht van verhindering gezonden had. Advertentie (oprispingen, brgnderighei<f, maagzuur) (diirree) (..opgeblazen gevoel") (nt overvloedig gebruik van alcoholische dranken, .kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. zuivert Uw maag onmiddellijk In zijn vroegere woonplaats Rotter dam heeft Piet Roozenburg het de vo rige week vrijdag niet verder kunnen brengen dan remise. Zaterdagavond was de uitslag wel bijzonder verras send, toen hij van De Jong verloor. Nu het einde van dit toernooi, dat 17 dammers een maandlang gespannen houdt en daarmee de hele damwereld, in zicht komt, is de gemeente Velsen aan bod voor een van de laatste ronden. Ongetwijfeld een ronde met de kans op een beslissing. Het zou zeker niet de eerste keer zijn, dat hier een beslissing viel in een zo belangrijk toernooi. In 1948 slaagde Piet Roozenburg ér in precies in de ronde te Ijmuiden zijn titel binnen te halen. Het Witte .Gebouw aan de Zuid zijde daverde die avond. En vanzelfspre kend verwacht men van deze D.C.IJ-er, dat hij zijn clubgenoten en de grote dammersfamilie in de gemeente Velsen ook nu niet zal teleurstellen. Piet Roozenburg heeft het echter zwaar te verduren. Iedere deelnemer speelt nu eenmaal tegen de titelhouder met inzet van al zijn krachten. En zo als men weet is Roozenburg als inval ler in dit toernooi, toen de Russen ver stek lieten gaan, geheel onvoorbereid in het strijdperk getreden. De grootste verrassing is wél de in valler Gournier. Zonder enige schroom mag men deze jonge speler de sensatie van dit tournooi noemen. Er zijn nog meer verrassingen, zoals het falen van De Jong, die zich overigens zaterdag op fraaie wijze revancheerde. En dan de taaie Keiler, die tot de ernstigste ge gadigden Voor de titel behoort. Dat ook het gemeentebestuur van Vel sen met de damsport meeleeft, bewijst het feit, dat het zich voor 1.000 van deze ronde op Velsens grondgebied, donderdagavond te spelen in Velserend, heeft verzekerd. Het dammen geniet in de gemeente Velsen een grote belang stelling, wat zeker Op naam van D.C.IJ. te schrijven is. De keuze van de zaal lijkt ons niet zo gelukkig. De accommo datie en de sfeer zijn uitstekend, maar de afstand zal toch wel een bezwaar blijken te zijn. Alle partijen zullen op demonstra tieborden te volgen zijn. En gezien de mogelijkheid, dat hier de beslis sing valt, zullen velen ongetwijfeld naar Santpoort trekken om daarvan getuige te zijn. Ook in Haarlem zal voor de Santpoortse ronde bijzondere belangstellin gbestaan, te meer daar zaterdag de laatste ronde in de grote Concertzaal in Haarlem gespeeld wordt. Mocht Roozenburg er toch nog in sla gen als triomfator dit toernooi te be ëindigen, als D.C.IJ. als tiental dan ook nog een goede goot doet naar de titel van clubkampioen van Nederland, dan zou het feest in de IJmuidense ge lederen compleet zijn. Het college van burgemeester en wethouders van Velsen heeft toegezegd, indien enigszins mogelijk, donderdag om vijf uur bij de opening van de ronde aanwezig te zijn. Burgemeester mr. M. M. Kwint is uitgenodigd de openingszet te doen op het bord van de IJmuide- naar Piet Roozenburg. In de gewestelijke eerste klasse heren van de basketbalcompetitie hebben Ty phoons en Antilopen fraaie overwinnin gen behaald op de gewestelijke kampioen SSD (Den Haag) en het Delftse studen tenteam Punch. Antilopen had legen de Delftse studen ten, die thans weer met Nije en Oever- haus in hun midden uitkwamen gro te moeite, zodat na een kleine voor sprong bij de rust (19-18) slechts met eën 32-29 overwinning genoegen moest worden genomen. Een bijzonder fraaie prestatie leverde het Typhoons-team in de Haagse Hout- rusthallen tegen kampioen SSD, want na een groot overwicht in de eerste helft (15-4) slaagden de Haarlemmers er in een verdiende 24-22 overwinning te boe ken. Dinkelberg kon door het benutten van twee strafworpen de Haarlemse over winning veilig stellen. Sportclub Haar lem was in de Houtrusthallen tegen Vodo SC niet zo gelukkig, want na de zware nederlaag tegen het Santpoortse ZBVS (73-19) moesten de Haarlemmers ook te gen Vodo SC een nederlaag incasseren (34-19). IHJ speelde in Den Haag tegen Deco en ofschoon de Haarlemmers ze ker winstkansen kregen werd het een verliespartij (23-21). De uitslagen waren: DAMES: RCH-SC Haarlem 3 14-4, An tilopen 4-Rapiditas 2 17-14. HEREN: ZBVS-SC Haarlem 73-19, Ty- phobns 3-HOC 2 23-35, Antilopen-Punch (Delft) 42-29, HOC 3-Aurora 2 26-32, Vodo SC-SC Haarlem 34-19, SSD-Ty phoons 22-24, Deco-IHJ 23-21. Het programma voor vanavond luidt: DAMES HOC 4-Typhoons 3, HOC 3- White Stars 3, White Stars 2-Typhoons, SC Haarlem 2-Typhoons 2. HEREN: Old Boys-IHJ 3, Rapiditas '31 Flamingo's 2, Typhoons 2-White Stars 2. De ranglijsten bijgewerkt tot 24 no vember zijn: DAMES: Overgangsklasse A: White Stars 2 4-8, Typhoons 3-6, HOC 2 3-6, SC Haarlem 3-2, Schoten Giants 5-4, ZBVS 3-2. Antilopen 2 5-2, Rapiditas '31 4-0. Tweede klasse: IHJ 6-8, SC Haarlem 2 4-6, Typhoons 2 4-4, ZBVS 2 4-4, Aurora 4-0. Derde klasse A: Antilopen 3 5-10, RCH 6-8, HOC 4 3-2, IHJ 2 4-2, SC Haar lem 3 2-0. Derde klasse B: White Stars 3 3-6, HOC 3 4-6, Rapiditas 2 2-2, Antilo pen 4 4-4, RCH 2 5-0. HEREN: Tweede klasse: Aurora 4-8, Antilopen 2 4-6, White Stars 2 4-6, Fla mingo's 2 3-4, Typhoons 2 3-4, ZBVS 2 6-4, Rapiditas '31 5-2, IHJ 2 4-0. Derde klasse A: Typhoons 3 3-4, SC Haarlem 2 3-4, HOC 2 3-4, White Stars 3 3-0, IHJ 4 0-0. Derde klasse B: Old Boys 4-6, An tilopen 3 3-4, Aurora 2 3-4, HOC 3 4-2, IHJ 3 4-2. Advertentie- 's avonds kunt U kopen uit onze prachtige sortering: Fablo - Kerko - Drescott Italiaanse met of zonder raglan mouw zuiver wol, nieuwste des sins, zuiver zijde. 32. Steeds rondspeurend en op alles voorbereid gaat Eric weer terug naar de grot, maar hij merkt niets meer van de achtervolgers. Hij begrijpt niets van het wonderlijke gedrag van de man, die op hem schoot en als hij in de spelonk is aangeland, bespreekt hij het geval met Svein en Cendrach. „Ze hadden het daarginds over Het Land van de Witte Mannen," zegt hij peinzend, „en het was duidelijk, dat ze daar niet graag mee te dóén wilden hebben. Misschien dacht die man wel, dat ik een van hen was. Hij keek me aan, of ik een^ geestverschijning was. Dat zou dan verklaren, waarom hij zo hard aan de haal ging!" Cendrach is overtuigd, dat Eric het bij het rechte eind heeft. „Als inderdaad Ragnar de Rode met zijn wilde etrekc daar is", zegt Cendrach, „valt het te begrijpen, dat de angst voor de w'" mannen er in zit!" „Dan lijkt het mij hoog tijd, dat we op zoek gaan W®® dat heerschap", stelt Eric voor. Er wordt besloten, dat ze met gebruik ken van de duisternis dadelijk op weg zullen gaan. Hoewel ze geen overi meer vrezen, sluipen ze voorzichtig naar de waterval en beginnen, tor,*J de steile rotsen omhoog klimmend, hun tocht op zoek naar het land. Va de Witte Mannen. \m% 33. De landstreek, waar Eric en zijn mannen zich bevinden, blijkt onbe woond te zijn. Dagen lang trekken ze door een leeg, verlaten gebied, zon der een spoor van mensen te ontdekken. Ze leven van jagen en vissen. Eric heeft op een goede dag een eland geschoten en bij een kampvuur hebben de mannen zich tegoed gedaan aan een malse bout. De avond valt en terwijl zich gereed maken om te gaan slapen, sluipt een gedaante langzaam e onhoorbaar naderbij. Aavertentie FEDERATIEVE KRING VAN BRANDSTOFFENHANDELAREN HAARLEM EN OMSTREKEN Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft ten aanzien van de huisvesting van Hongaren medewerking toegezegd aan de stichting Vluchtelingenhulp rayon Alkmaar en voorlopig een woning in het vooruitzicht gesteld. Zodra over deze wo ning wordt beschikt, zal de bevolking van Beverwijk in de gelegenheid worden gesteld om haar van het nodige huisraad enz. te voorzien. In gebouw St. Bavo is maandagmid dag 3 december voor de leden van de katholieke bond van bejaarden een groot Sint Nicolaasfeest, dat om twee uur zal aanvangen. De H. Man zal de ze bijeenkomst gedurende enige tijd door zijn aanwezigheid luister bijzetten. De katholieke beiaardentoneelvereni- ging zal het blijspel „De Trekpleister" ten tonele brengen. Voor de kinderen van de leden van de K.A.B. wordt zondagmiddag 2X de cember een Sint Nicolaasfeest georga niseerd in gebouw St. Bavo. De kaar ten kunnen tot en met morgen afge haald worden bij de kringbestuurders. Daarna is dit nog slechts mogelijk aan het gebouw. Wiismullers slepersvloot liep gister morgen IJmuldens haven binnen. De vlaggen wapperden strak aan de masten. De „Zeeland" (bijna 27.000 zeemijlen), de „Noord-Holland" (meer dan 40.000 zee mijlen) en de „Cycloop" (ook ettelijke duizenden zeemijlen) keerden op honk terug. Er waren niet alleen thuisstomende schepen te begroeten, maar ook een nieuweling in de ploeg. De „Zeeland", een prachtig zeeschip, dat wel 27.000 zeemijlen in dienst van het Bureau Wijs muller en onder commando van kapi tein Maarten de Koe achter zich liet, maar Ijmuiden toch nog niet had gezien. Verwaarloosd en grijs geverfd troffen de mannen van kaptein Maarten de Koe dit schip de achtste juni in Hongkong aan. „Gearriveerd in Hongkong per vliegtuig. 11.00 uur op Pan Americain de naam van de „Zeeland" voordat Wijsmuller het schip kocht wat een bende!" schreef stuurman Jan- Buur man in zijn agenda. Zeelieden spreken niet graag over hun tochten. „Het is allemaal voorspoedig verlopen," zeggen de kapteins Maarten de Koe en Henk van de Burg en Oene Edelenbos. „Geen storm gehad, heren?" „Och, wat. Ja toch wel, op. vijf novem ber zaten de Zeeland en Noord-Holland in een orkaan in de buurt van de Azo- re:i met elk 3 lichters voor St.-Nazaire op sleeptouw. De zee was melkwit. Je kon geen hand voor je ogen zien. Maar toen bewees ook de „Zeeland" dat zij uit het zuivere schepenstaai is gesne denHet schip hield zich schitte rend." In deze orkaan verspeelde de Noord-Holland een lichter. Maar het ding bleef toch behouden, het ligt nu in de haven van Bermuda. De Noord-Hol land, Zeeland en Cycloop hehben in to taal 24 lichters van New-Orleans naar St. Nazaire in Frankrijk overgebracht. De eerste tocht van de Zeeland duurde acht en dertig dagen. De schepen zjjn maandenlang van huis geweest. Sinds de heer J. Wijsmuller uit de Verenigde Staten naar Ijmuiden is overgekomen, is pr een nieuwe geest in het Bureau Wijsmuller gevaren. In een snel tempo wordt dit bedrijf, dat eens met twee en twintig schepen de zeven zeeën bevoer, uitgebreid. Aan de heer Wijsmuller zal het vast niet lig gen, wanneer niet spoedig de oude sterk te weer is bereikt. In maart komt de nieuwe „Simson" (1200 pk) in de vaart. Een schip, dat speciaal is uitgerust voor de lange reis. Een nieuwe serie sche pen is in aanbouw. Bij de firma Benne- kum in Sliedrecht zijn twee havensle pers van 1200 pk besteld, die eind 1957 in de vaart zullen komen. Voorts zijn er plannen in bewerking voor de bouw of aankoop van schepen van het type Noord-Holland en Zeeland, de zgn. Pro vincieklasse. Al met al zal binnen korte tijd een groot gedrang ontstaan aan de steigers van Wijsmuller bij de Oude Sluis. Uitbreiding van de kaderuimte door Rijkswaterstaat is daarom drin gend gewenst. Nu A.D.O., zoals wij maandag hebben bericht ,door een belangrijke gift het voorbeeld gaf, zullen ongetwijfeld de andere verenigingen en de gehele bur gerij helpen om de woning door de gemeente ter beschikking gesteld van een Hongaars gezin, te installeren. De grote collecte, huis-aan-huis zal zaterdag 1 december worden gehouden. Heemskerk zal voor een ongekend hoge opbrengst zorgen. CM Voor de leden van de Kring Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunt B.N.A. besprak vrijdag avond haar lid prof. G. H. M. Holt de kapel die de schilder-architect Le Corbusier gebouwd heeft op de berg boven het Franse plaatsje Ronchamp. Door zijn bezoek aan dit sacrale bouw werk was spr. dusdanig geroerd dat zijn enthousiaste bespreking de voor zitter, K. Jonkheid, in zijn dankwoord deed bekennen dat de aanwezigen op sublieme wijze de weg gewezen was naar de top van de berg, niet louter om er materiële schoonheid te aan schouwen, maar ook omdat de neiging naar pelgrim&ge was gewekt. Hoe moet ik dit werk inpassen in het beeld dat wij tot nog toe in ons droegen over het kerkgebouw, aldus prof. Holt bij het begin van zijn voordracht. Na de eerste bedwelming blijft de overtui ging dat we staan voor een volkomen nieuw verschijnsel waarbij alle dogma's en systeempjes ons uit de hand vallen. Alle grote bouwtjjdperken hebben zich geïncorporeerd in het kerkgebouw dat boven de profane wereld uitstijgt als een symbool. Het kerkgebouw is het allerbeste dat een tijd te bieden heeft. Het gevoel van onmacht dat mij bij het zien van alle grote bouwwerken be kruipt, zowel bij de Franse kathedralen als bij de stoere Friese kerken deed mij ook in Ronchamp afvragen: Hoe kon zo iets ontstaan? Het eenvoudige Fran se volk uit de omgeving dat daar bij het miraculeuse beeld van Notre Dame komt bidden, aanvaardt deze nieuwe kapel in de vanzelfsprekendheid van een natuurverschijnsel. Hier is een aanraking tot stand ge komen die het natuurlijke te boven gaat. Vervolgens besprak spr. de kerkelijke architectuur als bijdrage in de vernieu wing der bouwkunst, maar stelde deze tevens afhankelijk van de kracht der liturgische beleving. De verschrik kingen van de tweede wereldoorlog hebben het wezenlijke tussen het men selijke en het goddelijke zeker helpen zuiver stellen. Behalve de liturgie is de kerkelijke boüwkunst ook afhankelijk van de daad van de architect, die ritme, verhouding en schaal verleent aan de massa's. Le Corbusier nu brengt ineens de volledige versmelting tussen liturgie en plastische vorm tot stand. De berg van Ronchamp was reeds in heidense tijden een heilige plaats. Sinds de eerste wereldoorlog is de pelgrims- kerk van Ronchamp verwoest en in 1950 verzochten enige lieden uit de om geving van de grote, niet-katholieke Le Corbusier in Parijs hun kerk weer .op te bouwen. Het grote landschap, zijn kracht, in nigheid en poëzie inspireerde Le Cor busier, aanvankelijk, uit de uitwerking is gebleken dat hij volledig gegrepen is door zijn opdracht en diep doorge drongen is in de chriselijke sensus van af de jongste tot de oudste tijden. Christen zijn dat is daar meermalen bewezen is in Frankrijk voldoende om de hoogste sociale sfeer in een kunstwerk te bereiken. De kleurendia's, gemaakt door de zoon van prof. Hammacher en deze avond geprojecteerd, ontlokten spr. me nigmaal een bewonderende en bezielde toelichting. De bijzonderheden van bouwtechnische aard werden in dit ge zelschap van vakbroeders uiteraard niet verzwegen. Dinsdag 27 november Hoog water: 31.21 u. en 23.59 u. Laag water: 6.40 u. en 19.10 u. Woensdag 28 november Hoog water: 12.31 u. Laag water: 8.00 u. en 20.20 u. Horizontaal 1. maatschappe lijke klasse - schoolopgave 2. sportbe oefenaar - gemeente in Gelderland 3. kleurloze bloedvloeistof - lof 4. zangstem - lichaamsdeel - noot 5. Utrechts Stedelijk Ork. - holte onder arm 6. iemand - vraatzuchtige vis r- 7. eb en vloed - anti - ter Inzage 00 8. term bij kaartspel - bloedarmoede 9. dodelijk - niets o 10v jaarboeken 1-1 - voorzetsel 11. bergbeklim- <-i ster Verticaal: 1. hoofdbedeksel - resultaat 4. 2. kaartenboek - verward spreken 5. 3. afdaling met hindernissen bij skiën vulkaan op Sicilië vuurpotje in stoof 24 uren riviertje in Utrecht Engels triwoord - berg 6. gevechtswagen - oud oorlogs vaartuig 7. industriestad in Duitsland - anonymus 8. terugkennen 9. Haarlemse voetbal vereniging - lager onderwijs - indien 10. gemalen graan ,i\t - opplakbfi® (j) 11. zonnescbe Het officiële Joegoslavische dagblad „Barba" heeft thans gedeelten gepu bliceerd uit een beroep om hulp, dat ne gen familieleden van ex-premier Nagy en van de anderen, die door leden van de Sovjet-geheime politie werden ont voerd, nadat zü de Joegoslavische am bassade te Boedapest hadden verlaten, hebben gedaan op buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigingen in Boeda pest. Hierin wordt onder meer verklaard: „WU zijn er vast van overtuigd dat, in dien onze bloedverwanten werkelijk uit Hongarije zijn vertrokken, zü dat niet uit vrije wil hebben gedaan". De vereniging van journalisten te War schau heeft de Poolse regering verzocht, asyl te verlenen aan Imre Nagy en zijn medewerkers, indien de betrokkenen zulks wensen. Verklaard wordt, dat geen der le den van de groep vóór hun vertrek af scheid had genomen van zijn gezin en dat zij zelfs geen afscheidsboodschap zonden. „Allen moesten een lange reis aan vaarden met slechts de kleren bij zich, die zij aan hadden. Dit wijst er ook op, dat het vertrek niet vrijwillig plaats vond", aldus onder meer dit beroep om hulp, waarin de hoop wordt uitgesproken dat „Nagy en zijn groep zo spoedig mo gelijk weer kunnen terugkeren". Volgens de Romeinse correspondent van Le Monde, Jean d'Hospital, zal kar dinaal Wyszynki waarschijnlijk nog deze week van Warschau naar Rome reizen, om er met de H. Vader over de positie van de Kerk in Polen te spreken. Alle eerste klas merken VULPENNEN hebben wij in grote voorhanden. Garantie op vulpen. Ruilen toegestaan. In haar woning aan de Gerdesia*VÉ^e' Rotterdam is een 74-jarige weduwe ernstige brandwonden dood op nat» aangetroffen. Een buurman had i'> iitie gewaarschuwd. Vermoed word de bejaarde vrouw in de voorkaih jsc een stoel naast een brandend elek kacheltje in slaap gevallen en in geraakt is. Uit sporen die de r ff vond kan afgelegd worden, da' jc' slachtoffer zich de nog brandend** f dings(ukken van het lichaam heeLd1 trokken en in de tussenkamer op gaan liggen. President Soekarno van heeft aan premier Ali SastroanJ -j» en de chef-staf, van het ieger, geï\ sf.j majoor Nasution, voorgesteld ee\asK. ciaal bataljon op te richten, beSj„ a i Advertentie de„ uit soldaten uit alle delen van ja' chipel, die tenminste 1.80 met® e'., moeten zijn. Dit bataljon zou wacht moeten vormen bij special® v° jP ceremoniën. Soekarno deed 1 stel in een lezing, die hij P Surabaja hield voor officieren leger en regeringsautoriteiten. Door de slechte weersomsta^jjë den heeft de „Cottica" van de j op weg van Paramaribo naar .j;tj dam, enige vertraging. De 85 i passagiers, die, zoals aanvanket J ,i gemeld, morgen (dinsdag 27 n 1 des morgens zouden debarkerem nu eerst dinsdagavond °ngeJpept- iCji' negen te Amsterdam °ntsco 0tli worden echter, naar de le»® tingsdienst ons mededeelt, n°l?,0onP avond naar hun respectieve sen vervoerd. if Frankrijk De-Franse Robert Schuman Is te Pa™®eSe ff. tot voorzitter van de Euroi 0er ging en het internationale bureau van deze beweging- t sadeur André Fransois-FonC noemd tot voorzitter van het (A actie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2