t Eén vluchteling op elke honderd inwoners van Oostenrijk Ook directe hulpverlening aan Hongarije wordt een langdurige kwestie Groeiend verzet in Oost-Europa Hongaren danken Nederland Hongaarse vluchtelingen naar opvangcentra Voormalige DUW- kampen sober maar niet onvoldoende Mannen willen aan het werk LEXINGTON Commissie-Oud rapporteert /I Engeland wil lid worden van Europese vrijhandelsmarkt I Gelukkig weerzien in Nederland Vluchtelingen- echtpaar herenigd Staatssecretaris buitenl, zaken Regering moet meer geestdrift aan de dag leggen Drie families Lof voor Rode Kruis- colonne uit Nederland Hongaars tijdschrift voor Nederland aan Financiële verhouding rijk en gemeenten W oonplaatsbelasting? LABOUR AKKOORD 1 Apostolisch visitator voor Hongaren Knus en warm Foto's van clrie vorstenhuizen ih Den Haag geëxposeerd DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 WM. - y ii Eerste aflevering ver- schenen viu, ben Bloedbank 100.(KX) daklozen Nog geen beslissing L. Götzen voorzitter algemene rekenkamer Eenvoudige mensen De juiste man Dr. J. Stuyt te Arnhem overleden e« a*\.( oW De Oostenrijkse afgevaardigde in de Sociale Commissievan de V.N. heeft Risteren verklaard, dat zijn land op elke honderd inwoners thans reeds één Vluchteling telt. Hü zei dit toen het *»ntal naar Oostenrijk gevluchte Hon- Raren nog 83.000 bedroeg, maar inmid dels is dat getal al tot 85.000 gestegen. Hü deed een dringend beroep op alle landen Oostenrijk in deze benarde situa tie te helpen. Inderdaad wordt van alle kanten hulp aangeboden, maar het zal "og geruime tijd duren eer men in Oos tenrijk daar in de praktijk iets van h»erkt. Ook de hulpverlening via het Rode Kruis aan Hongarije zelf zal eeh lang durige kwestie worden. „Er zal straks mogelijk iets gedaan moeten worden aan massale verstrekking van voed sel door centrale keukens, voorname lijk in Boedapest, in verband met de toestand waarin daar de electrici- teits- en gasvoorziening verkeren. Be rekend is, dat per dbg 150 a 200 ton voedsel nodig zal zijn en voor de bereiding daarvan zal men zijn aan- (Vervolg van pagina 1) Maar in Polen heeft men deze hint genegeerd. Juist de laatste dagen heemt de kritiek op Moskou in War schau toe. en wint het Titoïsme er veld. Het recente bezoek van Gomulka aan de Russische hoofdstad heeft de Polen biet opnieuw in het gareel gebracht. Terwijl aanvankelijk de Poolse rege- Hngspers nog met behoedzaamheid rea geerde op het Sovjet-optreden in Hon garije. klinkt er nu plotseling een an der geluid, en wordt de Russische inter ventie in Gomulka's eigen krant ,,Zycle Warszawy" fel gehekeld. Het blad heeft de moed gehad te spreken van een Rus sische poging om de, Oost-Europese re publieken te domineren, terwijl het de ..spanningen" in Hongarije en Polen heeft geweten aan de zig-zag poli tiek" van de Sovjet-leiders, die weer hun toevlucht schenen te willen nemen tot Stalinistische methodes." Gomujka weet zich verzekerd van de morele steun van Tito. De hui dige Poolse regering heeft meer sympathie voor de Joegoslavische dan Voor de Russische versie van het com munisme. Warschau is niet in een po sitie om eenvoudig het voorbeeld te vol gen, dat Belgrado in 1948 gesteld heeft. De aanwezigheid van Russische troe pen op Pools grondgebied belet de re gering van Polen het Sovjet-blok te ver baten en zich volledig aan de ziide van Tito te scharen. Maar anderzijds zou Moskou Polen slechts weer geheel kun- hen onderwerpen door soortgelijke Jnaatregelen als die welke op 4 novem- Per in Hongarije werden genomen. Nu 's het een feit dat Gomulka tot op he den nog lang niet zo ver is gegaan, als Nagy in de eerste dagen van deze bjaand, maar zelfs al zouden de Polen *'ch dezer dagen nog wat scherper te gen Moskou keren, dan is het toch niet Waarschijnlijk dat Moskou het risico van een gewelddadig optreden tegen gomulka wil riskeren. In het Kremlin beseft men dat er in Oost-Europa een krachtig gistingsproces gaande is, dat {baar moeilijk onder controle gehouden kan worden. De heldhaftige strijd van ?e Hongaren tegen de gehate vreemde "eersers heeft behalve in Polen ook in andere satellietstaten indruk gemaakt, bndanks alle verwoede pogingen van de ■Russische propaganda om van het Hon gaars verzet een vals beeld te geven. He Hongaarse studenten die tot de r'e Hongaarse vluchtelingen-transpor- en behoorden en thans in het confe- ""tie-oord „Heerewegen" te Zeist zijn «h»d, ergebracht, hebben het eerste Hon- ^ai-Se tgdsehrift in Nederland het licht Ij ftn zien. Het heet „Magyar Szo" (het 0,,gaarse woord.) tijdschrift heeft ten doel een con- te leggen tussen de vluchtelingen erling, terwijl het voorts een beeld litr-.Seven van 9e Nederlandse menta- gewezen op veldkeukens en keuken units", zo vertelde in een interview de vertegenwoordiger van het Neder landse Rode Kruis bij het Internatio nale Rode Kruis te Wenen, de heer J. Geysman. In Boedapest is een centrale bloed bank ingericht, waarheen het Interna tionale Rode Kruis bloedplasma ver voert en van waar uit de ziekenhuizen worden bevoorraad. Voorts is een klein pharmaceutisch centrum ingericht waar Hongaarse pharmaceuten en artsen medicamenten kunnen krijgen. Deze medicamenten zijn door verschillende landen geschenken en dragen opschrif- te in de diverse landstalen, voorzien van gestencilde Hongaarse teksten, zo dat een ieder direct weet wat voor ge neesmiddel het is. Een team van vijftien man van het Internationale Rode Kruis, voornamelijk Zwitsers, is nu in Boedapest bezig een organisatie op te bouwen, die belast zal worden met de centrale leiding en de verantwoordelijkheid draagt voor de aanvoer en distributie der goederen. Dit team, de kern der organisatie, zal worden aangevuld met Hongaren. Het Internationale Rode Kruis, heeft op zich genomen te zorgen voor de opslag, het transport en de verdeling van de goe deren. Een Deense arts van het Internatio nale Rode Kruis, die uit Boedapest in Wenen is teruggekeerd, deelde mede, dat volgens een ruwe schatting, in de Hongaarse hoofdstad vijftien a twintig duizend woningen verwoest zijn, het geen betekent, dat circa honderdduizend personen dakloos zijn, in kelders leven, bij andere zijn ingetrokken ofwel ge vlucht zijn. De gezondheidstoestand noemde de arts die met de minister van volksgezondheid en Hongaarse art sen had gesproken niet verontrus tend. Er heerst geen epidemie van kin derverlamming. Wel is er gebrek met name aan melk, boter, zout en vlees. In Wenen bevinden zich uit Neder land aangevoerde goederen voor een waarde van een en een kwart miljoen gulden, met een totaal gewtcht van 250 ton. Binnenkort worden nog vier trucks van het Nederlandse Rode Kruis in We nen verwacht.'De commandant van de Nederlandse colonne, kapitein C. W. G. Schotborgh, uit Curagao, vertelde, dat er een goede discipline heerst in de Nederlandse colonne. „Men kan op de mensen rekenen en de Nederlandse co lonne heeft een bijzonder goede naam in Oostenrijk". Vaak worden de Nederlandse chauf feurs aangeklampt met de vraag: „Gaat u naar Boedapest, ik heb daar een familielid wonen. Wilt u een briefje of een pakje meenemen?" Er zijn ech ter strenge instructies voor de chauf feurs, die in Internationaal Rode-Kruis verband rijden, om vooralsnog geen persoonlijke briefjes en pakjes mee te De Hongaarse vluchtelingen die deel uitmaken van het derde transport, heb ben telegrammen verzonden aan H. M de Koningin, de ministerpresident en de burgemeester van Utrecht. In» het tele gram aan de Koningin betuigen de Hon gaarse vluchtelingen hun genegenheid aan de landsvrouwe voor de liefde waar mede zij de vluchtelingen een hun nieuw vaderland heeft geboden. „Gaarne stel len wij thans onze kennis en onze beste krachten in dienst van uw land. Wij willen met dezelfde toewijding en het zelfde enthousiasme werken, welke uit gaan van de Nederlanders die wij hiet hebben ontmoet" In de telegrafische boodschap aan de minister-president zeggen de Hongaren, diep ontroerd te zijn over de wijze waarop de Nederland se bevolking hen heeft verwelkomd. „Zolang een Hongaar op deze aarde leeft, zal dit nooit woi-den vergeten. Wij wensen u, excellentie, en de regering dat gij met Gods hulp uw volk in wel- vaar* moogt leiden." In het telegrarh aan de burgemeester van Utrecht brengen de Hongaarse vluchtelingen hun grote erkentelijkheid tot uitdrukking voor wat zij noemen de onvergetelijke ontvangst in Utrecht. Dank zij foto's die een Utrechtse foto graaf van de aankomst der groepen vluchtelingen heeft gemaakt en die hij in de hal van het vluchtelingencentrum te Utrecht exposeert, is opnieuw een Hongaars echtpaar verenigd. Een jonge Hongaar van ongeveer 20 jaar, keek met belangstelling naar de foto's van vorige vluchtelingengroepen toen hij op een der foto's zijn vrouw herkende. Direct vervoegde hij zich met een aantal tolken bij de administratie van het Rode Kruis. Het bleek dat zijn vrouw met het tweede transport was meegekomen en in het vakantiecentrum „Herperduin" te Ravenstein is onderge bracht De jongeman, Mihaly Weisz, had sa men met een groot aantal vrienden tegen de Russen gevochten. Toen zij zonder wapens kwamen te zitten, werd de vlucht genomen. Hij probeerde zijn vrouw over te halen mee te gaan maar zij weigerde. Ze was bang voor de Rus sen, die overal de weg naar de vrijheid bewaakten. Hij is toen alleen gegaan en na veel omzwervingen in Wenen aange komen. Daar meldde hij zich bij de Nederlandse afdeling van het interna tionale vluchtelingencentrum en werd ingedeeld in de derde groep die naar Nederland ging. Hij kon niet vermoeden dat zijn vrouw al in Nederland was aan gekomen, nadat ze op haar aanvankelijk besluit was teruggekeerd en toch naar Oostenrijk vluchtte. Minister Luns beraadt zich over de vraag of het wenselijk is over te gaan tot de benoeming van een staatssecre taris, die algemene mede-verantwoor delijkheid zal dragen. De minister zegt dit in z'n Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. De suggestie om een of meer staatssecretarissen mede verant woordelijk te stellen voor een deel van het buitenlandse beleid kan de bewinds man echter niet onderschrijven. Advertentie from America's Best Tobaccos De commissie inzake het herstel van de financiële zelfstandigheid van de gemeenten en de provinciën (de Com missie-Oud) heeft dezer dagen haar voorstellen bij de regering ingediend over de regeling van de financiële ver houding tussen het rijk en de gemeenten voor 1958 en volgende jaren. De commissie betoogt, dat de ont wikkeling der laatste decenniën er toe leidt voor goed een streep te zetten onder de eigen belastingen als hoofd bron van inkomsten der gemeenten. Gezocht moest dus worden naar een oplossing, waarbij het overgrote deel der middelen vanuit centrale punten aan de gemeenten toevloeit, dat wil zeggen naar een „nieuwe" zelfstandigheid der gemeenten in het kader van een nieu we gedetailleerde financiële verhouding met het rijk. De reële betekenis van deze nieuwe zelfstandigheid dient te liggen in het recht en de mogelijkheid van de gemeenten om zelfstandig én onder eigen verantwoordelijkheid voor het uitoefenen van haar deel van de overheidstaak te beschikken over de daarvoor nodige middelen. Ter bereiking van dat doel stelt de commissie voor: Instelling van een gemeentefonds, waaruit de volgende uitkeringen wor den gedaan: 1. vooruitkeringen, in verband met de belastingpotentie, de kosten van de maatschappelijke steun en de kosten van het onderwijs; 2. Bij K B. is de heer L. Götzen be noemd tot lid, tevens voorzitter van de algemene rekenkamer, met ingang van de dag van zijn beëdiging. De heer Göt zen, die inmiddels door de Koningin is beëdigd, is oud-minister en oud staatssecretaris. een algemene uitkering. Alsmede ver groting van het belastinggebied der ge meenten, door invoering van een woonplaatsbelasting. Daarnaast beveelt de commissie aan verbetering van de doeluitkeringen uit 's rijks kas, in het bijzonder voor boven de kracht der gemeenten uit gaande grote werken en voorzieningen. De voorgestelde regeling is uit gewerkt in een aan het rapport toege voegd wetsontwerp. De extra kosten voor de instelling van een gemeente fonds raamt de commissie, in voor de situatie in 1955 geldende cijfers, op 57 miljoen. De helft van het tweede transport Hongaarse vluchtelingen, dat woensdag 1.1. uit Utrecht vertrokken is, heeft evenals vrjjwel het gehele eerste trans portvoorlopig onderdak gevonden in vakantiekolonies, conferentieoorden e.d., die door de federatie voor vluch telingen beheerd worden. De andere helft is ondergebracht in enige kampen van de Dienst Aanvullende Werken (voormalige D.U.W.), die ressorteren onder het ministerie van Sociale Zaken, zowel in Horst-America (9 gezinnen, 60 personen), als in Sevenum (4 gezinnen, 19 personen), Medemhlik (9 gezinnen, 19 personen), Terp (80 alleenstaanden) en Sluis (132 alleenstaanden). Het bericht, dat de vluchtelingen in voormalige D.U.W.-kampen zouden wor den ondergebracht, werd door de com missaris van de Koningin in de provin cie Zeeland met eenige critiekontvan gen. Hij was van mening, dat Neder land de vluchtelingen beter onderdak kon bieden. In Vlissingen waren dertig huizen beschikbaar gesteld en elders in Zeeland zouden pensions een groot aan tal Hongaren kunnen opnemen. Het ministerie van sociale zaken wijst er ons echter op, dat pensions over het algemeen slechts tijdelijk beschik baar zijn en bovendien veel meer kos ten dan een verblijf in de kampen, die op sobere maar voldoende en efficiënte verzorging zpn ingesteld. Het is voorts de «vraag of de veelal een voudige Hongaren zich in de deftige pensions zouden thuis voelen. Wanneer de kampen goed genoeg zijn voor Ne derlandse arbeiders, zijn zij het ook voor de vluchtelingen, aldus een woord voerder van het ministerie, die tenslotte waarschuwde tegen overdrijving. Wan neer de vluchtelingen in het begin te veel verwend worden, zullen zij er straks, wanneer zij voor zichzelf moe ten zorgen, de weerslag van ondervin den. Alle lèed is nu geleden; de angst in Boedapest, de uitputting en spanning tijdens de vlucht, de vermoeidheid van de lange treinreis naar Utrecht en de onwennigheid in de Jaarbeurshallen zijn nu voorbij. In haar eigen huis je zij het een voorlopig onderdak in het kamp Horst-America heeft moeder nu weer tijd om alle aandacht aan haar peuter te schenken, die zij de vreemde bezoekers vol trots toont. Ook haar man en hun drie andere kinderen zijn veilig in Nederland aangekomen. aard en levenswijze, waardoor de ctltelingen zich gemakkelijker kun- j sanpassen.. Sz0 ij® volgende aflevering van Magyar Van 'óvlen artikelen worden opgenomen hianc lr>]on Carmiggelt, Godfried Bo- Pie-j,.' Antoon Coollen, Hella Haasse, van v, Dubois, A. den Hertog en Ben *nkeu ?s,e!stijn. Sandor Varga schrijft ting 'Meidende woorden ter begroe ien in 9e Hongaren die reeds ja- Nederland wonen. Reeft in8e.Yluchte Hongaarse ingenieur ?eMand" artikel ,,In het nieuwe va- *h Nertp-i2 gevoelens bij zijn aankoms Dfj ervan 9 weer. In zijn artikel zegt ?erlandSp °v«-tuigd te zijn dat het Ne- WÜ on„V0lK 9e vluchtelingen liefde- .to lanrioemen' ma&r hij waarschuwt f.'eeds wf®n?ten zich deze ontvangst Hldschrift 5 te blijven tonen. In het Seveh ovo» °j verder commentaar ge- kkrije. r 9e gebeurtenissen in Hon- ■mhhnhn Bij al de triestigheid van de vluch telingen-transporten doen zich zo af en toe vreugdevolle dingen voor. Zoals de ontmoeting van een in Rot terdam wonende Hongaarse dame, die in Utrecht volkomen onverwacht haar broer met zijn zoontje ontmoette. (foto boven). Een andere vreugdevolle gebeurte nis deed zich voor toen de vluchte ling Miholy Weisz (21 jaar) naar de foto's stond, te kijken, welke van de vorige transporten gemaakt zijn en die alle in de Julianahal hangen. Plot seling zag hij op een van de foto's zijn 20-jarige vrouw, (geheel rechts op de foto). Miholy Weisz was ge vlucht uit een klein grensplaatsje naar Wenen. Zijn vrouw durfde ech ter toen niet mee te gaan. Weisz was dan ook uiterst verbaasd dat zijn vrouw reeds een transport eerder in Nederland aangekomen was en dat het lot wilde dat hij ook toevallig naar Nederland gezonden was. De man is onmiddellijk naar Ravensteyn gebracht, waar zijn vrouw zich be vindt. Het Britse Lagerhuis wijdde giste/en een belangrijk debat aan de vraag, of Engeland zich behoort aan te sluiten bij de gemeenschappelijke Europese markt, voorgesteld door de Messina- groep. Er bleek spoedig dat zowel de regering als de oppositie sympathiek stonden tegenover de gedachte, dat i Engeland lid behoorde te worden van de Europese vrijhandelsmarkt. Maar misschien de meest intelligente opmer king over de gehele kwestie werd gis teren gemaakt door het liberale parle mentslid Holt, die zijn vinger legde op de zwakke plek in de houding van de Britse regering. Hü pleitte ervoor, dat de regering een weinig meer positieve geestdrift aan de dag zou leggen om te helpen het plan te doen slagen. De regering behoorde volgens hem haar houding te wüzigen van „wü kunnen ons niet veroorloven om mee te doen" tot „het plan móét slagen". Het is 'n feit dat de Britse regering op het ogenblik alleen zo onwaarschünlijk „Europees" doet uit angst voor de gevolgen, indien zich op het vasteland van Europa een vrijhandelsmarkt zou ontwikkelen onder Duitse leiding. Het zou betekenen dat Duitsland een tolvrij afzetgebied van meer dan 200 miljoen afnemers zou krijgen voor zijn massa-industrie, en dat Engeland niet langer zou kunnen concurreren, dank zij de tariefmuren waarmee het vrijhandelsgebied zal worden omringd. Het was deze vrees die gisteren de Britse Kanselier van de Schatkist ertoe bewoog rondweg te verklaren, dat Rus land en Amerika op de duur als twee grote commerciële reuzen de gehele we reldmarkt zouden domineren. Hij ver klaarde voorts dat er een jaar gemoeid zou z\jn met de preliminaire bespre- kirlgen en twaalf jaren met de gelei delijke doorvoering van het pian voor een gemeenschappelijke Europese markt. Een van de weinigen die kritiek uit oefenden op het plan was de luid ge- vooisde conservatief, erg conservatief Nabarro. Hij waarschuwde dat Enge- lands belangrijkste export-industrie, de auto-industrie, alle bescherming zou verlenen bij uitvoering van het Europese plan. Want op het vasteland werken de arbeiders langer en voor lagere lonen dan in Engeland. Wat de heer Nabar ro verzuimde te zeggen was, waar En geland met de te duur geproduceerde auto's naar toe moet, als Engeland niet mee doét aan de Europese markt. Want dit laatste zou betekenen, dat Engeland zou moeten concurreren in Europa met de van invoerrechten vrijgestelde Duit se, Franse en Italiaanse auto-industrie. Maar afgezien van de enkelingen die kritiek hadden op het plan, dient gezegd te worden, dat beide partijen groten deels achter het Europese plan staan, hetgeen enige jaren geleden ondenkbaar zou zijn geweest. De Heilige Vader heeft met het oog op de huidige omstandigheden mgr. Stephanus Laslo, apostolisch admini strator van Burgenland, benoemd tot apostolisch Visitator voor de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. Het Vati- caan heeft hem teve-s alle volmachten gegeven van ordinarius voor alle Hon gaarse geestelijken die in Oostenrijk verblijven. (K.N.P.) In vergelijking met de opvangcen tra van de vluchtelingeiifederatie, waarvan wij er verleden week enige bezochten, maken de kampen van het ministerie een veel soberder indruk, zonder nochtans onvoldoende com fort te bieden. In Biggekerke (Z.), waar honderd alleenstaanden van het derde transport, thans nog in Utrecht, verwacht worden, heeft de bevolking het kamp zo gezellig mogelijk inge richt met gordijntjes, een kleedje op tafel en matten op de houten vloer. Het meubilair ijzeren bedden, hou ten stoelen is echter zeer eenvou dig. Eenvoudig is ook het kamp Horst- America in de Peel, dat wij gistermid dag bezochten. De houten en stenen ba rakken, verdeeld in afzonderlijke wo ninkjes, zien er echter goed onderltou- den uit. De negen Hongaarse gezinnen, die hier reeds verblijven, hebben het er zich zo gezellig mogelijk gemaakt. Wij werden er spontaan binnen gelaten en overal was het knus en warm. De bewoners verklaarden desgevraagd, dat zij er zich gelukkig voelden. Het eten wordt er centraal gekookt samenge steld op advies van de voedingsraad en daarna over de gezinnen verdeeld, zodat men in gezinsverband kan eten. In de grote recreatiezaal wordt voor de nodige afleiding gezorgd. Wanneer men dan tenslotte toch eni ge opmerkingen verneemt, gelden deze het gebrek aan winterkleren en, wat de mannen betreft, de ledigheid. Na mens het ministerie werd verzekerd, dat binnen énige dagen vóór voldoende kleding gezorgd zal worden. De mannen, die aan het werk wil len, zullen echter nog iets langer moe ten wachten. Er zijn weliswaar reeds veel aanvragen binnengekomen (ruim 2500 van plm. 200 bedrijven), maar de beleidscommissie, die de maat schappelijke aangelegenheden en de arbeidsvoorziening behartigt, wil eerst een overzicht hebben van de beroepen, die de arbeidsgeschikte vluchtelingen uitoefenen, zodat zij de juiste man op de juiste plaats kan zetten. Hierbij moet ook rekening ge houden worden met de woonruimte. Ook de aangeboden Zeeuwse wonin gen zullen zeker gebruikt worden, wanneer in de omgeving er van werk wordt aangeboden, dat overeenstemt met de beroepsopgave van de man nen en jongens. Het „screenen" van het eerste en tweede transport door de vreemdelin genpolitie en het rijksarbeidsbureau is thans vrijwel ten einde. Verwacht mag daarom worden, dat binnen afzienbare tijd althans voor een aantal vluchtelin gen de derde fase van hun verblijf in Nederland zal aanbreken: in een eigen huis of wat de alleenstaande be treft in een kosthuis. Voor de al leenstaande jongemannen zal zoveel mogelijk getracht worden geschikte ge zinnen te vinden, waarin zp als huis genoten opgenomen kunnen worden. Het is in dit stadium nog niet moge lijk te zegggn hoe lang de vluchtelingen in de opvangcentra van de federatie en van het ministerie zullen verblijven; een aantal misschien enige maanden. Het derde transport, dat zondagavond in de Jaarbeurshallen te Utrecht aan gekomen is, zal donderdag naar de centra vervoerd worden, de meesten vermoedelük naar die van het minis terie. Voor de gezinnen worden (zpn) kampen in Burgsluis en Biggekerke. Griendtsveen, Medemhlik, Stoofpolder en Oude Tonge, terwül ook In Horst- America nog plaats is voor enige ge zinnen. De alleenstaanden gaan naar kampen in Burgsluis en Biggekerken. Voorts worden kampen in Aagtekerk en Slootdorp in reserve gehouden, ter wül eventueel in Groningen, Friesland en Overüssel ook nog kampen in ge- /eedheid gebracht kunnen worden. 11 11 De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft in zijn kwa liteit van voorzitter van de afdeling 's-Gravenhage van het comité Benelux maandagavond een tentoonstelling ge opend van foto's van de leden van de vorstenhuizen der Beneluxlanden „Drie families". De opening dezer tentoonstelling in het, Benelux-huis werd door een aantal genodigden bijgewoond, waarvan wij noemen de ambassadeur van België en baronesse F. X. J. M. G. van der Stra- ten-Waillet, ,de echtgenote van de am bassadeur van Luxemburg, mevr. Kre- mer, de grootmeester van het huis van de Koningin en baronesse van Harden- broek, de directeur van het koninklijk huisarchief en intendant te Amsterdam en 's-Gravenhage van het huis van de koningin, jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe, de oud-consul-generaal van België te Rotterdam, de heer E. J. H. P. van der Pitte. Dr. Kortenhorst noemde de tentoon stelling een prachtig besluit van de vele manifestaties, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het comité Benelux door de lustrum-commissie werden georganiseerd en waarbij de veelzijdigheid van de Benelux-samen- werking tot uitdrukking is gebracht. De conservatrice van het Oranje-Nas- sau-museum, mejuffrouw A. W. J. Mul der, heeft vervolgens een korte histo rische schets gégeven van de verbon denheid van de drie vorstenhuizen, waarbij zp zeven eeuwen terug ging, om telkens de verbondenheid langs de mannelijke of vrouwelijke tak aan te geven. De gasten hebben tenslotte de rijke en boeiende verzameling foto's der vor stenhuizen bezichtigd. Te Arnhem is in de ouderdom van 65 jaar overleden, dr. J. C. L. M. Stuyt, bekend chirurg in het St.-Elisabeths- gasthuis aldaar. Dr. Stuyt heeft zich bewogen op cultureel gebied, hij was een vurig be wonderaar van Frankrijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3