Bethesda Sarepta wacht nog op Hongaren Twintig tolken gereed voor een verantwoordelijke taak TAXI mooi! Vrouw en vier kinderen onverzorgd achtergelaten DE KOSTER voorheen Ant. Ooms Zandvoort helpt twee vluch telingengezinnen aan huizen TELEVISIE Veel hulp van Haarlemse burgerij Half Amerikaanse Ford Uit „Het Dagboek van Anne Frank" Oprichting van Nederlandse afdeling Zes maanden tegen pianist geëist J aarvergadering „De Straalpijp" 22 december algemene collecte 79" Taaibureau „H.C.H. vraagt" Haarlemse Scheepsbouw veertig jaar FOCKINK en Half' In „Kraantje Lek te Overveen NAAIMACHINES VOOR HEM.... MAAR OOK VOOR HAAR! Deskundigen bezoch ten Meertje van Caprera VAN DEN BERG WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956' PAGINA 3 burgerlijke Stand Haarlem Ov^lTnan- WVNAND is de beste tijd om een te kopen ADRI VOORTING j^st, Ra Dickens-Fellowship Rijverbod omgeving Soendastraat HEEMSTEDE WINKELJUFFROUW AANGEHOUDEN Kantoorbediende kreeg kist met glas op zijn been Werkzaamheden aan spoorlijn vorderen Nassaulaan donderdag open voor verkeer Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 'n Geweldige sortering: Tafelaanstekers zakaanstekers - Sigarettenkokers enz. enz*. - Verkoop van Ronson Denicotea. Een pracht collectie pijpen I Balmoral,- Schimmelp.- en VSOP-sigaren Grote Houtstr. 135, Tel. 12905 (hk. Cornelisstr.) i Voor Sinterklaas... geef haar een paraplu Naaldparaplus met "goudstok en goudbaleinen" va 19" Nylon paraplus m. "goudstok en goudbaleinen" va. 297i BRAND BIJ ONDERWIJZERES Huize Bethesda Sarepta aan de Hazepaterslaan 32 wacht geduldig op de groep Hongaarse vluchtelingen, die dezer dagen in Haarlem zal aankomen. Men rekent op donderdag, maar het kan ook later wor den. Over de samenstelling en de grootte van het gezelschap, dat in de Spaarnestad hopelijk rust en een aangenaam verblijf zal vinden, heeft men evenmin concrete gegevens. Het is waarschijnlijk, dat het 40 a 50 Honga ren zijn in de leeftijd van 1,7 tot 25 jaar, doch men zal niet vreemd op kijken, wanneer het anders uitvalt. Pater S. Duynstee O.F.M., de algemeen leider van het Hongaars Centrum Haarlem, zoals Bethesda Sarepta Voortaan wordt aangeduid, krijgt vandaag in Utrecht vermoedelijk in lichtingen, waarna hij met zijn uitgebreide staf van personeel de interne Zaken definitief kan gaan regelen. Dat wil niet zeggen, dat men de afgelo pen week met de handen in de schoot heeft zitten wachten op berichten hit Utrecht. Integendeel, er is zeer hard gewerkt om Bethesda Sarepta, dat beschouwd wordt als een van de meest, geschikte en best geoutilleerde ontvangstcentra in Nederland, -tot een haast ideaal tehuis te maken voor hen, die een geheel nieuw leven moeten beginnen. Opdat de vluchtelingen geleidelijk kunnen acclimatiseren zijn er met de overweldigende hulp Van Haarlemse burgers en bedrijven originele plannen in voorbereiding, Waarvan de uitvoering succes belooft. Men wil de Hongaren zo snel mogelijk '1 het arbeidsproces inschakelen. Eerst Sullen zij uiteraard enigszins op de hoog te dienen te geraken van de Nederland se taal, waartoe men een bijzonder idee Jh de praktijk hoopt te brengen. Na dat zij op het Haarlemse arbeidsbureau °P hun bekwaamheid en aanleg getest Sullen zijn, worden de gasten, eventueel orn te beginnen voor halve dagen, in de bedrijven te werk gestéld, waarvoor al talloze aanvragen zijn ontvangen. Het is evenwel niet uitgesloten, dat de groep slechts een maand in Ifearlem blijft, zodat men nu nog niet £dle maatrege len met betrekking tot de tewerkstel ling behoeft te trekken. Dezelfde moei lijkheid komt men tegen bij het uitwer ken van andere plannen: er staat nog Zo weinig vast. Het probleem van de taal zal worden opgevangen door een twintigtal tolken, die met zorg zijn geselecteerd, vermits op hen een verantwoordelijke taak rust. Het uitstel van de aankomst der Hon garen is de organisatie der voorberei ding in het algemeen zeer ten goede gekomen en men heeft zich vooral be ijverd om de mogelijkheden te onder- Zoeken van het wederzijds verstaanbaar maken. De Haarlemmer M. J. F. Ehrbecker heeft een soort beeldtaal ontworpen, die de leerlingen betrekkelijk snel de betekenissen van bepaalde, urgente Woorden zal bijbrengen. Des avonds Worden lessen gegeven in de Nederland se taal, waarvoor een boekje is samen gesteld met de belangrijkste woorden. Visuele voorlichting is voorts een mid del van pater Duynstee en zijn mede- Werkers om de buitenlanders Nederland te leren kennen. Polygoon heeft 'n film strip afgestaan „Dit is Nederland" die een buitenstaander duidelijk laat zien hoe er in ons land geleefd wordt, welke interessante toeristische aspecten er zijn, enz. Men beoogt op het filmdoek ook een indruk te geven van Hongarije, het werk dat het Roode Kruis doet, de ■vrijheidszin van het Hongaarse en Na- derlandse volk, beider regeringsbestel en gastvrijheid en ontwikkeling van land en bevolking. Men gebruikt een strip van 120 beelden, die misschien nog wordt aangevuld mef filmstrips over de Hollandse handel, veeteelt, etc. Op een geluidsband wordt een tekst boekje in het Hongaars opgenomen, zo dat begrijpelijke commentaar het nut Van deze informaties vergroot. Pater Duynstee heeft voor de gees telijke verzorging van de gasten even eens een oplossing proberen te vin den. In Bethesda Sarepte kunnen de protestants-christelijken, vermoedelijk voorgegaan door een Hongaars spre kende Ned. Hervormde dominee, in een eigen kapel terecht, terwijl de volw., films CINEMA PALACE: Charlie's tante 2, 4.15. 7 en 9.15. FRANS HALS: Elke minuut telt, a. 1., 2.30 en 8 uur. LIDO. Moby Dick, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Vrouwen in de val, 18 jaar, 2, 7 en 9.15. "JINERVA: wo. 8.15: Marty, 14 jaar. REMBRANDT: The King and 1, a. 1., 2, „<■15, 7 en 9.15. ROXY: Keer terug, 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15. 18 jaar, 2.15, 7 q-t,,;* ««ei vwug, AO jaai STUDIO: Botsende jeugd, D.15. Woensdag 28 november Schouwburg: De Ned. Comedie met „Ka- PRein Brassbound's bekering", ab. D.E.F., 8 uur. Donderdag 29 november jHembrandt, 9.15 uur: Film Haarlemse ^unstgemeenschap: „Nicht mehr fliehen". Schouwburg: De Ned. Comedie met „Ka pitein Brassbound's bekering", ab. D.E.F., uur. Concertgebouw: Tweede jeugdconcert met ^edew. van het N. Ph. O., 8 uur. df» fln^man (Houtplein)Genootschap Ne- ®rland-Engeland, afd. Haarlem. Lezing 7?r David Coleman, 8 uur. o 1 Helm (Zandvoort): Spaans danspaar °usan y joséi 8 uur. 'fans Halsmuseum: Kamermuziekavond, Uur. »ti^*nerva: Toneelgroep N.V. Kerko met spreekt met uw moordenaar", 8 uur. j GEBOREN: H. M. Hos-Brugman, z.; r;n Stijger-Grezée, z.; J. Spronk-Lefe- kelS' z,; w- M- f'e Bruin-Van Manne- Jvj z.; M. A. Wijnands-Bloem, z.; L. van X?rschuren-Van Asselt, z.; M. J, ckKimmenaede-Van der Meer, d. ONDERTROUWD: B. Chr. Hensen en C. v van der sP*k' K- c- Schuijt en c-tï i,an Boekhoven; P. van der Stuijt WeA- van der Laan de Vries: J. C. A. q|*1s en A. Cooper. getrouwd. w j. eh Ti. van der Velden; L ti. W. de Vos; W. J. Benink en 3-, nrftLEDEN: G. F. Veldhuizen, 64 J. J uoeweg: J. M. Smit-Ohm, 25 j., baas„^Rjheiinkstr. r M. Versluis-Elen- hferi-o... Oranjeplein; M. Roose-Van rooms-katholieken op een kleine af stand van het noodziekenhuis een kerkgebouw zullen vinden. Op het zgn. „taaibureau" van Bethesda Sa- repte, waar drie a vier man gereed zjjn om alle taalkwesties uit de we reld te helpen, worden de predikaties door religieuzen op een geluidsband opgenomen. Uiteraard wil men trachten met de vluchtelingen een goede verstandhou ding te krijgen. Om dit te bevorderen zal de leiding dagelijks besprekingen voeren met vertegenwoordigers van groe pen, waarmee een zeker democratisch bestel verkregen wordt. Klachten en wensen zullen'op deze wijze ter tafel komen. Een huisorgaan, waarin dage lijks mededelingen, en een toespraakje iedere avond via een bandrecorder, zul len bijdragen tot versteviging van de onderlinge band en het wederzijds be grip, De buitenlandse gasten kunnen zich de eerste dagen van hun verblijf in Haarlem oriënteren in samenwerking met de tolken, die dus zonder twijfel een moeilijke taak wacht. Men gaat ook enige excursies buiten de stad ma ken met bussen, die door de N.Z.H. be schikbaar worden gesteld. Al heeft de Haarlemse burgerij niet geaarzeld om in de afgelopen dagen met daadwerkelijke hulp een uitsteken de organisatie van het werk in Bathes- da Sarepta te bevorderen, is er nog veel nodig. Wij zullen in de komende dagen onder het kopje „H.C.H. vraagt" vermelden, wat er nog te wensen blijft voor de Hongaren. Pater Duynstee gaat er daarbij van uit, dat hetgeen men aanbiedt als in bruikleen wordt be schouwd. Hieronder volgt een lijst van zaken, die gaarne in ontvangst zouden worden .genomen aan de Hazepaters laan 32: Violen, snaarinstrumenten, ma terialen voor handarbeid, zoals gereed schap en hout, volleybalsets, sport- en zwemkleding, vooral gymnastiek- en voetbalschoenen, een of twee voetbal len, tafeltennissets en een flinke bil jarttafel. Misschien krijgt men de be schikking over de gymnastiekzaal in het gebouw, die natuurlijk de lichame lijke ontspanning van de Hongaren zeer ten goede zou komen. Wanneer men iets van de boven vermelde goederen wil schenken, wordt men verzocht het tele foonnummer 14908 te bellen. In Bethesda Sarepte worden twee ge zinnen gehuisvest als de gasten arri veren. Het zijn de heer en mevrouw Blomberg, die gastheer en -vrouw zijn voor de Hongaren, en de heer en me vrouw Schaper, die het conciergewerk verrichten. Deze gezinnen dragen er toe bij, dat in het gebouw een kazerne- sfeer verre blijft. Advertentie f 7.60 per fles Bij de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem werd vanmorgen Hr. Ms. Mijnenveger „Meppel" in- dienst gesteld. Mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppel, bood de commandant een plattegrond van Meppel aan. Op zaterdag 1 december zal de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Maatschap pij haar veertigjarig bestaan vieren. Aangezien het zilveren jubileum in 1941 viel, is er destijds niet veel feest van gemaakt en grijpt men thans dit onge wone jaar aan om te feesten. Op 1 de cember zal het personeel 's middags om half vier in het Krelagehuis in re ceptie worden ontvangen door de di rectie, waarna men gezellig bijeen blijft en om vijf uur weer samen aanzitten aan een diner, eveneens in het Kre lagehuis. Des avonds treedt om acht uur voor het personeel een cabaretgezelschap op onder leiding van Dick Smit. Na afloop is er een bal. Tegelijk met de N.V. viert de employé J. H. Slenders zijn veertigjarig jubileum. Hjj is destijds als handlanger in dienst gekomen en heeft zich in de loop van die veertig jaren weten op te werken tot schil dersbaas. Tijdens de receptie in het Krelagehuis zal hij door het bestuur en door de personeelsvereniging gehuldigd worden. Tijdens de receptie zal ook door het bestuur van de vereniging na mens het personeel aan de directie een soort gebrandgeschiiderd raam worden aangeboden, voorstellende twee figu ren, die het overleg tussen directie en personeel symboliseren. Het raam is vervaardigd door de glazenier Piet Wiegersma uit Deurne. Voorts wordt nog het 35-jarig jubileum gevierd van de heren J. A. Heermans, L. Beers, Y. Nooitgedagt en C. A. v. d. Heuvel. Vraagt Uw Ford-dealer alle Inlichtingen De Haarlemse wielerprofessional Adri Voorting is de bruidegom. Don derdag a.s. te 9.20 uur treedt hij in het stadhuis te Haarlem in het huwelijk met mej. M. Wesselman. De kerkelijke inzegening vindt om 10 uur plaats in de parochiekerk vpn „Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smar ten" in Haarlem-noord. Aavertentte van Doorn en P. van Veen y.an Hom- 7-4-Van Hof£str-; J- M ten-Van ï?,Perlaan; M. 'hislaan. der Rijk, 81 j., J. A. van Dam, 5 d., Advertentie ADRES voor 'STIEKE GESCHENKEN Advertentie (een heel genoegen!) een dubbele verrassing door smaak en geurj Als vergevorderde plannen doorgang zullen vinden, zal op 8 december a.s. in de namiddag in de historische uit spanning „Kraantje Lek" te Overveen de oprichting plaats hebben van een Nederlandse afdeling van de roemruch te Dickens-Fellowship. De initiatiefne mers hiertoe zijn de schrijver Godfried Bomans en de architect Nico Andries- sen. Voor de Dickens-liefhebbers is dit een gebeurtenis van gewicht, want zij be tekent het begin van een in organisato risch verband cultiveren van de be langstelling voor de perioon en het werk van Dickens in het Nederlandse taal gebied. We hebben hier te doen met wat men een „continentale primeur" zou kunnen noemen in zoverre als de op te richten Nederlandse afdeling de eer ste tak zal zijn van de Dickens-Fellow ship op het vasteland. Bij de in „Kraantje Lek" te houden oprichtingsvergadering, waartoe een uitgelezen gezelschap var> Dickens- bewonderaars en -bewonderaarsters is uitgenodigd, zal ook een vertegen woordiger (een „legal represen tative") van de Dickens-Fellowship uit Londen aanwezig zijn. B. en W. van Haarlemhebben de Soendastraat vanaf de scheiding tussen de percelen 4 en 6 tot aan het Juliana park in de richting van oost naar west gesoten verklaard voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. De rijbaan van het Soendaplein in het verlengde van het Julianapark, tussen het Juliana- park en de oostelijke rijbaan van het Soendaplein in de richting Julianapark is eveneens gesloten verklaard voor al le voertuigen, rij- en trekdieren en vee. Het instellen van deze inrijverboden was noodzakelijk als vervolg op eerder genomen maatregelen, waarbij het Ju lianapark in de richting Noord-Zuid reeds gesloten was verklaard. De eer ste maatregel is getroffen in verband met het slechte uitzicht op de hoek SoendastraatJ ulianapark. Een 41-jarige café-pianist uit Heerlen heeft bevestiging van het vonnis der Haarlemse rechtbank n.l. zes maanden gevangenisstraf, tegen zich horen eisen, toen hij in hoger beroep voor het ge rechtshof te Amsterdam stond, omdat hij zijn vrouw en .vier kinderen in de steek had gelaten en zijn gezin gedu rende zes jaar het noodzakelijke le vensonderhoud had onthouden. Zijn vrouw, woonachtig te Haarlem, vertelde over de vele moeilijkheden, die zij heeft ondervonden om haar hoofd boven water te houden en voor haar kinderen te zorgen. Zij stond voor gro te financiële lasten. Bij haar eigen be scheiden inkomen uit kamerhuur be- 58 HAARLEM 's avor 19.30—22 uur. december va» ,.'.ook 's avonds geopend va® 19.30 De Arnhemse toneelgroep „Theater" heeft dinsdagavond in het nieuwe De la Mar-Theater te Amsterdam de eerste voorstelling gegeven van „Het' dagboek van Anne Frank", door de Amerikaanse auteurs Frances Goodrich en Albert Hackett geschreven en door Antoinette Westerling vertaald. De voorstelling werd bijgewoond door H. M. de Koningin, Prins Bernhard, de Amsterdamse burgemeester en mevrouw d'Ailly, de Arnhemse burgemeester en mevrouw Matser, verschillende Amsterdamse wethouders en andere autoriteiten. Het werd een ontroerende voorstelling, die op iedereen diepe indruk maakte. Volgende week zaterdag 8 december wordt het stuk opgevoerd in de Haar lemse Stadsschouwburg. Bovenstaande foto geeft een scène uit de voorstelling van gisteravond: Anne Frank, gespeeld door Tineke Crefcoeur, en Peter van Dam, gespeeld door Jules Croiset. De Haarlemse politie heeft een 20- jarige winkeljuffrouw aangehouden, die ervan verdacht wordt van haar werk geefster in een juwelierszaak verschil lende zilveren'voorwerpen te hebben ge stolen. Het totaal ontvreemde beloopt een bedrag van 150. Do werkgeefster ontdekte hot delict toen zij in het hand tasje van de winkeljuffrouw enige zilve ren voorwerpen bemerkte. Een 31-jarige kantoorbediende P. L. was gistermorgen om tien voor elf be hulpzaam met het lossen van kisten met glas, die bij een opslagplaats aan de Schoterweg werden uitgeladen. Hfl stond op een vrachtauto, toen een kist plotseling omviel en tegen zijn been sloeg. De kantoorbediende werd met een gebroken been overgebracht naar de Mariastichting. In verband rnet spoorwegwerkzaam heden aan de Zandvoortselaan wordt zeer binnenkort het terrein ten oosten van de spoorlijn in gebruik genomen. Men kan daardoor niet op dit terrein parkeren, maar op het Roemer Vis- scherplein. Naar de Haarlemse verkeerspolitie ons hedenmorgen mededeelde, kon de her-openstelling van de Nassaulaan gis termiddag niet doorgaan, omdat er plot seling nog onvoorziene werkzaamheden moesten geschieden. Indien men geen.nieuwe obstakels ont moet, is het de bedoeling om de Nas saulaan a.s. donderdagmiddag geheel voor het verkeer vrij te geven. Op die dag zuilen dan ook de bussen van lijn 3 en 4 weer de oude route rij den. De tijdelijke halten op de Zijlvest zullen worden verplaatst naar de Nas- saulaan-hoek Zijlstraat. Advertentie hoefde zij steun van de dienst voor So ciale Zaken. Ook na de scheiding in 1952 in 1950 liet de pianist zijn gezin onverzorgd achter, het in huis aanwe zige geld nam hij mee heeft de vrouw nooit één cent als alimentatie ontvan gen. De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir, dat de man niets heeft ge daan om zijn goede wil te tonen. Zelf heeft hij zijn vierde kind, dat na zijn vertrek werd geboren, nooit gezien. Hij deed ook geen enkele poging met het gezin in contact te komen. De procureur- generaal noemde de feiten heel ernstig en vroeg bevestiging van het vonnis. Verdachte, die zich niet van bijstand van een verdediger had voorzien, zei in zijn laatste woord, dat hij zich be wust is van de ernst van het feit, doch dat hij niet in weelde had geleefd toen zijn gezin in armoede achterbleef. Hij was in financiële moeilijkheden geraakt door zijn te geringe inkomsten. Uitspraak 11 december. De Heemsteedse Brandweervereni ging „De Straalpijp" hield gisteravond haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring in het parochiehuis „Anno Santo", welke vergadering door praktisch alle leden werd bezocht. In zijn openings woord memoreerde voorzitter D. Keijser het feit dat de vereniging juist vier ja ren geleden werd opgericht. Op deze eerste jaren kunnen wij met tevreden heid terugzien, aldus de voorzitter, daar na overgaande tot de afhandeling van de agenda. Tijdens de vergadering werd het overlijden van de commandant van het brandweercorps, de heer J. P. Roest, op 25 mei van dit jaar herdacht. Deze commandant werd door ons allen op handen gedragen en wij gingen letter lijk zowel als figuurlijk voor hem door het vuur, aldus de secretaris Abrahams in zijn jaarverslag. Een hartelijk wel kom werd bereid aan de nieuwe com mandant, de heer C. Butter en de nieu we ondercommandant Th. Duindam. Bij de bestuursverkiezing bleek de heer D. Keijser wegens drukke werk zaamheden afstand te moeten doen van de voorzitterspiaats die hij na stemming met toepasselijke woorden aan de heer P. Corvers kon overdragen. In het be stuur werden de heren Drayer en Wey- ers gekozen terwijl naast de heer Keijser ook de heer Schuilenburg aftrad. Met veel animp werd een der hoogte punten van het jaar, de feestavond, be sproken waarbij het streven, steeds be ter, voorstond. Gezien de grote belang stelling van de leden ziet het er wel naar uit dat het ook deze keer best zal slagen. Na tenslotte enkele kwesties betreffen de de technische kanten van het brand weerwezen te hebben besproken kon voorzitter Keijser voor de laatste keer deze geslaagde avond sluiten. Advertentie -77? In een ten raadhuize van Zandvoort ouder voorzitterschap van de burge meester, mr. H. M. van Fenema, ge houden vergadering is opgericht een Permanente commissie voor hulp aan vluchtelingen te Zandvoort. De commis sie is" als volgt samengesteld: mr. H. M. van Fenema, burgemeester, voor zitter; W. M. B. Bosman, secretaris; H. J. Peper, penningmeester; B. F. Bersma; pastoor P. van Diepen; H. A. de Jong; J. C. Jung; mevr. A. M. Mol- van Bellen; mevr. H. P. de MuinCk Keizer-Gerth van Wijk; ds. R. H. Olde- man; ds. C. de Ru; ds. A. de Ruiter; mevr. M. C. Sterrenburg-van de Sande. De commissie stelt zich ten doel in plaatselijk ^verband maatregelen te nemen die" kunnen strekken tot hulp aan vluchtelingen in het kader van de taak, welke de Stichting Vluchtelingen hulp Zuid-Kennemerland op zich heeft genomen. Het betreft hier hulp aan die vluchtelingen, die om redenen van ouderdom, ziekte, invaliditeit of anders zins in het land waarin zij verblijven niet afdoende geholpen kunnen worden. De recente gebeurtenissen Hebben er toe geleid, dat de commissie ook op zich nam plaatselijk te verrichten wat ten behoeve van het Nationaal Comité voor hulp aan het Hongaarse volk moet worden gedaan. In verband met het feit, dat burge meester en wethouders van Zand voort hebben besloten een tweetal woningen voor vluchtelingen beschik baar te stellen, namelijk één voor het gezin van een Hongaarse vluchteling en één voor een klein gezin uit de groep der „moeilijk plaatsbare" vluch telingen, heeft de commissie besloten een inzameling te houden teneinde de gelden bijeen te brengen, die nodig zijn om beide woningen te stofferen, te meubileren en te voorzien van het geen nog meer noodzakelijk zal blijken. Vergunning zal worden aangevraagd voor een op zaterdag 22 december a.s. te houden straat- en huiscollecte. Het comité vertrouwt op de offervaardigheid van - de Zandvoortse bevolking waar door het mogelijk zal zijn om de col lecte-activiteit tot één collecte te beper ken. Giften kunnen reeds thans worden gestort op de rekening van het comité bij de Twentsche Bank te Zandvoort (postrekening no. 9711). Een dringend beroep wordt gedaan op allen, die daar toe in de gelegenheid zijn, zich als col- lectant(e) aan te melden. Aanmeldin gen worden gaarne genoteerd ten raad- huize, afdeling bevolking, telefoon 3340. Advertentie Paraplus zijn tegenwoordig meer dan louter regensefter- men. Zij zijn no óók sier lijke, elegante, naaldslanke accessoires, met grappig, bewerkte knoppen van herz- hoorn, bamboe of edelboot... "Goudstok" naaldparaplus va |273 Opvouwbare paraplus Een lustoord voor fijnproevers op botanisch gebied noemden enige des kundigen op het gebied van bosbeheer en landschapsarchitectuur, verbonden aan het Staatsbosbeheer, het meertje van Caprera en de bosrijke duinvoet ten westen hiervan. Op verzoek van B. en W. van Bloemendaal hebben zij het landgoed Caprera vorig jaar door de gemeente aangekocht in het belang van het behoud van dit rijke gebied bezocht en beoordeeld. De deskundigen waren van oordeel dat het historische terrein vroeger heeft hier het huis „Aelbertsbergh" gestaan helaas door zijn betrekkelijk geringe afmetingen uiterst kwetsbaar is, zodat men met zorg plannen zal voorberei den tot het toegankelijk maken voor „werkelijke fijnproevers" van dit ge bied. Met de uitwerking van deze plan nen zal geruime tijd gemoeid zijn. Bü een rondgang in de naaste omgeving van dit terrein werd er op gewezen, dat de gemeente een uitzonderlijk zeldzaam bezit heeft in een zeer decoratieve en zeldzame boom, welke eenzaam voor de ingang van de algemene begraafplaats staat; een nigra-populier. Van deze „zwarte" populieren zijn nog maar en kele exemplaren in ons land over. He laas vertoont deze boom al vele ouder- domsverschijnselen. Gisteren omstreeks twaalf uur werd er brand ontdekt in de kamer van mej. G. van den Berg, hoofd van de openba re kleuterschool te Zandvoort. Vermoe delijk had zij een waxinelichtje laten branden, waardoor op een of andere, wijze de gordijnen vlam gevat hadden, terwijl zij naar school was. De vlam men grepen spoedig om zich heen en toen de Zandvoortse brandweer aan het pand Oranjestraat 19, waar de onder wijzeres op de bovenverdieping haar kamer heeft, arriveerde bleek het niet meer mogelijk het vuur met een mist- blusser te bestrijden. De waterspuit kwam er aan te pas. waardoor ook de benedenverdieping be langrijke schade opliep. Het vuur werd tenslotte geblust. Inmiddels had het in de kamer een ware ravage aangericht. De Zandvoortse politie heeft gisteren een Duitser, diens vrouw en drie kin deren als ongewenst over de grens ge zet. De Duitser had zich zonder midde len van bestaan in Zandvoort genesteld. Hij gaf zich uit als een deskundige op het gebied van nieuwe bouwsystemen en noemde bij zjjn flessentrekkerij na men van autoriteiten, met wie hij rela ties zou onderhouden. De man kreeg vele goederen los, maar betaalde niet. Advertentie PHILIPS - GRUNDIG - ERRES ARISTONA Televisie- en Radiospecialisten ZIJLSTRAAT 87 - TEL. 11110

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3