Voor vrijere loonvorming zal betere weg moeten worden gekozen VA LS^ Verdere afschaffing van schoolgelden in ondersoek m Kap vliegt de lucht in Wetsontwerp IJmondraad ingediend Bezitsvorming niet verworpen Mr. Cals ziet lichtpunten in het docententekort Regering doet concessie vöor arbeidscontractanten Subsidieverlies bedreigt Puck Bij de Hatdtop Convertible Interne bespreking tussen Kamer en ministers Geen uitvoerende taak maar wel dwingende richtlijnen Groot concours in Amsterdam MINISTER SUURHOFF IN TWEEDE KAMER MÉIÉPIAhNm! NOVUM VOOR NEDERLAND Kindje verkouden? DONDERDAG 29 NOVEMBER 195f> PAGINA 11 Uitzondering Beroepskeuzebureaus Accijns op gedistilleerd Is verhoging doelmatig? Émigranten terug voor de feestdagen De kinderbijslag Voor Kardinaal Mindszenty 'VyitMXÏLx üUvn, rvyteA'JUir Weigert nooit! Daar zorgt de beroemde, direct drogende BiC//MAC inkt voor. mÊÊÊÈËMÊÈÊÊÈ^ÈÈÈÊÈËm AANPASSING AMBTENARENPENSIQENEN Swammerdammedalje Prof. Swellengrebei onderscheiden Uitbreiding industrie Grote geheel P.T.T. en N.S. in Breda bij kaarslicht Elektriciteitsstoring veroorzaakt stagnatie B. G. van Os van Delden verlaat K.L.M. Twee overwegingen Muziekkampioenschap Concertgebouw de kampplaats Welk natuurverschijnsel is hier afgebeeld? Het werd onlangs ook in ons land waargenomen. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Sociale Zaken, de neer Suurhoff, heeft gisteren in de Tweede Kamer de vrüere loonvorming niet van de hand gewezen, maar wel Weinig vertrouwen uitgesproken in het systeem dat dit voorjaar is gekozen bÜ de eerste poging om met een toege stane maximum loonsverhoging van 6 Pet en aanvullende secundaire arbeids voorwaarden op deze weg verder te Baan. Hij was van oordeel dat een be tere weg gekozen zal moeten worden. De gedachte die de woordvoerder van de K.V.P., de heer Van der Ploeg, naar voren had gebracht, om winstdeling' en spaarregeling daarbij te hulp te roepen wilde de minister ,,op het eerste ge zicht niet verwerpen." Hij zag als een gunstig teken, dat de loonsverhoging niet ineens, maar over een langere pe riode gespreid tot stand was gekomen. Van de differentatie van het loon zelf had hij echter niet veel kunnen ont dekken. De minister waarschuwde de Ka mer om niet de motie-Koemers te aanvaarden, die vandaag in stemming komt en waarin de regering wordt ge vraagd de voorstellen van het Land bouwschap ter verbetering van de lo nen van landarbeiders in welwillende overweging te nemen. Hij gaf ten slot te toe, dat d landbouw wel in een bijzondere positie verkeert, maar dat dan nog met de consequentie reke ning zal moeten worden gehouden, dat nieer bedrijfstakken die „bijzondere positie" ook voor zichzelf op zullen eisen. Wat de Kamer in de motie vraagt zal in ieder geval met het ge hele kabinet moeten worden besproken en in het raam van de loon- en prijs politiek moeten worden bezien. De mi nister waarschuwde, dat de beperking van de bestedingen dan nog iets ver der zal moeten gaan dan de SER adviseert, daar deze maatregel voor de landarbeiders extra moet worden opgevangen. Behalve een zestal leden van de P.v. d.A. hebben ook de woordvoerders in het debat over sociale zaken van K.V.P., C.H. en A.R. de motie onder tekend. Na de replieken, waaruit bleek, dat de Kamer een andere opvatting hul digt dan minister Suurhoff, moet wor den aangenomen, dat de motie morgen tal worden aanvaard. Men verwees de minister naar het beeld van absoluut geleide prijzen, dat de landbouw in tegenstelling tot alle andere bedrijfs takken te zien geeft en bleef spreken van een „uitzondering", die ongestraft kan worden gemaakt. Van A.R. zijde werd ontkend, dat het bedrijfsleven de laatste tijd minder ani- tpo voor de vrijere loonpolitiek zou heb ben. Van de andere kant heeft minister Suurhoff medegedeeld, dat zijn depar tement al veel werk heeft gedaan aan het voorbereiden van een nieuwe loon wet, waarin de invloed van de overheid plaats zal maken voor zeggenschap van het bedrijfsleven op de loonvorming. Minister Suurhoff heelt zich enige malen op de „precaire situatie van de schatkist" beroepen bij het afwijzen van wensen van de Kamer. Er komt geen uitkering van een gehele maar slechts een halve maand extra voor ouden van. dagen, die van de noodwet trekken. Er komt geen subsidie voor het nazorgwerk dat de maatschappe lijke organisaties in de emigratielan- den verzorgen en ook de poging van dr. De Kort om door een amendement de subsidie voor de particuliere be roepskeuzebureaus te verhogen werd van de hand gewezen. Ook dit amen dement zal vandaag nog in stemming toeten komen. Dr. De Kort heeft eni ge sprekers in de Kamer meegekregen maar minister Suurhoff bleek spijker hard. Van de andere kant verdedigde de minister wel een door de katholieke woordvoerder aangevochten begrotings post waarbij geld wordt uitgetrokken voor drie psychologen bij de arbeids bureau, die het beroepskeuzewerk op neutrale grondslag verrichten. Volgens dr. De Kort doen zij dat niet verant woord. Hij beriep zich daarbij op het oordeel van het Nederlands Instituut voor Praktiserende Psychologen. Minis ter Suurhoff antwoordde, dat hem dat oordeel bekend was, maar dat hij als minister zich een eigen mening veroor loofde. Wel kon hij de K.V.P. toezeg- Ben, dat hij met de minister van Finan ciën de positie van de beroepskeuze bureaus zal onderzoeken en zo nodig in urgentiegevallen iets zal trachten te doen. De minister en de staatssecretaris verdedigden beiden de door laatst genoemde ondernomen pogingen om te komen tot een uitvoering van de ge lijke beloning van man en vrouw. Dr. Van Rhijn beriep zich erop, dat wat de overheid betreft deze zaak nu spoe dig geregeld zal worden. Dat dit bij gelegenheid van de eerste poging tot vrijere loonvorming reeds geleidelijk had kunnen worden gerealiseerd ont- kénde hjj. Invoering van de „equal pay" ineens *ou een extra algemene loonsverhoging Het produktschap voor gedistilleerde "tanken heeft aan de leden van de ^taten-Generaal een adres gezonden, jvaarin gesteld wordt, dat de regering met de verhoging van accijns op ge distilleerd van f 475.— tot f 596.50 per ad 50 pet. haar doel, grotere op- phgst van de gedistilleerde accijns, met zaï bereiken, omdat de huidige ccijns reeds maximaal is. De afzet- jCrmindering tengevolge van de ver- ySmg, aldus het adres, zal de te ver- *en meerdere opbrengst voor de Bchatkist teniet doen. Met de Maasdam, die vrijdag in Zai P van de ochtend te Rotterdam Am» ®ankomen, zal een groot aantal in lanrili en Canada gevestigde Neder- haar- u voor kortere of langere tijd kom» j n vaderland terugkeren om de door 1. feestdagen in familiekring Vemh» brengen. Het schip, dat 20 no- Van ,Y ?n New York en 22 november Pas*,,;.- ax is vertrokken, heeft 878 De> aan boord. *eesmf--Te's ,van de Maasdam heeft een zii u hntje, daar ook St. Nicolaas Jn knecht zich aan boord bevinden. met 4,8 procent hebben betekend, voor de textielbranche zou een ge lijke beloning voor mannen en vrou wen zelfs een loonsverhoging met 10 procent noodzakelijk hebben gemaakt. Als inleiding op het debat dat bij de nieuwe kinderbijslagwet verwacht kan worden, werd reeds door de staatsse cretaris te kennen gegeven dat hij het helemaal oneens was met de liberale opvattingen ten deze, door mevr. Stof- fels-van Haeften verdedigd. Zij had op gemerkt dat kinderbijslag slechts een tegemoetkoming in nood zou zijn en dat er dus in een hoogconjunctuur aanlei ding was om de uitkeringen te verla gen. „De kinderbijslag is zeker geen armoedeverschijnsel", aldus dr. Van Rhijn. „De loongrondslagen zijn be hoefte zowel als prestatie Voor wat de behoefte betreft moet niet vergeten wor den. dat de kosten voor een kind nooit geheel worden vergoed. De katholieke woordvoerder Van der Ploeg merkte in aansluiting hieraan op dat het uitge sloten is dat de kosten van een groot gezin tegenwoordig door een enkele werknemer gedragen kunnen worden. Voor de toneelgroep „Puck" dreigt het verlies van rijkssubsidie wanneer dit gezelschap het zwaartepunt blijft leggen op voorstellingen voor volwas senen. Minister Cals kan begrip heb ben voor de ontwikkeling van het gezel schap, die ertoe heeft geleid dat men is afgestapt van de haar toegedachte taak van jeugdtoneelgezelschap, maar, zo meent de bewindsman, deze speciale taak is destijds juist de reden geweest van subsidiëring. Wanneer Puck zich dan ook niet zou weten in te passen in die taakverdeling zal het volgend jaar geen subsidie meer worden ver leend. Daartegenover is aan het gezelschap „Nieuw Jeugdtoneel" voor het seizoen 1956/1957 bij wijze van proef een sub sidie van f 95.000 verleend. Een verhoging van de subsidie voor het Ballet der Lage Landen kan de mi nister niet geven. Om versnippering van de beschikbare gelden te voorkomen is vroeger reeds besloten om allereerst het Nederlandse Ballet te steunen. De toneelgfoep „Zuidelijk Toneel" blijft de minister beschouwen als een gezelschap voor het gehele Zuiden. Aan de subsidieverlening is daarom o.a. de voorwaarde gesteld van 200 voorstellin gen, voornamelijk in Limburg, Brabant en Zeeland. Een goede samenwerking tussen deze provincies acht hü dan ook van belang. Het artikel „Kardinaal Mindszenty's verblijf in Boedapest" in ons blad van 24 nov., waarin o.a. verhaald werd dat de kardinaal de H. Mis leest zonder ka zuifel en op een met'lakens bedekt bu reau, heeft een Nederlandse firma ge- inspireerd tot een hulpactie. Men zond de kardinaal twee altaardwalen, corpo ralen en purificatoria. Advertentie (Van onze Haagse redactie) In onderzoek ls thans op welke wijze de schoolgelden verder kunnen wor den afgeschaft, aldus deelt minister Cals mede in de Memorie van Antwoord op de begroting van O.K. en W. De be windsman is echter van oordeel, dat bij dit onderzoek evenals bij het uitbreiden van het aantal beurzen en andere gelde lijke tegemoetkomingen, de verantwoor delijkheid van de ouders voor de op voeding van hun kinderen niet uit het oog mag worden verloren. Op het gebied van het onderwijs stelt minster Cals een wetsontwerp op het voortgezet onderwijs in het vooruitzicht, waarin o.a. kwesties als het verlen gen van de cursusduur de vijf-jarige h.b.s. en de wettelijke status van het lyceum aan de orde zullen worden ge steld. In het combineren van het onder wijs in de gemeenschappelijke vakken van de gymnasium- en h.b.s. afdeling aan de lycea, ook voor de hoogste klas sen, ziet de bewindsman tevens een mo gelijke oplossing voor het vraagstuk van een splitsing van de zgn. kern- en keuzevakken. Enige wijziging iri de urentabel van het gymnasium 'i.v.m. de langere cursusduur van de h.b.s. acht hü tenslotte onafwijsbaar. Tenslot te zal door het genoemde wetsontwerp het u.l.o. uit de l.o.-wet worden ge nomen. Het tekort aan docenten blijft volgens de minister een moeilijk probleem, al zün er wel enige lichtpunten. Zo geeft de bezetting der kweekscholen alleszins reden tot voldoening en is het aantal studerenden voor middelbare akten sinds 1952 zeker met 100 pet gestegen. Ook de resultaten van de spoedcursus zpn bevredigend. Van de 1853 cursis ten zün er slechts 30 niet voor het exa men geslaagd. Het uiteindelpk rende ment van de cursus schat de bewinds man op 95 pet. De kosten beliepen een bedrag van bü'na 5,7 miljoen. Dat een onvoldoende beloning van de docenten een van de belangrijkste rede nen van het tekort zou zijn kan mr. Cals niet onderschrijven. Van onvol doende beloning kan z.i. niet worden gesproken al meent hij dat de salaris sen van enkele groepen voor een verbe tering van beperkte omvang in aan merking komen. Inzake de rechtspositie van de ryks- leraren stelt de minister een wijziging en aanvulling van het desbetreffende reglement in het vooruitzicht. Voor on derwijzers zal de mogelijkheid worden geopend tot het afleggen van examens opvoedkunde aan de universiteiten. Plannen voor een uitbreiding van het aantal instellingen van hoger onderwijs, meer speciaal voor de stichting van een universiteit te Rotterdam zqn nog in studie. In ieder geval, aldus mr. Cals, zal het zaak zün een versnippe ring van de aanwezige krachten te voorkomen. Een strakker doorgevoer de taakverdeling zou dan alleszins wen selijk zün. In dit verband spreekt de minister ook nog over de inmiddels aangekochte kernreactor, die zal worden geplaatst bü de T.H. te Delft, doch die ook ten dienste zal staan van de andere in stellingen. i Degenen, aie zich, zoals dat in de volksmond heet, een „open auto' wensen, willen tegelijkertijd een „dichte". Zij willen dat hun wagen een goed gesloten veilig „huis" is voor de winter en een zonnigen vrij „terras" voor de zomer. De automobielfabnkanten hebben vrijwel van het ontstaan van de auto aj getracht aan dit dualisme tegemoet te komen door wagens te fabriceren met linnen kappen, die open en dicht konden. Maar naarmate de automobilist meer verwend raakte en de sn'elheid van de voertuigen werd opgevoerd, nam hij geen genoegen meer met die „linnen kap". Deze overhuiving werd door het gebruik in de loop der jaren gammel, begon door te lekken en vooral door te tochten. Vandaar dat de fabrikanten zijn gaan zoeken naar mogelijkheden om een metalen, afneembare kap te maken. Allen strandden op de moeilijkheid het ding, eenmaal afgeno men, ergens op te bergen. Ofwel verloor men de kofferruimte, ofwel raakte men de kap niet kwijt. Voor de oorlog was het Peugeot, die een redelijke hardtop convertible maakte op enkele modellen. Maar ook die sloot na een tijd niet meer zo best en was moeilijk te hanteren. De Amerikanen, die door de opvoering van het motorvermogen in hun wagens een groot krachtoverschot kweekten, hebben daarmee, alle tot dan toe met de hand bediende apparaten, zoals versnellingsbak, vensters, verstelbare zittingengeautomatiseerd. Daar hoort thans ook de hardtop convertible bij, die door Ford is uitgedacht op een iets verlengd Fairlane-model. Wanneer men op de daarvoor bestemde knop op het dashboard drukt, worden elektrische motoren in werking gesteld,' de kofferdeksel ontsluit zich en gaat omhoog, waardoor de kap, die inmiddels ook al elektrisch is li gemaakt, gelegenheid krijgt er onder te schuiven. De kofferdeksel sluit zich weer en het heeft in totaal 40 seconden geduurd om de wagen om te bouwen van een gesloten automobiel in een attractieve cabriolet. Om de wagen weer te sluiten, moet alleen maar even op de knop ge drukt worden. Voor een totale veiligheid zal het mechanisme om de kap te doen wegklappen alleen werken, wanneer de transmissie op „neutraal" staat en de ontstekingssleutel naar links wordt gedraaid op de accessoires- stand, met stilstaande motor. (Van onze Haagse redactie) De voornaamste bezwaren die door de organisaties van overheidspersoneel zün aangevoerd tegen de regeringsvoorstel len tot aanpassing van de ambtenaren- pensioenen aan de algemene ouderdoms- verzekering zijn nogmaals ter tafel ge komen bü het overleg van de commis sie van voorbereiding uit de Tweede Kamer met de ministers Struycken en Hofstra. In het verslag, dat de commissie daarvan een dag voor de openbare behandeling heeft vastgesteld, wordt melding gemaakt van een regerings concessie met betrekking tot de premie vaststelling voor gezinspensioen. De re gering heeft zich n.l. bereid verklaard voor de per 31 dec. a.s. in dienst zünde arbeidscontractanten, voor zover deze in het uitzicht verkeren over maximaal 2 of 5 jaren het ambtenaarschap te verwerven, alsnog dezelfde faciliteit te scheppen als aan de thans reeds in dienst zünde ambtenaren wordt gebo den. Met deze concessie was de commissie echter verre van bevredigd. Het ver schil in premieheffing voor het gezins pensioen blijft n.l. bestaan tussen hen die thans reeds in dienst zün en zü die pas na 1 jan. een overheidsbetrekking aanvaarden. Terwijl de een slechts 165 betaalt, wordt van de ander 275 gevraagd. Volgens minister Hofstra moet men dit echter niet zien als benadeling van de een maar als bevoordeling van de ander op grond van een in het verleden tot stand gekomen arbeidsregeling. Een bezwaar van meer algemene strekking, dat door de commissie werd opgeworpen, betrof het voornemen van de regering om bü de looncompensatie voor de premie van de A.O.V. dezelfde maatstaf aan te leggen, die ook voor het bedrijfsleven zal gelden, t.w. slechts een gedeeltelijke compensatie. Men wees erop, dat de organisaties in het G.O. zich pas in principe hadden neergelegd bü de aanpassing nadat van de züde der regering positieve mededelingen waren gedaan met betrekking tot een algehele compensatie. Indien nu toch geen volle dige compensatie zou worden gegeven, dan ware dit „als een novum te be schouwen," zo formuleert de commissie in parlementaire bewoordingen dit te rugkomen op een gedane belofte. Minister Hofstra voert hier tegen aan, dat, als de werknemers in het particuliere bedrijf geen volledige compensatie ontvangen als gevolg van de noodzakelpke bestedingsbeperking, niet valt in te zien waarom dan voor de ambtenaren een uitzondering moet worden gemaakt. Van de zijde der commissie wees mèn er echter weer op, dat het niet geheel opgaat de ambte naren en de werknemers in het be-i drüfsleven ten aanzien van de com pensatie geheel op een hjn te stellen als tussen de aanpassing van de over- heidspensioenen en die van de parti culiere pensioenen verschil blüft be staan. Tenslotte werd nog vanuit de commis sie gevraagd om enige compensatie voor de lagere ambtenaren eveneens een ver ambtenaren als gevolg van de opheffing van de degressieve schaal onevenredi ge pensioenverbetering krijgen. Minis ter Struycken zet echter uiteen dat de verbetering voor de hogere ambtena ren een rechtzetting was voor een reeds jaren bestaande achterstelling. De on- gelükheid zou weer terug keren als voor de lagere ambtenaren eveneens een ver betering. zou worden ;aangebracht. Tenslotte wordt het pensioen toch al- tüd met tenminste 20 pet. van het A.O.V. vermeerderd, aldus de minister. Tot verdere concessie was de regering dan ook voorshands niet bereid, temeer daar de laatstaangebrachte wijzigingen reeds een nadelig verschil geven van 44 mil joen. Aan de 71-jarige prof. dr. N. H. Swel lengrebei is tpdens de jaarvergadering van het genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde woensdagmiddag in de Agnietenkapel te Amsterdam gehouden de Swam- merdam-medalje van het genootschap uitgereikt door de voorzitter, prof. dr. A. Biemond. Deze onderscheiding werd prof. Swellengrebei verleend voor zün grote verdiensten op het gebied der bio logie, zo deelde prof. dr. A. W. H. van Herk in zün toelichting mede; met na me voor zün onderzoek naar de ver wekkers van infectieziekten en de be striding van pest en malaria op Java en de malariabestrüding in Nederland. Prof. Swellengrebei had vooraf een voordracht gehouden over: tropische hygiëne in een veranderde wereld. Prof. Biemond droeg vervolgens het algemene voorzitterschap over aan prof. dr. H. Gerding (Amsterdam). De vergadering nam een voorstel aan waarbü het bestuur werd gemach tigd stappen te ondernemen om te ko men tot instelling van een büzondere leerstoel (vanwege het genootschap) voor experimentele kernfysica aan de Amsterdamse gemeente-universiteit. (Van onze Haagse redactie) De instelling van een IJmondraad als orgaan dat tot taak heeft een zo even wichtig mogelüke ontwikkeling te ver zekeren voor de gemeenten Beverwük, Heemskerk en Velsen, is thans na een uitgebreide studie neergelegd in een wetsontwerp, dat door de regering bü de Tweede Kamer is ingediend. De raad, bestaande uit 37, rechtstreeks door de kiezers van het betrokken gebied geko zen leden, zal dwingende richtlijnen kun nen vaststellen, waarvan de uitvoering aan dp verschillende gemeentebesturen wordt overgelaten. Indien deze laatste echter daarbij nalatig zijn kunnen de werken door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, op kosten van de ge meenten, worden uitgevoerd. In haar toelichting op het ontwerp herinnert de regering aan de grondige structuurverandering, die het gebied als gevolg van het graven van het Noord zeekanaal en de vestiging vqn industrie- en heeft doorgemaakt en nog door maakt. Deze wüzigingen hebben van de bestaande merendeels agrarische dorpen een conglomeraat gemaakt, waarin industrieterreinen, woonkernen voor een voornamelük industriële be volking, maar daarnaast ook voor foren sen en middenstanders, en de restanten van de vroegere tuinbouw zün samen gevoegd. Voor de toekomst verwacht men nog een belangrijke uitbreiding van de industrie en op grond daarvan wordt de toekomstige bevolking geschat op 225.000. Om deze ontwikkeling te kunnen op vangen is 't noodzakelijk, dat tijdig vast staat waar nieuwe woonwijken zullen verrüzen, waar industrieterreinen zul len worden aangelegd, welke gebie den voor recreatie bestemd zün, hoe het tracé van de wegen zal lopen. Advertentie Dan rug, keel en borstje inwrijven met Woensdagmorgen omstreeks half twaalf is in Breda de elektriciteit uit gevallen in het hoofdkantoor van de P.T.T., in het station en bü de N.V. Hero conserven. Een en ander veroor zaakte een enorme stagnatie bü de pos- terüen, speciaal op de afdeling tele grammen. De telegrammen die anders per telex worden doorgestuurd, moesten thans per telefoon naar diverse plaat sen in binnen- en buitenland worden overgebracht. De hierdoor ontstane stagnatie werd nog groter toen de duisternis inviel én men bü kaarslicht zün Werk moest trachten te verrichten, omdat de sto ring nog niet was opgeheven. Bü het sorteren van de post, die uit de hele omgeving in Breda bü elkaar komt, schiep dit zeer speciale moeilükheden. Later heeft de brandweer een aantal lichtaggregaten opgesteld, zodat men in het licht van enkele schünwerpers kon trachten zün werk zo goed en snel mogelük te verrichten. Ook 'n het station moest men bü kaarslicht werken. De twee overwegen, die normaal elektrisch worden bediend, moesten nu met de hand bediend worden. Het treinver keer had geen vertraging. De heer B. G. van Os van Delden, onderdirecteur van de K. L. M., zai per 1 april op zün verzoek de dienst van de K. L. M. verlaten. De heer Van Os van Deldén, sinds 1938 in dienst van de K. L. M., was voordien van 1934 tot 1938 vertegen woordiger van de KNILM op Malakka en in Australië. enz. Dit is echter, volgens de rege ring, uitgesloten, zolang de beslis sing over deze kwesties uitsluitend in handen is van de betrokken gemeen tebesturen, die uiteraard in de eerste plaats denken aan de ontwik keling van hun eigen gemeente en daarbü de eisen van het grote geheel gemakkelük uit het oog verliezen. Het is wel gebleken, aldus de ministers Struycken' en Witte, dat de gemeen ten, met hun vaak tegenstrü'dige be langen, niet tot voldoende samenwer king kunnen komen. De regering acht daarom büzondere bestuursvoorzieningen noodzakelük. Hierbü is op de eerste plaats gedacht aan de samenvoeging tot een gemeente, doch de regering is van oordeel, dat hiertoe in principe slechts mag wor den overgegaan, indien minder ingrü- pende middelen redelijkerwijs niet mo gelük zün. Na afweging van de ver schillende mogelükheden is daarom tot de thans voorgestelde oplossing beslo ten. De inhoud is in hoofdzaak bepaald door twee overwegingen t.w. enerzüds door het belang van een evenwichtige ontwikkeling van het gebied van de [Jmond en anderzüds door het belang, dat zoveel mogelük aan de gemeente besturen wordt overgelaten. De rege ring wüst er nog op, dat de figuur van een bovengemeentelijk rechtstreeks ge kozen orgaan binnen de provincie een novum is. Zü is geheel afgestêmd op d bijzondere constellatie, welke zich aan de IJmond voordoet en mag niet wor den gezien als een precedent voor de oplossing van het geheel anders geaar de probleem van de verhouding van de zich uitbreidende grote steden en hun randgemeenten. In de grote zaal van het Concert gebouw zal op zondag 9 december een edele en onbloedige strijd worden ge streden: de strijd namelük om het fede ratief kampioenschap van alle harmo nie- en fanfarekorpsen, die zün aan gesloten bü de r.k. Federatie van dio cesane muziekbonden in Nederland. En dan nog alleen in de Superieure afde ling, de Ere-afdeling en de afdeling Uit muntendheid. De andere afdelingen ko men er niet eens aan te pas. En dat zou ook nauwelijks uitvoerbaar zün, aangezien de federatie uit 550 harmo nie- en fanfarekorpsen bestaat. Dertien muziekgezelschappen zul len elkaar die dag de eer betwisten en, ln de drie genoemde klassen, po gingen doen met de kampioenswimpel te gaan strijken. Nou strüken, er zal wel meer geblazen worden, dunkt ons. Dat verwacht trouwens ook het federa tie-bestuur, dat drie juryleden, de heren de Klerk, Badings en Nieuwland heeft uitgenodigd, om de prestaties te komen beoordelen. Het is zeker niet de eerste keer dat de r.k. Federatie een landelyk concours organiseert, maar iVel de eerste maal, dat men het heeft aangedurfd, dit fes- tün te doen plaatshebben in het hoofd- stedelüke concertgebouw. Het is dan ook de crème de la crème, die zich zondag over een week in Amsterdam komt presenteren. Degenen onder an dere, die op het Wereldmuziekconcours in Kerkrade zo bijzonder best geblazen hebben. Men verwacht uit het gehele land veel belangstelling; uit Limburg alleen al komen twee extra-treinen, de andere provincies doen het met auto bussen af. Voor de kampioenswedstrü- den, die uiteraard zwaarder zün dan een gewoon concours, moeten de deel nemende corpsen een nieuw, verplicht nummer instuderen, en drie andere voor uitvoering gereed hebben. Eerst op het podium wordt meegedeeld, welk van de drie nummers de jury wenst te horen. Er zün geen pryzen en geen promo ties, de hoogstgeplaatste in elke afde ling ontvangt de kampioenswimpel 1956 tenzy het behaalde puntenaantal minder dan 300 zou zün. Maar dat kunnen we na alles wat wé over de deelnemers hebben gehoord, beslist niet geloven. n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11