Mijnenveger „Woerden gleed gemakkelijk het Sp aarne m -Hollands Glorie" zal zich in het voorjaar presenteren Bisschoppelijk paleis moet een vaderhuis worden Streven naar soberheid met representatief karakter Verkeer eist slachtoffers Kruiswoord raadse l Feest bij het jubileum van Eduard van Beiniun Nederland doet wat het kan i De Meppelovergedragen aan Koninklijke Marine Bijna 4,8 miljoen voor Hongarije Dr. J. Schouten lid Raad van State cfer UPiHe te* WENS VAN MGR. M. A. JANSEN Concert op 7? erepromotie op 10 december „Sempre Crescendo te Leiden viert lustrum ERIC DE NOORMAN BLOEMENCORSO 1957 Uitvoer bloembollen opnieuw gestegen Van Beinumfonds voor jonge musici SUURHOFF OVER DE VLUCHTELINGEN Kard. Mindszenty ontsnapte 4 novembeJ" aan de Russen DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 PAGINA E.G.K.S.-Parlement kiest nieuwe voorzitter Woorden van dank aan minister - Klompé Schriftelijke eind- exam®ns in 1957 Katholieke Illustratie De ontwerpen 7 8 9 10 11 - - - - - - - - - Zo moeizaam als bq vorige gelegen heden in Haarlem gebouwde mijnen vegers te water gingen, zo vlot en gemak kelijk gleed de mijnenveger „Woerden", de laatste van een serie van 32, gister middag in het rustige Spaame. De echt genote van de burgemeester van Woerden, mevrouw C. W. Vos-Boele, verrichtte de officiële handeling door een fles champagne tegen de fris ge schilderde achterkant van het schip stuk te laten springen. Des morgens werd de mijnenveger „Meppel" op dezelfde werf In gebruik genomen. Beide aanwinsten van de Koninklijke Marine zijn door de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschap pij aangebouwd. In aanwezigheid van onder meer het college van B. en W. van Meppel, kapi tein H. P. Webster van de Amerikaanse Marin^, de garnizoenscommandant van Haarlem, luitenant-kolonel G. van der Mey, marine-autoriteiten en vertegen woordigers van de Amerikaanse Marine droeg de heer B. M. Vlielander Hein, directeur van de Haarlemsche Scheeps bouwmaatschappij, de „Meppel" over aan de vertegenwoordiger van het Ministerie van Defensie, commandeur E. J. Gallas. De luitenant-ter-zee T. H. de Meester stelde de bodem vervolgens in dienst, 30 november a.s. beginnen de feesten, die het Leids studenten muziek-gezel- schap „Sempre Crescendo" organiseert naar aanleiding van zjjn 120-jarig be staan. In het archief van sociëteit „Miner va" wordt op die dag een tentoonstel ling geopend gewijd aan de geschiede nis van „Sempre". Op de reünistendag, zondag 2 decem ber, brengt het gezelschap in de grote zaal van de Sociëteit een concert, dat bestaat uit werken, die op de oudste programma's hebben gestaan, zoals de ouverture tot „Le Vampyr" van P. Lindpaintner. Maandagmiddag 3 de cember te 3 uur vangt in dezelfde zaal een Interacademiale aan, waarop wer ken van klassieke meesters worden uit gevoerd. De „Camerata Academica", verbon den aan het „Mozarteum" te Salzburg, biedt op vrijdag 7 december aan de burgerij van Leiden en de Universitaire samenleving een Mozartconcert aan, dat zal worden uitgevoerd onder lei- 'ding van prof. dr. B. Paumgartner. Het ls de eerste maal dat dit Oostenrijks orkest, bestaande uit leerlingen en le raren van het „Mozarteum", in Neder land een uitvoering geeft. Het concert zal door de KRO worden uitgezonden. Tenslotte geeft „Sempre Crescendo" een galaconcert in het Kurhaus te Sche- veningen op zaterdag 8 december waar op een fluitconcert, dat ir. Henk Ba- dings speciaal voor „Sempre Crescendo heeft geschreven, wordt uitgevoerd. Hierna wordt het in academische krin gen befaamde „Semper-bal" gehouden. Straatsburg De achtenzeventig leden van het Parlement van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn in deze week in het „Huis van Euro pa" hun laatste zitting van dit jaar be gonnen met de verkiezing van een nieu we president. Tot opvolger van de Ita liaan Pella werd bij acclamatie de Duitse christen-demokraat prof. dr. Hanz Furler gekozen Het is de eerste keer dat een Duitser de voorzitterszetel van het eerste Europese Parlement inneemt. Met een applaus bekrachtigde de ver gadering de dankwoorde- van haar voorzitter aan het adres van mej. dr. M. Klompé voor de zeer actieve rol die zij tot haar benoeming als Nederlands mi nister in het Parlement heeft gespeeld. Haar plaats zal worden ingenomen door het lid van de Tweede Kamer, de heer M. M. A. A. Janssen. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft bepaald, dat in 1957 het schrifte lijk gedeelte van de eindexamens bü het V.H.M.O. en de handelsscholen zal wor den afgenomen op de volgende data: Gymnasium A en B en staatsexamen gymnasium A en B: 22 tot en met 24 mei; H.B.S. A en B: 14 tot en met 21 Mei. (Op 18 mei geen examen). Middelbare school voor meisjes 22 tot en met 24 mei. Handelsdagschool 3 j.c.: 14 tot en met 17 mei. Handelsdagschool 4 j.c.: 14 tot en met 21 mei. (18 mei geen examen). Handelsavondschool 3 j.c.: 20 tot en met 23 en 27 tot en met 29 mei. Handelsavondschool 5 j.c.: 20 tot en met 23 en 27 tot en met 29 mei. De Groningse hoogleraar dr. P. J. Bouman heeft een boeiende studie ge wijd aan het leven van wijlen dr. Anton Philips. Uit dit boek publiceert de K.I. In de nummers van deze en de volgende week een interessant relaas, o.a. ge ïllustreerd met foto's uit de beginperio de van deze tot een wereldconcern uit gegroeide onderneming. J. W. Hofwijk besluit zijn reeks reportages over het negerprobleem in de Verenigde Staten. Verder is ér een artikel over het stre ven in Frans Canada, de verbasterde „Santa Claus" te verdringen door de echte Sint-Nicolaas. Jan Glissenaar, van de jeep-express, vertelt bij een reeks eigen foto's over een Belgische Benedictijn en een Franse priester in India en hun experimenten met een nieuwe' vorm van kloosterleven, dat aangepast is aan de oosterse mentali teit. De levensschets van Carracciola wordt vervolgd door die van wijlen de Italiaanse coureur Felice Bonetto. Zes pagina's zijn gevuld met foto's van de korte strijd om Port Said. De karak teristiek der week handelt over de Is raëlische opperbevelhebber Mosje Dayan. Ook is er een reportage over de Hongaarse vluchtelingen in de Jaar beurshal te Utrecht. Het relaas over de „Graf Spee" wordt besloten. Dit num mer bevat twee korte verhalen, resp. van Helène Swildens en Emmy van Lokhorst. Er wordt een begin gemaakt met een nieuw vervolgverhaal „Mama ls mijn vriendin", door Saroyan. Jan Cottaar schrijft over de Olympische Spe len, die zonder Nederland worden ge houden. waarna hij in een korte toespraak waar derend sprak over de kwaliteiten van het schip. Tenslotte kreeg men gelegen heid het schip te bezichtigen. De Mari nierskapel, waarbij ingedeeld de tam boers en pijpers van het korps mariniers, zette de plechtigheid luister bij. Om vier uur 's middags was het gezel schap op de werf van de H.S.M. terug gekeerd om aartwezig te zijn bij de tewa terlating van de „Woerden"'. Het gehele personeel keek vol spanning toe of het grote schip, dat statig op de vuurdoop lag te.wachten, zijn element zonder dra len zou inglijden. Nadat de directeur van de Maatschappij een wens in dit verband had geuit knipte mevrouw C. W. Vos- Boele een dunne draad door, hetgeen tot gevolg had dat de fles met een zwier op het harde metaal van de „Woerden" in scherven vloog. Het volgende ogen blik dook de kolos statig met de romp in het Spaarne, dat onder het geweld haastig terugweek. Ik hoop, zei me vrouw Vos-Boele, dat deze kustmijnen- vegei zijn doel behouden zal bereiken en dat de bemanning steeds behouden zal terugkeren. Een stoomfluit liet een doordringend geluid horen en tot slot werden het Wilhelmus en het Ameri kaanse volkslied gespeeld. De mijnen veger „Woerden" is gebouwd voor Ame rikaanse rekening in het „off-sho're pro curement programme". De Haarlemsche Scheepsbouwmaat schappij heeft thans drie mijnenvegers gebouwd en zal voorlopig dergelijke schepen niet meer construeren. De stand van giro 777 van het Rode Kruis te 's-Gravenhage was woensdag 2.617.137,97. De stand van giro 999 van het Nationale comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam is 2,165.899,94. De stand van binnengekomen giro overschrijvingen bij het r.-k. Huisves tingscomité ten gunste van de Hon gaarse vluchtelingen is thans 635.767.60 uit 14.527 stortingen. Giro nummer: 34348. Bij K. B. is met ingang van 1 de cember benoemd tot lid van de Raad van State dr. J. Schouten te Rotter dam, oud-lid van de Tweede Kamer. Dr. J. Schouten, in 1883 te Maassluis geboren, deed in 1918 zijn intrede in de Tweede Kamer. Hier was hij voor zitter van de fractie der A.R.-partij. In 1942 werd hij door de Duitse bezet ters gearresteerd, doch spoedig vrijge laten. Een jaar later werd hij ander maal gegrepen en na in Scheveningen en Haren te zijn opgesloten geweest, werd hij naar Sachsenhausen overge bracht. Toen dit kamp werd geëva cueerd, werd hij op transport gesteld naar Mauthausen. Hier hebben de Amerikanen hem bevrijd. Na de bevrijding heeft de heer Sehouten zijn politieke loopbaan voort gezet. Hij kwam weer in de Tweede Kamer, waarin hij tot de jongste ver kiezingen als fractievoorzitter zitting had. In 1950 heeft de vrij< universiteit te Amsterdam hem het eredoctoraat in de rechten verleend. Dr. Schouten is ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. VK'-v Woensdagochtend werd te Haarlem Hr. Ms. mijnenveger Meppel in dienst gesteld. Op de foto ziet men de „Meppel" op het moment, dat de eerste gasten na de indienststelling aan boord gaan. l 35. Vol verbazing kijkt Eric naar het lichtbruine haar van de man en de vreemde lichte kleur van de ogen. Ook is zijn gelaatstint blonk en hoe wel hij gekleed is volgens de trant van de bewoners van het land, lijkt hij verder in niets op hen. Eric tracht hem uit te horen, maarde vreemde is blijkbaar doodsbenauwd en geeft nergens antwoord op. De Noorman neemt hem mee naar het kampvuur, waar hij hem te eten geeft. Tenslotte weet hij de -.lan gerust te stellen, waarop deze vertelt, dat hij alleen op jacht was gegaan. „Mijn dorp is daar", zegt hij, in zuicb-westelijke richting Het corso-comité 1957 belegde woens dagmiddag in restaurant „Treslong" te Hillegom een eerste bijeenkomst van adspirant-deelnemers en andere belang stellenden, tijdens welke inlichtingen werden verstrekt over de nieuwe plan nen, terwijl de artistieke adviseur Jos van Driel een aantal ontwerpen ten toonstelde waaruit reeds een keuze kon worden gedaan. De tekeningen bevatten, naast ver schillende „vrije" onderwerpen uitbeel dingen van mythen, legenden en ver halen doch het corso zelf zal in het komende voorjaar uittrekken onder de naam „Hollands Glorie", zoals wij van Corso-consul van Driel vernamen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. de Vroomen die, na zijn verheugenis te hebben uitgesproken over de grote belangstelling, onder meer zeide dat het corso in de afgelopen ja ren steeds werd gesteund door het Cen traal Bloembollencomité. Het C.B.C. wil dit blijven doen echter onder voor waarde dat het vak zelf ook meedoet. Of ronduit gezegd: geen deelname uit het vak geen subsidie. Het verheugde spr. in dit verband te kunnen mededelen dat door diverse vakgenoten reeds een bedrag van rond 15.000 is gestort in aandelen van 400 (wat er dus op neerkomt dat een 35-tal vakgenoten zich thans tot deelname be reid hebben verklaard) waarmee dus ondubbelzinnig is gebleken, aldus de heer de Vroomen, dat het vak het corso niet meer wil missen. Met een storting van 400 zijn de deelnemers van alle verdere consequen ties af, alleen zijn zij verplicht twee man beschikbaar te stellen om de wa gens te helpen „steken". Er zullen com binaties worden gevormd van 3, 4, maximaal 5 deelnemers. Dat kan in onderling overleg geschieden anders worden zulke combinaties samenge steld door het corsobestuur. Deelnemers kunnen ook op de oude wijze meedoen, d.w.z. zelf hun wagen bekostigen. De subsidie is vastgesteld naar grootte van de wagens, die in drie klassen zijn ingedeeld. Voor de gro te klasse (11 meter en meer) wordt 500, voor de middelklasse (8 tot 11 meter) 400 en voor de kleine klasse (6 tot 8 meter) 300 subsidie gegeven. Reclamewagens vallen buiten deze re geling, evenals luxe auto's. Platte on derstellen voor de praalwagens zullen gehuurd kunnen worden, terwijl even tueel benodigde tractoren door het co mité ter beschikking worden gesteld. Tijdens een korte pauze kregen de adspirant-deelnemers gelegenheid hun combinaties te vormen. Dit gelukte zo dat de voorzitter na de hervatting van de vergadering kon meedelen dat alle combinaties vrijwillig tot stand geko men waren en „de koppeling dus achter de rug was". Hiermede staat wel vast dat in het voorjaar van 1957 het corso weer langs de bolleostreekse wegen zal trekken. De donkere wolken die, naar verluidt, de corsohemel dreigden te verduisteren De enkele maanden dat de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen thans het episcopaal gezag uitoefent over het hem toevertrouwde diocees hebben duizenden gelovigen al met zijn joviale eenvoud kennis gemaakt. Een zelfde ongedwongen tegemoetkomend heid spreekt uit zijn richtlijnen en wen sen betreffende de inrichting van het toekomstige bisschoppelijk „paleis" aan het Emmaplein, met de verbouwing waarvan reeds is begonnen. Het moet een echt vaderhuis worden, heeft mgr. Jansen gezegd, waarin de bezoekers zich onmiddellijk op hun gemak voelen en dat tot binnentreden noodt. Men moet niet afgeschrikt worden door gro te luxe en statie, maar de omgeving moet direct als het ware een welkom uitstralen. Behalve met de opvattingen van de heid ook met de budgetaire mogelijk heid ook met de budgettaire mogelijk heden van het jonge bisdom Rotterdam, die uiteraard geen buitensporigheden toelaten. De heer P. A. N. Sips, werk zaam op het Haagse architectenbureau Nic. Molenaar, heeft voor de ingrijpen de herziening van het interieur een ont werp gemaakt dat vooral is afgestemd op grote doelmatigheid zonder dat daar door echter aan het representatieve ka rakter, dat het paleis krachtens zijn aard en functie moer bezitten, afbreuk wordt gedaan. Het Emmaplein is gebouwd in een halve cirkel en bestaat uit woningen die oorspronkelijk bedoeld waren voor personen met wat ruimere financiële aanslag. De huizen werden gebouwd in 1888. - Vooral de laatste tientallen van jaren werden de kapitale panden hoe langer hoe meer in gebruik genomen door grote ondernemingen die er kan toren vestigden. Ook een van de twee panden die nu worden omgebouwd tot bisschoppelijk verblijf was tot voor en kele maanden in gebruik als kantoor, namelijk door de Nederlandse Rijn vaartcentrale. De symmetrie die de fronten in de halfronde vorm van het plein vertonen, ondanks onderlinge ver schillen, maakt het onmogelijk iets aan het exterieur van de twee percelen te veranderen tenzij met verstoring van de harmonie. Des te meer zal het in wendige echter een ander aanzien krij gen. Een van de voornaamste wijzigin gen bestaat wel uit de constructie van een centraal trappenhuis dat de be staande trappen in elk der panden zal vervangen. Daardoor wordt contact mo gelijk gemaakt met elk der verdiepin gen onderling. Niet overal kunnen de tussenmuren van de twee woningen wor den weggebroken omdat zulks ten kos te zou gaan van de soliditeit van het geheel. Hier en daar zal dus de indruk van twee panden blijven bestaa-n. Men kan tenslotte ook te veel doorbreken. Emmaplein nummer 3 wordt de ei genlijke woning van de bisschop. In het souterrain is de kapel geprojecteerd en daarboven, op de beiétage, komt de huiskamer waarachter nog een ruim vertrek gelegen is dat door middel van een schuifwand gescheiden is van de huiskamer en daar dus gemakkelijk bij getrokken kan worden voor ontvangsten of vergaderingen. Op de tweede étage zjjn de woonvertrekken van de bisschop ontworpen alsmede zijn werkkamer, en daarboven tenslotte worden de drie ge- zijn verdwenen. Vanzelfsprekend zal er nog veel water naar de zee vloeien voor' alles in kannen en kruiken is en de rij dende bloemstukken klaar staan om hun zegetocht! te beginnen. In een volgende bijeenkomst, die het bestuur zich voor stelt in de tweede helft van december te beleggen, zullen we daar meer over horen. cretarissen, dr. M. J. de Jong, E. Gul- jé en C. v.d. Knaap, gehuisvest. Voor de vicaris-generaal, mgr. J. Schaaper, worden het souterrain en de belétage van pand Emmaplein 4 in gereedheid gebracht. Op de eerste étage zal het hart kloppen van de bisdommelijke administratie, want daar wordt het centraal kantoor van het bisdom Rotterdam ingericht. Er blijft tenslotte op de tweede verdie ping en de zolder nog ruimte over voor het huishoudelijk personeel en voor gasten. Gezien de hoogte van het pa leis in wording valt het te billijken, dat het gerief van een lift de bewo ners en bezoekers ten dienste zal ko men te staan. Aldus is in grote lijnen het beeld ge tekend van het interieur zoals dat er binnenkort uit gaat zien. Met de be schikbare ruimte moest zeer zuinig worden omgesprongen. Diverse apparte menten zijn beslist te klein uitgevallen, maar a~angezien uitbreiding niet moge lijk is, moet met dergelijke ongemak ken genoegen worden genomen. Bij alle herzieningen wordt, zoals reeds gezegd, een grote mate van soberheid in acht genomen die zich bijvoorbeeld uit in het vermijden van vrijwel alle stucwerk en een bescheiden, doch functioneel pas sende stoffering. Bij de keuze van het meubilair, voor de aanschaffing waarva de inwoners van het bisdom Rotterdam ruim een ton bijeenzamelden, wordt gestreefd naar huisraad van een zeker tijdloos karakter dat aan alle eisen van decorum voldoet maar zeker niet weel derig mag zijn. De bouwvergunning voor het omvang rijke werk wordt elk ogenblik verwacht. Het is nu al ruim vier maanden gele den dat de plannen werden ingezonden, maar de aannemer, de firma J. A. Des- sing te Rotterdam, is maar vast met de voorbereidende werkzaamheden begon nen. Men hoopt dat mgr. Jansen en zjjn helpers die nu nog gastvrijheid genie ten in de woning van de bisschoppelijk hoofdinspecteur van het lager onderwijs, A. G. J. van Houten aan Emmaplein 7, in de loop van volgend jaar mei hun intrek in het paleis zullen kunnen né men. Maar het is in de bouwwereld altijd wijs een paar maanden speling te nemen. Op de vergadering waren een 30-tal ontwerpen van Jos van Driel aanwezig. Wij kennen nu zo langzamerhand wel zijn onuitputtelijke fantasie maar steeds verwondert het ons weer dat hij van jaar tot jaar die fantasie zo gevari eerd weet te laten gaan. Waren de lij nen voorheen uitsluitend vloeiend en vormde de cirkel de hoofdlijn van zijn ontwerpen, ditmaal heeft Jos van Driel er verschillende getekend waarin de cirkel vervangen is door de drie- en vierhoek. Misschien is dit een experi ment, dat hij nog niet voldoende tot oplossing heeft kunnen brengen want een vergelijking valt naar onze smaak toch weer uit ten gunste van de ronde vormen waarin v. Driel ook de mooiste effecten weet te bereiken. Toch be schouwen wij zijn ontwerp „Hyaointhen- tuin", opgebouwd uit rechthoeken, mede onder de fraaiste modellen. Het mooist is ongetwijfeld de teke ning „Maanvissen". Hier is in speelse lijnen het zwevende en ijle uitstekend vastgelegd in prachtige ruimteverdeling en afweging der kleuren. Het zal echter in de praktijk wel een zware opgave zijn om met behoud van dit speels- zwevende en ijle een wagen op te bou wen. Het is ondoenlijk alle vondsten onder de loupe te nemen. Wij volstaan dus met er enkele te noemen die orts bij zonder opvielen. Dat waren buiten de reeds gesignaleerde Maanvissen en de Hyacinthentuin, Lentekleuren, Odysseus reis, Modern Times, Apollo en Diana, alsmede Pauwenogen. De 36-jarige koopman P. J. de Grave uit Amsterdam is bü een verkeerson geval nabü Duisburg in Duitsland om gekomen. Op de autosnelweg schoot zijn auto door onbekende oorzaak over de middenberm heen naar de andere rq- baan, waar hq met een tegenligger in botsing kwam. De auto reed na de botsing onbestuurd verder en viel ten slotte van een twaalf meter hoge hel ling. De bestuurder van de andere auto werd zwaar gewond. In de Spaarndammerstraat te Am sterdam is de 76-jarige heer J. Beer man, die vermoedelük onvoorzichtig de rüweg wilde oversteken, aangereden door een personenauto. Het slachtoffer werd enige meters weggeslingerd. In zorgwekkende toestand is hq naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hü bq aankomst bleek te zqn overleden. Naar blqkt uit de stand van 17 no vember toen de zomer-uitvoer van tul pen, hyacinten, narcissen en het voor naamste bqgoed achter de rug was, is de uitvoer van de oogst 1956 opnieuw groter dan die van het vorige seizoen. Uitgevoerd werd 53.037 ton bloembol len tot een waarde van 152.571.000 tegen 50.731 ton voor 145.597.000 van de oogst 1955. De uitvoer van gladiolen moet nog vol gen. Eind juni 1957 zal blijken of het oogstjaar 1956 wat omvang en opbrengst betreft werkelük een nieuw record is geweest. 30 juni 1956 was het eindcüfer voor de uitvoer van de oogst aan bol- en knolgewassen 1955 62.464 ton, tot een waarde van 182.596.000. ivijzend. Cendrach, die alles stilletjes heeft aangehoord, komt nu eensklaps naar voren. „Wacht eens", zet hij, en de enigszins gejaagde toon van, zijn stem doet Eric verwonderd opzien. „Wij denken nu wel aldoor, dat het land van die witte mannen iets met Ragnar de Rode te maken heeft, maar deze man kan best een afstammeling zijn van de Ierse Druïden, die eeuwen geleden naar het beloofde land zijn gaan zoeken.' Dat land zou dan niets anders zijn dan het land van de afstammelingen der oude Kelten en wij moeten er hier dus dicht bij zijn". Horizontaal: 1. staatsgreep 1 zure vloeistof 2. bemind 100 jaren 3. langzamer ru hand bloei wij ze 4. bedwelmende re> drank trekdier 5. papierfor maat ■f noot 6. zenuwtrek LO weergalm United States 7. verduidelijken vo 8. Europeaan wolvlokje 9. minderjarig 10. groot water dubbele 00 klinker devies 11. Onderne mingsraad (afk.) stad, halver O wege Suez- kanaal Verticaal: 1. in water drijvende organismen - op die manier 2. nachtvogel - werktuig in speeltuin - ijzerhoudende grond 3. apparaat op kantoor 4. stemming - riviertje 5. jeukende huiduitslag 6. tuinhaag - orde onge schoeide karmelieten - Nnaam (Frans) 7. ratelpopulier - dapper persoon 8. uitroep van pijn - liefdegod - Intern. Land- bouwinstituut (afk.) 9. wending - hemelgeest 10. wintervoer- tuig - Verenigde Naties - bolgewas 1. wielriekende olie - stad van de scheve toren Horizontaal: 1. mi, 3. a.v., 5. a.p., 7. e.k., 8. al, 9. r.k., 11. rage, 13. asem, 15. era, 16. aas, 18 tea, 19. open, 20. aai, 21. ode, 22. s.o.s., 23. pil, 26. pint, 28' stee, 29. a.e., 31- or, 33. pi, 34. t.t.» 35. m.o., 36. o.k- Verticaal: 1. mee, 2. ik, 3- aa, 4. vla, 5. are, 6. parodie, 9. ree, 10. k.m.a., 12. ga pen, 14. stipt, 16- ans, 17. sas, 21- opa, 24. iet, 29. let, 27. torn, 28. sik, 32. r.o., 33. po. (Van -onze verslaggeefster) Het programma van de huldiging, die Eduard van Beinum zal worden bereid ter gelegenheid van zijn vijfentwintig jarig jubileum als dirigent van het Con certgebouworkest, is officieel bekend gemaakt. Op 7 december wordt, ter ope ning van de feestelijkheden, in het Con certgebouw te Amsterdam het Te De- um van Diepenbrock uitgevoerd, met Erna Spoorenberg, Laurens Bogtman, Ernst Haefliger en Nan Merriman als solisten, en onder leiding van de jubi laris. Dan volgt een pauze, waarin de geschenken zullen worden aangeboden, die vrienden en bewonderaars de diri gent hebben toegedacht. In de eerste plaats het borstbeeld, dat de beeldhouwer Mari Andriessen van Van Beinum heeft gemaakt, en dat zeer binnenkort een plaatsje zal krijgen in het Concertgebouw. In zekere zin ho ren bij de cadeaus ook de drie compo sities, die Hans Kox, Sem Dresden en Hans Henkemans voor het jubileum hebben geschreven. Dresdens „Catena musicale" gaat de 15e in Den Haag in première, het harpconcert van Hen kemans beleeft eerr paar dagen later in Amsterdam zijn eerste uitvoering, met Phia Berghout als soliste. De Con certante Muziek van Kox hebben wij reeds eerder kunnen beluisteren. Een derde geschenk, van heel andere aard, is het Eduard van Beinum-fonds, dat aan jonge musici gelegenheid zal geven, in contact te treden met de bui tenlandse solisten, die telken jare ter ge- (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff heeft woensdag in de Tweede Kamer medegedeeld dat naar zqn mening Nederland niet bene den de maat is gebleven bij het opne men van Hongaarse vluchtelingen. Wan neer men de omstandigheden in aan merking neemt die voor ons land gel den, (snelle bevolkingsgroei, tiendui zenden Indonesische gerepatrieerden, er zijn nog tienduizenden meer te ver wachten, het aanzienlijk aantal Ambo nezen, het woningtekort en onze nood zaak om van overheidswege de emi gratie te bevorderen) en wanneer men bovendien ons grondgebied vergelijkt met dat van andere landen, dan kan men zeggen dat Nederland doet wat het kan. Daar onze organisatie om deze vluch telingen op te vangen en te transpor teren reeds loopt, konden wij aan stonds het besluit nemen, tijdelijk drie duizend vluchtelingen meer toe te la ten. De Nederlandse regering is zich bewust van de niet geringe moeilijk heden en het risico dat hieraan verbon- deai is, maar er moet geholpen worden. Daarbij zal niet gewacht worden tot wij van andere landen waterdichte garanties krijgen voor de mogelijkhe den van doorvoer. De minister ontken de dat bq de laatste groep, een selectie zou zijn toegepast waardoor gezinnen zouden zijn geweerd. Het aantal vrij gezellen is zeer hoog omdat gezinnen klaarblijkelijk niet of nauwelijks meer uit Hongarije kunnen wegkomen. Hij zei dat het niet gemakkelqk is uit te zoeken welk beroep de Hongaren in hun land hebben uitgeoefend, maar aan tewerkstelling wordt hard gewerkt. De Hongaren zijn over het algemeen niet van plan uit ons land verdér te emigreren. Men rekent blijkbaar in ve le gevallen nog op de mogelijkheid van terugkeer. Voor zover de neiging tot emigreren wel zou bestaan, zal onze regering kunnen beschikken over de financiële mogelijkheden die het ICEM biedt, welke organisatie bereid is de financiële lasten van de overtocht op zich te nemen. De minister zal met zijn Canadese ambtgenoot, die binnenkort ons land be zoekt, tot overeenstemming trachten te komen over een financiële bijdrage van Canada in de overtochtskosten van die vluchtelingen uit het contingent van 3000, die naar dit land willen emigreren. tegenheid van het Holland Festival I® ons land vertoeven. In het zomersei zoen, dat buiten het eigenlijke concert seizoen valt (en dat dan ook allee® maar overdruk is metfestivals) wil men met gelden uit het Van Bei numfonds, een jaarlijkse zomercursus organiseren, tijdens welke jonge Neder landse kunstenaars de lessen van be roemde buitenlanders zullen kunne® volgen. Postgironummer 2391, tusse® haakjes, is voor dit fonds beschikbaa' gesteld. In de pauze van de feestavond ne men op het podium de familie Van Bei num, de leden van het orkest en Toon kunstkoor plaats, waarna een aantal sprekers het woord zal voeren. Met een muziekstuk wordt de avond besloten- Ongeveer vijftig procent van de plaatsen in het Concertgebouw wordt normaal aan de kassa dus, verkocht De plaatsbespreking begint vrijdag 30 november, 's ochtends om tien uuf* Zolang de voorraad strekt, kan ee® ieder zich van maximaal twee plaats bewijzen verzekeren. Op 10 december, 's middags of vier uur, zal in de aula van de G®', meenteuniversiteit van Amsterdam de ere-promotie plaatse hebben va® Eduard van Beinum tot doctor in e faculteit der letteren ep wijsbegeerte- Na afloop van de refceptie en het daar aan aansluitende diner zal de he®' Van Beinum per rijtuig naar de soCie* teit in de Sarphatistraat worden bracht, waar hij op informele wi)Ze gehuldigd zal worden. Het Eduard van Beinum-fonds zich in een gestadige groei verheug6®; al hopen de organisatoren van de h®*' diging op een extra-toevloed van g'r® strookjes tegen de zevende december- Velen hebben reeds van de gelegenh®' gebruik gemaakt, om uiting te gev' aan hun dankbaarheid voor datge®®; wat de jubilerende dirigent in de lopen jaren voor het Nederlandse m ziekleven heeft gedaan. We wille® 't dit verband niet onvermeld laten, de leerlingen van een M.T.S. in Amst® dam-Noord spontaan een inzamel®* hebben gehouden, en de opbrengst, V~. deel van hun zakgeld zonder twijfel op postgirorekening 2391 hebben stort. Het perscentrum van de kathol!®* Actie in Italië meldt, dat de R®s*?)3al november hebben getracht kar®' Mindszenty van Hongarjje te arreste .0 Hü had een geheimzinnig telef®" gekregen, dat premier Nagy hem 'ILoei> parlementsgebouw wilde spreken. hü met zün auto op het plein gebouw aankwam, maakten Ru®L,si pantserauto's aanstalten hem te ojr gelen, aldus dit bericht. De kari gaf zijn chauffeur opdracht snel w^e- rijden. Uit een huis tegenover de „jgCfi rikaanse legatie verzocht hü t®'e gaS*' de Amerikaanse zaakgelastigde o® vrijheid, die hem werd toegestaan*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2