B. en W. van Haarlem mogen Hu onmiddellijk derde jeugd- psycholoog benoemen Vlees hooit erbij VOLVO Nogmaals: het structuurplan Hongaren vanmiddag in Haarlem aangekomen Sint-Nicolaas in de Koudenhornkazerne $£anta Hempi-J-est College: Geen reden om aan objectiviteit van katholiek raadslid te twijfelen GOUDEN „EENDRACHT" IN HEEMSTEDE ORGANISEERT „HOLLAND-SHOW" Begroting 1957 in de raad DOOR PERSONEELSTEKORT KAN OPENBARE WERKEN NIET ALLE TAKEN UITVOEREN RADIO Kerstzegelverkoop in Haarlem begonnen NAAIMACHINES VAN DEN BERG DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 DANK ZIJ MOTIE-VOOGD BIJ BEGROTING Uitstel Burgerlijke Stand Haarlem f Overbodig Gasthuistarief Ook in 1957 Raadsvergaderingen om de drie weken Maar ook vier avond vergaderingen gepland Wie Russisch optreden goedkeurt, geen lid meer van „Teisterbant" Jubileumconcert van Christelijke Oratorium vereniging Op 13 december 'n Goed Oud-Hollands St. Nieolaas gebruik: geef 'n ROLLADE of 'n fijne ROOKWORST1 Hoe rt ook zij: De Vrijev Tijd vierde tienjarig bestaan SP A A RN DAM STRIJD AAN HET WITTE FRONT OVERVEEN topkwaliteit Tel. K 2500 - 18997 25453 - 11125 Personeelstekort Structuurplan Philips - Grundig - Arisiona Man dook in het water Om niet door zijn eigen auto overreden té worden HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Hartelijk welkom N.V. Linnaeushof Ontwerp-contract voor schuldenrc gelin g Cv Speciaalzaak in luxe artikelen en bijouterieën \itoou .V Van wie is die fiets? A.R.K.A, heeft 20.000 leden De mededeling van de VOORZITTER van de Haarlemse raad, gister middag in de vergadering gedaan ter voorkoming van een al te uit voerige behandeling, heeft het merkwaardig resultaat gehad, dat de leden zich hebben uitgeput in verzekeringen het kort te zullen maken. Nochtans maakten zij het bijzonder lang. De zitting van gistermiddag was goeddeels gewijd aan de behandeling in tweede instantie van het hoofdstuk Volksgezondheid. Rondom een door de heer VOOGD (P.v.d.A.) ingediende motie, waarin B. en W. berden uitgenodigd onverwijld over te gaan tot de benoeming van een derde Psycholoog bij het jeugdpsychologisch bureau, ontstond een dermate gecom pliceerde discussie, dat niemand tenslotte nog wist waarover gesproken werd. Tenslotte werd de motie enigszins anders geredigeerd, zodat ze tenslotte met een meerderheid van 28 tegen vijf stemmen tegen kon worden aangenomen. Alleen de V.V.D.-fractie en de heer DE LANDMETER (C.H.U.) stemden legen. De heer Voogd kon er zich niet mee verénigen, dat B. en W. wel een derde psycholoog hebben aangesteld, maar nog niet hebben be noemd in afwach ting van een bespre king in de commis sie Volksgezondheid. Als B. en W. me nen dat die derde man nodig is, dan moet men zich de j kans om een des- Voogd (P.v.d.A.) kundige aan te trekken niet laten ontgaan. Wethouder BAKKER deelde mee, dat B. en W. destijds de raadscom missie op haar eigen verzoek beloofd had de benoeming niet door te laten gaan eer de commiésie volledig op de hoogte zou zijn van de rapporten, die over de werkwijze en Öe taak van het jeugdpsychologisch bureau zijn uitge bracht. De man, die men op het oog had, had toegezegd zich beschikbaar te zullen houden, maar gisteren heeft hij plotse ling laten weten, dat hij nu niet langer meer wachten kan. Onder deze omstandigheden zijn B. en IN. bereid om de derde psycho loog onmiddellijk aan te stellen, wan neer de raad hen hiertoe bij" motie uit nodigt. De motie was bereids door de heer Voogd ingediend. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.)aan vankelijk gevolgd door mejuffrouw BOLSIUS (K.V.P.) en de heren DE landmeter (C.h.u.) en wensing (C.H.U.) vonden, dat de motie de raad in een dwangpositie bracht De benoeming van de derde jeugdpsycholoog kon vol gens deze sprekers niet los worden ge zien van de algemene besprekingen over de taak en de toekomstige omvang van het jeugdpsychologisch bureau, welke op 14 december in de commissie Volksge zondheid aan de orde gesteld zal wor den. Volgens de mening van deze raads leden trachtte de heer Voogd de beslis sing veertien dagen te vervroegen. Me vrouw Scheltema stelde nadrukkelijk, dat de desbetreffende rapporten van B. en W. nu al anderhalf jaar op zich laten wachten en dat de verantwoordelijkheid van deze gang van zaken derhalve niet bij de raad ligt. De heer SPEK (A.R.) en mevrouw KERKHOFF-PEi; (P.v.d.A.) waren daar entegen van mening, dat men deze gele- FILMS: CINEMA PALACE: Charlie's tante, volw., 2. 4.15, 7 en 9.15. Frans HALS: Elke minuut telt, a. 1., 2.30 en 8 uur. v LIDO. Moby Dick, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Vrouwen In de val, 18 jaar. 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: The King and I, a. 1.. 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Keer terug, 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15. STUDIO: Botsende jeugd. 18 Jaar, 2.15. 7 en 1.15. Donderdag 29 november Rembrandt, 9.15 uur: Film Haarlemse Kunstgemeenschap: „Nicht mehr fliehen Schouwburg: De Ned. Comedie met „Ka pitein Brassbound's bekering ab. D.E.E., uur. x Concertgebouw: Tweede jeugdconcert met tiedew. van het N. Ph. O., 8 }iur. Brinkman f HoutpleinGenootschap Ne- derland-Engeland, afd. Haarlem. Lezing door David Coleman, 8 uur. 't Helm (Zandvoort): Spaans danspaar Susan y José, 8 uur. Frans Halsmusei m: Kamermuziekavond, Minerva: Toneelgroep N.V. Kerko met ..U spreekt met uw moordenaar 8 uur. Vrijdag 30 november Schouwburg: De Ned. Comedie met „Ka pitein Brassbound's bekering", Ab.-voor- Melling, 8 uur. Om 2 uur: voorstelling voor Ver. van Huisvrouwen (besl.). GEBOREN: H. C. Schmitz van Reijsen L; L. Nijman-Zandstra z.; A. W. de Heus- Van Norden z.; M. Bakker-Verhulsdonk A. Numan-Brico z.; M. M. van Dru- hen-Zoe't z.; P. Fiere-van der Sijde z.; S. A. Santbergen-Bulters z.; G. A. van ®ijk-Diependaal z.; W. D. Coors-Nolten z.; p Snijder-Berkenpas d.; J. J. Bakker- v. Daalen d.: J. C. Roos-Monster d.; C. M. Eliëns-Asseier d. ONDERTROUWD: J. J. Fictoor en W. M Boots; Th. A. Meulenbroek en M. D. de Vos; H. Tavier en C. W. Middel kop; A Th. Joosten en M. L. H. O. phgelen; A. de Jong en A. Meijer; L. C. R Scheewe en W. L. Fortgéns; J. Stroo C. G. M. van Gennip; J. van der Stadt en C Chr. van der Mije; R. Lep- bmk en H. J. Delfos; H. M. Mens en M. ïj van der Aar; H. Walraven en D. M. Heiligers; Chr. Bout en J. N. Goedhart; van Honschoten en C. H. Th. Kaasen- Proocj; A. M. Zieltjens en J. J. Wijtkamp; Mensink en M. J. J. Koster; W. Th. Koster en W H. van der Reep; J. Smole- _aars en M M. Willèms; L. Boelhouwer de Rooi; L. van Loon en E. Teng- A V van Dnirimplpn <srt TVT. C. ^ivart; F. Groot en J. Broekman. ijyjgen; A. F. van Dommelen en M. c. i Lissenburg; F. J. Zweers en M. J. GETROUWD: A. J. Spee en E. C. M. J"1 Hazebroek; N. H. J. de Kwant en A. Prijters; J. Stellingwerf en D. M. j ^8! J. G. Paauwe en J. M. Zonneveld; S' Poelgeest en A. C. Germes; H. J. M. /"Jtkmami en E. J. C. Rohling; J. G. Looze en J. Menke; J. Broekhoff en G. Hulskamp; C. J. Gortzak en J. M. ^ostert; G. A. de Vries en S. M. Willem- p' V;J M. van Soest en P. A. Farrell; st'-. "outen en M. P. Bastiaan; .1. Dijk en t 5rH'G'W' de Leth= H.B.E. Kerckhoff Mei-' Vredenburg; J. Chr. Nierse en B. V0J®t; H. van de Pol en M. Bor; J. J. Tinvv?eren en M. A. Erdtsieck; F. B. nv£„en C J- M- Slewe. GactJ EDEN: B. Schulp-Zijlstra, 24 j., Rnlo?iU!svest; w- P- C. van der Heide- Gr»»« 65 i- Spruitenbosstraat H. A. de teb-r,^aJ Eck. 61 1- Doelstraat; C. Wit- oou-Dekker, 68 j„ Kenaupark. genheid om een goede psycholoog aan te trekken niet moest laten schieten. Wethouder Bakker meende, dat het wachten tot 14 december in feite een uitstel van de benoeming tot eind janu ari betekende en dat eeri dergelijk uitstel onmogelijk is, wil men de kracht, die men op het oog heeft, behouden. Overi gens kon hij mevrouw Scheltema gerust stellen met de mededeling, dat, hoe de raadscommissie ook beslist over de rap porten, een derde jeugdpsycholoog toch nodig zou zijn, gezien de uitgebreide taak die het bureau heeft. Dit laatste argument nam alle aarze ling weg bij mejuffrouw Bolsius, ipaar zij wilde nog wel weten of de benoeming nog invloed zou hebben op het verzoek om subsidie valide stichting katholieke schoolpsychologische dienst. Een derge lijke invloed zag de wethouder echter niet. De vraag, die de heren SPEK (A.R.) en PROPER (C.P.N.) daarna aan de orde stelden, was. of een motie nog wel nodig was. Een dergelijke benoeming hoort immers tot de uitsluitende bevoegdheid van B. en W. pe heer SCHIPPERS (K.V.P.) vond het helemaal niet nodig en de voorzitter1 verklaarde, dat in feite B. en W. alleen maar terug kwamen op hun toezegging aan de commissie Volks gezondheid om de benoeming eerst te laten doorgaan, wanneer de rapporten bestudeerd zouden zijn. De heer WEN SING (C.H.U.) vond een motie derhalve alleen nodig, wanneer die inhield, dat B. en W. van hun toezegging ontslagen werden. De heer Voogd bleek bereid zijn motie in die zin te wijzigen, zodat ten slotte alleen maar door de raad ver klaard werd, dat zij geen bezwaar heett tegen de benoeming van een derde jeugd psycholoog op dit ogenblik. De V.V.D.- fractie wilde echter B. en W. aan hun toezegging houden en de heer De Land meter sloot zich bij deze fractie aan, zo dat de motie met 28 stemmen tegen deze vijf werd aangenomen. Wethouder BAKKER kon ook in tweede instantie de heer VISSERS (K.V.P.) geen kostendekkende tarieven in het Sint-Elisabeth Gasthuis toezeg gen. Eerst zal daarvoor het bedrijfs economisch rapport moeten worden afgewacht, maar zelfs dan zal een kos tendekkend tarief niet verkregen kunnen worden, aldus de wethouder. De heer Vissers voelde er jn dit ver band niets voor om het hoge subsidie aan het Grote Gasthuis, dat hij een verkapt subsidie aan de ziekenfondsen noemde, toe te staan. De wethouder wees hem er op, dat de verpleegprijs bij particuliere ziekenhuizen door de geringere salariskosten nu eenmaal lager liggen, terwijl van rijkswege een dergelijke ingrijpende tariefsverhoging niet zou worden toegestaan. Naar aanleiding van een opmerking van mejuffrouw BOLSIUS (K.V.P.), dat in een recent begrotingsverslag in een der Haarlemse dagbladen geïnsinueerd was, dat de heer Vissers gesproken zou hébben als economisch directeur van eeh der particuliere ziekenhuizen en als zo danig niet objectief zou kunnen zijn, deelde de wethouder mede, dat naar het oordeel van het College van B. en W. de Vissers volkomen vrij was om als des kundige over deze zaken te spreken en dat hij objectief genoeg was om dit te kunnen doen. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft gistermid dag nadat de begrotingsbehandeling ge schorst was, de fractieleiders bijeen ge roepen om hen te spreken over de fre quentie der raadsvergaderingen in bet komende jaar. Voorgesteld zou zijn om gewoon 's woensdagsmiddags om de drie weken te blijven vergaderen, maar in de loop van het jaar bovendien een viertal vergaderingen te beleggen. Het aantal raadsvergaderingen wordt daarmee van 17 op 21 gebracht en naar het oordeel van B. en W. is dat voldoen de. Uit een lijst die is opgemaakt, zou gebleken zijn, dat de meeste raadsver gaderingen rond zes uur eindigen. Slechts een enkele keer is het nodig ge bleken om de vergadering 's avonds voort te zetten. Tijdens de algemene beschouwingen bij de behandeling van de ontwerp-begroting 1957 is door ver schillende fractie-leiders de vraag ge steld of gezien de uitgebreidheid der agenda's het niet nodig was het aan tal raadsvergaderingen uit te breiden. De meeste sprekers deden de suggestie om voortaan om de veertien dagen de raad bijeen te doen komen. De voor zitter zegde toe deze kwestie te zullen bestuderen. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Bestuur en commissarissen van de Haarlemse Sociëteit Teisterbant heb ben - unaniem hun afschuw en veront waardiging uitgesproken over het re cente optreden der Sovjet Russische re gering tegen het Hongaarse volk. Besloten is dat het lidmaatschap van de Sociëteit moet worden ontzegd aan diegenen die dit optreden niet afkeuren. Dezulken zijn verzocht dit ten spoe digste schriftelijk aan het bestuur ken baar te maken, hetgeen dan automa tisch het einde van hunlidmaatschap medebrengt. Van de leden die vóór 4 december a.s. niet een dergelijk bericht zullen zenden wordt aangenomen dat zü de Russische agressie verwerpelijk achten. Op donderdag 13 december zal tie Christelijke Oratoriumvereniging onder leiding van G(4)rge Robert een ju bileumconcert geven in de Haarlemse Concertzaal. Het programma vermeldt de Kantate no. 57 am zweiten Weih- nachtsfesttage van Joh. Seb. Bach, „Une Cantate de Noël" van Arthur Honegger en „Der 100, Psalm" van Max Reger. De „Cantate de Noël" van Honegger was het enige werk van deze compo nist, dat nog ontbrak aan het reper toire van de C.O.V. Het wordt een pre mière voor Haarlem. Aan het concert wordt meegewerkt door Dora Linde man, sopraan en Laurens Bogtman, bas-bariton. Verder werken mee het Knapenkoor van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo, en het koor van de Chris telijke Oratoriumvereniging, versterkt met leden van het Nederlands Kamer koor en de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Piet Balsema bespeelt het orgel, terwijl de begelei ding wordt verzorgd door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Advertentie «I j Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken. f Het zijn rustige en bezadigde mensen die zich bezighouden met het opfokken van New-Hampshirehennen ofparelhoenders, alleen uit liefde voor de dieren; het is dus ook een rustige en bezadigde ver eniging waarin deze liefhebbers elkaar vinden, de pluimvee- en konijnen- fokvereniging „De Eendracht". In die rust is men in 1906 begonnen en men is dus dit jaar, zonder dat er veel schokkende dingen gebeurd zijn, aan het gouden bestaan toe. En bij zo'n gelegenheid springt zelfs „De Eendracht" eens uit de band en organiseert een landelijke pluimvee- en konijnententoonstelling „De Hol land-Show" waarvoor niet minder dan 600 inzendingen uit alle delen van het land zijn binnengekomenwaarvoor H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard fraaie medailles beschikbaar stelden en welke tentoon stelling tenslotte vrijdagavond om 8 uur in het r.-k. verenigingsgebouw door burgemeester A. G. A. ridder van Rappard zal worden geopend, en meer kan men constateren, dat er een ontwikkeling plaats vindt in de rich ting van een combinatie tussen sport en efficiency. De aandacht concentreert zich meer op die kippen die naast een goed fokprodukt ook een goede eieren producent zijn. Daarmee kén men dan enigzins de hoge onkosten bestrijden, die aan deze kostbare liefhebberd ver bonden zijn. De liefde voor het dier blijft echter primair. Holland-show. Op de Holland-show die dit jaar voor de tweede keer zal worden ge houden zal men 'n uitzonderlijk mooie collectie dieren kunnen bewonderen. In het totaal komen er ongeveer 210 hoenderen, 240 konijnen, 130 sierdui- ven en 40 postduiven welke allemaal een plaatsje gevonden hebben in de grote zaal en zaal 7 van het vereni gingsgebouw, dat daarmee om geschapen is tot een complete dieren tuin waarin uiteraard de trotse ha nen het hoogste woord voeren. Spe ciale aandacht vragen een keurcol- lectie sierduiven, een bijzonder mooie inzending Japanse krieten en bij de konijnen een aantal mooie exem plaren Franse hangoren. Zoals vermeld wordt de tentoonstel ling vrijdagavond door de burgemees ter geopend en is verder te bezoeken op zaterdag van 1022 uur en zondags van 1020 uur. Zondagavond heeft ook de prijsuitreiking plaats. In 1906 was het vooral wijlen de heer A. van Ieperen die zich beijverde te komen tot een vast contact tussen de sportfokkers in Heemstede. Het kwam tot de oprichting van „De Eendracht" die startte met 30 leden onder voorzit terschap van de heer van Ieperen. In deze functie werd hij later opgevolgd door de heer L. Nunnink die 30 jaar de voorzitters hamer hanteerde. De laatste jaren- wordt de eerste plaats Ingenomen door een der oudste leden van de vereniging, de heer R. Donke laar, die geassisteerd wordt door een zoon van oud-voorzitter Nunnink als se cretaris en de heer G. Meeskens, die reeds 35 jaar de finantiën beheert. De belangstelling voor de sportfokke- rij bevindt zich op het ogenblik weer in een stijgende lijn. De vereniging telt nu 100-leden en ca. 75 donateurs. Meer De commissie De Vrije Tijd van de St. Vincentiusvereniging te Haarlem heeft, ter viering van haar tienjarig bestaan, een welgeslaagde caba retavond georganiseerd. De r.-k. toneel vereniging 't Voetlicht uit Zandvoort presenteerde de revue „Lachen is vi tamine" onder regie van Bert van Gij zel. De voorzitter van de jubileumcom missie, de heer G. Capteïn, wees er in zjjn openingswoord op, dat het juist in onze tijd van veel belang is het onder ling contact in de St.-Vincentiusvereni- ging te behouden. Van alle zijden wordt getracht deze mensen tot zich te trek ken. De heer Captein gaf een beknopt overzicht van het werk, dat De Vrije Tijd in de afgelopen jaren verricht heeft. Een zeer talrijk publiek genoot ver volgens van de kostelijke cabaretrevue, die bewees, dat het lachen inderdaad vitaminen oplevert. Bijzonder in de smaak viel het komische duo Joop Hei ligers en Jan Plantenga. Ten zeerste voldaan ging men tenslotte weer huis waarts. K De toneelgroep „Ardaleon" gaf met haar damesafdeling een vertolking van het toneelstuk „Strijd aan het wtite front", in drie bedrijven v. Will v. d. Berg. Het stuk speelt in een hospitaal, waar rode-kruis-verpleegsters hun opof ferend werk verrichten. Vooral in het laatste bedrijf waren de speelsters op haar best. Het spel van Gretha Hoogvliet was wel het beste. Al met al wisten de, actrices de zaal te boeien, en 'oogstten een dankbaar en verdiend applaus. Advertentie hoofd-agent ftt. twee rayon Haarlem Het was bijna half twaalf, toen de voorzitter van de Haarlemse raad gister avond het debat over het hoofdstuk „Openbare Werken" van de ontwerp begroting 1957 tot vanmiddag moest op schorten. Wethouder HAPPÉ had juist nog de vele sprekers in eerste instantie geantwoord. Zoals de verschillende spre kers nog eens de vele wensen op het gebied van Openbare Werken herhaal den, die al jaren lang bij dit hoofdstuk worden opgesomd, zo moest de wet houder de jaarlijks terugkerende ont wijkende toezeggingen doen. Tekort aan arbeidskrachten bij Openbare Werken en vooral geld- en materiaalgebrek zijn er de oorzaak van dat veel nuttigs niet kan worden uitgevoerd. De verschillende opmerkingen over het wegenvraagstuk, gemaakt door de heren BLOKDIJK (P.v.d.A.), HENNE- VELT (C.P.N.)SPEK (A.R.) en BET- TINK (V.V.D.), wilde de wethouder lie ver beantwoorden wanneer het ontwerp- streeknlan Zuid-Kennemerland aan de orde komt in een bijzondere raadsver gadering. De uitvoering van de hele oosterlijke randweg van Vondelweg tot Prins Bernardlaan komt de gemeente op een kosten van rond 20 miljoen te staan. Het deel tot de Amsterdamsepoort kost alleen al 15 miljoen. De westelijke rand weg komt de gemeente op 10 miljoen; de beide daarin opgenomen tunnels al leen al op 6 miljoen. De uitvoering van de oostelijke randweg vergt technisch gezien al 314 jaar, die van de westelijke randweg 2 a 3 jaar. De kwesties liggen dus niet zo eenvoudig. Over de financie ring zal een algemene regeling getrof fen moeten worden tussen alle gemeen ten en het rijk, zodanig dat het rijk bij voorbeeld via doeluitkeringen de ge meenten in staat stelt dergelijke ver plichte wegenplannen uit te voeren. In dit verband wilde hij nog mede delen, dat het project voor, een brug over het Spaarne bij de Zaanenstraa weer actueel wordt. Maar ook die kwestie wilde hij pas bij de bespreking van het plan Zuid-Kennemërland aan de orde stellen. Ten aanzien van het brug getje in de Spaarndamseweg bij de Hol land Nautic deelde, hij mee, dat het ver dwijnen moet. Met allé sprekers was hij verheugd, dat men in ir. Ch. C. van der Vlis zulk een uitstekende directeur Open bare Werken had getroffen. In de hul de aan zijn adres wilde hij ook diens naaste medewerkers laten delen, die zeer veel werk hebben verzet, terwijl hun afdelingen zwaar onderbezet zijn. Men hoeft er de recente raadsagenda's maar op na te slaan om te zien hoe veel werk die dienst verzet. Door per soneelstekort en materiaalschaarste kan men r.iet alle bestratings- en asfalteringsplannen uitvoeren zoals men dat wil. Ten aanzien van het politiebureau kon de wethouder me dedelen, fiat het program voor de ontwerpenopdracht aan verschillen de architecten binnen enkele weken geree is.^ De bouw van een nieuw gebouw voor Openbare Werken achtte hij even noodzakelijk als verschillen de sprekers, maar hij meende, dat de dienst wel weer het laatst aan zichzelf zou denken. Een deel van de bedrijfsgebouwen van het Holland Nautic-complex zal weer in handen van belangstellende bedrijven worden gesteld, deelde de wethouder mee in antwoord op vragen van de heer Bettink. Het uitbreidingsplan Stations plein wordt 'in versneld tempo voorbe reid, kreeg de heer VAN VELSEN (K.V.P.) te horen, die enige practische suggesties hiervoor had gedaan. Ten aanzien van Spaarndam zegde de heer Happé toe, dat spoedig een begin met de woningbouw aldaar zal worden ge maakt. De heer Van Velsen kreeg te horen, dat het antwoord thans gereed is op zijn vier maanden geleden gestelde vragen over de verbouwing van de ge vel van de firma Kreymborg op de Grote Markt. De katholieke woordvoer der verschilde met de wethouder van oordeel over de waarde van de hoog bouw. De heer Van Velsen vond hoog bouw esthetisch mooier, maar econo misch minder aantrekkelijk. De wet houder vond hoogbouw echter wel voor deliger. Hij zegde echter toe, dat de ver houding in hoogbouw-laagbouw in het ontwerp-uitbreidingsplan Schalkwijk in plaats van 7030, 6040 zal worden. De heren Van Velsen, STOFFELS (V.V.D.) en Spek hebben nogmaals ten sterkste aangedrongen op het spoedig tot stand kómen van een structuur plan. De heer Van Velsen vroeg daar bij de mogelijkheid eens te bestude ren van de sociale structuur van de wijk, als uitgangspunt, in'plaats van de esthetische opbouw. De wijk zou naar zijn inzicht een soort kleine stad op zichzelf moeten zijn. De wethouders was dat niet geheel met hem eens, maar wilde een dergelijke bestudering wel toezeggen. De toenemende diffe rentiatie, ook in Haarlem, noemde hij al een stap in deze richting. De wet houder begreep de spoed die de raads leden achter het structuurplan willen zetten, maar moest weer wijzen op het personeelstekort bij Openbare Wer ken. Overigens was hij van oordeel, dat bij het opstellen van het verkeers- facet van het; structuurplan reeds ter dege met andere aspecten van het structuurplan rekening was gehouden. Vanmiddag volgen de duplieken. Advertentie RADIO- en TELEVISIESPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 87 - TEL. 11110 De 43-jarige koopman M. K. was gis teren bezig zjjn auto schoon te maken, die geparkeerd stond op de Bakenes- sergracht. Plotseling schoot de auto van de remmen af en ging rijden De man zag de wagen op zich afkomen en zag geen kans meer om een veilig heen komen te zoeken. Ten einde raad dook hij, om niet door zijn eigen auto aan gereden te worden, de Bakenesser- gracht in. De auto kwam hem laconiek achterna. De koopman bereikte op eigen kracht weer de wal. De auto niet. De wagen werd later met een kraanwagen op het droge getakeld. y—v e bekende wielrenner Adri Voorting is vanmorgen onder grote belang- J stelling gehuwd met mejuffrouw Maria E. Wesselman. Om kwart voor JS tien besteeg het jonge paar de treden van het bordes voor het Haar lemse stadhuis, waar de heer J. van Egmond, ambtenaar van de burgerlijk* stand, het jonge paar in de echt verbond. In zijn toespraak zinspeelde de amb tenaar op het wielrennerschap van de bruidegom en de spoed, die hieraan doorgaans verbonden is. Voor deze grote dag had de wielrenner evenwel, naar de ambtenaar opmerkte, terecht afstand gedaan van deze professionele eigen schap, daar hij een half uur te laat ten stadhuize arriveerde, zodat hij zeker geen onberaden besluit genomen had. Acht jeugdigeleden van de H. SV. „De Kampioen" vormden een erewacht met hooggeheven wielen van racefiet sen waaronder het jonge echtpaar Voorting-Wesselman de stadhuistrap afdaalde. In 'de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en St.-Bavo aan de Rijksstraatweg in Haarlem-noord werd het huwelijk vervolgens inge zegend door een neef van de bruidegom. Ondertrouwd: H. Th. Vlaar en M. M. H. IJland. J. Spruijt en A. C. Eikelen boom, S. J. de Vries en E. van Lom, Th. H. M. Voss en B. M. G. Franssen. Getrouwd: M. C. Tromp en D. M. Le- febvre, C. Langhout en IJ. E. Fontijne, H. A. M. Adriaanse en Th. H. M. van Dijkman, E. Rot en J. M. Gr.anneman, J. G. Hagen en W. van Kesteren, W. H. Kre- mer en M. E. F. Duijnstee. Geboren: d. van R. Beers en J. Schols, d. van A. I. M. Keulemans en E. A. Groesz, d. van H. H. Cevat en H. D. Kersten, z. van J. Mol en H. P. C. Vromans. Overleden: J. C. G. Adelerhof, 62 j„ G. Tukker, 07 jr., A. van den Bergede Graaf, 92 j„ M. Nijbakker—Bais, 83 J„ J. Boen der, 74 jr. Advertentie 46 Hongaarse mannen in de leeftijd van 16 tot 52 jaar zijn vanmiddag even na twaalf uur per bus aan de Haze- paterslaan in Haarlem aangekomen. Zij werden ontvangen door de leider van het HCH (Haarlems Centrum Hon garije), pater S. Duynstee. Zoals men weet worden de Hongaren enige tijd ondergebracht in het v.m. noodziekenhuis Bethesda Sarepta aan de Hazepaterslaan, waar Rode Kruis' helpsters en helpers de laatste dagen in samenwerking met particulieren en bedrijven prachtig werk hebben ge daan. Het gebouw is van verveloos en rommelig helder en fris geworden. Er zijn dagindelingen gemaakt voor het personeel en de 20 tolken, die het enige contact zullen vormen tussen Haarlem mers en Hongaren. De vluchtelingen kwamen vanmorgen twee uur later aan dan men geraamd had, hetgeen te wij- De commissie van crediteuren van de N.V. Linnaeushof heeft thans aan de crediteuren een ontwerp-contract toegezonden ter ondertekening. In dit ontwerp wordt de regeling_ van de schulden vastgelegd. Daarbij verplicht de heer Roozen, directeur van de N.V. Linnaeushof, zich om jaarlijks 10 pet. van de schulden uit eigen middelen te voldoen, tenzij de N.V. Linnaeushof zelf In staat is de schulden te betalen. In de ontwerp-overeenkomst wordt voorts bepaald, dat wanneer de N.V. Linnaeushof of de heer Roozen per soonlijk kans zien om 15 pet. van de schulden te betalen per jaar, hun 5 pet. kwijting zal worden verleend. Men kan dit dus beschouwen als een soort pre mie op een snelle betaling. De heer Roozen is blijkens het schrijven aan de crediteuren voornemens zich te laten verzekeren, zodat bij overlijden de cre diteuren toch betaald zullen blijven worden. De crediteuren worden ver zocht om vóór volgende week woensdag hun instemming met het ontwerp-con tract te betuigen. Blijkens de bepalingen van de ont werp-overeenkomst zal de heer Roozen niet aan zijn vrijwillig op zich genomen verplichting om 10 qpt. jaarlijks te res titueren, gehouden zpn wanneer een be paalde crediteur de ontwerp-overeen komst niet ondertekend. Wanneer de crediteur niet tekent en daarna recht- maatregelen treft tegen de N.V. Lin naeushof, bij voorbeeld het faillisement aanvraagt, vervalt de verplichting van de heer Roozen om te betalen en krijgt dus in feite niemand iets. ten was aan het oponthoud bij de selec tering yan de groepen in Utrecht. De bagage bestond voornamelijk uit kar tonnen dozen, waarin wat kleren. Onder auspiciën van de garnizoens commandant van Haarlem, de overste F. van der Meij wordt woensdagmor gen 5 december in de Koudenhornka- zerne eeh groot Sint Nicolaasfeest geor ganiseerd voor tweehonderd kinderen, die door deze kazerne zijn geadopteerd. Sint Nieolaas zal deze morgen met een stoomboot bij de kazerne arriveren, waar de garnizoenscommandant hem zal verwelkomen. Voor de kinderen van soldaten, onderofficieren en offi cieren wordt 's middags een Sint Nico laasfeest in de Koudenhornkazeme ge organiseerd. Advertentie KRUISWEG 5S U parkeert er ook makkelijker. Uw mechanische controle van de juiste tijd I Vanaf morgen leunt u beschikken over een technisch wonder I Onze afdeling Horlogerie, In de parterre, is n.l. verrijkt met een TllDREGElAPPARAAT waarop uw horloge ter plaatse en terwijl u wacht, door onze gediplomeer de Horlogier GRATIS kan worden gecontroleerd op constant lopen. Tevens wijzen wij u nog even op onze speciale St. Nicolaas- aanbieding „Vrijdagvoordeel" HEREN-HORLOGES met doublé kast, waterproof, 17 steens en stalen bodem met volledige eyj en garantie Ol. HAARLEM Op 30 november en 1 december houdt de Haarlemse politie weer een expositie van fietsen, die zij onbeheerd op straat heeft aangetroffen. Degenen, die ver moeden, dat hun fiets daar present Is, kunnen gaan kijken van 9 uur mor gens tot 5 uur middags. Het kader van de algemene rooms katholieke ambtenaren bond heeft gis teren te Utrecht vergaderd over een aantal problemen die onder meer de materiële- en rechtspositie van de amb tenaren betroffen. Tevens werd de pro- paganda-actie afgesloten, die geduren de een drietal jaren is ontwikkeld met als doelstelling de 20.000 leden. Door de voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot werd medegedeeld dat door tot nu toe bereikte ledental van 20.645, dit streefcijfer rijkelijk Is gehaald. De verkoop van Kerstzegels ten bate van de tuberculosebestrijding te Haarlem is in volle gang en reeds velen hebben zich in het bezit gesteld van enige Kerstzegels, om hiermede tegen Kerstmis hun brieven, Kerstkaarten en pakketjes te kunnen verfraaien. M Ook vele winkelbedrijven, fabrieken en kanto ren zullen in de weken voor Kerstmis Kerstze gels op de uitgaande brieven plakken. De Kerstzegels kosten slechts f 0.03 per stuk en zijn verkrijgbaar bij: het Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41, Haarlem, telf. 11604; de Verg., tot behartiging d. b. van TBC-patiën- ten, Rembangstraat 35 te Haarlem en het secretariaat v. h. Kerstzegel-Comité, Wilhel- minastraat 39 te Haarlem, telf. 14705. Gaarne wekken wij iedereen op enige Kerstzegels te kopen. Mr. J. M. Wicherink, Secretaris van de Sociale Raad' te Haarlem; Het comité van aanbeveling: Jacs Rustige. Lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland; W. C. Bakker, Wethouder van Financiën en Volks gezondheid van de gemeente Haar lem; Pater S. Duynstee, te Haarlem. Dr. G. Snijders, Predikant van ha Ned. Herv. Kerk te Haarlem; Mevrouw M. D. Eichholz-de Wijs, Secretaresse U. V. V. te Haariem; A. D. Dloemsma, Arts te Haarlem; H. W. M. van Os, Secretaris Commissie onderzoek te Haarlem; Dr. O. H. Dijkstra, Arts ta Haariem. Bevolking»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3