„Theater" speelt „Het bezoek van de oude dame" Bouwput voor het eerste gedeelte van IJ-tunnel Fanelli fluisterde: „fatique", Haarlems burgemeester reikte prijzen uit esk\ (fi A h Li GRAMMOFOONPLATEN DE KOSTER voorheen Ant. Ooms J yAV L IKear „Moederdag" door N.N.T.G. Amerikaanse Ford te kopen! Ingrijpende wijziging tramtarieven Mgr. Lemmens uit ziekenhuis De sigaren van de Farao Zelfzucht Knappe regie „Moederdag" Platenspelers ALPHEAAAR GUITAREA ALPHEAAAR VAN DEN BERG Voorkeur voor bladaarde Grammofoons- platen ALPHEAAAR ERIC DE NOORMAN Barbier van Sevilla door poppentheater van Bert Brugman Provinciale E.H.B.O.- wedstrijd in Haarlem In Amsterdam WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN VOOR HEM.... MAAR OOK VOOR HAAR! A MAANDAG 3 DECEMBER 1956 PAGINA - PLATENSPELERS PLATENWISSELAARS is de beste tijd om een Eerste lustrum Heemsteed.se Kunstkring 'n Geweldige sortering: Tafelaanstekers zakaanstekers - Sigarettenkokers enz. enz. - Verkoop van Ronson Denicotea. Een pracht collectie pijpen Balmoral-, Schimmelpen. VSOP-sigaren. r Grote Houtstr. 133, Tel. 12905 (hk. Cornelisstr.) 14 mmj, En dat zijn z'n manchetten en z'n slipjas. Laten we zoekenBobbie laten we zoeken lr«afei.Tn.fcg Richard, Flink en Willy Haak in „Het bezoek van de oude dame" In de Haarlemse stadsschouwburg heeft men zaterdagavond niets min der of meer kunnen beleven dan «en toneelgebeurtenis. De Arnhemse to neelgroep „Theater" speelde „Het be zoek van de oude dame" van de Zwitse Friedrich Diirrenmatt. Het was merk waardig te constateren, dat een goed gespeeld en goed geschreven stuk ook aantrekt. De schouwburg was zeer goed bezet en het publiek bood het ensemble aan het slot een ovationeel applaus. Toch is Diirrenmatt geen schrijver die gemakkelijk aanspreekt. Hij tovert een bizar geheel te voorschijn uit een niet- conventieel gegeven. Hij schrijft een dialoog, die bepaaldelijk niet doorzich tig is. Maar hij weet wat toneel is en bij al het nieuwe, dat hij brengt, be houdt hü zijn zin voor het theater. De oude dame is de geperverteerd Wraakzuchtige Claire Zachanassian, die vele echtgenoten versleten of afgedankt heeft, maar uit deze huwelijksmanipu laties een miljardenfortuin heeft over gehouden. Met dat fortuin wil zij zich wraak kopen voor wat haar in haar jeugd is overkomen. Toen was zij nog het meisje Klaartje 'n het stadje Gril len. Zij had een minnaar, Alfred J11. Zij raakte in verwachting, maar Jll trouwde haar niet. De rechter wees de tegen Jll ingestelde vaderschapsacte af, want Jll had twee getuigen met een fles jenever omgekocht, zodat zij mein eed pleegden. Klaartje trok weg. Naar een bordeel in Hamburg naar Amerika waar zij fortuin maakte. Jll bleef in Gullen en werd een aanzienlijk, alge meen geacht burger. Nu komt Klaartje, de oude dame Claire, terug. Zij heeft haar wraak goed voorbereid. Zij heeft alle vitale bedrijven van het s'adje opgekocht en stil doen leggen, zodat de bevolking verpauperd is. De rechter die haar vaderschapsac te afwees, heeft zij opgekocht en tot haar secretaris gemaakt, een tot ser viliteit gedoemde. De beide meinedige getuigen heeft zij blind laten maken en laten castreren. Zij zijn aan haar ge volg toegevoegd. Nu biedt zij het ver vallen stadje een half miljard en de ver pauperde bevolking gezamenlijk ook een half miljard, op voorwaarde dat men haar wraak uitvoert en Jll vermoordt. Natuurlijk weigert de bevolking. Maar het miljard trekt en wanneer men de oude dame in Gullen, de rector van het Alfred Jll in feite al een ter dood ver oordeelde. De bevolking zoekt naar een compromis. Langzamerhand merkt Jll dat men op krediet gaat kopen, het voo schot op de moord. Wanneer tenslotte ook de laatste bolwerken van de be schaving van Gullen, de rector van het gvmnasium en de dominee omslaan en Jll's dood eisen, is men gereed voor de moord. Terwijl Jll zich ontwikkeld van een klein, burgerlijk strebertje tot een man die zich schikt in het onver mijdelijke en die de rust en de ze kerheid van de dood aanvaardt in ruil voor de absurditeit van het leven, onderneemt de burgemeester een laat ste, eerloze poging tot compromis: hij stelt Jll voor zichzelf te vermoor den, zodat de handen der Güllenaren onbezoedeld blijven, terwijl de bevol king toch het miljard in de wacht kan slepen. Doorheen heel dit bizarre stuk loopt de draad van zelfzucht: Claire Zacha nassian zoekt in ziekelijke zelfzucht naar wraak, de zelfzucht die zich aan dient als gerechtigheid. Alfred Jll, laat het meisje Klaartje aan haar lot over, na haar misbruikt te hebben, de zelf zucht die zich aandient als liefde. De burgerij van Gullen die uit zelfzucht tot moord komt, de zelfzucht die zich aan dient als eerlijkheid en gemeenschaps zin. Diirrenmatt heeft dit gegeven ver werkt op een wijze die zuiver theater is. Hij schept een conflictsituatie uit fa tale gegevens. Van daar uit voert hij zijn hooidpersoon als in een klassieke tragedie naar zijn onmiskenbaar lot. Maar die fatale gegevens zijn niet meer, ais weleer, ue omsiandigneden, de gebeurtenissen om hen. heen, maar zij zijn de eigenheden van de menselijke psycne. De fatale gegevens liggen in de mens zelt, de mens als eennng en de mens ais deel ener collectiviteit. Hij kan er met aan ontkomen. Hij is een geaoemde. Men zou geneigd zijn Diir renmatt naast Sartre, Marcel en Camus te stellen, ware het niet dat hij posi- tievelijk de zielegrootheid laat ontbloei en van Alfred jll, de man die de le vensangst overwint en weet te aanvaar den, te offeren zo men wil. Elise Hoomans heeft in haar regie de sombere toon van Diirrenmatt vone- dig recht doen wedervaren. Zij heeft ongelooflijk knap en zeer gedetailleerd de intrige opgeoouwd. Daaroij werd zij gesteund door een verbazend sfeervol, beklemmend decor van zetstukken, ont worpen door Jacques Snoek die hier mee zichzelf heeft overtroffen. Hier en daar werd de handeling door Pieter van der Staak op de guitaar treffend geaccentueerd. Richard Flink speelde Alfred Jll. prachtig groeiend tot pure adel. Naast hem WUly Haak als de oude dame, on menselijk, wreed en keihard. Maar op hetzelfde plan speelde het hele en semble van „Theater" en dat werd door dit stuk ook gevraagd. Henk Schaer ty peerde de tot serviele secretaris ver worden rechter knap. Wim Kouwenho- ven en Jan Staal aangrijpend de beide meinedigen; Gerard Hartkamp de bur gemeester; Frans van der Lingen de dominee; Jacques Snoek de rector van het gymnasium; Siem Vroom de ver slaggever. Zonder uitzondering voegden alle medewerkenden zich uitstekend in dit bizarre, soms chaotische geheel, dat dank zij een reeks prachtige regievond sten van mevrouw Hoomans een staal van sterk toneelspel werd. Hoe teleurstellend is dan een toneel avond als gisteravond in de schouw burg, toen het Nieuw Nederlands To neelgezelschap „Moederdag" speelde van André Birabeau. De schrijver laat een onevenwichtig jongmens een pogin tot zelfmoord ondernemen, die mis lukt. Op dit bericht snellen drie voor malige echtgenoten van zijn vader naar het jongmens en dat geeft dan natuurlijk de nodige verwikkelingen. Het stuk is geschreven in vier bedrij ven, het hadden er ook twintig kunnen Advertentie 3 snelheden Kruisweg 49 Haarlem Advertentie Onder het geknal van springstoffen die dienden om obstakels op te ruimen Is zondagmiddag een gedeelte van de vaste baan van de twee noordelijke spo ren, bestemd voor het goederenvervoer van het Centraal Station te Amsterdam naar de emplacementen in de Rietlan den, vervangen door twee enorme sta len rolbruggen. Ter plaatse moet n.l. de open bouwput komen voor het eer ste gedeelte van de IJtunnel. Nog vier andere spoorbanen, resp. naar de rich ting Gooi en Utrecht, zullen over een lengte van 40 meter door rolbruggen worden vervangen. Die voor de rich ting Gooi komen op 15 en 16 december aan de beurt, de twee laatste op 5 en 6 januari. Alle bruggen zjjn 40 meter lang en bijna 3 meter hoog en wegen teza men 720 ton. Het vervangen van de vaste banen door rolbruggen kan alleen maar zon dagsmiddags gebeuren omdat de rails van de goederensporen van zondagmid dag 2 uur tot maandagochtend 4 uur buiten dienst zijn. De bruggen waren in Utrecht vervaardigd door de n.v. Werkspoor en per trekschuit via het Advertentie vanaf 26.- Kruisweg 49 Haarlem Zijlstraat 87 - Tel. 11110 Merwedekanaal aangevoerd. Een drij vende bok had ze op de kade naast de spoorbaan gezet. In de spoorbaan za ten al enige kleine hulpbruggetjes, die eerst met hun ondersteuningen moes ten worden verwijderd. Ook de zware pijler van een vroeger viaduct werd doorgebrand en met lieren omverge trokken. Springstbffen ruimden allerlei stalen en betonnen obstakels op. De sta len rolbruggen waren intussen op een rolbaan gezet evenwijdig met de spoor' baan en toen de opening in de spoor baan groot genoeg was konden ze na elkaar in de spoorbaan worden gescho ven. Vannacht heeft men met twee zwa re locomotieven de houdbaarheid van de bruggen beproefd en vanmorgen kon den de treinen er weer over rijden. Zestig arbeiders hebben zondagmid dag hun handen vol gehad aan het plaat sen van de rolbruggen, die weggescho ven worden als men begint met het hei en van de bouwput voor de IJtunnel. De bouwput wordt ruim 24 meter diep en zal gestut worden door stalen dam- wanden, die uit damplanken van onge veer 27 meter lengte bestaan. Ze wor den stuk voor stuk in de grond geheid. Dat heien kan slechts gedurende on geveer vier uur des nachts gebeuren, want overdag moeten er ruim 400 trei nen passeren. De heistellingen zijn ook al verrolbaar en kunnen aan het werk lgaan als de hulpbruggen uit de spoor baan zjjn geschoven. Dat laatste ge béurt elektrisch. Hoe moeilijk het werk ter plaatse is blijkt uit het feit dat elke nacht niet meer dan één damplank kan worden geheid! zijn. Birabeau gebruikt ze om uit de ze vreemde situatie allerlei nare, schampere en soms zelfs beledigende grapjes te halen, die soms wel eens spits klinken en een lach oproepen, maar altijd een lach met een bij smaakje. Ferd. Sterneberg had het nare geval geregisseerdd, met zorg en gedetail leerd. Weynand Grijzen had een fanta sieloos, gemakkelijk opvouwbaar decor ontworpen. Ton Kuyl speelde de on evenwichtige jongen. Hij begint langza merhand een reputatie te krijgen in dat type. Marie Hamel, Bé Schenk en Ma rion Gobau speelden de drie ex-echtge notes ieder grappig typerend, maar zonder enige spiritualiteit die het ge valletje misschien nog iets aangenaams had kunnen verlenen. Ferd. Sterneberg was zelf een vies excentriek mannetje en Louis Borel moest als de vader tot slot de zedenpreek afsteken. Aaf Bouber voelde zich kennelijk niet thuis ais de gedienstige in dit milieu, hoewel zij nog de meest frisse noot in dit stuk was en Manon Alving moest een lelijk verpleegstertje zijn. Betsy Smeets speel de het al te lichte vriendinnetje en Ger Smit de serieuze vriend. Kortom, ons werd niets bespaard. JAN W. VAN DE VEN Een bewoner van de Emmaweg te Zandvoort wilde zijn tuin verfraaien en gebruikte daarvoor bladaarde welke hij wegnam van de voorraad die een hove nier op een aangrenzend terrein had opgeslagen. Aanvankelijk bleef het bjj kleine hoeveelheden maar zondagmor gen wilde hij de zaak grootscheeps aan pakken en begon in een snel tempo de bladaarde weg tq kruien. De zondags tuinier liep toen tegen de lamp. De ge alarmeerde hovenier nam de politie in de arm. die proces-verbaal opmaakte wegens diefstal. Het bleek toen, dat de delinquent ook een afscheiding had ge maakt van materiaal dat de hovenier toebehoorde. Advertentie Kruisweg 49 Haarlem 38. Het dorpshoofd gaat voort met allerlei onheil te voorspellen, indien Eric en de zijnen naar het land der witte mannen zouden gaan. Als Eric op de man af vraagt, wat er dan is met die witte mannen, doet de man erg geheimzinnig. „Het is beter er zo weinig mogelijk over te spreken", is alles wat Eric nog te horen krijgt. Maar deze is vastbesloten er heen te gaan. Hij voelt dat ze nu dicht bij het zo begeerde en lang gezochte doel zijn en Cendrach blijkt er evenzo over te denken. De jager zal hen een eindweegs in de goede richting helpen en ze begeven zich op weg. Op een gegeven ogenblik weigert de man een stap verder te doen. „Daar ginds is het", wijst hij, „in die richting moet ge blijven gaan" en hij bezweert de Noren, toch niet in het land der witte mannen door te dringen. „Het is een rijk van nooit geziene machtige monsters; ge zult ten offer vallen aan .merk' vreselijkste straffen", stottert hij opgewonden. Eric haalt haast onh-. baar de schouders op, maar Svein vindt het toch wel een beetje raar. ZH bijgelovige aard speelt hem parten. „Het is eigenaardig, dat ze er allema<{ zo bang voor zijn", bromt hij. „Als dat nu hei beloofde land moet' u>eZy' met al dat goud.... Maar daar ben ik eigenlijk wel benieuwd naar!" nemen afscheid van de jager, die haastig maakt dat hij weg komt, en verder in de door hem aangegeven richting. Na enige dagen zien ze opeefr boven de kruinen der bomen uit de vreemd gevormde top van een blij baar kunstmatig opgeworpen heuvel.... Advertentie Juist nu! Vraagt Uw Ford-dealer alle Inlichtingen Op donderdag 13 december zal ter ge legenheid van het eerste lustrum van de Heemsteedse Kunstkring in het Mi- nervatheater in Heemstede een uitvoe ring gegeven worden van „De Barbier van Sevilla" door het beroemde ma rionettentheater van Bert Brugman. De muziek wordt gespeeld door het Sym- phonieorkest van Milaan onder leiding van Tullio Serafin en is op platen op genomen. Op vrijdag 7 december komt de heer L. H. H. Schutte om 8.15 in het Miner va theater spreken over de „Intimiteit in de schilderkunst van de laatste vijf tig jaren". Ook deze avond wordt ge geven door de jubilerende Heemsteedse Kunstkring In opdracht van het district Noord- Holland van de Katholieke Bond voor E.H.B.O. heeft de afdeling Haarlem van de Bond opgedragen op 6 januari de haarljjkse provinciale wedstrijd te or ganiseren. Verwacht mag worden, dat ruim vijftig ploegen aan de wedstrijden zullen deelnemen. (Van een verslaggever) Eet steeds stijgende verlies bij het Gem. Vervoerbedrijf in Amsterdam heeft B. en W. doen uitzien naar moge lijkheden om enerzijds meer inkomsten te verkrijgen door het verhogen van de tarieven en anderzijds toch het aantal trampassagiers te vermeerderen. Dit meent men thans gevonden te hebben door een geheel nieuw tarievensysteem, waarbij de tijdsduur van een rit de be palende factor wordt voor de ritprijs. Uiteraard zal men nog de goedkeuring van het Rijk en van de gemeenteraad behoeven, voordat het systeem zal wor den ingevoerd, hetgeen nog minstens enige maanden zal duren. Het huidige systeem van een ritprijs van twintig cent met overstapmogelijk- heid op een andere lijn binnen drie kwartier wordt verlaten. Met een gewoon kaartje zal men dan tot twintig minuten na de eerste af stempeling in de tram op elke andere lijn kunnen overstappen. Het maakt geen verschil hoeveel malen men in die tijd overstapt. Men mag in de laatste tram, waar men binnen de twintig mi nuten na de eerste afstempeling is in gestapt, meerijden tot aan het eindpunt, onverschillig hoe lang dit duurt. De af stempeling in de tram zal geschieden met tijdklokken, die op de minuut nauwkeurig het moment van ingang van de 20-minutenperiode aangeven. De prijs van een kaartje volgens het nieu we systeem is echter.dertig cent, ofwel vijfrittenkaart voor een gulden, een dubbeltje meer dan de huidige ba sisprijs. Voor degenen, die niet binnen twintig minuten klaar kunnen komen met het overstappen is een speciale kaart ge dacht, die een uur lang vrije overstap pen op alle lijnen mogelijk maakt. Deze kaart kost 45 cent (drierittenkaart voor een, gulden). Vanzelfsprekend is er een aantal spe^ ciale tarieven voor bejaarden, scholie ren, kinderen, enz. Voor kinderen bijv. wordt zowel voor een 20 als voor een 60 minutenkaart 15 cent in rekening gebracht. Eèn vijf rittenkaart voor kinderen kost vijftig cent. Weekkaarten (vóór negen uur) zullen f 1.25 kosten en netkaarten twin tig guiden. Een trajectkaart zal 11.- gaan kosten, vastrechtkaart ƒ2.- en een dagscholierenkaart ƒ4.50. Ochtend- of avondscholierenkaarten worden 1.50 supletiekaarten -12 ritten van twintig minuten- of 8 ritten van 60 minuten 1.- en ligitimatiekaarten voor bejaarden ƒ0.50. De kaarten voor bejaarden gel den alleen buiten de spitsuren. De nieuwe tarieven en overstapmoge lijkheden gelden natuurlijk gelijkelijk voor tram en bus. Men overweegt om in trams of bussen alleen enkele ritten kaarten van dertig en vijfenveertig cent te verkopen. De andere kaarten zullen dan te krijgen zij aan kiosken en auto maten, welke laatsten op grote schaal aan tramhalten zullen worden aange bracht De visserij om de noord marcheerde weer. Hoewel er van grote vangsten geen sprake is. De Vios IJm. 24 meld de trekken van 40 manden hoops. De schepen, die in het Kanaal op ha ring vissen, gaven trekken van 30 tot 40 manden door. Alles was zaterdagavond in het Haar lems Concertgebouw gereed voor de officiële prijsuitreiking van het wereld kampioenschap dammen, toen de Lei- denaar YVim Huisman en zijn Franse tegenstander Dionis nog rustig achter hun bord zaten voor de afwikkeling van een vleugelpartij. Huisman vocht voor zijn vierde over winning, Dionis had meer idee in re mise, die zijn veertiende in dit toernooi zou worden. Eindelijk kwam de Neder lander van het damkistje af, dat, be dekt met een zakdoek, de gehele wed strijd op zijn stoel had gestaan, en kon de prijsuitreiking beginnen. De sfeer in het Concertgebouw was totaal anders als bijvoorbeeld vrijdag avond in de kleine zaal van hotel „Vel- serend", waar de toeschouwers op een paar meter afstand de manoeuvres van de „meesters" konden volgen. Op het ruime podium zag men hoe de acht- Advertentie tien spelers Keiler had een vrije dag regelmatig flinke wandelingen onderna men om zich even vrij te maken van de stelling, waarvan de partner op het zelfde moment de gunstigste voortzet ting trachtte te vinden. De Belg Oscar Verpoest moest van het inspannend den ken in zijn fraaie partij tegen de onver stoorbare King twee aspirines slikken, terwijl de Italiaan Fanelli, met zes pun ten hekkesluiter van dit toernooi, een woede-aanval kreeg, omdat hij na vijf uur geconcentreerd dammen een vaste remisestelling verloren liet gaan. „Fa tique, fatique", fluisterde hij volkomen overstuur. Het donderende applaus dat hij van de honderden damliefhebbers kreeg, toen hij met tegenzin zijn prijs in ontvangst nam, kon geen glimlach op zijn gezicht brengen. De heer A. C. Busch, voorzitter van het Organisatiecomité voor dit wereld kampioenschap, sprak de spelers toe. Dat de Russen tenslotte niet aan deze wedstrijden hebben meegedaan, heeft ons niet gespeten, zei hij. De invallers Gournier, Verleene en Piet Roozenburg waren goede plaatsvervangers, vooral als men beseft, dat zij zich niet of wei nig hadden voorbereid. Zou de ex-we reldkampioen Roozenburg serieus heb ben getraind, dan was de Canadees Deslauriers stellig voor grotere moei lijkheden komen te staan. De heer Busch vond het plezierig, dat de Neder landers elkaar fel hebben bestreden, al heeft Deslauriers er dan de meeste baat bij gehad. Men gunt de Canadees overigens graag de titel, want hij is naast een voortreffelijk dammer, een sympathieke vriend en grappenmaker. Zijn prijs bestond uit een enveloppe met (aanzienlijke) inhoud, een beker, be schikbaar gesteld door het Koninklijk Huis, en een bloemenkrans, die Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, om de smalle schouders van Mgr. dr. G. Lemmens is vrijdago®*1 tend uit het ziekenhuis naar huis ruggekeerd. De bisschop zal nog e"'® tijd absolute rust moeten houden in ve band met zijn verzwakte gezondheid. De bisschop-coadjutor heeft bepaal dat de in alle H. Missen voorgesch'®' ven Oratio pro infirmo met ingang v" morgen, de eerste zondag van de Adve® kan vervallen. Mgr. Lemmens is de geestelijkheid de gelovigen dankbaar voor de gebed®" en blijken van belangstelling tijdens zi!" ziekte betoond en rekent er gaarne °P' dat zij hem in hun gebeden bijzond® blijven gedenken. de gelukkige wereldkampioen schik^ Keller, die met een punt achterstab op de tweede plaats eindigde, werd vo° dez, fraaie prestatie beloond met e® ovatie van het publiek en een klokJ van de Zwitserse Dambond. De be® J. H. Willems, voorzitter van de Inte' nationale Dambond, bracht namens ze bond zijn felicitaties over aan D® lauriers en Keiler. Nadat de voorzitter van de Noordb"1^ landse Dambond namens alle dami»('j het gemeentebestuur van Haarlem ba, gecomplimenteerd met zijn grote m®d® werking bij de organisatie van dit tO«*j nooi, nam mr. Cremers nogmaals »®j woord. Ik stel het bijzonder op prijs de laatste ronde in onze stad is geh"'' den, juist als in 1952, toen Roozenbi'r!j de wereldtitel behaalde. Het damsp geniet vee', belangstelling bij de Ned®' landers en het zou een aangename v® j rassing zijn, als een dergelijk toern® in 1960 weer in dit land plaats vindj En dan zullen wij graag de slotavO® voor onze rekening nemen. Tot slot bood de heer K. de <f°„ voorzitter van de Damclub IJmuid^"' Deslauriers bloemen aan en zijn naaj® genoot Wim de Jong een baronie'®, wegens de mooiste slagzet van het to®' nooi. Nee maan Kijk 'ns aan, alle geleerden die de begraafplaats ran Farao K/h-Oskh hebben geschonden De arme kerels hebben hun ontdekking duur betaald Ik/fill )^£T/ Krf^qyptol< AK «f x 1 V iLjEf JACOBINI MTRENTIN i Eqvptolooq Nee 1 nee dat zat zo met gaan.' Ik Nat eet* met rermummiénIk moet hier zo gauw mogelijk KUIFJE Journalist ARNEWAL itolooq H.SIC10N qyptolooq BOBBIE Hond n Paraplu 1 De paraplu ran de geleerde 1 Arme meneer Philomenus wat is er ran gewordenjJ3 door Hergé. copyright Casterman

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2