Donderdag kort geding Welverzorgd maar laat verschenen Jaarboek van „Haerlem SINT NICOLAAS 1956 Sint-Jozef parochie in i l veertig jaar De maandagse beurs in het Krelagehuis D Bij beide partijen loopt alles prima Polygoon maakt filmstrip voor de Hongaren PaterN. Th. Vlaar herdacht Ook in Overveen buurtvereniging Instuif helpt Hongaarse jongeren HAARLEMSCHE SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ VEERTIG JAAR Feestelijke herdenking in Krelage- huis Melksanering Haarlem NAAIMACHINES Ernstige aanrijding in Badhoevedorp Receptie Sabelis Kerrebyn DINSDAG 4 DECEMBER 1956 PAGINA 3 burgerlijke Stand Haarlem CENTRALE VOLKSBANK JUBILARISSEN BIJ DE BRANDWEER Herdenkingen Beschouwingen Versje B.V.Oopgericht „Het Ooievaartje" De jeugdpostduivenvereniging „Het Ooievaartje" houdt zaterdag en zondag 8 en 9 december in het ge bouw „de Reisduif" Achtenveg 2 in Haarlem-Noord haar jaarlijkse ten toonstelling van postduiven. Ruim honderd dieren worden tentoonge steld, waaronder zeer fraaie exem plaren. De tentoonstelling is geopend des zaterdags van 20 tot 22 uur en des zondags van 10 tot 17 uur. JAARFEEST ST.-ELOY CONCERT N.PH.O. Oplichter gestraft Bedenkt met uw gaven niet alleen de uwen die nog een veilig thuis bezitten, doch ook de Hongaren die dit en méér verloren. Waarom? EN NU GAAN WIJ ONZE HONGAREN HELPEN! Beurs van Amsterdam »- Het is gisteren prima gelopen. Aldus verklaarde men ons van de zijde van de S_°óperatie. waarbij de gesaneerde ^elkhandelaren zich hebben aangeslo ten. Het is gisteren prima gelopen. Al- uus verzekerde men ons van de zijde ®er vrije melkhandelaren. Als wij het dus goed begrepen hebben, heeft nie mand te klagen gehad. Bij de coopera te deelde men ons nog mede, dat de perste dag minder klachten binnen ge komen dan bijvoorbeeld tijdens de va kantieregeling. Intussen wordt de rechter wel bij de affaire betrokken in die zin, dat de heer A- Hoogendük, vrije melkhandelaar aan het Van Zeggelenplein, een kort Reding bij de rechtbank aanhangig heeft gemaakt tegen de melkinrichting >>De Landbouw" N.V. Zoals wij zater dag reeds berichtten, had de heer Hoo- gendjjk van „De Landbouw" de mede deling ontvangen, dat hij niet meer •Welk van deze inrichting zou kunnen betrekken dan hij tot nu toe kreeg. De heer Hoogendijk gaat daarmede niet akkoord, en de kwestie zal nu beslist hioeten worden voor de rechtbank. Het hort geding, dat donderdagmiddag 6 december 's middags om half drie zal dienen, zal tot inzet hebben de eis van de heer Hoogendijk, dat „De Land bouw" op straffe van een dwangsom hem zoveel melk levert als nodig is. De merkwaardige houding van „De Landbouw" wordt verklaard uit het feit, dat deze melkinrichting niet opnieuw in onmin wil geraken met de Haarlemse hu gesaneerde handelaren. Omstreeks 1950 ontstond er tussen „De Landbouw" en de Haarlemse organisatie van melk handelaren een conflict omtrent de halevng van een contract, dat beide Partijen hadden aangegaan. De kwestie hep tenslotte zo hoog, dat de melkhan- delaren „De Landbouw" de rug toe keerden. Na een paar jaar werd de Verhouding weer in goede banen ge trokken, maar nu wil „De Landbouw" hiet opnieuw het risico lopen met de gesaneerde melkhandelaren in onmin te geraken. Het grote verschil is echter, dat de Eerste affaire niets met de sanering uit- Ten behoeve van de centra voor Hon gaarse vluchtelingen heeft de Haarlem 's N.V. Filmfabriek Polygoon een film- •trip vervaardigd, waarin een overzicht Jt'ordt gegeven van de belangrijkste we tenswaardigheden van ons land. Deze "bustrip, die een vertoningstijd heeft van ongeveer 45 minuten, is door Poly gon geheel belangeloos vervaardigd uit I"to's, die deels uit het eigen archief "omen en deels ter beschikking werden gesteld door particulieren en bedrijven, verleden week vrijdagavond hebben de in Haarlem ondergebrachte Hongaren de primeur gehad, toen de strip voor hen werd vertoond in Huize Bcthesda Sarepta. Vanaf morgen zal de strip met een Hongaarse vertaling van de tekst gedistribueerd worden over de verschil lende andere vluchtelingencentra. De heer M. J. F. Ehrbecker te Haar lem heeft de tekst samengesteld. Ge woonlijk duurt een vertoning van een filmstrip niet langer dan vijftien a twin tig minuten, terwijl er niet meer dan ongeveer dertig beelden nodig zijn. De strip voor de vluchtelingen met zijn hon- derdveertien beelden is dus van uitzon derlijke lengte. Opmerkelijk is de ver gelijking met gelijkwaardige beelden uit flongarije zelf, die verhelderend wer ken. „he strip be£int met een beeld van Hongarije, toont beelden over de vlucht, d'e de Hongaren hebben ondernomen haar Oostenrijk, en hun reis naar Hol land. Vervolgens wordt de ontvangst in utrecht en de begroeting door de Ko- h'ngin getoond. Nadat een beeld is ge geven van de geografische ligging van °hs land, de verschillende landschap- Pen en de middelen van bestaan, wordt Aandacht geschonken aan de rampen, die het Nederlandse volk hebben getrof fen in 1940 bij de inval van de Duitsers en in 1903 bij de watersnood. Onvermij delijk zijn natuurlijk de beelden van Hol landse klederdrachten, die vergeleken ™°rden met enkele Hongaarse. Daarna ~ordt gewezen op de tegenstelling tus- ®9.n de Oosteuropese cultuur in Honga rije en de Westeuropese in Nederland, y'aarna enige aandacht wordt besteed aan enkele Nederlandse kunstuitingen. Dok de woningnood is in dit overzicht opgenomen, waarbij wordt vermeld dat de woonruimte, die aan de Hongaarse gezinnen wordt afgestaan, een offer he rkent voor het Nederlandse volk. Ten slotte krijgt men dan een reeks beel den te zien over de democratische in- ?ieliingen in ons land en de strip wordt "esloten met een portret van de Ko- h'hklijke Familie >.15. ïTLMS: ^MBRANDT: De man, die te veel wist, -18 J„ 2, 4.15, 7, 9.15. *«ANS HALS: Het kasteel ln de scha p-duw, 14 j„ 2.30 en 8 u. CINEMA PALACE: Charlie's tante, volw., 2. 4.15, 7, 9.15. »5o 5 dec. 2, 4.15, 7. J-iDO: Serenade, 14 j„ 2. 4.15, 7, 9.15. VXOR: The naked street, 18 J„ 2, 7, 9.: UrA?' 5 dec- alléén 2 u. V,, YRazzia, 2.30, 7, 9.15. S-rfc. 5 dec- 2.30, 7- 915*10Botsende leued. 13 i- 2.15, 7. ^INErvadi. Notorious, volw., 8.15. vY°' gesloten. v °- 8.15: Als de dauw hangt, komt er Sén, str. volw., 8.15. J ONDERTROUWDA. J. A. Ruigrok en Arinii ^oerkerk* L Damsma en M. B. ten E®.0REN: j- M. Dweelaardvan Sloo- Öüh, J- A- C' HeindersAngenent, z.; M. Visser» z.; G. M. Lijnzaat—ten ij* z.; J. F. GroeneveldKlumper, z.; van den Bergvan Wijk, z.; J. M. Ntui?erts~van Mierlo, z.; N. Schaeffer- R i' z-: W. KlumperKoelewijn, d.; A. dér* „man—Marwitz, d.; G. Tromp—Smol- IVt r D- WesthofKoopman, d.; M. Meii v?n Eeden—Strik, d.; J. A. Ton— d4 A. E. van der KnijffDurans, d.; haert, C. M. GoddtinTromp, d.; J. M. Le- 5-yan Mierlo. d. Ovöï, lvll< "LEDEN: L. van Buuringen, 66 j ^est»5utraat; M- E' Roosfen—Fabel, 85 j„ Verai»AoutPark; M. Mus—Horeman, 62 j„ Eksterst We®' J' Weste"dorp—Keizer, 78 j., staande had, zodat de heer Hoogendijk meent, dat er hier ten onrechte een verband wordt gelegd tussen twee kwesties, die ieder op een geheel ander niveau liggen en waarvan hü nu de dupe dreigt te worden. Gisteren heeft hij nog wel vele klan ten, die op een vrije melkboer gesteld zijn, kunnen helpen, maar op alle moge lijke wijzen heeft hij zich van melk moeten voorzien. Ten aanzien van de sanering zelf blijkt, dat de vrije melkhandelaren bij zonder veel klanten er bij hebben ge kregen. Het is echter onmogelijk om alle liefhebbers in geheel Haarlem en omgeving te bedienen. Beide partijen blijven imiddels waak zaam, en het is nog moeilijk te zeg gen, hoe de situatie zich zal ontwikke len. In de maand november werd ingelegd bij de Centrale Volksbank ƒ307712.. Te rugbetaald werd 2914.04. De vraag van nieuwe spaarders neemt iedere maand toe. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Vier leden van het Haarlemse brandweerkorps zullen maandag avond 10 december gehuldigd wor den in verband met hun 25-jarig brandweerjubileum. De administra teur van het korps, de heer A. C. J. Grootenboer en de onderbrandmees ter J. Looge zullen dan tevens gedu rende een kwart eeuw in gemeente dienst werkzaam zijn. Samen met de brandmeester A. W. Roggeband en de vrijwilliger eerste klas J. van der Vegt zullen deze jubilarissen om kwart voor acht 's avonds op de binnenplaats van de brandweerka zerne worden gehuldigd. Na afloop hiervan wordt om half. negen een huldigingsbijeenkomst belegd in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann. Hier zullen tevens de diploma'r; voor brandwacht tweede klasse worden uitgereikt, alsmede de prijzen voor de onlangs gehouden wedstrijdoefeningen. Het geheel wordt besloten met een souper. 99 ^esto-uraat: w- Wagenaar—Bakker. 97 j. Jaar erT"°utpark; S. H. M. Bijster—Rieu. 71 kévicM „Steenstraat; J. de Groot—Blan- ?a«stra' cL U Hazepaterslaan; T. A. M. M. j S:derius, 66 j„ Jos Cuypersstr.; str««t' van Deursen, 36 j., Flores- Het moest het einde van het jaar worden vóórdat het Jaarboek van de „Vereeniging Haerlem", betrekking heb bend op het voorafgaande kalenderjaar, verscheen. Zojuist is het Jaarboek 1955 bij de Erven F. Bohn N.V. verschenen; het is gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen. Het spijt ons, opnieuw klagend op de late verschijningsdatum te moe ten wijzen. Ook vorig jaar hebben wij dat moeten doen, al was toen, naar wij ons menen te herinneren, niet uitge rekend de laatste maand van het jaar uitgekozen om gebeurtenissen te rele veren uit het voorafgaande kalender jaar. Wij klagen niet om te vitten, maar omdat wij een zo belangrijk en wel verzorgd geschrift als het Jaarboek der „Vereeniging Haerlem" een derma te goed hart toedragen, dat wij het van de steun der actualiteit verzekerd zouden willen zien. In zijn jaarverslag vermeldt de heer P. A. Dijkema, dat zijn taak is over genomen door de heer H. E. Stenfert Kroese van de Erven Bohn; uit de door hem kaleidoscopisch genoemde opsom ming van wat het bestuur op de maan delijkse bijeenkomsten bezig hield doen wij de volgende, hoogst persoonlijke, keuze: „het in het holst van de nacht van 4 april gaan naar De Hoofdwacht (de zetel der „Vereeniging" Red.), omdat een electriciën der gemeente Haarlem verzuimd had de voordeur af te sluiten. Verder betreurden wij het heengaan van de klok aan het Stadhuis, welke talloze Haarlemmers zo vertrouwd was als het enige uurwerk, dat steeds de juiste tijd aangaf, even als het niet kennen van onze Vereni ging door het Gemeentebestuur in de mogelijke bestemming van de Vishal. We verbaasden ons erover, dat de Grafelijke Zaal in het Stadhuis thans ridderzaal wordt geheten. Waarom de ze vernietiging van een historische naamgeving? Wordt om dezelfde onver klaarbare oorzaak het Comanshof thans het paradijsje genoemd?" In de reeks necrologieën van overle den leden der „Vereeniging Haerlem" is een beschouwing gewijd aan de per soon en het werk van pater N. Th. Vlaar O.E.S.A., oud-rector van het Tri- niteitslyceum. Zij is van de hand van de huidige rector, dr. M. van Straaten O.E.S.A. Pater Van Straaten schrijft over zijn voorganger o.m.: „Hij was een rector met een geheel bijzondere allure, die op zijn school een eigen stempel heeft gedrukt. Want deze van nature wat beschroomde man, die zich van zijn eigen talenten maar nauwelijks durfde bewust te zijn, leidde zijn school niet met zelf-bewuste bazigheid noch met een zich veilig voelend gezagsbe sef, maar allereerst met een heel groot hart. Zijn hoffelijkheid, zijn zin voor traditie en beschaving, zijn belang stelling voor alles en voor iedereen, zijn uitzonderlijke nauwkeurigheid, zijn voor zichtig ontzien van ieders belangen, het zijn slechts facetten van de grote har telijkheid, waarmee hij voor ieder open stond, en van de priesterlijke bewogen heid, van waaruit hij vorm gaf aan zijn rectoraat." Herdacht worden voorts: de oud-kan tonrechter van Haarlem, mr. W. G. Del- baere; F. H. Benraadt; H. C. Verkruy- sen: dr. S. J. van Slooten, destijds di recteur van het consultatiebureau voor tuberculosebestrijding; ir. W. van Dorp; A. Meilink; dr. Th. Reinhold; mej. J. Berdenis van Berlekom; de vrouwen arts Florence de Boer; W. Bogtman; dr. J. J. van de Belt, de bekende Haar lemse arts en geneesheer bij de straf- gestichten. Het Jaarboek bevat tenslotte drie be schouwingen resp. over „Slopjes gan getjes poortjes in de Haarlemse bin nenstad" (door de stadsarchivaresse mejuffrouw dr. G. H. Kurtz), „Kraan tje Lek" (door mr. J. Belonje) en de Overveense buitenplaats „Koningshof" aan de Duilustweg (door mr. C. W. D. Vrijland). Mejuffrouw Kurtz voert ons ,,'T Kraantje Lek Buyte Haarlem", naar een aquarel uit de tweede helft van de 18de eeuw. Deze prent versiert mr. F Ion je's artikel over Kraantje Lek in het zo juist ver schenen jaarboek van de „Vereeni ging Haerlem". in een boeiende kruip-door-siulp-door- tocht door talloze, helaas goeddeels ver loren gegane, poortjes en doorgangen van het oude Haarlem. Het is alleen al om hun namen jammer dat ze ver dwenen zijn: Dronkemanspoort, Vage vuur en Hellepoort (beide verdacht dicht bij de Dronkemanspoort, maar gelukkig biedt de eveneens naburige Hemelpoort de mogelijkheid tot een andere visie dan de aanvankelijk gewekte), Pollepel poort, Krullebolspoort enz. Mr. J. Belogne beschrijft in zijn op stel hoe de befaamde uitspanning Kraantje Lek eeuwenlang bij Elswout heeft behoord en tevoren een herberg was, ressorterende onder het adellijke huis Rolland te Overveen. „Een opmer kelijk verschijnsel is en dit geldt bij uitstek de herbergen ten plattelande dat in die streken, waar de feodaliteit overheersend placht te zijn, het meestal aar. een zekere correlatie tussen de dorpsherberg en het adellijke huis ter plaatse niet heeft ontbroken", merkt de schrijver op, niets anders dan de his torische waarheid en geen insinuatie beogend. Hij releveert een opmerke lijk versje, dat evenzeer de populariteit van een oud-vaderlandse drank als die van Kraantje Lek bezingt. Wij schrijven het hier over, omdat het de gemakke lijke aanspreekbaarheid heeft van een juist in deze Sinterklaastijd veelvuldig beoefend genre: „Kraantje, Kraantje, Lek, Lek, Lek, Jenevertje, Jenevertje, Kraantje, Kraantje, Lek, Lek, Lek, Jenevertje is mijn trek!" Op initiatief van de heren K. J. Aan stoot en A. Schipper is gisteravond de buurtvereniging Overveen opgericht tijdens een bijeenkomst in café-restau rant Roozendaal in Overveen, die onder meer werd bijgewoond door het raads lid mevrouw Dalmeyer-van Bachum de Boer. Er werd een voorlopig bestuur gevormd onder voorzitterschap van de heer K. J. Aanstoot. Secretaris hiervan is de heer C. J. Reinalda, Oranjelaan 4 in Overveen. Leden van dit voorlopi ge bestuur zijn voorts de heren A. Ja- cobson en J. A. Boskamp. Zoals bekend is van de zijde van het gemeentebestuur van Bloemendaal onder meer tijdens de laatste raads vergadering meermalen de wens geuit, dat ook in Overveen en Bloemen daal buurtverenigingen zouden worden opgericht, zoals die bijvoorbeeld reeds in Aerdenhout en Vogelenzang bestaan. Als gevolg van de bedreigingen, die het ontwerp-streekplan voor Zuid-Ken- nemerland en het daarin vervatte plan voor een snelverkeersweg een ver lenging in noordelijke en zuidelijke rich ting van de Willem de Zwijgerlaan inhouden voor het karakter van Bloe mendaal en Overveen, is het thans ein delijk zover, dat ook hier buurtvereni gingen zijn, die de belangen van de be woners van deze wijken beter kunnen behartigen en de burgerzin hier kunnen bevorderen. Tijdens de vorige week donderdag- en vrijdagavond in Over veen en Bloemendaal gehouden toelich tingsbijeenkomsten voor het streekplan heeft de burgemeester van Bloemen daal, dr. D. H. Peereboom Voller, even eens tot de oprichting van de nog in zijn gemeente ontbrekende buurtver enigingen gesuggereerd. De nieuwe buurtvereniging zal zich bij afkorting „B.V.O." (Buurtvereniging Overveen) noemen. Om kwart over vijf gistermiddag is een wielrijdster, mevrouw G. S„ in Badhoevedorp aangereden door een mo torrijder, die haar waarschijnlijk niet tijdig genoeg heeft gezien. Het gebeur de op de Akerdijk, waar mevrouw S. linksaf wilde slaan, toen de motorrij der van de andere kant kwam. De wiel rijdster werd met een zware hersen schudding, een gebroken been en ern stige hoofdwonden naar het Wilhelmi- na Gasthuis in Amsterdam overge bracht. Werkgevers en werknemers in het metaalbedrijf zullen wederom het jaar feest vieren van hun patroonheilige Sint Eloy op zondag 9 december. In de St. Anthoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt zal 's morges om half ne gen de plechtige Hoogmis voor hen wor den opgedragen. Daarna zullen mees ters en gezellen zitten aan een gemeen schappelijk ontbijt in Gebouw Sint Ba- vo in de Smedestraat. Bedrijfsaalmoe- zer.ier rector Geradts zal hen toespre ken. Het vierde concert in de serie D van het Noordhollands Philharmonisch Or kest vindt plaats op dinsdagavond 11 december. Het concert zal onder leiding staan van de Amerikaanse gastdirigent Alexander Smallens. Solistische mede werking wordt verleend door de cellist Edmund Kurtz. Het concert wordt ge opend met de Ouverture „Prins Igor" van Borodin, waarna een uitvoering volgt van Scherzo en Mars uit de opera „De liefde van de drie sinaasappelen" van Prokofieff. In plaats van het Cello concert van Katchaturian wordt het Cel loconcert van Dvorak uitgevoerd door de solist Edmund Kurtz. Het concert wordt na de pauze besloten met de vijf de Symphonie van Tschaikowsky. De r.-k. Toneelgroep Ludamus zal woensdagavond 12 december in de Haarlemse Stadsschouwburg ten tonele brengen „Er komt een vriend van avondeen toneelspel in drie be drijven van Jacques Companees en Ivan Noë, onder regie van Laszlo J. Bu- benik. Op zondag 9 december om half elf worden alle leden van de Kath. Instuif in Utrecht verwacht, waar in alle Jaar beurshallen ten behoeve van de hulp aan de Hongaarse jongeren een grootse manifestatie wordt gehouden. Voor kaarten a 2.50 kan men in het district Haarlem bij de volgende adres sen terecht: Bureau Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5; Valken burgerplein 20, Heemstede; Emostraat 37, Haarlem; Rijksstraatweg 8, Haarlem; Schooilaan 6, Bennebroek, Borneostraat 70, Heemstede, Valkenburgerlaan 38, Heemstede. Ook de Nederlandse Spoorwegen, hebben zich willen scharen bij de tal loze officiële instanties en particulieren, die op spontane wijze medewerking ver lenen aan het Nationaal Instuif Rendez vous, dat op zondag 9 december a.s. in alle jaarbeurshallen te Utrecht zal wor den gehouden ten bate van hulpverle ning op grote schaal ten behoeve van de gevluchte Hongaarse jongeren. Instuifleden en andere katholieke jon geren, die zondag a.s. per trein naar Utrecht reizen, worden verzocht hun toegangsbewijs door de Spoorwegen te laten afstempelen. Ieder stempel bete kent een bijdrage van de N.S. ten ba te van de Kerstpakkettenactie, in welk teken het Rendez-Vous van zondag staat. Het Nationaal Actie Comité r.-k. In stuif Helpt Hongaarse jongeren deelde ons vandaag ten overvloede nog mee dat de toegang tot het Rendez-Vous des morgens om precies elf uur wordt ge sloten en dat nadien geen deelnemers meer kunnen worden toegelaten. In verband met vragen, die het Actie Co mité aan de lopende band daarom trent worden gesteld bericht het Comi té, dat de adhesie-betuigingen per briefiiaart (met één gulden extra aan postzegels) moeten worden geadres seerd aan: Centraal Bureau Instuif, Willemsparkweg 140 te Amsterdam. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 42-jarige timmerman uit Bloemen daal veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank te Haar lem had de timmerman gestraft met een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Hij had in 1953 een inwoner van Bloe mendaal opgelicht door als directeur van de „Stichting woonbezit" te ver tellen, dat de stichting vorderingen had voor een gezamenlijk bedrag van 52000 en dat hij de vorderingen aan de doch ter van de Bloemendaalse inwoner zou afstaan. Ze waren echter al aan der den gecedeerd. Dit zakje gevuld met uw gift wordt donder dagochtend 6 december bij U ofgehoold. Plak de zokjes dicht, dan rolt er niets uitl HAARLEMS VLUCHTELINGENCOMITÉ Vandaag wordt in alle 47.600 gezinnen in Haarlem een kleine enveloppe bezorgd, die in deze Sinterklaasdagen herinnert aan de Hongaarse vluch telingen in de Spaarnestad. Het Haarlems Vluchtelingencomité doet met deze zakjes een beroep op de burgerij een royale gift te bestemmen voor deze vluchtelingen, en de zakjes welgevuld met geld donderdagmorgen af te geven aan de schoolkinderen, die deze komen afhalen. Als dankbetui ging zullen de gevers dan een bon ontvangen. Om te voorkomen, dat deze zakjes dezelfde weg naar de prullenmand opgaan, als vele andere drukwerken, die huis-aan-huis worden bezorgd, ge ven wij hier nogmaals een weergave op natuurlijke grootte van een „Hon- garenzakje". De bedoeling ervan is, dat men in gedachten omdat dit in werkelijkheid nog niet goed mogelijk is een Hongaar op Pakjesavond bij zich uitnodigt om mee feest te vieren. Het Haarlems Vluchtelingencomité no digt de gezinnen daarom uit dit „Hon- garenzakje" juist een ereplaats te ge ven in de huiskamer, zodat het voor alle gezinnen duidelijk waarneembaar is. Het best kan men de enveloppe op de schoorsteen plaatsen. Voordat de uitreiking van de Sinterklaaspakjes een aanvang neemt, dient men het zakje volop ruimte biedend aan veel pa pier- en ander geld te laten rond gaan. Voor de Hongaren, die reeds in Haar lem zijn en voor hen, die hier binnen kort nog komen zullen naar men weet heeft het gemeentebestuur vijf woningen beschikbaar gesteld voor vluchtelingengezinnen is veel geld nodig. De financiering van de ontvangst centra geschiedt centraal, maar de Hongaarse vluchtelingen hebben uiter aard nog andere, dan de uitsluitend „dagelijkse levensbehoeften". Meer nog dan anderen hebben juist zij afleiding en ontspanning nodig. Het Haarlems Vluchtelingencomité zal hierin met de gelden die door de burgerij bijeen gebracht zullen worden voorzien. Bovendien zal dit geld ook bijvoorbeeld besteed worden aan de inrichting van de vijf woningen voor vluchtelingenge- Vandaag vinden wij in onze 47600 Haarlemse brievenbussen de enve loppe van het Haarlems Vluchtelin gen Comité: „Sint Nicolaas 1956". Een open enveloppe, leeg. Deze lege enveloppe doet een dringend beroep op ons als bewo ners van de vrije wereld, om aan de Hongaren, die in de Haarlemse vrije wereld zijn aangekomen en nog komen zullen, te laten zien wat wij Haarlemmers voor hen over hebben. We spreken dus met elkaar af, dat in geen gezin een pakjes-avond be gint voordat wij van deze lege enveloppe een enveloppe-met-inhoud hebben gemaakt. Of, in rijm en maat gezegd: Geen Sinterklaas dit jaar Zonder gift voor een Hongaar! CREMERS, burgemeester van Haarlem. Op feestelijke wijze is zaterdagmiddag de viering ingezet van het veertigjarig bestaan van de Haarlemsche Scheeps bouw Maatschappij. Het werd een even gezellige als hartelijke plechtigheid in het Krelagehuis, waar commissarissen, directie en personeelsleden bijeen wa ren. Ir. P. A. van Hecking Colenbran der, een der beide directeuren, riep alle aanwezigen een welgemeend wel kom toe, en hij herinnerde er aan, hoe veertig jaar geleden aan 't Noor der Buiten Spaarne een klein bedrijf werd gevestigd, dat zich de Haarlem sche Scheepsbouw Maatschappij noemde. De kwaliteit van het werk en het type schepeh, dat tegenwoor dig wordt afgeleverd, verschillen wel heel erg in vergelijking met veertig jaar geleden, zo zeide hij. Met trots zag hij terug op laatstleden woens dag, toen zowel de „Meppel" als de „Woerden" aan de Koninklijke Ma rine werden afgeleverd. Het compli ment, dat de directie toen van de zij de van vlagofficieren mocht verne men, was meer dan een beleefdheids frase en het markeerde in zekere zin de weg, welke men ook in de toe komst zal moeten bewandelen. De president-commissaris, de heer B. Vlielander Hein, gaf in het kort een overzicht van de geschiedenis van het bedrijf en gewaagde er tenslotte van, dat het personeel kortgeleden mede aandeelhouder was geworden. Ir. van Hecking Colenbrander voegde op zijn beurt aan die geschiedschrijving toe, dat de vorige spreker tien jaar gele den president-commissaris werd en dat het bedrijf bijzonder veel aan hem te Op 9 december 1916 besloot de toen malige bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Callier, te Noordwijkerhout een twee de zelfstandige parochie onder de titel van de H. Jozef op te richten, omdat zo luidt d oprichtingsakte „het Ons noodzakelijk is voorgekomen ln de gees telijke behoeften der gelovigen te voor zien". Tot bouwpastoor werd benoemd de kapelaan der St.-Victorparochie, H. A. J. M. Quant. De kerk werd gebouwd door de Noordwijkerhoutse aannemer J. W. van Parera. De nieuwe parochie werd afgesplitst van de parochie, toegewijd aan de H.H. Apostelen Petrus en Paulus en St. Vic tor, die in 1857 het gehele gebied der gemeente Noordwijkerhout besloeg. Dat de nieuwe St. Victorkerk, die in 1852 werd gebenediceerd door pastoor DeMoll uit Sassenheim, tevens land deken van Kennemerland, op dezelfde plaats als de oude kerk kwam te staan, is slechts een dubbeltje op zijn kant geweest. Vlak voor de aanbesteding, toen de subsidie al geregeld was en te kening en begroting reeds gereed, kwa men de meest veraf wonende boeren verzoeken de nieuwe kerk te bouwen aan de Schippersloot, ongeveer op de plaats waar volgens pastoor de Poor ter na de reformatie nog enige tijd een pastoor in een huisje, laatstelijk be woond door de familie Geerlings, ver scholen bleef. De Aartspriester v. d. Haagen kon dit plan niet goedkeuren en zodoende kwam de nieuwe St. Victor kerk op haar oude, nogal ver van de dorpskern verwijderde plaats te staan. De dorpskern groeide snel en de moei- Een foto van de Sint-Jozef kerk te Noordwijkerhout, kort nadat men met de bouw gereed gekomen was. parochie. Pastoor Quant is tot zijn dood in 1936 herder van de parochie geble ven. In zijn tijd werden het klooster der zusters Dominicanessen en de scholen langs de Herenweg gebouwd. j tenten, kapelaan A. J. Harding en pa- Pastoor Quant werd m 1936 opgevolgd ter p. a. Verdijk, beleeft hij het 40- door pastoor H. J. Maas die tot 1945 jari bestaan der parochie. de parochie bestuurde. Na diens dood benoemde mgr. Huibers pastoor H. W. Ter inleiding van de feestdag zal rec- van der Waarden tot parochieherder, tor u P. Vester uit Lelden op 6, 7 en die tot zijn tragisch overlijden m 1955 temidden van de grote na-oorlogse pro- 9 december, des avonds om 7 uur een blemen der parochie, de schoolbouw en triduum prediken. lijkheden' verbonden aan het bezó'êken de jeugdbeweging o.a., heeft gestaan. Voor dit jubileum is een fonds ge- In 00k is een stukj® Yatn de vormd, waaruit voor de kerk nieuwe parochie teruggegaan naar St.-Victor. Sedert 4 februari 1955 is pastoor C. van ie min of meer afgelegen parochie kerk, werden groter. Die groei zal een van de voornaamste beweegredenen van de bisschop zijn geweest om te besluiten banken zullen worden aangekocht, ter- C. Standenmeyer, pastoor der St.-Jozef- will nieuw klankbord boven de tot oprichting van de nieuwe St. Jozef- parochie. Met zijn tegenwoordige assis- preekstoel reeds is aangebracht. danken heeft. Dank bracht deze spreker voorts aan de „oude garde", en hij noemde daarbij de namen van de aan wezige gepensioneerden, die in de op bouw van het bedrijf zo'n groot aan deel hebben gehad. In zijn woorden van dank betrok hjj uiteraard ook het hui dige personeel, waaronder zich vijf ju bilarissen bevonden: J. A. Slenders, E. A. J. A. Heermans, E. A. v.d. Heuvel, L. Beers en Y. Nooitgedagt. Eerstge noemde is reeds volle veertig jaar werk zaam bij het bedrijf, de anderen vijfen dertig jaar. Namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Handel en Nijverheid overhandigde spreker de jubilarissen het ere-getuig- schrift en onderscheidde hij hen met de gouden draagpennlng. Een driewerf hoera onderstreepte deze mededeling. De heer J. Maarten voerde het woord als voorzitter van de personeelsvereni ging en hij sprak zijn vreugde uit over de groei van het bedrijf. Hi) liet echter zijn bezorgdheid horen over het feit, dat er geen grotere opdrachten aan vaard zouden kunnen worden, omdat dan de sluizen van Spaarndam te klein zouden zijn om de schepen doorgang te geven. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat de Haarlemsche Scheepsbouw, waar het prettig is te werken, nog aan velen grote arbeidsvreugde zou schen ken. Daarop werd aan de directie het ge schenk van het personeel aangeboden: een schilderij van gebrand glas, vol gens een speciaal procédé door de gla zenier P. Wiegersma uit Deurne ver vaardigd. Het glas geeft het beeld te zien van twee figuren, waarvan de een zittend het overleg en de tech niek symboliseert, en de ander staand de handenarbeid. Een vogel Is het zinnebeeld van het voltooide schip, dat de werf verlaat. De heer B. M. Vlielander Hein, de andere directeur, dankte in hartelijke woorden voor het geschenk en verze kerde, dat het een ereplaats zal krij gen in de entree van het nieuwe kan toorgebouw. Tot dat gereed zal zijn, zal het opgehangen worden in de direc tiekamer. Na dit officiële gedeelte volgde een gezamenlijk diner, en werd in gebouw Sint Bavo de avond op gezellige wijze doorgebracht. Het jubileumprogramma, aangeboden door commissarissen en di rectie, bood de jubelrevue „Sterren stralen in Haarlem", verzorgd door het cabaretgezelschap van D. Smit. zinnen, waarvan de eerste drie ge legen aan de Schipholweg morgen vermoedelijk gereed zullen komen. Nadat de Hongarenzakjes morgen avond gevuld zullen zijn, komen don derdagmorgen tussen negen uur en half elf enige duizenden leerlingen van Haar lemse ULO- en Middelbare Scholen huis- aan-huis deze enveloppen ophalen. Het Haarlems Vluchtelingencomité verzoekt degenen, die vermoeden, dat zij dan niet thuis zullen zijn, zo veel mogelijk afspraken te maken met buren, die wel in staat zijn om de zakjes af te geven. Zoals gezegd zullen de scholieren voor ieder zakje, dat zij ophalen, een bon afgeven, waarop het Vluchtelingenco mité zijn dank uitspreekt aan de ge vers. De N.V. Glas- en Verfindustrie Sa belis Kerrebyn, gevestigd te Haar lem en te Alkmaar, heeft gisteren het feit herdacht, dat het bedrijf honderd jaar geleden werd opgericht. Zoals wij reeds meldden, had 's morgens in het hoofdkantoor aan de Anthoniestraat de officiële herdenking plaats, tijdens wel ke verschillende sprekers het woord voerden. Op de receptie 's middags in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann waren onder meer aan wezig het bestuur van de Nederlandse Bond van Groothandelaren in Vlakglas, de secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, mr. A. G. de Blécourt, een vertegenwoordiger van de directie van de Amsterdamse Bank, enige andere firma's en het bestuur van de Nederlandse Bond van Schilders patroons, afdeling Haarlem. De burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, memoreerde in een toespraak de geschiedenis van het jubilerende be drijf en deelde mede, dat hieraan het predicaat „Hofleverancier" is verleend. Er werden tal van bloemstukken en geschenken aangeboden. Na de receptie vond er een diner plaats, terwijl 's avonds de feestviering werd voortge zet met een cabaret-revue en tot slot enige uurtjes dansen onder leiding van de heer J. van Aken. (Niet ottlcieie Koenen) Vorig Opening slot 4/12 3% Ned. 1953 3Ü Ned. 1953 90% 3ya Ned. 1956 90% 90% 3 li Ned. 1948 3li pCt. Ned. 1950 86 3 li Ned. 1954 3 li Ned. 1955 1 87 3-3li Ned. 1947 89H 89% 3 Ned. 62-64 bel. fao. 91 91 Insch. Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. 164^ AJC.Ü. 218% 2? 2 Van Berkei's Fatent 177 Calvé-Delft eert. 299 Van Gelder 200 Kon. Hoogovens eert. 295 Unilever Cert. 342% 349% Ned. Kabel 281 Philips 2491/2 256% Kon. Petroleum 147.40 149.90 .Amsterdam" Rubber 73% 7434 Holl. Amerika Lijn 184 190% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 170% 170% Ned. Seheepv. Unie 168% 169 Va H.VA. 89% Dell MIJ. Cert. 96 102 A'dam 2ü .56 I A'dam '56 II A'dam '56 III 88 99% 99% ruppelsgewijs begint het te komen. Na enkele weken-zonder-bloemen in de keuringszaal van het Kre lagehuis, waren er dan deze week bij wijze van Sinterklaassurprise een paar potten en vazen te bewonderen. Hya cinthen, narcissen en Hollandse irissen. Zo stond er van Gebr. Verdegaal, Sassenheim, een fraai opgemaakte mand met de zeer lichtblauwe hyacinth Early Queen, goed op steel met een wat losse tros. Erg sprekend is de kleur niet maar er zullen altijd wel liefheb bers voor te vinden zijn. Ernaast ston den twee potten met een witte verloping onder de naam Snow Queen. Ook hier van waren de bloemen niet zwaar, zeer zeker niet voor de grote bollen die er onder stonden, maar het is een zeer vroege in deze kleur en daaraan zal Snow Queen ook haar waarde danken. Gebr. Eggink uit Voorschoten liet twee lichtblauwe kruisingen zien uit Erose Rosalie X Eblauw Fairy hya cinthen. Dit laatste ras is ontstaan uit kruisingen met de zeer vroege z-g- Ro meins - hyacinthen en zfn dikwijls meerbloemig. De ene zaailing toont dit Romeinenbloed zeer sterk doch liet geen meerbloemigheid zien. Ze waren in de huiskamer in bloei getrokken het geen dus pleit voor de bruikbaarheid. 28 augustus geplant en 6 november in de kamer gebracht, stonden se S de cember in bloei. De andere kwamen uit de kas waar ze 14 november in waren gêplaatst om 1 december in bloei te komen. Deze brengt ook een veel com pactere tros en de meeste bollen brach ten twee bloemen. Beide soorten waren gewoon geprepareerd en kunnen door hun vroegte en gemakkelijke broei als een goede aanwinst worden beschouwd. Warnaar Co, Sassenheim, bracht reeds een tweetal fraaie narcissen, goed op steel en in het kruid en best op kleur. Tropic Star met crème-wit dek blad en licht oranje platte kroon is zeer bloemrijk. Een beste pan. Orange Standard imponeert door de fraaie goudgele kleur van het stervormige dekblad waarop het oranje trompetvor- mig.cupje mooi contrasteert. Van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse stonden er een aantal vazen met geremde Hollandse irissen. De soorten White Excelsior, White Perfection en White Superior, alsmede de blauwe Imperator, prof. Blaauw en H. C. v. Vliet lieten zich in de best mogelijke kwaliteit bewonde ren. Jos van Driel, de corso-consul, liet een aantal van zijn ontwerpen zien voor het komende bloemencorso. Wij hebben deze reeds besproken en kunnen der halve met deze mededeling volstaan. Verschillende ervan bleken reeds „ge reserveerd".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3