Rustige dag in Melbourne Nog geen einde aan verbeteringen van records bij het swemmen Uitslagen van Melbourne Zwitserse mode-trouvaille Nieuwe nota over behoefte aan onderwijzers bij het L.O. Is U óók gepensioneerd Vraas S" Cï' S c S sa Hardtvick trainer van de K.N.V.B Joegoslavië in voetbal-finale Potentiële overschotten berekend Franse benzine bonnen voor toeristen en VERDELING VAN DE MEDAILLES Zwemmen Gymnastiek Zeilen S EINSDAG 4 DECEMBER 1956 PAGINA 4 Olympische Spelen Hongaren in Melbourne moeten nu kiezen Australische regering heeft allen asyl aangeboden Voetbalcompetitie op Tweede Kerstdag C. BAUER Huur Personele belasting Invalide Jo Erens Premie Nalatenschap Ave Verum Zilver Vetplant Glibberig Meubilair (Va Sn V Si S Sb Het is een tamelijk rustige dag, vandaag, in Melbourne. Allerwegen houdt men zich bezig met de voorbereidingen voor de finales die na het atletiek- festijn van jongstleden zaterdag voor een nieuw hoogtepunt moeten zorgen. Bij het zwemmen worden de series afgewerkt, bij het wielrennen is men ook druk doende om de finalisten voor straks aan te wijzen en in het water- polo-toernooi is de strijd in de finale-groep wel in volle gang, maar momen teel strijden de sterken eerst tegen de zwakken. Ook hier komt de climax later, op de laatste dagen van de Spelen. Toch was er een medaille-verdeling. Bij het onderdeel schieten ging het goud naar Rusland. En verder zijn in de loop van de dag nog de finales van de 400 meter vrije slag voor de heren en het schoonspringen dames. Ook de wielrenners komen later op de dag nog in actie, waarbij het belangrijkste nummer de finale van de ploegachter volging zal zijn. Italië is favoriet, maar misschien zorgt Frankrijk voor een verrassing. Evenals gisteren speelden de voor naamste gebeurtenissen van deze Olym pische dag zich af in het zwemstadion. In de morgenuren werden er de series van tal van nummers afgewerkt, daarna kwamen de finales voor de 400 meter vrije slag heren en van het schoonsprin gen dames. Het eerste nummer van het programma was de 100 meter rugslag heren, waarvan de series werden afge werkt. Er werd onmiddellijk een Olym pisch record gevestigd. De Fransman Christophe maakte in de eerste serie een tijd van 1.4.2 en verbeterde daarmee het record van de Amerikaan Oyakawa, die in Helsinki 1.5.4 had gemaakt.. Christophe bleef echter slechts kort in het bezit van zijn record. In de vierde serie bleek de Australiër Monckton nog sneller te zijn. Voor hem werd 1.3.4 afgedrukt. Het ziet er naar uit dat Hongarije op nieuw beslag legt op het goud in het waterpolo-toemooi. De Hongaren ver sloegen zelf Italië met 4-0, terwijl Duits land voor een grote verrassing zorgde en de sterke Joegoslaven een gelijk spel heeft afgedwongen. De stand is hier nu: Joegoslavië Hongarije Rusland Duitsland Italië Ver. Staten 3 2 2 3 3 3 9— 4 10— 2 5— 5 6— 9 6— 9 7—14 Zwemrecords Het Olympisch record op de 100 meter vlinderslag is in het bezit gekomen van de 18-jarige Shelley Mann uit Amerika, welk nummer voor de eerste maal op het Olympisch programma voorkomt en waarvan de series gisteren zijn gehou den. Met 1 min 11,2 sec bleef zij verre de meerdere van alle deelneemsters aan de twee series op deze afstand. Boven dien is het de beste wereldtijd, geno teerd in een 50 meter bad. Het wereld record staat officieel en ook officieus op naam van onze landgenote Atie Voorbij. In het zwemprogramma dat gisteren Iaat is afgewerkt heeft voorts de Austra lische ploeg het Olympisch kampioen schap 4 x 200 meter vrije slag estafette behaald met een tijd van 8 min. 23,6 sec., hetgeen een nieuw Olympisch en wereldrecord betekende. Ook heeft de Japanner Furukawa tijdens de series 200 meter schoolslag heren het Olympisch record verbeterd en gebracht op 2 min. 36,1 sec. Het oude Olympische record stond sedert 1936 (Berlijn) op naam van de Japanner Hamur met een tijd van 2 min. 42,5 sec. De titel van de 400 meter vrije slag heren is gewonnen door de Australiër Murray Rose. Op de zilveren medaille werd beslag gelegd door de Japanner Yamanka en de bronzen was voor de Amerikaan Breen. Rose zwom de nieu we Olympische recordtijd van 4.27.3. Botsing van tandems De wielerwedstrijden brachten een voor de deelnemers pijnlijk incident. In de derde serie van de herkansing 2000 meter tandem ontstond een specta culaire botsing tussen de ploegen van Duitsland en van Rusland. In de laatste bocht doken de Duitsers omlaag en kwamen toen in botsing met hun tegen standers die langs de meetlijn reden. De vier renners tuimelden over de baan en alleen de Duitser Neusser kon lopende het rennerskwartier bereiken. Zijn ploegmaat Ziegler daarentegen en de Russen Vargachkine en Leonov moesten op een baar worden weggedragen. Een van de Russen moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Onsportief? Tijdens de schermwedstrijd tussen de sabelploegen van Rusland én van Hon garije hebben de officials een beroep gedaan op de toeschouwers zich wat sportiever te gedragen. Zij hadden elke touche van de Hongaren met daverend gejuich begroet, maar een ijzig zwij gen bewaard als de Russen scoorden. Op een gegeven moment klonk het door de luidsprekers: ,,het publiek wordt aangemaand te beseffen dat spor tiviteit de nationale slagbomen over schrijdt, en onpartijdiger te zjjn bij het applaudisseren." Russen niet geliefd De Russische schutters op de Olym pische spelen zijn niet zeer geliefd. Zij hebben reeds een drietal incidenten op hun naam staan en zich daarmee de onmin van de andere Olympische schut ters op hun halzen gehaald. Het eerste incident speelde zich za terdag af, op de schietbaan te Laverton. De Engelsman Hardwick, de 36-jari- ge ex-internationaal van het Engelse voetbalelftal, heeft van Stuttgart uit, waar hij op het ogenblik werkzaam *!s, telegrafisch aan de K.N.V.B. doen we ten, dat hij de hem aangeboden functie van trainer-coach aanvaardt. Hardwick, die op 1 maart 1920 in Mid- delsbrough werd geboren, traint het ze vende Amerikaanse legerkorps in Duits land met als standplaats Stuttgart. Op 15 januari a.s. zal hij in dienst van de K.N.V.B. komen op een voorlopig con tract, waarmede beide partijen hebben ingestemd. In mei 1957 zal worden be slist of de voorlopige overeenkomst in een definitief contract wordt omgezet, met de bedoeling dat Hardwick dan ten minste twee jaar zijn functie in ons land zal waarnemen. Hardwick heeft 36 maal in het En gelse elftal gespeeld als rechtsback, waarvan in de jaren 1946—1949 als aanvoerder. Hij zal zich in ons land met de voorbereiding van het Neder lands A- en B-elftal belasten ten aan zien van het zuiver technische werk. Verder met de training van de jeugd- teams en van het Nederlands amateur elftal. Op verzoek van de Belgische voet balbond is de landenwedstrijd Neder landBelgië welke op 22 april 1957 was vastgesteld een week uitgesteld en zal nu op zondag 28 april worden gespeeld. Daar liepen de Russen gewoon weg toen de prijzen-ceremonie, waar geen enkele Rus bij betrokken was, zou beginnen. Tegelijkertijd speelde zich een incident af op de schietbaan in Illiams- town, waar de jagers schoten op bewe gende doelen. Een van de Russische schutters zei, daarin gesteund door teamleden en officials, dat de doelen te langzaam bewogen, en dat hij een extra schot wilde krijgen. Tot veler verrassing stemde de jury toe, met als gevolg dat enkele Scandinavische schut ters zich tot de commissie van beroep wendden. Bij de loting voor het schieten op be wegende doelen deden de Russen ook onaangenaam. Zij waren niet bij die lo ting, en toen een van hen als eerste schutter werd aangewezen gaven zij min of meer insinuerend te kennen dat zij niet bij de loting geweest waren en dus niet voor de juistheid ervan konden instaan. Dat was driemaal raak. Het feit dat de Russen daarenboven bijzonder geper fectioneerde geweren hebben, die het schieten bijzonder gemakkelijk maken, heeft ze niet tot aller olympische vrien den gemaakt. iiiiiiiiiiinii iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Maandagavond zag de verdeling der medailles met inbegrip van de Olym pische rui terwedstrijden te Stockholm er als volgt uit: goud zilver brons Ver. Staten 28 19 9 Rusland 18 20 21 Australië 7 5 12 6 1 1 Duitsland 5 12 5 5 5 7 Gr.-Brittannië 5 5 6 Roemenië 4 3 1 Hongarije 2 7 5 Frankrijk 2 2 5 2 2 1 2 2 0 Turkije 2 1 1 1 2 3 Finland 1 1 10 Ierland 1 1 3 Canada 1 1 1 Bulgarije 1 1 0 Noorwegen 1 0 2 Tsjechoslowakije 1 0 1 Brazilië 1 0 0 Nieuw-Zeeland 1 0 0 Chili 0 2 2 Denemarken 0 1 1 Argentinië 0 1 1 0 1 1 IJsland 0 1 0 Joegoslavië 0 1 0 0 1 0 Zuid-Afrika 0 0 2 Mexico 0 0 1 Zwitserland 0 0 1 Uruguay 0 0 1 Griekenland 0 0 1 De einduitslag van de 4 x 200 meter vrije slag estafette heren luidt: 1. en Ol. kampioen Australië (O'Halloran, Devitt, Rose, Henricks) 8 min. 23,6 sec. (nieuw Ol. en wereldrecord). 2. Ver. Staten (Patterson, Breen, Woolsey, Kon- no) 8.31.5; 3. Rusland (Sorokine, Strouja- nov, Nikolaev, Nikitine) 8.34.7; 4. Japan 8.36.6; 5. Duitsland 8.43.4; 6. Gr.-Brittan- nië 8.45.2; 7. Italië 8.46.2; 8. Zuid-Afrika 8.49.5. Voor de finale 100 meter vlinderslag dames klasseerden zich: Shelley Mann (VS) 1.11.2; Nancy Ramey (VS) 1.13,4; Beverley Bainbridge (Australië) 1.14,4; Mary Sears (VS) 1.15,1; Maria Litto- mericzky (Hong.) 1.15,2; Sara Barber (Canada) 1.1,2; Betty Whittall (Canada) 1.16,9, Jutta Langenau (Did.) 1.17,4. Voor de eindstrijd 200 meter school slag heren hebben zich de volgende acht zwemmers geklasseerd: Furukawa (Japan) 2.36,1; Gleie (Den.) 2.36,4; Yo- shimura (Japan) 2.38,6; Zasseda (Rusl) 2.40,1; Gathercole (Austr.) 2.40,2; Iouni- tchev (Rusl.) 2.41,2; Sanguily (Cuba) 2.41,8: Broussard (Fr.) 2.43,5. Voor de eindstrijd 4 x 100 meter vrije sl^g dames, welke donderdag wordt ge houden, hebben zich de volgende teams geklasseerd: Australië 4 min. 25 sec.; Zuid-Afrika 4 min. 26,8 sec.; Ver. Staten 4 min. 27,3 sec.; Duitsland 4 min. 27,5 sec.; Hongarije 4 min. 28,1 sec.; Canada 4 min. 29,3 sec.; Zweden 4 min. 30,1 sec.; Gr. Brittannië 4 min. 34,6 sec. Voor de halve eindstrijden 100 meter rugslag heren hebben zich geklasseerd: Monckton (Austr.) 1.03,4; Christophe (Fr.) 1.04,2; Heile (Austr.) 1.04.3; Hayres (Austr) 1.04.4; Oyakawa (Jap.) 1.05.2; McKinney (V.S.) 1.06,0; Magyar (Hong.) 1.06.1; Wiggins (V.S.) 1.06,2; Sykes (GB.) 1.06,2; Hase (Japan) 1.06,3; Tomita (Ja pan) 1.06,4; Bozon (Fr.) 1.06,4; Pfeiffer (Did.) 1.06.7; Rigby (G.B.) 1.06.9 en Bacik (Tsj.sl.) 1.06,6. Tussen Miersch (Did), Hurring (N.- Zeel.) en Coignot (Fr.), die allen 1 min. 7,5 sec. noteerden in de series, zal een wedstrijd worden gehouden om de zes tiende plaats in de halve eindstrijden. Na de eerste dag ziet het algemeen individueel klassement in het gymnas- tiektoernooi voor dames er als volgt uit: (vrije oefeningen, brug met ongelijke leggers, evenwichtsbalk en paardsprin- gen): 1. Elena Leustean (Roem.) 37.298 pnt; 2. Sofia Mouratova (Rusl) 37.266 pnt; 3. Larisa Latynina (Rusl) 37.232 pnt; 4. Agnes Keleti (Hong.) 37.065 pnt; 5. Olga Tass (Hong.) 37.031 pnt; 6. Eva Bosakova (Ts.Sl.) 36.933 pnt. Na vijf races zien de klassementen in de verschillende klassen er als volgt uit: 5,5 m2 klasse: 1. Zweden 3626 pnt; 2. Gr.-Brittannië 3024; 3. Australië 2899; 4. Noorwegen 2450; 5. Italië 1274; 6. Zuid- Afrika 1218. Drakenklasse: 1. Denemar ken 4016 pnt; 2. Zweden 3113; 3. Gr.- Brittannië 2937; 4. Australië 2715; 5. Argentinië 2694; 6. Italië 2593. Star klasse: 1. Ver. Staten 4118 pnt; 2. Baha ma 3817; 3. Italië 3289; 4. Portugal 2863; 5. Frankrijk 2243; 6. Gr.-Brittannië 1650. Finnjollenklasse: 1. Denemarken 4705 pnt; 2. België 4228; 3. Ver. Staten 4052; 4. Zuid-Afrika 2848; 5. Zweden 2809; 6. Italië 2508. Sharpies: 1. Australië 4258 pnt; 2. Nieuw-Zeeland 3997; 3. Gr.-Brit tannië 2906; 4. Italië 2702; 5. Duitsland 2158; 6. Zuid-Afrika 1663. Joegoslavië, winnaar van de zilveren medaille bij de spelen te Helsinki in 1952, heeft zich ook te Melbourne in de finale van het voetbaltournooi geplaatst door een overwinning met 4-1 op Indië. Het zal de winnaar ontmoeten van de strijd tussen Rusland en Bulgarije, die morgen gespeeld wordt. In Helsinki heeft Joegoslavië de Indiërs met 10-0 verslagen. De gouden medaille voor de eerste plaats in het eindklassement van het Sa- beltournooi voor equipes is gewonnen door Hongarije. In de eindstrijd zege vierde het Hongaarse team over Polen. Polen had op zijn beurt Rusland uitge schakeld. Het vertrek van de 155 leden van de Hongaarse Olympische ploeg in verschil lende groepen is bepaald op vrijdag 7 december. Vóór die dag moet ieder van hen beslissen of hij wil terug keren naar zijn land dan wel het politiek asyl zal accepteren dat door de Austalrische re gering is aangeboden. Volgens een van de atleten weten de Hongaren zelf nog niet wat zij zullen be sluiten. Hij verwachtte wel dat een deel van de ploeg in Australië zou blijven, en dat een ander deel wellicht naar de Ver. Staten zou vertrekken. Voor 26 december (Tweede Kerstdag) zal de KNVB een vrij groot competitie programma vaststellen, zowel voor de semi-profs als de amateurs. Overwogen wordt, ook op Nieuwjaarsdag diverse wedstrijden voor de competitie te laten spelen. Deze tweed japon van de Zwitserse confectie is cein tuurloos en heeft alleen voor op de rok een kleine band met twee knopen om de strengheid van de lijn even te breken. Maar het meest interessante van dit model is de begeleidende stola, die voorzien is van revers, zoals men op de linkerschou der van de manne quin ziet. Dus niet helemaal een shawl en ook geen man tel, maar een am- phibie-kledingstuk. Een trouvaille, zo als er in de mode altijd zijn. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de Staten- Generaal aangeboden de „Vierde nota betreffende de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het gehele lager onderwijs." Deze nota is een vervolg op de nota's betreffende de behoefte aan onderwijzers bij het lager onder wijs van 3 september 1954, 31 januari 1955 en 28 januari 1956. In de onder havige (vierde) nota worden niet alleen het gewoon en het voortgezet gewoon, doch ook het buitengewoon en het uit gebreid lager onderwijs behandeld. Zoals de minister in de tweede ver- volgnota toezegde, bevat de huidige no ta een volledig herziene prognose. De ze herziening was noodzakelijk, omdat was gebleken, dat enerzijds de ramin gen ten aanzien van de te verwachten aantallen leerlingen, vooral bij het u.l.o., tot nu toe te laag waren geweest, doch dat anderzijds het aanbod van on derwijzers de raming voortdurend over trof, uiteraard mede als gevolg van de getroffen maatregelen. Met name mag erop worden gewezen, dat het aanvan kelijk verwachte lage aanbod in 1956, als gevolg van het ingaan van de der de leerkring bij de kweekscholen, onder meer is gecompenseerd door de spoed cursus. Van de 1823 geslaagden zijn er thans reeds circa 1700 bij het onderwijs aangesteld. De minister komt tenslotte tot een reeks potentiële overschotten aan on derwijzers. De minister spreekt van „potentiële" overschotten, omdat zij in werkelijkheid niet aanwezig zullen zijn. In de eerste plaats zullen zij namelijk veroorzaken, dat reeds bij de huidige Advertentie Willem Reiziger is nu ruim een jaar geleden gepensioneerd. De eerste weken waren vreemd, maar prettig: 's ochtends je gemak er van nemen mplaats van in 't vroege morgenuur naar je dagtaak te hollen, rustig de buurt eens in gaan, een beetje lezenheerlijk allemaal! Maar na die eerste weken werd Willem kribbig. Het valt niet mee, niets om handen te hebben als je nog gezond en werklustig bent. En daneen pen sioen, zelfs een goed pensioen is nooit je volle salaris van voorheen! Toen kwam Willem in contact met een Katholieke onderneming, die propagan disten zocht. Het was een gezellig baan tje voor een paar dagen per week; heb je geen zin of regent het te hard, dan blijf je thuis en als je een beetje praten kunt en van volhouden weet, dan haal Je er al gauw een bijverdienste van 25 of 30 gulden per week uit. In ieder geval, Willem is er op ingegaan en is er niet weinig mee in zijn schik. Fantasie, dit verhaal? Ja, Willem Reiziger is een fantasie figuur, maar de Katholieke onderneming, die propagandisten zoekt en het baantje van Willem kan aanbieden, bestóót. Is U gepensioneerd en wilt U er meer van weten? Voelt U er iets voor? Schrijft dan even onder no. 47851 aan het bureau van dit blad om nadere inlichtingen. leerlingenschaal de klassedelers zullen dalen. Vervolgens zullen, door een rui mere toepassing van art. 56, 2e lid, der Lager-onder wjjs wet 1920 omtrent de aanstelling van z.g. boventallige leer krachten, eventuele overschotten kun nen worden opgevangen. Dat de minister toch is overgegaan tot een raming van potentiële over schotten heeft vooral ten doel om op nieuw te bezien op welk tijdstip en in welk tempo de zo noodzakelijke verla ging van de leerlingenschaal, waar toe hij zeer binnenkort een wetsontwerp bij de Staten-Generaal hoopt in te die nen, kan worden gerealiseerd. Ver gelijkt men bovengenoemde cijfers met die van de Tweede Vervolgnota, dan blijkt, dat de ramingen voor de jaren 1957 tot en met 1960 gunstiger zijn dan aanvankelijk werd verwacht, ondanks de omstandigheid, dat ook de behoefte aan onderwijzers groter blijkt te zijn dan eerst werd berekend. Voor de overige jaren komen de ramingen vrijwel over een. Waar in het rapport „De verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs" werd gesteld, dat deze ver laging volledig gerealiseerd kan zijn, hetzij op 1 januari 1967 (bij de voor stellen van de ambtelijke leden der commissie), hetzij op 1 januari 1969 (bij de voorstellen der A.N.O.F.-leden), blijkt thans, dat deze conclusies onver kort kunnen worden gehandhaafd. Om aan de moeilijkheden van de autorijdende toeristen in Frankrijk te gemoet te komen heeft de Franse re gering een voorlopig systeem van ben- zinetoewijzing voor hen ingesteld. Iede re toerist dient, om zich van benzine bonnen te verzekeren, van de plaats van grensovergang af te rijden naar de dichtstbijzijnde prefectuur, de Franse provinciale griffie, waar hem, om zijn einddoel te bereiken, voldoende benzi nebonnen zullen worden verstrekt. Wil men b.v. van Nederland naar Pa rijs, dan kan men op de prefectuur van Laon of van Rijssel terecht, een af stand van resp. 120 en 20 km van de grens. Men krijgt dan voldoende bon nen om benzine tot Parijs te kunnen kopen. In Parijs moet men dan bon nen voor de terugrit afhalen. Rijdt men over Luxemburg-Thionville of via Saar- brücken Frankrijk binnen, dan kan men in de resp. 45 en 71 km van de grens gelegen stad Metz terecht. Ver der zuidoostelijk zal men, van Duitsland komende, de prefectuur van Straats burg moeten aandoen. Deze regeling voor buitenlandse toe risten is een zeer voorlopige. Men werkt in Frankrijk met grote spoed aan een eenvoudiger systeem om toeristen aan benzinebonnen te helpen. Dit systeem zal, naar verwacht wordt, vóór de Kerstdagen in kannen en kruiken zijn, aangezien dan een grote stroom vreem delingen in Frankrijk wordt verwacht. D O O R 31 „Nee, nee," Jarrod rolde zijn stoel naar een tafel en drukte op een bel, „nee, nee! dat zou ik onmoge lijk kunnen. Ik kan alleen nog maar aanwijzingen geven. Het eigenlijke werk wordt gedaan door mijn assistenten. Ik zal hen aan u voorstellen." Met tus senpozen van enkele minuten kwamen drie jonge mannen binnen. Jarrod stelde hen aan Shane voor. De eerste, Scott Andrews, was een lange, blonde jongen van ongeveer dertig jaar. „Andrews is van deze drie de enige die nog heeft gewerkt in het vorige museum," zei Jarrod. „Hij maakt de meeste modellen, waarover dan later de was gegoten wordt. Bovendien is hij een veelbelovend beeldhouwer.". Andrews knikte stijfjes naar Shane. Hij scheen een beetje links en verlegc.i te zijn. De tweede assistent van Jarrod was volgens Shane's schatting omstreeks zevenendertig jaar. Hij was een kleine, tengere man met een spits, getaand gezicht. Aan zijn slapen waren reeds de sporen te zien van een beginnende kaalheid. Opvallend waren zijn gespierde, donker be haarde handen, die eigenlijk in een wanverhouding stonden tot de rest van zijn proporties. „Leon Ave- rill," stelde Jarrod hem voor. „Zijn voornaamste taak is het aanbrengen van de waslaag op de mo dellen van Andrews. De kokend-hete, vloeibare was wordt over die modellen gegoten en daarna wordt alles bijgewerkt. Van dat laatste kan veel afhangen. Een zeer klein detail kan beslissend zijn voor de ge lijkenis van het beeld. Meneer Averill maakt echter een enkele keer ook zelf de modellen." Jarrod maak te een handgebaar in de richting van de derde. „En dat is Igor. Hij is helaas doofstom, hetgeen echter van geen enkele invloed is op zijn capacitei ten. Hij assisteert zowel Andrews als Averill en verder is het zijn taak de was te bereiden en op de juiste temperatuur te brengen, ogenschijnlijk een onbelangrijke bezigheid doch in werkelijkheid een van de belangrijkste onderdelen van het gehele pro ces." Shane stelle vast dat Igor verreweg de meest interessante figuur onder Jarrods medewerkers was. Hij was zeker niet ouder dan vijfentwintig jaar; een reus van bijna twee meter. Een vreemd contrast met zijn massieve gestalte vormde echter zijn meis jesachtig blanke huid en zijn kinderlijk blauwe ogen. Toen Shane hem ter begroeting zijn hand toestak greep hij die met een bijna uitbundige hartelijkheid, terwijl een jongensachtige lach over zijn gezicht trok. Hij stootte een paar ongearticuleerde klanken uit. „Zo, nu hebt u ook mijn medewerkers leren ken nen... als u me nu niet kwalijk neemt...", zei Jar rod aarzelend-beleefd. Shane begreep de wenk. Er was nu trouwens nog maar één ding waar hij bran dend nieuwsgierig naar was en op dat punt kon Jarrod hem toch niet inlichten. In zijn zak zaten de stukjes was, die van doorslaggevende betekenis zouden kunnen zijn voor het verdere onderzoek. „Komt u nog eens terug, meneer Williams!" riep Jarrod hem na toen hij afscheid had genomen, „komt u nog eens terug!" Die woorden gonsden nog in Shane's oren toen hij in zijn wagen de oprij laan afjakkerde, zodat het grint aan alle kanten weg spoot. „Jawel professor," mompelde hij hardop, „van die uitnodiging zal ik graag gebruik maken. Misschien breng ik een paar vriendjes mee ook. En er is een kleine kans dat ons bezoek dan wel eens verduveld onplezierig zou zijn voor een van de bewoners van uw poppenkast!" „Drie kleine kleutertjeszong Shane afwezig; hjj keerde zich tot Brennan, „...ja hoor, daar ston den ze. Op 'n rijtje. Wij zoeken ons er een ongeluk naar en meneer Jarrod laat ze tegen betaling elke dag aan ik weet niet hoeveel honderden mensen zien..." Brennan knikte. „Als dat onderzoek van die was een negatieve uitslag heeft, zijn we er natuurlijk nog niets mee opgeschoten, maar ik ben zo voor barig geweest om al vast een paar inlichtingen in te winnen omtrent die professor Jarrod en zjjn me dewerkers. Ik heb er Wallace eens over gepolst, overigens zonder hem te vertellen waarvoor." „Mooi," Shane gromde goedkeurend, „Wallace, de kunstcriticus en bovendien de onkreukbaarheid in eigen persoon. Goeie brave Wallace ...Een meer objectief oordeel zul je ergens anders moeilijk krij gen... Ben je helemaal uit jezelf op dat lumineuze idee gekomen?" Brennan negeerde de hatelijkheid. „Wallace kende Jarrod vrij goed. Hij was tenminste evenals Burke financieel geïnteresseerd bij Jarrod's eerste wassenbeelden-museum." „Dan kent hjj Scott Andrews waarschijnlijk ook?" veronderstelde Shane. Brennan knikte bevestigend. „Volgens Wallace is Jarrod een man die alleen maar leeft voor de kunst, als je tenminste die wassen beelden van hem daar onder mag rangschikken. Naar de mening van Wal lace is Jarrod een van de weinige mensen die nog probeert te leven naar hoogstaande principes. Een man met een zeer groot verstand." „Kijk er es an!" vond Shane, „wat 'n engeltje!" Brennan keek kwaad. „Als je me nou even laat uitpraten. Dat was dus Jarrod. Wallace kende Scott Andrews natuurlijk niet zo goed. Hij heeft hem een paar maal ontmoet en noemde hem een veelbelovend jong beeldhouwer, die eigenlijk bij Jar rod niet helemaal op zijn plaats was. Verder her innert Wallace zich een hooglopende ruzie tussen Scott en Burke." „Ruzie?" zei Shane verwonderd. „Ja. Wallace was daar toevallig getuige van. Toen hij ontdekte dat het tussen beide heren niet erg boterde, heeft hij de benen weer genomen, maar hij had toch wel begrepen dat het ging over de verloofde van Scott, een zekere juffrouw Sue Allen." „Aha!" zei Shane wereldwijs. „Het ouwe liedje: Burke scheen nogal veel be langstelling te hebben voor die Sue Allen, een beetje té veel naar de zin van Scott. Op den duur gaat dat natuurlijk niet goed." „En die twee anderen: Igor en Averill?" vroeg Shane. Brennan haalde zijn schouders op. „Kende Wal lace niet. Met dit nieuwe museum heeft hij niets meer te mahan." (Wordt vervolgd) Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: VragenrubriekDe beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aay}~ merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens J dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. I H. S. Na een uiteenzetting ge geven te hebben van de omstandig heden waaronder hij woont en hoe veel huur hij betaalt, komen de vol gende vragen uit de bus: a Betaal ik te veel huur en zo ja kan ik met succes de huuradviescommis sie inschakelen? Antwoord: Gezien de huurprijs die de hoofdbewoner betaalt, is het bedrag dat u moet betalen vrij veel, als u uw bij drage voor gas en licht stelt op het door u genoemde bedrag. De bedrag 15 per maand) komt ons echter veel te laag voor, gezien de samenstelling van uw gezin van 4 volwassenen plus een baby. Afgezien hiervan lijkt ons de huurprijs toch nog veel te hoog, zodat naar onze mening u gerust de huuradviescommissie kunt inschakelen, als u de soesah die u te wachten staat door eventuele huurvermindering op de koop toe neemt. b) Kan ik afzonderlijke gas- en lichtmeters krijgen en moet de huis eigenaar die laten aanbrengen? Antwoord: Deze zult u moeten vragen en betalen aan de electriciteitsmaat- schappij, resp. gasmij. Verder moet uw hoofdbewoner ook vergunning geven, maar hij hoeft in elk geval de aanleg niet te bekostigen, want het wordt ge daan in uw belang en niet in het zijne. c) Kan en mag de hoofdbewoner bij eventuele moeilijkheden tussen hem en mjj de toevoer voor gas en licht afsluiten? Antwoord: Neen, in elk geval niet .Ei genmachtig handelen mag nimmer en hij mag u niets in de weg leggen, zoals dit wederkerig het geval is. (U voor ziet dus blijkbaar ook wel moeilijkhe den, nu, wij ook). d) Gebruik van w.c. weigeren? Antwoord: Neen, natuurlijk niet. Hij moet u in het bezit laten van het on gestoorde genot van uw woonruimte. De w.c. hoort daar ook bij. e) Mag de hoofdbewoner leveran ciers die door het portaal moeten om bij mij te komen, de toegang weigeren? Antwoord: Gangen enz. die nodig zijn om u de toegang tot uw vertrekken te verzekeren, zijn gemeenschappelijk, daar kan hij niet aan ontkomen. U bent als onderhuurder even vrij in dat huis als hij. U hebt beiden dezelfde rechten en plichten, ook wat inschik kelijkheid betreft. Uit ervaring is ons bekend, dat alles goed gaat, zolang de betaalde huur aan de ruime kant is, maar komt men aan het geld, dan is het met de „vriendschap" gedaan en begint de plagerij, veelal over en weer. De onderhuurder neemt rechten die in strijd zijn met die van de hoofdbewoner en het gevolg is, dat het leven ver gald wordt, zowel voor de een als voor de ander, waarmede wij niet willen zeg gen, dat het moreel bekeken goed is een in nood zittend mens te laten dokken voor de vrede. Kunt u niet tot overeen stemming komen door gemoedelijk met elkaar te praten? Zoals gezegd u kunt zich vrij zeker met succes tot de huuradviescommissie wenden en u zult er aan verdienen, ondanks het feit dat het u 2,50 kost. U moet er verder aan denken, dat die hoofdbewoner het „advies" naast zich neer kan leggen en dan moet u een kantongerechtsdeurwaarder in de arm nemen, die het zaakje voor u opknapt, dat is verstandiger dan het zelf te wil len doen, want u kunt hem ook wel weer nodig hebben voor de terugvor dering van het door u te veel betaalde bedrag. In het belang van het algemeen hebben wij uw vragen uitvoerig behan deld. Wij hopen dat u succes zult heb ben en dat de soesah naderhand niet al te groot zal zijn, zodat de zenuwarts er aan te pas moet komen. P. C. v. d. K. a) Wie moet er personele belasting betalen? Hangt het soms af van de huishuur? b) Hoe is het ten aanzien van personen die een huis in huurkoop hebben? Antwoord: Personele belasting is een rijksbelasting en wordt geheven van ieder hoofd van een gezin en berust op huurwaarde, meubilairwaarde, dienst personeel enz. enz. Zij wordt dus ook geheven van een woning die in huurkoop is. P. A. de G. Hoe staat het met de nieuwe regeling (in januari a.s.) voor de invalide. Komt ook daar voor een verandering en verbete ring wat de inkomsten betreft? Antwoord: De desbetreffende wetsont werpen zijn in voorbereiding. Er be staat nog verschil van mening omtrent datum ingang der verhoging. Nog even geduld dus. F. v. R. Kunt u mij gegevens en adres verstrekken van de be kende Limburgse zanger Jo Erens. Antwoord: Bovengenoemde zanger is verleden jaar overleden. Het spijt ons dat wij u derhalve niet aan verdere ■gegevens kunnen helpen. G. de K. Betreft premiebetaling van uw begrafenisverzekering. Antwoord: Indien u in verband met uw leeftijd niet naar het kantoor van die maatschappij kunt gaan, wilt u dan de polis van die begrafenisverzekering op zenden aan de redactie van dit blad onder opgaaf van de naam en adres van de incasseerder en tot welke datum u voor het laatst premie betaald hebt? Wij zullen ons dan in verbinding stel len met die maatschappij en zullen we zien wat we kunnen bereiken. Het antwoord op uw tweede vraag volgt nog. G. de K. Als man en vrouw zijn overleden en de ouders van dit echtpaar leven nog, wie erft er dan wat? Kunnen de ouders ook ont erfd worden? Antwoord: Indien geen testament is ge maakt, roept de wet indien voorts geen echtgenoot of kinderen of verdere nakomelingen van de erflater in leven zijn, evenmin als broers en zusters tot de erfenis: de bloedverwanten in de vaderlijke en in de moederlijke opgaan de linie. Daartoe wordt eerst de na latenschap in twee gelijke delen „ge kloofd". De naaste in graad in elke opgaande linie bekomt de helft aan zjjn linie behorende, met uitsluiting van alle anderen. Vandaar dat, als beide ouders in leven zijn, zij ieder de helft van de nalatenschap verkrijgen. Is een van beide ouders gestorven, dan krijgt de langstlevende alles. Het is u bij dit alles toch hopelijk wel duidelijk, dat eerst de langstlevende echtgenoot erft. Dan is dus of de man in kwestie of d« vrouw in kwestie tot alle goederen ge rechtigd. Er kan dus slechts één ouder paar in het onderhavige geval tot de nalatenschap geroepen zijn en niet zo als u denkt de ouders van de man zo wel als die van de vrouw. Zoals wij in het begin van ons antwoord reeds ver meldden; door een testament wordt de ze regeling ingevolge de wet opzij ge zet. De erflater kan alles aan een derde vermaken. De ouders hebben geen wet telijk erfdeel, geen legitieme portie, zo als kinderen altijd hebben van de na latenschap van hun vader of moeder. G. v. S. Kunt u mij zeggen of het koor van de Kathedraal to Straatsburg o.I.v, Abbé Alphonse Hoch, dat zaterdagsavonds het Avo Verum zingt, begeleidt wordt door viool- of orgelmuziek? Antwoord: Oorspronkelijk is het werk gecomponeerd voor strijkers, koor en orgel. De uitvoering voor de K.R.O. geschiedt door koor en strijkorkest, zonder orgel. Mej. M. L. v. F. Ik heb lepeltjes waar een merk op staat. Kunt u m\j ook zeggen of dit echt zilver is of namaak zoals alpaca en zil- meta? Antwoord: Aan de hand van de door u opgegeven merken kunnen wij niet na gaan of uw lepeltjes van echt zilver zijn of niet. Het merk Potosi is ons niet bekend. Er zijn ongeveer 15 gangbare merktekens, doch die welke u opgeeft, is er niet bij. Beter is even bij een juwelier aan te lopen met een lepeltje. Hij kan het u zo zeggen. A. M. V. Stuurt ons een blad van een vetplant. Kunt u mü a) de naam van de plant zeggen; b) welke verzorging zij vraagt om b.v. roestplekken op blad te voorkomen, c) Of de plant bij juiste behandeling een duidelijke bloeiwijze vertoont? Antwoord: Naam onbekend. Van deze vetplant zijn er honderden soorten en variëteiten, die uiterlijk soms heel veel op elkaar lijken. Zonder nadere be schrijving van het uiterlijk van de plant, de hoogte, de kleur van de bloe men enz. enz. is de identiteit moeilijk vast te stellen. De plant kan tot de sedums behoren met meer dan 500 soorten, wat zeer waarschijnlijk is of tot de crassula of rochea's. Is het een vollegronds of een kamerplant? b) De bruine kurk- of roestvormige vlekken op de bladeren worden meest al veroorzaakt door hoge luchtvochtig heid bij lage temperatuur. Over het al gemeen vragen vetplanten een koele, vrij droge omgeving, niet te vette grond dus liever wat zanderig, niet teveel gieten en liefst in de volle zon kweken. Heel veel bezitters zijn voor deze plan ten te goed en moesten deze planten wat meer vergeten met gieten. In de winter ze liefst in een koele, vorst- vrije kamer zetten en ze dan zeer weinig water geven. c) Bij een juiste behandeling kunnen deze vetplanten vaak zeer mooi bloeien, meestal schermvormig en in vele tin ten en kleuren. M. v. T. Achter ons huis be vindt zich een bestraat gedeelte van de tuin. Het wordt lang niet zo intensief gebruikt als een openbare weg en dientengevolge groeit er nogal onkruid, treedt mosvorming op en worden de stenen op den duur glibberig. Door een bewerking met onkruidzout is nu het onkruid gro tendeels reeds afgestorven, maar de glibberigheid blijft. Degelijk schrobben met een der gewone schuurmiddelen zal wellicht (tijde lijk) uitkomst brengen. Maar is u misschien een beter en/of handiger methode bekend? Antwoord: Dat u weinig succes gehad hebt met de bestrijding van mos en groene aanslag op het straatje in uw tuin zal zeer waarschijnlijk wel als oor zaak hebben: de zonloze zomer. Bij al deze bestrijdingsmiddelen komt name lijk veel zon te pas, daar dan pas deze middelen hun vernietigend werk kunnen doen. Probeert u het eens met bestrij dingsmiddelen op basis van groeistof fen. Deze stoffen hebben n.l. de eigen schap bij een juiste dosering groei te stimuleren maar bij overdosering juist alle groei te vernietigen. Een nadeel is dat de grassen niet vernietigd worden. Allesdodende middelen zijn b.v. a. CMU (chloraten) met een gehalte van 50 en 95 pet. Van 50 pet. 24 kg (het is een wit zout) per 100 1 water en gieten Of spuiten in hoeveelheden van 24 1 per m2. Van het 95 pet. bevattende middel van alles de helft nemen. Regen voor en na de bespuiting is zeer goed. In een regenperiode kan dit middel ook droog uitgestrooid worden b.v. 1040 gr per m2. Liefst mengen met een hoe veelheid fijn zand voor een betere ver deling. Niet in de nabijheid van be plantingen uitvoeren, de randwerking ook op de wortels, bedraagt ongeveer een halve meter. b) Beter is het nog de oliën hiervan te gebruiken, in onverdunde toestand van 3 tot 6 1 per are (100 m2) het liefst bij vrij warm droog weer toepassen. c) A wiedose en Farming-Finaal zijn ook goede middelen, 2 liter per 100 1 water en gieten of spuiten met een op lossing van ongeveer 1 liter per m2. Bij zware onkruidbezetting 154 liter per m2 te gebruiken. Deze middelen zijn op groeistofbasis samengesteld. Denkt er om, ze zijn zeer licht ont vlambaar en vermijd ook aanraking met andere planten. Zorg er voor dat uw kleren zoveel mogelijk dus vrij blij ven. Vermijd aanraking met de huid en het inademen van de nevel. Het ëe' reedschap grondig reinigen. Vraag eens inlichtingen betreffende deze stoffen bU een goede zaak in tuin- en landbouw- bestrijdingsmiddelen. PO of PD Hoe moet ik mijn veel gebruikt old finish meubilair beha»" delen om de licht beschadigde plek" ken te verwijderen? Antwoord Beschadigingen van old f1' nish meubelen kunt u bijwerken, door de beschadigde plekken met beits v01; de juiste kleur te behandelen. Zijn net diepere putten of krassen, dan kunne» deze met stopwas in de kleur van de omgeving gevuld worden. Voor het be handelen met wasbeits de te behandel?" plekken eerst ontvetten. Is de wasbe»® goed ingedroogd, dan uitborstelen. slotte kan men de meubelen wrijven,») Johnsons Pride. E.e.a. is te verkrijg6 bij drogisten of in de verfhandel. Sh K V t; ha b Ie flerj Ie 'eh i (ie te' Ol

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4